Victor Ponta: Seful NATO ne-a felicitat pentru alocari suplimentare in domeniul Apararii/ In 2017 vom aloca 2% din PIB

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 11:08 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, vineri, ca secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, cu care a avut discutii la Ministerul Apararii Nationale, a felicitat autoritatile de la Bucuresti pentru alocarile bugetare suplimentare destinate armatei.

Seful Executivului a precizat ca, in discutiile cu oficialul NATO, a asumat faptul ca Romania va creste gradual alocarea bugetara in domeniul Apararii, astfel incat in 2017 sa ajunga la 2% din PIB, asa cum este cerinta pentru toate statele membre ale Aliantei Nord Atlantice.

"Am discutat cu secretarul general al NATO inclusiv despre alocarea bugetara. Am sustinut si am fost in primul rand felicitati pentru alocarile suplimentare in domeniul Apararii. De asemenea, am precizat cat de important a fost si este pentru economia romaneasca, pentru locuri de munca, pentru dezvoltarea sistemului militar si de aparare al Romaniei faptul ca am obtinut aprobarea Comisiei Europene pentru stergerea datoriilor istorice din industria de Aparare.

Fara aceasta stergere a datoriilor istorice, practic, toate fabricile de tehnica militara din Romania erau condamnate la faliment. Si, in plus, am asumat - si sunt convins ca voi avea sprijinul politic din partea tuturor fortelor politice reprezentate in Parlament - faptul ca aceasta crestere a alocarilor pentru Ministerul Apararii pe care am realizat-o in 2013 si in 2014.... Va reamintesc ca am preluat de 1,1% din PIB, o catastrofa pentru Armata Romana si pentru capabilitatile militare romanesti. Am ajuns azi la 1,5% din PIB si, pe baza unei cresteri graduale asumate de catre Parlament de 0,2% din PIB, in 2017 vom putea sa avem acel 2% care este solicitat la nivelul tuturor membrilor NATO", a declarat premierul, potrivit Agerpres.

Intrebat daca in cadrul intrevederii s-a discutat despre posibilitatea prezentei permanente a NATO in tara noastra, Ponta a spus: "Se discuta de secretarul general al NATO cu toti reprezentantii statului roman - presedinte, ministrii, tot ceea ce tine de strategia in viitor. Ceea ce este important este angajamentul foarte ferm de respectare si de solidaritate cu toate tarile NATO, inclusiv Romania".

Seful Executivului a precizat ca 'nu exista niciun fel de pericol concret pentru populatia sau pentru teritoriul Romaniei atat timp cat suntem membri ai NATO', dar a tinut sa sublinieze rolul strategic pe care tara noastra il are in regiune.

"Romania este la frontiera NATO cu cea mai tulburata regiune, in fata tuturor agresiunilor produse impotriva Ucrainei si din acest punct de vedere Romania are un rol strategic fundamental", a precizat Ponta la Palatul Victoria.

Ponta a precizat ca, in plus, aceasta alocare va permite ca Romania sa-si indeplineasca toate obligatiile care decurg din calitatea sa de membru al NATO si, evident, granita estica a Aliantei Nord Atlantice.

Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a fost primit, vineri, cu onoruri militare la Ministerul Apararii Nationale, in prezenta premierului Victor Ponta, a vicepremierului Gabriel Oprea si a ministrului Apararii, Mircea Dusa. Secretarul general al NATO va fi primit vineri si de presedintele Traian Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3707 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    perfect (Vineri, 16 mai 2014, 11:18)

    Mazeta [utilizator]

    Hai să mai luăm 12 rablioane!
    • +13 (15 voturi)    
      N-avem nevoie , (Vineri, 16 mai 2014, 12:11)

      Băsistude Serviciu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      avem bărci trase de jandarmi .
    • -12 (14 voturi)    
      Realizare: NATO a adus Rusia cu 330 km mai aproape (Vineri, 16 mai 2014, 12:27)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Americanii (conducerea NATO) l-au înlăturat de la putere pe Victor Ianukovici, pro-rus dar totuși ales democratic, instalând un guvern marioneta pro SUA. Daca nu acționam rapid, daca nu reîntregim România ne trezim în mod sigur cu o situație de securitate mult mai proasta decât atunci când am intrat în NATO, mai precis cu Transnistria, Sudul Basarabiei, Gagauzia si insula Șerpilor anexate, ceea ce ar însemna un dezastru. Deja NATO a apropiat Rusia cu 330 km de orașul Galați odată cu alipirea Crimeei la Federația Rusa. Daca pierdem timpul, trupele Moscovei își vor stabili baze la 15 km de Galați, 8 km de Tulcea, 120 km de Constanta și 200 km de București. Comparativ, înainte de referendumul din martie 2014 Rusia se găsea la nu mai puțin de 550 km de România, acum deja a ajuns la 220 km și avansează.

      Nu mai exista nici o indoiala ca Putin dorește sa preia toată partea de sud și est a Ucrainei adică următoarele regiuni: Odesa, Nikolaev, Herson, Crimea (deja anexata), Zaporoje, Dnepropetrovsk, Donetsk, Harkov, Lugansk, care sunt teritoriile de unde Victor Ianukovici a primit vot majoritar când a candidat la președinția tarii.

      Sudul Basarabiei face parte din regiunea Odesa. Rusii nu trebuie lăsați sub nici o forma sa acapareze acest pământ. România trebuie sa-l ia înapoi acum repede, înainte de a cădea sub controlul Moscovei. Situata ne este favorabila, Vladimir Putin fiind prea ocupat cu anexările a diverse teritorii ucrainiene, mai importante pentru regimul sau decât Sudul Basarabiei, ca sa poată organiza o contraofensiva împotriva romanilor. De asemenea, odată ce rusii pun mina pe portul Odesa si teritoriul de la nord de oraș si est de Transnistria, ucrainienii nu mai au acces în Sudul Basarabiei deci război cu forțele de la Kiev nu vom avea. Șansele de reîntregire a României, posibil chiar anul acesta, sunt foarte mari. Trebuie profitat de actuala conjunctura.

      Odata ce ne luam inapoi toata Basarabia istorica ii putem ajuta pe Ucrainieni sa lupte impotriva rusilor.
    • -7 (11 voturi)    
      Prioritatea NATO = razboi interminabil in Ucraina (Vineri, 16 mai 2014, 12:55)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Prioritatea numarul unu a NATO (a SUA) este un razboi interminabil intre Rusia si Ucraina ce are ca scop principal slabirea puterii Moscovei in lume si de perspectiva mai indepartata dezintegrarea Federatiei Ruse.

      Intrarea Ucrainei in NATO, sau cel putin a nordului ei, nu este o mare urgenta. Ce ar putea face trupele aliantei odata ajunse la granita de nord est a Ucrainei? Ar sta acolo la 450 km de Moscova mult si bine fara sa se intimple nimic (NATO deja este de ani buni la 590 km de capitala Rusiei, in Letonia).
    • -8 (10 voturi)    
      hai sa mai dam niste pensii nesimtite (Vineri, 16 mai 2014, 12:56)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la diverși ”ghenerali” comuniști (de pace), bani din care o parte se întorc în buzunarul MAZETELOR (pro-ruse).
    • +1 (3 voturi)    
      Revinire la... dedicatii (Vineri, 16 mai 2014, 13:41)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      n cadrul articolului Vladimir Putin: Recursul la armata in estul Ucrainei, o crima grava care va avea consecinte
      Atentie (Joi, 24 aprilie 2014, 17:33)
      Urmeaza escaladarea in galop a conflictelor intra-ucrainiene si ...extra-ucrainiene. Atentie la reactiile comunistilor , neo-comunistilor si in general a tuturor stangistilor din Romania. Testul major al increderii si al mentalitatilor romanilor-al tuturor romanilor- in comunism sau in lumea libera a inceput.Inclusiv pentru elitele de toate gabaritele si "soiurile romanesti",inclusiv pentru PRESA.Cel putin pentru aceasta tara ce ne sta langa inima - Romania -,"finalizarea evenimentelor" de acum 25 de ani se apropie vertiginos ,printr-o etapa care va limpezi intregul mers al evenimetelor "lovilutiei " de la 1989.Indiferent ca s-a facut ca la...Ialta/Malta cu toata regia, recuzita si mimarea de rigoare sau ca s-a facut pe bune si pe saturatie ajunsa la apogeu fata de comunism. Sunt convins ca unele tari ... autoare si coautoare majore la ceea ce s-a intamplat acum un sfert de secol vor iesi foarte sifonate din afacerile puse la cale atunci. Peste cateva luni, in orice caz pana in 2015 pe vreme asta, lumea va incepe sa arate cu totul altfel.Altfel decat in secolul al XX-lea.Doamne, ajuta-ne.
    • +4 (8 voturi)    
      stim (Vineri, 16 mai 2014, 14:01)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      macar cine esti ..esti din grupa: Democratie vreti? . fir-ati ai dracului ( urmata de rafale de Ak 47)
  • +16 (18 voturi)    
    doar nu era sa mareasca bugetul (Vineri, 16 mai 2014, 11:26)

    __alex__ [utilizator]

    la invatamint, si-ar fi erodat baza electorala.
  • +12 (18 voturi)    
    realitatea (Vineri, 16 mai 2014, 11:33)

    jofu [utilizator]

    Oare cine il mai crede pe acest Pinochio deghizat in Mickey Mouse ?
    Citind declaratia Prim-Copiatorului tind sa cred ca lucrurile s-au desfasurat in felu urmator :
    1. Viorele adu catastifu sa vedem daca ai alocat apararii cat ti-am spus ! ai alocat. vezi ca se poate !(asta era lauda).
    2. Pe viitor vreau 2%! ai inteles?

    bine. pa
    • +7 (7 voturi)    
      Agariciu (Vineri, 16 mai 2014, 14:01)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui jofu

      colecteaza voturi dupa invataturile fsn-ului
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 16 mai 2014, 11:39)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Totusi, NATO nu are un sef, ca nu e SRL, iar Ponta nu s-a exprimat in felul asta dupa cum vad pe toate celelalte agentii de presa.
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 16 mai 2014, 11:42)

    Soljenitin [utilizator]

    Ma intreb cum s-au inteles, ca tonta nu prea vorbeste engleza iar Rasmussen nu prea intelege rusa...
    • +5 (5 voturi)    
      a fost (Vineri, 16 mai 2014, 14:03)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      pure chemistry..s-au inteles din priviri ..o adevarata reconciliere intre valori antagoniste
  • +13 (17 voturi)    
    daaa (Vineri, 16 mai 2014, 11:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    2017... dupa ce cucereste rusia jumatate din europa.

    ///
    • +9 (11 voturi)    
      Nu au rusii sanse (Vineri, 16 mai 2014, 12:10)

      Băsistude Serviciu [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      până atunci luptăm cu ei cu bărci trase de jandarmi . Ce stii tu....!
    • -6 (10 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 16 mai 2014, 12:15)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Exact asta ne lipsea....bani pentru armata si razboaiele altora.
      Nu avem bani pentru investitii, educatie, sanatate, cultura, etc. dar gasim pentru armata.
      Ce ar apara armata romana?
      Bogatiile Romaniei care nu mai sunt le ei?
      nato asta este o mare teapa....spoliaza popoare care muncesc ca niste sclavi pentru harburi de avioane de razboi, pentru tancuri care ies din uz in ''marile democratii''...
  • +14 (18 voturi)    
    WoW !!!! (Vineri, 16 mai 2014, 11:47)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    Si când te gândesti că putea trimite o telegrama pentru felicitări .

    Cum dracu ne-am pricopsit cu ăsta prim-ministru ?
  • +11 (17 voturi)    
    A mai folosit Ponta minciuna asta (Vineri, 16 mai 2014, 11:49)

    Matrafirefox [utilizator]

    ca "a fost felicitat" cand realitatea a fost ca a fost tras de urechi pentru lipsa lui de raspundere. Si se lauda ca a sters datoriile industriei de aparare de parca a facut cea mai tare chestie. Bai///, Romania tot n-are destule autostrazi, caile ferate sunt in paragina, bani pentru spitale nu-s, bani pentru scoli nu-s, bani pentru diguri nu-s - desi ai mintit ca dai 15 milioane de lei pentru digul de la Beiu. Ce freaca Sova? De ce nu munceste? Du-te la doctor, Ponta, esti bolnav mintal.
  • +13 (17 voturi)    
    Ponta: Desi ne paste razboiul nu e nici un pericol (Vineri, 16 mai 2014, 11:52)

    dumitrica [utilizator]

    Doua declaratii, facute de Ponta la 13 zile distanta una de alta se bat cap in cap. In prima zice ca ne paste un razboi, pe urma ne asigura ca nu exista nici un pericol pentru populatie. Primul ministru azi spune una miine alta, este total neserios.

    1) 3 Mai 2014: "Premierul Victor Ponta a facut aceste declaratii sambata dupa-amiaza, la Fabrica de Avioane din Craiova, unde le-a spus reprezentantilor uzinei ca, "desi ne paste un razboi", vestea buna pentru ei este ca vor avea comenzi." Sursa: (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17158476-ponta-situatia-din-ucraina-cea-mai-mare-provocare-securitate-din-ultimii-20-ani-pentru-romania.htm)

    2) 16 Mai 2014: "Seful Executivului a precizat ca 'nu exista niciun fel de pericol concret pentru populatia sau pentru teritoriul Romaniei atat timp cat suntem membri ai NATO'" Sursa: (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17273752-victor-ponta-seful-nato-felicitat-pentru-alocari-suplimentare-domeniul-apararii-2017-vom-aloca-2-din-pib.htm)
  • +11 (15 voturi)    
    Brrr.. (Vineri, 16 mai 2014, 11:56)

    nic1 [utilizator]

    cine te crede? Tata socru?eu nu.Minţi de îngeaţa apa.
  • +4 (4 voturi)    
    gresit (Vineri, 16 mai 2014, 12:14)

    feldspat [utilizator]

    bugetul apararii este suficient ... trebuie redus personalul ...nato cere, conform angajamentului, max. 12000 cadre. procentual cu populatia romaniei. din pacate din bugetul apararii trebuie intretinuti de patru ori mai multi angajati. nu se face curatenie in efective. mi de generali si ofiteri superiori n-au ce cauta sa ingreuneze bugetul cu salarii uriase, nesimtite .... la fel si in sanatate 30-40 % din buget este furat efectiv prin decontari ilegale la cnas. nu am vazut in protestele grevistilor din sanatate si acest punct. sa ceara controale mai serioase la spitale, medici de familie sau farmacii ...
  • +8 (8 voturi)    
    Romani, va ordon ! (Vineri, 16 mai 2014, 12:33)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Sa fie ridicate interceptoarele ! Basistii ataca la baioneta ! Vor sa-mi fure teza de doctorat (tesi di dottorato ?) !
    Aici la sediul MApN, cu ajutorul NATO, poate ne aparam !
    Doamne ajuta(ne) !

    Dupa ce voi fi Prezident ma voi ruga la Catedrala Mantuirii Neamului (impreuna cu serviciile si arhiereii natiunii) ca toate partidele de dreapta (sau de dreptu'n stangu-gen PNL-ul lui Crinu cel Tradator de Uslam, Fenechiu Transformator, Chitoiu cel Imunitar, Campeanu Nevinovata,David cel Imaculat, Barbu Culturalul , Stroe de la Pungesti, Nicolaescu Nereformatul si toata gasca de somitati) sa nu reuseasca sa mai reduca salariile bugetarilor cu pana la 99% , sa nu mai asupreasca pensionarii serviciilor, handicapatii, baronii , DNA-ul, CCR-ul si cu voia Domnului PSD-ul cel Victorios !
    Doamne ajuta(ne) ! Promitem sa taiem toate padurile Romaniei. Deja la Iasi treaba e avansata ! Putem astfel taia frunze la oropsitii catei comunitari !
    Cu Dracu ne descurcam NOI ! -:)
  • +4 (4 voturi)    
    Festin (Vineri, 16 mai 2014, 12:36)

    hot news [utilizator]

    Si acasa ca si-n deplasare: bucurie mare, a fost mangaiat pe cap si i s-a dat un bol de Chappi
  • -1 (7 voturi)    
    dragosionutvasile@gmail.com (Vineri, 16 mai 2014, 12:44)

    Dragos93 [utilizator]

    Toate armatele lumii consuma fonduri uriase fara sa aiba utilitate. Armatele ar trebui interzise prin legi internationale. Cei care considera ca diferendele dintre state se mai pot rezolva prin forta armata in secolul 21 este inapoiat. Desi este o utopie, banii pe care statele le investesc in forta si cercetarea militara ar trebui directionati spre investitii in educatie si sanatate. Dar probabil ca este imposibil acest lucru la ce interese uriase exista
  • +4 (4 voturi)    
    Mandru ca sunt roman (Vineri, 16 mai 2014, 12:51)

    Rogue [utilizator]

    Guvernul a cerut o derogare pt. un deficit mai mare cu 0.2% motivand ca trebuie alocati bani suplimentari la aparare. Dar acolo vor fi alocatii 155 mil de euro cea ce nu reprezinta decat putin peste 0.1% din PIB. Unde s-au dus restul de bani?.

    In cadrul campaniei "Mandru ca sunt roman" apare intr-un clip un sistem Hawk importat la mana a 5-ea (nu se mai fabrica acesta varianta) si care nu este funtional (bine poti face trageri dar nu poate fi folosit intr-un conflict pt. ca si-a demonstrat ineficienta acum multi ani).
    De ce sunt mandrii:
    -ca s-a importat ceva?. Cum poti sa fi mandru cand in tara sunt atatia someri si tu dai de lucru oamenilor din alta tara(Nu zic ca putem noi sa producem asa ceva sau ca trebuie sa facem totul dar eviti sa folosesti in campanie)?;
    -ca este la mana a doua?;
    -ca este nefunctional si trebuie updatat?.

    In alt clip, parca, apare un transportor Piranha nomal importat si el. O achizitei discutabila pt. ca ceva asemanator putem produce in tara: SAUR2. Care era doar putin inferior.
    Doar 4-5 mil de euro si avem incheiat programul TBT - SAUR3 care, din anumite puncte de vedere, poate fi chiar superior Piranha. Doar atat trebuie sa aloce Ponta daca vrea sa fie mandru de ceva romanesc (in Serbia s-a putut face un transportor si acum exporta in Pakistan./ Si cate oferte de a exporta a avut Romania...)
    Halal mandrie romaneasca.

    Ce ma face pe mine mandru ca sunt roman? Poate fi o poveste dar:
    Fabrica care realiza SAUR2 a ramas fara bani iar de la buget nu a primit. Ca sa poata termina transportorul muncitorii si-au donat salariile si s-a facut.
    Acest transportor ar trebuii sa fie un simbol al schimbarii de mentalitate in Romania. De la: "nu se poate, ;sa vina guvernul sa ne dea' la 'ce putem face noi pt. a realiza ceva'.

    In strategia de aparare a tarii ( ..de apararea a comisionului poate) s-a stabilit ca tot ce tine de productie va fi inchis dupa care se cauta cineva care poate sa produca tehnica militara. Adica se va importa.
  • -3 (9 voturi)    
    wow (Vineri, 16 mai 2014, 13:17)

    GeorgeWright [anonim]

    in ce tara traim? vine unul sa ne felicite ca am ascultat ordinul de a creste bugetul de aparare. nu ii intereseaza nivelul de trai al populatiei ci cati bani vom plati protejatilor nostri. care e diferenta dintre fratii camataru si astia? aaa, camataru mai fac si parnaie pe cand "democratii" astia niciodata. ijust what to throw up...
    • -5 (5 voturi)    
      in plus (Vineri, 16 mai 2014, 13:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeWright

      Camatarii, daca le platesti taxa de protectie, chiar te protejeaza.
      • +3 (3 voturi)    
        Cand un postac pro-P$D, pro-rus (Vineri, 16 mai 2014, 16:09)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ii raspunde unui alt postac pro-P$D, pro-rus se numeste "postacception" sau "postac-synthesis".
  • +2 (4 voturi)    
    NeoComunisti vs capitalisti (Vineri, 16 mai 2014, 13:20)

    Tudor_Al [utilizator]

    NeoComunisti lasa fabricile de armament in paragina, le tin la stat pina aproape dau faliment, le sterg datoriile fara a le asigura viitor.
    Capitalisti: gasesti parteneri externi sa investesca, garantezi comenzi de armament pentru aparare la fabricile din tara. Dai legi serioase cu privire la arme, faci linie de productie arme tir, faci cluburi pentru populatie si cu ocazia asta ai si o multime de oameni care stiu sa traga cu arma si la nevoie ii iei in armata sa protejeze tara.
    Dar la noi ca la fraieri, nu ai voie nici avion radiocomandat ca e considerat drona...
  • 0 (4 voturi)    
    wow... (Vineri, 16 mai 2014, 13:25)

    liviu_ [utilizator]

    nu o sa ne mai cucereasca rusii in 15 minute... acu o sa le ia 20...
  • -4 (4 voturi)    
    un inconstient un giga !!! (Vineri, 16 mai 2014, 15:48)

    andreesanu [utilizator]

    Fericit ca l-a laudat cit este de prost !!!,
    Seful NATO i-a plasat cheltuieli pe spatele si punga romanului rupt in cur,romanului cu industrie de aparare mostenita de la impuscatul nemodernizata destructurata,dezorganizata.
    Cheltuiti voi prostilor ,ca noi navem de gind sa aruncam banii pentru voi si nici sa murim pentru voi .
    Voi Romani sunteti carne de tun !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ajutoarele NATO sunt deja aici, postacule (Vineri, 16 mai 2014, 16:12)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Poate n-ai citit despre navele care au venit, sau de avioanele CF-18. Sunt discutii pentru stabilirea unei baze permanente NATO la noi, dupa Polonia. Eu cred ca raspunderea pentru apararea unei tari apartine in primul rand acelei tari, sigur NATO te ajuta, dar daca tu insuti nu faci nimic esti doar un parazit.