UPDATE Perchezitii la Spitalul Fundeni si in alte 25 de locuri. Sunt vizati medici care ar fi emis retete false. In locuinta unui medic au fost gasiti 100.000 de euro, 140.000 de dolari si 250.000 de lei

de C.D., I.R.     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 7:56 Actualitate | Esenţial


Procurorii si politistii fac, marti dimineata, 26 de perchezitii in Bucuresti, Sibiu, Dolj si Ilfov, printre care si la Spitalul Fundeni, fiind vizati 13 medici si farmacisti suspectati ca au emis retete false pentru bolnavii de cancer, prejudiciul fiind de 3,5 milioane de euro, scrie Mediafax. Trei medici de la Sectia Hematologie a Institutului Clinic Fundeni sunt vizati in dosar.

UPDATE Parchetul Tribunalului Bucuresti: Trei medici au emis 1100 retete false, un lant de farmacii le-a decontat fraudulos la Casa de Asigurari de Sanatate



Sursele citate de Mediafax au precizat ca este vorba de medicii Otilia Georgescu, Emilia Niculescu-Mizil si Aristica Poenaru, de la Sectia Hematologie a Institutului Clinic Fundeni.

Medicul Otilia Georgescu este de fata la perchezitia care are loc la Institutul Fundeni, iar in cazul dr. Emilia Niculescu-Mizil, anchetatorii fac o perchezitie la o adresa din Sectorul 2 al Capitalei, potrivit surselor citate.

Managerul Institutului Clinic Fundeni, Carmen Orban, a declarat pentru Mediafax ca anchetatorii au venit marti dimineata, in jurul orei 06.00, la unitatea sanitara, acestia controland trei cabinete ale unor medici de la Sectia Hematologie.

Carmen Orban a precizat ca deocamdata nu stie despre ce este vorba, asteptand ca anchetatorii sa ii dea mai multe date la finalul perchezitiei. Ea a mai spus ca nu stie ce medici de la Institutul Clinic Fundeni ar fi vizati in aceasta ancheta si pentru ce fapte.

Surse din randul anchetatorilor au mai declarat, pentru Mediafax, ca in aceasta cauza va fi audiat si reprezentantul farmaciilor Reteta, Iuliana Ilincea.

Totodata, la sediul Politiei Capitalei urmeaza sa fie aduse de la Sibiu pentru audieri mai multe persoane.

Perchezitiile au loc intr-un dosar penal in care se fac cercetari cu privire la comiterea infractiunilor de inselaciune, fals intelectual, fals material in inscrisuri oficiale, evaziune fsicala, spalare de bani, dare si luare de mita, in domeniul medicamentelor.

"Dosarul penal aflat in instrumentarea Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti, sub supravegherea procurorilor Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti, vizeaza intocmirea de retete false in domeniile oncologic si hematologic care au fost decontate prin CASMB", se arata intr-un comunicat de presa al Politiei Romane.

  • Anchetatorii fac marti, in acest dosar, 19 perchezitii in Bucuresti, cate trei in judete Sibiu si Ilfov, precum si una in Dolj, la locuintele unor persoane si la sediile unor persoane jurdice.

Surse judiciare au declarat, pentru Mediafax, ca sunt facute perchezitii si la Spitalul Fundeni si la lantul de farmacii Reteta. La farmacii sunt verificate peste o mie de retete decontate, in valoare de aproximativ 7,5 milioane de lei, si facturi fiscale. Reprezentantii acestora sunt suspectati ca ar fi efectuat achizitii fictive de la firme fantoma si fara a avea autorizatie de distributie de la Agentia Nationala a Medicamentului, fiind vorba despre medicamente in domeniul oncologic si hematologic.

Anchetatorii vor pune in executare 13 mandate de aducere, persoanele vizate urmand sa fie duse la sediul Politiei Capitalei, unde vor fi audiate de catre un colectiv de politisti si cinci procurori.

Potrivit unor surse judiciare, printre persoanele care vor fi audiate sunt si medici si farmacisti.

Prejudiciul estimat pana in prezent in aceasta cauza se ridica la 3.500.000 de euro, a precizat Politia Romana.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, la una dintre perchezitii, in locuinta unui medic a fost gasita suma de 100.000 de euro, 140.000 de dolari si 250.000 de lei, in timp ce la o farmacista au fost gasiti 100.000 de lei si peste 23.000 de euro.

Peste 100 de politisti de la Politia Capitalei, precum si de la IPJ Sibiu sunt angrenati in actiune, actiunea fiind facuta cu sprijinul de specialitate al SRI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16342 vizualizari

  • +8 (30 voturi)    
    Este foarte bine (Marţi, 20 mai 2014, 9:23)

    math [utilizator]

    Aceasta inseamna institutii care lucreaza. Am insa un subiect de reflectie pentru popor si pentru "organe".
    Daca profesorii care castiga din meditatii ar declara acele venituri si ar plati impozite, puteti calcula ce venituri s-ar realiza la buget ? este considerata o "mica evaziune" asa cum se accepta si la "mesteri" la legume/fructe/flori/bauturi/miere.... Per total e vorba de sute de milioane de Euro, anual. Oamenii sunt priviti ca niste haiduci binevoitori, harnici care ajuta poporul. fara impozite rezulta preturi mai mici. Sunt niste eroi, ii iubim.
    Toata lumea accepta (eventual "nu e problema mea, sunt si ei amarati") iar apoi va mirati ca scolile, spitalele si drumurile sunt asa cum sunt.
    • +20 (24 voturi)    
      in sfarsit (Marţi, 20 mai 2014, 10:58)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui math

      profesorii nu prea fac sute de mii sau milioane de euro ca sa vina mascatii peste ei,nu e prea clara suma... medicii insa reusesc sa devina milionari in euro lucrand oficial la stat si cu infrastructura oferita de catre stat...
      • +18 (20 voturi)    
        si daca ne gindim bine... (Marţi, 20 mai 2014, 11:35)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        ...sumele astea de la medici au fost facute din "mica ciupeala" de la medicamente si operatii. Sint curios ce s-ar gasi la guvernantii care semneaza contracte de zeci sau sute milioane coco....
        • +6 (20 voturi)    
          corect , dar ... (Marţi, 20 mai 2014, 12:13)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          daca nu ar exista aceasta "mica ciupeala" ... cati din medicii cu valoare ar mai sta in romania , sau la spitalele de stat pe salarii mizere ?

          nu zic ca e bine , e foarte rau ..dar e o consecinta a intregului sistem romanesc .
          • +10 (14 voturi)    
            Nici eu nu tratez asta cu ingaduinta.. (Marţi, 20 mai 2014, 13:06)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            ...insa fac trimitere la principalii vinovati: parlamentarii!
          • +10 (12 voturi)    
            ... (Marţi, 20 mai 2014, 13:14)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            De acord. Parerea mea este ca ar trebui sa in medie salarii de 2-3000 de EUR. Dar sa fim sinceri...doctorul in speta ar fi furat oricum, la un sfert de milion de EUR cash gasiti in casa, nu mai poti invoca "traiul decent" ca pe o scuza.
          • +7 (9 voturi)    
            buget (Marţi, 20 mai 2014, 14:19)

            adro [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Daca nu s-ar fura ar fi mai multi bani pentru salariile medicilor.

            Coruptia genereaza saracie, saracia e luata ca scuza pentru coruptie...
          • +7 (7 voturi)    
            Mai gindeste-te putin.... (Marţi, 20 mai 2014, 16:14)

            Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Sint FOARTE putini medici ADEVARATI in Rominia!

            Restu', nu sint altceva decit infirmieri cu diploma de 'doctor' cumparata si care n-au NICI o sansa "afara"

            Mai pe scurt, borfasi in halate albe
          • +5 (5 voturi)    
            astea nu sint ciupeli (Marţi, 20 mai 2014, 17:42)

            andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            sunt fraude la sistemul de asigurari de sanatate.

            nu exista hot mai josnic decat acela care fura de la bolnav.

            si mai e si medic.

            o! ce le-as face!
          • +3 (3 voturi)    
            stai putin! (Miercuri, 21 mai 2014, 11:14)

            drop [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            aici e vb de profi universitari cu salarii de peste 1000 euro pe luna care au construit un grup infractional, nu de niste medici amarati.
      • +5 (9 voturi)    
        math are dreptate (Marţi, 20 mai 2014, 12:12)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        ceea ce conteaza e mecanismul economic: avem sectoare intregi din economie complet nefiscalizate, aproape toata povara fiscala se concentreaza pe ce produce 10% din populatie;

        un exemplu similar e agricultura - aproape 4/5 nefiscalizata;

        la observatia medici vs. profesori, doua lucruri ar trebui sa mai iei in calcul:

        1/ medicii sunt sub 40.000, profesorii peste 400.000 - procentele de nefiscalizare se aplica la o baza de zece ori mai mare;

        2/ medicii sunt platiti injust in minus (asta nu inseamna ca e normal sa fure), profesorii sunt platiti injust in plus; raportul normal intre un profesor si un medic in lumea civilizata e de 1 la 5 la aceeasi norma de munca; in Romania sunt platiti aproape 1/1 cu o norma de munca a unui medic peste 1 iar a unui profesor sub 1/3.
        • +6 (8 voturi)    
          sunt subiecte delicate (Marţi, 20 mai 2014, 12:59)

          math [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          care nu se discuta. Sunt multi si voteaza. Eu cred ca ar trebui interzis pentru oricine sa primeasca atentii. Inclusiv personal medical si profesori. Deci un buchet de flori sau o cutie cu bomboane e una, un plic cu 500 sau 2000 RON e altceva. Sunt firme in lumea asta unde esti obligat sa declari orice primesti (gen agenda si calendar) si esti obligat sa refuzi orice depaseste 10 Euro. Pare SF dar oamenii chiar respecta regula, sunt competenti si au o reputatie si un nivel de trai pe care nu le risca.

          La noi inca functioneaza sistemul haiducesc adica un "win-win" romanesc cu efecte foarte grave. pe scurt in cazul ideal ne operam la stat cu 1500 Euro (spaga, venituri ilegale si neclarate) la stat in loc sa ne operam cu 3000 Euro in privat. Tu iei spaga, eu fac economie, iubim "sistemul romanesc balcanic de stat" vorba invatatoarei celebre de la scoala 10 (nu mai stie nimeni de ea, dar va garantez ca o duce foarte bine, sigur au plantat-o prin vreun inspectorat ceva)

          Cineva comenta mai sus ca profesorii nu fac sute de milioane. E adevarat nici unul nu va il va concura pe Adrian Nastase (mare profesor si el) din meditatii dar sunt foarte multi si se aduna. Per total este un venit urias nefiscalizat.
    • +7 (11 voturi)    
      mda (Marţi, 20 mai 2014, 11:47)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui math

      bolnavii de cancer nu-si gasesc medicamentele si astia fac paguba.

      NISTE JEGURI UMANE!!! bine ca nu profesez... mi-ar fi scarba sa lucrez langa acesti oameni.
      • -3 (9 voturi)    
        sa profesezi in ce ? (Marţi, 20 mai 2014, 12:15)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        la ce limbaj ai prin postarile tale (majoritatea) ...sincer ... 'ingrijitori' sunt destui prin spitale .
    • 0 (0 voturi)    
      rum (Miercuri, 21 mai 2014, 17:23)

      Vali_311 [utilizator] i-a raspuns lui math

      nu de amarati trebuie sa ne legam ( vand o leguma sa poata supravetui), ci hai sa vedem unde sunt banii din spitale...toate spitalele din iasi au fundatii, iar medicii incaseza banii in contul acestor fundatii, chiar daca consultatia a fost facuta in orele de program efectuate in cadrul contractului de munca cu spitalul. cine credeti ca face parte din conducerea acestor fundatii, unde se duc acesti bani? bineanteles ca tot medicii sunt platiti cu titlul de salariu ???? asta se petrece de ani buni in iasi? ministrul nicolaescu a fost informat????? si care este rezultatul azi = 00000000000000
  • +23 (25 voturi)    
    Băsescu a avut din nou dreptate (Marţi, 20 mai 2014, 10:18)

    mono61 [utilizator]

    Guvernele Boc şi Ungureanu au căzut şi pentru că preşedintele Băsescu afirmase repetat că la bugetul CNAS sunt bani, dar că aceştia sunt prost gestionaţi. Iată, aşa este. Puneţi aici şi infracţiunile de la Spitalul de Arşi şi cred că vor mai apărea dovezi de fraudare a bugetului asigurărilor de sănătate.
  • -13 (15 voturi)    
    dar ce "surpriza" (Marţi, 20 mai 2014, 10:56)

    demaGOGU [utilizator]

    fiecare ne-lobotomizat ramas in tara stie ca astea sunt "scorurile" medicilor

    hotnews, ne serviti si ceva nou??
    • +9 (11 voturi)    
      gogule (Marţi, 20 mai 2014, 11:56)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      oricat ti ai dori, nu toate intamplarile si stirile din tara asta sunt legate de basescu.
      • -6 (8 voturi)    
        nu ? (Marţi, 20 mai 2014, 12:16)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

        dar aici poti sa faci legatura ...hai ca te ajut eu ... :
        cine ii invita pe medici sa plece din tara ? pe vremea cand era presedinte-primministru-guvern-parlament ?
  • +15 (15 voturi)    
    La GALERE cu ei! (Marţi, 20 mai 2014, 10:58)

    neagoe [utilizator]

    Niste hoti ordinari care elibereaza retete false pe spatele unor oameni mai mut sau mai putin bolnavi. Medicamentele le vind in beneficiul personal unor amarati care altfel ar trebui sa le primeasca gratuit.

    Niste borfasi!
  • +20 (20 voturi)    
    Observam in ultima vreme o concentrare (Marţi, 20 mai 2014, 11:06)

    fosta zoezoe [utilizator]

    a praduitorilor pe zonele cele mai defavorizate ale societatii.Acum cateva luni a fost mita de un milion de euro pentru un contract de achizitie miere pentru saraci din fonduri europene, praduirea bugetului sanatatii de catre medicii de la spitalul de arsi .Tinta banditilor in ancheta de azi : bolnavii de cancer.Bine zicea cineva ca astia ar trebui acuzati de genocid......As vrea sa vad cine mai fura daca ar fi incriminata ca genocid operatiunea prin care sunt sustrase fonduri destinate categoriilor defavorizate.
  • +22 (24 voturi)    
    Oare ce se va intampla cu aceste anchete (Marţi, 20 mai 2014, 11:14)

    Je__ [utilizator]

    dupa ce iese Ponta presedinte?

    Va dati seama ca acum le paraie pantalonii la majoritatea judecatorilor, medicilor, si granguri bugetari?

    Acum DNA zgaraie doar varfurile...dar stati sa coboare in provincie!?

    Acum realizati de ce P$D e la putere si de ce ne indreptam cu pasi repezi inapoi!
    • -5 (9 voturi)    
      da mai copile ... (Marţi, 20 mai 2014, 12:19)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ca astia prinsi , si restu milioanelor neprinsi inca .. fura de 1-2 ani , pana acum au fost sfinti .

      nu inteleg cum puteti afisa enormitati de genul ca tot ce e bine e (inca) meritul lui boc+bas , iar tot ce e rau e meritul psd-ului ?

      toti sunt corupti , toti au furat , toti vor fura .. nu sunt unii albi ca zapada si altii negri ca taciunele ...
      • +9 (9 voturi)    
        stimate Domn (Marţi, 20 mai 2014, 13:06)

        math [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Nu a zis nimeni ca de vina este exclusiv PSD. Opozitia a castigat de mai multe ori alegerile nu nu au fost schimbari radicale. Exista ticalosi peste tot inclusiv in partidele politice. Dar PSD reprezinta garantia ca sistemul "balcanic, romanesc de stat" va continua si va evolua. Din acest motiv partidul a fost si este sustinut masiv de sistem.
        Functionarea justitiei este o mare realizare. Dar va fi evident franata de un presedinte al sistemului. Te faci, tovarase, ca nu vezi ce declara PSD-eii, vuvuzelele lor si televiziunile lor ?
  • +5 (5 voturi)    
    Limitati lanturile de farmacii ! (Marţi, 20 mai 2014, 18:16)

    Andra99 [utilizator]

    In sfarsit au inceput sa ia la purecat lanturile de farmacii!!! Numai prin asemenea metode se poate explica cum acest "cancer" s-a intins cu asemenea repeziciune, distrugand o multime de farmacii din Romania. Legiuitorul ar trebui urgent sa gandeasca o solutie sa limiteze farmaciile, asa cum se practica si in alte tari europene.
  • +1 (1 vot)    
    Nu doar medicii (Miercuri, 21 mai 2014, 11:36)

    alina1234 [utilizator]

    Ar trebui facute controale si la departamentele de achizitii!!! acolo se invart multe miliarde si se iau spagile cele mai mari!!
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Miercuri, 21 mai 2014, 20:26)

    Natasa [utilizator]

    Ceea ce au facut medicii astia se cheama crima, ar trebui sa fie pusi la zid. Asta nu mai e ciupeala, hotie, e genocid. Mii de oameni nu au acces la tratamente, la medicamente, la operatii in strainatate si mor cu zile, iar proprietarul retelei farmeceutice Reteta are avere de 60 de milioane de euro?? In ce tara bananiera traim de s-a ajuns la atata tupeu?