Constantin Nita: Ne asteptam la un proces cu Gabriel Resources pentru Rosia Montana

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 mai 2014, 16:11 Actualitate | Esenţial


Ministrul Economiei, Constantin Nita, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa la Alba Iulia, ca autoritatile se asteapta la un proces din partea companiei Gabriel Resources, relateaza Agerpres.

"Exista un contract valabil. Oricine se poate indrepta in instanta impotriva statului si sa castige intr-un asemenea tip de contract. Prin urmare ne asteptam la un proces din partea Rosiei Montane. (...). Cu siguranta ne va da in judecata", a declarat Constantin Nita, intrebat daca exista riscul ca statul roman sa plateasca despagubiri celor de la Gabriel Resources in cazul in care nu va fi aprobata demararea proiectului minier.

Ministrul a mentionat ca in astfel de cazuri se apeleaza la o casa de avocatura.

"Fiind un proces, probabil, international, va trebui sa apelam la o casa de avocatura, evident", a declarat Nita, care a vizitat joi cele doua fabrici de armament din orasul Cugir.

Potrivit unui articol publicat in 1 mai de cotidianul canadian The Globe and Mail, Compania canadiana Gabriel Resources nu se asteapta la progrese in dosarul privind proiectul minier Rosia Montana si in consecinta a inceput pregatirile pentru o procedura de arbitraj international, care cel mai probabil va fi audiata la Viena, in a doua jumatate a acestui an, informeaza

Compania canadiana a amenintat inca din luna septembrie a anului trecut ca va da in judecata guvernul roman si ca va cere despagubiri de pana la patru miliarde de dolari, din cauza "multiplelor incalcari ale tratatelor de investitii".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1438 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ok (Joi, 22 mai 2014, 16:15)

    un_comentator [utilizator]

    Daca statul roman pierde sa plateasca cei care au semnat contractul.
    • -1 (3 voturi)    
      Visezi!!! (Joi, 22 mai 2014, 16:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Cand a mai suportat pierderile cel responsabil??
  • +6 (14 voturi)    
    Hai sa vedem (Joi, 22 mai 2014, 16:15)

    Un cititor [utilizator]

    cine, cind si ce a semnat cu Gabriel Resources? Ar fi interesant sa vedem cine a luat spaga si a tradat tara.
  • +9 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 22 mai 2014, 16:16)

    qwerasdf [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Nu e vorba ce-si doreste el (Joi, 22 mai 2014, 16:45)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      E normal ca odata ce exista un contract, sa ceara daune. Si eu as face la fel si sunt sigur ca nici tu nu ai accepta sa suporti pierderea...
      • +4 (4 voturi)    
        vor fi proteste (Vineri, 23 mai 2014, 10:38)

        AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        da, este normal, dar nu inteleg de ce s-a ajuns pana aici. Chiar nu avem nevoie de investitii de tragem atata de timp in luarea unor decizii? Sper sa nu platim despagubiri ca atunci sa vedeti ce proteste vor fi in tara!
        • -1 (1 vot)    
          Asta asa e (Vineri, 23 mai 2014, 14:35)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

          Dar cum spuneam si mai sus, de cate ori a fost tras la raspundere si pus la plata cel responsabil?
  • +7 (11 voturi)    
    nita (Joi, 22 mai 2014, 16:17)

    dum_i [utilizator]

    Mafiotul nita isi freaca mainile deja in perspectiva a ceea ce poate primi de la cianuristi ca sa 'ajute' romania.
  • +3 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 22 mai 2014, 16:21)

    tenere [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    la-la-la? (Joi, 22 mai 2014, 16:30)

    cinic [utilizator]

    daca statul roman dadea NU in primele luni/ani sau nu era nimic de platit sau era putzin.
    Dar bani pentru arheologie i-au luat [de la buget nu au fost vreodata in stare], bani pentru... au luat... etc.
    Ministerul Mediului nu a fost in stare CATIVA ANI sa spuna da ori ba.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce veselie (Joi, 22 mai 2014, 16:41)

    rutger [utilizator]

    pe capul prost a lu'nita ! Acum nu mai putem sa dam OUG ca udam pampersii boborului ! Astia chiar ne iau de fraieri si ne mai pun si taxe suplimentare ! Au luat buful si acum sa plateasca aia 7,4 milioane de i-au votat cu ochii inchisi (nu-i bai, ca nu i-au descchis inca !!)
  • -1 (3 voturi)    
    mi-e rusine profunda,... (Joi, 22 mai 2014, 16:42)

    Andy Latimer [utilizator]

    scarba si sila , ca sunt din acelasi oras cu aceasta hiena pesedista, o batjocura pe obrazul brasovenilor !!! caracter infect, ar fi trebuit luat de guler si azvarlit la ghena de la triaj aceasta hahalera, monstru de incompetenta, atitudine de bandit la drumul mare... de 20 de ani, clica de escroci pesedei din brasov incearca, fara succes, sa puna mana pe primaria brasovului, iar brasovenii le-au tras un sut in partile dorsale acestor haimanale ce si-au batut joc si isi bat joc de romania !!!
  • -2 (4 voturi)    
    Nita, cauta-ti o insula si du-teeeeeeeee ! (Joi, 22 mai 2014, 20:19)

    Plagarus [utilizator]

    Rosia Montana se afla deocamdata in stand-by, avand in vedere ca in anii electorali nimeni nu isi asuma o decizie privind proiecte controversate. Intre timp insa, 13 noi proiecte de minerit din Transilvania sunt in plin proces de avizare.
    Unul din actele de importanţă capitală pentru continuarea procesului de avizare a proiectului de minerit cu cianuri de la Roşia Montană a fost anulat de instanţă.
    Avize ilegale primite de la autorităţi sunt mereu anulate de instanţe. Deja devine evident că autorităţile îi favorizează nelegitim, alimentând suspiciuni din ce în ce mai justificate de corupţie. La Roşia Montană mineritul la suprafaţă cu cianuri ajunge să fie obsesia izolată a unui grup restrîns de politicieni şi a unei companii cu intenţii suspecte
    • +4 (4 voturi)    
      nu e vorba de niciun favoritism! (Vineri, 23 mai 2014, 10:39)

      AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      daca ii favorizau autoritatile, proiectul ar fi fost deja inceput, nu crezi?
  • -2 (4 voturi)    
    modelul american in care hotul te (Joi, 22 mai 2014, 21:44)

    __alex__ [utilizator]

    da in judecata ca i-ai dat peste mina virita pina la cot in buzunar.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce legatura are ce spui (Vineri, 23 mai 2014, 14:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Cu daunele cerute pentru nerespectarea unui contract LEGAL? Sau pentru tine si hotii care-ti baga mana in buzunar procedeaza legal, de asta pui acest semn de egalitate?
    • +1 (1 vot)    
      bani de care am profitat (Duminică, 25 mai 2014, 11:38)

      cosmina.vladescu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      nu exista nicio dovada ca Rmgc ar fi vreo hoata, pana una-alta, de fapt, compania a adus in tara peste jumatate de miliard de euro, noi am profitat de banii astia, dar nu am fost in stare sa le dam un raspuns - vrem proiectul ori ba
  • +3 (3 voturi)    
    in Korodi e speranta (Vineri, 23 mai 2014, 10:36)

    AlinaElena1 [anonim]

    imi pare rau ca s-a ajuns pana aici, dar nu cred ca nu mai sunt sperante. Daca Korodi si-ar face treaba si ar da avizul de mediu, ca motive sa nu-l dea nu are, lucrurile ar merge pe fagasul normal si am avea si noi minerit modern. Poate totusi isi va asuma responsabilitati, isi va face datoria
  • +3 (5 voturi)    
    resemnare (Vineri, 23 mai 2014, 11:06)

    nicupanait [utilizator]

    nu-mi place sa vad ca v-ati resemnat.Chiar nu puteti vorbi cu colegii de la guvernare sa se vina cu un raspuns? macar atat. Este normal ca dupa 15 ani, un investitor sa-si piarda rabdarea si sa ceara un raspuns in privinta proiectului. Oricine in locul lor ar fi procedat la fel
  • +1 (3 voturi)    
    ne meritam soarta (Vineri, 23 mai 2014, 12:46)

    nita.codruta [utilizator]

    s-ar fi putut imbogati multi, in primul rand, bugetul de stat, asa cum se intampla la orice investitie. Dar noua ne e frica de exterior, mai ceva ca pe vremea comunistilor! atunci, sa platim, ne meritam soarta
    • +1 (1 vot)    
      sper ca nu se va ajunge la un proces (Duminică, 25 mai 2014, 11:37)

      cosmina.vladescu [utilizator] i-a raspuns lui nita.codruta

      Eu inca sper ca nu se va ajunge la un proces. Presupun ca nu suntem chiar atat de inconstienti, oricat de tematori am fi, incat sa platim din nimicul pe care-l avem. Economia are nevoie de o infuzie de capital majora, o astfel de investitie o poate aduce
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa dam drumul la investitie (Duminică, 25 mai 2014, 12:47)

    andinny [utilizator]

    numai noi suntem de vina pentru aceasta situatie. In loc sa castigam miliarde din proiect, acum trebuie sa le dam din bugetul si asa subred. Sa dam drumul la investitie! Acum!