Guvernul va aloca bani din Fondul de rezerva si pentru proiecte culturale, religioase, sportive

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 mai 2014, 2:17 Actualitate | Esenţial


Ordonantorii principali de credite vor putea primi de la Guvern, in acest an, bani si din Fondul de rezerva bugetara pentru finantarea unor cheltuieli din domeniile cultural, religios si sportiv, realizate la nivel central si local, care nu pot fi asigurate din bugetul aprobat, informeaza Mediafax.

Operatiunea va fi posibila prin derogare de la Legea finantelor publice, care limiteaza modul de folosire a Fondului de rezerva bugetara.

Masura a fost decisaa de Guvern prin ordonanta de urgenta aprobata in ultima sedinta.

In aceeasi sedinta, bugetul Secretariatului General al Guvernului a fost suplimentat cu un milion lei din Fondul de rezerva, pentru Secretariatul de Stat pentru Culte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1993 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Iar? (Sâmbătă, 24 mai 2014, 2:28)

    Orpheus [utilizator]

    Nu suntem totusi un stat laic? Iar proiecte religioase?
  • +8 (8 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 24 mai 2014, 3:10)

    mircearh [utilizator]

    adica pentru tot felul de proiectele penibile prin care baroneala sa isi traga banuti de la stat. Frumos, clasic PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    Binecuvantarea BOR-ului ii costa pe "doctori" (Sâmbătă, 24 mai 2014, 4:14)

    Plagarus [utilizator]

    E mai uşor să găseşti acul în carul cu fân decât o universitate românească fără dascăli plagiatori şi corupţi.

    În mod surprinzători, printre insitutiţiile de învăţământ superior acuzate că ţin în braţe dascăli plagiatori sau că încurajează nepotismul se numără Universitatea de Medicină şi Farmacie “Carol Davila" (UMF) din Bucureşti şi Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA), două dintre cele mai “vânate" de către studenţi.
  • +4 (4 voturi)    
    Iar se pare (Sâmbătă, 24 mai 2014, 8:06)

    xrogo [utilizator]

    ca vor fi pomeni electorale!!!
  • +4 (4 voturi)    
    trebuiesc bani pentru Mall-ul Neamului"! (Sâmbătă, 24 mai 2014, 10:29)

    doarsurdunaude [utilizator]

    Trebuiesc imbuibati si saturati purtatorii de sutane, ca sa ne sustina in campanie, nu? Bisericile din toata Romania vor deveni un fel de sedii PSD, de la care se va da lumina...rosie, pentru toti analfabetii si oligofrenii. Votati PSD - este sloganul care se va auzi la finalul slujbelor. Bleah!
  • +2 (2 voturi)    
    proiecte (Sâmbătă, 24 mai 2014, 11:11)

    nimrod [utilizator]

    Deci, ce-a fost mai întâi: cuvântul, beoreul sau pesedeul?Din această dilemă nu puteţi ieşiiiii! :)
  • +1 (1 vot)    
    Iar? Și ăștia? (Sâmbătă, 24 mai 2014, 12:10)

    king david hotel [utilizator]

    După ce l-au înjurat pe Boc că făcea asta, acum încep și ei!!!
    Chiar că nu merită votați niciunii!
  • 0 (2 voturi)    
    De cind e Romania stat laic? (Sâmbătă, 24 mai 2014, 12:59)

    Un cititor [utilizator]

    De la Ana Pauker sau de la Silviu Brucan? Sau poate de la Ion Iliescu?
  • 0 (0 voturi)    
    EU AS EXCLUDE.. (Sâmbătă, 24 mai 2014, 14:27)

    schroedinger [utilizator]

    Cultura si sportul!