VIDEO Joe Biden, la Bucuresti: Este o obligatie sacra sa fim alaturi de dvs. si de NATO, asa ca va spun din partea presedintelui: Puteti sa va bazati pe noi!

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 15:04 Actualitate | Esenţial


Joe Biden
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Vicepresedintele american Joe Biden a ajuns marti la Bucuresti, aeronava Air Force 2 aterizand pe Aeroportul Otopeni in jurul orei 15.00. Oficialul, aflat pentru a doua oara in Romania, a sustinut apoi declaratii la Baza Aeriana 90 de pe Otopeni, in fata a circa 100 de militari americani si romani. "In Romania, fortele americane au gasit un aliat de nadejde. Consider ca sinteti cea mai grozava generatie de luptatori, si nu este o exagerare. V-am vazut in Bosnia si Kosovo, in Fallujah si Kandahar, v-am vazut in conditii dure. Reprezentati un grup de patrioti care pazesc libertatea aici in Europa. Este o obligatie sacra sa fim alaturi de dvs. si de NATO, asa ca va spun din partea presedintelui: Puteti sa va bazati pe noi!", a declarat acesta. "Agresiunea din Crimeea ne arata ca trebuie sa colaboram. Aliatii NATO trebuie sa fie impreuna", a mai spus Biden.
  • Vezi mai jos sosirea vicepresedintelui american la baza aeriana 90 si discursul sau integral sustinut in fata militarilor romani si americani:


Clipul a fost realizat cu echipament NIKON

Joe Biden, imbracat cu o geaca militara, a tinut un discurs la Baza Aeriana 90 de pe Otopeni in fata a circa 100 de militari americani si romani, care fac exercitii comune in aceasta perioada.

Scena pe care si-a tinut Biden discursul a fost amenajata in fata unui avion Spartan al fortelor aeriene romane, flancat de doua elicoptere Puma.

Vicepresedintele Joe Biden a ajuns in Romaniat de sotia sa, Jill. La coborarea din aeronava, cei doi au fost intampinati de ministrul roman de Externe, Titus Corlatean - care i-a oferit sotiei vicepresedintelui un buchet de flori -, si de insarcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucuresti, Duane Butcher.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile lui Joe Biden

Declaratii Joe Biden:
  • Va multumesc pentru aceasta primire. E foarte cald aici. Mi s-a spus ca va fi mai rece, dar va multumesc pentru vremea foarte buna
  • E o onoare sa vad trupele noastre lucrind impreuna in aceasta primavara in Carpati. Ultima oara cand v-am vazut lucrand impreuna a fost in Afganistan
  • E placerea mea sa iau act de tot ce faceti dvs pentru a apara si a intari popoarele din alianta noastra
  • In decursul ultimilor 25 de ani am ajuns sa cunosc si sa apreciez aceasta tara frumoasa. Am fost aici de mai multe ori. M-am intalnit cred ca aproape cu toti dintre liderii dvs.
  • Am vazut cum ati parcurs drumul de la tiranie la libertate. Am fost un sustinator inca de timpuriu a integrarii Romaniei in NATO.
  • Nu cred ca am inteles pe deplin curajul moral si fizic al poporului roman pina nu am auzit de dvs de la trupele americane din primele rinduri in Irak si Afganistan. Mi-au spus ca soldatii romani sunt niste razboinici, capabili si curajosi.
  • Le multumesc militarilor romani. Noi suntem foarte mandrii ca lucram impreuna cu militarii romani
  • Le multumesc celor 26 de romani care si-au dat viata in Afganistan si Irak. Le datoram recunostinta
  • In Romania, fortele americane au gasit un aliat de nadejde. Nu m-am indoit niciodata de acest aspect.
  • Romania este un partener ferm si serios din prima zi. Inca o mie de romani sint inca in Afganistan si sint multumit ca veti continua sa fiti in misiune si dupa 2014
  • Romania, astazi, gazduieste militari americani la baza aeriana de la Kogalniceanu si sustine operatiunile logistice in Afganistan. Va asamblati acum o flota de avioane F16 si faceti eforturi sa alocati 2% din PIB catre aparare, asemenea tuturor aliatilor nostri.
  • Catre militarii americani, tin sa va zic ca va consider cea mai grozava generatie de luptatori, si nu este o exagerare. V-am vazut in Bosnia si Kosovo, in Bagdad, in Fallujah si Kandahar, v-am vazut in conditii dure
  • Reprezentati un grup de patrioti care pazesc libertatea aici in Europa inca de la cel de-al doilea razboi mondial.
  • Asa cum presedintele Obama a spus, natiunile din NATO nu sunt niciodata singure, natiunile NATO nu trebuie sa fie niciodata singure
  • Este o obligatie sfinta sa fim alaturi de dvs. si de NATO, asa ca va spun din partea presedintelui: Puteti sa va bazati pe noi!
  • Agresiunea din Crimeea, la mai putin de 400 de kilometri de granita cu Romania, de granita cu NATO, ne arata ca trebuie sa colaboram
  • Granitele Europei nu trebuie sa fie din nou schimbate cu forta armelor, de aceea noi condamnam ocuparea ilegala e catre Rusia
  • Rusia continua sa destabilizeze Ucraina. Noi trebuie sa fim fermi si sa impunem costuri Rusiei.
  • Trebuie sa fim impreuna. Strategia noastra e mai mult decit sa protestam: trebuie sa revitalizam NATO, sa iasa intarit din aceasta criza
  • Aliatii NATO trebuie sa fie impreuna
  • SUA si aliatii sai din NATO au urgentat masurile militare in aer, pe pamant si pe ape. In ultima vreme vizite ale navelor militare SUA in Marea Neagra, precum USS Truxtun, Donald Cook sau USS Taylor. La fel si exercitii militare precum Dacian-Vipe F16. Nava USS Vella Gulf va intra in Marea Neagra in urmatoarele zile si va opera vizite in porturi si exercitii maritime. 
  • La fel, de la mijlocul lunii martie, SUA au facut zboruri de alimentare pentru a sustine eforturile AWACS ale NATO in Romania si Polonia.
  • Precum spune si presedintele Obama, tarile NATO nu sunt niciodata singure!
  • Vreau sa le multumesc colegilor din Romania ca ne sprijina si ca sint alaturi de noi
  • Dumnezeu sa binecuvinteze Romania! Dumnezeu sa binecuvinteze America!

Declaratii Mircea Dusa:

  • Sintem onorati sa-l avem oaspete pe vicepresedintle Biden
  • Imi exprim angajamentul nostru solid pentru dezvoltarea parteneriatului strategic
  • Parteneriatul are mare potential de dezvoltare, mai ales in contextul actual
  • SUA sint partenerul nostru cel mai important
  • Romania nu mai este un consumator, ci un furnizor de securitate
  • Sprijinul american a fost decisiv pentru armata
  • Un alt domeniu cheie al cooperarii este domeniul antiracheta, precum si domeniul informatiilor militare
  • Va multumesc pentru colaborarea excelenta si sprijinul constant acordat trupelor romane din teatrele de operatie
  • Situatia din Ucraina reprezinta un element de ingrijorare, mai ales pentru aliatii din flancul estic al NATO
  • Vizita dvs e importanta pentru romani si exprima inca o data grija SUA fata de Romania
----

Vicepresedintele american Joe Biden incepe, marti, o vizita oficiala de doua zile la Bucuresti, ce va fi urmata de o vizita in Cipru. Cu prilejul vizitei, oficialul american va da noi asigurari aliatilor europeni de sprijinul Statelor Unite in ceea ce priveste criza din Ucraina declansata de Rusia, a declarat luni un oficial de rand inalt din cadrul administratiei americane, citat de Reuters. Vizita lui Joe Biden face parte dintr-o serie de alte vizite in state din regiune, ce a inclus Ucraina, tarile baltice si Polonia.

"La Bucuresti, vicepresedintele se va intalni cu presedintele roman Basescu si premierul Ponta. El se va adresa de asemenea societatii civile romanesti si liderilor tinerilor si se va intalni cu trupele americane si romane ce efectueaza un exercitiu comun de dezvoltare a capacitatilor. Vicepresedintele va sublinia angajamentul ferm al Statelor Unite pentru apararea colectiva a NATO in baza Articolului 5 si isi va exprima aprecierea pentru contributia Romaniei la securitatea regionala si globala", a informat Casa Alba intr-un comunicat difuzat la inceputul saptamanii trecute.

Potrivit oficialului citat, in timpul vizitei la Bucuresti, Biden va purta de asemenea discutii privind rolul pe care il poate avea Romania in aprovizionarea cu energie a Europei, in incercarea de a reduce capacitatea Rusiei de a se folosi de amenintarea cu taierea livrarilor de gaze ca arma politica. Rusia furnizeaza, in prezent, 30% din necesarul de gaze naturale din Europa si a amenintat in mai multe randuri cu oprirea livrarilor catre Ucraina din cauza datoriilor.

"Aceste vizite ale lui Biden au ca scop sa arate solidaritatea continua a Statelor Unite cu toti partenerii europeni, intr-un moment complicat pentru Europa", a mai declarat, sub protectia anonimatului, acelasi oficial.

Anexarea Crimeei de catre Ucraina si suportul Moscovei pentru miscarile separatiste din estul si sudul Ucrainei au atras sanctiuni economice din partea SUA si UE. Aceasta criza va fi tema centrala a discutiilor pe care Joe Biden urmeaza sa le aiba atat la Bucuresti, cat si la Nicosia.

"Principalul mesaj al vicepresedintelui va fi unul de reasigurare a sprijinul", a indicat sursa citata.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


21568 vizualizari

  • -51 (59 voturi)    
    hehe (Marţi, 20 mai 2014, 15:09)

    Mazeta [utilizator]

    Biden a venit să asigure tranziția liniștită de la epoca Băsescu la epoca Ponta. Le président est mort, vive le président!
    • +42 (50 voturi)    
      Gasiti 10 diferente intre Dusa si Biden! (Marţi, 20 mai 2014, 15:44)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Gasiti 10 diferente intre bolsevicul de Dusa care citeste disperat un discurs in limba de lemn draga lui Ion Iliescu si Joe Biden, vestimentat in uniforma Air Force. E ceva ca intre era primitiva si Renastere...
    • +37 (37 voturi)    
      Spor (Marţi, 20 mai 2014, 15:53)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se dă spor la postările în care se menționează Băsescu, Biden și Ponta la un loc?
    • +19 (21 voturi)    
      Ceas cu cuc (Marţi, 20 mai 2014, 15:54)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Meriți un ceas cu cuc! :)
    • -10 (24 voturi)    
      Biden e cunoscut prin declaratiile sale negindite (Marţi, 20 mai 2014, 16:02)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "De cite ori o sa mai zica ceva idiot Biden?", a spus Barak Obama

      "Privately, Obama was frustrated by Biden's remarks, saying "How many times is Biden gonna say something stupid?"" (Wikipedia)

      Daca spune vreo prostie mare Biden in Romania sa nu ne mire.
      • +3 (3 voturi)    
        "We ... " (Miercuri, 21 mai 2014, 9:14)

        utug [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Joe Biden a afirmat cu alta ocazie ca America este tot mai izolata in lume.
        Cuvintele lui J Biden intr'o recenta imprejurare: "Noi [America] am fost problema, izolati diplomatic in lume, regiune, Europa" ["We were the problem, we were diplomatically isolated in the world, in the region, in Europe.”].
        Multe alte afiirmatii, precum < "I believe no president since Harry Truman has done more for Israel’s physical security than Barack Obama." ...
        "I once said were I a Jew I’d be a Zionist, and I want you all to realize you need not be a Jew to be a Zionist," >, l-au facut pe Obama sa
        spuna: "How many times is Biden gonna say something stupid?"

        Joe Biden: The United States Was The Problem [... We as Americans are arrogant, ignorant, and selfish ...]
        http://www.youtube.com/watch?v=LwJLoS8C9cs&feature=player_embedded

        http://nation.foxnews.com/joe-biden/2012/05/08/biden-us-was-problem

        Major Problems facing the United States in the 21st Century
        http://www.colorado.edu/AmStudies/lewis/2010/prob.htm
    • +17 (23 voturi)    
      ... (Marţi, 20 mai 2014, 16:09)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu ai depasit orice limita de penibil ...
      • +4 (8 voturi)    
        voi gresiti... (Marţi, 20 mai 2014, 22:34)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        e doar un om de pe centura vietii si are de hranit ceva guri lacome si usor puturoase( de la gaze, desigur)
  • +31 (41 voturi)    
    Politistii au strans toti vanzatorii ambulanti, (Marţi, 20 mai 2014, 15:16)

    Matrafirefox [utilizator]

    i-au gonit pe saracii oameni care vand sosete pe o lada ca sa nu-i vada americanii. Si asta e esenta guvernului Ponta, sa ascunda orice problema, nu-i intereseaza sa rezolve problemele, doar sa le ascunda.
    • -20 (26 voturi)    
      mda ... (Marţi, 20 mai 2014, 15:50)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ca basu a curatat vanzatorii aia de sosete si blugi (get it ?) ... si acum ca e ponta au reaparut ....
      • +25 (33 voturi)    
        Adevarul despre Ion Iliescu, la care te inchini (Marţi, 20 mai 2014, 16:26)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Ion Iliescu - presedinte 90-96 2000-2004

        Tom Gallagher, profesor la Universitatea Bradford din Marea Britanie, despre Ion Iliescu": "[...] mai-marii zilei au primit instantaneu unda verde pentru acumularea unor averi la care niciun politician occidental nu ar indrazni sa viseze. In perioada mandatelor lui Iliescu, activele uzinelor si bancilor de stat au cazut, pe rand, prada procesului edificarii unei clase politice inimaginabil de instarite.

        Sub privirea paternala a lui Ion Iliescu au avut loc marile devalizari. Pentru majoritatea cetatenilor tarii, anii in care acesta s-a aflat in fruntea statului nu au adus altceva decat prabusirea standardului lor de viata, astfel incat multi au ales sa-si paraseasca tara in cautarea unui trai mai decent. [...]"

        Mai zi ceva comunistule.
        • +2 (10 voturi)    
          Iliescu la Brutarie !!! (Marţi, 20 mai 2014, 19:42)

          MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

          Pe viatza, alaturi de Nascase si Basescu !!!
        • -7 (13 voturi)    
          Ai luat un minus (Marţi, 20 mai 2014, 20:22)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

          pentru marlanie. Nu mai ataca la persoana tot timpul ,nu se face....
          • +2 (2 voturi)    
            Era atac daca zice la "water close public" (Marţi, 20 mai 2014, 22:02)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            asa, a fost magnanimie!
          • +1 (5 voturi)    
            ai dreptate (Marţi, 20 mai 2014, 22:35)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            e mai bine sa te vinzi la rusi...
          • +6 (8 voturi)    
            Iarta-ma, ti-am insultat idolul (Marţi, 20 mai 2014, 22:40)

            Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            Nu exista suficiente insulte pe lume pentru cate merita P$D-ul, la cat au putut sa fure, sa devalizeze si sa distruga prin incompetenta sau o lipsa cinica de interes. Vei continua sa iei minusuri cat timp vei sustine aceasta adunatura de cadavre comuniste.
            • 0 (0 voturi)    
              Inca o data (Miercuri, 21 mai 2014, 14:43)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

              n-am sustinut niciodata PSD -ul , mai bine spus sunt impotriva lor , insa tu tot nu poti intelege unde gresesti. Chiar daca nu esti de acord cu parerile altora( nu ale mele , ci in general) trebuie sa respecti totusi dreptul la parere. Asta e calea democratica ( are bineintes si cu bun simt de-a face). Tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi. Trist.
          • +1 (3 voturi)    
            O INTREBARE (Miercuri, 21 mai 2014, 0:37)

            spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            esti cumva ROMAN?
        • +4 (4 voturi)    
          Si noi, care muncim de o viata (Marţi, 20 mai 2014, 22:01)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

          la cele mai inalte cote profesionale, inimaginabil de nerasplatiti de o societate in care numai alde Ponta prospera!
        • +4 (4 voturi)    
          scuze (Miercuri, 21 mai 2014, 0:35)

          spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

          am dat minus din greseala,e tarziu, meriti n+1 plusuri
          BEST WISHES !
  • -25 (35 voturi)    
    I-au zis baietii (Marţi, 20 mai 2014, 15:48)

    Patton [utilizator]

    I-au zis baietii ca romanasii sunt printre cei mai bisericosi din Europa, asa ca nenea Biden a dat-o repede pe "obligatia sfanta" a SUA fata de Romania.

    Chiar mi-e scarba.
    • +19 (23 voturi)    
      /// (Marţi, 20 mai 2014, 16:02)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      "american" de balta ce esti

      Nu ti-e rusine sa utilizezi ca pseudonim numele unui mare general tanchist american ?

      Sau userul I.V.Stalin era deja luat ??
      • +5 (5 voturi)    
        Asta i-am zis si eu! (Marţi, 20 mai 2014, 22:02)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        dar cine stie, o fi ca Ghitza Pristanda. "Alta are in sufletul lui saracu'".
    • +20 (24 voturi)    
      pai ce mai stai (Marţi, 20 mai 2014, 16:04)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      vomita. du-te la moscova si vomita. cauta tezaurul si vomita langa el.
    • +19 (21 voturi)    
      ...si mie. de tine (Marţi, 20 mai 2014, 16:14)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      interpretezi orice astfel incat sa iti justifici convingerile prestabilite.
      ti-ar place sa vorbesti in rusa? sunt curios daca bunicilor tai le-a placut curtoazia armatei rosii.
      era mai bine sub influenta rusa nu?
      ce este interesant e ca postacii de stanga sunt filorusi. coincidenta? :)
      • +3 (3 voturi)    
        au acelasi stapan (Marţi, 20 mai 2014, 22:37)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        ilici & moscova=love
        • +4 (4 voturi)    
          CORECT (Miercuri, 21 mai 2014, 0:45)

          spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Biden scoate poatacii P$d la treaba........,am pus $ in loc de S pentru a sublinia ca acesti oameni sunt platiti sa faca "gargara" pe internet
    • +16 (18 voturi)    
      mda (Marţi, 20 mai 2014, 16:26)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Bine ca ti-e sila tie de americani dar ai uitat ce bine ne fu 50 de ani sub talpa comunista/sovietica.

      Urate au mai fost orele alea de istorie din liceu, ati preferat sa chiuliti, in schimb acum va place sa vorbiti.
    • -5 (15 voturi)    
      Ce sar romanasii :)) (Marţi, 20 mai 2014, 19:12)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Ce sar romanasii de fund in sus :))

      Acum, pe bune, voua nu vi se intoarce stomacul pe dos cand auziti prostii d-astea, cu "obligatii sfinte" si alte bazaconii? Toate venite de la exceptionalistii propovaduitori ai "democratiei", "libertatii", "pacii", al belsugului Monsanto, etc. etc. ........ desigur toate no-cost :))

      Ce e mai dureros e ca pe aia care va revolta cu opiniile lor divergente ii branduiti "de stanga", "pro-rusi", "comunisti", etc. etc. Chiar atat va poate bibilica? Va compatimesc!
      • +2 (10 voturi)    
        Mie imi e rusine ca esti roman! (Marţi, 20 mai 2014, 22:23)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Esti de Balaceanca, zau asa? Fara americani eram acum in situatia Crimeei. Sau iti place de rusi? Mergi la ei. Mai mult ca sigur ca n-ai mers in America si vorbesti din carti. Tu nu esti pro-rus, de stanga sau comunist. Esti mai rau de atat, ///...:D
        • 0 (2 voturi)    
          Dar esti sigur ca-i roman?!? (Miercuri, 21 mai 2014, 9:24)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Faptul ca stie sa scrie cu caractere latine, si ma rog ..stie ceva din limba romana (neverificat, inca) nu este nici pe departe dovada clara ca-i roman. Poate ca are cetatenie romana. Insa spirit .. din stepele asiatice
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Miercuri, 21 mai 2014, 9:51)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Poate te gandesti sa faci si tu o scoala....scoala bunului simt ti-ar fi necesara.
          In capul tau este o invalmaseala:Crimeea, rusi, comunisti, Iliescu, Ponta, americani, etc. dar neintelegand nimic spui si tu slogane/sabloane ca sa te dai mare la prieteni ca ''gandesti'' si ''esti destept''.:))
      • +6 (8 voturi)    
        HAI PLIMBA U.R.S.s.-U.L. (Miercuri, 21 mai 2014, 0:48)

        spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        da semne ca este cu foamea in gat!
      • +1 (1 vot)    
        .... (Miercuri, 21 mai 2014, 9:44)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        daca ai avea un minim de cultura ai intelege ce vrea sa spuna americanu cand zice "holy crap" de exemplu ... asa ca nu mai baga placa cu sfintenia ca nu are nici o legatura.
        preferi rahatul care il promoveaza Est-ul? du-te o data in est. sa vezi oamenii cum sunt. sa vezi societatea cum este...si apoi uita-te in oglinda si spune daca vrei .... ca la rusi.
        ///
        scarba si dispret vorosilov
    • +5 (5 voturi)    
      SIBERIA (Miercuri, 21 mai 2014, 0:41)

      spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      este mare ,cauta un loc acolo nu se merita sa traiesti in Romania...........
  • -13 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 20 mai 2014, 16:06)

    rocknum [utilizator]

    Biden: "Va spun din partea presedintelui: Puteti sa va bazati pe noi! "

    La fel cum am facut-o in 45?
    • +5 (9 voturi)    
      analfabetule, (Marţi, 20 mai 2014, 19:28)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      in dec. `41 le-am declarat razboi americanilor, pen`ce sa te ajute, repetentule?
    • +5 (9 voturi)    
      sssst (Marţi, 20 mai 2014, 19:43)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      Taci, că americanii cred că n-au observat nici acum că noi le-am declarat război în decembrie '41, nu-i cazul să tulburi apele.
    • +7 (9 voturi)    
      genialule (Marţi, 20 mai 2014, 20:00)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      In 45 Romania avea vreun tratat, vreo alianta, vreo foaie de hartie semnata cu US? Sau Romania tocmai luptase vreo 3 ani alaturi de Hitler? De ce ar fi fost americanii obligati sa ne ajute intr-un fel?
      • 0 (0 voturi)    
        partial adevarat (Miercuri, 21 mai 2014, 10:18)

        H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        n-aveam tratat pt ca ne-au vandut pe mana lui stalin la yalta in 43. Romania a dus tratative in tot anul 44 ca sa treaca de partea cealalta. Se stabilise si o data, 31 august, dar s-a bagat stalin pe fir si am schimbat taberele pe 24. Intelegerea cu 31 a cazut si Romania a terminat al doilea razboi mondial in tabara invinsilor, desi au luptat 8 luni alaturi de sua.

        Sigur, americanii n-aveau alta obligatie in 46 decat ca au promis ca ne vor ajuta. Apoi pe vremea lui ceausescu in 68 la fel au promis diverse. Si dupa revolutie ne-au tot promis, se pricep la vorbe.

        Desi nu ne dau nici macar viza. Nu ne baga nici macar in seama. Nu e dureros, pt cat se gudura guvernantii nostrii pe langa ei??
  • +13 (13 voturi)    
    Ce amuzant... (Marţi, 20 mai 2014, 16:09)

    hot news [utilizator]

    ... "Va multumesc pentru aceasta primire. Mi s-a spus ca va fi mai rece [n.r. primirea], dar vremea e foarte buna".
  • +27 (27 voturi)    
    Dusa si traducatoarea (Marţi, 20 mai 2014, 16:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Mircea Dusa si traducatoarea m-au facut sa fiu "mindru ca sunt roman". Un absolvent de Stefan Gheorghiu si o babornita pensionata, care in loc sa-si plimbe catelul de 1500 de euro prin Kiseleff, au tinut sa ne enerveze cu orice pret. Sper sa apara pe net varianta "netradusa".
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 mai 2014, 19:39)

      [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

    • -4 (14 voturi)    
      asa le-au spus si in georgienilor, (Marţi, 20 mai 2014, 19:59)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      iar aia, fraieri, i-au crezut. Si si-au luat-o peste falci de la rusi in Osetia, iar americanii s-au facut ca ploua.

      Multumim de garantii!
      • +5 (7 voturi)    
        Georgia nu era in NATO, tavarasi. (Marţi, 20 mai 2014, 22:48)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        Iar Vasile ala a facut-o de capul lui. Asa cum nici tu nu ai cerut voie sa pui botu' la rusi. E pe constiinta si pe pielea ta.
      • +4 (4 voturi)    
        tema preferata (Miercuri, 21 mai 2014, 0:24)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        tema preferata de vocea rusiei si alti 'tovarisci' este sa ne spuna noua ca NATO nu ne apara de nimic. Ca articolul 5 nu garanteaza securitatea in caz de atac din partea altei tari. Biden a facut declaratii OFICIALE in numele GUVERNULUI USA. asa ca pasol na turbinca stalinistilor. stim, tatucul vostru plange de ciuda ca nu poate sa faca prin Balcani nimic din cauza NATO(Romania si Polonia) dar ce sa-i faci? asta e. oricat de multe si tari puscoace are putinica, daca nu vrea razboi total(adica din ala nuclear) nu poate ataca o tara NATO.
      • +2 (2 voturi)    
        Georgia (Miercuri, 21 mai 2014, 0:52)

        spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        nu este Romania si treci te rog la harta!
      • +2 (2 voturi)    
        degeaba te uiti la tv, ca nu intelegi nimic (Miercuri, 21 mai 2014, 9:46)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        Nu ca televiziunile ar fi cele mai de necontestat surse de realitate si adevar... insa cred ca te-ai buimacit de tot.
        Mai citeste ce s-a intamplat in Georgia.
        Apropo, noi suntem membri NATO, sa stii.
  • +9 (9 voturi)    
    a spus "obligatie sacra" nu "sfanta" (Marţi, 20 mai 2014, 19:36)

    cristovescu [utilizator]

    in engleza exista o distinctie destul de importanta intre cei doi termeni, "sacra" fiind ceva mult mai laic
  • +7 (9 voturi)    
    Oare la ce se gandeste asta (Marţi, 20 mai 2014, 20:04)

    Luk [utilizator]

    Cand ala care a vrut sa-i lasam balta pe americani...e presedintele Senatului? Doar mie mi-e rusine?
    • +3 (3 voturi)    
      Da, doar tie ti-e rusine (Marţi, 20 mai 2014, 21:08)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      De-aia n-o sa ajungi niciodata parlamentar
    • +3 (3 voturi)    
      ala uita si de cine l-a adus pe lume, (Marţi, 20 mai 2014, 22:44)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      daca ii cere ilici...
      E in stare sa calareasca invers motocileta doar sa-l mentina tovarasii in prima linie!
      Te vinde ca pe puiul de gaina daca primeste un os cu ceva "substanta".
  • +3 (3 voturi)    
    Welcome in Romania Mr. vice-President (Marţi, 20 mai 2014, 21:47)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Asteptam de la Statele Unite sa faca investitii masive in tara noastra. Nu in ultimul rand, dupa experienta Ucrainei, este nevoie de mai multe baze militare permanente.
  • +5 (5 voturi)    
    Intrebare: (Marţi, 20 mai 2014, 23:14)

    jochen [utilizator]

    Unde e steagul Chinei, tov. Dusa?
  • +2 (2 voturi)    
    WELCOME IN ROMANIA (Miercuri, 21 mai 2014, 1:01)

    spectator47 [utilizator]

    MISTER MR. BIDEN

    VIVA S.U.A........... hapy meeting

    U.S. live
  • +5 (5 voturi)    
    celor fara memorie (Miercuri, 21 mai 2014, 2:23)

    hyperboreu [utilizator]

    Vad ca la multi azi le place sã fie pro rusi probabil ati uitat cei cinzeci de ani de comunism tembel venit si instaurat cu participarea rusilor criminali ati uitat sutele de mii de deportati in imperiul morti care s-au mai intors niciodata ati uitat inchisorile unde authority pierit cei avea Romania mai valoros. Si azi vie rusine ca sunteti romani din cauza acestor none valori care conduc Romania.Dar sunteti anti americani ca-i cei mai usor ca nu va da nimeni in gura e safe mergeti in tara lu putinovici si faceti la fel sa vedeti cei vi se intimpla.
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 2:46)

    [anonim]

  • -3 (5 voturi)    
    Bine ,bine dar ce sfint ???Sf ASTEAPTA ??? (Miercuri, 21 mai 2014, 4:48)

    andreesanu [utilizator]

    Romanul are o vorba -PINA LA DUMNEZEU TE MANINCA SFINTII !!!,
    Romini aveti rabdare biden se referea la Sfintul ASTEAPTA !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Art. t, charterul nato (Miercuri, 21 mai 2014, 8:32)

    demaGOGU [utilizator]

    nu valoreaza hartia pe care e scris daca urss-ul hotaraste sa bage laba in borcanul cu miere .ro

    geografia (si istoria) nu iarta.
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt convins ca .. (Miercuri, 21 mai 2014, 8:34)

    pita [utilizator]

    singurul fapt bun care s-a intamplat dupa ''evenimentele''din 89, sub cerul Romaniei , este ca au ''debarcat'', americanii , ei sunt cei care apara democratia fata de cei din afara, dar si de cei din INTERIOR , asa ca HAI LA VOT !
  • -1 (1 vot)    
    Ipocritu la Bucuresti (Miercuri, 21 mai 2014, 9:35)

    Eucris [utilizator]

    Obligatia sacra a lui Biden e sa-i asigure venitul fiului sau si evident puterea. Dc as fi in Romania, m-as duce cu pancarda, "Biden Go Home" sau "Biden forbidden."
  • -1 (1 vot)    
    vorbe goale (Miercuri, 21 mai 2014, 9:48)

    ViorelX [utilizator]

    Printre americani Joe Biden este vazut drept un om bun de nimic care este de preferat sa fie plecat din Washington decat sa strice relatiile cu republicanii prin vreo declaratie nepotrivita. Daca SUA dorea sa transmita un mesaj clar de sprijin cel care sosea in partea cu probleme a Europei (vizita va mai continua si in Cipru pentru "linistirea" bancilor expuse masiv pe piata ruseasca si afectate deja de timidele sanctiuni impuse pana in prezent) ar fi fost Obama. Si chiar si atunci vorbele neacoperite de fapte raman doar atat: vorbe goale. SUA si UE isi pun in mod evident interesele economice inaintea oricaror altora (vezi declaratiile impaciuitoare ale Germaniei, UE plus sanctiunile penibile ale SUA). O sustinere din vorbe nu inseamna absolut nimic pentru o TARA.
    O atitudine corecta a puterilor occidentale este cea pentru care pledeaza Polonia, insa se pare ca mai toti au uitat lectiile trecutului...
  • 0 (2 voturi)    
    vorbe (Miercuri, 21 mai 2014, 11:14)

    Dan 1 [anonim]

    Am sentimentul ca Biden a venit ca sa ne spuna sa mai tacem "dr....lui" din gura ca Basescu nu e purtatorul de cuvant NATO!
  • 0 (2 voturi)    
    Ha Ha Ha Ha (Miercuri, 21 mai 2014, 13:22)

    machomen [utilizator]

    ....cu trei conditii sunt de acord cu "joel bidenul"
    1)-sa aduca toti americani la noi in tara.
    2)-sa mergem noi in America.
    3)-sa ramana Basescu in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    fdfdf (Miercuri, 21 mai 2014, 15:07)

    DlCatalin [anonim]

    De unde DRACU tot scot imbecilii astia de traducatori ???????????? Nici pe Biden nu-l aud da nici ce zice /// aia balbaita
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva adevaruri istorice... (Miercuri, 21 mai 2014, 20:03)

    Robert USA [utilizator]

    Umilul meu comentariu as vrea sa nu fie un mar al discordiei ci mai degraba un semn de intrebare pentru toti cei care posteaza manati de ura. Va scriu de pe parte acealalta a oceanului si sunt mandru de asta. In orice caz nu am sa fac in nici un fel un comentariu” biasat” (partinitor)
    Vad comentarii favorabile Rusiei ca stat si istorie si stau sa ma interb ce roman adevarat mai batran de trei ani poate face astfel de comentarii? Istoria este une si e foarte explicita; politica vremii in al doile a razboi mondial ne-a impins din bratele “cotropitorului” german in bratele “eliberatorilor” sovietici… Fapt este ca aliati cu Germania fiind, armata germana s-a purtat exemplar cu populatia romana in vreme ce, dupa intoarcerea armelor, aliati fiind cu Uniunea Sovietica, soldatii uniunii ne-au calcat in picioare fara pic de respect, ne-au violat mamele, surorile, ne-au furat averile si ne-au cotropit. La final ne-au faramitat teritoriul si am platit daune pana aproape de momentul ’89 in forma de vapoare cu cereal ce plecau cu destinatia uniunii sovietice zilnic din portul Constanta. Astazi raman uimit vazand cum niste caractere necunoscatoare ori dimpotriva, agenti de propaganda rusi, deterioreaza aceasta imagine. Ca roman pur, nu poti in veci gasi o scuza, explicatie sau virtute poporului ce ne-a calcat in picioare si batjocorit cinci decenii.
    Cei ce o fac, defaimand in necunostinta de cauza, Statele Unite si spiritual american, sa renunte a folosi tehnologia americana care inseamna IT (sisteme de operare Appel sau WIN, telefonie mobile inteligente (IOS, ANDROID, WINDOWS PHONE 8, BLACKBERRY OS - Canada) si sa foloseasca tehnologie ruseasca (care o fi aia). Sa se uite la filme rusesti sis a renubte la a se uita la cele americane, sa asculte muzica ruseasca in loc de cea Americana sis a invete limba rusa.
    America este o tara a celor care nu stau cu mana intinsa, asteptand beneficii de la stat; este o tara in care te pensionezi cand ai adunat suficient ca sa o poti face. Acest
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare (Joi, 22 mai 2014, 2:02)

    Robert USA [utilizator]

    Acest lucru genereaza o alta perceptiva despre viata si prioritati. Libertatie vin intelegand democratia cu bune si cu mai putin bune. Cei capabili si harnici vor avea mereu de castigat in vreme ce milogii needucati vor fi cei lasati un urma. Cui nu-i convine adevarul, nu are decat sa ma ponegreasca dar mai adanc decat cateva randuri scrise la ura este adevarul pe care il vor simti pentru ca il cunosc din viata lor mizera. In incheiere vreau sa mai spun ca nu e nimeni vinovat ca unii au mai mult si altii au mai putin; asa e viata… Hotii ajung in final unde le e locul in vreme ce cei care au facut avere prin munca vor dormi cu capul pe perna de acasa.
    In rest numai de bine, Traiasca Romania si minte tuturor!
    P.S. Postacul acela cu citatul din Fox News, ori e cu adevarat un prostalau, ori habar nu are cine e Fox News, caz in care ramane un simplu om macinat de ura. Fox News este versiunea americana a latrinei 3; un post unde democratii par sa nu fi facut nimic bun, un post unde Sarei Palin ii sunt atribuite calitati intelectuale (hahaha), un post care este vadit imprtriva avortului, preaslaveste biserica, crede ca pamantul este o suprafata intinsa si plata, nu crede in incalzire globala produsa de om si lista poate continua… Au si democratii postul lor radical MSNBC unde sunt ridiculizati republicanii; Informatiile nepartinitoare vin din alte surse…
    Vicepresedintele Joe Biden a aratat ceva care aproape lipseste cu desavarsire la politicienii din Romania si anume enorm bun simt.