Rasmussen, secretarul general NATO: Romania nu e singura. Nimeni nu mai poate avea incredere in garantiile de securitate oferite de Rusia / Basescu: Anexarea Crimeei creeaza dezechilibre in Marea Neagra, care vor trebui compensate

de Red. stiri     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 12:59 Actualitate | Esenţial


Rasmussen si Basescu
Foto: Facebook
Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a declarat vineri, la Bucuresti, ca "Romania nu este singura" in fata crizei ucrainene si ca alianta va "tot ce este necesar", in conditiile in care "agresiunea Rusiei submineaza chiar principiile pa care am construit pacea si prosperitatea, dreptul fiecarei natiuni de a-si determina viitorul si respingerea asa numitelor sfere de influenta".

Rasmussen a precizat, dupa ce a discutat cu presedintele Traian Basescu, ca nimeni nu mai poate avea incredere in garantiile de securitate oferite de Rusia, tara care a garantat integritatea si suveranitatea Ucrainei, in 1994, in schimbul renuntarii la armele nucleare, iar acum a "insfacat cu forta" o bucata din teritoriul acestei tari. "Rusia a garantat in 1994 suveranitatea Ucrainei si ce am vazut e o insfacare a teritoriului cu forta. Nu cred ca putem avea in credere in aceste garantii", a spus seful NATO.

Presedintele Traian Basescu a afirmat, intr-o conferinta comuna de presa cu Rasmussen, ca in prezent "Marea Neagra a devenit partea cea mai sensibila in regiune, e vulnerabilitatea cea mai mare pe care o avem, e stomacul moale".

"In discutii am facut aprecieri cu privire la situatia de securitate din Marea Neagra, care s-a deteriorat consistent si care acum are o alta imagine dupa anexarea Crimeei si dezvoltarea unui alt centru de putere militara care de data asta nu se mai afla sub control ucrainean. Dupa Nagorno Karabah, Osetia de Sud, Abhazia, iata un alt punct, Crimeea, unde sunt concentrate forte rusesti care creeaza dezechilibre in raportul de forte din Marea Neagra, care vor trebui compensate", a spus seful statului.
  • Iata mai jos declaratiile facute de cei doi oficial
Traian Basescu:
  • Vizita dvs. corespunde si evenimentului nostru national, implinirea a 10 ani de la intrarea Romaniei in NATO
  • Trebuie sa remarc si faptul ca vizita vine intr-un moment in care regiunea e framantata de probleme de securitate
  • Am discutat cu dl Secretar general toata problematica regiunii si modul cum trebuie sa reactionam la cresterea nivelului de insecuritate generat de situatia din Ucraina si pozitia Rusiei, anexarea Crimeei etc
  • In perspectiva summitului NATO din septembrie obiectivul nostru este consolidarea nivelului de securitate pe flancul de est si reafirmarea cu forta a aplicarii art 5 al tratatului, care garanteaza securitatea fiecarui membru prin sprijinul acordat de toate statele membre
  • Am remarcat in discutii reactia de solidaritate cu regiunea pe care au avut-o state precum SUA, care au trimis in regiune elemente de forte aeriene, forte navale, nave de lupta americane si franceze in Marea Neagra, am salutat reactia Canadei, care a trimis si ea in Romania avioane de lupta, si nu in ultimul rand reactia NATO in general fata de instabilitatea in regiune si afirmarea la cel mai inalt nivel al functionarii art 5 in orice circumstanta
  • In ce ne priveste, angajamentul guvernului de a creste alocatiile pentru Aparare e un semnal bun, poate trebuie sa mai discutam cadenta, pentru ca evenimentele nu asteapta
  • In discutii am facut aprecieri cu privire la situatia de securitate din Marea Neagra, care s-a deteriorat consistent si care acum are o alta imagine dupa anexarea Crimeei si dezvoltarea unui alt centru de putere militara care de data asta nu se mai afla sub control ucrainean
  • Dupa Nagorno Karabah, Osetia de Sud, Abhazia, iata un alt punct, Crimeea, unde sunt concentrate forte rusesti care creeaza dezechilibre in raportul de forte din Marea Neagra, care vor trebui compensate.
  • Am multumit pentru sprijinul constant acordat Romaniei si faptul ca destui romani sunt jurul domniei sale e un semn pe care l-am privit foarte pozitiv de ani de zile de cand acest proces s-a intamplat.

Anders Fogh Rasmussen:

  • Va multumesc pentru intalnirea foarte constructiva, e o mare placere intotdeauna sa va intalnesc si sunt deosebit de incantat sa vizitez Romania la 10 ani de cand sunteti membru al NATO
  • Romania e o tara puternica, angajata si de incredere
  • Jucati un rol exceptional in Afganistan, sunteti foarte activi in programele noastre internationale si ati demonstrat ca e posibil sa intoarcem tendinta de reducere a bugetelor de Aparare si sa faceti investitii substantiale in capacitati substantiale
  • Sarcina principala a NATO e protejarea aliatilor
  • Am discutat criza serioasa de la granitele noastre, Romania nu e singura, sunteti parte a NATO si orice aliat se bucura de protectia completa a NATO
  • Am consolidat prezenta noastra in aer, pe mare si pe teren din Marea Neagra pana in Baltica si vom face tot ce e necesar oricat e nevoie deoarece agresiunea Rusiei submineaza chiar principiile pa care am construit pacea si prosperitatea, dreptul fiecarei natiuni de a-si determina viitorul si respingerea asa numitelor sfere de influenta
  • Acum mai mult ca niciodata e clar ca apararea conteaza si ca legatura puternica dintre Europa si American de Nod ramane fundatia puternica pentru securitatea noastra
  • Dl presedinte, stiu ca pot conta pe sprijinul dvs si va multumesc pentru angajamentul personal pentru alianta noastra.

Intrebari din partea presei: (intrebarile, cu italice)

Ce credeti despre declaratiile recente ale liderilor rusi despre Romania, Moldova si Ucraina si faptul ca garantarea unui loc pentru Ucraina ar fi grav, plus amenintarile la adrresa integritatii teritoriale a Moldovei?


Rasmussen: Dupa ce am vazut in Ucraina nimeni nu mai poate avea incredere in asa numitele garantii ale Rusiei cu privire la suveranitate si integritate. Rusia a garantat in 1994 suveranitatea Ucrainei si ce am vazut e o insfacare a teritoriului cu forta. Nu cred ca putem avea in credere in aceste garantii.

In ce priveste viitorul statut al Ucrainei, Ucraina trebuie sa decida. Ucraina va trebui sa decida, nu Rusia, nu noi, si vom respecta. In legatura cu Transnistria, acelasi lucru se aplica Moldovei. Solicitam respectul pentru suveranitatea si integritatea teritoriala a Moldovei.

Vrem ca Rusia sa isi respecte obligatiile internationale si sa nu incerce sa destabilizeze situatia nici in Moldova nici in Ucraina

In urma cu trei saptamani, premierul Ucraina declara ca Rusia vrea sa declanseze al treilea Razboi Mondial. E NATO pregatit? Se indreapta Rusia spre asta?

Rasmussen: Cred ca e putin dramatic sa discutam despre un al treilea razboi mondial, dar va pot asigura ca NATO e pregatita sa apere si protejeze aliatii sai eficient. De aceea, am luat masuri imediate pentru consolidarea apararii colective prin forte aeriene in statele baltice, avioane AWACS in Polonia si Romania, mai multe forte pe teren. Am luat masuri si nu vom ezita sa luam si alte masuri daca e nevoie sa oferim o aparare si protectie eficienta a aliantilor. Suntem pregatiti.

Basescu: Declaratia premierului a fost putin hazardata iar NATO din tot ce stiu e tot timpul pregatit pentru orice tip de interventie, intotdeauna e o chestiune de cateva zile, cateva ore pentru a-si putea exercita capacitatea de a apara oricare membru

In cladirea MAE s-a aflat si ambasadorul Ucrainei la Bucuresti. V-ati intalnit cu el?

Rasmussen: Da, intr-adevar, am discutat despre Ucraina, dar nu m-am intalnit cu ambasadorul Ucrainei. Avem intalniri frecvente cu Ucraina la sediul NATO, avem o comisie speciala NATO - Ucraina si discutam cum putem consolida parteneriatul NATO-Ucraina si am luat deja decizii pentru a consolida relatiile, inclusiv asistenta pentru modernizarea armatei.

Cum trebuie compensate dezechilibrele din Marea Neagra?

Basescu: Eu am spus de Crimeea ca e un nou punct, am enumerat conflictele inghetate, acum e un nou punct. Exact acestea sunt elementele pe care le avem in vedere atunci cand eu ca presedinte in discutiile cu secretarul NATO am subliniat necesitatea consolidarii flancului estic. Nu o luati ca o noutate, problema consolidarii flancului estic s-a pus imediat ce Rusia a inceput operatiunile de preluare a Crimeei. Navele americane, avioanele canadiene si americane, suplimentarea trupelor terestre s-au facut imediat, in incercarea de a restabili echilibrele strategice pe flancul estic al Aliantei. La asta m-am referit. Va mai pot spune ca in opinia noastra Marea Neagra a devenit partea cea mai sensibila in regiune, e vulnerabilitatea cea mai mare pe care o avem, e stomacul moale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10683 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Bine Pres! (Vineri, 16 mai 2014, 13:37)

    ..13 [utilizator]

    Crimeea este stomacul nostru moale!!!

    si multumiri Secretarului General
    Dl presedinte, stiu ca pot conta pe sprijinul dvs si va multumesc pentru angajamentul personal pentru alianta noastra.
    • -12 (26 voturi)    
      Base+Rasm bat câmpii (Vineri, 16 mai 2014, 15:24)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Băsescu: "problema consolidarii flancului estic s-a pus imediat ce Rusia a inceput operatiunile de preluare a Crimeei. Navele americane, AVIOANELE CANADIENE si americane, suplimentarea trupelor terestre s-au facut imediat"

      Apropo de "avioanele canadiene" cu care se laudă Basescu alături de Rasmussen, să vedem care este adevărul despre cele 6 buc. CF-18, vechituri din anii '80, trimise de Canada la sf. aprilie (despre care mass-media mioritică n-a suflat nicio vorbuliță!) și care în prezent stau "parcate" la baza (americană) de la Câmpia Turzii, cu tot cu 250 personal militar ”de mentenanță”:

      Din "THE STAR", cotidianul nr.1 al Canadei:

      Titlu: "Canada’s aging CF-18 jets sent to fight PR war against Putin"

      Știrea că șase avioane de luptă CF-18 sunt trimise de Canada pentru România cuprinde două surprize. Prima este că există atât de multe dintre bătrânele CF-18 care încă mai pot zbura. Jeturile, care datează din anii '80, sunt ținute să nu se dezmembreze cu coarde și sârmă de baloți. Să sperăm că nu se vor angaja în prea multe ”dogfights”. A doua surpriză este că ele merg în România. România nu a fost amenințată de nimeni. Dar este lângă Ucraina, despre care prim-ministrul nostru Stephen Harper spune că este amenințată de Rusia. România este și ea membru NATO - ceea ce înseamnă că Canada este contractual obligată să-i vină în ajutor dacă ar fi atacată. Oare câți canadieni au habar că țara lor are un tratat de apărare reciprocă cu România? Pariez că nu mulți.”

      Merită să citiți mai departe:

      http://www.thestar.com/news/canada/2014/04/30/canadas_aging_cf18_jets_sent_to_fight_pr_war_against_putin_walkom.html
      • +11 (19 voturi)    
        dintre raspunsurile la articol (Vineri, 16 mai 2014, 16:24)

        Dlc [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        vei putea citi si unul in care un fost angajat al armatei sustine ca cele 6 avioane sunt intretinute in o stare foarte buna si e doar o minciunca ca nu pot zbura:
        "Speaking as a former Air Force Maintenance officer, I can assure you that this opening statement on the condition of the CF-18 is pure GARBAGE. This airplane has been kept in condition for the long haul, and its structural and systems updates over the years make it very capable indeed."
        In cele din urma, cele 6 avioane legate cu coarde si sarme de baloti au zburat peste jumate din lume, intre Canada si Romania, sau nu cumva au fost remorcate?
        nu e nevoie de mult: sa se ridice in aer si sa lanseze cateva rachete. Nu trebuie sa faca extra piruete. Dar in fine!
        • -10 (22 voturi)    
          ”programul Rabla” redivivus (Vineri, 16 mai 2014, 17:58)

          zizin [utilizator] i-a raspuns lui Dlc

          Stai liniștit că cele șase CF-18 din anii '80 n-au zburat non-stop din Canada până la Câmpia Turzii. Bietele de ele au făcut o escală de cîteva zile în Islanda (să mai strângă meșterii niscaiva șuruburi ce zăngăneau în zbor, să alimenteze - ele și cei 250 ”military personnel”), apoi încă un stop în Germania - deh, ce vrei, bătrînețea, 30 de ani la avioane echivalează cu 80 de ani în vârstă umană...

          Dar am așa un feeling că până la urmă ne vom procopsi cu cele 6 rable de la canadieni odată ce toată isteria asta cu Ucraina-Rusia-blah-blah iscată și întreținută de americani/NATO se va stinge. Să dea domnu' să nu țină mult că ne seacă, căci ăia 250 ”military personnel” stau aici pe banii nostri - cazare-masă-diurnă-risc-de-țară - și ăștia încasează diurnă grasă la standard NATO-lux, nu ca ostașii nostri din Afganistan.

          Și le vom plăti canadienilor bani frumoși pentru ele. Știu și ei că numai în România se vând în draci avioanele militare în prag de casare!
          • +13 (17 voturi)    
            spion rus redivivus! (Vineri, 16 mai 2014, 19:48)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui zizin

            ba chiar si expert in aviatie! Dupa 5 ani la ORICE avion singura piesa initiala e placuta cu nr. de serie.
            Dar cand te plateste Malginov si cu Bogdan Teodorescu cunostintele nu sunt obligatorii, ajung doar zbieretele!
          • +1 (1 vot)    
            adica ce vrei sa spui (Sâmbătă, 17 mai 2014, 10:43)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

            Ca trupele noastre din Afganistan sunt platite de afgani?
            Sau lucrezi dupa standardul sovietic care spune ca o trupa care a pus piciorul undeva trebuie platita/intretinuta de localnici?
      • +10 (16 voturi)    
        haha (Vineri, 16 mai 2014, 17:49)

        giigi [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        buna gluma.

        bineinteles, in comparatie, tupolevurile au fost construite ieri, si intretinute cu periuta de dinti de vajnicii soldati rusi, intotdeauna sobrii si ca si scosi din cutie..

        ai sictir, o sa zboare rogozin cu tupolevul prins de baloane pana aici.
      • +9 (15 voturi)    
        zizin = apa de ploaie (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:24)

        spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        conteaza armamentul din dotarera avioanelor si asta nu o stie oricine, canadienii nu au venit ptr. un miting aviatic si fi convins ca sunt pregatiti de riposta daca v-a fi nevoie.Daca Base e tare in gura stie ca are si acoperire ....asa ca plimba ursul pardon URSS-ul ca pace ne aduce noua.
      • +8 (12 voturi)    
        cf-18 (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:30)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        daca rusii vor dobora cf-18,vor veni alte avioane canadiene,si nu din cele 'legate cu sarma de baloti'' [apropo,in anii '80 industria aero era la alt nivel decat pe vremea lui bleriot,care a traversat in 1910 Canalul Manecii cu un avion legat intr-adevar cu sarma de baloti] Si este absolut irelevant cati canadieni au habar pe ce lume se afla,pana la urma de asta au un guvern,k ei sa doarma si sa viseze frumos mai departe. Iar daca vor intra in razboi cu rusia,va fi din vina rusiei nu a guvernului lor,care sa nu uitam,are o disputa serioasa cu rusia nu pe teme romaniei ci a teritoriilor din nordul extrem. cred ca de fapt canada cu cf-18 da un semnal rusiei,nu se pune problema de a lupta contra ei cu cf-18. si apropo de sarma de baloti,nu va imaginati ca rusia are o aviatie din starwars,in anii '90 au fost la pamant cu banii iar de atunci incoace desi au investit,au investit insuficient; rusia e mare,sunt de vegheat si zona polara si extremul orient...
      • +4 (4 voturi)    
        Nu asta e important (Sâmbătă, 17 mai 2014, 9:18)

        Soro [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        Cred ca in momemntele astea mesajul e de solidaritate, nu ca ar incepe razboiul cu aceste 6 avioane deci cred ca nu e important ce capabilitati au ele. Acelasi mesaj il transmite presedintele NATO venind aici, .... ca doar nu crede cineva ca o sa lupte el.
        Una peste alta imi place pozitia Romaniei in acest conflict si faptul ca inca Basescu e presedinte imi da un sentiment de siguranta ... sper sa nu piara dupa alegeri. Am vazut ca si Ponta a lasat-o mai moale cu declaratiile in ultimele zile. Daca i-a venit mintea la cap e un semn bun. Cate o data proverbul "daca taceai filosof ramaneai" face toti banii.
      • +1 (3 voturi)    
        Esti obositor deja (Sâmbătă, 17 mai 2014, 10:27)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        Nu pot sa-ti dau decit un citat din Sven Hassel:
        "si mai du-te la dracu, stimate membre de partid".
        E evident ca esti un tradator platit sa sara ca ars la orice citat si comentariu la orice articol. Numai numarul de minusuri aberant de mare - care probabil te lasa rece, atita timp cit esti platit pentru dezinformarea de doi bani pe care o faci - e suficient sa arate ce valoare au comentariile tale.
        De acum fac la fel cum faci tu: vad zizin, -1. Panemaiu?
      • +1 (3 voturi)    
        hai sa zicem ca citezi numai ce iti convine (Sâmbătă, 17 mai 2014, 10:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        Articolul pe ansamblu este un atac politic impotriva Prim Ministrului Harper si a deciziei sale de a se implica in Europa in cadrul fortelor NATO. E normal din partea unui ziar de stanga dupa standardele Nord Americane.
        Interesant e ca viziunea asta e comuna tuturor stangistilor de pe ambele maluri ale Atlanticului si anume: nici-un efort nu are rost, Putin si Rusia nu trebuie provocati, starea noastra economico-militara nu ne permite un astfel de efort militar, etc.
        Autorul chiar face o analogie cretina comparand dreptul lui Putin de a isi proteja sfera de influenta cu actiunea americanilor cand cu Criza cubaneza.
        L-as intreba cate rachete nucleare au instalat americanii in Ucraina ca sa justifice actiunea rusilor.
        PS vad ca esti expert in probleme militare, ne dai linkuri intr-o veselie cu cat de tari sunt armele rusesti si cat de depasite sunt cele ale Occidentului. Interesant.
  • -6 (26 voturi)    
    alocam ceva si pt alocatia copiilor? (Vineri, 16 mai 2014, 13:43)

    Dl.Gica [utilizator]

    42 lei/luna pt un copil din 2006 pana in 2014 este pus si simplu bataie de batjocura.
    Nici daca mananca numai paine sau cartofi fierti nu ajung banii pt o saptamana sa hranesti un copil.
    Va bateti joc de parintii care se chinuie si isi iau de la gura sa creasca copii in tara asta de cacao unde va doare in cot de noi. Alo Presedentia, Ponta se aude?
    • +6 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 15:25)

      [anonim] i-a raspuns lui Dl.Gica

      • +2 (4 voturi)    
        Problema e ... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 8:04)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

        ... ca daca nu alocam ceva si pt. a ne proteja granitele, in conditiile in care Rusia a luat-o rau de tot pe aratura, nu-i sigur ca vom mai avea unde ne creste copiii.
    • +10 (20 voturi)    
      Alo (Vineri, 16 mai 2014, 17:21)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Dl.Gica

      Gica, suna la Ponta. La el sunt finantele tarii, nu la presedinte. Guvernul ponta a redus cheltuielile presedentiei.
  • -12 (24 voturi)    
    două chestii (Vineri, 16 mai 2014, 13:52)

    Mazeta [utilizator]

    "Rusia a garantat in 1994 suveranitatea Ucrainei si ce am vazut e o insfacare a teritoriului cu forta. Nu cred ca putem avea in credere in aceste garantii."

    1. Memorandumul din 94 a avut trei garanti: SUA, Rusia si Marea Britanie. Nici una dintre cele trei mari puteri nu vrea sau nu poate respecta garantiile date.

    2. Memorandumul din 94 nu a fost ratificat niciodată. Ţeapă!
    • +1 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 14:53)

      [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      • 0 (2 voturi)    
        Daca va fi razboi cu Rusia ... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 8:16)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

        ... pe care Rusia il va pierde, tarile EU castiga acces la resursele Rusiei, cam la fel cum au castigat americanii acces la resursele irakiene. Mie asta nu mi se pare de aruncat.

        Problema e din punctul meu de vedere diferita. Omul de rand e o garantie solida doar in conditiile unui stat democratic cu o populatie educata si implicata - cum e de ex. Elvetia. In situatia aia, democratia chiar functioneaza, demagogia nu duce nicaieri si statele mici nu au de ce sa se teama de agresiune militara din partea vecinilor mai mari.

        Problema e insa ca in cazul vecinatatii dintre un stat mare si unul mic, cum e Rusia vs. Ucraina, garantul corectitudinii relatiilor bilaterale trebuie sa fie omul de rand rus - Ucraina, dupa cum se si vede, nu prea are cum dicta Rusiei sa stea cuminte. Ori omul de rand rus e sarac, slab educat, usor de manipulat, iar Rusia actuala nu e democratie ci dictatura - ce-i drept, condusa in mare masura cu televizorul, nu musai cu cnutul, cum era in trecut.

        Asa ca vezi matale, bune sau nu de sters la fund, tre' sa folosesti ce poti ca sa-ti asiguri securitatea ca stat, nu te poti baza doar pe faptul ca cetatenii tai si ai vecinilor tai gandesc. Intr-o lume ideala tratate de genul celui discutat n-ar avea nici un rost, dar din nefericire nu traim intr-o lume ideala.
      • 0 (4 voturi)    
        sa nu exageram (Sâmbătă, 17 mai 2014, 13:17)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu este chiar totul o apa si-un pamant, ca altfel ar exista pt Rusia, nu pt SUA.
        Dintre cei 3, doar Rusia s-a cacat pe integritatea teritoriala a Ucrainei. E drept ca ceilalti 2 nu au pornit razboi cu Rusia pt Crimeea, dar nici nu au ocupat vestul Ucrainei, asa cum le place rusilor sa se faca lucrurile de la Ribbentrop-Molotov incoace.
        • +1 (1 vot)    
          Diversity Visa (Duminică, 18 mai 2014, 15:27)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          Diversity Visa
          Diversity Visa
          Diversity Visa
          Diversity Visa
          Diversity Visa
          Diversity Visa
          ... no bine?!
    • +8 (16 voturi)    
      numai ca (Vineri, 16 mai 2014, 17:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dintre cele 3 tari garante numai una s-a apucat sa rupa bucati din Ucraina si anume Rusia.
      Faptul ca celelalte doua nu au trimis imediat parasutisti in Crimeea din alt film
      • -10 (14 voturi)    
        eh (Vineri, 16 mai 2014, 18:04)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        În 20 ani (!!) SUA și Marea Britanie n-au avut timp să ratifice memorandumul de la Budapesta. Nu te întrebi de ce?
    • +6 (8 voturi)    
      garantie (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:35)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pai e o diferenta intre a garanta si apoi a invada/anexa si a garanta si a nu face nimic - inca! iar daca nu a fost ratificat,desi ukraina s-a denuclearizat pe baza acelor garantii,vorbim intr-adevar de tzeapa in stil rusesc.nazvidanie.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 17 mai 2014, 10:02)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e o diferenta intreu USA si UK care nu au reusit sa se tina de cuvant pt ca nu au intrat cu armata impotriva rusilor si Rusia care, ea insasi, a ocupat teritoriul Ucrainei. Cand esti Mazeta ruseasca ce sa zici si tu, mai ai un pic si scoti americanii si englezii mai vinovati decat rusii la capitolul asta.
  • -17 (29 voturi)    
    romani nu mai fiti cocosi !NATO nu-i sigur !!! (Vineri, 16 mai 2014, 14:00)

    andreesanu [utilizator]

    Daca pina acum ati fost cocosi crezind ca ati scapat de amenintarea Rusiei ,azi v-a spus-o seful NATO -nimic nu-i sigur !!!.Asa ca mai usor cu pianul pe scari ,se pare ca rusnacul stia bine ce vorbeste.
    De gargara cred ca v-ati saturat .
    • 0 (12 voturi)    
      Lui Ceusesescu (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:12)

      spectator47 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      nu i-a fost frica de rusi dar NOI in situatia (conjuctura) actuala putem spune ca n-i se falfaie.......avem suficiente atuuri ....
    • 0 (0 voturi)    
      foc of (Duminică, 18 mai 2014, 15:29)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      focofski!
  • -16 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 14:09)

    [anonim]

  • 0 (10 voturi)    
    din toate declaratiile astora... (Vineri, 16 mai 2014, 14:17)

    sachei [utilizator]

    cum ca Romania nu e singura (si au fost mai multe) sa inteleg ca am fost in pericol? sau mai sintem inca???
    • +12 (16 voturi)    
      dute si te culca (Vineri, 16 mai 2014, 14:44)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      te trezim dupa ce pleaca rusi de aici.

      Daca ti-ai inchipuit vreodata ca Rusia a incetat sa isi exercite influenta in Romania te-ai inselat. trebuie numai sa te uiti la cine este astazi la putere
      • -1 (7 voturi)    
        se scrie du-te (Vineri, 16 mai 2014, 15:21)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        iar eu vorbeam despre razboi nu despre influenta
      • +10 (14 voturi)    
        Chiar nu intelegi? (Vineri, 16 mai 2014, 22:10)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        sau te faci?

        Nu pricepi ca nu nu toate lucrurile se pot vorbi pe fata? Tu crezi ca la intamplare s-au alarmat astia din NATO?

        Eu cred ca serviciile de informatii au amanunte mai multe decat mass media. Aduti aminte de ce a scapat presedintele Basescu pe piata in urma cu cativa ani: Marea Neagra - lac rusesc.

        A stiut cat se poate de bine ca Rusia nu va sta cuminte mult timp dupa destramarea URSS.

        Da, suntem in pericol de razboi cu federatia Rusa. Nu trebuie sa fie scos al soare armamentul nuclear ca sa spunem. Aha, avem razboi!

        Oriunde sunt conflicteintre forte armate organizate este RAZBOI. Ca este civil, de ocupatie sau eliberare, este o alta poveste.

        Dar noi acum suntem in pericol, chiar daca nu se vorbeste in presa de asa ceva. Si presedintele si premierul stiu ca nu suntem pregatiti de asa ceva, suntem in aceeasi situatie cu Ucraina din punctul de vedere al dotarilor de armament. Nu vad nici pe americani sa vina si moara pentru noi si nici macar pe ai nostrii din tara.

        Numai Dumnezeu daca ne mai apara, altfel - inapoi in gulag.

        Inca o data. DA, suntem in pericol.
        • +3 (9 voturi)    
          pericol (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:43)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

          pericolul este evident;prea des se spune sa nu ne facem griji,ca rusia cu ukraina are treaba nu cu noi,ca otan ne este alaturi ... e clar ca suntem in rahat pana la gat. iar maimuta de ponta vb de cresterea bugetului apararii in ... 2017. tradare pe fata;dupa alegerile prezidentiale din 25 mai in ukraina incepe nebunia si e probabil ca in iunie parasutistii si marinerii rusi sunt la gurile dunarii si la chisinau;pt cei care nu inteleg ce inseamna asta,putem spune doar atat: razboi! iar ungaria,aliatul nostru nato,va ''combate'' agresiunea ruseasca pe crestele carpatilor orientali...poate si sarbii vor ''proteja' timisoara de a''gresori''... e posibil sa traim ultimele saptamani de pace iar prin august sa facem foamea si setea sub ocupatie ruseasca si bombardamente americane
  • +16 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 16 mai 2014, 14:32)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    rog postacii idioti ai PSD=PUTIN sa nu inceapa comentariile idioate.
    • -8 (18 voturi)    
      ca ale tale .. de ex . (Vineri, 16 mai 2014, 14:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ca vad ca ai inceput deja ..si te incadrezi ...
    • -9 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 mai 2014, 14:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      • +8 (14 voturi)    
        pentru (Vineri, 16 mai 2014, 19:12)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui

        trolli platiti de oligarhii rusi si romani, am o urare:
        Hai siktir, mai tovarasi. Slugoii oligarhilor semianalfabeti cu ceafa groasa, cam ca varanul, asa. adica mazeta, zizin, adrian, bebembe, gica, etc....oameni, daca pot fi numiti asa, dupa chipul si asemanarea stapinilor lor. Daca sinteti asa convinsi de binefacerile regimului feudal rusesc, emigrati in rusia dragi tovarasi si lasati-ne in pace.
  • +11 (17 voturi)    
    daca NATO..... (Vineri, 16 mai 2014, 14:38)

    translativus [utilizator]

    .....UE si USA, luau in seama atentionarile lui Basescu inca de pe vremea celebrei expresii "Marea Neagra nu este lac rusesc", nu s-ar mai fi ajuns in aceasta situatie iar Crimeea nu ar mai fi fost anexata.

    Bine ca macar acum, in ceasul al XII-lea, si-au dat si ei seama ca "Nimeni nu mai poate avea incredere in garantiile de securitate oferite de Rusia ".
  • -6 (8 voturi)    
    Statul si individul (Vineri, 16 mai 2014, 15:07)

    Vladel [utilizator]

    La intrarea in comunism se vorbea de libertatea celor saraci, care sunt asupriti de cei bogati, la iesirea din comunism s-a vorbit de tirania statului asupra individului si ca democratia va aduce libertatea mult visata.

    Intelectualii, cei premiati de Basescu, vorbesc de fascinatia civilizatiei occidentale si de rafinamentul ei, precum si de libertatea indivizilor si de lipsa tiraniei Statului.

    Statul in democratie, nu dispare ci capata o noua forma: Statul de drept. Adica o adunare de oameni, girata de votul majoritatii, care sub auspiciile.acestei investiri se considera indreptatiti sa emita legi care sa reglementeze viata minoritatii. In consecinta individul este in continuare prigonit. Nu numai ca nu are optiunea sa nu opteze pentru democratie si statul de drept ( dupa cum se vede foarte clar acum in Ucraina ) dar se si vede constrans de votul majoritatii.

    Statul de drept si democratia sunt tot niste ideologii promovate asiduu, ca o forma.de.organizare, de acei oameni care nu pot sa existe fara o forma de organizare.

    Rezultatul: Statul de drept decide. Ce decide ? Sustinerea continuitatii lui ca forma de subjugare a minoritatii.

    Organizarea, in relatii de prietenie si amicitie intre persoanele care formeaza Statul de drept exista. De ce e nevoie de forma de organizare legitimata de o majoritate sociala ? Pentru ca, sub auspiciile acestei investituri sa-si poata urmari interesele personale. Tot timpul exista cealalta factiune politica "cei buni" care vor repara ce au facut "cei rai" si noua majoritate formata din dezamagiti care ii voteaza. Iluzia si exploatarea continua pentru cei multi in numele unei libertati si bunastari iluzorii.

    Oameni buni puteti fi liberi, liberi, liberi! Si atunci vor fi si conducatori care se vor ridica dintre voi si vor fi cei care va merita si pe care ii meritati de drept.
    • +4 (6 voturi)    
      O utopie la fel de mare ca si comunismul (Vineri, 16 mai 2014, 19:34)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      Omul este o fiinta sociala pentru ca viata presupune pe langa libertate deplina si pericole si amenintari. Omul social este raspunsul la aceste amenintari si pericole. Ceea ce enunti tu este la fel de utopic cu a spune nu este nevoie de anticorpi, este suficient sa respiram aer curat, aer cu microbi nu exista si nu va fi niciodata. Doborati sistemul imunitar si trageti aer in piept cu putere, microbii nu exista, puteti fi liberi liberi. Ceea ce spui tu este exact ceea ce spune virusul HIV unui om infectat. Nu te teme, nu ai nevoie de sistem imunitar. Poti fi liber liber liber!. Rezultatul il cunoastem cu totii...
  • +8 (14 voturi)    
    Filorusi din toate tarile, iesiti de pe HN! (Vineri, 16 mai 2014, 20:44)

    Luk [utilizator]

    Pentru istetila care moare de grija avioanelor canadiene: pe cuvantul tau de onoare ca au rusii tupeu sa doboare un avion canadian? :)) Daca rusul stie ca-i ceva canadian sau american pe aici si zboara...o sa se gandeasca nitel inainte sa se miste. Am vazut ca avionul lui Rogozin a fost destul de impresionat :))
    • +4 (10 voturi)    
      avion (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:47)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      evident,daca dobori o rabla cu frunza de artar pe ea,e posibil sa apara alte frunze de artar care sa nu fie rable. ca fapt orientativ,pt toti ignorantii care abereaza: canada are pib cat rusia la o populatie de 4 ori mai mica; adica isi permit cheltuieli consistente pt inarmare si nu va temeti,au aviatie!!
  • -1 (9 voturi)    
    baieti ! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 11:43)

    tot [utilizator]

    Nu va agitati. Nu ne apara nimeni de nimic.Sintem noi pe pielea noastra !