Joe Biden l-a facut pe premier "presedinte". A existat vreun mesaj ascuns sau e o noua gafa din lungul sir de gafe marca "Biden"?

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2014, 16:35 Actualitate | Esenţial


Joe Biden
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Vicepresedintele SUA, Joe Biden, i s-a adresat premierului Victor Ponta cu apelativul "presedinte", la finalul discutiei avute, miercuri, la Palatul Victoria. Imediat, s-au cautat mesaje ascunse in modul de adresare al celui de-al doilea om al SUA, s-au facut scenarii legate de intentiile discret manifestate ale SUA cu privire la numele viitorului presedinte al Romaniei. Dar daca a fost o simpla gafa si atat? Biden este celebru prin asemenea gesturi: a confundat Carolina de Nord cu Virginia,  i-a transmis premierului irlandez Brian Cowen "Dumnezeu sa o odihneasca pe mama Dumneavoastra!", desi aceasta traieste. Vezi in text topul gafelor vicepresedintelui SUA, Joe Biden.

"This is a big fucking deal!" --a declarat vicele americam, felicitandu-l pe presedintele Barack Obama la ceremonia semnarii  a proiectului privind reforma asigurarilor medicale, Washington, D.C., Martie 23, 2010

Vicepresedintele american a uitat ce functie are, prezentandu-se ca fiind presedintele SUA. Cel mai probabil, vicepresedintele nici nu si-ar fi dat seama de eroarea facuta daca asistentul de langa el nu i-ar fi atras atentia si multimea nu ar fi izbucnit in ras. Este a doua oara cand Biden incurca functiile, dupa ce, si in august 2008, s-a prezentat drept viitorul presedinte. De data aceasta, a facut-o cu doua zile inainte ca Barack Obama sa depuna juramantul pentru al doilea mandat de Presedinte.

El a mai declarat ca si-ar sfatui familia sa evite deplasarile cu avionul sau cu metroul, pentru a nu se imbolnavi de gripa porcina, ceea ce a provocat critici din partea asociatiilor de transport

"If we do everything right, if we do it with absolute certainty, there's still a 30% chance we're going to get it wrong." -- Feb. 6, 2009

"Ridica-te, Chuck, ca sa te vada toti." ¬-Joe Biden, catre un paralizat in carucior cu rotile, Missouri, Sept. 12, 2008 (Watch video clip)

"You cannot go to a 7-11 or a Dunkin' Donuts unless you have a slight Indian accent.... I'm not joking." -- in a private remark to an Indian-American man caught on C-SPAN, June, 2006 (Watch video clip)

Un alt "bidenism" e redat aici.

Vezi aici  sau incearca aici sa vezi si alte gafe ale lui Biden.

Citeste si "Biden's 10 Biggest Gaffes"

 Cel de-al 47-lea vicepresedinte al Statelor Unite a reprezentat din 1973 pana in 2009 statul Delaware, la nord-est de Washington, in Senat, unde a prezidat multa vreme Comisia pentru Afaceri Externe.

El a pledat pentru reducerea numarului de arme strategice cu URSS si s-a opus razboiului din Irak, pe care l-a sustinut intr-o prima faza, inainte de a juca un rol important in definirea politicii externe a presedintelui Barack Obama in privinta Irakului si Afghanistanului.

Catolic, fiul unui vanzator de masini din Pennsylvania, el a fost avocat si este un apropiat al mediilor populare. Biden este un aparator al programelor sociale si al drepturilor homosexualilor.

Fin cunoscator al sicanelor lumii politice, el este apreciat pentru stilul lui direct. Dar predispozitia sa pentru glume si indepartarea de la discursul scris ii joaca adeseori feste.  In august, Joe Biden a afirmat ca declaratiile republicanului Mitt Romney privind bancile "le inlantuiesc picioarele americanilor", intr-un discurs in fostul stat sclavagist Virginia.  La inceputul lui octombrie, el a afirmat - dupa care a revenit - ca clasa medie "a fost devastata in ultimii patru ani", respectiv in timpul mandatului lui Barack Obama.

Inceputul sau de cariera este marcat de o tragedie. In timp ce devine in noiembrie 1972, la varsta de 30 de ani, cel de-al cincilea cel mai tanar senator din istoria tarii, tanara sa sotie si fiul lor in varsta de 13 luni mor o luna mai tarziu intr-un accident de masina. Cei doi baieti ai lor sunt grav raniti.  Noul senator va depune juramantul in salonul de spital si va face drumuri dus-intors cu trenul intre Wilmington si Washington aproape toata cariera sa lunga de senator.

S-a recasatorit in 1977 cu Jill, profesor universitar, cu care are o fiica.

Joe Biden a fost candidat la investitura democrata pentru alegerile prezidentiale in 1987, abandonand cursa dupa ce a fost acuzat de plagiat. El si-a incercat sansa in 2007, dar a fost dominat rapid de candidaturile lui Hillary Clinton si Barack Obama.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5721 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Aici e secretul (Miercuri, 21 mai 2014, 16:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Joe Biden a fost candidat la investitura democrata pentru alegerile prezidentiale in 1987, abandonand cursa dupa ce a fost acuzat de plagiat.

    De la plagiator la plagiator, e normal să te adresezi cu apelativul președinte, unui mare plagiator în viață.
    • -5 (13 voturi)    
      gata? (Miercuri, 21 mai 2014, 17:09)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Nici nu s-au uscat pupăturile și deja ați început cu scuipăturile?
      • +7 (11 voturi)    
        Scuipturile (Miercuri, 21 mai 2014, 17:14)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Păi au timp să se usuce scuipăturile de pe plagiator? :)
      • -7 (7 voturi)    
        atunci (Miercuri, 21 mai 2014, 18:28)

        SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        din moment ce nu te poti baza pe vorbele lui, de ce am crede ca nato va ajuta Romania?
  • -6 (8 voturi)    
    copy-paste (Miercuri, 21 mai 2014, 16:46)

    nimrod [utilizator]

    Reiau, deci, cu o completare:
    Agamiţă Dandanache and Co.
    La americani, funcţia de vicepreşedinte e postu' lu' peşte, vezi serialul, ca şi ăla de prim-ministru în Rusia...
    De unde şi calitatea îndoielnică a materialului uman. Totuşi, parcă prea îndoielnică pentru funcţie.
  • -5 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 16:51)

    [anonim]

    • -5 (7 voturi)    
      Biden e un mascarici (Miercuri, 21 mai 2014, 17:00)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui

      E plin de glume cu Biden la emisiunile TV americane. Omul face gafe pe banda rulanta.
  • +6 (8 voturi)    
    Biden a facut Gafa pe care o asteptam de ieri (Miercuri, 21 mai 2014, 16:51)

    dumitrica [utilizator]

    Iata ce ziceam in cursul zilei de ieri:
    /"Biden e cunoscut prin declaratiile sale negindite (Marţi, 20 mai 2014, 16:02)
    "De cite ori o sa mai zica ceva idiot Biden?", a spus Barak Obama

    "Privately, Obama was frustrated by Biden's remarks, saying "How many times is Biden gonna say something stupid?"" (Wikipedia)

    Daca spune vreo prostie mare Biden in Romania sa nu ne mire."/
    Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17308413-vicepresedintele-joe-biden-aterizat-bucuresti.htm

    Previziunea s-a adeverit. Pina la urma Biden a reusit sa faca o gafa importanta, atit de caracteristica lui, adresindu-i-se lui Ponta cu "Domnule Presedinte".
    • +7 (7 voturi)    
      Marele prezicător (Miercuri, 21 mai 2014, 17:58)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      E ca și cum ai prezis că mâine Ponta o să mintă :)
  • -12 (16 voturi)    
    hehe (Miercuri, 21 mai 2014, 16:53)

    Mazeta [utilizator]

    Da, e o gafă, fiindcă omul a fost sincer. Biden a zis ce este evident pentru toată lumea, mai puțin pentru băsiști, care sunt în faza de denial.

    Bibliografie: comentariul Mazetei și al lui dumitrica de ieri:

    Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17308413-vicepresedintele-joe-biden-aterizat-bucuresti.htm
    • +13 (15 voturi)    
      :)) (Miercuri, 21 mai 2014, 16:56)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      trezeste-te ca uzi patul! :))
      • -2 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 17:39)

        [anonim] i-a raspuns lui za_omu

        • +4 (4 voturi)    
          Bibliografie (Miercuri, 21 mai 2014, 17:59)

          CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui

          Să pui ca Mazeta, cu bibliografie! :)
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Joi, 22 mai 2014, 11:15)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui

          Ponta, tu esti ma? :))
  • -6 (10 voturi)    
    tradare (Miercuri, 21 mai 2014, 16:59)

    Lamaia [utilizator]

    Cam grea lovitură pentru postacii lui Băsescu...
    Pe Biden nu prea poţi să-l faci nici PSD-ist, nici Varan-ist sau, mă rog, ce apelative o mai dicta matelotul de la Cotroceni
    • +3 (5 voturi)    
      e nu .. ai putina rabdare . (Miercuri, 21 mai 2014, 17:28)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Lamaia

      si ai sa vezi ca se poate .
  • +3 (5 voturi)    
    tzutzerii de la TVR au comentat foarte favorabil (Miercuri, 21 mai 2014, 17:00)

    Maniu [utilizator]

    gafa respectiv ca "gafa" lui Biden. Noroc ca nu sintem in America de Sud unde pragmatismul SUA a lasat /dus la putere oameni ca Pinochet.
  • +3 (7 voturi)    
    Stimate domn Popa, (Miercuri, 21 mai 2014, 17:06)

    un dac [utilizator]

    Stimata redactie,

    ca cititor de HN, dar mai ales ca admirator al dreptei, si mai alesul suprem ca dusman al lui Ponta, am si eu o nelamurire:

    Cum puteti sa prezentati in aceeasi zi si 1) cat de tare l-a urecheat Biden pe Ponta, cu statul de drept, cu democracy, cu paruiala pe care i-a tras-o lui ponta dupa vizita la Basescu etc si 2) cum este Biden un troglodit, vorbeste gura fara el, face gafe dupa gafe etc?

    D-asta merge tara in directia PSD-partid unic. Discursul anti PSD este unul fracturat, izolat.
    • +1 (7 voturi)    
      admirator al cui ? (Miercuri, 21 mai 2014, 17:33)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      sincer , tu admiri doar persoana (basescu) si toti cei laudati de el .

      nu admiri dreapta , pentru ca in romania nu exista dreapta , nici stanga ... exista doar 'doctrina furatului de bani' .
      cand spui ca admiri dreapta , de fapt admiri fosti "stanga" , fosti 'functionari' pcr-isti ... deci nu e dreapta .

      pe de alta parte .. ce te deranjeaza ? ca HN a dat stirile si nu le-a trunchiat ?
      te deranjeaza realitatea ? ca bideu e troglodit face gafe ?
      sau realitatea ca bideu spunce ce trebuie si cui trebuie ca sa mearga 'interesele' mai departe ?
      • +3 (5 voturi)    
        sincer, n-ai inteles nimic. (Miercuri, 21 mai 2014, 18:24)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Nu-l admir pe basescu decat in comparatie cu Iliescu si cu viitorul presedinte care probabil ca va fi Ponta. Atat! Nu-l compar nici cu mine, nici cu Coposu, nici cu Regele Mihai, nici cu un postac sau cu Plesu. Am o atitudine pragmatica si nu pot sta in casa doar pentru ca nu avem sansa sa candideze un moralist impecabil.
        Cat despre dreapta vs stanga, esti putin in eroare. Confunzi trecutul cu prezentul. Daca pui in aceeasi oala stanga pe Macovei si pe Hrebenciuc, e clar, n-ai inteles nimic.
        • -3 (5 voturi)    
          eu cred ca da . (Miercuri, 21 mai 2014, 19:06)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          prima parte .. nu cred ce zici , mesajele tale nu arata situatia descrisa de tine .

          cat despre macovei (eu am o parere f proasta de ea . de activitatea ei si de servitudine pe care o arata) .. nu cred ca ti doar cu macovei .. dar cred ca ti cu udrea ...

          pdl e un partid format din fsn-ici care l-au urmat pe roman si apoi pe bas . dreapta ... :)
          restul de partide de "dreapta" au tot plecati din pdl ... sau slugi ale basului , basul fiind "ne de dreapta" nici slugile nu pot fi de dreapta .

          oameni capabili sunt peste tot (doar ca sunt foarte putini fata de ciorditori) .

          si ca tot faci comparatii comparo pe macovei a ta cu eba sau urdea ... ce zici ?
    • +2 (4 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 21 mai 2014, 17:40)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Obiectiv. Este prezentată realitatea totuși, nu? Dacă-l pictăm numai în culori frumoase, atunci cu ce ne deosebim de cei responsabili de propagandă în Coreea de Nord vs. Kim Jong-un sau de Antena 3 vs. Ponta?

      Eu prefer să văd ambele fețe ale personajelor, cu bune și cu rele, că așa sunt oamenii.
      • +1 (3 voturi)    
        nu-i simplu deloc! (Miercuri, 21 mai 2014, 18:21)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        stirea, ca atare, este prezentata de jurnalistul/jurnalista IC, tot pe HN. Adica a prezentat faptele si atat. Scopul acestui articol este de a ne prezenta un om cu mari probleme de adaptare la realitate. Un Trahanache, daca vrei. Aceste detalii picante din viata lui anterioara (care nu au legatura cu vizita in Romania absolut DELOC) nu fac decat sa subrezeasca forta mesajului celui de-al doilea om din cea mai puternica tara a lumii. Stirea este una, contextul, interpretarea, firul rosu "dictat" de jurnalist sunt altceva.
        Sper ca ai inteles la ce m-am referit. Pe de alta parte, mesajul stangii este unitar, fara nuante. Suntem totusi intr-o campanie electorala si avem doua paliere de comunicare. Pe de-o parte RTV/Antena 3 et comp cu un mesaj simplu, pe de alta parte HN, B1si altii foarte mici care par "ratutiti". Este una dintre principalele cauze pentru care exact electoratul anti stanga absenteaza de la vot mereu.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 18:00)

      [anonim] i-a raspuns lui un dac

  • 0 (2 voturi)    
    Prorocirea (Miercuri, 21 mai 2014, 19:41)

    Viceversa [utilizator]

    Domnul Ponta, repetându-și mereu că nu putea fi o eroare, nu va dormi bine în această noapte.A fost o cruzime.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 mai 2014, 20:46)

    rerenenegate [utilizator]

    Nu mai fiti si voi scartari, se referea la functia de presedinte la o asociatie de locatari...
  • -1 (1 vot)    
    E explicabil (Miercuri, 21 mai 2014, 22:34)

    Mihail_AD [utilizator]

    Distinsul credea că vorbește cu dl. Geoană.
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Joi, 22 mai 2014, 10:51)

    geag [utilizator]

    Ponta este presdinte psd