VIDEO CSM a luat act de pensionarea lui Florica Duta, judecator in dosarul lui Dan Voiculescu. Urmeaza o noua amanare a dosarului ICA

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2014, 18:45 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu
Foto: Agerpres
Consiliul Superior al Magistraturii a luat act, miercuri, de cererea de pensionare din magistratura a lui Florica Duta, unul dintre judecatorii de la Curtea de Apel Bucuresti care se ocupa si de dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA), in care inculpat este Dan Voiculescu, relateaza Agerpres.

Urmeaza ca CSM sa trimita Administratiei Prezidentiale documentatia privind pensionarea judecatorului.

Pensionarea lui Florica Duta va avea drept consecinta o noua amanare a judecarii dosarului ICA, care are termen pe 1 iulie, deoarece acesta trebuie inlocuit cu un alt magistrat.



Initial, completul de judecata de la Curtea de Apel Bucuresti era format din Florica Duta si Stan Mustata. Ultimul a fost arestat pentru coruptie si inlocuit de judecatoarea Luminita Cristiu-Ninu, insa si aceasta din urma a fost inlocuita de judecatoarea Carmen Constanta Balaci.

Toate aceste schimbari au dus la amanarea repetata a dosarului.

Presedintele fondator al PC, Dan Voiculescu, a fost trimis in judecata in decembrie 2008 de procurorii DNA, in calitate de actionar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu si Compania (Grivco) SA Bucuresti, de membru al Adunarii Generale a Actionarilor si al Consiliului de Administratie ale ICA si de membru al AGA si director general al SC 'Bioprod' SA Bucuresti.

Procurorii anticoruptie au retinut in sarcina acestuia infractiunile de folosire de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid a influentei si autoritatii date de aceasta calitate in scopul de a obtine, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, precum si de spalare de bani, ambele infractiuni savarsite in forma continuata.

In acest dosar a mai fost trimis in judecata fostul administrator al SC 'Benefica' SA Bucuresti (firma din grupul Grivco) Jean-Catalin Sandu, pentru complicitate la infractiunea de stabilire, cu intentie, a unei valori diminuate fata de valoarea comerciala reala a bunurilor apartinand agentilor economici la care statul este actionar.

De asemenea, Gheorghe Mencinicopschi, directorul general si membru al AGA si, ulterior, al CA al ICA SA Bucuresti, a fost trimis in judecata pentru abuz in serviciu contra intereselor publice si fals in inscrisuri sub semnatura privata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5838 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    hai ca e bine (Miercuri, 18 iunie 2014, 18:57)

    mbembe [utilizator]

    in toamna il alege Romania presedinte si a scapat de parnaie!
  • +21 (23 voturi)    
    Mama....ce frica imensa au si judecatorii (Miercuri, 18 iunie 2014, 19:11)

    Je__ [utilizator]

    Nimeni nu vrea sa pronunte sentinta!
    • +16 (18 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 18 iunie 2014, 20:30)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Je__

  • +14 (16 voturi)    
    Asta-i justitia in ROMANIA ?????????? (Miercuri, 18 iunie 2014, 19:52)

    andreesanu [utilizator]

    Nu pot sa cred ca s-a ajuns pina aici !!!,nu pot accepta joaca dea justitia !!!.Ce-a ajuns ROMANIA ????,poate-n Papua Noua Guinee,or vro zona tribala sa procedeze la fel !!!.Cita sfidare ,cite aranjamete ,citi sunt prinsi de nas ???,cita lipsa de responsabilitate !!! ,cita bataie de joc !!!!
  • -3 (9 voturi)    
    cum poa' sa cistige premieru' din pensionarea f.d. (Miercuri, 18 iunie 2014, 20:16)

    ofCAER [utilizator]

    un om "pozitiv" (cum is eu!), vede mereu partea plina a paharului: pensia lui florica duta musai sa fie platita de dl dan voiculescu! realizati cite pensii de alegatori amariti s-ar putea majora cu economia facuta la bugetul statului?! toti, votanti ai d-lui ponta... dar oare dl ponta vede si d-lui partea plina?!
  • +6 (8 voturi)    
    cata spaga a luat (Miercuri, 18 iunie 2014, 21:36)

    BME [utilizator]

    ori a luat spaga, ori a fost santajat. Ce mai judecatori avem, de tot rahatul. SRI-ul ce face?? Sper sa ajunga cat mai curand la puscarie nu la pensie.Este evident ca s-a sustras de la pronuntarea sentintei si favorizarea puscariasului
  • +9 (11 voturi)    
    Felix ne-a invins definitiv! (Joi, 19 iunie 2014, 7:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Hai sa recunoastem ca securistul Felix este fenomenal, ca este campionul combinatiilor subterarane.
    Ce exemple mai sunt necesare, care sa il incoroneze definitiv, decat reusitele lui uluitoare, cele care ne-au amutit pe toti : 'a schimbat intr-o singura zi, cu acte in regula, cu respectarea tuturor legilor tarii (inclusiv a constitutiei), intreaga conducere (la varful varfului), administrativa si politica a tarii; a conceput intregul parcurs pe care avea sa il urmeze justitia, invartindu-se intr-un cerc vicios, care sa ajunga, in final, la achitarea acestui 'borfas de cea mai inalta clasa'.
    Daca romanii at fi niste pragmatici autentici, daca ar avea puterea sa arunce la canal visele si sperantele de 'dreptate si adevar', ar trebui sa se declare invinsi definitiv, de acest balaur cu o mie de capete, care se regenereaza imediat dupa taiere si, pusi definitiv la pamant, romanii trebue sa si-l aleaga pe Felix presedinte si pe Gadea prim-ministru.
    Cu siguranta, Felix va concepe o schema de succes, prin care sa extraga instantaneu toti banii pe care ii are UE, din care o particica ne va reveni si noua, prostimii.
    Asa cum, dupa modelul sovietic, imediat dupa instalarea comunismului, toate intreprinderile aveau o denumire care se incepea cu sintagma : 'intreprindere de stat...', tot asa, acum, toate componentele economice si financiare ale tarii trebue sa isi introduca in denumire, ca prefix, sintagma 'compania Felix...'.
    • +6 (6 voturi)    
      Felix, invingatorul! (Joi, 19 iunie 2014, 10:16)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      De vom fi invinsi noi, "prostimea", nu Felix va fi cel care ne va fi invins ci judecatorii! Adica aceia pe care "prostimea" i-a pus sa imparta dreptatea (sa amintim si cu cit sunt platiti pt asta?). Felix ii va fi invins pe ei, judecatorii... sau cumparat?
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 19 iunie 2014, 14:03)

    sandra.renetova [utilizator]

    Normal ca si Duta fuge de dosar. Amenintarile si presiunile exterioare sunt prea mult de suportat. Cand Kovesi va inceta cu declaratiile adresate magistratilor, valabil si pentru Basescu, atunci vom avea o decizie corecta si clara.
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 19 iunie 2014, 15:09)

    DeLove [anonim]

    Din cate se vede acestor magistrati le cam este teama de presiunea care se pune pe acest dosar, toti oamenii din Justitia romana trebuie sa asculte de indemnurile unui marinar si daca nu se supun probabil se aleg si ei cu cate un dosar si atunci e normal sa se fereasca de acest dosar.