Joe Biden i s-a adresat lui Victor Ponta, la finalul discursului comun, cu apelativul "presedinte"

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2014, 14:28 Actualitate | Esenţial


Vicepresedintele SUA, Joe Biden, i s-a adresat premierului Victor Ponta cu apelativul "presedinte", la finalul discursului comun sustinut miercuri la Palatul Victoria, transmite Mediafax.

"Domnule presedinte, multumesc pentru angajamentul dumneavoastra de a intari relatiile noastre, pentru munca dumneavoastra pentru a face viitorul nostru si mai bun. Dumnezeu sa binecuvanteze poporul roman, Dumnezeu sa binecuvanteze America si Dumnezeu trebuie sa protejeze trupele noastre, romane si americane din Afganistan", i-a spus Biden lui Ponta la finalul vizitei.

Vicepresedintele american a discutat la Guvern cu premierul Victor Ponta si o parte dintre ministri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11703 vizualizari

  • -20 (34 voturi)    
    LOOL (Miercuri, 21 mai 2014, 14:33)

    adrian8 [utilizator]

    sa vedem ce ne explica postacii despre bideu acum ...

    a venit sa traseze 'linii' , si are o mare legatura cu acea idee : 'piata energetica europeana sigura' ... sigura inseamna sub controlu lor .
    • +27 (33 voturi)    
      meh (Miercuri, 21 mai 2014, 14:43)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      A incercat sa ii sublinieze cine mentine linia corecta in statul roman. Presedintele. Nu premierul, ci presedintele. Presedintele, da? Deci, nu tonta. :)
      • -9 (15 voturi)    
        da? (Miercuri, 21 mai 2014, 15:41)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        "Guvernul dumneavoastra face un progres deosebit,"

        cine a zis asta ?

        hai spune ca bideu e un afacerist care isi vede interesele si o sa fiu de acord cu tine .
        • +3 (5 voturi)    
          :P (Miercuri, 21 mai 2014, 16:19)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Subtilitatea lui Biden este cam abstracta si greu de digerat, mm?
          • -3 (3 voturi)    
            care subtilitate ? (Miercuri, 21 mai 2014, 17:17)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            e aceeasi si in "prieten bun" ?
        • +6 (6 voturi)    
          eu m-am linistit (Miercuri, 21 mai 2014, 16:33)

          titiacs [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          din alt punct de vedere. Se facea ca prin 2004 spre toamna un anume presedinte al USA ii punea mana pe genunchi ( puahhhh... ) lui aditza-bombonel si-l numea " FUTURE PRESIDENT OF ROMANIA " ! Si uite ce a ajuns... Alooo tov. pacalici-din-carti se aude , fa ?
          • -4 (4 voturi)    
            si asta e o varianta ... (Miercuri, 21 mai 2014, 17:18)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

            mai e si alta : interesele , ponta a zis "yes sir" si atunci a primit un fel de 'confirmare' .
      • +7 (7 voturi)    
        nu te obosi sa explici (Miercuri, 21 mai 2014, 16:11)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Unii nu or sa inteleaga niciodata, fie din cauze genetice fie pentru o bucata de paine.
        Bine imi zice Banciu in fiecare seara: "popor de timpiti, asta suntem" ...
        Nu am facut pe nimeni timpit.
        • -4 (4 voturi)    
          si sa inteleg (Miercuri, 21 mai 2014, 17:19)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          ca tu consideri corect ce zice baciu ... ? si te asumi acelei multimi ?
    • -10 (16 voturi)    
      binecuvantarea (Miercuri, 21 mai 2014, 14:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      cum altfel ?!
    • +10 (18 voturi)    
      nu stia cine-i (Miercuri, 21 mai 2014, 14:48)

      condrescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      pai cu cati presedinti de banca, de partid, de bloc, etc s-a intalnit nu cred ca mai stia cine-i Ponta... asa ca o zis ceva generic sa nu greseasca... si e presedintele psd ponta ..deci nu a gresit
      • -2 (10 voturi)    
        deci corolarul ar fi (Miercuri, 21 mai 2014, 15:48)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui condrescu

        ca Base este doar un alt presedinte, la fel ca unul de banca, de partid si, mai ales, de bloc!
    • +2 (10 voturi)    
      O sa zica:Ponta plagiatorul, mincinosul (Miercuri, 21 mai 2014, 14:51)

      ana11 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Care ne-a adus sa traim mai rau decat pe vremea lui boc(dupa cosuletul doamnei udrea) care mine ca economia creste l-a minti si pe Biden ca o sa fie presedinte:)) ceea ce e total fals pentruca udrea o sa fie presedinte....
    • +10 (10 voturi)    
      despre control (Miercuri, 21 mai 2014, 15:06)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Tu, de exemplu, al cui control l-ai prefera? Ca, vrem nu vrem, un control al cuiva tot o sa fie.
      • -14 (14 voturi)    
        "vrem nu vrem" (Miercuri, 21 mai 2014, 15:17)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

        asta e lozinca lasitatii .

        nu trebuie sa fi superputere pentru a putea sa fi un partener .
        • +6 (6 voturi)    
          Daca nu esti superputere... (Miercuri, 21 mai 2014, 15:37)

          Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          macar sa te imbeti cu apa rece.
          A propos de lozinci, uite aici un bun exemplu:
          "nu trebuie sa fi superputere pentru a putea sa fi un partener".

          Atunci cand nu poti sa fii superputere, ar fi indicat - ba chiar obligatoriu - sa fii macar realist.
          • -2 (2 voturi)    
            realist ? (Miercuri, 21 mai 2014, 17:20)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

            realist ar insemna sa ne "avem bine" cu toti vecinii , si cu toate superputerile ... se poate (pana la o limita) prin discursuri diplomatice .. nu populiste .
        • +8 (10 voturi)    
          Agramat, cum altfel? (Miercuri, 21 mai 2014, 15:51)

          triciupa [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Ia spune repede cu cate litere "i" se scrie "sa fii superputere"? Dar "sa fii partener"?
          Eu nu ma prind care-i treaba: ca sa/// lucrezi pentru voiculescu e obligatoriu sa fii (atentie, cu doi "i") agramat?
    • 0 (2 voturi)    
      cata bucurie (Miercuri, 21 mai 2014, 18:07)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      sau poate Ponta trebuie sa stea linistit ca iese presedinte pentru o vreme :-) Oare te prinzi de ce?
  • -10 (18 voturi)    
    clarissimo (Miercuri, 21 mai 2014, 14:38)

    freestyle [utilizator]

    ponta for president!
    america a ales! tu?
    • +4 (6 voturi)    
      Pana una-alta, America l-a ales pe Obama (Miercuri, 21 mai 2014, 15:42)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Biden si-a facut pacate cu vrabiuta. Acum chiar c-o sa viseze numai si numai malai!
    • +6 (6 voturi)    
      mai tii minte pozele alea cu nastase si bush jr? (Miercuri, 21 mai 2014, 16:41)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      alea din 2004 cu strangeri de maini in fata semineului, cu declaratia "I'm going to win and mr. PM is going to win" etc.?

      bush si-a (re)castigat fotoliul la casa alba iar nastase a castigat un closet ensuite la jilava;

      eu sper ca ponta sa-si urmeze maestrul.
  • 0 (10 voturi)    
    Pina la urma Biden a facut Gafa pe care o asteptam (Miercuri, 21 mai 2014, 14:43)

    dumitrica [utilizator]

    Iata ce ziceam in cursul zilei de ieri:
    /"Biden e cunoscut prin declaratiile sale negindite (Marţi, 20 mai 2014, 16:02)
    "De cite ori o sa mai zica ceva idiot Biden?", a spus Barak Obama

    "Privately, Obama was frustrated by Biden's remarks, saying "How many times is Biden gonna say something stupid?"" (Wikipedia)

    Daca spune vreo prostie mare Biden in Romania sa nu ne mire."/
    Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17308413-vicepresedintele-joe-biden-aterizat-bucuresti.htm

    Previziunea s-a adeverit. Pina la urma Biden a reusit sa faca o gafa importanta, atit de caracteristica lui, adresindu-i-se lui Ponta cu "Domnule Presedinte".

    Citate:
    - "Joe Biden i s-a adresat lui Victor Ponta, la final, cu sintagma "presedinte""
    - "Domnule preşedinte, mulţumesc pentru angajamentul dumneavoastră de a întări relaţiile noastre, pentru munca dumneavoastră pentru a face viitorul nostru şi mai bun. Dumnezeu să binecuvânteze poporul român, Dumnezeu să binecuvânteze America şi Dumnezeu trebuie să protejeze trupele noastre, române şi americane din Afganistan", i-a spus Biden lui Ponta la finalul vizitei.
    • +5 (5 voturi)    
      Hahaha! (Miercuri, 21 mai 2014, 16:18)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Si-a incurcat discursul. Asta era pentru d-l presedinte Basescu!
    • -1 (3 voturi)    
      vox clamantis (Miercuri, 21 mai 2014, 16:34)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      De fapt noi am avut amândoi dreptate la articolul de ieri, de aia am și primit 100 de minusuri.

      Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17308413-vicepresedintele-joe-biden-aterizat-bucuresti.htm
  • +10 (10 voturi)    
    a primit ok??? (Miercuri, 21 mai 2014, 14:50)

    vladimir14 [utilizator]

    Mai bine zicea Tovarase Presedinte.
  • +13 (13 voturi)    
    Acu' sa vezi postari (Miercuri, 21 mai 2014, 14:53)

    Gigell [utilizator]

    Pe feisbuc si tuitar. O sa fie dom' preshedinte Ponta pa tot terenu'.
  • +17 (17 voturi)    
    Speram (Miercuri, 21 mai 2014, 14:55)

    rutger [utilizator]

    sa auzim pentru ultima oara ponta=presedinte ! Poate doar intr-o celula la Jilava, alaturi de mentorul si farul sau !
    • -11 (11 voturi)    
      base? (Miercuri, 21 mai 2014, 15:43)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      alaturi de bas vrei sa zici ?
      • +3 (5 voturi)    
        adriane al optulea (Miercuri, 21 mai 2014, 16:45)

        iradu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Credeam că o să dispari sau, măcar să-ți schimbi ID-ul. Nu ți-e rușine să mai scrii, nici după ce Margrethe tocmai ți-a spus mai sus ca esți agramat?
        • -2 (2 voturi)    
          credeai sau vroiai ? (Miercuri, 21 mai 2014, 17:24)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui iradu

          agramat , platit , spion rus , psd-ist ..etc ...

          care o fi motivul mai puternic sa ma faca sa schimb nick-ul (asa cum faceti voi periodic) ?
  • +18 (18 voturi)    
    acum in CV ul soricelului (Miercuri, 21 mai 2014, 14:58)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Se regaseste functia de Presesinte al Romaniei in mandatul lui Traian Basescu.
    La antene diseara se va difuza ceremonia de incoronare a soricelului mincinos...pardon soricelului si atat.
  • -2 (10 voturi)    
    presedinte (Miercuri, 21 mai 2014, 15:34)

    nimrod [utilizator]

    Agamiţă Dandanache and Co.
    La americani, funcţia de vicepreşedinte e postu' lu' peşte, vezi serialul, ca şi ăla de prim-ministru în Rusia...
    De unde şi calitatea îndoielnică a materialului uman. Totuşi, parcă prea îndoielnică.
  • +10 (12 voturi)    
    Pai Ponta nu e presedinte de partid? (Miercuri, 21 mai 2014, 15:36)

    fLoreign [utilizator]

    Pe de alta parte, din ce spune Biden, deduc ca e OK daca Ponta sprijiina anticoruptia. O invitatie implicita, deduc eu. Cu un plagiator si un borfas precum el, cred ca Biden a venit la Bucuresti tinandu-se cu mana la nas.

    Aia cu cei sase mii de incompatibili a rasucit bine cutitul in rana trepadusilor de la PSD.
  • +9 (11 voturi)    
    Ptiu... (Miercuri, 21 mai 2014, 15:42)

    manusha [utilizator]

    puschea pe limba ! Poate s-a referit la pozitia lui Ponta de presedinte al psd,
  • +12 (14 voturi)    
    N-ați prins cioaca (Miercuri, 21 mai 2014, 15:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    Domnul Biden fiind oaspete aici, l-a văzut mitomaniac, așa că l-a tratat ca atare. E chestie de bun simț când te duci prin alte locuri, nu-i spui omului verde în față că e dobitoc, prost sau plagiator sau ce-o fi, marionetă, mincinos, nu stiu, depinde ce se aplică în cazul persoanei în cauză.
  • -15 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 15:43)

    [anonim]

    • +14 (16 voturi)    
      Mai cauta putin (Miercuri, 21 mai 2014, 16:04)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui

      Ba, ai gresit site-ul. Mortii lui Dragnea nu pot sa destituie un presedinte.
  • +13 (15 voturi)    
    eh (Miercuri, 21 mai 2014, 15:55)

    ggna [utilizator]

    Daciana dragostea mea!
  • +7 (11 voturi)    
    Totusi... (Miercuri, 21 mai 2014, 16:03)

    justy [utilizator]

    Dupa traducerea simultana de la RRA, exprimarea a fost urmatoarea: "Domnule presedinte, va multumesc ca ne-ati invitat aici..." Cine i-a adresat lui Biden invitatia? Exista vreo mica sansa ca in acel moment sa i se fi adresat, totusi, presedintelui?
    • -2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 16:18)

      [anonim] i-a raspuns lui justy

  • +5 (5 voturi)    
    debarcarea (Miercuri, 21 mai 2014, 16:10)

    SRA [utilizator]

    desteptii lanseaza si prostii cred. este la moindre chose sa lansezi iluzii, ponta nu va fi in vecii vecilor presedintele romaniei si in curând vom asista la debarcarea lui.

    vizita lui binden a anuntat sfarsitul politic a lui ponta ! nu uitati va spune un expert inteligence économique !

    amicalement
    • -4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 16:48)

      [anonim] i-a raspuns lui SRA

  • +3 (3 voturi)    
    Il lasa sa se bucure ca si Geoana! (Miercuri, 21 mai 2014, 16:11)

    Nationalistul [utilizator]

    Pentru cine isi mai aduce aminte. :)))
  • +5 (5 voturi)    
    Il lasa sa se bucure ca si Geoana! (Miercuri, 21 mai 2014, 16:11)

    Nationalistul [utilizator]

    Pentru cine isi mai aduce aminte. :)))
  • +6 (6 voturi)    
    Lasati vrajeala, a gresit, pur si simplu (Miercuri, 21 mai 2014, 16:21)

    Matrafirefox [utilizator]

    Joe Biden e cunoscut drept "rambling Joe Biden" in SUA, deci nu va laudati prea tare postacilor pro-P$D, pro-Rusia, omul doar a gresit.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i doar o greaseala hilara a unui redneck (Miercuri, 21 mai 2014, 16:27)

    El Ciupacabra [utilizator]

    ignorant, a nu se intelege ca prin gafa asta americanii l-au "uns" pe pontanac presedinte.
    Nu are ce garantii sa le ofere, pe niciun plan. E o regretabila eroare istorica la carma tarii, no more.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! (Miercuri, 21 mai 2014, 18:23)

    DinuA [utilizator]

    Nu ne asteptam ca HotNews sa publice un asemenea articol. Pacat!
  • +1 (1 vot)    
    Biden face gafe asa cum minte Ponta !!! (Miercuri, 21 mai 2014, 23:06)

    andreesanu [utilizator]

    Pastreaza inregistrarea Ponta ca doar cu asta ramii.
    Nu tot ce zboara se maninca !!!.