Traian Basescu: Nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel pentru vreo interventie de reducere a pedepsei sau pentru vreo gratiere

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 22 iunie 2014, 9:17 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: HotNews / DP
Presedintele Traian Basescu declara ca nu a primit bani sau bunuri de la sau in numele lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondialul, pentru o interventie de reducere a pedepsei sau pentru gratiere, potrivit unui comunicat al Presedintiei. Referindu-se la zvonurilor din presa potrivit carora Mircea Basescu ar spune, intr-una dintre inregistrari, ca i-a dat bani pentru a interveni in favoarea reducerii pedepsei lui Sandu Anghel, Traian Basescu a aratat ca nu crede ca fratele sau ar fi putut sa faca o astfel de afirmatie "pentru ca nu este adevarat".

Seful statului reitereaza ca nu a discutat niciodata cu fratele sau, Mircea Basescu, despre dosarul lui Bercea Mondial.

"Nu am discutat niciodata cu fratele meu, Mircea Basescu, despre dosarul lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial. Va asigur, asa cum am mai spus, ca nu exista niciun politist, procuror sau judecator care sa poata afirma ca a primit vreo interventie de la mine sau din partea mea, prin intermediari, pe acest dosar sau pe orice alt dosar", sustine Traian Basescu.

Presedintele mai afirma ca i-a solicitat fratelui sau sa informeze institutiile cu privire la santaj insa nu putea sa mearga el sa faca und enunt de santaj in numele lui Mircea Basescu.

"Anul trecut, fratele meu mi-a spus ca este santajat. I-am cerut atunci sa mearga imediat sa informeze institutiile statului. Ceea ce a si facut. Eu nu puteam sa merg sa fac un denunt de santaj in numele lui, dar, repet, i-am cerut sa mearga imediat sa informeze institutiile statului", a declarat Basescu.

Referitor la afirmatiile facute joi, cand declara ca ila cuza pe fratele sau pentru anturajul in care a intrat, seful statului mentioneaza ca a aflat din presa ca fratele sau a botezat o nepoata a lui Bercea Mondial, si ca daca ar fi stiut din timp l-ar fi avertizat.

"Ce mai era sa fac dupa botez? Este major. Daca stiam dinainte, i-as fi spus sa nu intre in acest antura", arata presedintele.

Seful statului s-a referit si la salba pe care sotia sa, Maria Basescu, a primit-o de la Sandu Anghel, din partea Regelui Cioaba, la Festivalul romilor de la Costesti (judetul Valcea) in anul 2009, aratand ca obiectul nu a fost pastrat de familia prezidentiala ci a ramas in patrimoniul statului.

"Nu am pastrat acel obiect, care este, de fapt, o moneda de aur, nu salba. Ea a fost predata statului, in conformitate cu legislatia in vigoare, si se afla in patrimoniul Administratiei Prezidentiale, deci al statului roman. De altfel, asa cum cere legea, acel obiect a fost declarat, la vreme respectiva, in Lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor actiuni de protocol in anul 2009, tabelul care este disponibil de atunci pe pagina de internet a Administratiei Prezidentiale", mai spune Basescu.
  • Comunicatul integral transmis de Administratia Prezidentiala

Administratia Prezidentiala face urmatoarele precizari cu privire la intrebarile ridicate de presa referitoare la presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, si la cazul "Mircea Basescu - Sandu Anghel":

"Intrebarea 1: «Daca presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, a discutat vreodata cu fratele dumnealui, domnul Mircea Basescu, despre dosarul domnului Sandu Anghel.»

Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu: «Nu am discutat niciodata cu fratele meu, Mircea Basescu, despre dosarul lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial. Va asigur, asa cum am mai spus, ca nu exista niciun politist, procuror sau judecator care sa poata afirma ca a primit vreo interventie de la mine sau din partea mea, prin intermediari, pe acest dosar sau pe orice alt dosar.»

- Intrebarea 2: «De ce presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, nu a denuntat, la institutiile abilitate, santajul la care facea referire fratele dumnealui, domnul Mircea Basescu.»

Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu: «Anul trecut fratele meu mi-a spus ca este santajat. I-am cerut atunci sa mearga imediat sa informeze institutiile statului. Ceea ce a si facut. Eu nu puteam sa merg sa fac un denunt de santaj in numele lui, dar, repet, i-am cerut sa mearga imediat sa informeze institutiile statului.»

- Intrebarea 3: «De ce presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, nu l-a impiedicat pe fratele dumnealui, domnul Mircea Basescu, sa intre in anturajul la care facea referire in declaratia de presa pe care a sustinut-o in data de 19 iunie 2014 la Palatul Cotroceni?»

Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu: «Am aflat din presa ca fratele meu, Mircea Basescu, a botezat o nepoata a lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial. Ce mai era sa fac dupa botez? Este major. Daca stiam dinainte, i-as fi spus sa nu intre in acest anturaj.»

- Intrebarea 4: «Ce s-a intamplat cu salba despre care vorbeste presa pe care sotia domnului presedinte, doamna Maria Basescu, a primit de la domnul Sandu Anghel, din partea Regelui Cioaba, la Festivalul romilor de la Costesti (judetul Valcea) din anul 2009.»

Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu:
«Nu am pastrat acel obiect, care este, de fapt, o moneda de aur, nu salba. Ea a fost predata statului, in conformitate cu legislatia in vigoare, si se afla in patrimoniul Administratiei Prezidentiale, deci al statului roman. De altfel, asa cum cere legea, acel obiect a fost declarat, la vreme respectiva, in Lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor actiuni de protocol in anul 2009, tabelul care este disponibil de atunci pe pagina de internet a Administratiei Prezidentiale.»

- Intrebarea 5: «Cum raspunde presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, zvonurilor din presa potrivit carora fratele dumnealui ar spune, intr-una dintre inregistrari, ca i-a dat bani pentru a interveni in favoarea reducerii pedepsei domnului Sandu Anghel.»

Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu: «Nu cred ca fratele meu ar putea sa faca o astfel de afirmatie pentru ca nu este adevarat. Nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, nici pentru vreo interventie de reducere a pedepsei in instanta si nici pentru vreo gratiere. Intocmai cum nu am primit niciodata niciun ban si niciun bun de la nimeni pentru a interveni in vreun fel in dosare sau pentru vreo gratiere.»".

Departamentul de Comunicare Publica







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9614 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    Teoria conspiratiei (Duminică, 22 iunie 2014, 9:36)

    Lovilutia [utilizator]

    Ma amuza ca povestea asta cu Bercea Mondial a aparut tocmai de Campionatul Mondial :)
    Sau... nu e numai de amuzament :(
    • 0 (16 voturi)    
      si mircea basescu zicea ca nu a luat bani (Duminică, 22 iunie 2014, 18:53)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Lovilutia

      si frate-su zicea ca nu a luat bani dar uite ca procurorii au alta parere
      sunt curios ce parere ar avea procurorii daca traienel n-ar avea imunitate adevarata nu cum au parlamentarii
  • +34 (82 voturi)    
    o scoatem noi cumva la capat... (Duminică, 22 iunie 2014, 9:40)

    doarsurdunaude [utilizator]

    domnule presedinte. Am mult mai multa incredere in dumneavoastra decat in fratele dumneavoastra, ca sa nu mai vorbesc de antena 3, militianul paul abraham sau rromii din clanul bercea. Poate ca este din nou o proba pe care romanii cerebrali trebuie sa o dea intr-un moment dificil pentru dumneavoastra. Va sunt alaturi, asemeni majoritatii romanilor cu coloana vertebrala. As face la fel ca dumneavoastra, daca ar trebui sa aleg intre a-mi apara copilul, fratele, parintele, sau a opta pentru respectarea legii. Suntem putini de acest fel dar macar nu sunteti singur, daca va este cumva de folos aceasta sustiunere.
    • -22 (60 voturi)    
      Mai... (Duminică, 22 iunie 2014, 10:08)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui doarsurdunaude

      ... osanale si statuie ca pe vremea lui Ceusescu nu s-au facut destule .
      • +21 (33 voturi)    
        da (Duminică, 22 iunie 2014, 12:00)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Un presedinte care alege justitia in detrimentul propriului frate trebuie sustinut.
        Nu este voba de osanale si statuie. Este imperativ ca in Romania plina de o coruptie sprijinita de iliescu si ai lui, un om care pune mai presus de orice justitia, inclusiv familia trebuie sustinut si laudat.
        Suntem intr-un punct critic. Ori justita ori coruptia.
        Prefer sa ridic osanale unui om care apara justitia decat sa sa ajunga Romania pe mana unora ca felix, mazare, voicu etc.
        • 0 (12 voturi)    
          Mai oameni buni (Luni, 23 iunie 2014, 0:18)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          voi sunteti normali,cum adica Basescu a ales,pai tocmai chestia asta ca si-a pus intrebarea ce sa faca e suspecta.
          Un presedinte vertical nici nu trebuia sa-si puna problema de alegere,pur si simplu nu trebuia sa comenteze,prin faptul ca a comentat,si cica a ales justitia arata ca de fapt el putea sa aleaga si celelta cale ,cea de interventie in justitie
          Si ce-i interesant,e ca postacii basisti au cazut in capcana si aplauda acest lucreu,lucru care-l incrimineaza,fara sa mai vorbim de faptul ca stia de asazisul santaj de cel putin 1 an si nu a luat nici o masura,asta se numeste COMPLICITATE si daca procurorul e vertical o sa-l cheme pe Basescu cel putin ca si martor.
          • 0 (0 voturi)    
            Fiat justitia, et pereat mundus - (Luni, 23 iunie 2014, 17:49)

            Viceversa [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            „ Să se facă dreptate, de-ar fi să piară lumea”
            Acesta e un crez, un program, o declarație politică. Cei mai mulți,băsiști” nu dau în gropi.
      • +23 (31 voturi)    
        deci functioneaza justitia aservita lui Basescu (Duminică, 22 iunie 2014, 12:20)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        si de aici poti spune ce vrei despre fratele presedintelui. Justitia functioneaza si toate prostiile debitate pana acum despre aceasta sunt nule.
      • +22 (34 voturi)    
        daca il compari pe Basescu cu ceausescu (Duminică, 22 iunie 2014, 13:01)

        tofu [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        inseamna ca nu judeci, imi pare rau.
        Oricate bube ar avea si Basescu, e totusi meritul lui ca a descatusat justitia. Fie si numai pentru asta si merita felicitat.
      • +4 (10 voturi)    
        Ce stupida comparatie... (Duminică, 22 iunie 2014, 18:50)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        'pa bune!
        Poti venii cu ceva mai serios nu o fraza luata de pe transcriptul emisionilor de la Antena 3.
        Hai pune putin neuronul ala al tau la putina munca...
    • -15 (53 voturi)    
      doar .. LOOOL (Duminică, 22 iunie 2014, 10:24)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui doarsurdunaude

      chiar nu stiu ce altceva as putea sa raspund ...

      nu reusesc sa decid daca comentariul tau e trist sau hilar .
      • -19 (51 voturi)    
        Este doar un comentariu penibil (Duminică, 22 iunie 2014, 10:51)

        Velma Kelly [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ... al unuia dintre putinii sustinatorii pe care-i mai are.
        • +21 (29 voturi)    
          Putini sunteti voi ! (Duminică, 22 iunie 2014, 14:42)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

          Vezi la minusuri si la plusuri cum stati. Vei intelege !
          • 0 (4 voturi)    
            asta poentru ca esti pe HN (Luni, 23 iunie 2014, 10:33)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            ia incearca pe gandul? (evident, nu pe evz)
      • +9 (35 voturi)    
        cel putin nu-i platit (Duminică, 22 iunie 2014, 10:55)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        sa produca pareri...
    • +12 (22 voturi)    
      Ma-ntreb ce cauta minusarii pe hotnews (Duminică, 22 iunie 2014, 11:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui doarsurdunaude

      acum cred ca si rusii se aliaza cu Voiculescu, deci postacii lor dau - la orice e pro Basescu.
    • +22 (28 voturi)    
      ce sa scoatem la capat? (Duminică, 22 iunie 2014, 13:22)

      condrescu [utilizator] i-a raspuns lui doarsurdunaude

      E vorba e faptele unui om adult si responsabil, Mircea Basescu, ce trebuie sa raspunda in fata instantei pentru faptele sale. Nu poate Presedintele raspunde pentru faptele unor adulti chiar si rude. Interlopii au obiceiul de a se 'lipi' de oameni cu influenta chiar prin presiuni...Mircea Basescu a fost mai slab si a cedat acceptand 'prietenia' ///. In politica apar frecvent de-a lungul istoriei legaturi intre politicieni si interlopi avizi de putere. A fost si cazul lui Joseph P. Kennedy (tatal presedintelui JFK) ce a trebui sa se retraga din politica dupa probarea unor contacte cu Al Capone. Dar nicidecum sa raspunda presedintele JFK pentru faptele tatalui sau!
  • +32 (62 voturi)    
    Traian Basescu a castigat enorm! (Duminică, 22 iunie 2014, 9:40)

    EdwardEugene [utilizator]

    Faptul ca nu s-a interferat in treburile justitiei in cazul fratelui lui, a dovedit definitiv ca este un aparator al ei. La fel de mult au castigat si Codruta Kovesi si Livia Stanciu, care conform unui sondaj facut de Romania TV a lui Ghita printre privitorii acestui post, majoritatea sustinatori ai PSD, ca sunt sustinute de 81% dintre ei, in timp ce doar 19% sunt impotriva.
    Prezidentiabilele vor fi pierdute clar de PSD care va fi confruntat cu situatia in care Voiculescu, Ponta, Dragnea, Nicusor Constantinescu si Mazare sa fie arestati si vor incepe sa urle din nou ca ar fi justitie basista, ceea ce nimeni nu mai crede de azi incolo.
    Ma intreb daca doaman Kovesi n-ar fi buna de prezidentiabila, desi tot MRU este alesul meu cunoscand misoginsmul romanesc. http://www.romaniatv.net/sustinere-uriasa-din-partea-romanilor-pentru-kovesi-si-stanciu_153449.html
  • -20 (54 voturi)    
    Bine, Base (Duminică, 22 iunie 2014, 9:48)

    Lovercraft [utilizator]

    Stii tot ce misca Ponta, da' nu stii ce face propriul tau frate. Te credem Base, te credem, tu esti "justitiarul".
    • +12 (16 voturi)    
      Ponta "misca" ceva? (Duminică, 22 iunie 2014, 11:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ce? ce misca?
    • +16 (26 voturi)    
      Rosiaticii ca tine... (Duminică, 22 iunie 2014, 12:59)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ...o tot tin inainte cu faptul ca nu stia.
      A iesit omul la tv si a spus ca stia de anul trecut de problemele lui fra-su. Ce anume nu ai priceput din declaratia lui ? Ti-a zis simplu, scurt, cu subiect si predicat si tu tot nu procesezi in tartacuta ?
      • +4 (8 voturi)    
        Spalati pe creier (Duminică, 22 iunie 2014, 20:09)

        liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        Stai linistit ca ala-i spalat pe creier, ce li se spune de la partid asta scriu pe forumuri...
        O gramada de jeguri s-au mutat de pe ziare.com aici pe site-ul asta care era al oamenilor care mai au ceva creier in cap. I-a trimis Mitrea s-atace si site-ul asta, ca le sta pe suflet astora de la PSD, cand vad oameni care gandesc cu propriul creier.
  • -18 (46 voturi)    
    se impune o ancheta serioasa (Duminică, 22 iunie 2014, 9:57)

    jackalphonse [utilizator]

    ...in care sa fie anchetat presedintele, fratele si tiganii (plus soldatii, se stiu care).
    fara o ancheta serioasa, aceste declaratii, normale de altfel, nu au valoare decat ca exprimare a opiniei personale.
    chefurile cu tiganii interlopi, manelele si voturile date de tigani, la care base s-a simtit excelent, arata ca a mancat usturoi si cam miroase.
    pana la proba contrarie, base pare nevinovat, dar trebuie obtinute probe pentru nevinovatie.
    @doarsurdunaude, care "voi" o scoateti la capat? in fond, toate au un capat:)
    • +20 (22 voturi)    
      probe (Duminică, 22 iunie 2014, 11:25)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Doar vinovatia trebuie dovedita, nu nevinovatia. Probe pentru a dovedi nevinovatia???
    • +24 (32 voturi)    
      in primul rand (Duminică, 22 iunie 2014, 13:45)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Intr-o democratie, nu se dovedeste nevinovatia, ci invers. Daca vrei sa se dovedeasca nevinovatia iti propun sa te muti in coreea de nord :)
      Iar in al doilea rand, daca se face ancheta parlamentara si pentru mazare si restul de inculpati din Romania sunt de acord. Asa nu am vorbi de dubla masura. Sau ancheta sa se afle ce a cautat mondialul la sediu psd in 2009 cand era si membru de partid. Ce spui?
      Pana una alta presedintele nu are de demonstrat nimic. A demonstrat ca poate sa-si sacrifice familia cand este vb de justitie. Cei pe care ii aparati voi nici prietenii de afaceri nu si i-au sacrificat pt justitie. Asa ca presedintele a iesit cel mai bine din afacerea asta. A demonstrat ca este un om politic adevarat.
    • +13 (23 voturi)    
      exact ca tine (Duminică, 22 iunie 2014, 14:18)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      gandesc si actionau prin bratul lor armat, militia, TOTI COMUNISTII. Base , pari nevinovat, dar adu probe care sa-ti dovedeasca nevinovatia, faptul ca declari neimplicarea nu este suficient, chit ca nu avem dovezi ca ar fi altfel...
      Mai arunca o privire peste gard, in tari cu regim democratic consacrat si o sa vezi diverenta de abordare///
    • +5 (9 voturi)    
      Ancheta serioasa care se impune.. (Duminică, 22 iunie 2014, 19:53)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      .si in acest context trebuie reamintita "predictia" varanului facuta pe blogul lui in 26 Mai:

      "Mă lansez intr-o previziune despre iminența debarcarii lui Basescu (…) un mandat mult prea lung, mandat pe care cred ca nu va reusi sa il incheie”.

      Urmeaza urmatoarele "dezvaluiri" in regia varanului, dupa cum anunta spagat badica pe feisbucul lui. Ultimele zvacniri ale varanului de a scapa de puscarie prin compromiterea procurorilor si prin inducerea ideii ca justitia lui Basescu i-a facut dosar si-l vrea la parnaie. Asta da ancheta serioasa care se impune.
  • +9 (29 voturi)    
    ...daca... (Duminică, 22 iunie 2014, 10:14)

    ALTAN [utilizator]

    ...as fi crezut ca poate fi adevarat,ar insemna ca va pun la indoiala inteligenta,D-le Presedinte...ceea ce ,cu siguranta,NU este cazul...
  • +24 (36 voturi)    
    Numai cine se taraie nu se impiedica! (Duminică, 22 iunie 2014, 10:16)

    doarsurdunaude [utilizator]

    Pe la 1500-1600, cine sustinea o alta varianta decat anomalia bisericii catolice (referitor la ce in jurul a ce se invarte - Pamantul in jurul Soarelui sau invers) era considerat eretic si trebuia eliminat. La fel se intampla si acum: crezi in altcineva sau in alte valori decat cele trambitate de antena 3, esti basist si se impune eliminarea ta. O sa continuam sa credem in adevar, in meritocratie, in valorile umane si respectarea legii, chiar daca asta incuba receptionarea unei sarade de ofense din partea mononeuronalilor consecventi in sustinerea celor care distorsioneaza realitatea si adevarul. Vremurile de restriste scot la iveala deopotriva atat caracterele mari cat si oamenii mici, cu nevoi exclusiv biologice.
    • +12 (18 voturi)    
      O ofensiva de injosit, ca la celelalte a rezistat! (Duminică, 22 iunie 2014, 11:55)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui doarsurdunaude

      Va rezista si la asta! Minciuna are picioare scurte, numai ca la noi cam a mers cu ele din 1948 incoace, dar, probabil, la scara istoriei, e un timp mic. Mirsaviile lor: Voiculescu ("pina nu punem pe justitie ...'), Sova, Ponta, Dragnea, sper sa plateasca o data factura ticalosiilor lor contra cinstei, onoarei si poporului roman, ca prea s-a incarcat. Acum un nou atac ca sa zguduie statul. Numai cine nu vrea sau e in cardasie cu clanul Ponta-Mondial zice altfel!
      PS "Sarada" e ceva enigmatic, care trebuie descifrat,
  • +21 (39 voturi)    
    Nedumeriri (Duminică, 22 iunie 2014, 10:55)

    Dana Bob [anonim]

    Ma bucur si sper sa o fac si in continuare ca aici gasesti schimburi de idei su nu doar " catalogari"
    As vrea sa ma dumiriti urmatoarele:
    1. De ce totul apare la A 3? Unii vor spune ca nu e adevarat ci DNA nu si-a facut datoria! Insusi M Badea spunea ca inregistrarile cu pricina au fost date DNA cu trei zile inainte! Logic , Dna trebuia sa le verifice!
    2. Pavel Abraham , avocatul fam Bercea a fost seful Politiei Romane!
    Afacerile lui Bercea nu le stia ?
    E legal sa isi apere clientul [ asta e rolul avocatilor] dar va intreb : e moral?
    Asta ptr ca tot se vorbeste zilele astea despre moralitate!
    Sa nu ma intelegeti gresit, nu incerc sa-i gasesc lui M Basescu " circumstante atenuante" ci pur si simplu mi se par multe coincidente stranii!
    • +13 (15 voturi)    
      Bineinteles (Duminică, 22 iunie 2014, 12:41)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

      Ca tot ce e legal de clanul ala nu e moral, seful politiei si cei doi frati, si stolojan si cine stie cati or mai fi nu trebuiau sa aiba de a face niciodata cu ala.

      Citat din articol hotnews:

      Bercea a devenit faimos, in 2001, cand a inceput sa deruleze afaceri imobiliare de anvergura in municipiul Slatina si sa se afiseze cu personalitati de la centru: Theodor Stolojan, judecatoarea Maria Huza (fosta presedinta a Tribunalului Bucuresti), Lidia Barbulescu (fosta presedinta a Curtii Supreme).

      Theodor Stolojan i-a botezat lui Bercea un copil - pe "Printisor", Maria Huza l-a botezat si ea pe "Judecator". Moasa pentru micul Judecator, fiul lui Bercea, a fost un alt magistrat, Sofia Mariana Mot, judecator la Tribunalul Olt, transferata din 2004 la Sectia Comerciala a Curtii de Apel Craiova, unde activeaza si in prezent.

      Gheorghe Brenciu - care a ocupat functia de prim-procuror la Parchetul de pe langa Tribunalul Olt pe "Televizor". In pleiada de cuscri ai lui Bercea Mondial au mai intrat Gabriel Diaconu - fostul viceprimar din Slatina si fostul prefect de Olt - Nicolae Gradinaru, potrivit EVZ.ro. Gradinaru a negat ulterior informatia.

      In 2010, in lista de cumetri ai interlopului avea sa intre un nume cu greutate: Basescu. Mircea Basescu, fratele sefului statului, o boteaza pe Renata-Doinita, nepoata lui Sandu Anghel.

      Peste 100 de dosare penale

      "Regele banilor" a fost in permanenta in "abonat" al politiei si procurorilor, pe numele sau fiind deschise peste 100 de dosare penale. Relatiile puternice din lumea Justitiei si a politicii l-au salvat de fiecare data.

      Si tot astia care comenteaza pe aici spun ca justitia e ok in tara asta.
      • +8 (12 voturi)    
        Tot nedumerita (Duminică, 22 iunie 2014, 16:59)

        Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        Iti multumesc dar tot nu imi raspunzi la intrebari!
        Asa cum spui , regele banilor era un cunoscut al politiei , politie a carui sef era Abraham!
        Iar acum Abraham il apara pe acest "rege"
        Nu scuz pe cei numiti de dvs ca avand relatii cu Universalul dar ma intriga coincidentele de care vorbeam!
  • -11 (43 voturi)    
    Bune intrebari, frumoase raspunsuri! (Duminică, 22 iunie 2014, 11:04)

    Tristul [utilizator]

    ,,Nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel..." Si nimeni din famiglia?
    • 0 (16 voturi)    
      Era bine daca fraza ramanea asa (Duminică, 22 iunie 2014, 12:44)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Tristul

      Nu am primit bani de la Mondial, trist e cand e nuantata

      Nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, nici pentru vreo interventie de reducere a pedepsei in instanta si nici pentru vreo gratiere

      Nu e clar daca a primit vreodata bani de la asta sau nu .
    • +12 (14 voturi)    
      Intrebare de logica (Duminică, 22 iunie 2014, 13:03)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Tristul

      Daca fratele tau primeste niste bani (indiferent de sursa), sunt ai tai sau ai lui?
      • 0 (14 voturi)    
        alta intrebare de logica (Duminică, 22 iunie 2014, 16:19)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        daca fratele tau primeste niste bani pe care trebuie sa ti-i dea tie, sunt ai tai sau ai lui?
        • +2 (4 voturi)    
          Poate "trebuie" dar daca eu nu i-am cerut? (Duminică, 22 iunie 2014, 19:09)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          ce faci? zici ca ti i-am cerut?
        • 0 (6 voturi)    
          Daca fratele primeste bani.. (Duminică, 22 iunie 2014, 19:33)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          care trebuie sa ti-i dea tie si tu trebuie sa-i dai mai departe lui Kovesi, sunt ai tai sau ai lui?

          Spune-te tot ce gandesti, nu-ti fie rusine de logica ta. Nu e vina ta, atata poti tu.

          Deci, TB e suparat ca MB l-a tepuit si nu i-a dat partea, de aceea l-a si dat pe mana DNA. Rusine MB!
    • -2 (8 voturi)    
      Poate (Duminică, 22 iunie 2014, 13:41)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Tristul

      crezi că în viaţă eşti răspunyător şi de faptele altuia, dar NU ESTE AŞA şi niciodată NU va fi aşa!
    • 0 (4 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 22 iunie 2014, 17:00)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Tristul

      Alea au fost intrebarile , la acelea a raspuns !
      Famiglia se vede in inregistrari! Ce putea sa zica sau mai era caz de intrebari?
  • +6 (22 voturi)    
    Ridicolul situatiei (Duminică, 22 iunie 2014, 11:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    MB: Buna ziua domnule Basescu.
    TB: Buna ziua domnule Basescu.
    MB: Ma santajeaza familia Bercea.
    TB: Mergeti va rog si informati institutiile statului.
    MB: Va multumesc.
    TB: Cu placere.
    MB: La revedere.
    TB: La revedere.

    Ma intreb daca o fi depus cerere de audienta MB pentru a se vedea cu TB.

    Chiar crede cineva ca discutia dintre cei doi s-a purtat ca mai sus? Ca nu s-au discutat deloc detaliile?
    • +4 (8 voturi)    
      Chia crezi ca... (Duminică, 22 iunie 2014, 20:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..trebuie neaparat ca MB sa-i fi spus adevarul lui TB?

      Ridicolul situatiei:

      MB: Buna ziua domnule Basescu.
      TB: Buna ziua domnule Basescu.
      MB: Ma santajeaza familia Bercea.
      TB: Cu ce, cu banii aia care i-am luat noi si i-am zis ca o sa-i dam lu' Kovesi sa-l scape de parnaie?
      MB: Da, cu banii aia si cu mijloacele audio/video date de varan.
      TB: Pai fii antena aciea, io incerc sa te salvez pe tine da tigan si ramanem cu banii si tiganu' intra la parnaie. Ce zici?
      MB: Ba da bine le zisesi. Se vede ca nu degeaba ajunsesi tu prasadinte da tara! Bine gandit, asa o sa facem.
      MB: Va multumesc.
      TB: Cu placere.
      MB: La revedere.
      TB: La revedere.
      • +1 (7 voturi)    
        Pare mult... (Duminică, 22 iunie 2014, 20:22)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Pare mult mai plauzibil decat ceea ce zice dl Basescu (ilustrat in dialogul meu).

        In loc de:

        "TB:Cu ce, cu banii aia care i-am luat noi si i-am zis ca o sa-i dam lu' Kovesi sa-l scape de parnaie"

        Poate sa fie pur si simplu:

        "TB: Cu ce?
        MB: Cu niste bani pe care i-am luat promitand la misto ca il scap pe taica'su si pe care nu vreau sa-i mai dau inapoi"

        sau

        "TB Cu ce?
        MB: Cu niste bani pe care i-am luat si eu si Capatana ca sa-l eliberam pe tacsu si acu vor astia toti banii de la mine si nu am de unde sa le dau"

        Cum dracu spui cuiva (ruda de gradul I) ca esti santajat, amenintat etc dar gasesti o metoda de a-l minti, induce in eroare, ascunde adevarul si primesti un "sfat" care pare foarte convenabil ... "fa-le un flagrant, baga-i la prison, inchide-le gura si ramai cu banii".
        • 0 (4 voturi)    
          "Cum dracu spui cuiva" (Duminică, 22 iunie 2014, 22:30)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Pai daca esti santajat, se presupune ca cel care santajeaza are si cu ce santaja. Asta presupune ca Basescu stia ca Bercea il are la mana cu ceva si stiind asta, in logica ta, de ce crezi tu ca ar fi "convenabil" sa il bage la parnaie pe cel care santajeaza? Ca uite, "materialul" a iesit la iveala. Nu era mai bine sa-i dea banii inapoi? Crezi ca nu mai avea banii sa-i dea? Vinde tot ce are, se imprumuta si tot e mai bine decat sa intre la parnaie.

          Deci asta cu convenabilul cade. Inca o data, ma minuneaza increderea voastra ca MB i-a spus tot adevarul lui Basescu, din 2011.. sau cand ziceti voi.. si banii i-a luat tot atunci. Deci banii putea sa-i dea inapoi.

          Si chestia asta cu ruda de gradul I a mai fost explicata: fratele e rude de gradul II. Dar nu conteaza, omul cand e la inghesuiala minte. Isi minte avocatul, isi minte prietenii, isi minte rudele. Stiu, e ceva de neimaginat pentru niste suflete pure asa ca voi, care traiesc in Rai. Rai 1 si 2.
          • -3 (3 voturi)    
            Doar daca nu cumva... (Duminică, 22 iunie 2014, 22:54)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            O parte din bani au fost la Capatana si lui MB i se cereau toti banii ...
          • +1 (3 voturi)    
            nu trebuia sa-i spuna MB adevarul (Luni, 23 iunie 2014, 3:23)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Il stie de la servicii. La pariu ca are inregistrari de o calitate mult mai buna? :D N-are a face cu gradul de rudenie ;)
    • -2 (4 voturi)    
      Ridiocolul situatiei partea a 2-a (Duminică, 22 iunie 2014, 20:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      .. sau Ridicolul situatiei se intoarce, sau loveste din nou:

      TB: Auzi fa frate..
      MB: Aud, aud..
      TB: Stii ce ma gandii io? Ia du-te fa si la varan si promite-i ca-l ajut cu dosarele alea in care-l bagai si cere-i niste bani, sa-l ardem si pa fraieru' asta..
      MB: He, he, he...
      TB: Hă, hă hă...
      TB: Ba da lu' asta cere-i ba mai mult, nu 250 ca aia de-abia imi ajunsera sa iau un petic de pamant la fata, pupa-i-as obrajiorii ei de fatuca!
      MB: Ii cer vreo 2-3. milioane ca-i zic ca dam si la aia de la CCR si lu' Ponta sa schimbe legile.
      TB: Da ba, ca bine zici, nu degeaba esti frati-mio! Auzi..
      MB: Aud, aud..
      TB: Da' vezi sa nu te vada Badea ala ca te confunda cu mine si te ia la bataie, ca ala nu stie multa Karte...Auzi ba tiganu', sa haleasca el ca-i rezolvam noi dosarele, prost rau tiganu'.. hă, hă, hă
      MB: he, he, he, he...
      TB: Hai te pup..
      MB: Si io..
      • -1 (3 voturi)    
        Am citit... (Duminică, 22 iunie 2014, 22:39)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ...pana la "varan". Moment in care mi-am dat seama ca-mi pierd vremea.
        • 0 (4 voturi)    
          Stiu.. (Duminică, 22 iunie 2014, 23:11)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Auzi, ia spune tu care este fapta penela pentru care se face responsabil TB?
  • +1 (13 voturi)    
    dle guvernator (Duminică, 22 iunie 2014, 11:44)

    demaGOGU [utilizator]

    nu trebuie decat sa urmezi ce ai predicat de 10 ani si sa-ti "demonstrezi nevinovatia" (sic!)
    • +7 (11 voturi)    
      Ba invers (Duminică, 22 iunie 2014, 17:02)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cineva sa ii demonstreze vinovatia!
      Cel care acuza!
      Vin eu si iti spun ca ti-am dat n euro! Cum te aperi?
  • +6 (16 voturi)    
    Ati inteles gresit (Duminică, 22 iunie 2014, 11:47)

    Matrafirefox [utilizator]

    Ponta este cel care cerseste voturi pe la baroni (a se vedea afacerea "voturi contra porturi" cu Mazare in rolul de baron principal).
  • -5 (13 voturi)    
    E musai (Duminică, 22 iunie 2014, 12:36)

    Lexis [utilizator]

    ca Traian Basescu sa intrebe justitia de ce s-a inchis gura procurorului care declarase public in 2011 faptul ca Mircea Basescu primise bani de la Bercea???? Procurorul spunea exact ce a iesit acum la iveala din filmele prezentate.
    Apoi, de ce, a durat o saptamana dupa depunerea inregistarilor video ca sa fie chemat Mircea Basescu la audieri?
    Daca flagrantul s-a organizat cu darea sumei de 10.000 euro, automat, M.Basescu a recunoscut ca avea o datorie la Bercea, nu?S i cand Traian Basescu a fost informat de fratele sau ca e amenintat de familia Bercea, nu l-o fi intrebat de ce ii cer acestuia niste bani pe care nu i-a primit ? De ce se restituia prin flagrant suma, daca nu fusese primita? Trebuia doar facuta sesizare la politie pentru amenintari.Organizarea flagrantului da in vileag faptul ca fratele presedintelui Romaniei a primit niste bani de la un clan mafiot.
    Cand vede o tara intreaga cum pana si acum sunt jurnalisti, politicieni care il apara pe Traian Basescu, nu putem decat sa ne gandim ca e mai rau decat se intampla pe timpul lui Ceausescu.Doar atunci era adulat presedintele tarii desi o tara intreaga suferea din cauza politicii sale.
    Iar se cauta vinovati, ca e conspiratie, ca avocatul Abraham are nus'ce trecut, ca Voiculescu e de vina...
    Adevarul e ca daca Mircea Basescu nu facea plangere la DNA si acestia nu-i organizau flagrantul, nu s-ar fi aflat nici acum ce-a facut acesta in urma cu 2-3 ani, desi procurorul care se ocupa pe-atunci de cazul intentiei de omor a lui Bercea striga public ca Bercea daduse bani fratelui presedintelui Romaniei, dar dupa o zi a iesit sa retracteze iar dosarul cu pricina i-a fost luat.
    Justitia trebuie sa cerceteze si ce s-a intamplat atunci in 2011 cand se afirmase public, referitor la bani, ceea ce apare clar in inregistrarea video.
    Asta asteapta Romania acum, dreptate, justitie intr-adevar independenta.
    Iar pe Mircea Basescu sa-l duca, la fel ca pe ceilalti, cu DUBA, nu cu autoturismul la arest.
    • +4 (8 voturi)    
      pentru Lexis (Duminică, 22 iunie 2014, 18:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      "pe timpul lui Ceausescu.Doar atunci era adulat presedintele tarii desi o tara intreaga suferea din cauza politicii sale."
      Vorbesti prostii. Probabil nu esti rau intentionat, doar prost informat. CEAUSESCU NU ERA ADULAT !
      Ceausescu era DISPRETUIT ! Era poreclit 'Cizmarul " , "Ceasca ", etc. Se spuneu bancuri cu el in care era pus in posturi umilitoare. Informeaza-te la cei mai batrani . Dar ,atentie ! Sa nu fie fosti scuristi !
      • +1 (1 vot)    
        Ceausescu (Luni, 23 iunie 2014, 12:26)

        Lexis [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        era adulat de presa audio si video (vezi ziarele vremii, emisiunile TV care deformau realitatea) , era slugarnicit de activul de partid aflat in functii cheie samd.La aceasta adulatie faceam referire stimabile.Si le-am trait din plin aceste vremuri.
        Basescu este aparat, presa "pro" face eforturi sa musamalizeze abaterile, abuzurile lui T.Basescu si a celor afiliati lui.
        E clar?
  • -8 (16 voturi)    
    TB (Duminică, 22 iunie 2014, 12:48)

    kronk [utilizator]

    Mi se pare suspecta suma d 250.000€.Este exact aconto care s-a platit pentru Nana.Pe de alta parte singele apa nu se face.Frate renegat din acelasi aluat.Minciuna si hotia sunt bune surori.///
    • -5 (9 voturi)    
      Foarte suspect.. (Duminică, 22 iunie 2014, 17:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      MB a luat 250.000 EUR pe care i-a dat lu' Basescu T sa-si ia fata pamant. MB nu si-a tras nimic, ca si-o fi spus ca-i mai da Bercea bani, ca-i baiat bun.
      Foarte suspect.

      Da' sa fi vazut cum s-au certat MB si TB in masina pe bani, cum l-a facut TB pe MB "tiganca imputita" si cum i-a zis: "eu acum cu ce bani ma duc la Kovesi si ailalta? Ca banii astia de-abia imi ajung sa iau pamant la fata!"...

      Stai sa vezi ca o sa apara caseta.
      • -3 (5 voturi)    
        Erata. (Duminică, 22 iunie 2014, 17:56)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Am vrut sa spun DVD, nu caseta.. Blu-Ray, available pe iTune si Amazon, cu traducere de Irina Nistor.
      • +2 (4 voturi)    
        E la studiourile latrinelor in lucru? (Duminică, 22 iunie 2014, 19:11)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        mai lucreaza baietii? de zor, nu?
  • -4 (14 voturi)    
    Ascultatorii intreaba, Radio Erevan raspunde! (Duminică, 22 iunie 2014, 13:07)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Cam asa sunau intrebarile dar mai ales raspunsurile. Era o gluma pe vremuri, cei mai tineri nu vor intelege dar cred ca pe ei nici nu-i intereseaza.
    bas si clanul lui au reusit sa distruga insasi logica democratiei prin care deciziile sunt luate de politicienii alesi de popor, incercand sa impuna conceptul de "tatuc" si om providential pentru natiune. Concept invatat de la "tatucii" stalin si ceasca pe care i-a studiat asidu pana a reusit sa intre in randurile nomenclaturii comuniste. Si daca pt el si familia lui s-a dovedit un concept folositor, ei reusint sa ajunga milionari in euro, Ro este cea mai saraca tara din EU si printre cele mai sarace din lume. Binenteles, la Radio Erevan se spunea despre Ro ca este: "o tara frumoasa si bogata locuita de oameni harnici si gospodari"!
  • +3 (15 voturi)    
    Traian (Duminică, 22 iunie 2014, 13:09)

    evoque [utilizator]

    cine spune ca ai luat banii este un prost, nu se poate afirma asa ceva pentru ca ar fi al naibii de greu de dovedit si pentru ca eu nu cred ca banii au ajuns la tine.
    Dar, din moment ce vii si spui "pe gura" ca ai stiut de anul trecut despre "santaj", nu poti sa vii sa spui ca nu ai discuta cu fratiuc nimic despre acest bercea, este simplu "santaj" + bercea= traian stie, in consecinta traian minte.
    Anul trecut trebuia sa infranezi pohtele fratiucului, trebuia sa tai in carne vie stiind ca mai devreme sau mai tarziu acest fapt te loveste in plex.
    Puterea este iluzorie, dar nu ai crezut ca esti vesnic acolo, dar nu ai crezut ca esti unicul, nu poti sa fii atat de fraier, ai crescut la scoala din piata chiliei, ma dezamagesti,zau asa.
    • +3 (13 voturi)    
      iar vb gura fara cap :) (Duminică, 22 iunie 2014, 15:00)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      a stiu DUPA ce s-a intamplat. au discut, dar faptele erau deja consumate.
      eu inteleg ca vrei sa demonstrezi ceva ce nu exista aruncand cu vorbele, dar faprtele te contrazic.
      daca iesea anul trecu, repet, DUPA ce s-au intamplat faptele spuneti ca a iesit sa-si apere fratele. acum ca l-a lasat sa se infunde singur iar nu este bine.
      eu stiu ca aveti ordin de sus sa incurcati faptele sa nu se inteleaga nimic dar nu tine. momentan base a demonstrat ceea ce niciun politician din Romania n-a facut-o. a preferat ca fratele lui sa fie inchis decat sa tipe la justitie sau mai rau sa dea telefoane. ceilalti pe care ii aperi pe aici incercand sa dai in base au facut-o. unul mai plagiator din fire si-a pus chiar membru din familie sef peste parchet. dar la ei nu se pune, nu? ei au voie. base n-are voie sa aiba un frate mai tembel...
      v-a dat lectii Base si nu mai stiti ce sa faceti. orice om din tara asta o sa aprecieze ca din pozitia de presedinte de tara nu a intervenit in favoarea fratelui sau. stia sau nu stia, a lasat justitia sa-si faca datoria!
      cand o sa-i vad si pe ceilalti facand la fel, putem discuta si insinuarile amberante de mai sus :)
  • +6 (16 voturi)    
    mare diferenta (Duminică, 22 iunie 2014, 13:28)

    pragmatism [utilizator]

    Oare cand presa vuia in perioada 2000 - 2004, in timpul lui Nastase, despre toate matrapazlacurile cumnatei acestuia, sefa de cabinet la Ministrul Justitiei, Rodica Stanoiu, ... a indraznit vreun procuror sa se atinga de ea??? Sau ... uitam cazul fiului prefectului de Timis. Adraian Tarau, retinut de procurorul Lele si eliberat imediat de sistemul Nastase prin celebra declaratie a acestuia:”Nu cred in arestarile de vineri seara!” si consecinta dramatica cu moartea tanarului procuror Panait??? Este o mare, mare diferenta ... atunci a murit un tanar procuror, prins in menghina sistemului Nastase ... azi un alt tanar procuror si-a facut treaba nestingherit in cazul fratelui presedintelui!!!
    • +11 (17 voturi)    
      da (Duminică, 22 iunie 2014, 15:06)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      sa nu uitam de cazul Tiriac junior cand pozat cu drogurile pe masa primeste NUP dupa ce tacsu l-a sunat direct pe iliescu.
      sa nu uitam de familia paunescu cu accident soldat cu decese cum a scapat fara sa faca nimeni nimic.
      putem aduce exemple pana dimineata.
      dar nimeni n-a cerut comisie parlamentara in niciun caz. acum s-au trezit sa suplineasca ei justitia.
      in aceste zile se incearca ingenuncherea justitiei de catre comunistii din psd si nimeni nu observa. MB este doar o victima colaterala. la fel si Base. Ei vor sa puna justitia cu botul pe labe sa fure in liniste.
      in plus nu este deloc intamplator ca cele mai vocale state din europa la adresa rusiei astazi sunt implicate in scandal (Romania si Polonia). lucrurile nu sunt intamplatoare si mi-e teama ca acest dosar a fost tinut pt o astfel de etapa.
      asaltul justitiei este la cote maxime in aceste zile.
  • +2 (20 voturi)    
    cheia afacerii (Duminică, 22 iunie 2014, 13:31)

    Sile_Creditoru [utilizator]

    Dom preşedinte, hai să vă explic eu cum stau treburile:

    Există 1001 feluri de a lua o şpagă. Iată doar câteva:
    1. Ţi se virează banii într-un cont din străinătate, deschis într-o ţară în care Curtea de Conturi românească nici nu visează vreodată a avea permisiunea să poată face vreun control. Şi poate să nici nu fie deschis pe numele lu matale... (ştii ce vreau să spun, exact precum potul de jumătate de milion de dolari din vânzarea flotei)
    2. Vânzările anterioare şi spălarea de bani prin „suveici” cu tranzacţii imobiliare. Adică, cumpăr teren cu 1 leu şi vând cu 2, apoi il cumpăr iar cu 2,5 şi vând cu 5, cumpar iar cu 5,5 şi vând cu 11 (ştii dumneata, precum şmecheria cu terenul lui Căşuneanu)
    3. Mita de la concerne industriale străine (proscrise altminteri de dumneata pe la TV-uri) mascată în prestaţii notariale (vezi afacerea oribilă cu benzinăriile Gazprom-Niş năşită de doamna Ioana B – ştim, ştim, notarul... constată doar)
    4. Mita mascată prin salarizarea pe nişte posturi – sinecuri – cu care altminteri, persoana in cauza n-are nici cea mai mică legătură de competenţe (vezi mita primită de dumneata, din partea LUXTEN, pe când erai primar, prin don’şoara EBA, cea mult prea competentă)
    Cum toate aceste variante, dumneata însuţi le-ai experimentat cu succes, aşteptăm să ne mai spui şi în ce alte feluri N-AI mai beneficiat de vreun folos de la Bercea Mondial
    • +3 (11 voturi)    
      pentru Sile (Duminică, 22 iunie 2014, 18:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

      Am citit pana la punctil 1 . M-am lamurit ca esti rau intentionat si nu meriti sa-m i pierd timpul cu tine.
      Dosarul "Flota : s-a judecat cand Traian Basescu si-a dat demisia din Parlament pentru a deveni o persoana privata , fara imunitate. In timpul unui regim peseedist. Si a fost gasit NEVINOVAT !
      Ca sa mai vi acum cu acesta prostie inseamna ca
      ai creerul spalat la Antena3.
      Iti recomand o cura de dezintoxicare de 6 luni .
      Ne revedem atunci !
      • -1 (7 voturi)    
        Basescu nu a ajuns sa fie judecat in (Duminică, 22 iunie 2014, 20:58)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        dosarul flota - dosarul a fost inchis ilegal - dar oficial - de Morar, pe blat, pe cand era procuror-sef. Aaa, si uitam, printr-o manevra "magistrala" - infirmarea expertizei initiale din dosar, care identificase un prejudiciu de 300 milioane dolari, Morar scoate prejudiciu ZERO! hai, pe bune...nevinovat?!?
        • 0 (2 voturi)    
          Am primit minusuri (Luni, 23 iunie 2014, 10:02)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          pentru un text care prezinta fapte nu vorbe: m-am lamurit - cine mi-a dat minus e rau intentionat.
  • -4 (22 voturi)    
    omenește vorbind (Duminică, 22 iunie 2014, 14:08)

    Mazeta [utilizator]

    Lăsând politica la o parte: va merge domnul președinte Traian Băsescu să-i ducă fratelui său la pușcărie un pachet, să vorbească cu el la vorbitor?

    Dacă Traian nu era președinte, Mircea Băsescu n-ajunge multimilionar în euro, dar nici în pârnaie. Indiscutabil, președintele țării poartă o mare răspundere și ar trebui să-și viziteze unicul frate și cumătrul din pușcărie. Funcțiile sunt trecătoare, familia rămâne.
    • +13 (21 voturi)    
      indiscutabil (Duminică, 22 iunie 2014, 15:13)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti o un adevarat oracol. tu cunosti tot ce s-ar fi intamplat daca :)
      joci la loto?
      ce stiu sigur, daca basescu nu era presedinte acum felix nu se mai razboia cu justitia iar nastase era presedinte. constitutia schimbata in modelul rusiei iar noi nu ne certam liber pe net.
      ce stiu iar sigur este ca nu va asteptati ca base sa isi lase propriul frate arestat la cum ati tipat ani de zile ca este justitia basista.
      da, functiile sunt trecatoare dar realizarile raman. justitia este libera si pe multi o sa-i puna in catuse. asta va sperie pe voi nu ca fratele lui base a luat bani. asta au facut 99% din cei din psd.
      asta omeneste vorbind :)
  • +6 (16 voturi)    
    Incredere deplina (Duminică, 22 iunie 2014, 15:50)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Am incredere deplina in Presedintele Basescu.
  • -2 (12 voturi)    
    reformulez (Duminică, 22 iunie 2014, 16:29)

    Gustav666 [utilizator]

    "Traian Basescu: Nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel pentru vreo interventie de reducere a pedepsei sau pentru vreo gratiere"
    La fel ca si cu variantele de lovire a copilului (pumni, plex,...), declaratiile lasa loc, la cativa ani distanta, la o multitudine de alte variante de a lua spaga.
    Am reformulat postul deoarece in prima varianta n-a trecut de cenzura HN. Cred ca nu va trece nici acum, sau...
    • +2 (6 voturi)    
      Da, lasa loc de interpretari (Duminică, 22 iunie 2014, 19:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ...mai ales daca, in stilul latrinelor, dai fragmente din declaratii:

      "....Intocmai cum nu am primit niciodata niciun ban si niciun bun de la nimeni pentru a interveni in vreun fel in dosare sau pentru vreo gratiere.»".
  • +1 (7 voturi)    
    Jur că nu am lovit copilul ... (Duminică, 22 iunie 2014, 18:18)

    Velma Kelly [utilizator]

    ... nici în plex cu pumnul, nici în față cu pumnul.
    • 0 (10 voturi)    
      Neha...nu doar atat... (Duminică, 22 iunie 2014, 20:11)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Urmat de "eu stiam ca am impins copilul..."

      Ca sa fie scuipatul in fata mai clar!

      Probabil ca in vreo cateva luni o sa zica "eu stiam ca fratele meu a luat bani, dar nu imi puteam da demisia ca trebuia sa ma lupt cu ... Sauron, Lord Vader si mafia siciliana. Infrangerea lui Victor Viorel era mai importanta pentru binele tarisoarei decat orice altceva ..."
    • +1 (7 voturi)    
      Ce motiv avea mai sa se compromita (Duminică, 22 iunie 2014, 22:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      printr-un astfel de gest? las-o jos ca macane!
  • +2 (6 voturi)    
    ciudata trenare/ingropare a dosarului (Duminică, 22 iunie 2014, 18:51)

    barba-neagra [utilizator]

    Dosarul lui Mircea Basescu treneaza de vreo 3 ani. Nu cred ca a fost un accident ingroparea dosarului din 2011 incoace. Existau inregistrari oficiale. Lucrurile s-au complicat cand clanul a produs propriile inregistrari. Abia atunci MB a apelat la TB si l-a intrebat cum sa iasa din ....
    Pe unde au ajuns banii, adica cei 250,000 (dolari?), pare greu de dovedit, daca nu cumva SRI are ceva informatii. Nu stim inca daca MB i-a dat banii inapoi lui Capatana. Ma indoiesc.
    In rest, astept cu nerabdare continuarea audierilor in cazul Duicu/Ponta si ingroparea definitiva a hotiei marca "Voiculescu", plus dosarul "Dragnea".
    Cum mai sunt doar cateva luni pana la alegerile prezidentiale, in mod sigur toate trei cazurile vor fi amanate sine die.
  • +1 (11 voturi)    
    cat de candid... (Duminică, 22 iunie 2014, 19:30)

    ember [utilizator]

    este presedintele romaniei, domnul traian basescu... el nu stie ca avea relatii cu acest clan desi apare in imagini de ani de zile cu ei, ba mai mult, au fost invitati la evenimente ale familiei traian basescu si nu ale familiei mircea basescu. noi avem totusi incredere oarba in el ca ne-a salvat de comunism si de rusi si de tot ce e rau pe lumea asta. acest mod de a privi lucrurile dintr-o singura perspectiva e identic cu cel al inaptilor care deplang epoca iliescu si nu ne face nici un bine. ce e rau in a-ti schimba o parere atunci cand afli lucruri noi despre ceva sau cineva?!
    • +3 (9 voturi)    
      Bre me (Duminică, 22 iunie 2014, 22:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ember

      daca nevasta (barbatul tau) face, prezumtiv, o fapta penala, tu esti responsabil prin ...?
      • 0 (6 voturi)    
        simplu (Duminică, 22 iunie 2014, 23:24)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        In cazul lui, complice sau faptuitor. Este pres tarii, care se lauda ca este cea mai informata persoana din tara. Vrei sa-mi spui ca nu stia, cand procurorii stiau din 2011, pana sa li se dea peste deshte? Pana si acum se contrazice: nu a discutat niciodata de caz, dar a discutat despre santaj. Un fel de nu am mancat NICIODATA fructe, doar un mar, o banana si un strugure. Clasic.
        • -2 (4 voturi)    
          "Complice"? Departe griva de iepure (Luni, 23 iunie 2014, 9:19)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          sau mai bine zis departe iepurele de grivco.
          • 0 (2 voturi)    
            mda (Luni, 23 iunie 2014, 10:36)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Ce-mi plac mie astia cu vedere periferica tip cal... Daca zic ca base e chel, e clar ca nu este adevarat si este o minciuna, pentru ca a facut badea misto de el la un moment dat. Stiu ca am dat un exemplu dificil, dar incearca sa-l intelegi.
    • +1 (5 voturi)    
      dar crezi (Luni, 23 iunie 2014, 1:08)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui ember

      ca Regele Mihai trebuie sa abdice pentru ca fiica lui este arestata si in curand condamnata in America ?
      • 0 (2 voturi)    
        :)) (Luni, 23 iunie 2014, 10:31)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

        dar ce regat conduce acest rege mihai? de unde sa abdice?! de pe tronul din westeros?
  • +2 (8 voturi)    
    cunoastem (Duminică, 22 iunie 2014, 23:21)

    Nevermind [utilizator]

    nici cu pumnul in plex, nici cu piciorul in cap si nici cu toporul in crestet
    • 0 (0 voturi)    
      Cu toporul se regleaza alde Bercea lu'Ponta (Luni, 23 iunie 2014, 19:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      si punem pariu ca Ponta n-o sa-l scape de puscarie pe Bercea?