Ministerul Sanatatii admite ca o treime din spitalele romanesti au toaletele murdare si ca o cincime nu au statii de dezinfectie locala. Totalul amenzilor: 24.480 Euro

de MVA     HotNews.ro
Vineri, 13 iunie 2014, 17:59 Actualitate | Esenţial


Baie in Spitalul Judetean din Craiova
Foto: Gazeta de Sud
Autorităţile din sistemul medical au dat astăzi publicităţii rezultatul controalelor privitoare la curăţenia şi calitatea condiţiilor din 347 de spitale publice. În 20% din cazuri s-a constatat o “stare igienico-sanitară necorespunzătoare” şi 32% din spitalele controlate nu au suficiente grupuri sanitare care au şi “un grad de uzură ridicat”. Totalul amenzilor date de Ministerul Sănătăţii este de 24.480 Euro. A fost suspendată activitatea spitalului orăşenesc Lehliu Gară.

Conform propriului calendar, Ministerul Sănătăţii trebuia să publice aceste rezultare din aprilie 2014.
documente


O cincime din spitalele publice controlate nu au staţii de dezinfecţie locală, apa reziduală neputând fi evacuată conform normelor de igienă. Saloanele din 37,3% din spitalele judeţene controlate sunt subdimensionate şi supraaglomerate.
  • HotNews.ro a semnalat în repetate rânduri igiena precară din spitalele publice româneşti, ultima dată aici.
Alte deficienţe constatate în spitalele judeţene sunt:
  • nu se respectă numărul grupurilor sanitare la numărul de paturi, aceasta având  şi un grad de uzură ridicat,  în 34,3% din totalul de unități controlate,
  • nu se respectă structura funcţională şi circuitele funcţionale pentru blocul alimentar în 9,8% din totalul de unități controlate.
În alte spitale decât cele judeţene s-au mai constatat următoarele deficienţe:
  • nu se asigură suprafaţa minima pe pat, saloanele fiind subdimensionate și supraaglomerate în 32,8% din totalul de unități controlate, ca urmare a efectuării lucrărilor de reabilitare, modernizare precum și prin suspendarea numărului de paturi prevăzut în ordinul de structură a unităților sanitare,
  • nu se respectă structura funcţională şi circuitele funcţionale pentru blocul alimentar, în 15,4% din totalul de unități controlate,  
  • nu se asigură apă caldă curentă în mod continuu, în 2,7% din totalul de unități controlate,
Au fost acordate amenzi în valoare de 1700 Ron pentru fumat în interiorul spitalelor.


Citeste mai multe despre   


















2754 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    astia mint si cind dorm (Vineri, 13 iunie 2014, 18:31)

    Aramis [utilizator]

    daca ziceau 2/3 murdare si tot erau departe de adevar
  • +5 (5 voturi)    
    Perfect (Vineri, 13 iunie 2014, 18:33)

    sile [anonim]

    E, daca admite ministerul, atunci m-am mai linistit.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 13 iunie 2014, 19:30)

    dragos234 [utilizator]

    Spitalele arata in ultimul hal, in schimb "investitorii" se concentreaza pe pensiuni si hoteluri.
    Pe toate stradutele e plin de pensiuni-restaurant-bar. Trei intr-una, eventual si impunatoarea sala de conferinte la pachet cu celelalte trei.
    Dar spitale nu face nimeni. Oare in afara de pensiuni goale, pt ca sunt exagerat de multe fata de cerere, nu vad nimic "investitorii"?
    Puteti sa va riscati si mai faceti si ceva util, un spital de exemplu.
  • +1 (1 vot)    
    CÎT POATE COSTA (Vineri, 13 iunie 2014, 20:06)

    pointless man [utilizator]

    să freci bine (și sistematic) vănița din imagine ?

    CÎT ?

    Dar cum să-și strice manichiura ”suavele” asistente, că se supără dom´ doctor dacă-l gîdilă pe gușiță cu unghii mai scurte de 1 cm.

    De prețul unui prăpădit de colac pentru closet nici nu mai amintesc.
    • 0 (0 voturi)    
      te-ai gandit mult, ai? (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 12:33)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Te-ai gandit ca nu sunt asistente care sa "frece"? Ca in loc de 3 cate ar trebui la o sectie exista doar o asistenta? Sunt posturi "blocate" pentru ca genialul guvern are o lege care nu le da voie sa angajeze oameni.

      Te-ai gandit ca nu au cu ce sa curete? Ca sunt multe spitale care au 0 lei(da zero) pentru materiale si iau material sanitar pe datorie? Sau ca nu le da casa da asigurari nici un ban?

      Casa de asigurari practic spala bani pentru guvern. Zic ca nu au bani si la sfarsit vireaza la trezorerie banii "nefolositi" si guvernul ii da la cine vrea.
  • +2 (2 voturi)    
    bine ca nu s-au si felicictat ! (Vineri, 13 iunie 2014, 20:31)

    costica [anonim]

    Asta mai lipsea, dar nu m-as fi mirat sa-i aud prezentand mizeria din spitalele romanesti cu destula gingasie incat sa ne convinga chiar ca e bine, e foarte bine, asa cum o face de fiecare data Ponta &company !
    Rusine, o tara nenorocita de politicieni mincinosi si hoti!
    Toata clasa politica romanesca este RESPONSABILA de DEZASTRUL din sistemul medical romanesc, TOATA!
    De 25 de ani dezastrul continua cu bani publici furati si cu minciuni catre romani!
    RUSINE!!!!
    Dar nu le pasa, ei nu intra in acele spitale unde pute!! Luxul din spitalele private romanesti sau de la Viena lor costa dar ei au bani, au furat destul!
    Rusine!
  • -4 (8 voturi)    
    Boc-Poc! (Vineri, 13 iunie 2014, 20:49)

    Hohey [utilizator]

    Pai sa le redeschida pe alea inchise de Boc...cica acolo lucea de curatenie...
    • +3 (3 voturi)    
      Hehehe (Vineri, 13 iunie 2014, 23:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      Boc le-a inchis pe cele super curate. Au ramas restul. Aveti haz.
  • +2 (2 voturi)    
    Cand le-a inchis Attila, erau bune tare... (Vineri, 13 iunie 2014, 22:58)

    Metec [utilizator]

    Vai, ce mai plangeau televiziunile voiculesciene pe umarul sarmanilor tarani, care nu mai aveau unde se trata! Acum, ministrul sanatatii al PSD deplange starea deplorabila a spitalelor din provincie, majoritatea in stare sa imbolnaveasca orice om sanatos. Degeaba ne tinem noi motu-n sus, ungurii stiu ce inseamna curatenia, dar noi, nu si nu, vrem si ne place sa traim in jeg...
  • 0 (0 voturi)    
    Oare (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 11:09)

    canuta [utilizator]

    MINISTERUL ar admite-desi actul este conform legii unilateral- demisia a cel putin doua treimi din angajati
    in frunte cu conducerea?
  • 0 (0 voturi)    
    nepasare (Duminică, 15 iunie 2014, 17:38)

    anonim [anonim]

    Este mare diferenta intre a fi sarac si curat sau sarac si murdar. Cateodata este deajuns si putina apa. Dar totul tine de nepasarea angajatilor pentru curatenie; Este normata o femeie de serviciu din spital? ce curata, cat timp curata, unde curata? . daca peste aceasta nepasare mai adaugi si lipsa materialelor si ustensilelor de igiena, rezultatul este asa cum se vede.