Deputatul Remus Cernea il invita pe castigatorul de anul acesta al Eurovisionului, Conchita Wurst, la Gay Pride

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 12 mai 2014, 14:32 Actualitate | Esenţial


Conchita Wurst
Foto: Eurovision.tv
Deputatul Remus Cernea il invita pe castigatotul de anul acesta al Eurovisionului, Conchita Wurst, sa vina in Romania la parada Gay Pride, ce va avea loc pe 7 iunie. In plus, Cernea cere membrilor Camerei Deputatilor sa voteze in favoarea propunerii legislative pentru recunoasterea parteneriatului civil in Romania

"Anul trecut, la Gay Pride, am avut onoarea si bucuria sa particip si alaturi de Ulrike Lunacek care este membra a Parlamentului European din partea Partidului Verde austriac, care a raspuns invitatiei mele de a veni la Bucuresti. Ii voi adresa si Conchitei Wurst invitatia de a veni la Gay Pride pe 7 iunie. Daca agenda nu ii va permite sa ajunga atunci, sper totusi sa ne viziteze cat de curand, cu un alt prilej. Dupa cum se stie, in tara noastra batalia pentru schimbarea mentalitatilor este de asemenea, in curs. Prezenta ei aici sunt convins ca va reprezenta un sprijin pentru grabirea lucrurilor in sensul respectului pentru diferenta si libertate", a declarat Remus Cernea.

Remus Cernea spune ca artitul a castigat Eurovisionul gratie unor calitati artistice exceptionale, a unei piese foarte frumoase si a unei imagini care transmite un mesaj de libertate si de respect pentru diferenta.

"Succesul ei are, asadar, o valoare muzicala, dar reprezinta si un mesaj de schimbare a mentalitatilor retrograde. Faptul ca a primit atat de multe voturi din majoritatea tarilor europene demonstreaza ca acest val de deschidere este din ce in ce mai amplu si mai puternic", spune Cernea.

In plus, deputatul cere Parlamentului si Guvernului Romaniei ca, pe perioada manifestarilor din cadrul Bucharest Pride, noul GayFest, (2-8 iunie 2014) sa arboreze pe cladirile acestor institutii "steagul curcubeu" care este simbolul drepturilor persoanelor LGBT.

"In Europa, este deja o practica a mai multor tari, printre care Austria si Germania. Ar fi un gest simbolic care ar demonstra ca autoritatile din tara noastra inteleg si isi asuma pe deplin cauza apararii drepturilor omului. Or, drepturile persoanelor LGBT sunt drepturile omului. De asemenea, adresez din nou membrilor Camerei Deputatilor apelul de a vota in favoarea propunerii legislative pentru recunoasterea parteneriatului civil in Romania. Este o lege care va ajuta deopotriva zeci sau sute de mii de cupluri heterosexuale si LGBT, din tara dar si din strainatate daca vin pe teritoriul tarii noastre. Legea a fost respinsa de Senat cu 105 voturi impotriva, 5 abtineri si 2 voturi pentru. Sper ca in Camera Deputatilor sa fie o majoritate larga in favoarea acestei legi. Ratiuni pentru ca ea sa fie respinsa nu exista in afara homofobiei de tip Putin, ori a lasitatii politice", a mai declarat Remus Cernea.

















5199 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Ii recomand d-lui deputat (Luni, 12 mai 2014, 14:39)

    Un cititor [utilizator]

    sa-l sarute pe spate.///
  • +5 (17 voturi)    
    ce drepturi? (Luni, 12 mai 2014, 14:50)

    DrInOrice [utilizator]

    Si ce drepturi nu ii sunt recunoscute maestre? A mers la un concurs internation imbracat ca un curcubeu si aranjat ca un Frankeistein, si a castigat. Deci ce drepturi ii mai lipsesc?
    ///
    • +2 (8 voturi)    
      dreptul de a fi chemata "ea" nu "el" (Luni, 12 mai 2014, 15:06)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      este si fotomodel doamna
  • 0 (12 voturi)    
    yep (Luni, 12 mai 2014, 15:29)

    tk2k [utilizator]

    De asta il voi vota pe Cernea. La fel si pe Weber acum pentru PE care a sustinut raportul Lunacek.
    • -1 (3 voturi)    
      si eu l-as vota dar n-avem unde :) (Luni, 12 mai 2014, 18:13)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui tk2k

      nu a reusit sa se inscrie pt. alegerile in PE.
  • +5 (15 voturi)    
    Drepturile omului ?! (Luni, 12 mai 2014, 16:03)

    Adrian.. [utilizator]

    Domnule Cernea, cele 200 de fete din Nigeria care au fost rapite si vandute in sclavie, au drepturi? Pe ele cine le apara?

    Ah, pe ele nu trebuie sa le aparam pentru ca ele sunt normale, nu sunt din tagma LGBT.
    M-am linistit.
    • -1 (1 vot)    
      cifrele sunt altele (Luni, 12 mai 2014, 22:30)

      adriam [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      fetele din nigeria nu sunt singurele din lume ale caror drepturi au fost furate. ca te intereseaza mai mult soarta lor este pt ca este un caz care a prins. in fiecare tara sunt oameni ale caror drepturi sunt incalcate zilnic. si care nu ajung pe prima pagina a ziarelor pentru ca suferinta lor s-a banalizat sau nu e pe placul amatorilor de stiri tari.
    • +1 (1 vot)    
      re (Marţi, 13 mai 2014, 8:15)

      niet [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Esti mai bine informat decat restul daca sti orientarea sexuala a 200 de fete.

      Sti ce imi place genul tau de persoane ?
      - Nu avem spitale
      - Nu avem scoli
      - Dispar fete din Nigeria
      - Se invarte pamantul in jurul soarelui

      Orice eveniment il folositi drept pretext pentru a nu dezbate problema de fata si anume ca persoanele care fac parte din comunitatea LGBT sufera din pricina discriminarii, insa oricand se aduce vorba de un eveniment, o declaratie de presa cat de cat favorabila avem oameni ca tine care gasesc sa zica ceva aparent inteligent dar care doar ascunde propria ignoranta.

      In mintea ta orice poate amana apararea drepturilor persoanelor care fac parte din aceasta comunitate.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu e bine (Luni, 12 mai 2014, 16:18)

    popescu_dtru [utilizator]

    Când o apărea Conchita pe carul alegoric, o să-l sperie pe Buhuceanu, și dați în alte belele.
  • -4 (4 voturi)    
    Sa vina! (Luni, 12 mai 2014, 18:55)

    marius123 [utilizator]

    Nu sunt homo, dar intr-adevar comunitatea lor s-a mobilizat exemplar.
    Foarte bine!
    Sa vina si in RO sa faca la fel, nu ma deranjeaza!

    Cat despre prestatia "cantaratei".......a fost jalnica. A avut noroc de comunitatea GAYcare a votat-o.

    La cat de bine arata cu fusta, as fi fututo si ei, dar cand am aflat ca "o" cheama TOM : Piei Drace!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Cernea are initiative prea inaintate (Marţi, 13 mai 2014, 0:35)

    UnOarecare [utilizator]

    pt bizonul carpatin