UPDATE Vicepresedintele SUA Joe Biden se intalneste miercuri cu Traian Basescu si Victor Ponta. El va sustine declaratii de presa cu presedintele si premierul, apoi un discurs la Cotroceni

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 17:20 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu il va primi, miercuri dimineata, la Palatul Cotroceni, pe vicepresedintele Statelor Unite, Joe Biden, cei doi urmand sa sustina, dupa convorbirile oficiale si cele tete-a-tete, declaratie de presa comuna, potrivit programului public al sefului statului, publicat pe site-ul Presedintiei. Ulterior, in cursul dupa-amiezei, vicepresedintele american va sustine, tot la Palatul Cotroceni, o alocutiune.

Programul de miercuri al presedintelui Traian Basescu, potrivit comunicatului difuzat de Administratia Prezidentiala:

  • ora 9.25, Palatul Cotroceni, Holul de Onoare - sosire si fotografie oficiala
  • ora 9.30, Palatul Cotroceni, Salonul Albastru - convorbiri tete-a-tete
  • ora 9.40, Palatul Cotroceni, Salonul Ambasadorilor - convorbiri oficiale, cu participarea membrilor celor doua delegatii oficiale
  • ora 10.45, Palatul Cotroceni, Gradina Palatulului Cotroceni - declaratie de presa comuna
  • ora 14.15, Palatul Cotroceni, Sala Unirii - alocutiunea vicepresedintelui Statelor Unite ale Americii, domnul Joseph Biden

UPDATE: Premierul Victor Ponta il va primi la randul sau, miercuri, la Palatul Victoria, pe vicepresedintele SUA Joe Biden. Dupa declaratiile de presa pe care le va sustine impreuna cu oficialul american, premierul va asista la discursul pe care Biden il va sustine la Cotroceni, anunta Guvernul intr-un comunicat transmis marti seara.

Programul premierului Victor Ponta, potrivit comunicatului remis de Executiv:

  • Ora 11.25 - Primul-ministru Victor Ponta il primeste la Palatul Victoria pe Vicepresedintele Statelor Unite ale Americii Joseph Biden
  • Ora 11.30 - handshake in holul de onoare
  • Ora 11.45 - intrevederea celor doua delegatii
  • Ora 13.00 - declaratii de presa in holul de onoare
  • Ora 14.00 - Primul-ministru Victor Ponta va asista la discursul pe care il va sustine Vicepresedintele Statelor Unite ale Americii Joseph Biden la Palatul Cotroceni.

Vicepresedintele american Joe Biden a inceput, marti, o vizita oficiala de doua zile in Romania. In cursul acestei vizite, oficialul american se va intalni cu presedintele Traian Basescu si cu premierul Victor Ponta, precum si cu reprezentanti ai societatii civile, potrivit anuntului difuzat saptamana trecuta de Casa Alba. Biden s-a intalnit deja, marti, la Baza Aeriana 90 de pe Otopeni, cu mai multi militari romani si americani care fac exercitii comune in aceasta perioada.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1592 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Nu-l primeste Ponta la MApN unde a fugit de frica? (Marţi, 20 mai 2014, 21:35)

    Matrafirefox [utilizator]

    Ce-ar fi sa-i arate Ponta lui Biden unde lucreaza la MApN, unde a fugit de frica justitiei, ca sa poate face trafic de influenta in voie?
  • +4 (6 voturi)    
    nu inteleg dece nu (Marţi, 20 mai 2014, 21:59)

    nash pandelica [utilizator]

    la ministerul apararii, in biroul ala extra safe.

    la viktoria, ev.zilei, b1 sau h.n. pot baga microfoanele.
    sau, poate mai sunt acolo de la vizita lui duicu.:)

    iar nu e consecvent, comandantu' suprem. :))
  • +3 (7 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 20 mai 2014, 22:32)

    ws [utilizator]

    iar a mintit prostalaul de la guvern?

    pai nu zicea ca se muta la ministerul apararii de frica lui basescu?

    ce mai cauta la piata victoriei?

    sa-l anunte cineva pe biden sa nu mearga la guvern ca nu mai e nimeni acolo.

    ws
  • -2 (4 voturi)    
    vine pe plantatie (Miercuri, 21 mai 2014, 0:05)

    jackalphonse [utilizator]

    totul este pregatit: gazele de sist, lacheii stau ordonati. in Ucraina si a pus repede odorul sa conduca in numele USA. suntem nelinistiti. mai aveti un fiu si pentru companiile noastre de stat sau private? stim, competitia a fost legala, pe baza de cv.
    am inteles ideea. Romania ajuta NATO si matale creezi impresia ca ajuti Romania care pana la urma nu avea probleme. la sfarsit banuiesc ca trebuie sa decontam niste facturi pt trupele americane stationate aici.
    suntem pretini cu voi si am vazut efectele benefice: 1. peste noapte am primit rating ok de la standard&poor's; 2. un ziar american a transformat Bucurestiul plin de tomberonisti (ca orice alt oras romanesc) in micul Paris. Cum? este imposibil pt ca alea sunt firme private? ei, lasa, ca am inteles noi care este treaba cu democratia marilor firme americane: nu exista. banuiesc ca cineva le a soptit sa ne albeasca saracia, ca doar nu s-o fi transformat Romania peste noapte in tara civilizata (mai ales sub psd, cunoscut pentru furaciuni si limbaj de mahala)
    • -1 (1 vot)    
      Amice, (Miercuri, 21 mai 2014, 0:56)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Mai lasa tu teoriile constipatiei, americanii n-au nevoie de gazele noastre de sist.

      Si daca tot te-ai prins cum e cu democratia corporatiilor americane (?!), poate te duci la Putin sa cercetezi cum e cu democratia in companiile de stat rusesti.

      Hai dracului americani, incearca sa ne fraiereasca, dar tot poporu' s-a prins de faza. Americanii ne-au scos din doua razboaie mondiale, ne-au scapat de URSS, dar de fapt ei vroiau sa ne fure raul, ramul. Si acum la fel, Biden vrea sa ne otraveasca fantanile si sa ne puna sa mancam porumb cu hormoni, nu e adevarat ca Putin invadeaza Ucraina.

      ws
      • +1 (1 vot)    
        tu mai zi ceva de ponta, ca la atat va pricepeti (Miercuri, 21 mai 2014, 10:28)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ws

        lasa ti i pe altii sa se gandeasca la "contipatii".
        chiar crezi ca n au nevoie de gaze de sist? :))
  • +2 (2 voturi)    
    Aoleu... (Miercuri, 21 mai 2014, 5:54)

    AliB [utilizator]

    ...nu se duce si la Antena 3? Pai, de s-a mai obosit sa vina-n Romania?