Parchetul Tribunalului Bucuresti: Trei medici au emis 1100 retete false, un lant de farmacii le-a decontat fraudulos la Casa de Asigurari de Sanatate

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 11:07 Actualitate | Esenţial


Trei medici au emis 1.100 de retete false pentru medicamente oncologice si hematologice, pe numele unor pacienti, iar reprezentantii unei firme ce detine un lant de farmacii au decontat fraudulor pentru acestea, la Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti, aproximativ 8,3 milioane de lei, informeaza Parchetul Tribunalului Bucuresti.

Procurorii au inceput, in luna mai, urmarirea penala in acest caz fata de zece persoane suspectate de savarsirea, dupa caz, a infractiunilor de evaziune fiscala, spalare de bani, inselaciune, fals intelectual si uz de fals, se arata intr-un comunicat de presa al Parchetului Tribunalului Bucuresti, transmis Mediafax.

In aceasta cauza, procurorii si politistii bucuresteni au facut marti 26 de perchezitii, in Bucuresti si in judetele Ilfov, Sibiu si Dolj, la locuintele unor persoane si la sediile unor societati, precum si la Institutul Clinic Fundeni.

"Din datele si probele administrate in cauza rezulta indicii rezonabile ca suspectii au creat circuite economice si financiare fictive cu scopul de a-si insusi sumele de bani rezultate din activitatea infractionala si de a denatura plata obligatiilor fiscale datorate bugetului de stat. Prejudiciul produs bugetului de stat, reprezentand TVA si impozit pe profit, se ridica la suma de circa 1,7 milioane de lei", a precizat Parchetul Capitalei.

Potrivit procurorilor, reprezentantii unei societati ce detine un lant de farmacii au inregistrat in contabilitate facturi fictive de achizitii de medicamente de la societati cu un comportament de tip "fantoma".

Astfel, in baza a aproximativ 1.100 de retete false pentru medicamente oncologice si hematologice emise de trei medici de specialitate, pe numele unor pacienti care nu au beneficiat de acestea, reprezentantii societatii au decontat fraudulos la Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti (CASMB) suma de aproximativ 8,3 milioane de lei.

"Sumele de bani obtinute au fost spalate printr-un circuit financiar fictiv, finalizat cu retragerea in numerar si insusirea lor", sustin procurorii.

Parchetul Tribunalului Bucuresti a precizat ca in aceasta cauza au fost emise zece mandate de aducere.

Politia Romana anunta, marti dimineata, ca anchetatorii vor pune in executare in acest caz 13 mandate de aducere, persoanele vizate urmand sa fie duse la sediul Politiei Capitalei, unde vor fi audiate de catre un colectiv de politisti si cinci procurori.

Prejudiciul estimat pana in prezent in aceasta cauza, potrivit Politiei Romane, se ridica la 3,5 milioane de euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4772 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    foarte important: care ”lanț” ? (Marţi, 20 mai 2014, 11:33)

    pointless man [utilizator]

    Sper că atunci cînd ancheta va avansa vom afla numele ”lanțului”. Atenție ziariști (Dl. Mixich în primul rînd) ! Nu ne lăsați în ceață.
    • 0 (0 voturi)    
      Lantul (Marţi, 20 mai 2014, 13:11)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Pe stirileprotv.ro scrie ca
      "Surse judiciare au declarat, pentru Mediafax, ca sunt facute perchezitii si la lantul de farmacii Reteta."
      Dar asta nu inseamna neaparat ca lantul in sine e implicat, poate unii farmacisti au facut-o pe barba lor. Daca va aduceti aminte a fost un scandal similar cu farmaciile "Dona", acum vreo 2-3 ani cred.
  • +3 (3 voturi)    
    3, 2, 1... Start! (Marţi, 20 mai 2014, 11:36)

    Marian G. [utilizator]

    Sa vedem niste confiscari de averi si niste vinovati in puscarie!
  • +3 (3 voturi)    
    Întrebarea corectă (Marţi, 20 mai 2014, 11:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Acum ne punem întrebarea dacă ăia care au dat diplome la plagiatori au învățat de la ăștia sau invers?
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 mai 2014, 11:47)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      executia (Marţi, 20 mai 2014, 18:05)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui

      glumiti cu executia! nu domnule,in zeghe,k sa simta gustul umilintei si in puscarie cu violatorii si talharii,sa vezi ce misto o sa se simta impreuna cu pegra societatii. de fapt EI sunt pegra,pt ca una e sa furi un lantisor de aur unei femei pe strada si alta e sa furi medicamentele s sute de bolnavi,infinit mai urat si mai josnic. cred ca vreo 15-20 ani in compania celor mai mizerabili dintre oameni,le sunt de folos lor,care sunt mai mizerabili dar s-au lafait in masini si vile luxoase si vacante aiurea. a,era sa uit: confiscarea averii pt recuperarea prejudiciului este necesara! ridicarea definitiva a dreptului de libera pactica,deasemeni. la batranete,cand or iesi din temnita,sa spele casa scarilor pt cativa firfirei pe luna... nu le va lipsi nici apa de la paine nici painea de la apa...
  • +5 (5 voturi)    
    Daca acesti (Marţi, 20 mai 2014, 12:02)

    Alor [utilizator]

    medici ar fi avut salarii de 5000 de euro pe luna ca in occident , credeti ca ar mai fi furat din banul public? Eu cred ca da ?Ce s-ar face ei saracii cu 5000€, lor le trebuie milioane. Iar vis-a-vis de firme si evaziunea fiscala facuta pe motiv ca sunt taxale prea mari. 2% daca ar fi taxele si tot le-ar fenta daca se poate.
    • +1 (1 vot)    
      talhari (Marţi, 20 mai 2014, 18:41)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      acestia sunt sociopati,nu le pasa de semenii lor,indiferent ce salarii ar fi avut,tot ar fi facut porcarii pt ca asa sunt construiti,asa functioneaza mintea lor posibil asa au fost educati in familie.
  • +6 (6 voturi)    
    Numele (Marţi, 20 mai 2014, 12:04)

    Atcika [utilizator]

    Care este numele lantului de farmacii care a decontat retetele? De ce nu ni se spune, macar sa stim sa nu mai cumparam de acolo, mi se pare ceva cumplit sa profiti pe seama unor oameni bolnavi de cancer...
  • +5 (5 voturi)    
    Ganditi-va (Marţi, 20 mai 2014, 12:19)

    gxgmarinescu [utilizator]

    cati oameni nu au putut beneficia de tratament si cati dintre ei probabil au murit!
    Cred ca pot fi acuzati si de crima cu premeditare.