Muzica clasica, folosita de un traficant bucurestean la culturi de cannabis

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2014, 18:57 Actualitate | Esenţial


Un barbat din Capitala a fost retinut de procurorii DIICOT si politistii de la Serviciul Antidrog sub acuzatia ca a cultivat in doua imobile peste 30 kg de cannabis, scrie Agerpres.

Pentru a stimula cresterea plantelor acesta folosea un sistem audio la care se difuza muzica clasica, in special operele lui Antonio Vivaldi.

Potrivit unui comunicat al DIICOT si IGPR, barbatul retinut se numeste Constantin Paraschiv, de 36 de ani, el fiind acuzat de trafic ilicit de droguri de risc in forma continuata.

Anchetatorii au efectuat perchezitii in doua imobile din sectoarele 1 si 3 ale Capitalei, unde au descoperit culturi indoor de cannabis, respectiv peste 23 de kilograme de masa vegetala si 9,8 kilograme de cannabis pregatit pentru a fi distribuit.

Ca un element de noutate, pentru cultivarea si dezvoltarea culturii de cannabis, Constantin Paraschiv folosea tehnologii moderne, utilizand inclusiv terapia prin muzica (operele lui Antonio Vivaldi) pentru a determina cresterea rapida a plantelor.

De la locuinta barbatului, procurorii au mai ridicat sisteme complete de intretinere, preparare, instalatii de iluminat, filtrare a aerului si incalzire pentru cultivarea indoor a plantelor de cannabis, un sistem audio de stimulare a cresterii plantelor, substante pentru stimularea cresterii plantelor, 35.056 lei, 3.884 euro, susceptibili a proveni din traficul de droguri, doua telefoane mobile si doua cartele SIM.

La cererea procurorilor DIICOT, Tribunalul Bucuresti a decis arestarea barbatului pentru 30 de zile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2864 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    meanwhile in alte parti ale lumii... (Joi, 29 mai 2014, 19:40)

    muzule [utilizator]

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19285265
    • 0 (0 voturi)    
      ssss (Joi, 29 mai 2014, 20:48)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui muzule

      cine aducedovada ca are cancer il export eu pana in Olanda sa se trateze legal. Pana atunci sa aiba grija melomanul din povestea de mai sus sa nu scape sapunul cand merge la dus.
  • +1 (5 voturi)    
    Hai sictir (Joi, 29 mai 2014, 19:55)

    Patton [utilizator]

    Acum nici marijuana nu mai ai voie sa fumezi....... Pffffffff
    • -4 (4 voturi)    
      ,,,, (Joi, 29 mai 2014, 20:49)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      intr-adevar naspa. sa incearce munca, vreo 8 ore pe zi / 5 sau 6 zile pe saptamana de munca serioasa si sa vezi ce high esti in fiecare seara.
      • 0 (0 voturi)    
        ..... (Vineri, 30 mai 2014, 7:59)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

        imi luai vreo 4 minusuri. cand le zici de munca...
        • 0 (0 voturi)    
          normal (Vineri, 30 mai 2014, 12:08)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

          tu ai idee cat munceste omul ala?

          Apropo, in Colorado este legal ceea ce face el.
          • 0 (0 voturi)    
            ..... (Vineri, 30 mai 2014, 17:04)

            vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

            Le canta el buruienilor de zici ca muncea atat? Nu cred ca munceste mai mult ca mine. Ultima data cand am iesit pe usa Colorado e in US, Bucuresti e in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 29 mai 2014, 22:38)

    rerenenegate [utilizator]

    Articolul cred ca fost pus gresit la categoria "actualitate", trebuia pus la "cultura"...

    P.S.1: De-ar pune si ceilalti cultivatori muzica pe la rosii sau castraveti - cand colo le stropesc cu pesticide la greu.
    P.S. 2: Se spune ca semintele de cannabis sunt f. sanatoase (se gasesc in piata daca vreti sa cumparati). Cica merg la salate, tocanite, inghetate si chiar paine.
    P.S. 3: Canepa ar fi o textila mai buna decat bumbacul...
    P.S. 4: Sunt curios ce declaratii ar fi dat Rogozin daca ar fi consumat iarba in loc de votca... (probabil ar fi zis ca vine cu barcutza).
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Vineri, 30 mai 2014, 17:46)

    Dragos.C [anonim]

    Care e problema ca omu isi crestea plante in apartament? Problema ar fi ca nu a platit TVA, intr-o lume normala.

    Marijuana nu este un drog de risc, nici macar un drog, este un medicament DIVIN.

    Pana si tari din America de Sud au ajuns sa o legalizeze iar in Europa este foarte tolerata acolo unde nu este legala.

    Dar noi in Romania avem ´noroc ´ de un PSD puternic cu ai lor votanti scoliti 4 ani fiecare.