Senatorul american John McCain: Sincer, ne este jena ca nu avem pana in acest moment ambasador la Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2014, 21:26 Actualitate | Esenţial


Senatorul american John McCain a declarat, duminica, intr-un interviu pentru ziarul Gandul, ca in problema ambasadorului SUA de la Bucuresti, care nu a fost desemnat pana la aceasta ora de oficialitatile americane, ii este "jena", precizand ca se va rezolva aceasta situatie de reprezentare diplomatica, potrivit Mediafax.

 McCain a fost intrebat care este situatia cu ambasadorul SUA care trebuia desemnat pentru a reprezentat Statele Unite la Bucuresti: "Cunoastem problema si vrem sa o rezolvam, credem ca actualul sef al misiunii face o treaba extraordinara, suntem mandri de munca sa si a echipei lui, dar vom aborda problema si vom stabili care este cea mai buna optiune. Sincer, ne este jena", a afirmat senatorul american, membru al Comisiei de politica externa a Senatul american.

De asemenea, senatorul SUA Ron Johnson a afirmat ca unul din motivele vizitei in Romania este acela de a avea "o prezenta diplomatica puternica", fapt pentru care se va pune accent asupra acestui lucru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1995 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Ambasada (Duminică, 8 iunie 2014, 21:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Statele Unite acorda o atentie sporita Romaniei, de citiva ani buni. Iar de la lovitura de constitutie incoace, SUA sint permanent cu ochii pe noi.

    Desi nu se spune direct, reprezentarea ambasadei americane fara ambasador, e o pedeapsa la adresa puterii actuale din Romania.

    Nici practicile americane nu sint cele normale, cu o tara libera. Sa ne amintim chemarea la consultari, la ambasada Americana, ziua in amiaza mare. Se prezinta imediat partidele noastre politice, institutiile justitiei, oricine. Asta nu e o relatie normal. Dar e ceea ce meritam. Ambasador american nu meritam di 2012 incoace. Si nu vom avea multi ani.
    • -1 (7 voturi)    
      Rusia are totuși ambasador în RO (Duminică, 8 iunie 2014, 23:53)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cu toate că îi înjurăm tot timpul.

      Americanilor le ridicăm osanale mai ceva ca vechilor stăpâni ai României, în frunte cu cizmarul ajuns președinte. Și tot suntem tratați cu dispreț.

      Dar la urma urmei de ce mai trebuie ambasador? Ce, UK avea ambasador la Philadelphia pe vremea când SUA erau colonie? Nu, UK avea guvernator. Iar un minim respect pentru poporul român ar fi să știm și noi identitatea guvernatorului american în fața căruia întreaga noastră clasă politică este direct răspunzătoare. Cine știe, poate e mai bine să-l votăm direct pe el la alegeri, să scăpăm de lipitorile mediatoare...
    • -3 (7 voturi)    
      Mentalitate de supus (Luni, 9 iunie 2014, 2:42)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu există noțiunea "nu merităm". Merităm ceea ce este mai bun și trebuie să acționăm în a obține acel 'bun". Popoarele care așteaptă din exterior salvatori care să le aducă salvarea sunt sortite pieirii.

      Cât despre enormitatea aceea cu "lovitura de constitutie" nu cred că mai este nimic de spus.

      Trebuie să fii tare spălat pe creier să poți considera că un referendum ar putea fi o lovitură de stat/constituție când de fapt reprezintă forma cea mai pură a exercițiului democratic.
  • +2 (4 voturi)    
    mai.mai... (Duminică, 8 iunie 2014, 22:56)

    solar [utilizator]

    Imi pare rau ca trebuie sa fac acest gest de revenire dupa una luna zile. Dar nu-mi pot calca pe inima si ... o fac.
    Ponta, idiotul util impins in fata (Luni, 12 mai 2014, 19:20)
    Acest plagiator cu rol de idiot util scos in fata la atac, nu a facut nicio interpelare publica serioasa privitor la marea si inexplicabila eroare americana de nu numi un ambasador consacrat pentru Romania de mai bine de un an(peste 18 luni!). In schimb se ratoie la Basescu... Fara niciun regret sau ...auto-cenzura, nu credeam ca SUA poate sa nesocoteasca atat de mult Romania. Administratia Obama parca face totul sa submineze increderea din totdeuna a majoritatii poporului roman in Statele Unite.Nu ne avantajeaza nici pe noi, dar sigur nici poporul american ,in creuzetul caruia sunt mixati si aproape 3 milione de romani. Asa ceva trebuie spus d-lui JOE BIDEN chiar direct si fara ocolisuri.
  • -1 (5 voturi)    
    discurs (Duminică, 8 iunie 2014, 23:00)

    nimrod [utilizator]

    "Cunoaştem problema..." Mai bine tăcea naibii...
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine lipsa! (Luni, 9 iunie 2014, 8:15)

    ccteddy [utilizator]

    Daca ne gandim la afacerile rusilor reprezentati de Gitenstein, mai bine lipsa! Asemenea magarii s-au facut doar in America Centrala si au dus la repudierea zonala a SUA. Argumentul real este mult nai pragmatic. SUA functioneaza pe un regim de austeritate iar lipsa ambadadorului cu costurile aferente injumatateste bugetul ambasadei. Pe de alta parte, sunt si alte canale prin care se poate comunica eficient. Pana la.urma, ei nu au ambasador dar soldatii nostri din Afganistan nu au bocanci! Cum e mai bine? :-)