UPDATE Dmitri Rogozin, pe Twitter: Romania mi-a inchis spatiul aerian. Data viitoare voi zbura cu un TU-160/ MAE roman, "surprins" de declaratiile oficialului rus

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:53 Actualitate | Esenţial


Dmitri Rogozin
Foto: Twitter
Vicepremierul rus Dmitri Rogozin scrie pe Twitter ca autoritatile de la Bucuresti nu i-au permis accesul in spatiul aerian al Romaniei la cererea Statelor Unite si este blocat in Transnistria. Informatia nu a fost confirmata deocamdata de autoritatile de la Bucuresti, potrivit Digi 24. Rogozin afirma ca "data viitoare" va zbura cu un TU-160.

"La cererea SUA, Romania a inchis spatiul aerian pentru aeronava mea. Ucraina nu ma lasa sa trec. Data viitoare o sa zbor cu TU-160", scria in urma cu o ora Rogozin pe contul sau de Twitter in engleza.


UPDATE Ora 17:30: Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a anuntat ca a revenit la Moscova, din Republica Moldova, in pofida faptului ca avionul sau a fost obligat de catre avioane ucrainene de interceptare sa se se intoarca din drum la Chisinau, potrivit Itar-Tass. Rogozin s-a intors din regiunea separatistă moldoveană Transnistria, unde a participat vineri la parada militară organizată de Ziua Victoriei asupra naziştilor.


UPDATE Reactia Ministerului Afacerilor Externe:

Ministerul Afacerilor Externe a luat nota cu surprindere de postarea de astazi, 10 mai 2014, de catre vice-premierul guvernului Federatiei Ruse Dmitri Rogozin pe microblogul sau, conform careia "Romania la cererea SUA si-a inchis spatiul pentru zborul meu. Ucraina din nou nu-mi permite. Data viitoare o sa zbor cu TU-160".

Ministerul Afacerilor Externe apreciaza ca amenintarea cu folosirea unui bombardier strategic rus, de catre un vicepremier rus, reprezinta o declaratie foarte grava, in actualul context regional, in care Federatia Rusa a incalcat suveranitatea si integritatea teritoriala a Ucrainei, iar forte separatiste proruse violeaza grav ordinea publica din statul vecin.

In acest context, Ministerul Afacerilor Externe solicita autoritatilor de la Moscova, ministerului rus de externe, sa precizeze public daca afirmatiile citate ale vice-premierului Rogozin reprezinta pozitia oficiala a guvernului Federatiei Ruse fata de Romania ca stat membru UE si NATO.

In acelasi timp, Ministerul Afacerilor Externe reaminteste ca Romania a sustinut, sustine fara echivoc si respecta intru totul regimul de sanctiuni instituit de Uniunea Europeana in raport cu actiunile care submineaza sau ameninta integritatea teritoriala, suveranitatea si independenta Ucrainei.

Dmitri Rogozin a sarbatorit Ziua Victoriei la Tiraspol, in regiunea separatista Transnistria.

Inainte de a ajunge la Tiraspol, vicepremierul rus a acuzat Kievul ca nu i-a permis accesul in spatiul aerian al Ucrainei.

Vicepremierul rus se afla pe lista cu oficialii rusi sanctionati de Uniunea Europeana, ceea ce inseamna ca nu are voie sa puna piciorul in spatiul comunitar, dar poate strabate spatiul aerian al statelor membre.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14134 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Pai am zis noi ca nu-i primim? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:58)

    giigi [utilizator]

    Dar am garantat noi ca mai pleaca?
    Valabil si pentru tupolevuri.
    • +13 (17 voturi)    
      trebuie sa-l bage intr-o racheta (Sâmbătă, 10 mai 2014, 18:55)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      ca pe Laica!!
      • +10 (14 voturi)    
        de acord (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:29)

        lrh [utilizator] i-a raspuns lui rov

        de acord cu racheta, doar ca o jignim pe Laica, care era o catelusa draguta si nu se poate compara cu Rogozin :)
        • +3 (5 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 10 mai 2014, 23:24)

          Captain Romania [anonim] i-a raspuns lui lrh

  • +12 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:05)

    NL [anonim]

  • +8 (12 voturi)    
    Ok, la cererea SUA. (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:11)

    Marionette [utilizator]

    Poate ne imprumuta si SUA cateva jet-fightere cu ocazia asta, sa ne putem apara cand vor veni cu bombardierele ...
    • +6 (10 voturi)    
      iote... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:52)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ce inseamna sanctiuni!
      Cand stai la Moskva si bei votka cu caviar ti se pare haios ca fraierii aia din Occident au impus sanctiuni. Da' cand vrei sa iesi din cotetul tau si o iei nitel peste bot din cauza sanctiunilor, poate incepi sa intelegi ca Rossia nu e destul de mare ca sa nu-ti pese de restul lumii.
    • +6 (10 voturi)    
      ma mir ca agentura ruseasca n-a aflat... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:54)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      jet-fighterele sunt deja in Romania. 6 bucati CF18 canadiene, la Campia Turzii. Mai trebuie? Mai aducem.
  • +10 (12 voturi)    
    Si? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:12)

    un_comentator [utilizator]

    Foarte bine. Sa fie sanatos.
  • +13 (17 voturi)    
    Rus tupeist (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:18)

    rerenenegate [utilizator]

    Ia uite ce tupeu sa ceara acces in spatiul aerian ca sa se duca/intoarca la Tiraspol!? Oricum n-are ce cauta acolo, cum nici Putin in Crimeea.
    Din partea mea poate sa i se taie si accesul la Twitter. Sa-si faca ei acolo la Kremlin propria retea si sa joace Pokemon intre ei.
    Vad ca si-a pus ochelari fumurii sa nu se vada cum a petrecut asta noapte.
  • +20 (24 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:20)

    amanda13 [utilizator]

    Nicio problema, stai acolo! Am auzit ca arata foarte bine pentru cei carora inca le mai plac anii '50! O sa ai ocazia sa petreci un sejur vintage! Sa vedem ce mai scrii pe twitter dupa aia!
  • -17 (23 voturi)    
    hopa (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:21)

    sindbad [anonim]

    nato ne baga la o liniutza?
    • +10 (14 voturi)    
      iti da posibilitatea sa papi o paine (Sâmbătă, 10 mai 2014, 18:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      cum meriti cu prisosinta tu, Iuda!
  • +13 (17 voturi)    
    Acolo ... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:23)

    IM [utilizator]

    Daca tot esti din transnistria, ACOLO sa ramai animalule!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Cum este stimabililor? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:24)

    felis_tigris [utilizator]

    Am primit minusuri la greu când am afirmat că Dmitri Rogozin poate zbura spre Transnistria survolând spaţiul aerian al României doar cu acordul NATO, că decizia de aprobare al survolului nu l-a aprobat România decât formal, decizia fiind luată în fapt de NATO (mai exact USA).
  • +7 (11 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:35)

    Havel [utilizator]

    Ia ma Dimitre sa te vedem te tine? Ai sange in instalatie? Sa zboare, foarte bine. Va fi ultimul lui zbor.
  • +9 (13 voturi)    
    da' cei spatiul tau ??? asa patesc magarii (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:35)

    mnicku [utilizator]

    poate incepeti sa invatati ca nu orice e al vostru .
  • +12 (16 voturi)    
    Ruznacul are interzis in UE (Romania) si SUA (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:36)

    alex1234 [utilizator]

    Ruznacul Agresiv are interzis in UE (Romania) si SUA

    asa ca sa vedem pe unde scoate camasa
  • +6 (12 voturi)    
    De la bautura (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:39)

    Koczka [utilizator]

    Asa explica Rogozin absenta nemotivata de astazi dupa cheful de aseara. Dupa Kvint, ospatz cu fete si mancare la greu nu strica o zi de refacere.
  • +7 (11 voturi)    
    pleaca de la ideea (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:49)

    sebagain [utilizator]

    ca pe twitter e permis sa spui orice
  • -10 (16 voturi)    
    colonia bananiera (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:50)

    Gustav666 [utilizator]

    Ceeace nu spun marionetele SUA din Ministerul roman de Externe este daca Romania a interzis intr-adevar intrarea in spatial aerian roman a aeronavei vicepremierului rus in contradictie cu natura sanctiunilor stabilite de catre Uniunea Europeana.
    Executarea unui ordin venit de peste ocean, fara consultarea partenerilor europeni, expune Romania nepermis de mult demonstrand fara echivoc statutul tarii noastre de colonie bananiera a USA la implementarea caruia a lucrat din greu actualul presedinte, Traian Basescu.
    • +2 (6 voturi)    
      mars la Moscova! Kakaia Ruska, pasol na turbinca! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:45)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Mars la Moscova, ruznac nenorocit. Sa vad daca acolo mai poti posta liber ce vrei. Kakaia Ruska ta iubita, pasol na turbinca.
      • -1 (3 voturi)    
        mars la Washington (Duminică, 11 mai 2014, 2:16)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

        Ai cumva si niste argumente?
  • +2 (6 voturi)    
    Cu bombardierul... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:54)

    GMarius [utilizator]

    Până una alta... e blocat între Prut și Nistru. A se vedea mai jos:

    https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/10247402_788051361207823_5645863672631564077_n.jpg
  • +9 (13 voturi)    
    cred ca a palit de invidie ponta cind (Sâmbătă, 10 mai 2014, 15:54)

    __alex__ [utilizator]

    vede ca e unul care face face ditamai valurile cu timpenii mai mari decit ale lui.
  • +7 (11 voturi)    
    Din ciclul... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 16:22)

    romania_curata [utilizator]

    ...cand boul se viseaza taur de corida; zi rogozin si trage apa!
  • -1 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 10 mai 2014, 16:26)

    florinelul [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:09)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

      Ar fi tare asta, după ce-a anunţat şi "dovedit" c-a ajuns la Moscova :)))
  • +3 (7 voturi)    
    umor (Sâmbătă, 10 mai 2014, 16:41)

    methylique [utilizator]

    Cre' că rusul are un simț al umorului foarte sinistru... Dar e umor.. Numai că ai noștri nu se prind...

    Ar fi trebuit să i se răspundă că o să fie așteptat cu niște rachete sol-aer... ha! ha! ha!
  • +10 (14 voturi)    
    tu-160 (Sâmbătă, 10 mai 2014, 16:52)

    thebblack [utilizator]

    the bigger you are, the harder you fall.
  • +6 (10 voturi)    
    Tu-le muma lor de rusi (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:02)

    Matrafirefox [utilizator]

    Asa se intampla cand nu-i distrugi total pe rusi si-i lasi sa reconstruiasca. Rusia trebuie anihilata economic.
  • -3 (13 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:14)

    newshot [utilizator]

    ''Informatia nu a fost insa confirmata de autoritatile de la Kiev, potrivit Digi 24''.
    De ce de la Kiev? Poate de la Moscova.
    Da, ce să zic? este o situație destul de delicată și trebuie abordată cu mult tact și diplomație
  • +5 (11 voturi)    
    il asteptam (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:41)

    igorashu [utilizator]

    cu paine si SM-3.
    • +1 (3 voturi)    
      apai (Sâmbătă, 10 mai 2014, 21:32)

      Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      de ce si cu paine?
  • +4 (6 voturi)    
    UN COCALAR (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:46)

    rutger [utilizator]

    ingamfat si care vorbeste neintrebat ! Sa se plimbe prin Siberia sa se mai racoreasca o leaca sa nu-i cauzeze !!
  • +4 (8 voturi)    
    stiti vorba aia? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:47)

    lucadd [utilizator]

    "a veni cu rogojina aprinsa pe cap si cu jalba in protap"?

    Adica a venit dracu in Tiraspol sa-l barfeasca pe scaraoschi de la Bucuresti.

    Eventual o sa primeasca o medalie de la Putin tovarasul Rogozin pentru nu l au lasat romanii sa le polueze spatiul aerian cu avionul lui puturos.

    phii ce lupta dura a dus tovarasul cu fascistii de romani....curat murdar....a si trebuit sa o inscrie in faptele de vitejie ale "cronicii lui facebuciste" pentru fanii/afanati/fanatici din imperiu
  • +3 (11 voturi)    
    dacă-i TU-160... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 18:08)

    ampersand [utilizator]

    atunci, vorba lui Bruce Willis: "Yippee-ki-yay, motherfucker!"
  • +4 (10 voturi)    
    - (Sâmbătă, 10 mai 2014, 18:13)

    Made in Romania [utilizator]

    De parca Romania ar avea obligatia sa-l lase pe micul print sa zboare prin spatiul aerian cand are el chef. Tupeu de rus obraznic, dar ne-am obisnuit, nu-i nimic nou in asta. :))
  • -1 (5 voturi)    
    grav este cand se vor supara turcii... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 18:34)

    visio [utilizator]

    amuzant este cand iti faci prea multi dusmani; in realitate, nicio superputere militara nu poate fi sigura de...superputera sa :) Sincer, nu inteleg de ce se agita Dimitri. Putin se amuza...sa vezi ce se vor amuza nemtii la iarna...noi suntem obisnuiti cu frigul, insa nemtii au tenul fin; apropos, ce mai face Nistorescu? In ultima vreme se tinea de fabule...atentie, e o diferenta intre fabula si fibula....
  • +2 (6 voturi)    
    Tupolev? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:04)

    Yankeu [utilizator]

    vezi, poate data viitoare o sa cazi cu un Tupolev.Si poate inainte de a ajunge deasupra Romaniei!Doar prostia nu are limite!Bine, si victor viorel, dar il putem incadra in categoria anterioara!
  • -1 (3 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:11)

    CTGOnline [utilizator]

    Da-ne scuze coane, vin-o cu TU160.
  • +1 (5 voturi)    
    Pe unde a zburat ? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:13)

    rollotomasi [utilizator]

    "Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a anuntat ca a revenit la Moscova, din Republica Moldova, in pofida faptului ca avionul sau a fost obligat de catre avioane ucrainene de interceptare sa se se intoarca din drum la Chisinau"
    Daca atat Ucraina, cat si Romania i-au interzis sa le survoleze spatiul aerian, atunci pe unde a zburat ?
    • 0 (2 voturi)    
      zboara, (Sâmbătă, 10 mai 2014, 21:34)

      Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      puiule, zboara!Sau altfel zis: ''viseaza rusule, viseaza!"
  • +2 (6 voturi)    
    E doar o diversiune (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:18)

    dekar [utilizator]

    Toata vanzoleala de pe twitter a fost o diversiune destul de subtire,tip KGB.Sub pretextul refuzului Ukrainei de a lasa liber spatiul aerian pt.zborul lui Rogozin,si in urma anuntului acestuia ca va apela la bunavointa guvernelor roman si bulgar,rusii au testat atitudinea celor doua guverne..Refuzul acestora (sau cel putin al celui roman) le-a confirmat rusilor faptul ca Romania respecta conventia statelor UE plus USA de restrictii pentru o suma de personaje pe teritoriile lor,implicit spatiul aerian.
    In fond din Rusia spre Tiraspol nici nu trebuie sa survolezi spatiul aerian bulgar ci doar Marea Neagra,Romania si Moldova.
  • -1 (3 voturi)    
    S-a intors cu un alt avion (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:29)

    rollotomasi [utilizator]

    Se pare ca s-a intors in Rusia cu un alt avion decat cu cel cu care a venit:
    http://www.strategic-culture.org/news/2014/05/10/rogozin-comes-back-to-moscow-from-moldova-despite-ukraine.html
  • -2 (2 voturi)    
    Frica (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:55)

    vertical1 [utilizator]

    Eu m-as teme sa zbor cu acel avion .Sunt foarte vechi.
    Daca zicea si el de un avion mai acatarii mai ziceam si eu.Cu Tu-160 te cam faci de rusine , mai ales la cat de mare e, si la ce rachete de interceptare sol aer sunt la ora actuala.Nu ar fi decat o tinta zburatoare.
  • 0 (4 voturi)    
    Dacă postarea viepremierului rus e neadevărată... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:57)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...atunci normal ar fi ca autorul ei să nu-și mai facă planuri de traversare a spațiului NATO, cu sau fără Tupolev.
    Cel puțin până la clarificarea neînțelegerii.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 11 mai 2014, 1:12)

    rerenenegate [utilizator]

    Pai in TU-160 sunt bombe. Ce-or sa faca, ni-l arunca pe Rogozin din avion??? Parca n-am avea destui...