Traian Basescu a gratiat-o pe Angela Lican, condamnata pentru furt. Aceasta are cinci copii si niciunul nu merge la scoala

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 iunie 2014, 11:54 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a gratiat-o marti pe Angela Lican, care avea de executat 2 ani si 6 luni de inchisoare dupa ce a fost condamnata pentru furt calificat, invocand motive umanitare.

Potrivit unui comunicat al administratiei prezidentiale, Angela Lican este mama a cinci copii, cel de al saselea decedand la varsta de 5 luni, in timpul in care era incarcerata.

"Niciunul din copii nu merge la scoala, iar familia are o situatie materiala precara, singurele venituri fiind alocatiile copiilor si ajutorul social. In prezent, doamna Angela Lican se afla in executarea pedepsei, fiind incarcerata la Penitenciarul de Femei 'Targsor' (Targsorul Nou, judetul Prahova)", potrivit sursei citate.

Presedintele Traian Basescu declarase, la inceputul lunii martie, in urma intrebarilor ziaristilor legate de solicitarile de gratiere a fostului fotbalist Gica Popescu, ca, daca in primul mandat a acordat putine gratieri, in cel prezent nu a acordat nici macar una, deoarece a preferat sa "respecte judecatorul".

"Daca in primul mandat aveam semne de intrebare cu privire la vointa justitiei de a functiona, in cel de-al doilea nu am mai avut motive sa cred ca cea mai mare parte a justitiei nu ar functiona. Am plecat de la premisa ca, decat un om pe care l-am respectat si il respect, l-am admirat si il admir, il cunosc mai bine sau mai putin, intre un astfel de om si a respecta un judecator am preferat sa respect judecatorul, pe care nici macar nu il cunosc", a spus Basescu, intr-o conferinta de presa sustinuta la Palatul Cotroceni.

Acesta a precizat ca in primul mandat nu a "facut multe gratieri", iar in cel de-al doilea "nu exista nicio gratiere, nici macar pe motive umanitare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13896 vizualizari

  • -9 (29 voturi)    
    ce va face angela cand se va intoarce acasa (Marţi, 3 iunie 2014, 12:04)

    snowflake [utilizator]

    Nu cred ca ajuta la nimic aceasta gratiere.
    A studiat ceva, a primit vreo specializare sau vreo calificare in tim ce a fost incarcerata?
    Ce va face Angela cand se va intoarce acasa la cei 5 copii? Ce le va da sa manance?
    • -5 (31 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 3 iunie 2014, 12:13)

      NL [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      • 0 (10 voturi)    
        normal, statul ar trebui..... (Marţi, 3 iunie 2014, 13:43)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui NL

        sa sterilizeze, toate femeile care au facut mai mult de 2 copii si nu au nici o, perspectiva de a se incadra intr-o activitate platita (nu cersetoria),atat ea, cat si barbatul ei ......suntem un stat mult prea sarac ,ca sa ne permitem inmultirea pe baza asistatilor sociali..
        • -2 (8 voturi)    
          normal ar fi sa fii luat cu camasa de forta (Marţi, 3 iunie 2014, 21:59)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          ...mai hhh...
          vai de capul vostru, capitalisti facuti peste noapte din mamaliga basista
    • +10 (16 voturi)    
      ... ce discutam aici? (Marţi, 3 iunie 2014, 13:25)

      valy_74 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Faptul ca presedintele tarii, in baza constitutiei a gratiat un caz social.
      Acum e tipic antenist-romanesc sa deviem de la subiect. Credeti ca presedintele trebuie sa-i asigure asistenta sociala sau un loc de munca, sau ajutoare? E similar cu autostopistul pe care l-am dus in Apahida(lg.Cluj) , l-am intrebat si eu asa de conversatie, 'Cum e cu agricultura?' ca avea 7ha de pamant arabil. Mi-a zis ca 'E ff greu!! ' , 'De ce? Cine-i de vina?' , la care el 'Presedintele! ' . Mi-au trebuit aproape 2 minute sa inteleg ca nu e primarul, pres. cons comunal, judetean. El, purtat de presul magic al antenelor era prin Cotroceni. Care e legatura intre presedintele Romaniei si 7ha de pamant nelucrate cel mai probabil de lene?
  • -17 (23 voturi)    
    ??? (Marţi, 3 iunie 2014, 12:12)

    deveselu [utilizator]

    Dar interlopul gratiat frate cu cantareata preferata a lui Basescu acela ce va face, care este pericolul mai mare in societate ??
  • +2 (24 voturi)    
    va face (Marţi, 3 iunie 2014, 12:17)

    nick24 [utilizator]

    ce facea si inainte
    Intrebarile astea trebuie puse inainte de a face 1 copil, daramite la 5 (cinci?!) copii.
  • +12 (14 voturi)    
    Nici o sansa (Marţi, 3 iunie 2014, 12:28)

    vodatepes [utilizator]

    Nu are nici o sansa. Unde sunt ONG-urile care trambiteaza peste tot ca ei fac ca dreg? De la stat nici o sansa. Aceasta femeie nu are nici o sansa. Copii ei vor suferi in continuare. Alo tot felul de federati ale femeilor unde sunteti. Doar daca un patron ii va oferi un loc de munca.In rest sanse minime
  • +6 (16 voturi)    
    Iepuroaicele in libertate. (Marţi, 3 iunie 2014, 12:42)

    Velma Kelly [utilizator]

    Tot noi le platim cresterea puradeilor. Oricat s-ar impuia.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu vad de ce mi-ar pasa (Marţi, 3 iunie 2014, 12:59)

    Matrafirefox [utilizator]

    /// Una face 5 copii si fura, asta e o femeie de o iresponsabilitate crasa. E aproape la fel de iresponsabila ca Dan Sova. Amandoi trebuie bagati la inchisoare.
    • 0 (4 voturi)    
      ironia e ca asta tocmai e scoasa de la inchisoare (Marţi, 3 iunie 2014, 13:24)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      .
    • 0 (2 voturi)    
      postare humanum est (Marţi, 3 iunie 2014, 13:25)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      "Amandoi trebuie bagati la inchisoare."
      Adica a gresit Baselul cand a gratiat-o?
  • +6 (10 voturi)    
    Intrebarea e... (Marţi, 3 iunie 2014, 13:06)

    EuSiCuMine [utilizator]

    I-a fost gasit sau si-a gasit cetateana un loc de munca pentru a putea sa isi sustina copiii? Altfel individa va ajunge acasa si va trai din alocatiile si ajutoarele copiilor. Sau se va intoarce la furat, deci mai bine fara ea?
    I-a fost indicat individei un medic unde poate intra intr-un program de contraceptie, pentru ca este clar ca nu are cu ce sa creasca copiii pe care ii produce pe banda rulanta?
    Este aceasta individa apta sa isi creasca copii si este in interesul superior al copiilor sa stea langa o astfel de persoana?
    De ce in Romania, unde copiii au obliogativitatea sa merga la scoala macar 8 clase, statul asista pasiv cum 5 copii nu merg la scoala?
    Ma tem ca niciuna dintre aceste intrebari nu a preocupat pe nimeni: nici pe autoritatile statului nici pe presedinte cand a facut gartierea.
  • +5 (5 voturi)    
    Dar tatal/tatii (Marţi, 3 iunie 2014, 13:50)

    lulu10lulu [utilizator]

    Vorbim numai de "individa" dar tatal/tatii unde sunt? Ei nu au nici o responsabilitate? Ei nu ar trebui bagati la inchisoare? Ca doar nu a facut copiii aceia singura...
  • 0 (6 voturi)    
    Gratierea …. (Marţi, 3 iunie 2014, 15:49)

    SHEAPA [utilizator]

    Eu cred ca nu vedem apa din cauza ghetii …

    De ce tot timpul asteptam Presedintele, Primul Ministru si nu mai stiu cine sa dea unei persoane aflate in dificultate ajutor?

    NOI unde suntem? Care este rolul nostru de cetateni si buni crestini?

    Un bob de fasole daca ar da fiecare si n-ar mai suferi de foame familia asta.

    Si da, intr-adevar, da-i celui in nevoie undita sa pescuiasca, in loc de peste. Asa il inveti sa fie responsabil. Credeti ca acea femeie n-ar putea face treaba buna macar in agricultura sezoniera, sau ca femeie de serviciu la o scara de bloc, sau poate chiar mai mult?

    Eu nu cred ca dintre toti antreprenorii romani nu s=ar gasi cineva sa nu-i dea macar o sansa.

    Parerea mea doar.
    • +1 (3 voturi)    
      ai o parere...paralela cu realitatea.... (Marţi, 3 iunie 2014, 18:55)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      la asemenea personaje, poti sa dai si un milion de boabe de fasole.............tot nu se va apuca de treaba, pt. ca ancestral asa e gandirea ei de nomada si toti cei asemenea ei.......sing. solutie, este sterilizarea pt. a nu se mai" inmulti.".......inclusiv cersetoria.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 3 iunie 2014, 23:23)

    AdrianUrsu [utilizator]

    am inteles bine? Femeia a fost condamnata la 2 ani si ceva pentru furt de flori de pe domeniul public????? Justitia chiar ca este oarba cand se uita in sus, mai vede doar in jos pe sub ochelarii de somn.... trist de tot...