Patriarhia Romana, despre sfintirea studiourilor Trinitas: Nu este trafalet, trafalet e pentru cei neinitiati. Este o tija de sfintire

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 15:49 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel la sfintit cu trafaletul (3)
Foto: basilica.ro
Dupa ce imaginile in care Patriarhul Daniel pare ca foloseste un trafalet, intr-o ceremonie de sfintire, au produs un adevarat val de glume si ironii pe internet, purtatorul de cuvant al Patriarhiei, Constantin Stoica, a venit cu precizari. Acesta a explicat la Europa FM ca in imagini nu este un trafalet, ci o "tija de sfintire" folosita de inaltii ierarhi, pentru uleiul sfintit.

"Nu este trafalet, trafalet este pentru cei neinitiati, pentru cei care habar n-au in ce consta slujba de sfintire si ceea ce se foloseste la slujba de sfintire. Este o tiija de aproximativ 2-3 metri, avand in vedere faptul ca sunt si incaperi mai inalte, si care este folosita pentru a unge cu untedelemn sfintit peretii incaperii respective. Aceasta are un capat usor indoit, asemenea unei crose", a explicat parintele Stoica la postul de radio Europa FM.

Noile studiouri ale radioului si televiziunii Trinitas, mutate in Centrul Social-cultural Iustin Patriarhul, au fost inaugurate si sfintite de Patriarhul Daniel, saptamana trecuta, pe 9 iunie. Dupa cum arata fotografiile publicate pe basilica.ro, site-ul agentiei de presa a Patriarhiei Romane, Parintele Daniel pare sa fi folosit un trafalet in locul traditionalului buchet de busuioc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12771 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    "capat usor indoit, asemenea unei crose" (Marţi, 17 iunie 2014, 16:00)

    thebblack [utilizator]

    ... adica un trafalet.
    • +34 (34 voturi)    
      problema nu este trafaletul..... (Marţi, 17 iunie 2014, 16:38)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      ....ci obraznicia cu care purtatorul de cuvant incearca sa ne minta in fata.
      Deci ceea ce vedem cu totii, nu este adevarat. Adevarat este ceea ce vor ei !

      Admit ca asa cum sareta si calul s-au demodat si au fost inlocuite cu limuzine de lux, asa si busuiocul s-o fi demodat si de aceea a fost inlocuit cu trafaletul dar sa vii si sa ne minti cu atata seninatate, este revoltator.

      De fapt, ce sa ne asteptam de la niste inchinatori la idoli, care nesocotesc poruncile Celui pe care pretind ca il slujesc ?
      Nu ne-au spus care a fost taxa de "sfintire" !
      • +6 (6 voturi)    
        adevarul este ca... (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:45)

        Sword [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        nu e trafalet, d-ala au muritorii de rand. poate "miruitorul" era confectionat din 'haur' si batut cu nestemate...

        doar e manuit de prea fericitul mare mincinos din fruntea BOR. nu-i de mirare ca face o echipa atat de buna cu prea mincinosul poanta
      • +6 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:47)

        qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui translativus

    • +28 (28 voturi)    
      Unii n-au simțul ridicolului (Marţi, 17 iunie 2014, 17:10)

      AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      Este fascinant cât de rupți de realitate sunt popi ăștia în frunte cu șeful lor. Au devenit așa ridicoli încât nu-și dau seama că cei cu mai mult de 10 clase sunt nu doar nepăsători ci chiar scârbiți de imbecilitățile pe care le face BOR.
    • +16 (16 voturi)    
      asemanare (Marţi, 17 iunie 2014, 17:53)

      Sword [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      maine poimaine, toti zugravii din Romania, buni manuitori ai trafaletului, vor deveni cavaleri in slujba BOR !

      bine inteles, numai daca dilueaza vopseaua lavabila cu aghiazma !
  • +31 (33 voturi)    
    lol (Marţi, 17 iunie 2014, 16:03)

    ctrlm [utilizator]

    Nu e trafalet, e un rulou pentru aplicat vopsea :)
  • +29 (29 voturi)    
    Mitomania e contagioasa ? (Marţi, 17 iunie 2014, 16:10)

    sipu [utilizator]

    ponta e contagios !!! pe langa guvern a mai infectat si pe ”preafericit”..............................
    • +12 (12 voturi)    
      Cine se aseamănă... (Marţi, 17 iunie 2014, 17:58)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      ...se adună :)

      Adrian
  • +11 (11 voturi)    
    tijă no!? (Marţi, 17 iunie 2014, 16:11)

    corvus coraX [utilizator]

    Doar că-i mai mică ca a noastră...
  • +36 (36 voturi)    
    =)) (Marţi, 17 iunie 2014, 16:18)

    za_omu [utilizator]

    era sa cad de pe scaun de ras :)) si totodata ma incearca plansul cand ma gandesc ca exista oameni care chiar cred ineptiile pe care tocmai le-a scos dobi asta pe gura...
    • +8 (8 voturi)    
      Exact, my brother! (Marţi, 17 iunie 2014, 17:03)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

      You can say that again:(
    • +29 (29 voturi)    
      as comenta mai mult (Marţi, 17 iunie 2014, 17:17)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

      ...dar ma grabesc sa-mis fintesc si io apartamentul cu mir acrilic (vopsea lavabila pentru neinitiati)...
  • +18 (18 voturi)    
    ... poporul neinitiat trebuie sa aplaude (Marţi, 17 iunie 2014, 16:29)

    linarel [utilizator]

    " minunata tija de sfintire " in mainile maiastre si gingase ale inaltului si preafericitului patriarh ... amin.

    pace voua fraierilor/neinitiatilor care n-ati invatat la beserica despre minunata " tija de sfintire " si sa faceti matanii pina imi aduc aminte unde am pus busuiocul ..mama lui de busuioc, ca se tot ascunde si nu-l mai gasesc.

    pe cind sfintire prin sms parinte ???? .....asa, ca de la neinitiati la neinitiati
  • +20 (20 voturi)    
    trafalet-tija de sfintire...tot aia (Marţi, 17 iunie 2014, 16:29)

    Ion Zapada [utilizator]

    pai n-o sti bietu' daniel cum arata trafaoletu'. Crede careva ca a dat cu trafaletu'n viata lui?? De unde.
    Sa-i explicam. Trafeletul arata asa: http://www.bricostore.ro/unelte-pentru-vopsit/10423-trafalet-poliacril-fir-rasucit110mm-6420193102130.html

    DEX-ul vzice asta: Unealtă de zugrăvit manual, constând dintr-un rulou confecționat dintr-un material spongios, prevăzut cu un mâner; (reg.) rol. – [Et. nec.]

    ca matalutza il folosesti pe post de sfiintiitor, nu-i bai..macar de acum stiu si eu, cand oi zugravi o sa ii spun "tija de sfintire" sa nu te mai chem pe la poarta mea.
  • +19 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 iunie 2014, 16:34)

    [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    wifi (Marţi, 17 iunie 2014, 16:35)

    Gipsi [utilizator]

    Da' sfintirea asta nu merge facuta mai "wifi" asa?
    Cum rezultatele sfintirii nu sunt tocmai palpabile... sfintirea in sine nu merge facuta si fara sa atingi subiectul sfintirii? Parca asa era .. spiritual, din ce stiu eu.
    Ce face cineva care vrea un obiect sfintit dar totusi n-are chef sa-l unga cu ulei, de exemplu un perete proaspat varuit? :D
  • +19 (19 voturi)    
    p.s. (Marţi, 17 iunie 2014, 16:36)

    Gipsi [utilizator]

    In poze e un trafalet ordinar. :D
  • +17 (17 voturi)    
    hahaha (Marţi, 17 iunie 2014, 16:41)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Da, asa cum "gaura" este pentru neinitiati, pentru cei initiati fiind "orificiu" :))
  • +19 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 iunie 2014, 16:48)

    [anonim]

  • +19 (19 voturi)    
    O fi tija,dar trafaletul este mai bun! (Marţi, 17 iunie 2014, 17:02)

    gica43 [utilizator]

    Un fost colonel de Secu poate sa sfinteasca cu ce vrea el !!!
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Marţi, 17 iunie 2014, 17:31)

    Natasa [utilizator]

    "— Iar cauti samanta de vorba, mai Buzila? zisera ceilalti. Al dracului sa fii cu tot neamul tau, in vecii vecilor, amin!" Ion Creanga- Harap Alb :))
  • +13 (13 voturi)    
    Nu e trafalete, e avion :) (Marţi, 17 iunie 2014, 17:57)

    ady624 [utilizator]

    Care-va-să-zică nu e un trafalete legat cu bandă adezivă neagră de o țeavă, pardon, tijă de sfințire cu un capăt îndoit, dotat cu rolă de vopsit?

    Două întrebări:

    1. Constantin Stoica ăsta e mereu așa arogant? Poate n-am habar de BS-ul lor din biserică, dar tocmai aseară am vopsit holul casei cu o... tijă de sfințire cu un capăt ușor îndoit. Parol!

    2. De ce site-ul BOR a scos articolul cu pricina? În locul lui a apărut... http://basilica.ro/stiri/senzational-produs-de-ignoranta-liturgica_18049.html De ce le e frică?

    Adrian
  • +14 (14 voturi)    
    wow (Marţi, 17 iunie 2014, 18:58)

    lolosaurus [utilizator]

    "trafalet este pentru cei neinitiati, pentru cei care habar n-au in ce consta slujba de sfintire si ceea ce se foloseste la slujba de sfintire"
    Mama ce limbaj pios, demn de un purtator de cuvant al religiei iubirii.
    • +11 (11 voturi)    
      :))) (Marţi, 17 iunie 2014, 19:08)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

      Mai lipsea o afurisenie la sfârşit :)))
      • +6 (6 voturi)    
        A fost (Miercuri, 18 iunie 2014, 8:56)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        Ce-o fi zis preacredinciosul ala in gand nu vrei sa stii.
  • +13 (13 voturi)    
    am si eu (Marţi, 17 iunie 2014, 20:09)

    Adrian1 [utilizator]

    am si eu de sfintit 2 camere, ce culori imi recomandati?
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 17 iunie 2014, 23:16)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Albastru de Voronet!
  • +9 (9 voturi)    
    Bataie de joc la adresa bisericii . . . (Marţi, 17 iunie 2014, 21:12)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . facuta de insusi patriarhul Romaniei. Parca chiar nu imi vine a crede. Sa fi insultat cineva in asa hal biserica islamica ar fi vazut el cam ce inseamna o asa batjocura!
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 18 iunie 2014, 14:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      biserica islamica nu prea seamana a biserica.
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:28)

    [anonim]