Cum evita Academia Romana o condamnare a limbajului folosit de premierul Ponta la adresa oamenilor de cultura Horia Roman Patapievici si Mircea Mihaies: Rolul Academiei poate fi cel de sfatuitor, de consilier, in niciun caz de comentator. Principala preocupare a Academiei este de a veghea la pastrarea unui inalt nivel de exigenta stiintifica, culturala si patriotica

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 11:31 Actualitate | Esenţial


Ionel Valentin Vlad
Foto: Academia Romana
Academia Romana a evitat orice pozitionare in scandalul declansat saptamana trecuta de premierul Victor Ponta care i-a calificat pe fostii conducatori ai Institutului Cultural Roman (ICR) drept fascisti. Solicitat de HotNews.ro sa formuleze o pozitie fata de afirmatiile premierului, Ionel Valentin Vlad, presedintele Academiei Romane - cel mai inalt for cultural si stiintific al tarii, a spus ca "rolul nostru, al Academiei, poate fi cel de sfatuitor, de consilier, in niciun caz de comentator. Principala preocupare a Academiei Romane este inainte de toate aceea de a veghea la pastrarea unui inalt nivel de exigenta stiintifica, culturala si patriotica in societatea romaneasca. Sunt convins ca aceste valori pot constitui fundamentul unui stat prosper si respectat".

"Institutiile statului care au competenta si responsabilitatea de a acorda premii si decoratii unor personalitati publice dispun, in mod legal, de un sistem de evaluare si selectie bazat pe principii si criterii bine stabilite. Academia Romana considera ca acest sistem trebuie sa prevaleze si ca ea nu are drept de imixtiune in deciziile acestor institutii", a mai spus presedintele Academiei Romane intr-un raspuns trimis pe email redactiei HotNews.ro, via Biroul de presa al Academiei.

Reamintim ca premierul Victor Ponta a declarat miercuri, 7 mai 2014, despre fosta conducere a ICR, ca "erau acolo persoane care au facut deseori declaratii si au exprimat opinii anti-romanesti, chiar fasciste. Nu exagerez, pentru ca daca va uitati la domnul Mihaies, care e de extrema-dreapta, este un fascist batran, asa, ca nu credeam ca mai exista neo-nazisti in Europa, uite exista si in Romania".

Victor Ponta a facut aceste declaratii atunci cand a fost intrebat de ziaristi cum motiveaza refuzul de a contrasemna un decret de decorare a fostei conduceri a ICR, decret semnat deja de presedintele Traian Basescu. In urma refuzului nemotivat in scris al premierului de a contrasemna decretul, presedintele Basescu a sesizat Curtea Constitutionala.

Reamintim ca fosta conducere a ICR a fost demisa in iunie 2012, imediat dupa ce Victor Ponta a devenit premier. Guvernul Ponta de la acel moment a trecut prin ordonanta de urgenta ICR de la  Administratia Prezidentiala in subordinea Senatului. Concomitent, fosta conducere a ICR, in frunte cu Horia Roman Patapievici, a fost supusa unui adevarat linsaj mediatic la trustul Intact, fondat de Dan Voiculescu, unul dintre principalii aliati politici ai lui Victor Ponta.

Ionel Valentin Vlad (n. 1943) a fost ales la 8 aprilie, prin vot secret, in functia de presedinte al Academiei Romane pentru un mandat de patru ani. Inginer electronist, cercetator la Institul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Laserilor, Ionel Valentin Vlad este membru titular al Academiei din 2009 si a fost sustinut de PSD in competitia cu alti doi academicieni pentru a-i succede in functie lui Ionel Haiduc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4186 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Nu mai scapam (Joi, 15 mai 2014, 11:38)

    Barthales [utilizator]

    de comunistii astia!
    • +7 (9 voturi)    
      Comunismul a tinut vreo 44 de ani, (Joi, 15 mai 2014, 12:59)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

      si de la revolutie au trecut doar 25, mai trebuie sa treaca vreo 19-20 de ani pana vom scapa de comunism.
  • -30 (36 voturi)    
    Daca tot reamintiti cititorilor (Joi, 15 mai 2014, 11:39)

    Un cititor [utilizator]

    diverse lucruri cu scopul de a-i manipula , nu uitati sa le reamintiti si biografia "intelectualilor umanisti" la care faceti referire, "operele" si continutul lor . Cu exemple si citate nemuritoare. Merita. Sa ne mai destindem ca si asa suntem stresati.
    • +24 (26 voturi)    
      Cititorul.. (Joi, 15 mai 2014, 11:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Bre cititorule (sau fa cititorule ca sa ma exprim pe intelesul tau), daca lecturezi doar Libertatea, Can-Can si Jurnalul National, in mod sigur nu ai cum auzi despre Patapievici. Oricum la nivelul tau de cultura, opera lui Mircea badea si a lu' dom' profesor sunt suficiente. Nu incerca mai mult, sa nu te alegi cu dureri de cap.
      • -27 (29 voturi)    
        Hainele cele noi al imparatului (Joi, 15 mai 2014, 12:19)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Citeste povestea asta, d-le 1477. O sa te regasesti printre cei care laudau hainele imparatului dezbracat. Patapievici e om de cultura asa cum e Becali academician la Constanta.
        • +9 (11 voturi)    
          POATE (Joi, 15 mai 2014, 12:34)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          ne lamuresti si pe noi,daca facem sluj la psd,suntem imbracati au ba?
          ON:neica asta e electonist?repara casetofoane?ca am unul vechi,agata casetele!cum dracu' se face ca toti nepriceputii ajung in posturi cu raspunderi total paralele cu pregatirea...
          eu le zic astora tamplari-cofetari!
        • +10 (12 voturi)    
          curioasa intrepretare.. (Joi, 15 mai 2014, 12:50)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          deci uniunea scriitorilor sau statul francez (printre multi altii care l-au premiat pe Patapievici) au "citit" niste pagini goale? ICRul de fapt era nefrecventabil cu Patapievici la conducere? Norocul nostru ca a venit PSDul si a rezolvat misterul.. Oare ce definitie ar da pontacul fascismului? Ca sunt destule elemente pe care le regasim chiar in maretele realizari ale USL.. o mana de "baroni" care marseaza pe nationalism si masuri populiste pentru a fura cat pot de mult din banul public.
        • +10 (12 voturi)    
          Stimate domn, (Joi, 15 mai 2014, 13:17)

          canuta [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          a-l considera pe Patapievici la nivelul lui Becali,
          sau a incerca sa induci asta,mi se pare a comite o saritura zdravana peste cal!
          Chiar si daca ati avea vreo "pricina" personala,nu cred ca merita sa va coboriti la asta.
          • -10 (12 voturi)    
            Observ (Joi, 15 mai 2014, 13:27)

            Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui canuta

            cu amaraciune , ca toti snobii , lingaii "corectitudinii politice" , incearca sa distraga atentia de la neputinta lor de a intelege ceva mai inalt , aruncind la inaintare pisica moarta a PSD-ului. Aici politica n-are nimic de-aface. Protagonistii sunt Patapievici si gasca sa de snobi, vs poporul roman (patibularii, dupa cum ii caracterizeaza domnia sa).
            • +9 (11 voturi)    
              Cititorule (Joi, 15 mai 2014, 13:48)

              CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

              Numele tău e mincinos.

              În primul rând, dacă ai fi citit Politicele lui Patapievici, ai fi înţeles care e contextul acelor citate repetate de toţi indignaţii de serviciu din presă.

              Apoi, dacă ai fi un cititor adevărat, ai înţelege cum se încadrează astfel de cărţi subiective până la insultă şi dincolo de ea în peisajul de nivel superior al culturii.

              Şi-n cele din urmă, un cititor ar trebui să ştie că scriitorii nu au datoria de a se încadra cât mai neobservaţi în peisaj, de a respectat status quo-ul, de a păstra liniştea în bibliotecă. Scriitorii care ţin cont în opera lor (atenţie, în operă, nu în viaţă) de noţiuni irelevante precum patriotism, bun simţ, grija faţă de morala publică etc. nu vor fi niciodată altceva decât nişte instrumente minore în mâna unor păpuşari inculţi.
            • +6 (8 voturi)    
              Opera lui Patapievici (Joi, 15 mai 2014, 16:20)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

              Este recunoscuta international. Probabil pe tine nu te cunosc nici vecinii din bloc. Ce crezi ca te indreptateste sa dai sentinte culturale privind valoarea unei opere? Poate e doar bautura de vina pentru ratiunea si argumentele sunt lipsa.
            • +3 (3 voturi)    
              Domnule, (Joi, 15 mai 2014, 17:02)

              canuta [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

              (sau poate "mai draga",caci "stimate"mi-e cam greu sa va mai spun),se pare ca incurcati lucrurile destul de rau.Nu vad legatura(nici macar logica)intre pisica moarta a PSD-ului(posibil demolarea luiHRP) si neputinta de a intelege "ceva mai inalt"(cum ar fi ce?)deoarece desi,dupa propria dvs.afirmatie aici politica n-are nimic de- a face ,ati introdus in sprijin o referire la politic......Mi-am permis o mica corectura in textul dvs:un spatiu intre a si face.Va dau la schimb cacofonia mea!
              Si inca ceva,desi spuneti ca nu ati citit nimic inafara unui titlu v-ati referit la felul in care "ii" caracterizeaza domnia sa pe poporul roman.Ramin la ideea unei "pricini"personale,dar nu inteleg ce aveti cu mine(si cu ceilalti "snobi").Am vrut doar sa spun ca nu cred ca ar trebui sa coborim discutia la un asemenea nivel.
              Becali s-ar putea simti jignit! (va simtiti mai bine?)
            • +3 (3 voturi)    
              mai (Joi, 15 mai 2014, 17:45)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

              draga fa lumpenule, rural recent urbanizat, adus de ceasca de la tara sa scuipi seminte pe trotuar, du-te matale pe un forum neoceausit, ca sigur exista sa ceva si exprima-ti acolo ideile inalte ''emanate'' in stilul familiei ceausescu.
              Daca patapievici si mihaies sint ''corecti politic'', atunci ponta nu e mongoloid si nici plagiator, iar varanul n-a fost securist si turnator. Asa cum era de asteptat, n-ai inteles absolut nimic.
            • +1 (1 vot)    
              ba politica e implicata (Joi, 15 mai 2014, 21:24)

              kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

              scrie clar in articol ca actualul tovaras presedinte al Academiei Romane a fost sustinut de psd.
        • +5 (5 voturi)    
          nu calitatea de om de cultura (Joi, 15 mai 2014, 16:18)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          se discuta, ci, cum zicea doftoru' fals, cea de fascist.
          este sau nu este patapievici fascist ?!

          exista numai doua alternative:
          tonta are dreptate, si ar trebui, ca fost precuror, sa sesizeze parchetul, caci, este interzis sa fii fascist, in ro.

          sau:
          nu este fascist, si atunci tonta este vinovat de denigrare si calomnie. in care caz, patapievici a sesizat, deja, parchetul.

          urmeaza sa vedem daca patapievici este dovedit fascist si arestat, sau dottore dovedit calomniator si denigrator, si condamnat in consecinta.

          calomnia nu ajuta Romania.

          nici adademia nu ajuta Romania.
          o intrebare simpla, pe cine consiliaza academia ?!
          daca acest academician ar fi chemat in fata instantei, ca expert, si ar fi pus sa defineasca fascismul si sa spuna daca patapievici este fascist ? atunci ce subterfugii ar mai gasi ?

          militarii, clericii, academicienii si cadrele didactice n'ar trebui sa faca politica.

          in timpul regimului burghezo mosieresc (!), functionarii publici nu aveau voie sa faca politica, pana la notarii comunali.
          azi, vezi cacademicieni cheliosi, facand propaganda anti basista la latrina 3...

          o tempora, o mores ! aaaa ?!

          ca sa mergem tot pe ...catilinare, intreb: pana cand vor mai abuza astia de rabdarea noasta ?!

          Quousque tandem, Ponta, abutere patientia nostra? :))
        • +6 (6 voturi)    
          Ai competenta necesara ? (Joi, 15 mai 2014, 16:18)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Sa faci o astfel de afirmatie. Nu cred ca ai citit o carte a lui Patapievici. Se pare ca ai ramas la nivelul povestilor citite de bunici.
        • 0 (0 voturi)    
          pai depinde la ce cultura ne referim (Luni, 19 mai 2014, 17:17)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Daca vorbesti de cultura din aia de la caminul cultural de la tine din sat, e clar ca patapievici n-ar avea loc acolo. Mult mai bine se preteaza un marga
    • +9 (9 voturi)    
      apropos, ati citit macar o carte (Joi, 15 mai 2014, 12:38)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      scrisa de vreunul dintre cei mentionati?

      Daca nu, nu incercati, fiindca stimuleaza gindirea si implicit optiunile de vot.
      • -7 (9 voturi)    
        N-am cititi nicio carte (Joi, 15 mai 2014, 13:31)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        scrisa de "intelectualii umanisti" ai secolului 20. Si nici n-am de gind. Mi-a ajuns titlul unei singure scriituri: "Parabolele lui Isus". Nu e nevoie sa maninci tot calupul ca sa-ti dai seama ca brinza e sarata.
        • +9 (9 voturi)    
          Apoi, draga cetitoriule, (Joi, 15 mai 2014, 14:44)

          postacu [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          daca zici ca n-ai citit mai departe de titlul unei carti rezulta ca esti un cititor "fara haine" si in aceasta situatie era mai bine sa fi stat acasa, sa nu iesi in public etalandu-ti goliciunea in ce priveste cunoasterea operelor respectivilor autori si sa ii lasi sa "defileze" pe cei care s-au imbracat in hainele cunoasterii dobandite prin citirea cartilor.
          Iata ca, desi te arati pe aici gol de cunostinte in ce priveste operele despre care iti dai cu parerea, nimeni dintre cei pe care tu ii acuzi ca lauda hainele imparatilor dezbracati nu te lauda.
          Deci pe viitor, ca sa nu risti sa mai apari gol in public, evita sa-ti dai cu parerea despre operele unora sau altora fara a le fi studiat in prealabil, bazandu-te exclusiv pe parerile unor politicieni pe care ii venerezi. Tine cont de faptul ca politicienii - si cei pe care ii venerezi si cei pe care ii urasti deopotriva - obisnuiesc sa-si dea cu parerea despre tot felul de lucruri la care nu se pricep deloc. Pe ei nu-i deranjeaza sa apara "goi" in public pentru ca au destui aplaudaci si tzutzeri care sa-i ovationeze indiferent ce prostii si aberatii debiteaza, insa in cazul tau, dupa cum vezi aici, iesirea in public fara haine nu produce efecte similare.
          Iar apropo de branza, daca e sarata nu inseamna ca nu e comestibila, ar putea fi chiar foarte buna, depinde de gusturi, daca tie nu-ti place sarata nu inseamna ca respectiva branza nu poate sa fie premiata la o expozitie de profil. Poate alti cauta tocmai branza sarata si o apreciaza foarte mult. Daca tie nu-ti place, las-o in pace si mananca din cea fara sare. Ca sa citez o replica celebra apropo de gusturi: "Well, I guess some like it hot".
    • +5 (5 voturi)    
      Aminteste tu.. (Joi, 15 mai 2014, 15:36)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ..operele si continutul lor, nu astepta de la altii. Hai sa te vad, cat de destept esti. Si sa te vezi si tu.
  • +11 (11 voturi)    
    Cand vorbeste nea Vlad... (Joi, 15 mai 2014, 11:49)

    GicaContras [utilizator]

    ... ii curge rumeguș din gură!
  • +17 (17 voturi)    
    Minunat (Joi, 15 mai 2014, 11:50)

    CosminMaricari [utilizator]

    "Un inalt nivel de exigenta stiintifica, culturala si patriotica in societatea romaneasca".

    Bun, deci această instituţie există ca să verifice unghiile, batistuţa şi patriotismul românilor. Sunt convins că au şi-un patriometru, cu care măsoară cu toată exigenţa ştiinţifică nivelul de patriotism, măsurat pe scara Becali-Vadim.

    Nu, serios, ce treabă are Academia cu patriotismul? Asta aşa, ca întrebare suplimentară pe lângă evidentele: a) de ce-l măturaţi pe Ponta sub covor în loc să-l puneţi pe făraş? şi b) unde-aţi învăţat această minunăţie de limbă de lemn, domnule?
  • +13 (13 voturi)    
    CSG (Joi, 15 mai 2014, 11:53)

    JoeLemonade [utilizator]

    Academia Romana: comunisti, slugi si gainari (http://stiri.tvr.ro/academia-romana-implicata-intr-un-scandal-imobiliar-legat-de-casa-henri-coanda_27362.html) - nu le mai cereti parerea!
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 15 mai 2014, 17:47)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui JoeLemonade

      cacademia romana, cuib de sinecuristi, ratati fara opera, copiatori de pasaje din cartile altora, ceausisti si neoceausiti.
  • +15 (15 voturi)    
    "Sa infieram cu manie...!." (Joi, 15 mai 2014, 11:54)

    gica43 [utilizator]

    La fel ca atunci cand Academia era condusa de Eugen Simion,probabil ca cei din conducere vor sa devina o anexa a psd.
  • +16 (16 voturi)    
    Revenim la vechile practici (Joi, 15 mai 2014, 11:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca pe vremea lui Ceausescu cand lenuta devenise academician la ordin. Propun ca si ponta sa fie numit academician, si asa si-a bagat coada in alegerea presedintelui Academiei. Mai apoi academician plagiator de renume mondial. Asa se distruge prestigiul si credibilitatea forului ce ar trebui sa apere cultura si stiinta. Sa ne mai miram ca salam si copilu minune sunt mai apreciati decat profesorii ?
  • +16 (16 voturi)    
    Domnule presedinte al Academiei Romane (Joi, 15 mai 2014, 12:07)

    danielion [utilizator]

    Unui om care crede ca "inaltul nivel de exigenta stiintifica, culturala si patriotica in societatea romaneasca", asupra caruia sustine ca vegheaza, este ceva, asa, pozitionat abstract in eter, fara vreo legatura cu oamenii de stiinta, de cultura sau patrioti, pentru care nu simte nici-o obligatie, unui astfel de om credeti ca ar trebui sa va obositi sa ii explicati de ce ar trebui sa ii fie rusine?

    Sunt un individ oarecare si Dvs presedinte al Academiei Romane. Intre noi nu incape de principiu vreo asemanare, cat timp fiecare dintre noi stam pe aceste pozitii. Insa cand va coborati la un astfel de nivel, imi veti ierta, sper, "impertinenta" de a va bate obrazul.
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 15 mai 2014, 12:20)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    ooof (Joi, 15 mai 2014, 12:26)

    ggna [utilizator]

    Nu mai scapam de dinozaurii astia! Sunt niste nulitati care si-au dat galoane si titluri de academicieni! Bleaaah...
  • +6 (6 voturi)    
    Ionel Valentin Vlad= (Joi, 15 mai 2014, 12:39)

    jochen [utilizator]

    un aservit comunist cu cravata
  • +8 (8 voturi)    
    inca un academician (Joi, 15 mai 2014, 12:42)

    __alex__ [utilizator]

    cu suflet de sluga...
  • +7 (7 voturi)    
    Comunism (Joi, 15 mai 2014, 12:47)

    TRANDAFIR QUESTION [anonim]

    Cand scapam de comunism si comunisti? Mosu' asta pesedist...e un lingau.
  • +7 (7 voturi)    
    N-o sa ne... (Joi, 15 mai 2014, 13:08)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...pierdem noi interesele si scaunele, domnilor ziaristi, pentru niste "maruntisuri". Lasati, domnule, "nimicurile" astea, nu vedeti ca ne asteapta vremuri neclare (ca sa nu spun tulburi, n-asa?). Intelectuali romani fara verticalitate, caracter si chiar bun simt. Lor sa le mearga bine. Pentru cauza lui Stalin si-a lui Lenin tot inainte, tovarasi!
  • +7 (7 voturi)    
    Ionel V Vlad (Joi, 15 mai 2014, 13:10)

    aac [utilizator]

    Un alt personaj de mucava din galeria PSD pus în fereastră ca să mai încaseze cineva o pensie degeaba.

    Asta este guvernarea PSD, o scenă pe care nu stau decît niște cartoane cu poze pe ele. Privite din lateral nici nu se văd.
  • -3 (3 voturi)    
    comentariu (Joi, 15 mai 2014, 13:25)

    nimrod [utilizator]

    Haaai băăăi, de ăştia-mi sunteţi!? Şi eu care aveam pretenţii de manieră...
  • +6 (6 voturi)    
    de ignorat (Joi, 15 mai 2014, 13:27)

    feldspat [utilizator]

    nu cred ca trebuie bagata in seama aceasta declaratie ...
    este rolul membrilor academiei, exclusiv cei verticali, sa se solidarizeze, sa faca front comun cu "fascisti" si sa redacteze ad-hoc o scrisoare deschisa .... un protest care sa determine conducerea institutiei sa-si schimbe pozitia. si atunci vom sti cine nu o semneaza ... intelegend de ce ....
  • -6 (8 voturi)    
    Adevar ! (Joi, 15 mai 2014, 13:52)

    Enoeth [utilizator]

    Se pare ca multi pe aici sunt spalati pe creier si nu percep orice decat prin prisma apartenentei partinice.Al cui este asta ? A! Este al meu, a slujit partidul meu, deci este bun , nu conteaza ca in fapt este o jigodie, nu conteaza ca face rau poporului roman. Personal nu dau doi bani pe toti politicienii, indiferent de partid. Toti, dar absolut toti ne-au adus in prapastie. Ponta este un mascarici, dar in cazul lui Patapievici probabil a fost sfatuit bine si a procedat corect.Cum o sa acorzi cea mai inalta distinctie a Romaniei unei jigodii care negru pe alb a scris ca : "se pisa pe poporul roman" si ca romanii sunt niste "scursori" ? Cu atat mai grav si mai jignitor cu cat este minoritar. Pentru cei confuzi si de buna credinta, cautati pe Wikipedia despre Patapievici si veti constata ca este un propovaduitor al curentului de extrema dreapta . Daca va lamuriti de asta si mai continuati sa-l sustineti, atunci sunteti niste mercenari in slujba dusmanilor poporului roman.
    • +8 (8 voturi)    
      Ignoranţă (Joi, 15 mai 2014, 14:16)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      Vorbeşti prostii. Ai văzut şi tu nişte citate prin presă şi deja ştii cu ce se mănâncă Patapievici şi cultura.

      Dar măcar ai avut grijă să incluzi în comentariul tău şi exact nuanţa necesară de naţionalism, xenofobie şi dispreţ faţă de libertatea de expresie în cultură care arată exact cât de pieziş pică pe realitate părerile tale.
  • +7 (7 voturi)    
    Pastorel Teodoreanu (Joi, 15 mai 2014, 13:54)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Este de mare actualitate:

    “Din Banat pană la Iasi
    Se resimte lipsa sarii,
    Fiindca cei mai multi ocnasi
    Au ajuns la carma tarii.”

    De ce credeti ca celui mai titrat roman (Acad. Viorel Barbu) tocmai nu i sa permis accesul la conducerea Academiei Romane. Desigur, alegeri democratice, blah-blah.........

    Biografia:
    http://www.math.uaic.ro/~barbu/

    De ce il "iubeste" Ponta:
    http://www.bzi.ro/incredibil-un-mare-profesor-iesean-umilit-de-premierul-victor-ponta-410864