Biserica Ortodoxa, fondurile europene si agricultura de la manastiri. O afacere buna pentru toti, mai putin bugetul UE

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2014, 19:00 Actualitate | Esenţial


Biserica, puternic conectata la subventiile agricole
Foto: Agerpres
Peste 1,8 milioane de euro din totalul de 4,9 milioane de euro din subventii agricole acordate bisericilor din toata tara in 2013 s-au dus catre manastirile si parohiile din judetul Suceava. Miercuri, procurorii DNA au inceput o ancheta despre posibile plati ilegale de subventii catre manastiri care de fapt nu desfasurau activitati agricole. Care e miza, cum s-a ajuns la aceasta situatie? Ei bine, intre Biserica Ortodoxa si Statul roman exista o colaborare extrem de fructuoasa, lucrativa chiar, consfintita printr-un protocol semnat anul trecut cu Ministerul Agriculturii, dar si prin prezenta Bisericii intr-un select comitet consultativ privind soarta fondurilor europene. Iar cand Agentia de Plati a vrut sa strice armonia si sa ceara dovezi ca terenul agricol subventionat chiar e lucrat, Patriarhia a reactionat dur si a avut castig de cauza.

Procurorii DNA au demarat o ampla operatiune la Agentia de Plati in Agricultura (APIA) Suceava, unde suspecteaza plati ilegale de subventii agricole catre biserici si manastiri, printre altele. De altfel, manastirile si bisericile din judetul Suceava au primit in 2013 mai bine de o treime din subventiile acordate de APIA tuturor lacaselor de cult din tara.

Procurorii anticoruptie suspecteaza ca multe din subventiile acordate catre manastiri au fost facute ilegal si ca, de fapt, APIA a platit subventii din fonduri europene unor parohii si manastiri din judetul Suceava ce nu desfasurau activitati agricole sau zootehnice.

Contre APIA-BOR pe tema subventiilor agricole. APIA a cedat

Nu mai departe de luna aprilie, directorul general APIA avertiza Biserica ca din 2015 este necesara sa dovedeasca calitatea de fermier activ pentru a obtine subventii din bani europeni.

"Pentru a putea dovedi calitatea de fermier activ, institutiile de cult trebuie sa aiba in obiectul de activitate activitati agricole conform clasificarii CAEN sau sa poata dovedi cu documente ca desfasoara propria activitate agricola", declara Dorel Benu, directorul general al APIA.

Biserica Ortodoxa a reactionat imediat si a transmis ca APIA nu poate refuza unitatilor bisericesti statutul de fermier activ.

"Statutul de fermier activ, invocat de reprezentantii APIA, dar al carui sens nu este inca definit legal, nu poate fi refuzat unitatilor bisericesti care detin in proprietate si cultiva terenuri agricole. Desigur, autoritatile trebuie sa urmareasca cu responsabilitate corecta folosire a banilor primiti drept subventie de la Stat sau din fonduri europene. Mentionam ca unele unitati bisericesti au infiintat prin asociere cooperative agricole pentru ca sa cultive cat mai eficient terenurile agricole pe care le detin, fiind un exemplu in moderna si eficienta gestionare a acestora. In prezent, problema principala ramane faptul ca unitatilor bisericesti li s-au restituit numai o parte din terenurile agricole si forestiere preluate abuziv de regimul comunist", transmitea Patriarhia.

O zi dupa luarea de pozitie a Patriarhiei, APIA dadea inapoi si transmitea ca va sustine la plata subventiei manastirile cu activitate agricola proprie.

"Mentionam faptul ca APIA vine in sprijinul institutiilor de cult care isi desfasoara propria activitate agricola pe terenurile arendate sau aflate in proprietate si sustine mentinerea acestora la plata pe suprafata si din 2015", se arata in comunicatul APIA remis HotNews.ro.

5 milioane de euro, subventii agricole pentru toate bisericile din tara. In Suceava s-au platit 1,9 milioane


In 2013, APIA a platit subventii pe suprafata de teren agricol exploatat de 4,9 milioane de euro, catre cele 2.315 institutii de cult din tara, din care 217 manastiri, 2071 parohii si 27 alte institutii de cult sau religioase, pentru suprafata agricola totala de 23.863 hectare.

In cazul judetului Suceava, subventiile catre manastiri si parohii au cumulat 37%, adica mai bine de o treime, din totalul la nivel national. Nu mai putin de 225 de lacasuri de cult din judet au primit subventiile de la centru si au cumulat circa 1,85 miliaone de euro din totalul de 4,9 milioane euro.

Intr-o analiza a sumelor acordate prin subventie catre manastirile din judet, Obiectiv de Suceava nota ca printre marii beneficiar se numarau o parte din manastirile cu incarcatura istorica precum Putna, dar si multe manastiri mai putin cunoscute publicului larg, dar care dispun de suprafete foarte mari de teren agricol.

Sursa amintita sublinia ca "subventiile au fost incasate cu preponderenta pentru intretinerea de pajisti, greu de verificat daca lucrarile pentru care s-au primit subventii s-au facut sau nu in realitate".

Vezi aici topul manastirilor si parohiilor din judetul Suceava dupa valoarea subventiilor agricole primite in 2013

Ulterior publicarii informatiilor si a statisticilor cu subventiile acordate manastirilor in judetul Suceava, Obiectiv de Suceava scria ca DNA a intrat pe fir si a inceput sa cerceteze situatia. Practic, subventiile aprobate de APIA Suceava au inceput a fi cercetate de catre procurorii DNA inca de saptamana trecuta, totul culminand cu descinderile de miercuri.

Ponta si Contantin, in vizita la Patriarh


In contextul contrelor intre Ministerul Agriculturii si APIA pe de-o parte si Biserica Ortodoxa pe de alta pe tema subventiilor agricole date manastirilor si parohiilor, premierul Ponta, ministrul Agriculturii Daniel Constantin, Liviu Dragnea, Gabriel Oprea si Mugur Isarescu s-au intalnit cu patriarhul Daniel.

Oficial, premierul spunea ca intalnirea a fost una pentru a primi binecuvantare, chiar la cateva zile de la debutul campaniei la europarlamentare.

Protocol intre Ministerul Agriculturii si Patriarhia Romana: preotii informeaza comunitatile rurale despre fondurile europene pe agricultura


Biserica si legatura sa cu fondurile europene pentru agricultura au mai fost in centrul atentie si in urma cu un an, cand Ministerul Agriculturii, condus de Daniel Constantin, a semnat un protocol de colaborare cu BOR, astfel incat preotii sa informeze omunitatile rurale despre fondurile europene disponibile pentru dezvoltarea agriculturii.

De asemenea, oamenii Bisericii urmau sa promoveze valorile traditionale ale comunitatilor rurale si sa organizeze seminarii si intalniri. Conform Protocolului, preotii urmau sa isi desfasoare activitatea de consiliere in afara slujbelor religioase si sa nu fie remunerati pentru activitatea lor.

Patriarhia Romana, in Comitetul care analizeaza Acordul de Parteneriat pentru noile fonduri europene


Pe langa implicarea alaturi de Ministerul Agriculturii, Biserica Ortodoxa face parte din Comitetul Interinstitutional pentru Acordul de Parteneriat (CIAP) referitor la fondurile europene din perioada 2014-2020.

Conform descrierii oficiale, CIAP este un for consultativ la nivel national, care functioneaza sub coordonarea Ministerului Fondurilor Europene si are un rol important in pregatirea corespunzatoare a Romaniei pentru utilizarea fondurilor nerambursabile care vor fi alocate in exercitiul bugetar al Uniunii Europene pentru perioada 2014-2020.

De remarcat ca din componenta CIAP Patrarhia este singurul reprezentant al unui cult religios din Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15485 vizualizari

  • +37 (45 voturi)    
    tare de tot! (Miercuri, 4 iunie 2014, 19:07)

    corvus coraX [utilizator]

    Dacă justiția va merge în acest dosar până la capăt (presiuni vor fi enorme din partea BOR pe toate căile), imagina BOR va deveni și mai feștelită dat fiind ofensiva absolut indecentă în ultima vreme pentru a deveni un soi de al doilea partid aflat la guvernare...
    • +7 (21 voturi)    
      neeeh (Miercuri, 4 iunie 2014, 19:35)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Daca ii prind pe cei responsabili si ii trimit la racoare - cu bucurie. Daca o fac numai ca sa "festeleasca" imaginea (cu ce scop? politic? sa o dam si mai tare in deznadejde ca si asa suntem beton-NU la capitolul asta), NU
      • +21 (25 voturi)    
        fără îndoială (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:46)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

        Problema este că nu prea iese fum fără foc... Toți bandiții care fură, că poartă sutane sau nu trebuie să intre la pârnaie. Mulțumit de precizare?!
        • +6 (8 voturi)    
          ya (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:50)

          adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          D`accord. Intru totul - cu al doilea mesaj. Spre deosebire de primul mesaj care suna mai general si mai politic ("al 2-lea partid la guvernare", deci ce? trebuie sa dea cineva peste nas? ...?). Sa fim specifici: cei care fura merg la racoare, indiferent de grad, uniforma, influenta etc.
          • +7 (9 voturi)    
            popii astia devin din ce in ce mai periculosi (Joi, 5 iunie 2014, 11:48)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

            Statul asta de drept din Romania se strimba din toate partile.
            Ce isi permite popimea este la inaltimea guvernarii de rahat a aceste tari plina de spalati pe creier.
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns corvus corax (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 7:22)

            LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui adi_b_razzor

            Ai dreptate numai partial merg la racoare numai prostii care nu au spatele asigurat si nu cotizeaza unde trebuie ( Ex. Voiculescu Mazare Dragnea etc etc )
    • +2 (12 voturi)    
      popi si placerea (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:50)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Si daca merg pana la capat cu cercetarile , popi or sa se duca la ”bulau”....................pai nu le face nici un rau pentru ei este o placere ”apropo de scapatul SAPUNULUI”
      • +17 (19 voturi)    
        e mai rentabil sa-ti faci biserica (Joi, 5 iunie 2014, 9:31)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        decat firma, esti scutit de taxe si impozite in plus mai beneficiezi si de alte ajutoare de la stat, cu alte cuvinte esti un trantore parazit, ocrotit si hranit din banii celor multi, da prosti!!
        Biserica nu numai ca s-a indepartat de credinta, dar o si ameninta.
        • +5 (7 voturi)    
          ce sa mai ameninte, ca a distrus-o demult (Joi, 5 iunie 2014, 12:52)

          b33 [utilizator] i-a raspuns lui rov

          BOR este de mai degraba o biserica a Dracului decat a lui Dumnezeu. Pentru ca nu au caracter laic si comercial, sunt scutiti de impozite, dar pe de alta parte ei invart terenuri, paduri si aparent, fonduri europene.

          Ca sa nu mai vorbim de sfintirea automobilelor, gloatele la pupat ciolane si campania electorala facuta duminica la biserica, preotii care se dau cu BMW-uri, primari PSD pictati mural in biserica drept ctitori si exemplele pot continua la nesfarsit.

          Aceasta adunatura de satanisti si turma lor de "crestini" cretini, care la randul lor incurajeza si contribuie la perpetuarea acestui tip de comportament trebuie exterminata prin mijloace legale si juridice.

          Sa ne intelegem bine, nu crestinismul si religia in sine este problema, ci institutia Bisericii si oamenii care o reprezinta, la un loc cu turma ei de retardati care o urmeaza.

          Religia crestina nu promoveaza nicaieri acest comportament mercantil, ba dimpotriva. Se pare ca tocmai popii au uitat de Ioan 2:13-16.

          "13. Şi erau aproape Paştile iudeilor, şi Iisus S-a urcat la Ierusalim.
          14. Şi a găsit şezând în templu pe cei ce vindeau boi şi oi şi porumbei şi pe schimbătorii de bani.
          15. Şi, făcându-Şi un bici din ştreanguri, i-a scos pe toţi afară din templu, şi oile şi boii, şi schimbătorilor le-a vărsat banii şi le-a răsturnat mesele.
          16. Şi celor ce vindeau porumbei le-a zis: Luaţi acestea de aici. Nu faceţi casa Tatălui Meu casă de negustorie"
    • +15 (17 voturi)    
      doar suntem frati.....nu (Miercuri, 4 iunie 2014, 21:48)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Pai cum sa fie biserica al doilea partid, ei cei umili in masini de lux intodeauna au fost alaturi de cei care conduc indiferent de partid.
      Interesul parintilor nostri duhovmicesti este doar unul sa se imbogateasca profitind de naivitatea multor romani crduli naivi.
      NU SE POATE GENERALIZA CA TOTI PREOTII SUNT DORNICI DE CISTIGURI, dar uite doar un exemplu din altele multe cunoscute si multe necunoscute.

      http://www.youtube.com/watch?v=6if-DXrKoyc

      Nimeni nu-i perfect, dar ....nici asa, cind sunt multi care abia-si duc zilele de pe o zi pe alta.
    • +5 (7 voturi)    
      da! (Joi, 5 iunie 2014, 9:07)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      ... ei nu are dreptate prea sfânta biserică ortodoxă română (pentru intimi:BOR) să lupte cu toate afuriseniile din dotare împotriva integrării europene, a dreptului civil şi penal, al... şi al...?
      acum, serios vorbind: ce poţi aştepta de la o instituţie coruptă (doamne, cum îi mai rabzi?!) aflată sub poala popii daniel ciobotea (pentru alţi intimi: preafericitul!), ai tomitanului şi ai altor şmecheri în sutană?
    • +4 (6 voturi)    
      asa e! (Joi, 5 iunie 2014, 13:20)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      in loc sa se ocupe de ceea ce ii impune rolul, Biserica dezvolta afaceri dubioase, este implicata pana in gat in politica...Dumnezeu ii lasa, dar nu ii si iarta, oricate penitente ar face toata preotimea din Romania.
  • +22 (30 voturi)    
    popa sarbu raspopitu (Miercuri, 4 iunie 2014, 19:20)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    popa sarbu raspopitu, socrul Infantilului Pontos, omul Patriarhului fost Ministru al Agriculturii oare ce poate declara ?
    • +12 (16 voturi)    
      zice si el ca toti ceilalti: (Miercuri, 4 iunie 2014, 19:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      jos basescu !:))

      porunca a opta: sa nu furi.
      porunca a noua: sa nu marturisesti stramb...
    • +11 (13 voturi)    
      Securisti nu declara nimic (Miercuri, 4 iunie 2014, 21:00)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      ciubotii stiu de ce
  • +20 (26 voturi)    
    "Sa nu faci ce face popa "!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 4 iunie 2014, 19:43)

    gica43 [utilizator]

    Lacomia celor ce-si zic "slujbasi ai Domnului",dar care nu au NIMIC de a face cu credinta in Dumnezeu este absolut incredibila !!! La fel de incredibil este ca in hotiile lor sunt serviti de catre alti hoti,care ,culmea sunt urmasii comunistilor !!!
  • +8 (12 voturi)    
    B.O.R. (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:14)

    batranulprof [utilizator]

    Nu se va lua nicio masura impotriva lacomiei celor ce-si spun adepti ai lui Cristos, uitand ca acesta a trait si a propavaduit saracia. Statul, condus de "demnii urmasi" ai comunismului, are in biserica cel mai vast si mai bine organizat serviciu de informatii.
  • -20 (22 voturi)    
    Voi stiti sa cititi? (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:23)

    Aladin87 [utilizator]

    Inteleg ca aveti problemele "de dreapta" respectiv alea cu mana, da' asta e chiar un articol scos din burta. 5 milioane pentru subventii in toata tara? 1.8 in suceava? Alea din Suceava fac cei mai multi bani si aduc cei mai multi turisti. 5 milioane sunt ce faceti voi cu dreapta
  • -16 (26 voturi)    
    Subiect si predicat? (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:52)

    PredeAn [utilizator]

    Pentru a fi completa, analiza ar trebui sa arate daca manastirile, parohiile si ceilalti beneficiari AU sau NU AU suprafete agricole in exploatare. Este vizibil cu ochiul liber ca manastirile si parohiile AU terenuri, fie cultivate (cu grau, rapita, floarea soarelui, porumb) fie pentru pasuni (pentru capre, oi, vaci). Va puteti informa de pe site-ul Patriarhiei despre sumele acordate ca ajutoare sociale de biserici pentru nevoiasi, inclusiv produse agricole si hrana. Desigur, asta intereseaza mai putin, ca nu socheaza, nu-i asa? Calugarii, maicile, episcopii, preotii NU au nimic in proprietate personala, NU lasa mostenire fiilor, fiicelor, sotiilor, verilor, fratilor sau altor rude NICIO avere. Fondurile alocate bisericilor pentru agricultura s-au cheltuit in agricultura. PUNCT. Restul este vorbarie goala, vanare de vant...
    • +17 (19 voturi)    
      nu au nimic in proprietate personala (Miercuri, 4 iunie 2014, 22:56)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      dar nici nu le lipseste nimic, au cele mai tari straie aurite, masini de masini si ultimele ghidushenii high tech, de moare poporul majoritar de necaz... sau de foame =))

      de-au incalcat Legea, la bulau cu ei. restu-s vorbe-n vant!
    • +12 (14 voturi)    
      Auzi, crestinule (Joi, 5 iunie 2014, 9:54)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      Mai intai, nu se stie exact cat este de mare averea BOR, pentru ca nu primesti chitante pentru nimic. Asa ca nu imi vinde gogosile cu "vai cat de mult da biserica din veniturile ei catre saraci". Eu presupun ca procentul este nesemnificativ. Si pana la urma, nu da din banii proprii ci din banii pe care i-a primit din donatii, in majoritatea covarsitoare a cazurilor. Sa nu uitam nenumaratele cazuri de popi carora enoriasii le platesc telefoanele, gazul si mai stiu eu ce cheltuieli.
      Ce conteaza daca au avere personala? NU are nici o relevanta. Cu ce ma deranjeaza ca masina nu imi apartine daca o pot folosi discretionar si IN PLUS nici nu platesc impozitele pentru ea?! Atata vreme cat nu poate controla nimeni, pot face (si fac) orice cu ceea ce folosesc, inclusiv instraineaza catre altii, care POT lasa mostenire! Si pana la urma, daca banii primiti au fost utilizati pentru agricultura, investigatia APIA va dovedi asta, deci de ce se impotriveste BOR? Las-o balta parintele ca macane rau de tot.
    • +4 (4 voturi)    
      pai atunci... (Joi, 5 iunie 2014, 13:03)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      daca fondurile destinate agriculturii s-au folosit in agricultura, inseamna ca DNA face o ancheta in zadar. Articolul pomeneste de suspiciuni in ce priveste contrariul.
      Daca BOR nu e vinovata atunci nu e motiv de panica pt precuiosii de la patriarhie.
      Problema e ca BOR nu face agricultura.... :) .... punct!
  • +10 (16 voturi)    
    Banii sunt ochii dracului (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:57)

    felis_tigris [utilizator]

    Dar ce mult îi place B.O.R. să se înfrupte la greu din aceşti ochişori.

    Ruşine!
  • +4 (16 voturi)    
    Eczista o explicatie! (Miercuri, 4 iunie 2014, 22:15)

    GRANDFATHER [anonim]

    Si tot ce se intampla acum cu BOR&APIA&CIAP se datoreaza "bolsevicului" Alexandru Ioan Cuza, domnul Principatelor Romane Unite, care a promulgat "Legea secularizarii averilor manastiresti", votata de parlamentul de atunci la 17/29 decembrie 1863! Aceasta lege prevedea ca: Toate averile mănăstirești închinate și neînchinate precum și alte legate publice sau daruri făcute de diferiți testatori și donatori din Principatele Unite la Sfântul Mormânt, Muntele Athos, Sinai precum și la mitropolii, episcopii și la metoacele lor de aici din țară și la alte mănăstiri și biserici din orașe sau la așezăminte de binefacere și de utilitate publică, se proclamă domeniuri ale Statului Român, iar veniturile acestor așezăminte vor fi cuprinse în bugetul general al statului."
    Astazi, la 150 de ani de la promulgarea acestei legi, ierarhii BOR sprijinite de tot felul de "pacatosi" si-au adus o inestimabila contributie la procesul de accesare si absortie a fondurilor europene destinate dezevoltarii agriculturii si zootehniei in Romania!
    Va puteti imagina o clipa care este imaginea Romaniei la Bruxelles si ce "sanse" mai are pentru obtinerea postului de comisar european(ministru) pentru agricultura?! Este posibil ca faimosul Dacian Ciolos sa fie nevoit sa dea explicatii, iar Romania sa fie penalizata si nevoita de returneze milioanele "distribuite" fraudulos! Intr-un cuvant ne-am dat iarasi cu stangu'n deptu' si ne-am facut iarasi de kako in fata partenerilor europeni! Au dat o mana de ajutor si mult prea fericitii ierarhi din BOR!
  • +10 (10 voturi)    
    banii si masinile e lux (Miercuri, 4 iunie 2014, 22:37)

    Demian [utilizator]

    Astia ar fi in stare sa vand si raiul numai ca ei sa se destrabaleze in lux . Nici guvernele occidentale nu ii pot permite masinile de lux cu care calatoresc astia . Cred ca conducerea bisericii ortodoxe nu reprezinta decau hotie coruptie si minciuna de la cel mai inalt nivel
  • +7 (9 voturi)    
    in poza (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:02)

    dezer [utilizator]

    sunt ciudati popii astia.Desi au rochii si podoabe scumpe,nu arata ca niste sfinti.Arata ne-natural.In jobul asta nu se dau examene gen vindecare instantanee, mers pe apa ,inviere dupa 3 zile?Inmultesc macar paine si vin?Daca nu,sunt impostori .
  • +6 (12 voturi)    
    n-am citit articolul (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:32)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    ca n-am niciun chef si pe urma mi se mai face si greata. Atata vroiam sa remarc doar, uitandu-ma la poza: CE FIGURI AU!
  • -23 (23 voturi)    
    Nu văd nimic ilegal (Miercuri, 4 iunie 2014, 23:52)

    popescu_dtru [utilizator]

    Înţeleg că sunt terenuri agricole pe care călugării le cultivă pentru a-şi asigura traiul. Şi atunci, de ce să nu primească subvenţii, mai ales în sume ridicol de mici (1,8 mil euro, băieţii deştepţi râd de cifra asta).

    În altă ordine de idei: nu vi se pare mai bine ca pământurile României să ajungă şi să stea în proprietatea Bisericii Ortodoxe, cel mai bun păstrător al avutului României, care nu "externalizează" nimic, decât să fie vândute străinilor?
    • +10 (12 voturi)    
      Intrebare simpla (Joi, 5 iunie 2014, 9:40)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      De ce a intrat BOR in fibrilatii cand APIA a intrebat de cum dovedeste calitatea de fermier activ? Probmela nu e de fapt acolo unde se chiar fac recolte, cu acolo unde s-au incasat banii de pomana! De ce va e atat de greu sa pricepeti?
    • +4 (6 voturi)    
      Nu te face ca nu intelegi Popescule! (Joi, 5 iunie 2014, 13:58)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui popescu_dtru

      APIA din Judetul Suceava a "distribuit" fraudulos bani europeni unor manastiri si nu numai, pentru ferme zootehnice fictive si pentru efective de vaci inexistente! Si banii s-au "topit" in buzunarele mult prea fericitilor ierarhi ai locului si/sau in ale directorilor, inspectorilor si medicilor veterinari implicati in aceasta "cireada de hoti"! Ti-e mai clar acum Popescule!
  • +11 (11 voturi)    
    Sangele proaspat,speranta tarii, in adoratie! (Joi, 5 iunie 2014, 5:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tinerii purtatori de straie cusute cu fir de aur, intre ei : 'e dat dracului batranu'; scoate bani si din piatra seaca;
    ii fierbe capul de-atatea idei; daca ii atingi potcapul aurit, te frige la degete; Cel din ceruri o fi mare acolo, la El, aici sefu' Daniel ne tine ca 'in sanu' lu' Avram!
  • +4 (4 voturi)    
    mda ... (Joi, 5 iunie 2014, 10:07)

    cd98 [utilizator]

    Acum se vede cat de mare e implicarea bisericii in treburile statului. Corect ar fi ca cele 2 institutii sa fie complet separate.
    Ur articol foarte bun pe aceasta tema se gaseste pe CriticAtac: http://www.criticatac.ro/25765/dumnezeu-de-dreapta.
  • +4 (4 voturi)    
    SI-A BAGAT DRACUL COADA? (Joi, 5 iunie 2014, 10:24)

    STANPATITU [utilizator]

    Bag sama ca si-a bagat dracul coada prin biserica romana daca au ajuns sa fure institutionalizat. Ce or invata copii de la astfel de oameni la orele de religie?
  • -11 (11 voturi)    
    DNA-fa-te ca lucrezi! (Joi, 5 iunie 2014, 10:40)

    PredeAn [utilizator]

    Cu mare priza la public, DNA face mult zgomot, pentru a-si justifica orbirea: 4183 de dosare, din care DOAR 262 sint trimise in judecata!!! Intelegi, coane, 5%, doar 5% sint trimise in judecata! Hai cu arestarile la Tv, doar 281 de condamnari - tot vreo 5%!!!

    Biserica are terenuri si face agricultura, asadar are dreptul la fonduri nerambursabile. Aici a fost bagata in context, doar pentru partea de senzational, ca sa faca valva - suspectii citati/retinuti de DNA sint, in realitate, altii. Deh, orbirea asta...
    • +9 (9 voturi)    
      apropo de orbine.... (Joi, 5 iunie 2014, 13:09)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      sustii tu ca fondurile sunt gestionate corect si BOR chair foloseste fondurile in investitii agricole. Cu ce argument?
      Daca sunt nevinovati.... DNA doar o sa isi faca treaba si o sa ancheteze (in zadar).
      De ce e panica ? :)
      Pe mine daca ma acheteaza orice institutie o sa dorm linistit de exemplu....
      care o problema ta ca DNA lucreaza pt prima data (ceva mai) eficient de la 90 incoace....
      Mai stiu unul POnta care urla cu desfiintarea DNA si trecerea ei in subordinea partidului....
      despre asta e vorba de fapt
      • -5 (5 voturi)    
        Orbire reloaded (Joi, 5 iunie 2014, 18:17)

        PredeAn [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Orbire: insusi comunicatul DNA face trimitere la un singur preot, care s-a facut vinovat ca a cerut unui sef in politie iertarea cuiva, dupa o abatere rutiera. De aici si pana la titlul spectaculos e un pas mare, facut de dragul scandalului. In continuarea comunicatului DNA, apar numele unor persoane si societati comerciale care au beneficiat ilegal de fonduri, insa nicio parohie, nicio manastire nu este indicata ca ar fi fraudat fondurile. Asadar, subiectul lipseste, orbirea este... a cui?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns PredeAn (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 7:32)

      LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui PredeAn

      Dupa tine hai sa desfiintam DNA ca tot nu lucreaza si sa dam mana libera hotilor - de fapt asa vrea si Ponta precum vezi la A3 sau RTv. Chiar gandesti bine ? Te-ai intrebat dece toate cele 11 votari ( de pana acum ) sunt toate negative ?
  • +3 (5 voturi)    
    sa deschidem ochii totusi (Joi, 5 iunie 2014, 10:42)

    paveel [utilizator]

    Ar fi cazul sa deschidem ochii pt a vedea ca in aceste distribuiri de fonduri nu e vorba de sustinerea credintei ci de spalarea unor bani care sa ajunga cel putin pe jumatate la partidele politice.

    A se observa ca toate partidele colaboreaza bine cu biserica cand e vorba de voturi si bani
  • +4 (4 voturi)    
    mercantilism (Joi, 5 iunie 2014, 10:45)

    Vladel [utilizator]

    Biserica, daca doreste sa-si mai pastreze din libertati si sa continue contributia la dezvoltarea constiintei romanesti trebuie sa nu se mai angajeze in afaceri cu statul sau in angajamenge legale intrucat va ramane si fara libertati si fara proprietati.

    Preotii sa nu se lase pacaliti de facilitati si sa insiste pentru recuperarea bunurilor manastiresti in intregime. Sa nu mai existe diferende pecuniare intre stat si biserica.

    Agricultura practicata de biserica trebuie facuta cu seminte normale pentru a putea ajuta populatia cu seminte atunci cand oamenii vor realiza sclavia adusa de OMG.
  • +9 (9 voturi)    
    indivizii astia imi provoaca sila (Joi, 5 iunie 2014, 10:56)

    Windu [utilizator]

    nu sunt ateu dar nici nu "ling" treptele bisericii. cred in Dumnezeu insa categoric NU in ceea ce se propovaduieste in particular biserica ortodoxa. m-am nascut la tara, in sud estul RO ( 2000 de suflete, 5-6 biserici) si crescut la oras ( 40000 suflete, cred ca-s 15 biserici) si sunt pur si simplu consternat de nesimtirea si ipocrizia de care dau dovada acesti asa-zisi slujitori ai Domnului. Barbugi, curvari, betivi, mincinosi, hoti, toate pacatele lumii le gasesti lesne intr-o comunitate bisericeasca. Taxe inventate (diferite de la o biserica la alta) pt care nu primesti chitanta, cadouri ( prosoape - vandute la magazinele de cartier, oratanii de prin ograda, diverse bunuri materiale cu caracter donativ, etc). Ma uit in orasul meu, unul mic, de provinvie, cunosc majoritatea preotilor, au copii de-o seama cu mine si ma minunez cum se face ca TOTI, din salariul mizer (am inteles ca nu au mai mult de 1000 RON) au case strajnice, masini pentru tot familionul, copiii cu facultati ( nu, nu cazati in camin ci apart inchiriate; zic ei, s-ar putea chiar sa fie proprietari), vacante in Turcia, Grecia, Croatia, etc ... Va intreb dragii mei, cum se poate? Nu sunt invidios, nu am de ce sa fiu. Am posibilitatea financiara sa ma bucur de tot ce au ei insa ma doare cand vad hotia din sanul bisericii, toti stim ce se petrece si totusi inchidem ochii ca prostii la toate ilegalitatile astora. Ca tzatza Gherghina vrea ea fie mai aproape de Dumnezeu ghiftuindu-l pe popa, nu ma deranjeaza foarte tare. E curcanul ei face ce vrea cu el. Pe mine ma deranjeaza ILEGALITATILE tolerate de organele statului si , de ce nu, de noi, poulimea ... Pentru fiecare 100 de RON din contul meu am platit alti 30 statului si daca maine voi palti 29, poimaine ma trezesc cu citatie in cutia postala. Voi sunteti constienti ca astia NU cred Dumnezeu, nu au cum sa creada, pentru ca daca ar crede n-ar face ceea ce fac.
  • +7 (7 voturi)    
    Diavolul se imbraca de la Prada (Joi, 5 iunie 2014, 11:46)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Sunt mai multe biserici decat spitale in Romania, nu vi-e rusine!!!
    "Să nu vă faceţi idoli, nici chipuri cioplite; nici stâlpi să nu vă ridicaţi; nici pietre cu chipuri cioplite cu dalta să nu vă aşezaţi în pământul vostru, ca să vă închinaţi la ele, că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru." - Biblia Ortodoxa.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 7 iunie 2014, 7:18)

    LiviuDrula [anonim]

    Biserica sub conducerea preafericitului Daniel demonstreaza inca o daata hotia si lacomia preotilor incepand cu taxele de inmormantare nunti botezuri etc pe care nu le declara intotalitate si terminand cu marile jafuri - preotii devin in a cest fel la fel de necredibil ca si politicienii - Oare asta e dorinta lui Dumnezeu ?