VIDEO Victor Ponta: Presedintele Traian Basescu trebuie sa demisioneze

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2014, 10:10 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: gov.ro
Premierul Victor Ponta a afirmat joi ca presedintele Traian Basescu ar trebui sa demisioneze din functie, dupa publicarea unor inregistrari video in care fratele sau, Mircea, apare ca ar recunoaste ca a primit bani de la fiul unui interlop.

"Orice presedinte european ar demisiona", a spus Ponta, in prima declaratie dupa publica dupa ce Antena 3 a prezentat, miercuri seara, un filmulet in care apare Mircea Basescu, fratele presedintelui, alaturi de un membru al familiei lui Bercea Mondial.

Acesta din urma  ii reproseaza lui Mircea Basescu ca i-ar fi dat 350 de mii de euro ca sa intervina in Justitie pentru o pedeapsa mai blanda sau chiar eliberarea tatalui sau, Bercea Mondial. " La mine au ajuns doar 250 de mii... Mi s-a pus mormanul ala de dolari in brate...", se aude pe inregistrare Mircea Basescu, care sustine ca va vorbi si cu presedintele Basescu de caz si ca acesta ar  sti despre ce e vorba.



Victor Ponta a argumentat ca presedintele are obligatia de a apara "independenta si prestigiul justitiei".

"Pentru credibilitatea justitiei, categoric aceasta ar fi cea mai buna decizie, tocmai pentru justitie. In 9 ani si jumatate (de mandat) presedintele a vorbit totdeauna despre cat de importanta este independenta justitiei. E normal sa sprijine independenta si prestigiul justitiei si sa renunte la functie", a precizat primul ministru.

Acesta a precizat ca, "din cate a vazut", Traian Basescu "nu a facut el ceva" in acest caz, dar daca se va arata ca seful statului ar fi implicat, "sigur ca luam in calcul o suspendare".

In opinia sa, "independenta si prestigiul justitiei trebuie aparate de presedintele tarii chiar si prin sacrificiul personal, renuntarea la functie, ca sa nu spuna cineva 'de aia nu e anchetat fratele'" sau.

"Daca ce a spus 9 ani si jumatate e sincer, ca el a vrut sa apere justitia si statul de drept, ar trebui sa demisioneze. Ne-a vorbit 9 ani de independenta justitiei si acum, cand ar trebui cand se refera la el si la familia lui, nu mai vrea independenta justitiei", a comentat Ponta, afirmand totodata ca "justitia da in acest moment adevaratul test al independentei", in conditiile in care "e usor sa anchetezi dusmanii lui Traian Basescu".

"Presedintele, inevitabil prin pozitia pe care o ocupa, creaza o stare de neincredere. Romanii vor spune 'dom'ne, daca e fratele presedintelui, nu va pati nimic'", a mai spus primul ministru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18840 vizualizari

  • +73 (89 voturi)    
    Logica, bat-o vina. (Joi, 19 iunie 2014, 10:16)

    IancuJianu [utilizator]

    Ponta spune ca desi presedintele Romaniei nu este implicat, acesta trebuie sa demisioneze ca sa nu influenteze justitia in cazul Mircea Basescu.
    Folosind aceesi logica, Ponta si Sova trebuie sa demisioneze, pentru a nu influenta justitia in cazul de coruptie cu contractele de consultanta la Complexul energetic Rovinari, unde acestia doi sint DIRECT implicati in dosarul furaciunii (Sova si asociatii, parca_.
    • +55 (71 voturi)    
      Iar bate campii Ponta, care il apara pe Felix! (Joi, 19 iunie 2014, 10:37)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Ponta: "Nu am vazut nicio implicare a presedintelui in cazul fratelui lui."
      Ponta, doua propozitii mai incolo: "Basescu ar trebui sa demisioneze!".
      Ponta se contrazice in aceeasi fraza si se aliniaza frumos in spatele Antenei 3 si Romaniei TV care incearca sa ne abureasca ca Mircea Basescu ar fi primit 600000 de euro sa-l scape pe Bercea Mondialul, n-a reusit si s-a dus apoi la DNA ca sa se dea in vileag...:)))

      De fapt, este o facatura care urmareste discreditarea justitiei ca sa scape Voiculescu. Asta e adevarul...
      • +21 (23 voturi)    
        ponta a plagiat! base sa demisioneze :) (Joi, 19 iunie 2014, 12:04)

        dece [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        victoras a fost dovedit plagiator dar in continuare prim ministru!
        pentru asta presedintele in exercitiu trebuie sa demisioneze! doar el l-a numit! :P
        • +5 (9 voturi)    
          Aceasta este cea mai logica (Joi, 19 iunie 2014, 13:44)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui dece

          explicatie care a fost emisa pina acum privind necesitatea demisiei Presedntelui.
    • +45 (55 voturi)    
      Logica ilogica a Plagiatorului. (Joi, 19 iunie 2014, 10:55)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Pai tocmai prin demisie, Basescu ar recunoaste implicit ca atata vreme cat el e presedinte, justitia ar actiona la comanda lui, iar prin demisie, justitia ar deveni libera...?
      Dimpotriva, Basescu trebuie sa ramana pe pozitie si sa declare public ca Mircea, fratele sau, trebuie bagat la zdup daca procurorii constata comiterea unor infractiuni.
      Dar in cazul in care Basescu ramane presedinte si Mirciulica ajunge la mititica, Plagiatorul nu mai poate sa-l acuze ca isi protejeaza fratele prin manipularea justitiei!
      Plagiatorul a prins acum un os bun de ros si trage de el pana-si rupe dintii.
      • +36 (46 voturi)    
        pe aceeasi logica tontolaca, (Joi, 19 iunie 2014, 11:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ponta trebuia sa-si dea demisia din momentul in care a fost innobilat cu titlul de doctor honoris plagiatorus.
        ca sa nu mai vorbim de implicarea directa in cazul cercetarii cazului de coruptie de la complexul energetic Rovinari, sova si asociatii, cum bine remarca @IancuJianu.
      • +11 (23 voturi)    
        asa ne trebuie (Joi, 19 iunie 2014, 11:15)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        cind suntem condusi de unul ( pacalici-din-carti ) care in loc sa-i rupa tac-su urechile cind era mic, i-a rupt el picioarele celui care l-a facut ( 50% participare , poate ... ) !
    • +31 (41 voturi)    
      daca am lua in considerare...... (Joi, 19 iunie 2014, 11:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      ...logica plagiatorului mincinos, Romania ar ramane fara actuala clasa politica pentru ca toti ar trebui sa demisioneze, ceea ce nu ar fi chiar asa de rau !

      Frica plagiatorului este ca justitia isi va face datoria si in acest caz, el iar pica de mincinos.
    • +17 (19 voturi)    
      plagiatorul corupt (Joi, 19 iunie 2014, 11:43)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      plagiatorul corupt trebuia sa plece de mult, dar nesimtirea nu are limite la acest individ si a celor ce il inconjoara
  • +42 (56 voturi)    
    pai, (Joi, 19 iunie 2014, 10:18)

    cezy43 [anonim]

    nu stiu daca e cel mai indicat sa vorbeasca de demisie.....
    • 0 (4 voturi)    
      Putea s-o zica mai bine: (Joi, 19 iunie 2014, 13:38)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui cezy43

      Basescu sa faca la fel ca mine, sa reziste in functie in ciuda tuturor golaniilor. O asemenea declaratie crestea exponential sansele unei demisii, asa le-a redus la zero.
  • +52 (64 voturi)    
    excelent! (Joi, 19 iunie 2014, 10:19)

    alip [utilizator]

    Tu nu demisionezi nici pentru ce faci tu, iar Basescu ar trebui sa demisioneze pentru ce face frate-su. Cum sa nu? Intr-o tara cu standarde asa de inalte de moralitate ca a noastra exact asa ar trebui sa se intample. Noroc ca ne-ai luminat tu, Ponta.
    • +16 (26 voturi)    
      Citate, cu ghilimele: (Joi, 19 iunie 2014, 11:15)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui alip

      : "Iresponsabilul vesel". "Cel mai mare mincinos pe care l-au zămislit vreodată bubele, mucigaiul şi noroiul plaiurilor româneşti". "Necopt, obrăznicuţ, necinstit, educat frugal şi adesea prost-crescut, pe scurt un carierist; un baiat vesel intr-o tara trista". "O hahalera ambitioasa". "Papusa gonflabila a USL". Megalomanie ajunsă la metastază". "Smecherie si tupeu, ifose si ofuscari". "Aroganta, iresponsabilitate, compromite functia de prim-ministru". "Un domn Goe intarziat". "Idiotul util". "Acest Pinocchio de România, pentru că mitoman sau mincinos e prea puţin spus". "O carcasa goala".
  • +40 (52 voturi)    
    Dublu standard (Joi, 19 iunie 2014, 10:21)

    Pileati [utilizator]

    Ba asta e buna... :)))

    Adica el nu isi da demisia desi e dovedit plagiator, dar altii asa ar trebui sa faca inainte chiar de a fi dovediti.

    Ce specie scarboasa sunt politicienii astia....
  • +41 (53 voturi)    
    :))) (Joi, 19 iunie 2014, 10:22)

    dandra [utilizator]

    Daca ar trebui sa luam decizii dupa ce fac rudele, atunci, la cati baroni locali din usl au fost condamnati, atunci Ponta ar trebui sa se autoflageleze, in timp ce merge in genunchi, pe toata calea victoriei.
    A iesit repede la ordinele lui voiculescu - demisia, demisia.
  • +35 (49 voturi)    
    un nou episod din... (Joi, 19 iunie 2014, 10:23)

    politic_incorect [utilizator]

    micul ipocrit si publicul lui spalat pe creier.
  • +11 (33 voturi)    
    BerceaMondialuGate (Joi, 19 iunie 2014, 10:23)

    demaGOGU [utilizator]

    va fi fun!
  • +36 (50 voturi)    
    uite alta propunere (Joi, 19 iunie 2014, 10:23)

    mircearh [utilizator]

    nu mai bine demisionati amandoi? ca parca imi aduc aminte de unul Duicu care dadea telefoane si trafica influenta din iatacul lui Ponta din Victoria. Serios acum, Ponta e ultimul care sa ceara asta. Mai trebuie sa iasa in fata Dragnea, Sarbu si Hrebenciuc cu aceeasi pretentie.
  • +36 (48 voturi)    
    Da Pontachio (Joi, 19 iunie 2014, 10:24)

    robertto_ [utilizator]

    Asa cum orice prim ministru european dovedit ca si plagiator ar trebuii sa demisioneze dar de daca m-ai esti si mitoman pe deasupra slabe sanse! Spre deosebire de tine Basescu nu este implicat direct si nu poate fii tras la raspundere pt faptele altei persoane, dar tu ai fost dovedit ca plagiator si nu ai avut bunul simt sa-ti dai demisia! Huoo
    • +4 (10 voturi)    
      Fara suparare (Joi, 19 iunie 2014, 11:30)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui robertto_

      "mai" nu "m-ai" si atentie la "fi'. "Nu poate fi" e forma corecta.
      Cum stim cind scriem "luna mai", "mai canta ceva" si "m-ai auzit?". Cu cratima cind intervine pronumele forma contrasa - pe mine etc.... In rest, FARA CRATIMA.
      • +3 (7 voturi)    
        Maniu draga (Joi, 19 iunie 2014, 12:18)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Incearca sa intelegi idea textului si sa o comentezi eventual, cu sau fara greseli de ortografie.

        Unii dintre noi mai facem greseli sa ne fie cu iertare dar o sa continuam sa ne facem publice opiniile cu riscul ca gramatica noastra o sa ne faca de risul curcilor, nu am facu pe nimeni curca :)

        Nu ne lasam intimidati de "Intelectualitatea" care ne inconjoara cu superioritate si de multe ori cu dispret.
        • +2 (6 voturi)    
          si totusi... (Joi, 19 iunie 2014, 12:58)

          Ion B [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          pe cat posibil, hai sa incercam aici "sa vorbim" romaneste, scriind si corect.
          Ceea ce Maniu a facut in comentariul sau a fost nu numai o aducere aminte a unor reguli gramaticale, dar si un foarte politicos comentariu. Cantand pe aceeasi melodie a ta, du-te si vorbeste in parc, greselile de scriere se vad mai greu.
          Fara suparare.
          • 0 (2 voturi)    
            fara suparare (Joi, 19 iunie 2014, 15:50)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

            desprea asta vorbeam, despre dispretul "intelectualilor" :
            "du-te si vorbeste in parc"
  • +20 (34 voturi)    
    Hop si el - Plagiatorul, cu demisia! ))) (Joi, 19 iunie 2014, 10:26)

    Cataleya [utilizator]

    Stai cuminte Plagiatorule ca nu e vina presedintelui pt eventualele manareli pe care le-a facut frate-su!
    Stai sa vezi probele procurorilor, nu pe cele ale Latrinelor.
    Poate ca Mirciulica ajunge si el in arest preventiv si-atunci nu mai ai cum sa spui ca Presedintele isi protejeaza fratele!
    Dar el, "marele procuror plagiator" nu stie decat una si buna!

    ))))
  • +17 (31 voturi)    
    Ete cine vorbeste... (Joi, 19 iunie 2014, 10:27)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca ar fi spus asta un premier eruopean, poate as fi inteles. Da' din gura plagiatorului notoriu care a dizolvat comisia care-i constata plagiatul in mijlocul dezbaterilor, acuza asta poate crea doar greatsa.
    Pe linga faptul ca deocamdata nu a aparut nici o dovada ca basescu e implicat, (nici macar acuzele ca frate-su e implicat nu-s extrem de clare), cind mirlanul national, doctor cu plagiat grosolan, de 2/3 din lucrare, are curajul sa aduca asemenea acuzatii, totul devine un simplu circ.

    Saracu ponta e disperat ca Basescu a iesit complet din peisaj si nu mai are dictator cu care sa se lupte. Si tot incearca cu batul prin gard, poate, poate il face sa reinceapa atacurile. Disparindu-i dusmanul cu care sa prosteasca publicul uslamist, trebuie sa schimbe tonul sopre rezultatele guvernarii, care-s dezastruase.
  • +15 (29 voturi)    
    de prin lume adunate (Joi, 19 iunie 2014, 10:28)

    goguleana lugojana [utilizator]

    in Germania ministrii demisioneaza la suspiciuni de plagiat
    in Japonia ministrul transporturilor demisioneaza pentru o intarziere totala anuala a trenurilor de ~2 minute

    In Romania de ce presedintele trebuie sa fie responsabil pentru ce fac altii in timp ce ministrii nu sunt responsabili nici macar pentru ce fac ei?
    • 0 (4 voturi)    
      Fiindca in Romania exista (Joi, 19 iunie 2014, 14:44)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      legea raspunderii ministeriale care spune ca ministrii sint (sau pot fi) iresponsabili fara a fi trasi la raspundere.
  • -16 (38 voturi)    
    Plagiatorul are dreptate (Joi, 19 iunie 2014, 10:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca presedintele nu-si da demisia, atunci suspiciunile asupra independentei justitiei se vor amplifica. Intreaga constructie prezidentiala, statul de drept, sta sub semnul suspiciunii in acest moment.

    Daca Mircea Basescu e nevinovat sau e vinovat de o fapta marunta, cu totii vom avea suspiciuni. Dar daca presedintele isi da acum demisia, acest gest apara justitia independenta, constructia cea mai draga si mai importanta a presedintelui Basescu. Orice ar decide justitia in cazul Mircea Basescu, va fi considerat correct daca presedintele isi da demisia.

    Fara suparare. Nu-mi place deloc. Dar presedintele trebuie sa demisioneze. Ceea ce nu au reusit 7,4 milioane de uslamisti, iata ca a reusit fratele presedintelui.
    • +14 (22 voturi)    
      Nici vorba! (Joi, 19 iunie 2014, 11:01)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Oricum, pana se va ajunge la un proces, cu tot ce presupune lentoarea cu care se misca justitia, Basescu isi va fi terminat de mult mandatul.
      Basescu trebuie sa ramana pe functie si sa incurajeze justitia sa-si faca treaba, asa cum a cerut si pana acum justitiei sa bage la inchisoare pe absolut oricine este gasit vinovat, indiferent ca este vb de propriul sau frate!
      • -3 (7 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 19 iunie 2014, 12:13)

        Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

        • +6 (10 voturi)    
          Sigur ca da... (Joi, 19 iunie 2014, 12:45)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          Culmea e ca Latrinele au uitat sa publice exact acele inregistrari in care Traian Basescu a cerut bani ca sa-l scape pe Mondialu. Poate ca tie ti-o fi pus Gadea la dispozitie acele inregistrari, in cadru privat, nu-i asa? Iar tu le pastrezi la secret!

          Lasati "cugetarile" astea ca nu toata lumea e Latrinista!
    • +10 (20 voturi)    
      ??! (Joi, 19 iunie 2014, 11:20)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ce legatura are o eventuala demisie a presedintelui cu independenta justitiei ?

      Care e legatura, conexiunea directa intre cele doua ?
    • +9 (19 voturi)    
      Lui Daniel22026 (Joi, 19 iunie 2014, 11:22)

      chiaburu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Daca plagiatorul ,iresponsabilul vesel,carlanul,mincinosul,cel ce apara infractorii din Romania,cel ce stie de ce s-a sinucis sau a fost ucis procurorul PANAIT,ISI da SEMISIA atunci vom vorbi de demisia Domnului Presedinte.
      Sa fii sanatos tu sicu FAPONTA al tau.
  • +17 (31 voturi)    
    /// (Joi, 19 iunie 2014, 10:34)

    hmara [utilizator]

    Cum si orice prim-ministriu european care a plagiat ar demisiona.
    Derbedeule.
  • +23 (39 voturi)    
    Tare Ponta asta... (Joi, 19 iunie 2014, 10:41)

    pathfinder [utilizator]

    Sa demisioneze pentru ca a facut ce?
    Aaaa, n-a facut nimic dar se pare ca a facut ceva-ceva frate-su.
    A pacalit niste rromi.
    Care oricum si-au luat pedeapsa cu varf si indesat si-s la parnaie deci ciuciu "interventie" in justitie.

    Da' tu Pontache de ce nu demisionezi:
    1. esti plagiator dovedit;
    2. de la tine din birou s-a facut trafic de influenta...
  • +13 (29 voturi)    
    Dl Ponta urmareste Antena3? (Joi, 19 iunie 2014, 10:52)

    Un cititor [utilizator]

    Interesant. Stiam ca se uita la fotbal.
  • +13 (25 voturi)    
    e matur, vaccinat (Joi, 19 iunie 2014, 10:56)

    farty [utilizator]

    Pai nu inteleg ce treaba are nea Traian cu frac'su... ca doar nu il tine in custodie pe motiv ca ar avea retard mental. Fratioru' sa plateasca in fata legii, si cu asta basta. Mai sunt 4-5 luni pana cand i se termina mandatul lui Traian Basescu, dupa care va disparea definitiv din viata politica, inevitabil. Chiar va grabiti atat de mult incat sa ii cereti demisia din orice? Nu e mai bine sa faceti voi un referendum, si pac pac, scapam de Basescu?
    • +17 (27 voturi)    
      ii curg (Joi, 19 iunie 2014, 11:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui farty

      balele varanului, d-aia se leaga de toate tampeniile. doar-doar o scapa varanul de racoarea de la puscarie.
  • -1 (19 voturi)    
    coincidenta Romania - Polonia (Joi, 19 iunie 2014, 11:02)

    deer [utilizator]

    Acest scandal si cererea de demisie a Presedintelui Romaniei apar in acelasi timp cu scandalul din Polonia si cererea de demisie a premierului Poloniei, Donald Tusk.
    Sa fie vreo coincidenta la mijloc?
    Eu nu prea cred in coincidente.
  • +16 (30 voturi)    
    Rara avis (Joi, 19 iunie 2014, 11:09)

    Trojan.H [utilizator]

    Inca o data se dovedeste ca Traian Basescu e un specimen extrem de rar in aceasta tara. Romanii ar face bine sa-l aprecieze asa cum se cuvine, pentru ca intr-o tara plina de borfasi, oameni ca el apar o data la 500 de ani.
    Manevra pregatita cu mult timp in urma si cu multa atentie de mafia pro-rusa e un esec lamentabil care nu face decit sa-l avantajeze pe TB iar pe baietii de la Moscova sa piarda un sfert de milion :)
    • -2 (8 voturi)    
      Specimen rar, într-adevăr... (Joi, 19 iunie 2014, 13:19)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ... care „apare o data la 500 de ani”:
      „Traian Băsescu se văita că “fraţii nu ţi-i poţi alege”. Şi are dreptate. Dar poţi alege să nu stai bot în bot cu de-alde Bercea Mondialu. Sau Udrea. Poţi alege dintre casele primăriei – şi a ales-o pe cea din Mihăileanu. Poţi alege să nu plezneşti un copil, iar dacă o faci, poţi da dovadă de un elementar bun-simţ şi de minima decenţă de a recunoaşte şi de a-ţi asuma fapta, în loc să procedezi ca un borfaş versat (cam cum fac acum cei din clanul lui Bercea) şi să îţi trimiţi membrii clanului să pipăie pixelul albastru. Sau poţi alege sa nu o laşi pe o tâmpită să comită ilegalităţi care ar putea trimite-o în puşcărie, pentru a-i rezova campania “independentă” a lu’ fiică-tii.”
      http://moshemordechai.ro/bercea-mondialu-traian-coaxialu-si-spagograma/
  • -5 (17 voturi)    
    "Asta e mersul" (Joi, 19 iunie 2014, 11:12)

    M.aura [utilizator]

    "Increderea cetatenilor a fost afectata. Din acest motiv, este imposibil sa imi mai exercit atributiile. Acesta este motivul pentru care demisionez", a spus Christian Wulff in declaratia de presa in care si-a anuntat demisia, potrivit AFP.

    Scandalul a luat proportii la inceputul lunii ianuarie, cand s-a aflat ca presedintele ii lasase, in luna decembrie, un mesaj editorului-sef al cotidianului german Bild, in care il ameninta pe acesta cu un "razboi", in cazul in care va publica dezvaluiri despre respectivul imprumut. Intre timp, si alte publicatii germane au acuzat presiuni din partea lui Wulff.

    Angela Merkel este cea care l-a nominalizat pe Wulff pentru functia de presedinte in 2010. Wulff (52 de ani) este cel mai tanar presedinte din istoria Germaniei, fiind ales in functie in iunie 2010, dupa cel de-al treilea tur de scrutin, cu un scor slab, considerat la acea vreme o umilinta pentru cancelarul Angela Merkel, care l-a sustinut puternic. (Hotnews)
  • +8 (20 voturi)    
    Ce mizerie (Joi, 19 iunie 2014, 11:29)

    EXEs [utilizator]

    Mi-e scarba cum un individ atat de lipsit de moralitate poate face apel la moralitate. Mie scarba ca un presedinte de tara poate avea o familie atat de pestrita. Mie scarba de tara asta in care nu poti sa gasesti nici un individ competent care sa fie si curat.
    Domnul Basescu are doua solutii, fie demonstreaza ca nu are ABSOLUT nici o legatura cu afacerile fratelui sau, fie se retrage din viata publica.
  • +13 (21 voturi)    
    Fa ponta plagiatorule (Joi, 19 iunie 2014, 11:31)

    chiaburu [utilizator]

    La tine in birou la Guvern a facut trfic de influenta baronulDuicu amicul tau siacumeste la arest,de ce nu-ti dai demisia asa cumoceri presedintelui pentu ceva ce-l priveste pe fratele Presedintelui.
    Gravitatea infrasctiunilor facute de Duicu la tine in biroul de premier de la guvern nuimpune si autosesizarea organelor in drept.
    Pana atunci asteptam DEMISIA LUI PONTA!!
  • +9 (13 voturi)    
    Orice EU PM ar demisiona. (Joi, 19 iunie 2014, 11:57)

    ciubex [utilizator]

    Legat de plagiatul primului ministru, parafrazandu-l pe individ:
    "Orice prim ministru european ar demisiona" in fata acuzatiilor dovedite de plagiat si nu ar schimba comisiile si s-ar scoate basma curata!

    1. El, Viorel, a plagiat, este faptasul si nu demisioneaza.
    2. Cere altcuiva sa demisioneze cand cineva din familie a facut faradelegi.

    Asadar, nu-si vede barna din ochii lui, dar vede paiul din ochii altora, bravos!
  • +11 (15 voturi)    
    Demisia (Joi, 19 iunie 2014, 11:58)

    lizardking [utilizator]

    Da domnule, să demisoneze, dar nu înainte de a desemna un alt premier, după ce și dumneata Ponta îți vei da demisia. Sau la dumneata, deși ancheta DNA spune clar în cazul Duicu, nu se pune? Păi dumneata faci trafic de influență din birou și nu demisionezi, iar Băsescu ar trebui s-o facă doar pentru că are un frate prost, nu-i așa? Ia luați-vă amândoi de mânuță și fuga la plimbare. Hai, mai ești pe-aici?
  • +6 (8 voturi)    
    a3 (Joi, 19 iunie 2014, 12:10)

    DanPopescu1 [anonim]

    "à la guerre comme à la guerre"! sa fim seriosi, ce puteam sa spuna, ca pana la o sentinta definitiva a justitiei exista prezumtia de nevinovatie si sa-i fie alaturi precum o face cu "falitii" sai? pe de alta parte este mai mult decat jenant ca fratele presedintelui sa fie amestecat intr-o asemenea "afacere".
  • 0 (4 voturi)    
    copy - paste (Joi, 19 iunie 2014, 12:13)

    Razinho [utilizator]

    ce mult ne-am mai bucura daca v-ati lua voi amandoi de manute si v-ati da demisiile ...
    • +3 (7 voturi)    
      Fain comenrariul, dar sa asociezi pe (Joi, 19 iunie 2014, 13:04)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Razinho

      ponta cu Basescu mi se pare o mare gresala...
      (ponta cu "p" mic nu a fost o gresala de tiparire).
  • +7 (11 voturi)    
    orice prim ministru (Joi, 19 iunie 2014, 12:39)

    misa2002_2006 [utilizator]

    orice prim ministru ar demisiona daca s-ar dovedi ca a facut un plagiat si nu a fost in stare sa faca o lucrare de diploma..dupa ce a promis ceva romanilor si nu s-a tinut de promisiune, dupa ce demonstreaza de 2 ani incompetenta, dupa ce vinde tara cate putin, in loc sa o dezvolte...
    Esti o insulta pentru toti locuitorii acestei tari si mai bine te-ai duce in China, cu neamul tau cu tot.. ca tot iti place sa faci afaceri cu ei ..
    Dar tu domnle prim ministru, aceste fapte nu le recunosti pentru ca esti atat de preocupat de familia Basescu sa o scoti din circuit, si ti-ai luat si maimutoi, pe Gadea, incat preocuparea s-a transformat intr-o boala, grava!!!! boala din cauza careia tot poporul asta amarat, are de suferit!!!
    Vezi-ti dracu de treaba ta si nu te mai afisa pe ecrane cu declaratii stupide..lasa Tribunalul sa isi faca datoria...sau ti-e frica sa nu urmezi??Demonstreaza ca faci bine acestui popor prin actiunile tale si vei fi apreciat mai mult decat atunci cand dai cu noroi in cel care ti-a aprobat functia..
    Lasule!!
  • +11 (13 voturi)    
    orice guvernant sau senator pus sub urmarire (Joi, 19 iunie 2014, 12:47)

    misa2002_2006 [utilizator]

    orice guvernant sau senator pus sub urmarire ar trebui sa isi dea demisia din functia de stat pe care o are.. si sa nu mai indrazneasca vreodata la o functie publica...cum sa incasezi un salariu, din banii poporului, si sa furi??
    dar domn' prim-ministru in loc sa ia masuri drastice si sa faca legi in sensul asta, se tine de capul familiei Basescu, ca a facut o obsesie din asta si nu se poate odihni, pana nu castiga..
    il asiguram cu totii ca nu o sa castige lupta asta prosteasca si o sa plece cu coada intre picioare din functia pe care o are..
    jos cu puscariabilli, jos cu infractorii din functiile de stat!!! rusine sa va fie si voua si celor care v-au facut si nu v-au educat cum trebuie, sa nu intindeti mana si sa furati bunul altuia...uuuuuuuuaaaaaaaaaaa nemernicilor!!!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    oameni buni (Joi, 19 iunie 2014, 12:49)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cat o sa mai suportam impertinenta astuia??? chiar nu avem nici un cuvant de spus? ce suntem noi??
  • -4 (10 voturi)    
    intrebare pentru unii comentatori (Joi, 19 iunie 2014, 13:18)

    angrycloud [utilizator]

    Il iubiti pe presedinte mai mult decat iubiti legea? Ce importanta are ce declara ponta sau oricare altcineva in speta asta. Sau cu atat mai putin ce declara ponta. Sustineti un presendinte pentru politicile pe care doreste sa le implementeze insa, il sustineti chiar daca exista suspiciuni nedovedite inca, ca ar fi incalcat legea? Chestia asta va face similari sustinatorilor lui ponta, doar cu alta convingere politica. Aveam asteptari mai mari.
  • +7 (9 voturi)    
    cand majoritatea (Joi, 19 iunie 2014, 13:42)

    keiser_soze [utilizator]

    cetatenilor iti spun ca esti prost, mincinos, plagiator, cu tendinte acute de dictator comunist si rusofon - E UN MOTIV PUTERNIC SA DEMISIONEZI ? ESTE !
    Tu cand mama naibii demisionezi ?
    Dar sleahta de handicapati mintali pe care o numesti guvern cand demisioneaza ?
    In cazul tau s-a dovedit ca faceai afaceri murdare IN BIROUL TAU !!!!
    DEMISIA incompetentule !
  • +4 (8 voturi)    
    Hop si jigodia de Ponta (Joi, 19 iunie 2014, 14:17)

    A_Radu [utilizator]

    Da tu ai demisiona cand ai fost dovedit de o comisie de specialitate de furt intelectual, plagiator dovedit ...
    Ai demisionat cand s-a dovedit cu inregistrari ambientale ca din biroul tau de prim ministru , Duicu facea trafic de influenta ???? ... AUD ...
    Ai demisionat cand in timp ce un avion medical se prabusise in muntii Apuseni, tu stateai pe la mese intinse cu psd-istii tai .. in loc sa te ocupi de celula de criza care ar fi gasit acei oameni in viata ... Aud

    Ponta este cel mai putin in masura sa ceara demisia lui TB ...

    El nici macar nu este presedinte si deja prin jurul lui se trafica influenta ... Doamne fereste sa si ajunga sef al statului, sa vedeti apoi achitari pe banda rulanta ...
  • -3 (5 voturi)    
    de ce sa demisioneze?! (Joi, 19 iunie 2014, 14:24)

    evoque [utilizator]

    a vrut omul justitie, sa beneficieze de ea si el si famiglia, unde mai pui ca vine si spune ca stia de anul trecut cum ca fratiucul era "santajat", tupeu de tupeu sau fara numar cum o fi in clanul basescian?!
    Sa nu beneficieze sa stea la cotroceni si sa radem de el si de toata gasca pp din ue care a l-a sustinut.
  • 0 (2 voturi)    
    Numai dupa ce-si da " doctoratul ", Viorele ! (Joi, 19 iunie 2014, 15:44)

    Plagarus [utilizator]

    Adelu este conducatorul de doctorat la lui Base, asa ca Viorel va fi razbunat !
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbeste de funie in casa spinzuratului !!! (Joi, 19 iunie 2014, 19:50)

    andreesanu [utilizator]

    Tu Ponta vorbesti de demnitate ?,de onoare ?de cinste,
    de demisie???,tu sa deschizi gura doar cind iti vei plati pacatele cu capul ,cel putin cit Nastase ,desi voi doi ar trebui sa va tineti de urit in puscarii cite zile mai aveti.