Video Lipsa de solidaritate si prostie in Romania: Un pescar filmeaza doi olteni care se ineaca incercand sa treaca Jiul cu caruta. Plus - cine s-a gasit sa-l bata pe pescar

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 19:26 Actualitate | Esenţial


Doi oameni s-au inecat in Jiu, in fata martorilor care filmau
Foto: youtube.com
Romania, judetul Dolj, anul 2014. Doua persoane au murit inecate, duminica trecuta, incercand sa traverseze raul Jiu, prin apa, cu doua carute atasate, trase de un cal, scena fiind filmata de un pescar si postata pe internet. Marti, intors pe malul Jiului, "cameramanul amator" a fost agresat de un tanar, care insotise victimele incidentului tragic de duminica si care manase calul prin apa. Nici aceasta scena nu a scapat nefilmata in Romania smartphone-urilor, camerelor digitale si a carutelor trase de cai direct prin rau.

Incidentul tragic, semnalat si de ziarul Adevarul, s-a petrecut duminica, in apropierea localitatii doljene Teasc. Potrivit Politiei Dolj, Stefan Biciu, in varsta de 49 de ani, concubina lui, Natalia Pistruescu, de 43 de ani, insotiti de un tanar de 24 de ani, Florin Geamanu, voiau sa treaca Jiul, catre localitatea Teasc, pentru a vinde o caruta.

In acest timp, mai multe persoane aflate pe mal au filmat scena. In imaginile postate pe internet si difuzate de televiziuni si de presa locala, se vede cum calul se opreste in mijlocul raului si refuza sa mai inainteze, in timp ce tanarul il loveste incontinuu cu un bat lung si noduros. In tot acest timp, femeia se afla inca intr-una dintre cele doua carute, atasate, la care era inhamat calul, iar cei doi barbati coborasera in apa.

Una dintre inregistrari a fost facuta de Emanuel Anghel, un pescar in varsta de 30 de ani, care, din imagini, pare ca se afla intr-o barca in timp ce filma.
In imaginile publicate de Adevarul.ro , se vede cum "cameramanul" se apropie destul de mult de caruta aflata in mijlocul Jiului, fara, insa, a acorda vreun ajutor victimelor.

Pe masura ce calul speriat, incoltit de loviturile tanarului si de apele repezi, inainteaza cu carutele dupa el, Jiul devine tot mai involburat si mai adanc, zdrobind atelajele. Secundele trec, iar aparatul de filmat continua sa inregistreze cum femeia se ghemuieste speriata in caruta distrusa, strangandu-si papucii intr-o mana, in timp ce apa ii ajunge la picioare.

Toata scena este acompaniata de o melodie din banjo, ca in filmele western, acestea fiind acordurile in ritmul carora Stefan Biciu si Natalia Pistruescu sunt luati de ape si isi pierd viata. Tanarul Florin Geamanu scapa si reuseste sa dezlege din ham calul, animalul supravietuind.

"Cameramanul" continua sa filmeze Jiul din toate unghiurile posibile, imaginile fiind acompaniate de aceeasi muzica.

In alte filmari, postate de presa locala, se aud mai multi martori care faceau glume de pe mal. Acestia realizeaza ca femeia si barbatul s-au inecat si suna la serviciul de urgenta 112. De asemenea, inainte ca victimele a fie luate de ape, martorii, printre care s-ar pute afla probabil si pescarul care filma, il atentiona- in zadar- pe tanarul care lovea si mana calul ca animalul se putea  ineca, dupa cum se poate auzi in alte filmari postate pe internet.

Luni dimineata pompierii au gasit trupurile neinsufletite ale lui Stefan Biciu si Nataliei Pistruescu, pe cursul Jiului.  "Erau in crengi. Doar un pantof se vedea, al lui, si la un metru in alta creanga, agatata si ea", spune un localnic, pentru TVR Craiova, citat de Calafat Live.

Marti, cand mai multi ziaristi au venit pe malul Jiului sa stea de vorba cu martorii, tanarul Florin Geamanu, care manase calul cu carutele si pasagerii prin rau, l-a atacat cu pumnii pe "cameramanul amator" Emanuel Anghel. Si aceasta scena a fost filmata si postata pe internet, de persoane care au asistat la incident (imaginile pot fi urmarite pe Adevarul.ro). 

Geamanu s-a ales cu plangere penala pentru loviri si distrugere, Anghel acuzandu-l ca i-a distrus si aparatul cu care filmase. Purtatoarea de cuvant a Politiei Dolj, Amelia Caprarin, a declarat, marti, pentru HotNews.ro, ca acestea erau singurele fapte puse deocamdata in sarcina lui Geamanu.

In paralel, in dosarul incidentului in care cei doi oameni au murit inecati, autoritatile au declansat urmarirea penala in rem, potrivit lui  Caprarin. Aceasta inseamna ca, momentan, nu este urmarit penal un anumit suspect, urmand ca procurorul de caz sa poata formula eventuale acuzatii pe masura ce inainteaza ancheta.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















40375 vizualizari

  • +84 (88 voturi)    
    propunere (Marţi, 17 iunie 2014, 19:45)

    ioanadoe [utilizator]

    Propunere pentru Darwin Awards. Ma bucur insa ca a scapat calul.
    • +22 (48 voturi)    
      astia-s psdei vostri (Marţi, 17 iunie 2014, 20:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ioanadoe

      si ai mamei lor.
      Va vor inneca civilizatia distrusa!
      • -1 (29 voturi)    
        îneca*, grijă la gramatică (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:08)

        ov1d1u [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Îmi cer scuze, dar nu am decât 12 ani şi sunt prea prost ca să îmi dau seama care e legătura dintre un partid politic şi acest eveniment tragic. Poţi să îmi explici tu, te rog?
        • +8 (18 voturi)    
          gramatica (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:49)

          chiwide [utilizator] i-a raspuns lui ov1d1u

          Ai sa afli cand cresti mai mare.
          • +8 (16 voturi)    
            //// (Miercuri, 18 iunie 2014, 3:17)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui chiwide

            Pe cei trei nu ii putea ajuta nimeni. Jiul este cunoscut ca un riu foarte periculos de care trebuie sa stai departe.
            Nu este clar cit de aproape era de carute cel care filma. Este posibil sa fi folosit zoom-ul aparatului.
            Orice încercare, facuta de diverse persoane, pentru a-i salva pe cei doi care au murit avea mari sanse sa se soldeze cu inca minim un inecat.
            • +10 (12 voturi)    
              unde este asociatia vier photen (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:26)

              snowflake [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              Unde este vier photen, unde sunt asociatiile pentru protectia animalelor? De ce nu protesteaza nici-un ong-ist pentru halul in care a fost maltratat animalul si pentru chinurile la cere a fost supus?
              • +6 (10 voturi)    
                EXACT (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:50)

                mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

                Unde sunteti Iubitorilor de animale (a se citi caini comunitari in acceptiune lor) Sau aici nu sunt fonduri? sterilizari, afaecri, donatii, bugete?
        • +2 (18 voturi)    
          simplu (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:36)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ov1d1u

          aia cultiva PSD: hotia, nesimtirea, miserupismul si alte asemenea inalte calitati,,, si aia culegem acum, dupa atatia ani de guvernare a haimanalelor cu pricina
        • +10 (16 voturi)    
          eee (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:29)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ov1d1u

          Astia sunt prostii de care se folosesc cei din PSD ca sa castige alegerile. Aia care dau votul lor pe 1 kg de zahar.

          afisele alea cu USL traieste, vom creste pensiile, sustinem justitia le-ai vazut?

          dar pe la antena cand ajung: justitia basista, boc a taiat pensiile, justitia ne ataca colegii nevinovati ...

          Numai prostii care cred ca un cal tine la suprafata 2 carute si 3 prosti agatati in apa >3m voteaza PSD.

          ai inteles copile?
          • +3 (7 voturi)    
            pai (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:59)

            SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            vad ca astia dispar pe cale naturala. Si atunci?
            • +5 (5 voturi)    
              ... (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:20)

              Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

              sunt multi rau...

              Doamna cu coasa nu face fata.
        • +4 (8 voturi)    
          Cei implicati sunt (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:43)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ov1d1u

          cei ce sustin acel partid. Sunt masa lui de manevra, votantii permanenti care tin o tara intreaga in primitivism si hotie. Undeva selectia naturala (vezi propunerea la premiul Darwin) va actiona, numai ca prea lent. Cand se vor termina cei din "bazinul electoral PSD" tara va fi complet distrusa.
    • -1 (7 voturi)    
      sincer, imi pare rau ca au murit tantalaii (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:23)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui ioanadoe

      pe de alta parte, ca o nota, cred ca mergea mai bine "for a few dollars more" ca si coloana sonora.
      • +9 (15 voturi)    
        parerea mea (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:22)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        Eu sunt de parere ca ar trebui sa trecem testul asta toti romanii. Care e atat de prost sa se inece cu in Jiu, incercand sa il treaca cu caruta, chiar nu cred ca ajuta cu ceva sau pe cineva. Sincer, de ce naibii trebuie sa fim asa multi si prosti? Cui ajuta?
  • +56 (64 voturi)    
    Mă bucur că a supraviețuit calul (Marţi, 17 iunie 2014, 19:47)

    Nyk1 [utilizator]

    Prudența este una din trăsăturile de valoare care merită să se răspândească în rândul populației cailor din România. Sper ca acest cal să-și propage genele mai departe.
  • +67 (77 voturi)    
    pe ala cu ciomagul (Marţi, 17 iunie 2014, 19:52)

    zone [utilizator]

    care da in cal l-as ineca eu cu mana mea.
    Bestii de oameni....
    • +29 (31 voturi)    
      a scapat (Marţi, 17 iunie 2014, 21:27)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui zone

      nemernicul care lovea calul
      • -3 (19 voturi)    
        pacat de animale.. (Miercuri, 18 iunie 2014, 3:49)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        De ce sunt asa siderati oamenii la vederea unui animal lovit, dar nu sunt la fel de siderati cand trebuie sa consume carnea unui animal care se zbate atunci cand este taiat la abator ? Doar pentru ca nu este filmat si publicat ?
        • +6 (12 voturi)    
          loool (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:34)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

          vegetarianul se arata in public.

          Hai nu plange pentru puii de la k-f-c . Incearca sa vezi diferenta intre un animal taiat la abator si un animal maltratat si torturat dupa bunul plac al stapanului sau.

          daca nu poti , fa o schimbare de sex si ia-te de mana cu Conchita Wurst si pleaca in Iran oleaca , sa vedem daca va omoara aia ca la abator sau va mangaie cu pietroaie pe cap in piata publica pana nu mai respirati.
          • 0 (2 voturi)    
            eh (Miercuri, 18 iunie 2014, 13:16)

            CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            Divaghezi discutia, mai "pui" de stefan cel mare. Nu vorbeam de puii de la KFC. Diferenta o vezi doar pentru ca-ti doresti o scuza pentru ca accepti o cruzime pentru a-ti anestezia constiinta (daca o ai). De unde pana unde paralela intre un vegetarian si un gay? E la fel de improprie ca si paralela dintre tine si un individ cerebral.
  • -10 (76 voturi)    
    Domnule Claudiu Zamfir, (Marţi, 17 iunie 2014, 20:09)

    utilizator1 [utilizator]

    Ma intreb pe ce va bazati cand afirmati ca prostia ar fi tipic romaneasca.
    Studii antropologice, statistici?
    Si explicati-mi va rog cum se face ca eu sunt destept si totusi sunt roman.
    Si daca ne jucam putin de-a ziaristii, sa inlocuim cuvantul "romaneasca" cu "evreiasca" sau "tiganeasca" si macar atunci sper ca veti intelege ca afirmatia dvs. este pur rasista.

    Semnat,
    un roman
    • +14 (38 voturi)    
      Desteptule, (Marţi, 17 iunie 2014, 21:25)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      in afara de mamica ta si de Ponta ti-a mai zis cineva ca esti destept ?
      In imagini se vad patru creaturi dintre care doar una e desteapta si din pacate tot ea e batuta.
    • +3 (19 voturi)    
      date ai (Marţi, 17 iunie 2014, 21:48)

      ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Ca sa dovedesti ca ești destept? Sau modest? Un studiu antroplologic, ceva?
    • +8 (28 voturi)    
      pe ce ma bazez ? (Marţi, 17 iunie 2014, 22:21)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      desi nu sunt Claudiu Zamfir iti pot raspunde eu pe ce ma bazez cand si eu afirm ca prostia este tipic romaneasca : PE TINE !!
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 17 iunie 2014, 22:22)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      De fapt autorul ar vrea "sa fie mandru ca-i roman" dupa tiparul PSD'ist dar nu poate de astia.

      Intr'adevar prostia este chinuita rau in filmul evenimentelor. Prostie in lant chiar, dar nu le putem gasi chiar nici o scuza? Nu exista nici un context, un fir al evenimentelor? Si uite asa ... fleosc cu prostia in geamul PC ului (in titlu chiar). Sa va fereasca sa ajungeti la pus bannere de vânzare carute pe site-ul HN, reclame RMGC, etc.
    • +12 (12 voturi)    
      Asa e, utilizator1 a pus punctul pe i (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:42)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Calul este roman!

      Se vede pe el mostenirea daco-getica, a dat dovada de intelegenta si determinare, a infruntat cu curaj adversitatile - toti cei care ignora aceasta evidenta sunt rasisti.
  • +45 (53 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 iunie 2014, 20:10)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      prea putine (Miercuri, 18 iunie 2014, 13:06)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar cere prea putine sacrificii, e nevoie de mai multe. Ar merita cel putin 7 milioane de sacrificii.
  • +40 (50 voturi)    
    ? (Marţi, 17 iunie 2014, 20:15)

    bullet_dodger [utilizator]

    selectie naturala.
  • +96 (100 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 iunie 2014, 20:16)

    [anonim]

    • +17 (19 voturi)    
      Pe de alta parte (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:06)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui

      treceau Jiul ca sa o ia pe scurtatura. Asta da scurtatura!
      • +10 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:18)

        [anonim] i-a raspuns lui cocosila

  • -13 (41 voturi)    
    poftim?!? (Marţi, 17 iunie 2014, 20:20)

    igorashu [utilizator]

    E anchetat ala care a supravietuit si a desfacut hamul calului, dar nu e anchetat ala care a stat si s-a uitat cum mor doi oameni?

    Ma rog, ar mai fi si treaba cu rele tratamente aplicate animalelor...
    • +16 (16 voturi)    
      e anchetat ala care a supravietuit (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:22)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      desi a dus caruta pana in mijlocul Jiului, aplicand "rele tratamente" singurei fiinte inteligente care a refuzat sa participe la acest demers de sinucidere colectiva.

      cine trebuia anchetat? calul?
  • -16 (52 voturi)    
    cretinii care au stat de filmat (Marţi, 17 iunie 2014, 20:24)

    CetateanulRoman [utilizator]

    trebuie acuzati si condamnati pt neglijenta criminala. Oricum nu pot fi considerati oameni (de fapt parca erau olteni, se explica.....)
    • +11 (19 voturi)    
      Grestesti (Marţi, 17 iunie 2014, 21:34)

      CosminNastasoiu [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Crezi ca daca se ducea la ei sa le spuna sa se opreasca o faceau? Calul ala le-a dat destul de gandit si nu s-au intors din drum, ce putea face cameramanul? Sa se roage de ei? Cand putea sa ii ajute, era prea tarziu oricum.
    • +23 (23 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 iunie 2014, 21:59)

      [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      • -14 (26 voturi)    
        pardon (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:43)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu esti obligat sa salvezi vieti nici daca poti. Gresesti rau ca gandesti totul in sens legal/penal.

        Ce ma exaspereaza e ca inafara de vreo doua exceptii, tuturor va lipseste o etica elementara.

        Si aveti impresia ca sunteti si inteligenti pe deasupra.

        Majoritatea comentariilor sunt de un cinism bolnav. Asta daca voi chiar credeti ce scrieti.
        • +9 (13 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:21)

          [anonim] i-a raspuns lui paranoid_android

          • +5 (9 voturi)    
            pardon... (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:48)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

            de ce mi-as risca viata pentru 3 idioti care aveau impresia ca un cal inoata cat pentru 3 prosti si doua carute?

            de ce as risca sa mor pentru niste cretini?

            imi pare rau ca ala care dadea in cal nu a fost printre cei care au ajuns cu picioarele pe pamant ... la fundul apei.
        • +5 (7 voturi)    
          Comment sters de user (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:43)

          qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui paranoid_android

  • 0 (40 voturi)    
    de ce ar fi tipic romaneasca? (Marţi, 17 iunie 2014, 20:38)

    DeliaGoia [anonim]

    lipsa de solidaritate si prostie da. 'tipic romaneasca' e insa o expresie exagerata si denota iresponsabilitate jurnalistica.
    • +9 (21 voturi)    
      d`aia (Marţi, 17 iunie 2014, 22:22)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui DeliaGoia

      Din pacate romanii e prosti ...That`s life
    • -5 (23 voturi)    
      Pentru ca nu e (Marţi, 17 iunie 2014, 22:36)

      Rafaila [utilizator] i-a raspuns lui DeliaGoia

      Nimic din toate astea nu e tipic romanesc. Jurnalistul comentind prostia, adauga fara sa-si dea seama, propria-i prostie. Pacat.
      • -9 (17 voturi)    
        corect (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:35)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

        De aceea autorul nostru este de 2 x ////: o dată ca român și a doua oară ca jurnalist.
      • +3 (7 voturi)    
        hm (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:18)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

        Daca iei in calcul numarul de asemenea evenimente (morti arsi in propria casa de la o soba prost intretinuta, accidente auto stupide, inecuri stupide gen cazul asta samd) si il compari cu tarile europene sau euro-asiatice o sa vezi un pattern diferit de celelalte tari, poate doar comparabil la albanezi bulgari.

        Deci se poate spune ca e o chestie tipic romaneasca: a. ignorarea pericolului, b. disrespectul fata de viata si propria securitate, c. asistarea pasiva "de pe margine" si comentariile ironice, d. gasirea unor vinovati imaginari (in cazul asta vinovat va fi raul Jiu care si-a gasit sa se umfle tocmai cand treceau astia cu carutele), e. relele tratatemente aplicate animalului care te ajuta.

        Suficient?
  • +42 (44 voturi)    
    bine ca a supravietuit calul (Marţi, 17 iunie 2014, 20:44)

    andrey23 [utilizator]

    ce animal de om, si-a batut calul cu scandura pana si-a inecat parintii. asta era primul care trebuia sa moara.
    • +3 (5 voturi)    
      loool (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui andrey23

      asta e culmea... sa-ti bati calul cu scandura pana iti mor parintii.
  • +50 (58 voturi)    
    Titlu inselator (Marţi, 17 iunie 2014, 20:46)

    lucis29 [utilizator]

    Titlul distorsioneaza realitatea.

    Ma indoiesc ca cel din barca ar fi fost ascultat daca le spunea sa se opreasca.
    De asemenea cand cei 2 s-au inecat, "cameramanul" era mult prea departe pentru a face ceva. Cum ar fi trebuit sa fie solidar? Sa se inece si el?
    Este o intamplare tragica ca 2 oameni au murit, dar vina a fost exclusiv a lor.
    • -4 (18 voturi)    
      si totusi (Marţi, 17 iunie 2014, 21:25)

      Argesel [utilizator] i-a raspuns lui lucis29

      decat sa piarda timpul filmand, trebuia sa sune la 112 si sa se gandeasca si la o modalitate ade ai salva pe prapaditi!
    • -10 (18 voturi)    
      nu mai apara neomenia... (Marţi, 17 iunie 2014, 23:31)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui lucis29

      spui ca cel din barca nu putea sa faca nimic?
      Ba da!
      Putea sa-i transbordeze pe cei 2,in barca,si sa-i duca pe malul celalalt.Dar cand esti prea ocupat sa devii celebru cu un filmulet"sonor" nu mai ai timp sa judeci ca minutul de celebritate se masoara in 2 vieti.
      Ma intreb daca in caruta erau copiii lui tot asa "sictirit" asista?
      Si-ar fi riscat viata?
      Si constatarea este ca am devenit imuni la posibilul necaz al celor de langa noi.Stam,ne uitam,si pe urma spunem" asa a vrut al' de sus"?Numai prin Afganistan mai vezi scene din astea...
      • +13 (13 voturi)    
        Ce barca sunteti orbi ? (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:35)

        LameeaCepu [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Unde vezi tu barca domnule ? Daca cei de la hotnews sunt chiori si inventeaza barci unde nu sunt, tu nu mai gandesti si o musti si tu ? Unde vezi tu barca in filmul ala ? E un pescar cu cizme inalte in apa pana deasupra genunchilor... Acolo unde era caruta, apa era mica, iar idiotii aia mergeau spre apa mare. Cand apa a trecut de burta calului, caruta a inceput sa pluteasca..
    • -4 (10 voturi)    
      hm2 (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:20)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui lucis29

      Trebuia sa sune la 112 deja cand incepea sa se vada viitura. Nu iti trebuie un creier prea sofisticat ca sa iti dai seama ce se va intampla, iar cateva minute in plus sau minus conteaza foarte mult.

      Pescarul are si el partea lui de culpa...cel putin morala.
    • -8 (8 voturi)    
      fals (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui lucis29

      Cameramanul s-a apropiat cu barca de ei destul de mult, pana la distanta de cativa metri. Atunci s-au rasturnat carutele, si eu zic ca era previzibil ca cei 3 oameni sunt in pericol de inec. Femeia era mititica, si statea in caruta,....apa ajungea pana la botul calului, deci era clar ca nu atinge fundul apei cu picioarele. Ea s-a inecat prima. Cand baiatul cel tanar a inceput sa inoate ca nebunul spre mal, abandonandu-i pe cei doi in mijlocul Jiului, era clar ca situatia scapase de sub control. Si cel mai prost om din lume si-ar da seama ca cine nu stie sa inoate bine, nu mai iese de acolo...si cameramanul era aproape cu barca lui, din moment ce a putut filma. Dar tot nu s-a dus sa ii ajute, si a luat-o spre mal, filmand apele si balariile de pe margine.
      Pt acest abandon eu l-as acuza pe cameraman: neacordarea primului ajutor este infractiune, din cate stiu eu.
  • +24 (42 voturi)    
    Daca acesti indivizi sunt romani (Marţi, 17 iunie 2014, 20:47)

    rov [utilizator]

    Eu refuz sa apartin acestei natii!!
    • +9 (17 voturi)    
      Nu sunt romani (Marţi, 17 iunie 2014, 21:25)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui rov

      sunt olteni!
      Si ala care filma tot un prost de oltean este!
      Vai de mama lor!
      Astia sunt parte integranta din aia 7,4 milioane!
      Voteaza prostio si ignora oameni!
      • 0 (12 voturi)    
        Nota bene (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:14)

        vaduval [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ...sa stiti ca "intamplator" si Constantin Brancusi , Noica sau Marin Preda erau olteni sau (tele)olteni ; genii sau idioti nu exista doar intr-un anumit areal (determinat); raspandirea e (aproape) aleatorie .
        • +4 (10 voturi)    
          Eram sigur ca se va (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:35)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vaduval

          gasi cineva care va voi sa imi demonstreze contrariul!
          Nu tin sa contra-argumentez (Ceausescu, Petrache Lupu, ... exemple din Caracal, Calafat....) dar totusi, acolo prostia este predominanta.
          FGandeste/te ca cei mentionati de tine nu s/au afirmat si validat in Oltenia; parca totusi au tinut sa scape de lagarul prostiei pentru a reusi!
          Dar... ai dreptate!
          Nu exista padure fara uscaturi; in cazul lor este invers; nu exista uscaturi fara un pic de padure!
          • -1 (9 voturi)    
            raspuns (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:00)

            vaduval [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Nu am tinut sa va demonstrez contrariul ; demult nu mai incerc sa demonstrez foarte multe lucruri care , in mod normal si in timpuri normale POT fi demonstrate ; am vrut doar sa va atrag atentia sa nu mai emiteti verdicte indoielnice atat de sigur/ sigura pe dumneavoastra ; si , din cate stiu , Noica si Preda s-au "afirmat" in Romania , chiar daca primul s-a "afirmat " putin (mai mult ) si prin inchisorile comuniste ori prin domiciliu fortat ....
            • +3 (3 voturi)    
              Ai dreptate! (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:45)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vaduval

              De mult cautam un raspuns echilibrat!
              Am observant ca daca emiti opinii de bun simt, esti aruncat la gunoi!
              Da/mi insa voie ca prin prisma unor intamplari personale, sa imi sustin in continuare opinia ca in Oltenia, ca peste tot de altfel, prostia este la putere!
              Varfurile nu acopera nici macar 5% din prostia existenta!
              Oricum, demna de toata lauda opinia ta - echilbrata! Succes!
          • -2 (8 voturi)    
            vorbeste rautatea din tine (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:01)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Gradul de inteligenta din Oltenia este cel putin la fel ca in toate zonele tarii, in nici un caz mai jos. Vino in Buc sa vezi ce vecini inteligenti am eu la bloc...acestia 3 din film sunt destepti in comparatie cu ce poti gasi in Buc.
            In plus, voi uitati un mare amanunt: STRESUL SI CEASUL RAU. In conditii de stres, omul face greseli...cand esti presat de ape si simti ca te ineci, nu mai gandesti coerent, si faci greseli fatale. E usor sa ii critici pe cei 3, stand acasa la calculator si gandind la rece. Dar la frica si stresul care le-au paralizat reactiile, voi v-ati gandit?

            In al doilea rand de unde stiti voi ca ei au votat cu PSD-ul? Plecati de la prezumtia gresita ca, daca sunt olteni, voteaza PSD-ul si pe Ponta. Va spun eu ca o gramada de olteni sunt contra PSD-ului si a lui Ponta (nu ca Ponta sau PSD-ul ar avea legatura cu ce s-a intamplat acolo).
            • +3 (3 voturi)    
              Omule, (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:32)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              ala care filma era stresat?!
              Cat despre ceasul rau... o fi rusesc!
              De unde stiu ca au votat pesede?
              Ma uit pe statistici si vad!
              Altceva?!
    • -12 (18 voturi)    
      Sunt noua generatie! (Marţi, 17 iunie 2014, 22:00)

      @Horea [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Generatia modelata de noul stil de viata!
      Cu rasete si chiote, sa vedem cum mor altii.
      Sa se distreze de suferintele altora? Asta au invatat din filme, jocuri pe calculator cu crime si altele din civilizatia decadenta occidentala.

      In curand o sa vedem impuscaturi in scolile romanesti, doar se copiaza nuu?

      Titlul este o prostie.
      • +3 (3 voturi)    
        hai nu zau? (Miercuri, 18 iunie 2014, 12:34)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui @Horea

        capitalismu e de vina. si americanii.
        ti se pare ca protagonistii merg la cinematograf si se joaca ps4 in timpul liber?
        logica e de partea ta.... dar nu cu tine :)
        • -1 (1 vot)    
          Ai inteles ... (Miercuri, 18 iunie 2014, 19:19)

          @Horea [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          Ai dreptate cu raspunsul, pacat ca l-ai dat prea repede!
          Mai exista televizor si calculatoare pe care le arunca cei cu ps4 :)) Bravo logica!
          Sa fie logica cu tine mereu.
    • +6 (6 voturi)    
      da!! (Marţi, 17 iunie 2014, 22:27)

      HOPA [utilizator] i-a raspuns lui rov

      mare dreptate aveti!!
    • +10 (10 voturi)    
      ...<br> (Marţi, 17 iunie 2014, 23:17)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui rov

      inainte ca victimele a fie luate de ape, martorii, printre care s-ar pute afla probabil si pescarul care filma, il atentiona- in zadar- pe tanarul care lovea si mana calul ca animalul se putea ineca, dupa cum se poate auzi in alte filmari postate pe internet.
  • +2 (6 voturi)    
    daca (Marţi, 17 iunie 2014, 21:19)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    este inteliganta, opozitia va folosi acest clip in cmpania electorala, scena fiind tipica pentru alegatorii GIO. Dar nu e.
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 17 iunie 2014, 21:21)

    costinescu [utilizator]

    Doamne, multumesc ca m-ai ajutat sa plec din tara aia!!
  • +11 (15 voturi)    
    da (Marţi, 17 iunie 2014, 21:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si sper ca agresorul pescarului va face puscarie. Eun imbecil agresiv si acolo e locul lui.
  • +16 (16 voturi)    
    "Vezi in text cine..." (Marţi, 17 iunie 2014, 21:25)

    StefanB52 [utilizator]

    Speram sa nu vad si pe HotNews titluri de genul acesta.
  • -5 (13 voturi)    
    Selfie (Marţi, 17 iunie 2014, 21:28)

    satanae [utilizator]

    Astept cu sufletul la gura sa-l vad pe primul roman care va face un selfie cind isi zboara creierii. Presimt ca va fi asa de cool incit vor urma douazeci de milioane de imitatii. Propun inlocuirea lor cu o populatie de canibali. Garantez ca va reprezenta un real progres fata de mizeria de acum.
  • -2 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 17 iunie 2014, 21:30)

    cartograful [utilizator]

    comentariile deplasate pentru o situatie totusi tragica (au murit doua persoane, chiar daca erau needucati, bateau calul, samd) imi arata ca multi romani sunt fix din acelasi material uman cu "cameramanul". Ce sa zic...bine am ajuns noi ca popor.
  • 0 (22 voturi)    
    Tragic este că și pe aici... (Marţi, 17 iunie 2014, 21:32)

    AdrianCalin [anonim]

    ... oamenii se comportă exact ca cel care a filmat. Doi oameni au murit, nu contează ce fel de oameni erau, nu contează ce făceau sau nu făceau și marea dramă este că cei de pe margine se hlizeau așa cum face și lumea pe aici cu selecția naturală. O viață de om este o viață de om și dacă noi nu respectăm asta o să ajungem să considerăm că selecție naturală este și când un matematician a căzut într-o groapă scufundat în gândurile lui. Judecata asta este atât de strâmbă și pare îmbrățișată de atâta lume care se crede inteligentă încât mi-e teamă să mă gândesc că vreodată voi avea nevoie de ajutorul vreunui om de pe stradă care se crede inteligent. Aș prefera un om care nu se crede inteligent și face lucruri din bunătate nu din rațiune.
  • +7 (13 voturi)    
    Tipic românească? (Marţi, 17 iunie 2014, 21:32)

    Omul Negru [utilizator]

    Dacă Craiova şi speciile ce vieţuiesc pe acolo(şi nu ma refer la natia nenorociţilor din film) înseamnă tipic romanesc, atunci ma dezic de originile mele!
  • +7 (9 voturi)    
    golani de jii (Marţi, 17 iunie 2014, 21:42)

    timp tamp [utilizator]

    precum stăpânul lor tont așa și oltenii votaci, evident în barcă era luntrașul amator și fă dracneo...
  • +14 (22 voturi)    
    Lacomia sinucigasa (Marţi, 17 iunie 2014, 22:06)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa uitam de prostia traversarii. A gresi este omeneste. Dar altceva mi se pare cumplit. Cel mai mare pacat, pare a fi fost lacomia.

    Cei doi barbati NU se gindesc la salvarea vietii umane, ci la salvarea bunurilor, carute si cal. Linga cei doi se filma dintr-o barca. Niciunul nu se gindeste la oportunitate. Nu-i vad preocupindu-se de femeia ce era cu ei. Ci doar ingrijorati de caruta si cal. Asta-i lacomia, teama de a nu pierde bunurile. Iar barbatul in putere a reusit totusi sa salveze ... calul!!!!! Probabil era mai scump decit carutele. Incredibil!

    Cameramanul aflat in siguranta, nu sesiseaza nici un pericol. Nu-l aud sa strige la cei doi. Sa-i trezeasca din lacomie. Sa-i cheme la barca. Sa le dea sfatul cel bun. Toti cei implicati par a fi nebuni. Nici macar femeia nu striga, nu protesteaza, nu cere imperativ intoarcerea. Nimic. Pare incredibil. Asa ceva nu exista!

    A rezultat un film foarte prost si foarte trist despre lacomia umana sinucigasa si despre indiferenta. Sa le fie tarina usoara.
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:07)

      vaduval [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...nu numai ca nu se preocupa de soarta femeii , ceea ce in sine e abominabil ; tulburator este faptul ca femeia insasi , in ultimele ei clipe (desi poate ea nu stia asta ) nu face decat sa-si adune cu grija papucii si sa "asculte"(in sensul de a se lasa condusa pre ultimul drum ) de cei pe care educatia , familia , religia , statusul ei , etc . ii considera mai intelepti ...Este tratata ca un obiect atat de apartinatorii ei cat si de cei din "galerie" care nu vad in scena de sub privirile lor decat un spectacol gratuit .
    • +12 (12 voturi)    
      Nu este nicio barca (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:38)

      LameeaCepu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      NU mai inventa barci. In filmul asta nu este nicio barca. E doar un pescar cu cizme de pescuit pana la brau care se misca greoi in apa adanca putin peste genunchi...
  • +22 (24 voturi)    
    imposibil (Marţi, 17 iunie 2014, 22:11)

    Fihtenholt [utilizator]

    Ar fi fost imposibil sa-i salveze cineva fara vesta sau fara barca,la ce putere avea curentul Jiului.Chiar si cu barca ar fi fost foarte dificil.Cine ar fi sarit de pe mal sa-i salveze s-ar fi inecat cu siguranta.Problema care se pune este daca a fost moral sa-i filmeze.Toti cei care sunt revoltati ca nu a sarit pescarul ala in apa dupa ei,au trait doar in fata blocului.Nu stiu ce inseamna natura.Cred ca nici sportivii de la polo n-ar fi avut curaj sa sara.
    • +4 (6 voturi)    
      FOARTE CORRECT Comentariul (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:18)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Fihtenholt

      pacat ca toti datatorii din gura de pe forum si televiziuni nu au inteles asta!!!
    • +1 (1 vot)    
      pescarul paun (Miercuri, 18 iunie 2014, 14:35)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Fihtenholt

      Toata lumea blameaza pescarul care filma. Dar pe individul ala care lovea ca un animal in bietul cal, care se incapatana sa nu mearga la moarte sigura, nu il blameaza nimeni!! Acel individ a avut initiativa de a-i trece raul prin acel loc, el conducea grupul, el trebuie pedepsit pentru moartea oamenilor. Nu pescarul care i-a filmat actiunea criminala! Sa mor de inteleg ce v-a casunat la toti pe bietul pescar. In plus de asta a fio pescar nu inseamna deloc ca trebuie sa si stii sa si inoti. Si chiar daca stia trebuia sa fie sinucigas sa arunce in apele involburate. Il blamati ca si-a pretuit viata si nu a dat-o pentru treu oameni inconstienti?
  • +4 (8 voturi)    
    ! (Marţi, 17 iunie 2014, 22:12)

    Natasa [utilizator]

    Stirea e socanta si prostia uimitoare- de ambele parti, dar si titlul articolului e in ton cu stirea, l-o fi dat cel care a facut filmuletul!?
  • +31 (35 voturi)    
    "tipic romaneasca"? nu-i stiti pe chinezi... (Marţi, 17 iunie 2014, 22:25)

    incomodul [utilizator]

    Ce figuri de neanderthali au oligofrenii... pardon - alegatorii aia.
    In alta ordine de idei - asa va fi mult si bine in cotloanele astea uitate de lume. Pentru ca saracie crunta exista doar acolo unde oamenii habar n-au sa-si ceara drepturile. Ma uitam siderat acum 3 luni la un reportaj facut in satele Milcov si Lamotesti, la inundatii, unde satenii debili (pardon - enoriasii) se plangeau reporterilor ca-i bate "Dumniezău", in loc sa sparga usa primarului si sa-l intrebe toti de ce nu a consolidat digurile si malurile raului, ASA CUM A PROMIS IN CAMPANIE...

    Ca in lumea a 3-a... stau toti ca niste babuini tembeli cu bale la gura si se intreaba oare de ce n-au poduri, oare de ce nu-s platiti pe masura efortului de animal pe care-l depun, de ce nu-s fonduri cand ei platesc taxe si impozite an de an, de ce popa umbla in X5 si ei in slapi, de ce nu le mai da odata mosu' ala din nori bunastare, ca-i dor genunchii de la atata inchinat si buzele de la atata pupat icoane si moaste.

    Si se duc pe rand toti in sicriu, generatie dupa generatie, neintelegand simbioza (inca de necrezut pt. capul lor ingust) intre politicieni si popa, neintelegand ca-s doar niste sclavi manipulati si hraniti cu speranta doar in preajma alegerilor. De obicei frustrarile astora rabufnesc doar in violenta, ca nu stiu mai mult. Impotriva femeilor, copiilor, animalelor. Cand ai peste 25-30 de ani, familie acasa si n-ai nici macar curent, nici macar un amarat de pod peste care sa treci apa, un spital in zona sau o amarata de leafa care sa-ti permita sa te imbraci decent, sa nu stii ca ai acum drepturile unui cetatean european, iar tu TACI si te complaci... pai nu mai e nimic de zis. Iobagii au rezistat 110 ani sub ciocoi - dupa ce munceau toata ziua ca niste dobitoace pentru nimic (ba li se si lua arenda - cam 90% din ce produceau) - popa le zicea la slujba ca suferinta e cheia spre Rai. Dolofanii din Casa Poporului stiu asta si ranjesc multumiti in continuare. Votati-i mult si bine, enoriasi!
    • +16 (16 voturi)    
      Chapeau (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:21)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui incomodul

      Excelenta divagatie!
      • +4 (4 voturi)    
        Da ! (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:46)

        canichon [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

        Subscriu intotalitate !
    • +2 (2 voturi)    
      da, aceasta este concluzia (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:35)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui incomodul

      Absolut de acord
  • -5 (23 voturi)    
    Ma uimesc comentariile (Marţi, 17 iunie 2014, 22:29)

    gxgmarinescu [utilizator]

    Postate la acest articol!! Pai voi puneti mai presus viata calului decat a acelor doi necajiti? Cand mancati carne de cal va apuca plansul?
    Credeti ca sarmanii oameni treceau Jiul din placere?
    Ganditi-va de doua ori inainte de a posta astfel de comentarii...aveam o altfel de parere despre cititorii hotnews.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu de placere (Miercuri, 18 iunie 2014, 2:33)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui gxgmarinescu

      Din prostie crasa treceau!
    • +5 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:45)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui gxgmarinescu

    • +2 (6 voturi)    
      Intelegere superficiala! (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:49)

      @Horea [utilizator] i-a raspuns lui gxgmarinescu

      Adevarat, sunt prosti, sunt de "nationalitate", nu se putea face nimic, dar sa comentezi cu superioritate asa ceva, este de cea mai joasa speta !

      Comentariile majoritare, ale acestei stiri mizerabile, se caracterizeaza ca oameni!
  • +8 (26 voturi)    
    singurul fapt regeretabil (Marţi, 17 iunie 2014, 22:36)

    thebblack [utilizator]

    este ca nu s-a inecat si dobitocul cu batul.

    iar pentru astia care il acuza pe "Cameraman".. ce vroiati sa faca bai desteptilor? sa moara si el doar ca sa inecrce futil sa salveze 2 cretini inutili acestei lumi?
    • -3 (11 voturi)    
      te crezi mai util? (Miercuri, 18 iunie 2014, 6:39)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      nu cred.
      p.s. voiati, nu vroiati, utilule.
      • +2 (6 voturi)    
        macar sa remarcam ca (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:22)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        "a voi" si "a vrea" sunt 2 verbe diferite inainte sa dam sfaturi si sa facem pe grammar nazi pe net;

        "a vroi" e acceptat de unele dictionare si probabil o sa-l introduca si DOOMul (daca nu l-o fi introdus deja) tocmai pt. ca "vream", "vreati" sunt neuzitate.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Miercuri, 18 iunie 2014, 12:12)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        vezi ca am pus si un punct in plus si am inversat 2 litere pe acolo. ca sa nu mai mentionez lipsa diacriticelor.

        gata, m-am hotarat. la urmatorul potop ma duc sa trec jiul.
  • +4 (10 voturi)    
    Toate ca toate da... (Marţi, 17 iunie 2014, 22:56)

    Trebonius [utilizator]

    ...ce clip plictisitor! Si chiar de prost gust, sa vezi niste cretini cum chinuie un cal.
  • +20 (22 voturi)    
    Este discutabil ... (Marţi, 17 iunie 2014, 23:24)

    Harapul [utilizator]

    se pune problema: cat de buni inotatori erau martorii ? personal eu n-as fi sarit intr-un Jiu umflat in urma ploilor , pe o apa linistita eu rezist 10 minute, carand inca unul dupa mine nu stiu daca mai ajungeam la mal ...

    iar muschiulosul ala de dadea cu bata in cal si cu pumnul in ala de-a filmat vad ca a dat la greu din brate sa se salveze lasandu-i pe cei 2 nefericiti in plata Domnului !
    evident ca glumele de prost gust ale martorilor sunt regretabile !
  • -19 (27 voturi)    
    Lasarea fara ajutor, fapta penala!!! (Marţi, 17 iunie 2014, 23:25)

    Maniu [utilizator]

    persoana care-a filmat trebuie sa raspunda penal.
    • +1 (1 vot)    
      Cel care batea calul trebuie inchis pe viata (Marţi, 1 iulie 2014, 0:06)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Tanarul care la agresat pe pescarul amator inocent, trebuie lasat sa moara de foame si sete, in mizeria gandirii lui ho ho holtenesti.
      Nu se poate sa conduci pe cineva la moarte cu o seninatate si o inversunare absolut imbecila si apoi sa incerci sa dai vina pe altcineva doar ca sa scapi basma curacta.
      Bine ca a supravietuit calul, singura fiinta nobila din toata intamplarea asta grotesca.
  • +9 (15 voturi)    
    ho ho holtenii inepti fac din bici rahat din nou! (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:10)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Nu imi dau seama de ce se fereau cei ce vroiau sa treaca Jiul, nu inteleg de ce nu au ocolit vreo cateva zeci de km pana la primul pod rezistent, scapau cu viata, nu mureau inecati de propria lor prostie
    incapatanata tipic ho ho holteneasca
    Oltenia eterna terra inepta si raiul hotilor, pungasilor si
    spoi-tingirilor
    • +3 (7 voturi)    
      ...uite de exemplu de asta (se fereau) : (Miercuri, 18 iunie 2014, 1:27)

      vaduval [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

      Exista un cantec al Mariei Tanase (care se canta frecvent si in zilele noastre ) , in care bunul roman se duce sa treaca la Olt ( e mai mare decat Jiul si mai adanc dar cand e sa te ineci , nu stiu cat mai conteaza asta !) ; dar , ghinion , fatalitate : podarul ii cere un ...zlot (ca sa rimeze , altfel zlotii erau destul de rari in sudul tarii ) ; si atunci , bunul roman , cu smecheria lui romaneasca , se hotaraste sa-l treaca inot ; cantecul Mariei Tanase nu spune cum s-a terminat traversarea dar , in termeni probabilisici , in 80 la suta dintre cazurile acestea de temeritate excesiva si smecherie romaneasca , traversarea Oltului nu se poate termina decat ca .....mai sus .
      • +1 (1 vot)    
        Ai perfectă dreptate (Luni, 30 iunie 2014, 23:49)

        FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui vaduval

        Jiul își face datoria prin a tria exemplarele
        pseudo-umanoide inutile din fauna uslamisto-psedista ho ho holtenească
        Oltul fiind un râu mai nobil face și el același lucru
        Darwin Awards pentru Jiu și Olt
  • +6 (10 voturi)    
    DRAMA si drama (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:47)

    vaduval [utilizator]

    Recunosc faptul ca , gandit la rece , doar " cazul "Tanacu mi se pare mai ingrozitor prin pozitia subiectiva a autorilor si participantilor ; faptul ca aceasta scena este filmata genereaza o emotie si mai mare in randul celor care vad...faptele in sine . Acolo este o drama ; dar o drama care , sub raport subiectiv , nu difera cu nimic de situatia in care (exempli gratia ) oameni inconstienti conduc pe soselele iubitei si fascinantei Romanii sau pre aiurea si produc carnagii aproape neverosimile ...Drama cea mare este alta : factul ca ASTA este Romania " profunda " , cea cu care atat de bine (scris) s-a intalnit cineva , candva ... Sau atunci cand altcineva a scris "Politice " si a spus aproape tot ce era de spus acolo(urmarile au fost previzibile sau "profund " romanesti: de ex. o flegma in obraz ...) Sau "De ce e Romania altfel "; uite de-asta , de exemplu , de ceea ce vedem aici . Au venit apologetii romanismului profund si au intrebat si formulat aporii de genul -in raport cu cine (ce) este Ro. altfel ?! Aici se vede extrem de bine in raport cu ce sau cu cine , nu mai e nicio indoiala ! Pe langa secretele de stat de tipul adevaratului procent cu crime cu autori necunoscuti (ENORM!!!) , nu se spune nici macar o cifra privind IQ-ul traitorilor in satele (profund) romanesti ; ar fi o crima de lezmajestate pt. boborul roman destept , frumos dar vesnic dusmanit (exista un intreg folclor pe chestia asta ). Ceea ce se vede in filmul de mai sus nu e nimic altceva decat rezultatul combinat al legislatiei comuniste in privinta avortului , al conceperii progeniturilor in stare bahica avansata , al lipsei acute -cronice a educatiei combinate sublim cu o educatie materialist-dialectica si religioasa asupra lucrurilor . Cel care a intrat cu caruta in apa si care batea calul intr-un acces de furie ancestral-dementa , nu difera prea mult , daca extrapolam un pic , de majoritatea conducatorilor pe care i-a avut Romania de-a lungul vremilor ;
    • +5 (5 voturi)    
      Obișnuința prostiei automate (Miercuri, 18 iunie 2014, 7:17)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui vaduval

      Acei oameni mai facuseră acel traseu, probabil.
      Ceea ce i-a ucis a fost lipsa de prudență în fața noilor condiții: venea prea multă apă pe Jii, căruțele din lemn erau goale, roțile căruțelor erau anvelope de autoturism. Deci a fost normal ca atelajul să înceapă a pluti moment în care calul nu a mai contat. Dar niciunul dintre ei nu a gândit.
      Acuma stau și-mi imaginez cum ar fi gândit operatorul de la 112 ascultând relatarea unui martor ceva mai isteț care ar fi anticipat nenorocirea și ar fi reușit să o exprime coerent la telefon.
      Presupunând că și operatorul 112 este isteț și ar fi înțeles urgența deci ar fi declanșat imediat operațiunea de salvare nu-mi dau seama câte șanse de succes ar fi avut.
  • +6 (10 voturi)    
    DRAMA si drama (Miercuri, 18 iunie 2014, 0:57)

    vaduval [utilizator]

    ...faceti un exercitiu de imaginatie si incercati sa identificati personajele de acolo la scara istorico-politica , in cazul Romaniei . Stiu ca e greu (mai ales pentru cei foarte mandri ca sunt romani ) , dar incercati , nu e imposibil ; poate constitui un punct de plecare sau chiar ceva igienic-mental ...Faptul ca ne "solidarizam " cu calul (recunosc ca si eu am facut asta ) ne da din nou adevarata alienare la care am ajuns dupa decenii (chiar secole ) de " impliniri marete" si de romanism acut . Prognosticul este rezervat spre grav : per se , Romania , romanii si propovaduitorii ortodoxiei nu cred ca vor reusi sa scape de racilele marca autohtona de care sufera de secole ; dealtfel , nici nu prea incearca ...
  • +17 (23 voturi)    
    extrem de ingrozitor ce vad... (Miercuri, 18 iunie 2014, 2:02)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Singura vietate care gindeste dintre cele cinci prezente in scena dramatica, este calul. Acesta, eroul scenei, incearca din rasputeri sa salveze situatia, dar din pacate nu reuseste sa se faca inteles de umanii nascuti si crescuti in patria draga crescatore de prosti numita Romania.
    ...Imi vine in minte raposatul Petre Tutea caruia ii dau citare:
    Petre Ţuţea: „Am stat 13 ani în temniţă pentru un popor de idioţi”
    ...natie de idioti....
  • +6 (14 voturi)    
    ?!?!?!?! (Miercuri, 18 iunie 2014, 2:32)

    Taras Bulba [utilizator]

    Avem o tara frumoasa, pacat ca-i locuita.

    Prostie mai mare n-am vazut!

    Imi pare rau s-o spun, dar singurul care merita sa traiasca din toata scena e calul!
  • +7 (11 voturi)    
    Nicio supriza (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:02)

    dandra [utilizator]

    Va mai intrebati de ce nu vor extraterestrii sa ne viziteze?
  • +5 (5 voturi)    
    Parere (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:24)

    Salcuta [utilizator]

    Intamplarea reflecta din pacate imaginea Romaniei anului 2014. Dureros. In special privirea ingrozita a acelei femei. Acea fiinta ducea cu ea spre mijlocul apei nu doar frica a ceea ce o asteapta, moartea, dar si frica cu care a trait in suflet o viata intreaga.
  • -2 (10 voturi)    
    meseria de postac (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:28)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    cat de distrus sa fii sa faci atatea legaturi intre PSD si niste oameni care au murit. Foarte multi terminati misuna pe acest internet. Adevarati talibani, animale fara pic de constiinta, de suflet.
    Dumnezeu sa-i ierte pe morti, si sa le dea mai multa minte celor ramasi in viata.
  • +7 (9 voturi)    
    Oricum vor fi pe liste (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:48)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dragnea va avea grija sa puna mortii pe lista si sa adauge si calul. Ca tot sunt de-ai lui.
  • +2 (4 voturi)    
    Trebuie neaparat ... (Miercuri, 18 iunie 2014, 10:51)

    Ponta [utilizator]

    ... infiintata o noua asociatie si anume:
    ASOCIATIA PENTRU GESTIONAREA PROSTIEI ROMANESTI ATAT IN ACTIUNE CAT SI IN OBSERVARE.
  • +7 (9 voturi)    
    Schimbati titlul articolului! (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:25)

    Florin Cj [utilizator]

    M-am uitat de 2 ori la filmare si titlul nu se justifica. Pescarul nu are nicio vina. Aia par foarte relaxati si impacati cu "drumul" pe care l-au ales sa-l parcurga, fara a le trece macar o secunda prin cap ideea de a se intoarce. Dobitocul care lovea calul este un dobitoc!
  • +5 (7 voturi)    
    si astia or fi (Miercuri, 18 iunie 2014, 11:29)

    hash [utilizator]

    "mandri ca suntem romani?"
  • +2 (2 voturi)    
    e o problema totusi (Miercuri, 18 iunie 2014, 12:59)

    AlexRmF [utilizator]

    cu mentalitatea romaneasca in care nu ii ajutam pe cei de langa noi, chiar daca ei sunt destepti (in cazul asta nu se aplica dar in general cam da). In situatii periculoase se vede cine are tarie de caracter sa incerce sa il ajute pe cel care are nevoie de ajutor... ganditi-va la un hot pe strada care fura geanta cuiva... cati dintre noi i-ar da una in barba hotului? sau macar sa strigam dupa el sau sa ii alertam si pe altii care pot sa ii dea una? aici cred ca se putea rezolva situatia cu putina prezenta de spirit si constientizarea pericolului de catre cei de pe mal
    • +1 (1 vot)    
      Sincer (Miercuri, 18 iunie 2014, 15:27)

      Gotal [utilizator] i-a raspuns lui AlexRmF

      Inteleg ca trebuie ajutat cine are nevoie de ajutor. Asta daca poti ajuta. O problema mare este in cazul persoanelor ce se ineaca. Fiindca se zbat in momentul in care incerci sa le ajuti si risti sa te traga si pe tine sub apa. Cazul acesta iar este special mai ales datorita prostiei celor ce incercau sa treaca raul in modul acesta. Pacat ca calul (scuze cacofonia) a fost mai destept decat ei dar din pacate nu a avut ce face.
  • -5 (5 voturi)    
    huh? (Miercuri, 18 iunie 2014, 17:03)

    dandra [utilizator]

    "lipsa de solidaritate"?
    sunteti chiar soft cand spuneti asta. Idiotul ar putea fi comndamnat pentru complicitate si acuzat de moartea lor indirect.
    Daca mergi pe strada si vezi pe cineva lesinat si refuzi sa ii faci respiratie gura la gura, parca se pedepsea indiferenta, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    Tragedie (Miercuri, 18 iunie 2014, 18:06)

    HappyEnd [utilizator]

    Adevarata tragedie este faptul ca idiotul ala mai traieste, are drept de vot si, dupa toate probabilitatile, si capacitate de reproducere. Observ cat de multa lume ii plange pe raposati, dar sunt gata sa-l decapiteze cu sange rece pe pescar. Ramane de vazut cati din astia ar sari in Jiu ca sa ii salveze ///
    Nu realizeaza nimeni ca omul ala a inceput sa filmeze o scena banala: 3 tampiti intr-o caruta, hotarati sa treaca pe malul celalalt. Abia pe la mijlocul Jiului s-a imputit treaba. Era cam tarziu.
  • +1 (1 vot)    
    Remarcă (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Păcat că la alegerile prezidențiale din RO favorit este un om din această regiune, și nu un cal.
  • +1 (1 vot)    
    imbecilitate umana (Joi, 19 iunie 2014, 0:02)

    crisic [utilizator]

    dusa la extrem: lipsa simtului conservarii.
    Sa te ia un cal la capitolul supravietuire e rusinos. Dar sa-l mai si bati ca nu vrea sa moara...