Ambasadorul Rusiei in Romania, Oleg Malginov, despre declaratia lui Traian Basescu: Nu o putem accepta. Nu avem asemenea planuri

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 17:44 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul Rusiei la Bucuresti, Oleg Malginov
Foto: Agerpres
Ambasadorul Moscovei la Bucuresti, Oleg Malginov, a declarat miercuri ca nu poate "accepta" declaratia facuta cu o zi in urma de presedintele Traian Basescu, care a afirmase ca Rusia are doua obiective in Ucraina: federalizarea tarii si impiedicarea alegerilor prezidentiale din 25 mai.

"Analizam textul declaratiei de ieri a presedintelui, si, credeti-ma, sunt vremuri foarte dificile. In fiecare zi, multi politicieni din Romania fac multe declaratii, pe multe canale, dar trebuie sa le analizam si sa comunicam in mod corespunzator, adica obiectiv, catre capitalele noastre. Aceasta afirmatie nu este noua, am mai auzit-o. Noi nu o putem accepta. Nu avem asemenea planuri", a spus Malginov, pentru Digi 24.

Traian Basescu i-a cerut marti lui Vladimir Putin, intr-o conferinta de presa, sa isi respecte cuvantul privind situatia din Ucraina si retragerea trupelor ruse de la granita cu aceasta tara. Potrivit presedintelui, corectitudinea liderului de la Kremlin este pusa in discutie si de dualitatea sa fata de organizarea referendumurilor pentru independenta in regiunile din estul Ucrainei.

"Cerem ca presedintele Putin sa-si respecte cuvantul. Toate informatiile arata ca nu a spus adevarul cand a informat opinia publica mondiala ca a ordonat retragerea trupelor de la granita cu Ucraina", a declarat seful statului.

In ceea ce priveste Republica Moldova, Basescu a apreciat ca "scenariul cel mai rau ar fi o destabilizare a regiunii Odesa si veti constata ca regiunea incinge ca un brau Transnistria si dupa aceea sa se poata ajunge cu influenta Rusiei astfel incat teritoriul controlat de Rusia sa ajunga pana la bratul Chilia, e vechea frontiera a Romaniei cu URSS si credem ca este unul dintre obiective".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11299 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    ursul sovietic (Miercuri, 14 mai 2014, 17:45)

    un domn [utilizator]

    este in perioada negatiei..evident reminiscente din razboiul rece...adica nu a iesit din hibernare
    • +9 (15 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 14 mai 2014, 19:37)

      Captain Romania [anonim] i-a raspuns lui un domn

      • +7 (7 voturi)    
        Declaratia nu este o invitatie! (Joi, 15 mai 2014, 9:10)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Captain Romania

        Declaratia Presedintelui este documentata, verificata, si asumata!

        Nu este o invitatie la o bere, pe care sa o acceptati sau nu!
    • +3 (3 voturi)    
      excelenţa voastră, domnule ambasador! (Joi, 15 mai 2014, 13:12)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...şi, dacă se va întâmpla în ucraina ce prevede băsescu, cum rămâne? veţi spune că nu aţi avut în plan, dar - mdeh, tradiţia celebrului stahanov - planul a fost depăşit!
  • +11 (21 voturi)    
    auzi (Miercuri, 14 mai 2014, 17:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Da' Bleg Maslinov asta cand se cara in Mujicland? Sau, daca nu se carabaneste de bunavoie, cand va fi expulzat? Nu de alta, insa consuma oxigenul cam degeaba la noi.
  • +14 (20 voturi)    
    Pardon? (Miercuri, 14 mai 2014, 17:56)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Sa mori tu, Ologule?
  • +22 (22 voturi)    
    Oleg Malginov, despre declaratia ... (Miercuri, 14 mai 2014, 17:57)

    Herodot [utilizator]

    ... lui Traian Basescu: "Nu o putem accepta. Nu avem asemenea planuri: (federalizarea tarii si impiedicarea alegerilor prezidentiale din 25 mai)"

    - OK, Excelenta! Daca nu aveti asemenea planuri, atunci ... ce planuri aveti (daca nu-i cu suparare)?
    • +10 (10 voturi)    
      "Limbaj" diplomatic (Miercuri, 14 mai 2014, 19:49)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Da. Faptul ca nu au asemenea planuri, nu inseamna ca nu au planuri. Putin parca vrea Dobrogea intreaga.
  • +23 (23 voturi)    
    Zau (Miercuri, 14 mai 2014, 17:57)

    sipu [utilizator]

    Si noi trebuie sa va credem pe ”cuvant” ?.................. la voi ca”” la”” mitoman trei cuvinte cinci minciuni
  • +26 (26 voturi)    
    nici Hitler (Miercuri, 14 mai 2014, 18:02)

    victor L [utilizator]

    nu a recunoscut ca se pregateste sa ocupe Austria, Cehia.
  • -27 (41 voturi)    
    America, UE si serviciile secrete (Miercuri, 14 mai 2014, 18:13)

    Vladel [utilizator]

    America, UE (ce naiba o fi insemnand si asta) incearca sa ne monteze impotriva Rusiei pentru ca vor razboi.

    Trebuie pastrat un discurs potolit la adresa Rusiei si trebuie sustinut procesul de federalizare a Ucrainei. Un pas bun in normalizarea relatiilor cu ei ar fi sa recunoastem anexarea Crimeei care nu ar fi decat alinierea noastra cu realitatea, adica a faptului ca populatia majoritara din Crimeea e rusa. Nu trebuie sa ne blocam mental in granite, legi, tratate in chestiunile etnice. Fiecare etnie trebuie respectata.
    • +19 (25 voturi)    
      sa mori tu! (Miercuri, 14 mai 2014, 18:24)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      Rogozine tu esti ?...mujic mic
    • +12 (20 voturi)    
      mare vita (Miercuri, 14 mai 2014, 18:37)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      Stupizeniile astea cu "blocat in tratate" de unde le mai scoti, jiganie? Merg la voi, acolo, in stepa, dar nu in lumea civilizata.

      Bine zicea cine zicea ca mama prostilor (si a cretinilor) e mereu gravida.
    • +12 (14 voturi)    
      Mai invata, daca esti in stare! (Miercuri, 14 mai 2014, 19:24)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      Mai ai multe de invatat, dar avand in vedere ca ai vreo 5 ani inseamna ca mai ai timp, nu dispera. Oricum, varsta mentala pe acolo e avand in vedere ca nu stii ce e UE. Iar in ce priveste acea realitate de care spui, nici macar aici nu ai dreptate ca idee, nu ca procentaje... Bunicii mei au fost basarabeni, si mi-au povestit ce faceau rusii in Basarabia (si spun Basarabia pentru ca asa era numita, si era si mai mare decat Moldova actuala), si sigur si in alte tari, provincii anexate. Deci dupa anexarea Basarabiei, au luat o mare parte a populatiei si au mutat-o in rusia, aducand in loc rusi din alte parti. Asa ca nu e de mirare de ce sunt atat de multi rusi in Moldova, Crimeea sau mai stiu eu unde...
      Inca o data, mai invata, si apoi mai spune cate ceva.
      • +8 (8 voturi)    
        nimic special (Miercuri, 14 mai 2014, 23:13)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Rusii au facut la fel peste tot, nu numai in Basarabia. Cand au trecut prin Ardeal, Hoarda de Aur era lux pe langa ei (cu toate sutele de ani diferenta intre evenimente). Scoteau porcii in curte unde-i taiau direct si-i mancau, violau femeile, scoteau oamenii din case si vandalizau totul.
        Orice ardelean a putut observa diferenta enorma de civilizatie fata de nemtii care plateau cu haine pentru alimente si nu scoateau oamenii din casa, nu jefuiau animale, etc.
        • -1 (1 vot)    
          Ce spui tu (Vineri, 16 mai 2014, 20:04)

          Halogen [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          e incontestabil adevarat.
          Dar am vorbit demult cu romani care au fost pe frontul din rusia si mi-au spus ca au fost destui 'de-i nostri' care acolo au facut la fel in Rusia. Si, in opinia lor, ce au facut rusii mai tarziu in Romania poate fi considerat razbunare.
          Karma is a bitch!
          • +1 (1 vot)    
            o fi actionat ortodoxia din ei (Sâmbătă, 17 mai 2014, 13:39)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Halogen

            ...ideea e ca rusii au facut la fel in toate tarile ocupate si am o vaga idee ca polonezii, cehii, ungurii si nemtii nu le facusera asta.
            Chestiile astea tin de civilizatie, iar rusii sunt inapoiati rau, ca orice oameni cu mintea incuiata de stralucitoarea cultura slavona-ortodoxa.
            Daca te uiti pe contul de Twitter al lui Rogozin, o sa vezi cate-un roman ce pute de ortodox ce este, care zice "suntem ortodocsi ca voi, nu vrem razboi cu voi, doar Basescu vrea!".
      • 0 (0 voturi)    
        Nu 'rusii' (Vineri, 16 mai 2014, 19:59)

        Halogen [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ci 'comunistii din rusia' ...
    • +13 (13 voturi)    
      si uite asa! (Miercuri, 14 mai 2014, 19:30)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      Vladel cere autonomia secuilor. Exact argumentele lui Orban/Attila etc.
      Cedam si Delta rusilor? ca doar e plina de lipoveni? sau nordul Bucovinei unde e plin de polonezi? Dar cu turcii/tatarii din Tuzla ce facem?
      • +5 (5 voturi)    
        bravo! (Joi, 15 mai 2014, 9:48)

        Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui cinic

        Exact asat vroiam si eu sa-i raspund lui Vladel. Astia or sunt prosti or vanduti...sau ambele...
    • +12 (12 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 14 mai 2014, 19:35)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      De ce trebuie sustinuta federalizarea Ucrainiei?
      Si de ce trebuie recunoscuta anexarea Crimeei?
      Majoritatea populatiei in Crimeea de ce este rusa?
      Daca ar fi omorit si trimis in Siberia toti romanii din Moldova, ai fi spus la fel? Ca anexarea Moldovei la rusi ar fi ceva normal ca doar populatia e rusa?!?
      Ma duc peste vecin cu varul meu, ii dau in cap vecinului, dupa care trec proprietatea vecinului pe numele familiei mele, ca de doar era varul meu acolo, nu?
      PS. UE inseamna = Украсть Это (asa pe limba voastra)
    • +12 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 14 mai 2014, 19:49)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Vladel

    • +14 (14 voturi)    
      Un pas bun in normalizarea relatiilor cu ei... (Miercuri, 14 mai 2014, 20:11)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      ... ar fi sa:
      - isi ceara scuze pentru suferintele indurate de poporul roman, din cauza lor, timp de peste 200 de ani;
      - inceteze cu propaganda ostila si denigratoare la adresa Romaniei si a romanilor;
      - sa recunoasca dreptul romanilor asupra Basarabiei, Bucovinei de Nord, Transnistriei, Buceagului si Insulei Serpilor;
      - sa-si retraga trupele de ocupatie si agentii KGB din Transnistria;
      - sa nu se mai amestece in treburile interne ale Republicii Moldova si sa permita avcestei "tari" create tot de ei sa-si aleaga viitorul conform propriilor optiuni;
      - sa recunoasca faptul ca nu exista "norod" moldovenesc si ca aceasta notiune a fost inventata de Stalin pentru a-i dezbina pe romani si a perpetua stapanirea ruso-sovietica asupra Basarabiei;
      - sa recunoasca faptul ca MOLDOVENII SUNT ROMANI, iar nu o etnie distincta, diferita de poporul roman;
      - sa recunoasca faptul ca nu exista "limba" moldoveneasca si ca aceasta notiune a fost inventata de Stalin pentru a-i dezbina pe romani si a perpetua stapanirea ruso-sovietica asupra Basarabiei;
      - sa recunoasca faptul ca "limba" moldoveneasca este de fapt limba romana si ca a fost botezata "moldoveneasca", din motivele aratate mai sus;
      - sa ne returneze INTEGRAL tezaurul pe care li l-am dat spre pastrare in timpul primului razboi mondial;
      - etc, etc...

      Uite astia ar fi niste pasi buniin normalizarea relatiilor cu ei, iar nu ineptiile pe care le debitezi tu!
    • 0 (0 voturi)    
      pai dupa mintea ta (Joi, 15 mai 2014, 18:42)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      ar trebui sa cedam si noi Ardealul, ca deh...majoritatea populatiei e de etnie maghiara..cam asa suna afirmatia ta la adresa Crimeii? Cui nu ii place cum se conduce tara in care luciesc, nu ii tine nimeni sa nu se mute, acolo unde isi doresc si unde se vorbeste limba lor materna. Asa ca...rusii din Crimeea, ca si ungurii din Ardeal, sunt 100% liberi sa plece, sa se mute, acolo unde le place.Nu imi spui tu, musafirul meu, cum sa imi organizez eu bucataria.
      • 0 (0 voturi)    
        Te referi la (Vineri, 16 mai 2014, 20:07)

        Halogen [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

        musafirul ucrainian din Crimeea?
  • +23 (23 voturi)    
    Din moment (Miercuri, 14 mai 2014, 18:21)

    Kepler [utilizator]

    ce ambasadorul a reactionat inseamna ca e adevarat.
  • +23 (27 voturi)    
    vai de capul vostru (Miercuri, 14 mai 2014, 18:24)

    revo [utilizator]

    De cate ori se vorbeste despre granitele rusesti, mi-aduc aminte de un banc de pe vremea lui Ceasca, care zicea ceva de mumia lui Lenin care se trezeste si afla din ziare despre conflictele de la granita "romano-chineza".
    Prosti sunt in toata lumea, iar voi, rusii, care stapaniti un continent putred de bogat, o tentatie si o necesitate colosala pentru China, sunteti mai prosti decat toti. In loc sa va asigurati spatele colaborand strans cu Europa si SUA, voi va puneti singuri in pericol pt. o miza mica: Marea Neagra si o zona tampon - Ucraina.
    In cativa ani, nu veti mai putea face fata Chinei, pt. ca nu aveti cultura milenara si disciplina si foamea teribila de progres, nici forta extraordinara de munca si tenacitatea lor, nici viziunea lor in politica de dezvoltare si, evident, nici banii lor, care vin din munca. Sunteti un popor de betivi, aici da, detineti si voi un loc fruntas, cu o armata vraiste, care face contrabanda cu arme nucleare depasite, cu politicieni frustrati si oligarhi hoti care au pierdut contactul cu realitatea. Nu stiti decat sa risipiti bogatiile pe care le aveti, fara a construi ceva temeinic. Sunteti ca si mancati. Este doar o chestiune de timp.
    Daca nu ati inteles efortul pe care Europa l-a facut ca sa va tina in viata si cu capul la suprafata apei, veti merita tot ce vi se va intampla. Piata Ucrainei este un pret prea mic pe care Europa vi l-a cerut in schimbul supravietuirii voastre.
  • +24 (28 voturi)    
    nici noi n-am putut accepta 50 de ani de jug (Miercuri, 14 mai 2014, 18:26)

    linarel [utilizator]

    sovietic si comunist IMPUS de voi . Cind ati impus dictatura comunista in RO ne-ati intrebat daca vrem ??

    Tocmai de aceea Presedintele spune lucrurilor pe nume fara menajamente desi nu-i diplomatic dar cu voi ne-am fript si din pacate tot noi vom plati . Stim ce va poate mintea si stim ce aveti de gind.

    Ucrainei i-ati garantat integritatea in schimbul renuntarii la focoasele nucleare si acum i-ati furat Crimea. Asta o puteti numi?

    Apropo de tezaur ; sinteti d acord sa-l returnati sau sinteti si hoti ???
    • +5 (5 voturi)    
      nici noi n-am putut accepta 50 de ani de jug (Miercuri, 14 mai 2014, 21:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      ba da, unii dintre noi mai mult decit l-am acceptat, l-am adorat, chiar si astazi mai sint citiva din astia, inclusiv pe acest forum, sa nu mai zic in parlament,si guvern.
  • +13 (13 voturi)    
    Ambasadorul n-are ce zice altceva (Miercuri, 14 mai 2014, 18:38)

    ac [utilizator]

    Oricare ar fi spus la fel - el e doar un canal de comunicare. Nu mai stiu unde am citit asta (Incognito?) - "diplomatia e o meserie in care trebuie sa maninci un butoi de c***t cu lingurita".
    Nu ambasadorul e problema. Basescu a zis ce trebuia sa zica, ambasadorul la fel, e menuetul diplomatic. Mie mi-e de iresponsabilul baschetbalist care se viseaza senhor Vicente della Patria. Ala chiar e in stare sa ridice aiurea avioane in aer sa le arate el. (Cite palme-n cap o fi luat prin liceu de e asa de complexat?)
  • +2 (2 voturi)    
    Motivele lui Putin (Miercuri, 14 mai 2014, 19:36)

    Matrafirefox [utilizator]

    http://www.forbes.com/sites/paulroderickgregory/2014/05/11/why-hold-ukraine-referendums-the-world-knows-are-shams-putin-has-his-reasons/
  • +4 (4 voturi)    
    "Nu avem asemenea planuri" (Miercuri, 14 mai 2014, 21:12)

    ty [utilizator]

    Care sunt planurile voastre in ce priveste Ucraina?
    "Nu o putem accepta." Pentru ca planurile voastre au fost dezvaluite de presedintele nostru?
  • +2 (2 voturi)    
    A trecut vremea (Joi, 15 mai 2014, 10:11)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cand declaratiile trebuiau a fi intai acceptate de Moscova. Acum vrea nu vrea o inghite.
  • +1 (1 vot)    
    Bine, (Joi, 15 mai 2014, 10:38)

    canuta [utilizator]

    nu acceptati!
    Propun sa-l faceti de minune pe Basescu si sa nu faceti ceea ce azis el ca vreti sa faceti.
    Asa, ca sa-l vada toata lumea cit e de fraier si cum il ia pe el gura pe dinainte!
  • +2 (2 voturi)    
    à propos de Crimeea... (Joi, 15 mai 2014, 14:38)

    sfarleaza [utilizator]

    http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Crimea
    Ca vrem sau nu, Crimeea este ruseasca si Putinica a jucat cu mare maiestrie, dovada ca nimeni nu indrazneste sa faca nimic (nici UE, nici SUA) in afara de "condamnari" pompoase. Eu personal nu-l iubesc deloc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi pun ochelari de cal si sa-i subestimez capacitatile.
    Cand este vorba de bani/putere, toti isi vad propriile interese dupa zicala "frate-frate, da' branza-i pe bani", indiferent ca sunt rusi, americani, chinezi sau alte natii.
    Si inca ceva: romanii ar face absolut exact acelasi lucru, daca ar avea puterea rusilor, la cat de nationalisti suntem, hai sa nu ne imbatam cu apa rece ;)
    (acum dati cu jigniri de doi bani si minusuri la greu, astia care nu va pricepeti la altceva, sau sunteti incapabili sa va exprimati opiniile cu respect fata de cei care nu sunt de acord cu ale voastre... :p)
    • -1 (1 vot)    
      pai daca stii sa citesti engleza, (Joi, 15 mai 2014, 19:25)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      chiar in articolul tau din linkul ce l-ai atasat, spune clar ca a fost teritoriu care a fost cotropit ( din sec V) de tot felul de popoare, incepand cu grecii, pe urma de de huni, tatari, kasackstani, bulgari, etc...iar rusii au ocupat aceste teritorii din 1783. In 1921 a devenit parte autonoma din uniunea sovietica, iar in 1945 a fost dizolvata devenind o provincie a URSS, (1945-1954-deci 9 ani), iar dupa 1954 a fost parte a Ukrainei.Asa ca nu mai spune ca e parte din rusia.
      • 0 (0 voturi)    
        Deci, propui sa (Vineri, 16 mai 2014, 20:11)

        Halogen [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

        o dam bulgarilor?
  • -1 (1 vot)    
    Interfax 15-05-2014 17:40 (Joi, 15 mai 2014, 17:42)

    zizin [utilizator]

    Interfax 17:40

    ”Moscow outraged by insulting statements of Romanian president regarding Putin”

    Cine își închipuie că bălăcărerile iresponsabile ale derbedeilor rusofobi (politicieni, așa-ziși jurnaliști, etc.) de pe malurile Dâmboviței vor rămâne fără consecințe se înșeală amarnic.
    • -1 (1 vot)    
      Nu conteaza (Vineri, 16 mai 2014, 20:14)

      Halogen [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      noi suntem inhaitati cu NATO care o sa ne apere.
      Sigur, asta o sa ne coste niste gaze de sist si niste aur (stim noi de unde si prin ce tehnologii) dar ce conteza? Suntem pro-octzidentali intransigenti ...