Avocatul general al Curtii de Justitie a UE da dreptate unei administratii germane care a refuzat ajutoare sociale pentru o romanca si fiul sau: Turism social

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 15:56 Actualitate | Esenţial


Avocatul general al Curtii de Justitie a UE (CJUE) a dat dreptate unei administratii locale din Germania care refuzat sa acorde ajutoare sociale unei romance si fiului sau, nascut in aceasta tara, cu riscul de a reanima dezbaterea care invenineaza relatiile dintre tarile batranului continent, scrie AFP.

Solicitat sa se pronunte asupra acestui caz, Melchior Wathelet a transat in favoarea administratiei.

Fara a pune in discutie dreptul la libera circulatie al cetatenilor europeni in orice stat membru al Uniunii, avocatul general a reamintit ca, potrivit legislatiei europene, cetatenii Uniunii si membrii familiilor lor pot sta intr-un stat membru altul decat cel al caror cetateni sunt timp de trei luni, "astfel incat sa nu devina o povara nerezonabila pentru sistemul de asistenta sociala al statului care ii gazduieste".

"Atunci cand astfel de persoane doresc sa stea mai mult de trei luni, ele trebuie sa dispuna de suficiente resurse pentru a nu deveni o povara pentru sistemul de asistenta sociala al statului membru gazda", a insistat acesta, in concluzii.

Wathelet a justificat refuzul administratiei germane de a acorda ajutoare sociale pentru romanca si fiul sau prin faptul ca acest lucru "permite sa se evite ca persoane care isi exercita libera circulatie fara vointa de a se integra sa devina o povara pentru sistemul de asistenta sociala". Este vorba de a "evita abuzurile si o anumita forma de 'turism social'", argumenteaza avocatul general.

Opinia avocatului general nu este constrangatoare, dar in 80% din dosare judecatorii din Luxemburg adopta o decizie in acest sens.

Euroscepticii au facut din tema ajutoarelor sociale alocate imigrantilor din Europa de Est una din principalele axe de campanie la alegerile europene.

In urma cu un an, in martie 2013, premierul conservator britanic David Cameron a deschis cutia Pandorei afirmand intr-un discurs ca doreste sa introduca restrictii la drepturile imigrantilor in materie de ajutoare pentru locuinte, somaj si acces la sistemul de sanatate.

Acestuia i s-au alaturat si alti ministri europeni, in special din Germania, Olanda di Austria, care au cerut masuri europene fata de "presiunea considerabila" care o reprezinta, potrivit acestora, "sosirea unor imigranti care profita de oportunitatile de libera circulatie fara a indeplini toate conditiile pentru a exersa acest drept".

Potrivit cifrelor Comisiei Europene, mai putin de 3% dintre cetatenii europeni sunt instalati intr-un alt stat decat cel natal si cei mai multi muncesc si sunt contributori neti.

In Germania, migrantii romani si bulgari nu reprezinta decat 0,7% dintre solicitantii de alocatii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3498 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    mie mi se pare corect (Marţi, 20 mai 2014, 16:12)

    Europiu [utilizator]

    Ma aflu printre cei "mai putin de 3% dintre cetatenii europeni" si contribui ca angajat, inca din 1995 la diversele fonduri de asigurari sociale in Germania.

    Personal, consider ca, atata timp cat nu ai contribuit la un fond anume fie pentru o minima perioada de timp ori cu un cuantum minim, sa nu ai dreptul sa beneficiezi de acel fond. Opinie pur personala.
    • +1 (7 voturi)    
      Gigi, iti dau dreptate (Marţi, 20 mai 2014, 17:29)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

      Dar ce ne facem cu cei de la Bucuresti care ne forteaza sa plecam din tara?

      Ce ne facem cu ei, ca nu ne lasa nici sa respiram, daramite sa avem un trai demn.

      Nu stiu daca mai este natie pe lumea asta care sa aiba atata exod de populatie pe timp de pace si fara catastrofe naturale majore.

      Ce ne facem cu cei din vest care au cumparat economia Romaniei pe nimic si au pus-o pe butuci, ca sa nu mai aiba concurenta?

      Normal ca daca nu ai unde sa lucrezi nu ai cum sa contribui la un fond de pensii sau asigurare.

      Off, off, cat ii mai suporta pamantul pe cei de la Bucuresti? As zice sa ii ajunga zile in care sa isi traista in bat, ei si copiii lor, si sa ia drumul pribegiei, asa cum au facut si ei altora, dar nu-mi ingaduit. Are Cineva ac de cojocul lor.
      • +3 (5 voturi)    
        ce vrei sa spui cu "Gigi"? (Marţi, 20 mai 2014, 17:57)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Trebuie sa ma simt insultat? :)

        Marturisesc cu toata rusinea: nu am un raspuns la intrebarea ta "ce facem cu cei de la Bucuresti?". Prin '99 ma batea gandul, la modul serios, sa ma intorc. N-am avut curaj. Am facut bine, am facut rau, nu stiu. Cert este ca nu am regrete.
      • +7 (7 voturi)    
        "Concurenta"? (Marţi, 20 mai 2014, 17:59)

        airwave [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        "Ce ne facem cu cei din vest care au cumparat economia Romaniei pe nimic si au pus-o pe butuci, ca sa nu mai aiba concurenta?"

        La ce concura Romania cu "cei din vest"? Dacia vs. BMW? ICE Felix (asta n-are legatura cu Varanu') vs. Siemens? Uzina de Vagoane Arad vs. Bombardier? Fabrica de Avioane Craiova vs. Boeing? Hai, dom'le, ce dracu.

        Pana cand generatia care are acum 45+ nu iese din circuitul votant, nu e nicio speranta de imbunatatire. Aia "va forteaza sa plecati din tara".
      • +6 (8 voturi)    
        ...fii linistit... (Marţi, 20 mai 2014, 18:06)

        ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        ...cu siguranta este vb despre o familie de romi...in 2007,imediat dupa ce intrasem in UE,am mers la Bruxelles,cu o escala la Koln...in avion au urcat f multe fam de romi,unii coborind in Koln...citeva femei gravide in luna mare...linga mine era tot un rom,cu cetatenie belgiana,care s-a recomandat a fi pastor adventist...vazindu-mi mirarea ca ac familii nu aveau bagaje,desi erau insotiti de 2-3 copii mici,mi-a spus ca se duc ca sa nasca in Germania si Anglia ,pt alocatiile substantiale ce le primesc pt copiii nascuti acolo si chiar si pt ceilalti...
    • +4 (6 voturi)    
      Amin (Marţi, 20 mai 2014, 18:00)

      airwave [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

      Asa sa fie. Iar daca nu vrei sa te incadrezi in munca, pe motiv ca ai trei diplome si doua masterate facute la FF, dar preferi sa stai pe Hartz IV in loc sa mergi la maturat, succes la somaj neremunerat.
  • 0 (0 voturi)    
    neînțelegere în privința funcționării statului (Miercuri, 21 mai 2014, 20:50)

    firuierbii [utilizator]

    Sistemul social este un sistem solidar suținut prin legislația socială, statul nu e un sistem de asigurări și sistemul medical nu e un simplu furnizor de servicii. E foarte egoist și îngust să reducem persoanele nevoiașe, în grup, la profitori. Ca în orice sistem, profitorii există, dar cifra lor e mică și controlabilă pe cale juridică, nu prin lozinci șovine, politizare și șantaj moral.