Reportaj RFI: UKIP, Nigel Farage si romanii în campania electorala

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 22 mai 2014, 12:01 Actualitate | Esenţial


Nigel Farage, interviu la LBC
Foto: Captura video
Liderul Partidului Independentei Regatului Unit (UKIP), Nigel Farage,  a fost tinta unor acuzatii de rasism din partea concurentilor electorali în alegerile europarlamentare din Marea Britanie, ca urmarea afirmatiilor facute la adresa romanilor care locuiesc în aceasta tara. Farage a facut referire la statistici privind infractionalitatea romaneasca în Marea Britanie si la efectul retelelor romanesti de crima organizata, transmite RFI, intr-un reportaj realizat de corespondentul la Londra, Petru Clej.

Liderul UKIP s-a vazut obligat la reactii defensive dupa furtuna starnita de afirmatiile pe care facuse într-un interviu acordat postului de radio LBC în saptamana precedenta, în care facea afirmatii considerate ofensatoare la adresa romanilor din Marea Britanie.

Nigel Farage a fost pus într-o situatie delicata de intervievatorul James O’Brien atunci cand acesta a adus discutia despre o întrebare care i s-a pus liderului UKIP în legatura cu situatia în care ar deveni vecin cu un grup de romani si l-a întrebat care ar fi diferenta daca ar fi vorba de germani.

“Cunoasteti diferenta”, a raspuns Farage care a refuzat sa mai detaileze raspunsul, dar replica a starnit un val de indignare. Liderii marilor partide parlamentare si mai ales presa de orientare de centru stanga au criticat comentariile lui Farage.

De asemenea, mai multi romani din Regatul Unit s-au declarat profund ofensati de afirmatiile lui Nigel Farage.

“Locuiesc si muncesc în Anglia de aproape 20 de ani si niciodata nu m-am simtit mai jignita ca acum de cand Nigel Farage a declansat campania sa împotriva romanilor si bulgarilor. Acum stim ca milioanele de romani si de bulgari nu au invadat Marea Britanie, deci cum se face ca Nigel Farage este luat în serios”, spune translatoarea Mirela Watson.

Crima organizata

Liderul UKIP a revenit peste cateva zile, spunand ca era obosit atunci cand a dat interviul si ca nu s-a exprimat corect si ca nu a dorit de fapt sa poarte o discutie pe tema romanilor.

Dar atunci cand a fost întrebat la BBC ce problema are cu romanii, Farage a raspuns:

“Nu am o problema cu romanii, am o problema cu Romania. Comunismul a cazut acum ceva mai mult de 20 de ani si tara nu a facut tranzitia la o democratie moderna de tip occidental. Am vizitat tara, exista o minoritate acolo, de doua pana la trei milioane de romi, care a fost tratata într-un mod aproape inimaginabil, ia tara este prada retelelor de crima organizata”, spune Farage.

“Nu am nicio problema cu romanii venind aici cu permise de munca, dar am o problema uriasa cu faptul ca Agentia de Frontiera si Politia noastra nu pot opri intrarea bandelor de infractori pe la Dover”, a declarat la BBC liderul UKIP.

Întrebat daca aceasta este numai o problema cu Romania, Farage a spus ca raportat la populatie este o problema serioasa, citand date precum 92% dintre autorii fraudei la bancomat în Regatul Unit ar fi romani, politia londoneza a efectuat 28000 de arestari în randul romanilor în perioada 2008 – 2012 sau 7% din infractiunile comise pe teritoriul celor 28 de state membre UE au fost comise de 240 de retele de crima organizata provenind din Romania.

Datele nu sunt inventate de liderul UKIP, dar sunt preluate din surse care nu sunt întotdeauna sigure si uneori sunt interpretate gresit, potrivit unei analize a postului TV Channel4. Acelasi post însa ajunge la concluzia ca probabilitatea ca un roman sa fie arestat în Marea Britanie sau sa fie trimis la închisoare este mai mare în comparatie cu aceeasi probabilitate pentru cetatenii multor alte state aflati aici.

Romanii din Regatul Unit au însa posibilitatea de a-l sanctiona pe Nigel Farage, dupa cum spune Mirela Watson.

“Acum ma voi îndrepta catre urnele de vot. Alegerea mea va fi simpla: stiu sigur pentru cine NU voi vota”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3719 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    ... (Joi, 22 mai 2014, 12:19)

    CristiRu [utilizator]

    Trebuie dat in judecata pentru afirmatiile facute. E foarte adevarat ca au ani de democratie in fata dar asta nu insemna ca au dreptul sa "tavaleasca " cu noi pe jos... chiar daca de multe ori le lipsesc bunul simt in totalitate. Eu nu pot decat sa invit romanii care locuiesc inregat sa mearga la vot .Sunt sigur ca va fi un efort mare datorita timpului(ca muncim de dimineata pana seara tarziu) dar acest efort va putea combate procentajul acestui partid ...national-extrmist. Eu am votat .
    • +2 (2 voturi)    
      n-as crede (Joi, 22 mai 2014, 14:44)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      Sunt in Anglia si in general romanii rup muncile de jos, f multi veniti cu facultati care rup lopata .in UK sunt alte valori iar romanul nu se poate adapta din cauza sistemului romanesc in care a crescut. De aceea romanul stabilit in UK este frustrat si are mentalitate de hot. Adevarul s-ar putea sa-i supere pe multi , dar in cazul acesta Farage spune un adevar
  • +5 (7 voturi)    
    Nigel Farage e un clovn, periculos prin prostia sa (Joi, 22 mai 2014, 12:44)

    Matrafirefox [utilizator]

    Nigel Farage acuza romanii ca ataca UK, e o strategie foarte veche (mentionata si de Hermann Goering), daca poti concentra atentia prostimii asupra unui inamic inventat atunci oamenii nu vor mai vedea lipsa totala de politici sanatoase ale partidului. Ceea ce seamana cu strategia lui Ponta, de a concentra atentia prostimii asupra lui Basescu, un slogan bun pentru UKIP ar fi "mandri ca suntem britanici", desi, la fel ca P$D-ul, habar n-au ce sa faca odata ajunsi la putere, sunt total incompetenti.
    • 0 (2 voturi)    
      Nigel Farage (Joi, 22 mai 2014, 20:12)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      are sa scoata mai mult de 20% . Si asta nu e impotriva romanilor ci impotriva UE. Restul sunt din nou aberatii de-a tale fara argumente ,limbaj de lemn , esti din nou la vanatoare de plusuri. Asta e populim curat ,mestere!
    • 0 (0 voturi)    
      Farage si Ponta (Joi, 22 mai 2014, 20:31)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Chiar asa este sloganul UKIP: "Who is running this country". CU un steag al regatului gaurit ca revolutie sub care se vede steagul UE..
      Farage si Ponta- doi indivizi care "isi aprata tara" ...
  • +5 (7 voturi)    
    Amu' scote-te, scote-te (Joi, 22 mai 2014, 12:48)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Stai linistit bai Nigele, ca in domeniul IT romanii sunt asi in UK pe langa voi, nu v-ati descurca fara noi. Asa ca breathe gently
  • +1 (3 voturi)    
    Cocalarii nostri, cocalarii vostri (Joi, 22 mai 2014, 12:57)

    MenInBlack [utilizator]

    Banuiesc ca se refera la Cocalari, pe scurt: << Indivizi care desi pot aprecia foarte exact valoarea unor oameni, obiecte, situatii, etc, totusi nu respecta pe nimeni si nimic, fiind in acelasi timp foarte vizibili si zgomotosi la un nivel agresiv>>.
    Deci au si ei, garla, englezoi betivi si scandalagii, africani violenti, etc, nu exista rasa sau etnie fara uscaturi, dar campania electorala, plus ajutorul real dat de numerosi cocalari romani de diverse etnii...Sa nu uitam de pasionatii de ''tras cartzi''...
    Dar ce s-ar intampla daca ar pleca deodata din UK, toti medicii, inginerii, asistentele, studentii romani, etc...?
    Valabil si pentru xenofobii francezi, germani, olandezi...
    • -1 (3 voturi)    
      nu, (Joi, 22 mai 2014, 13:36)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      se refera la tigani, care din cauza neocomunismului imbecil numit corectitudine politica sint numiti romi, nu tigani. Toate astea din cauza unui cuvint, asta neinseminid ca farage nu e un ipocrit si un micinos de prima mina.
  • +1 (1 vot)    
    O alta viziune ! (Joi, 22 mai 2014, 12:58)

    Daniell.Ciobanu [utilizator]

    http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/eu-and-local-elections-2014-romanian-tales-to-set-against-nigel-farages-fearmongering-9413636.html
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 22 mai 2014, 13:16)

    rerenenegate [utilizator]

    "Nu am o problema cu romanii, am o problema cu Romania" (adica cu toti romanii+teritoriile). Englezii pareau mai cu capul pe umeri, cum pot sa voteze un asemenea personaj...
  • +3 (5 voturi)    
    Din pacate (Joi, 22 mai 2014, 13:31)

    Tudor_Al [utilizator]

    Are destul de multa dreptate. Pe fruntea romanilor din uk nu scrie roman, dar toti stiu ca tiganii de acolo vin din Romania si Bulgaria. UK este o tara multiculturala. Poti fi negru, alb, chinez, indian si sa fii mare director cu echipe mari de lucratori englezi. Spre deosebire de francezi, imigrantii aici nu au doar munca de jos. Cu toate astea englezii ii urasc pe infractorii romani/ tigani. Am invatat ca romanii nu vor sa integreze pe nimeni, ca popor ne e mai usor sa ii lasam in pace pe tigani, dar e o mare greseala. Integrarea nu inseamna numai avantaje si bani pt educare, inseamna sa si folosesti politia pentru a curma cersatoria si banditismul. In Romania politia nu face nimic. Inainte de a da - commentului meu ganditi-va de cate ori fiecare din noi a sunat la politie cind a vazut iarna cersind in intersectie o mama cu copilul... Daca fiecare dintre noi am suna la politie si asistenta sociala ar lua copilul, atnci poate mii de copii nu ar mai fi utilizati la cersit.
    In Europa exista o mare retea infractionala de cetateni romani si bulgari majoritatea tigani, care castiga enorm din cersit si furat. Cititi sa vedeti ca este a treia cea mai profitabila activitate infractionala dupa trafic de arme si droguri. Politia / interpol stiu asta si o stiu si politicienii nostri, e unul dintre cele mai negative efecte la adresa imaginii Romaniei. Nimeni nu face nimic. Veniti pe pod la Westminster in fiecare zi, 5 grupuri de romani/ tigani joaca alba neagra si fura banii turistilor in centrul Londrei. Cum sa fim iubiti ? Despre ce vorbom aici ??!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Nu ii vad bine (Joi, 22 mai 2014, 14:29)

    TudorSerban1312803517154 [anonim]

    Drumul pe care se pare ca se va inscrie UK e foarte nefericit pentru ei. Climatul asta de discriminare promovat de UKIP si o parte din mass-media de la ei, cuplat cu popularitatea iesirii din UE va fi foarte autodistructiv.
    Unul din motivele pentru care se tem ca vin strainii sa beneficieze de ajutoarele lor sociale este ca multi dintre ei se multumesc sa traiasca din ajutoare sociale. Sunt regiuni intregi in UK cu localitati unde majoritatea populatiei traieste din ajutor social. Si nu vor sa imparta asta cu strainii. Ce nu inteleg ei e ca strainii platesc de fapt pentru ajutorul pe care il primesc autohtonii, si nu invers. Strainii, si "City of London" - centrul "industriei" financiare din UK.
    Vor ramane fara straini (mai ales daca ies din UE), si sectorul financiar este deja foarte instabil, mai ales in UK, unde reglementarile sunt printre cele mai relaxate din toate celelalte piete financiare (reglementari in ce priveste practici bursiere riscante).
    Asa ca se pare ca se vor scufunda cu nava UKIP si bravul ei capitan.
  • +2 (4 voturi)    
    Si totusi .... (Joi, 22 mai 2014, 15:30)

    XXIstCentury [utilizator]

    nu va dati seama ca reactia lui Farage este exact reactia pe care o au romanii cand vine vorba de anumite minoritati ? Ma refer la tigani, fireste, cand e vorba de minoritati de pe la noi, si la musulmani, in special, cand discutia este despre minoritati din alte tari.
    Romanii sunt printre cele mai intolerante popoare din Europa: rasism, xenofobie, homofobie, cam nicio forma de intoleranta nu a scapat fara sa fie practicata pe scara larga in Ro. E interesant sa vezi cum incep sa se infurie cand vad cum e sa fii on the receiving end, sau to get a taste of their own medicine, cum se zice . :D
    Farage are aceeasi reactie cu aceeasi motivatie pe care o au romanii cand vine vorba de tigani. Respectiv, nu mai sta nimeni sa spuna ca UNII tigani fura, de pilda. Se generalizeaza, dintr-un motiv simplu : proportia de hoti intre tigani este destul de mare in comparatie cu alte etnii ca sa arate ca exista o problema in cultura respectiva.
    Realitatea este ca si intre tigani, hotii sunt o minoritate, totusi - sunt peste un million, poate doua. Daca o majoritate dintre ei ar fura ... ar insemna peste 500.000 de hoti numai din randurile lor. Ar insemna ca nu ar trebui sa treaca an fara sa ni se fure ceva, fiecaruia - si nu e cazul.
    Majoritatea tiganilor NU sunt hoti. Totusi, repet, prezenta disproportionata a iganilor intre infractori arata ca acolo e o mare problema.
    Acum, si Farage ne face noua ceea ce si noi facem altora : ne pune in aceeasi oala. Nu se oboseste sa ne separe pe etnii etc (cum nici pe noi nu ne intereseaza din ce grup sunt tiganii, ca or fi rudari, caldarari sau mai stiu eu ce), se uita la pasaport si vede ca exista un numar disproportionat de romani intre infractori. Si ne besteleste pe toti, asa cum bestelim noi toti tiganii, iar noi urlam ca nu e drept, ca doar o minoritate dintre noi fac asta, aia nici nu sunt ca noi, eventual sunt alta etnie etc. - adica, asa cum fac si tiganii care sar imediat sa urle rasism. :)
  • +2 (2 voturi)    
    deci da (Joi, 22 mai 2014, 16:07)

    CatalinLeescu [anonim]

    http://i60.tinypic.com/33ws8zd.jpg