Nicolas Sarkozy: Gata Schengen!

de Laurentiu Diaconu-Colintineanu     HotNews.ro
Joi, 22 mai 2014, 9:28 Actualitate | Esenţial


Fostul presedinte francez a publicat in revista Le Point si in cotidianul german Die Welt un lung editorial despre Uniunea Europeana, citat de RFI. In acest text, Sarkozy face un apel pentru desfiintarea spatiului Schengen asa cum exista el in forma actuala si afirma ca egalitatea in drepturi si obligatii a statelor membre ar fi doar un mit fara legatura cu realitatea.

Ultimul editorial semnat de Nicolas Sarkozy fusese publicat in urma cu circa doua luni in cotidianul Le Figaro. Cel de astazi incepe afirmand ca de cand se stie Sarkozy s-a simtit "cu totul francez" si se termina indemnand la a nu lasa distrusa "aceasta comoara nici azi, nici maine". Intre aceste doua afirmatii, ideile lui Nicolas Sarkozy despre Europa sunt punctate in propozitii relativ scurte si destul de clare. Fostul presedinte e de parere ca Europa "ne protejeaza de derapajele ideologice ale guvernantilor si ale majoritatilor care ii sustin".

Sarkozy scrie insa ca acordul "Schengen I trebuie suspendat imediat si inlocuit de un nou model la care tarile din afara zonei de libera circulatie sa nu poata adera daca nu adopta aceeasi politica de imigratie". Fostul presedinte conservator mai face o afirmatie care ridica semne de intrebare si care va agita spiritele in perioada urmatoare si el suna asa: "Trebuie sa incetam sa credem in mitul egalitatii in drepturi si responsabilitati intre statele membre" ale Uniunii Europene.

Referindu-se la politica de migratie a Uniunii Europene, Sarkozy e de parere ca "suntem acum in fata unui esec fara drept de apel". "Nu am vrut ca in Europa sa aiba loc un dumping social si migratoriu in detrimentul cvasi-sistemic al Frantei", adauga el. "Daca nu vom reactiona rapid in anii urmatori, pactul nostru social va avea de suferit!", mai crede Sarkozy.

Editorialul apare cu doar patru zile inainte de alegerile europarlamentare la care se prefigureaza o victorie a extremei drepte prin Frontul National si un absenteism record in Franta.

Afla mai multe despre implicatiile demersului lui Nicolas Sarkozy pe RFI Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13945 vizualizari

  • -25 (39 voturi)    
    Schengen e toast (Joi, 22 mai 2014, 9:31)

    demaGOGU [utilizator]

    rugamintea ar fi sa anuntati si in deal la Cotroceni,

    multumim
    • +19 (31 voturi)    
      Rugamintea noastra catre tine (Joi, 22 mai 2014, 11:06)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Muta-te in Rusia sau China si vezi-ti de viata ta!
      • +5 (5 voturi)    
        ipocrit acest Sarkozy (Joi, 22 mai 2014, 13:27)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        problema sociala a Frantei nu o reprezinta latinii romani, cetateni realmente europeni ci o reprezinta cetatenii francezi arabi musulmani veniti din tot nordul Africii !

        sa ne mai lase cu amenintarile lui impotente
        • +1 (1 vot)    
          Genographic Project... (Joi, 22 mai 2014, 23:11)

          VW_Bora [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          ...ar putea arăta cu adevărat cât de latini sau nu. Mi-e că cei mai mulţi participanţi ar fi dezamăgiţi...
        • -1 (1 vot)    
          Careful (Vineri, 23 mai 2014, 12:19)

          Dagny [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Mda... hai sa inlocuim un discurs discriminator cu un altul, nu?
      • +2 (4 voturi)    
        Unora nu le-a placut (Joi, 22 mai 2014, 15:23)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Unora nu le-a placut mesajul meu, deci nu prea ii trage inima spre est, insa daca cineva m-ar trimite in SUA, as merge maine. Cam asta e "the big picture" indiferent cate bla-bla-uri postam toti aici si aiurea.
  • +18 (30 voturi)    
    Incepe retorica negatiei... (Joi, 22 mai 2014, 9:47)

    MenInBlack [utilizator]

    intai cu mesaje subtile de pe banca de rezerve...
    Se va sfarsi cu desfiintarea conceptului comunitar extins (in vederea noilor micro-aliante gen Proiectul Scandinavia, si/sau cu eliminarea ''pietrelor de moara'' gen Grecia)?
    Totul devine un derizoriu umor negru in UE...efect al duplicitatii si incompetentei jucatorilor. Propriul lor interes nu este compatibil cu notiunea de Comunitate, nu a fost de la bun inceput, degeaba cauta tzapi ispasitori !

    Intre timp, Merkozy vinde nave de razboi Federatiei Putleriene :) Beton !...
    • +9 (17 voturi)    
      Interesul poarta fesul in UE (Joi, 22 mai 2014, 10:49)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Ce comunitate, ce cooperare, interesul primeaza.
      • +4 (10 voturi)    
        adica UE este un fel de partid politic romanesc (Joi, 22 mai 2014, 11:22)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

        dar la scara europeana?
    • +14 (16 voturi)    
      bang (Joi, 22 mai 2014, 10:49)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Ungurul asta vrea doar un alt mandat si cum si la ei e aglomeratie pe dreapta, incearca si el sa mai fure niste voturi cu niste petarde
  • +20 (22 voturi)    
    Bine Stakozy. Stai jos. (Joi, 22 mai 2014, 10:29)

    Cataleya [utilizator]

    "Primele state care l-au implementat au fost Belgia, Franța, Germania, Luxemburg, Portugalia, Spania și Țările de Jos, care și-au deschis între ele granițele la 26 martie 1995"
    Si, de atunci, l-ati tot extins.
    iar aceasta extindere, tot voi ati facut-o, din motive cat se poate de pragmatice si reciproc avantajoase (mai mult pt voi, bineinteles)
    E posibil ca la ora actuala Schengen s-o fi luat razna si ca trebuie aduse modificari.
    Dar n-ar strica sa va recunoasteti macar o parte din vina.
    Ca ,daca va treziti toti sa dati cu maciuca in romani, bulgari sau polonezi, pt a abate atentia de la greselile si incompetenta voastra, nu este deloc corect.
    • +4 (10 voturi)    
      Lol. (Joi, 22 mai 2014, 12:05)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Care anume e greseala si incompetenta Spaniei, Tarilor de Jos, Frantei sau Germaniei ?

      Exact, cu subiect si predicat te rog.

      Sa-ti explic cum sta treaba.

      UE, si prin extensie Schengen, este un club reciproc-avantajos al tarilor din vestul europei, maxim incluzand si centrul.

      Acestia au valori asemanatoare, si economiile lor au avut doar de castigat din schimburile inter-comerciale.

      Estul europei si prin extensie nordul africii, sunt niste barbari sarantoci care nu-s buni decat de exploatat.

      Cam asta e ideea. Avem dreptul sa ne tinem gura, pentru ca am avut doar de castigat de pe urma milosteniei si marinimiei lor, si am dat la schimb doar tigani, cersetori si obiceiuri proaste.
      • +3 (5 voturi)    
        E f. simplu. (Joi, 22 mai 2014, 13:13)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Cand Franta, Germania sau Olanda au decis sa extinda spatiul Schengen, a fost obligatoriu din partea lor sa cantareasca situatia si sa ia o decizie in cunostinta de cauza.Partile bune, mai putin bune sau chiar rele. Si in urma unei analize, decizi: facem asa sau facem altfel.
        Ce e atat de greu de inteles?
        Ca nici rromii din Romania, nici sinti din Bulgaria si nici mustaciosii din Ungaria nu au fost cei care au hotarat ca Romania, Bulgaria sau Ungaria sa intre in UE sau in Schengen.
        Ca o mare vina o poarta "amaratii de romani sau bulgari" este cat se poate de adevarat.
        Dar asta nu inseamna ca cei care au avut puterea si dreptul de decizie sunt absolviti de orice vina.
        Daca stii dinainte ca romanul e nespalat, nu-l inviti la masa ca apoi sa declari ca pute. Daca stii dinainte ca bulgarul e hot, nu-l lasi singur in sufragerie ca apoi sa urlii ca ti-a disparut argintaria.
        Hai, putin curaj.
        Sa vezi ca nu e chiar atat de complicat!
        • +5 (5 voturi)    
          Asa ai zice (Joi, 22 mai 2014, 15:48)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          Logica ta e buna, si nu am nimic de comentat.

          Insa lucrurile nu merg pe bun simt si pe probitate, nu la nivelul asta.

          Normal ca ne-au acceptat in piata comuna, pentru ca 20 de milioane de indivizi sunt 20 de milioane de consumatori.

          Dupa ce si-au facut treaba, vor sa ne taie de la restul tortului.

          E jumatate politica, jumatate cinism, dar hey, viata nu e ca in basme.
  • +19 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 22 mai 2014, 10:29)

    tenere [anonim]

  • +16 (20 voturi)    
    Parca primul telefon cand a nimerit presedinte (Joi, 22 mai 2014, 10:50)

    rov [utilizator]

    a fost catre putin...
    Se pare ca si acest plimbator prin Place de Pigalle isi va linge ranile la fel ca nea Gerhard Schroder, in patul lui putin.
    Dezbina si stapaneste!!
  • +18 (20 voturi)    
    ... (Joi, 22 mai 2014, 11:03)

    rocknum [utilizator]

    Politica de imigratie?
    Pai ei vorbesc? Unde s-au adunat toti marocanii si algerienii. Bine ca ne vad pe noi si pe bulgari dar pe aia din curtea lor nu.
    • 0 (2 voturi)    
      marocanii si algerienii (Joi, 22 mai 2014, 14:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      nu sint straini, sint francezi de suche, stranepotii lui obelix. Daca nu esti de acord si o spui, mergi matale la prison.
  • +10 (10 voturi)    
    E o miscare de recul, fireasca (Joi, 22 mai 2014, 11:15)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Europa comunitara a fost creata pt a elimina cauzele razboaielor ce au macinat continentul de sute de ani. In plus este o constructie inceputa oarecum sub resiune americana. NATO si Planul Marshal au impins Europa catre UE. Cind subventiile americane s-au diminuat sau oprit economiile briliante europena au dat in nas. In plus Euro a impiedicat eludarea problemelor financiare prin cursul de schimb! Atunci cind au inceput sa extinda uniunea inegalitatile permiteau exportarea saraciei catre noii veniti. Odata cu cistigarea de drepturi si intarirea economiei si legislatiei noilor veniti avantajele celor vechi s-au redus.Atunci cind erau in cautare de piete unde sa vinda tehnologie invechita eram buni, acum cind dorim sa fim parteneri egali nu le mai convine. Fiindca nu pot recunoaste ca social-democratia ideala europeana nu poate fi sustinuta fara bani moca din SUA se dezgroapa discursul nationalist, e comod si pe gustul maselor. Chiar daca vor modifica conditiile Schenghen in citiva ani or sa revina. Fiindca de fapt spun ca marfurile facute de ei au dreptul sa circule liber in uniune pe cind forta noastra de munca nu are acest drept. Sistemul nu poate fi echiibrat decit daca producem mai mult, mai bine si mai ieftin decit sau daca reintroducem taxe vamale. Acum citiva ani un coleg neamt ridea de Ro spunind: Cu Dacia vreti voi sa opriti Mercedes? Chiar nu isi putea inchipui ca exista concurenta. Pentru el (si lucreaza in vinzari!) lucrurile sint batute in cuie! Si asta in conditiile in care masinile germane sint kit-uri chinezesti la care se adauga piese romanesti, braziliene si turcesti ce se asambleaza in Slovacia sau Ungaria. Chimia germana e made in India, Polonia sau Cehia. Si tot asa. Discursul nationalist are priza in conditiile astea...
  • +6 (10 voturi)    
    [...] (Joi, 22 mai 2014, 11:17)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    Nu sunt rasist si nici xenofog, dar Europa nu va arata deloc cum o stim noi astazi in urmatorii 30 de ani.

    Franta va fi plina de marocani si algerieni
    Germania plina de turci
    Marea Britanie plina de indieni

    Si-au cam facut-o cu mana lor, iar pana la urma, tot pe mana lor vor disparea.
    Ne vedem in viitor.
    • -2 (12 voturi)    
      Incomplet (Joi, 22 mai 2014, 12:07)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui JeSuisRoumain

      Ai uitat sa spui si "plin de romani peste tot".

      Suntem ca paduchii.
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 22 mai 2014, 11:53)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 22 mai 2014, 14:09)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    hai sa facem altfel (Joi, 22 mai 2014, 15:11)

    Tomis [utilizator]

    Gata Sarkozy!
  • +3 (7 voturi)    
    Piticu' (Joi, 22 mai 2014, 15:40)

    rutger [utilizator]

    se baga si el in sama ! Doar-doar or uita frantujii de treburile lui murdare di campania electorala si de prietenia cu Gadaffi !
  • +2 (2 voturi)    
    Vom intra în Schengen (Joi, 22 mai 2014, 23:17)

    VW_Bora [utilizator]

    atunci când se va desfiinţa.
    Vom avea autostrăzi în ţară atunci când se vor termina rezervele mondiale de ţiţei.
    Vom trăi bine... când?!