VIDEO Kovesi: Analizez posibilitatea de a actiona in instanta pe cei care fac afirmatii mincinoase, de o gravitate extrema

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2014, 13:25 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Seful Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a declarat vineri, pentru Agerpres, ca a sesizat CSM si CNA cu privire la afirmatiile mincinoase, de o gravitate extrema, care au fost formulate doar cu scopul de a decredibiliza persoana sa si a DNA, si ca analizeaza posibilitatea de a actiona in instanta pe cei care le fac cu scopul exclusiv de a stirbi autoritatea personala si profesionala a procurorilor.

"In cursul zilei de astazi (n.r. vineri) am decis sa sesizez Consiliul Superior al Magistraturii si Consiliul National al Audiovizualului cu privire la afirmatiile mincinoase, de o gravitate extrema, care au fost formulate in cursul zilei de ieri doar cu scopul de a decredibiliza persoana mea si a institutiei, precum si a intregului colectiv din cadru DNA", a afirmat Kovesi.

Seful DNA a subliniat ca va raspunde prin caile legale la astfel de actiuni defaimatoare.

"Cu toate ca atunci cand se fac afirmatii mincinoase nu putem sa dam un raspuns imediat, noi uzam de caile legale si raspundem prin caile legale la astfel de actiuni defaimatoare. Voi analiza posibilitatea de a actiona in instanta pe cei care fac afirmatii mincinoase doar cu scopul exclusiv de a stirbi autoritatea personala si profesionala a procurorilor din cadrul DNA, dar si a mea in calitate de procuror sef al acestei directii. Dincolo de aceste tentative de a intimida activitatea procurorilor si de a denigra activitatea procurorilor, noi o sa ne continuam activ in acelasi ritm cu responsabilitate, independenta si cu respectarea legii", a mai spus Kovesi.



Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, le-a spus joi jurnalistilor, prin geamul dubei care l-a adus la DNA de la penitenciar, ca ar fi dat 2 milioane de euro pentru a fi scapat de inchisoare si ca in acest caz ar fi implicat presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Livia Stanciu, si procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi.

"Mi-a promis Livia Stanciu. Avem date despre Livia Stanciu", a afirmat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12800 vizualizari

  • +38 (44 voturi)    
    Doamna Kovesi (Vineri, 20 iunie 2014, 13:29)

    un domn [utilizator]

    Sarutmana
    nu uitati de vuvuzelel badea si gadea..si ei au codu penal incalcat...pe langa ei
    • +6 (6 voturi)    
      va vorbi Bercea!!! (Vineri, 20 iunie 2014, 17:33)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      daca apare posibilitatea sa mai capete 1-2 ani pentru denunt calomnios, Bercea va vorbi. Si vom afla [ipotetic] si ce i-a transmis Abraham sa declare sau ce i s-a promis [amnistie, gratiere ?]
    • +6 (6 voturi)    
      mizeriile (Vineri, 20 iunie 2014, 18:55)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      umane de la latrinele lui felix și ghiță ar trebui îngropate în procese până falimentează sau sunt închise!și cna la fel!
  • -35 (45 voturi)    
    nu e nimic de analizat:)) sunt mincinoase sau nu (Vineri, 20 iunie 2014, 13:38)

    jackalphonse [utilizator]

    o spune de parca cine stie ce inginerie complicata a spus ala. daca e minciuna, poate fi actionat in judecata usor, pana si profanii o stiu. probabil doamna analizeaza daca se poate p-une batista pe tambal
    • +22 (24 voturi)    
      Pai si kovesi ce zice? (Vineri, 20 iunie 2014, 14:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Tu ai citit articolul?
      "Voi analiza posibilitatea de a actiona in instanta pe cei care fac afirmatii mincinoase doar cu scopul exclusiv de a stirbi autoritatea personala si profesionala a procurorilor din cadrul DNA, dar si a mea in calitate de procuror sef al acestei directii."
      Ce e complicat aici?
      La voi, postacimea PSD, daca o fraza trece de 10 cuvinte devine complicata? Sau toata lumea ar trebui sa se exprime in limbaj de dupa blocuri, ca tine?
      • +2 (4 voturi)    
        prostia (Vineri, 20 iunie 2014, 18:56)

        Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu e niciodată prea multă!
        • -3 (5 voturi)    
          nu e. dovada sunteti chiar voi doi (Vineri, 20 iunie 2014, 20:59)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

          si mai sunt...
          • +2 (2 voturi)    
            nu pot (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 7:49)

            Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            să nu-ți dau dreptate! sunt vreo 7,4 mil,nu?
    • -12 (14 voturi)    
      corect ... (Vineri, 20 iunie 2014, 14:34)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      spui direct , e minciuna si actionez in instanta .. sau taci si speri ca 'dispare' .

      sa zici ca analizezi ..e ca si cum ai adminte vinovatia , si analizeze varianta cea mai buna de a te fofila ...
      • +6 (8 voturi)    
        Analizeaza... (Vineri, 20 iunie 2014, 15:48)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Adica, analizeaza. Deocamdata cine a spus de mita? Mondialu'.. Sa analizam: il dau in judecata pe tigan, ce castig? Niste banuti si imi urc tiganimea in cap, cine stie ce mai patesc. Nu se merita.

        Continuam analiza. Cine mai face tam-tam pe subiectul acesta? Latrinele tv.. Ce au spus deocamdata: au spus ca Mondialu' a zis ca.. Deci nu pot sa-i dau in judecata, doar pentru ca-l "citeaza" pe Mondialu'..Pana la momentul in care fac ei aceasta afirmatie. Atunci se schimba treaba.

        Analizez = avertisment pentru amatorii de calomnii. "Analizez", adica "aveti grija, astia de la latrinele tv, sunt cu ochii pe voi, daca vreodata spuneti cu gurita lu' Gadea ca am luat mita (nu ca a zis careva ca am luat mita), o sa va dau in juudecata".
      • +3 (3 voturi)    
        asta spui tu! (Vineri, 20 iunie 2014, 17:35)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ca sa ascunzi mita primita de TINE [stii tu cand si cu ce ocazie].
        A cerut rromul doar 200 parai sa te denunte. Acum sa te vad!
    • +3 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 20 iunie 2014, 18:38)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

  • +39 (45 voturi)    
    /// (Vineri, 20 iunie 2014, 13:41)

    hmara [utilizator]

    cea ajuns si disperatul asta de jeg uman, felix, sa se inhaiteze si cu de-alde mondiali si isaure , numai sa scape de locul racoros ce-l asteapta.
    In ce lume si tara traim.
    Si cati creduli mai sunt.
    • -6 (12 voturi)    
      pe bune ? (Vineri, 20 iunie 2014, 14:36)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      tot la felix ai ramas .. ? sau nu mai aveti alta varianta de postaceala ?

      pana la ulterioare dovezi , basu si cu frasu s-au asociat cu mondiali si shatre si dansuri la hore cu alde' iasaure .... asta e singurul lucru cert 100% in acest moment .
    • +1 (7 voturi)    
      ok... (Vineri, 20 iunie 2014, 14:44)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      si tu ce esti mai exact din moment ce iei apararea unor scursuri din exact aceeasi categorie cu voiculescu?
      Imi permit si doua variante de raspuns: 1) activist de partid 2) un naiv (naiv=eufemism in acest context)
  • -38 (44 voturi)    
    analizati (Vineri, 20 iunie 2014, 13:42)

    evoque [utilizator]

    cat despre profesionalism, am vazut dovezi de slugarnicie institutionala si greseli personale in randul procurorilor "fara numar" ca sa citam amicii presedentiei. Mai este cale lunga pana cand se poate discuta despre profesionisti in procuratura.
    • +12 (12 voturi)    
      Daa (Vineri, 20 iunie 2014, 14:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Abia cind va fi achitat dom' profesor, abia atunci justitia va fi profesionista cu adevarat, asha-i? Am ghicit?
    • +12 (12 voturi)    
      amice (Vineri, 20 iunie 2014, 14:45)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      "amice, esti idiot" cum dracu' sa mai afirmi ca justitia e sluga? a cui? is tare curios....
      • -1 (1 vot)    
        a lui (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 0:30)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

        ponta, ii scapa pe baronii psd si il aresteaza pe fratello. :))
  • +40 (50 voturi)    
    sustinere (Vineri, 20 iunie 2014, 13:53)

    t.lascu [utilizator]

    Foarte bine doamna Kovesi!
    Toata admiratia pentru integritatea si disciplina de care dati dovada.
    Nu le permiteti celor care se duc la fund sa va traga in mocirla lor.
    • -3 (9 voturi)    
      sustii ce ? (Vineri, 20 iunie 2014, 14:37)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui t.lascu

      ca analizeaza ... ?

      daca zicea direct ca da in judecata ..mai intelegeam sa zici ca sustii ...
  • +24 (28 voturi)    
    Foarte bine ! Prea multe minciuni arucate ... (Vineri, 20 iunie 2014, 14:04)

    Luke1 [utilizator]

    de catre toti penalii !

    Poate in loc de 8 ani si 9 luni vrea 9 ani si 8 luni !
    Brusc ar realiza ca aruncarea cu noroi (ca sa nu folosesc alt termen) poate avea si consecinte !
  • -5 (9 voturi)    
    Pe bune? (Vineri, 20 iunie 2014, 14:17)

    Gigi Kent [utilizator]

    De ani de zile in presa sunt sifonate pe banda rulanta transcrieri ale interceptarilor.

    Cand e vorba despre adversarii politici ai domnului Basescu.

    Chiar doamna Kovesi ii trimitea e-mailuri cu informatii din dosarele penale lui Mircea Marian (presa).

    Nimeni din procuratura nu a fost sanctionat vreodata cu ceva.

    In 2011 - 2012 sunt sifonate catre presa informatii despre o mita primita de M.B. de la mondiali.

    Procurorul de caz este sanctionat pentru ca a dat informatii din dosar presei.

    Doi ani si ceva informatiile sunt musamalizate cu succes. Pana azi

    Concluzie: Felix e de vina!
  • -5 (7 voturi)    
    de ce nu depune plangere penala pt calomnie? (Vineri, 20 iunie 2014, 14:26)

    jackalphonse [utilizator]

    trebuie s-o invatam noi? sau face parte din categoria: am sa ma ocup cand/daca am sa am timp, va rog sa faceti liniste?
    • -1 (3 voturi)    
      mai expert! (Vineri, 20 iunie 2014, 17:36)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      poate citesti codurile putin? mai inainte de a te da doctor in justitie pe aici?
  • +11 (13 voturi)    
    Foarte bine, d-na Kovesi! (Vineri, 20 iunie 2014, 14:41)

    Herodot [utilizator]

    Asa trebuie sa procedati... Va uram succes in actiunea de "salubrizare" a societatii romanesti! Curaj si nu uitati ca nu sunteti singura: milioane de romani cinstiti sunt alaturi de dumneavoastra!
  • -8 (10 voturi)    
    Dreptatea va invinge !!! (Vineri, 20 iunie 2014, 14:44)

    2020NewG [utilizator]

    Fie si dupa Noiembrie 2014
    • +3 (3 voturi)    
      Bineinteles (Vineri, 20 iunie 2014, 16:32)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui 2020NewG

      ca odata si odata va invinge. V-as sugera doar sa fiti atent la ce sperante va faceti,ca s-ar putea sa nu iasa precum vreti si iar veti spune ca umbla cu capul spart!
    • +2 (2 voturi)    
      Gigi Becali: "Acum sunt AI MEI la putere" (Vineri, 20 iunie 2014, 17:59)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui 2020NewG

      Unde este ACUM Gigi Becali?
  • +11 (11 voturi)    
    Da da-i in judecata (Vineri, 20 iunie 2014, 14:44)

    Matrafirefox [utilizator]

    Nu poti sa ai bun simt cu animale gen Bercea infractoru' Mondial, trebuie pedepsiti pentru ce prostii debiteaza.
  • -4 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 20 iunie 2014, 14:46)

    karula [utilizator]

    Ce e de analizat? Da sau Ba!
    Sau stai rau cu timpul ? N ai avocat? Iti ia multi bani la proces?
  • +3 (7 voturi)    
    toate-s vechi si noua toate (Vineri, 20 iunie 2014, 14:56)

    Kpriciu [utilizator]

    Inca o data non-valorile asociate, intr-un fel sau altul, cu cele mai importante institutii ale statului. Foarte trist, dezarmant si descurajator pentru ramasii oameni onesti din Romania. Tara condusa intr-un mod dezastruos, in ultimul sfert de veac, de o clasa politica de doi bani, va fi greu sa-si mai opreasca caderea libera.
    • +9 (9 voturi)    
      Clasa politica de doi bani (Vineri, 20 iunie 2014, 15:22)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      este vechea si noua nomenclatura comunista.N-a venit din Zimbabwe!! Sunt aceeasi tovarashi grosi in ceafa si-n maniere, n-au rafinament pt. ca nu e de unde.
      Daca ziceti ca Basescu s-a aliat cu mondialii, abraham, securist manos, ii apara pe viata si pe moarte, cu intoxicarile aferente!Dintr-odata psd-eaua s-a aliat cu bercea si-l apara si stiu ei cum l-au santajat sa purceada la scandal, vezi patriciu cu filmuletu', felix cu armata lui de datornici!!!
      Vom trai si vom vedea cum se epuizeaza fumul prin cabinetele si conspiratiile securistilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Opinie (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 17:08)

    A310 [utilizator]

    Madam , Bercea a spus ca banii au ajuns la tine prin intermediul soferului , nu a facut nici o referire ca ar fii ajuns la DNA , asa ca ai face bine sa nu te confunzi cu insitutia unde te-a pus sefa , demisul de la Cotroceni , vezi ca nu esti vesnica nici tu si nici cea ce la Cutrea Suprema