Liiceanu catre Basescu: Ati fost la inaltimea unei bune parti a intelectualitatii din tara asta

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2014, 20:46 Actualitate | Esenţial


Gabriel Liiceanu
Foto: Agerpress
Scriitorul Gabriel Liiceanu a declarat, vineri, la ceremonia de decorare de la Cotroceni, ca presedintele Traian Basescu a fost la inaltimea unei bune parti a intelectualitatii din tara asta si a adaugat ca intelectualii s-au recunoscut cu valorile lor in activitatea presedintelui, transmite Mediafax.

"Dumneavoastra ati spus in cuvantul pe care ni l-ati adresat ca nu stiti daca ati fost la inaltimea exigentelor macar a unei parti din intelectualitatea romana. Fac parte din acei carora li s-a lipit eticheta de ᅡintelectual al lui Basescuᅡ si as vrea sa spun cu aceasta ocazie ca ati fost la inaltimea unei bune parti a intelectualitatii din tara asta. (...) Asta inseamna tocmai ca s-au recunoscut cu valorile lor in activitatea dumnavoastra", a spus Gabriel Liiceanu.

Liiceanu a continuat: "Timp de 10 ani cat ati fost, sunteti presedintele Romaniei, nu ati facut decat sa ne asezati pe drumul pe care noi, cei care credem care e binele in chip matur al Romaniei, trebuia sa ne asezam. Si pentru asta va multumim".

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, ca decorarea mai multor intelectuali din Romania reprezinta un semn si a aratat ca nici oamenii politici, dar si inca prea multi romani nu stiu sa isi tina aproape aceasta intelectualitate si nu se straduiesc deloc sa o inteleaga.

Traian Basescu a declarat in discursul sustinut dupa ceremonia de decorare ca isi da seama ca se afla in fata "unei parti a intelectualitatii romane", pe care tot timpul a incercat sa o inteleaga in exigentele ei, chiar daca nu a inteles-o intotdeauna in scrisul ei, in opera ei, in intamplarile culturale pe care le-a generat.

"Asta nu este vina lor, ci este a mea. Cu toate acestea, nu am niciun complex fata de intelectualitatea din Romania, pentru ca, sunt convins, niciunul din ei n-ar conduce un vapor de 300 de metri, asa ca asta e - fiecare, la ce ne pricepem", a afirmat presedintele.

eful statului a spus ca evenimentul de vineri este un semn de recunostinta, nu neaparat a presedintelui.

"Multi confunda un moment de decorare cu momentul in care presedintele ofera ceva. Nu, presedintele doar recunoaste merite, si nu o face in numele lui, ci o face in numele natiunii pe care oamenii decorati o servesc", a spus Basescu.

Traian Basescu a mai spus ca si-ar dori ca "intamplarea de astazi" sa fie un semn catre toata intelectualitatea din Romania. "O intelectualitate pe care si noi, oamenii politici, dar si inca prea multi romani,nu stiu sa si-o tina aproape, nu se straduiesc deloc sa o inteleaga si trec pe langa ea fara sa realizeze ca trec pe langa ce are mai valoros natiunea romana", a adaugat presedintele.

Presedintele Traian Basescu a decorat, vineri, intr-o ceremonie la Palatul Cotroceni, mai multe personalitati culturale si ale societatii civile, intre care Horia-Roman Patapievici.

Intre cei decorati de seful statului se numara de asemenea Gabriel Liiceanu, Dan C. Mihailescu, Calin Peter Netzer.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15840 vizualizari

  • -26 (42 voturi)    
    LOOOL (Vineri, 9 mai 2014, 20:53)

    adrian8 [utilizator]

    buna decoratia ai ..nu ?
    merge cu 'crema' ?
    • +31 (45 voturi)    
      Daca ar ajunge Ponta presedinte (Vineri, 9 mai 2014, 23:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      l-ar decora pe Marga si pentru activitatea de la externe si pentru cea de la ICS. Poate si pe Mazare. Poate si pe Voiculescu. Cine se aseamana se decoreaza.
      • -13 (27 voturi)    
        ICR-ul nu merita sa ia prea multe distinctii (Sâmbătă, 10 mai 2014, 3:16)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Institutul Cultural Roman nu merita prea multe distincții deoarece nu face mai nimic pentru ca sa fie cunoscuta in străinătate cultura romana.

        Ca un exemplu. Paginile de Wikipedia despre poetul Octavian Goga atit cea in romana cit mai ales in engleza sunt simplu devastate de anti-romani cu mai puteri editoriale. Este o minciuna ca acest site este liber.

        Despre Goga aflam ca a fost un nazist - nationalist nenorocit si atit, (vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Octavian_Goga ) si ( http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Octavian_Goga ).

        Ca referinte despre el sunt citate doar doua surse, un mic articol de ziar aparut in Australia si un altul intitulat "RUMANIA: Bloodsucker of the Villages"! Am incercat sa modific pagina lui Goga cu informatii mai exacte punind accent pe faptul ca a fost in primul rind scriitor, poet. Ca user obisnuit de Wikipedia este imposibil. Toate modificarile iti sunt sterse.

        Daca intr-adevar s-ar procupa de cultura romana cei de la ICR cred ca ar putea obtine o pagina de Wikipedia mult mai obiectiva despre Goga decit mizeria care este acum.
        • +11 (17 voturi)    
          Pai astia decorati nu mai sunt de ani de zile (Sâmbătă, 10 mai 2014, 9:37)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          la ICR.
          Scrie-le celor pusi de Ponta si care sunt acum la conducere.
        • +3 (5 voturi)    
          ce are sula cu prefectura? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 13:49)

          getodacul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          De cand si pana unde ICR trebuie sa se ocupe de continutul Wikipedia? Pe ce lume traiesti?
          Tu ai pus mana VREODATA sa deschizi vreuna din paginile de web intretinute de vreo filiala a ICR?
          ICR-ul avea activitati culturale foarte bune si frumos organizate in US si UE.
          Scoate-ti nasul din calculator si iesi in lume.

          P.S. Pentru cei care nu stiu ce-i aia sula si au impresia ca ar fi un cuvant obscen: http://dexonline.ro/definitie/sula
    • -1 (3 voturi)    
      pare (Sâmbătă, 10 mai 2014, 23:24)

      utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ca l-a cam luat de sus pe Basescu, totusi.
      Nu cred ca Basescu a realizat ridicolul situatiei.

      "Ati fost la inaltimea unei bune parti a intelectualitatii din tara asta"

      Noi suntem sus tu esti jos,dar in timpul mandatului cat ai fost presedinte( cu alte cuvinte inainte de a fi presedinte erai jos, un amarastean acolo ) te-ai ridicat la nivelul nostru ( am recunoscut valorile noastre in activitatile tale).

      :)))))))
  • +47 (61 voturi)    
    Bine spus (Vineri, 9 mai 2014, 20:57)

    ctrlm [utilizator]

    Basescu si-a vazut de treaba lui in loc sa copieze cartile altora, ca Dr. Putinonta
    • +6 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 10 mai 2014, 9:55)

      [anonim] i-a raspuns lui ctrlm

  • +50 (64 voturi)    
    Felicitari, Gabriel Liiceanu! (Vineri, 9 mai 2014, 20:57)

    soundtrack [utilizator]

    Rafinamentul sistemului gandirii filosofice, coerenta si eleganta discursului, simtul acut al patrunderii realitatii si esentializarea sunt cateva din calitatile pe care vi le recunosc.
    Regret ca apareti foarte rar la televiziuni.
    • +31 (45 voturi)    
      Corect! (Vineri, 9 mai 2014, 21:17)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Domnul Liiceanu nu poate aparea la televiziuni fiindca spatiul de emisie al televiziunilor este ocupat de Bianca Dragusanu, Guta si Salam... Televiziunile mint cu nerusinare ca ... asta vrea poporul... Nu asta vrea poporul ci asta ii este bagat pe gat poporului de semidoctii care ii apreciaza pe Dragusanu, Guta si Salam, iar nu pe un intelectual autentic asa cum este domnul Liiceanu...
      • +7 (13 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 10 mai 2014, 10:15)

        [anonim] i-a raspuns lui Herodot

    • +28 (44 voturi)    
      Oamenii astia nu au loc la TV de trepadusii (Vineri, 9 mai 2014, 22:17)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      si complici incompetentilor corupti din USL.
  • -23 (49 voturi)    
    Emil Bobu versus Liiceanu, care-i mai tare? (Vineri, 9 mai 2014, 21:03)

    Gustav666 [utilizator]

    Gretos, gretos, gretos.
    "Timp de 10 ani cat ati fost, sunteti presedintele Romaniei, nu ati facut decat sa ne asezati pe drumul pe care noi, cei care credem care e binele in chip matur al Romaniei, trebuia sa ne asezam. Si pentru asta va multumim". La asta, e imposibil sa am un comentariu.
    "...si as vrea sa spun cu aceasta ocazie ca ati fost la inaltimea unei bune parti a intelectualitatii din tara asta." Chiar asa de jos sa fi ajuns buna parte din intelectualitatea romana? Ca pe-acolo se situa numai Bercea Mondialu'.
    • -28 (48 voturi)    
      Liicheanu e cel mai tare la pupincurism (Vineri, 9 mai 2014, 22:57)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Liicheanu e cel mai tare la pupincurism

      Jenant sa te uiti si sa asisti la asa ceva in public

      d-apoi sa fi cel care o zice cuma fost Liicheanu
      • -1 (1 vot)    
        Hm (Duminică, 11 mai 2014, 11:35)

        R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        E jenant sa fii semianalfabet si sa vorbesti sau sa scrii despre Gabriel Liiceanu ca despre unul de teapa ta.
    • +9 (37 voturi)    
      Emil Bobu=septic, Liiceanu=Humanitas (Vineri, 9 mai 2014, 23:13)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      asa ca lasa nene propaganda, cinta la masa de la antenna 3.
    • -22 (36 voturi)    
      De necrezut! (Vineri, 9 mai 2014, 23:36)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      „Timp de 10 ani (...) nu ati facut decat sa ne asezati pe drumul pe care noi, cei care credem care e binele in chip matur al Romaniei, trebuia sa ne asezam. Si pentru asta va multumim".
      (Aplauze prelungite. Ceaușescu-PCR!)
      Și mai vorbeam de Păunescu...
  • -23 (47 voturi)    
    O oda ceva, (Vineri, 9 mai 2014, 21:20)

    Un cititor [utilizator]

    pentru presedintele iubit?
    • -18 (38 voturi)    
      :) (Vineri, 9 mai 2014, 22:30)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Partidul, Basescu, intelectualii, Romania!
    • +21 (37 voturi)    
      Matale schimba-ti nick-ul in "un plagiator" (Vineri, 9 mai 2014, 22:35)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Daca ai fi "cititor" ai tine cu ai tai, dar asa tii cu cine e ca tine.
      • -16 (30 voturi)    
        Fii ma corect...si critica pupincurismul (Vineri, 9 mai 2014, 22:58)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Da ma : plagiatorul e un Plagiator ordinar

        Fii ma corect...si critica pupincurismul

        Asa ceva n-am mai vazut de pe vremea Impouscatului lui ilici...
        • -2 (18 voturi)    
          Nu stiu la ce te referi (Vineri, 9 mai 2014, 23:11)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          expresia asta nu prea circula pe unde circulam unii dintre noi.
          • -7 (17 voturi)    
            nu circula (Vineri, 9 mai 2014, 23:45)

            Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            dar o practicati din plin
    • +22 (36 voturi)    
      Neah, nu mai e loc de alea pt primul ministru (Vineri, 9 mai 2014, 22:58)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Stii, plagiatorul (= hotul), mincinosul dovedit si frizand patologicul deja, prietenul dusmanilor de la Rasarit ai Romaniei, incompetentul care teleguverneaza de peste 2 ani cu rezultate negative, aparatorul coruptilor, seful celui mai penal guvern din istoria noastra...sa-ti mai desenez ce si cum sau iti ajung astea?
  • -19 (37 voturi)    
    care intelectualitate? (Vineri, 9 mai 2014, 22:37)

    evoque [utilizator]

    din moment ce tocmai "intelectualul" basescu a afirmat cum ca scoala romaneasca produce prosti.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 10 mai 2014, 11:07)

      [anonim] i-a raspuns lui evoque

  • -16 (42 voturi)    
    Cel mai pupincurist mesaj posibil (Vineri, 9 mai 2014, 22:45)

    alex4321 [utilizator]

    Cel mai pupincurist mesaj posibil

    Primesti decoratia (si banii care vin odata cu ea)
    si canti o oda jenanta Conducatorului Iubit.

    Intr-adevar te numesti Liicheanu daca te pretezi la asa ceva...

    Numele astea care provin din porecle nu au aparut intamplator.

    Si eu care credeam ca vremurile alea au apus pentru totdeauna

    Nici vorba...Liiche-lismul e nemuritor.

    Dar ce te poti astepta de la unul care l-a cenzurat pe Noica dupa moartea acestuia (nepublicandu-i unele articole)....
    dupa ce s-a prefacut ani in sir a fi invatacelul lui...
    • +25 (39 voturi)    
      nope (Vineri, 9 mai 2014, 23:15)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      basescu a fost presedintele intelighentsiei.

      in 2004 a fost ales fara ca lumea sa stie ce e si ce vrea cu adevarat. riscul ca el sa fie mai rau decat nastase era real. in realitate, marinarul vulgar si incult a facut mult mai mult decat putea fi imaginat.

      condamnarea comunismului, justitia, directia vest, confruntarea frontala cu mogulii, u name it, sunt contributii de-ale lui indiscutabile.

      dupa 10 ani liiceanu vine si-i zice ca a confirmat asteptarile lui.

      acum tu vorbesti de pupincurism.

      vezi ca cururi se pupa de catre palada mirel, socol cristian, sunt altii care au boticul maro. zi de zi, ora de ora, tu si eu platim din buzunarul propriu propaganda cretinului de la guvern.
      • -12 (30 voturi)    
        Noi vprbim de Pupincurismul lui Liicheanu (Sâmbătă, 10 mai 2014, 0:28)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ws

        Noi vprbim de Pupincurismul lui Liicheanu
        Nu vorbim d eBasescu de Plagiator etc....

        Asta e tema....putea Basescu sa faca Orice si Bine si Rau

        Pupincurismul gretos a lui Liichenau e infiorator de gretos

        Clar?
        • +4 (14 voturi)    
          Fiecare vede ce vrea el - atunci cand nu gandeste (Sâmbătă, 10 mai 2014, 9:44)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          eu vad un discurs sobru de multumire fara nimic "umflat", tu vezi ce te-a obisnuit Latrina3 sa consumi: pupincurism. Asta e Liiceanu nu Gadea&Badea. Unde a fost "pupincurismul"? Concret, fraza?
          • +1 (9 voturi)    
            Uite fraza smechere (Sâmbătă, 10 mai 2014, 11:33)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

            1. Te-ai obisnuit tu si ai tai cu latrina 3 ca voi ati votat FSN-ul din 90 incoace cand noi ERAM DOAR 3% care am l-am votat pe Ratiu si Ochiul in 90.
            Iar tu si ai tai nu erati printre noi clar?

            Apoi, Eu n-am votat niciodata cu FSN-ul si derivatele sale cum ai facut tu si ai tai
            De-asta nu suport lingusirile in public catre conducatori mult iubiti.

            Totusi invata sa nu o mai dai cu latrina 3 cand n-are legatura
            Nu din cauza Latrinei 3 e pupincurist Liicheanu

            Exista Liichelism si in afara Antenei 3

            1. Apoi Uite fraza ma smechere (dar nu e numai ea)
            -------------------
            Liiceanu a continuat: "Timp de 10 ani cat ati fost, sunteti presedintele Romaniei, nu ati facut decat sa ne asezati pe drumul pe care noi, cei care credem care e binele in chip matur al Romaniei, trebuia sa ne asezam. Si pentru asta va multumim"
            .
            ---
            Nu vezi pupincurismul? Ti-l arat eu:

            0. "ATI FOST , SUNTETI"
            (parca e Cantarea Romaniei varianta cea mai proasta , conducatorul peren si neschimbat pe drumul victoriei Nu?)

            Apoi,
            1. "MARELE CONDUCATOR IUBIT I-A ASEZAT PE (Liicheanu & Comp ) PE DRUMUL CEL BUN" ==> I-A ARATAT CALEA DE URMAT
            (ca de', ei erau putin orbi si aveau nevoie de un Conducator Clarvazator si Multiubit care sa-i chideze in tot si-n toate)

            Mai vrei?
            2. "IN CHIP MATUR" (plin de intelepciune e acest conducator desi Ghidatii stiu in chip matur care e binele Conducatorul care-i aseaza pe drumul victoriei e mai Matur decat Maturii)

            3. "PENTRU BINELE ROMANIEI"
            (Partidul, Marinarul Romaniiiaaa samd)

            4. "PENTRU ASTA VA MULTUMIM" - TOV. SECRETAR GENERAL"

            E destul?

            Chiar nu Nu ti-e greata? Mai vrei si mai multe limbi "ca sa te prinzi" ?

            Iti lipseste simtul penibilului de nu poti sa sesizezi?

            Si nu e numai atat...citeste cuvant de cuvant tot ce-a zis...si te-ngrozesti.

            Rog HotNews sa nu cenzureze ca unii nici macar nu s-au prins de Cultul Personalitatii
            jenant la care am asistat

            Rog HotNews sa nu cenzureze ca sa nu ne-ntoarcem din nou inainte de 1989
  • +31 (53 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 9 mai 2014, 23:01)

    Vlad-I [utilizator]

    Desi, suna lingustor, in actuaele circumstante istorice, Romania a avut mare noroc cu Basescu.

    Chiar o buna parte din popor nu a inteles momentul istoric, un singur om a stat ca la Termopile incurcand 8 ani imperiul rosu.

    Au avut in unele momente aproape 80% din parlament, in disperare au vrut sa voteze noaptea amnistia politicienilor corupti.

    "Începem să ne
    punem întrebarea câţi mai rămânem în picioare până la sfârşitul anului."

    “Nu avem toata puterea pana nu luam si justitia.”
    • +4 (14 voturi)    
      Total de acord (Sâmbătă, 10 mai 2014, 8:45)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ma inspaimanta ce va fi "dupa" Base. Cred ca vom constata, daca vom dormi, ca Nastase a fost mic pistrui.
      Repet: mi-e teama.
      Sper ca lumea sa mearga la vot nu sa fie adusa la vot sau sa se voteze in locul lor (metoda Dragnea).
      Doamne ajuta!
    • +2 (6 voturi)    
      "La Termopile" a stat Lech Walesa (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:19)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      "La Termopile" a stat Lech Walesa, mai asta.
      ----------------------------------------------------------
      NU ministrul FSN-ist al transporturilor
      NU ministrul FSN-ist a bolsevicului Ilici pus
      de Petre-Roman - urmasul bolsevicului stalinist Ernst Roman care le recita pe la Radio Moscova platit de Stalin, cand Romania era dezmembrata de Rusia in 1940...

      Deci Cine crezi ca putea fi UNUL
      care se inhaita in '90 si dupa cu Ilici si Roman
      cei doi care organizau mineriade
      si care bateau si chiar omorau studentii la greu?
      -------------------------------------------------------
      La noi, daca vrei exemple,
      poti sa-i numesti dupa Revolutie
      pe Ratiu sau pe Coposu
      (daca chiar vrei MODELE)
      ---------------------------------------------------------
      DECI Pastreaza proportiile ca te faci de ras....
  • +19 (39 voturi)    
    ce cautai postaci aici sa dati minus? La antena 3 (Vineri, 9 mai 2014, 23:14)

    Maniu [utilizator]

    nu mai aveti loc, trebuie sa intoxicati atmosfera si prin alte parti?
    • -15 (25 voturi)    
      ne distram (Vineri, 9 mai 2014, 23:46)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      raspunzand unor intoxicati
      • +10 (16 voturi)    
        Va distrati? Eu cred ca sunteti la munca! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 9:44)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Penibililor!
        • -1 (5 voturi)    
          Te-nseli. La munca-i Liicheanu (Sâmbătă, 10 mai 2014, 11:59)

          alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

          Te-nseli.

          La munca-i Liicheanu

          Si munceste din greu saracu dupa cum vezi...
        • +4 (8 voturi)    
          x (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:07)

          Loda [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

          Si tu unde esti ? A, tu scrii din convingere, dar cei cvare au alte opinii sunt obligatoriu platiti :)
          • -1 (5 voturi)    
            Da ma scriu din convingere (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:09)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            I. Da ma, scriu din CONVINGERE
            in timpul meu LIBER
            sa-i ajut pe toti sa vada Liichelismul


            E greu sa-ti imaginezi ca mai exista asa ceva
            pe la noi nu?

            Nu crezi?
            Urmareste-ma sau cauta arhiva HotNews
            sa vezi parerea mea despre Plagiatorul copy/paste , manipularile Antenei 3, si despre Infractorul Nastase sau Ilici iliescu....sau lovitura de stat din 2012.

            II. Apoi stii matale ca acest Liicheanu l-a cenzurat pe Noica? Iti dai seama? Sa-l cenzureze pe Noica si sa-i TAIE din antologie
            articole publicate de Noica in timpul vietii?

            Intreaba-l personal daca nu crezi.

            III. Apoi, Nu cumva Plesu (umbra-geamana a lui Liicheanu) era omul lui Iliescu in 90 cand studentii erau batuti la greu de mineri?

            Cum ii vorba aia cu lupii care-si schimba parul?
            • -2 (2 voturi)    
              Poftim ? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 21:21)

              Loda [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              ce strigi la mine, eu ii raspundeam lui Excelsior, care crede ca cei ce nu gandesc ca el sunt obligatoriu postaci, in timp ce colegii de opinii sunt patrioti.Ce n-ai inteles?
              • 0 (2 voturi)    
                Lui excelsior ii ziceam (Sâmbătă, 10 mai 2014, 23:23)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Loda

                Lui excelsior ii ziceam

                dar am apasat gresit raspunde ca era mic pe ecran

                Scuze...e pentru excelsior
    • +14 (20 voturi)    
      sint (Sâmbătă, 10 mai 2014, 0:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      legiune, presteaza cu hidrantul la varan, ca doar a furat destul de la stat, si e disperat, in curind va sta linga bombonel. Acolo va presta si varanul, atit si cum poate el.
  • -6 (24 voturi)    
    Doamne! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 1:29)

    srpc [utilizator]

    unde esti tu, Ceasca, sa vezi cum se dau limbile profesional, nu cum le capatai tu?
  • -7 (23 voturi)    
    Ye good olde days! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 6:59)

    Garett [utilizator]

    "Mult iubite si stimate conducator, intelectualitatea progresista, adunata in jurul conducerii Dvs. luminate isi afirma angajamentul neabatut s i hotararea nestramutata de a face totul pentru infaptuirea idealurilor revolutionare si inaintarea neabatuta pe calea progresului socialist"!
    Flashback-uri cu Ceasca, anyone?
    O singura nelamurire am: apelul cine il mai scrie, de data asta??
    • +5 (15 voturi)    
      Cam multe conturi ai stimabile (Sâmbătă, 10 mai 2014, 9:46)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      Mai taiati din coada vulpii ca a ajuns sa puta ca Latrina3.
      hihihi
      • +4 (8 voturi)    
        Moi? (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:08)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        De fapt am unul singur, si chiar comentez rar, nu e vina mea ca vezi "inamici publici" peste tot!
        Interesant cum intr-un regim cel care inalta ode este "sicofant" iar in altul acelasi este "intelectual rafinat"! Din pacate pentru tine sunt suficient de "in varsta" incat sa fi apucat 'beniucismele" si "paunescismele" asa ca sunt in masura sa le recunosc imediat chiar si camuflate in "liicenisme".
        Dar tu imbate-te in continuare cu apa rece, "nu sunt ode ci elogii binemeritate", be my guest!
  • +7 (13 voturi)    
    DE FAPT BĂSESCU A FOST SINGUR (Sâmbătă, 10 mai 2014, 10:12)

    pointless man [utilizator]

    Așa-zișii intelectuali l-au sprijinit din vîrful buzelor, bătînd urgent în retragere la fiecare gafă a președintelui (gafe inevitabile pentru un om mai din topor). Diferența între ei și Băsescu este că ultimul e BĂRBAT, iar primii doar niște marțafoi cu ”mușchi” de șahist începător. Onorabilii noștri ”boieri ai minții”, în loc să se lupte cu Antenele cu șișul în dinți, pe viață și pe moarte (nu neapărat de dragul lui Băsescu), șed ca melcii prin posturi călduțe, divagînd la nesfîrșit despre Eliade-Cioran-Noica-Heidegger (și invers). Abia atunci cînd apar resurgențe bolșevice prea de tot scîrboase („bătrînul nazist”) își iau inima în dinți și se aruncă în apă, dar repede ies afară frisonînd, fiindcă grăsimea nu ține de cald, și ei doar ”GÎNDESC, NU MUNCESC (vezi și chestia cu mușchii”)
    • +2 (10 voturi)    
      ce a făcut Liiceanu (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:27)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      e prea mult. Și arată și inconsecvență. La ultimele alegeri îl critica pe Băsescu, la GDS. Acum îl aproape linge. Un pic de jenă, dle Liiceanu. Vorba aia: ”Dacă tăceai, filosof rămâneai!”
  • -2 (10 voturi)    
    Regrete (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:10)

    Loda [utilizator]

    Imi pare sincer rau ;dl.Liiceanu nu poate sa-l urce pe basescu fara sa se coboare pe domnia sa .(Chiar nu inteleg de ce a facut-o ,asa cum nu inteleg nici azi oda lui Baconski inaltata doamnei Udrea)
    • -2 (10 voturi)    
      Ce răi sunteți...! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 18:01)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui Loda

      Ei, și ce dacă s-a „prostituat” și el un pic (doar un pic!) mulțumindu-i Cârmaciului într-un limbaj de lemn, demn de epoca pe care o înfierează de câte ori are ocazia?
      Și ce dacă asta ne-a dovedit (dacă mai era nevoie...) cât de mici pot fi, uneori, marii intelectuali?
      Păi, e puțin lucru o decorație? Cu conotațiile și avantajele de rigoare? :)
    • +2 (2 voturi)    
      va veni și ziua (Duminică, 11 mai 2014, 17:51)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Loda

      măreață, de altfel, când Liiceanu o să îi gasească merite literare dnei Udrea. Atunci să vezi!
  • +2 (8 voturi)    
    Unele lucruri impun respect (Sâmbătă, 10 mai 2014, 16:52)

    EMP [utilizator]

    Il apreciez pe domnul Liiceanu pentru ca are curajul sa-si asume si sa-si declare public simpatiile si antipatiile. Intr-un moment in care a face o declaratie de apreciere pentru Traian Basescu echivaleaza cu a te expune fabricii de terfelire a reputatiei (Antena 3), atitudinea domnului Liiceanu impune respect.
    • -1 (9 voturi)    
      Simpatia e una Pupincurismul (Lingusirea) (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:43)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      Simpatia - e una
      SIMPATÍE, simpatii, s. f. 1. Atracție, înclinare, afinitate pe care cineva o simte față de o persoană sau pe care o inspiră cuiva; afecțiune; p. ext. obiectul acestui sentiment.

      --------------------
      Pupincurismul (Lingusirea, Servilismul Slugarnicia)
      - e altceva
      http://dexonline.ro/definitie/pupincurism
      pupincurism, pupincurisme s. n. lingușeală, servilism, slugărnicie. (argou)

      SERVÍL, -Ă, servili, -e, adj. (Livr.) 1. Slugarnic; lingușitor, supus. ♦ (Rar) Care ține de condiția de serv. 2. Care se conformează riguros, fără rezerve modelului;

      SLUGÁRNIC, -Ă, slugarnici, -ce, adj. (Despre oameni) Care are o atitudine umilă, lipsită de demnitate față de cei pe care îi slujește sau de care depinde;

      LINGUȘÍ, lingușesc, vb. IV. Tranz. și refl. A căuta să câștige bunăvoința, favoarea etc. cuiva satisfacându-i vanitatea, a se pune bine cu cineva prin atitudini și vorbe măgulitoare la adresa lui, prin laude exagerate și ipocrite; a flata, a măguli, a peria.

      --------------------------------
      N-ai notiunea termenilor ? citeste-i de pe internet
      ca unii voluntari s-au chinuit pentru tine sa poti invata pe gratis Limba Romana
      ----------------------------------
      • -2 (6 voturi)    
        Remarcabil (Duminică, 11 mai 2014, 11:30)

        EMP [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Ia te uita cine s-a gasit sa-mi tina lectii despre proprietatea termenilor! Ai facut vreun master de limba si literatura romana cu dom' profesor Voiculescu?
        Daca dumneata vrei sa vezi linguseala in declaratiile domnului Liiceanu eu nu te pot impiedica. Insa eu vad doar un intelectual care a recunoscut meritele care erau de recunoscut presedintelui.
        • +1 (1 vot)    
          Unu care a invatat de 2 ori mai bine si mai mult (Duminică, 11 mai 2014, 15:46)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui EMP

          Unu care a invatat de 2 ori mai bine si mai mult
          ca tine la scoala ala iti tine lectii smechere

          Si mai citeste definitiile de cateva ori poate te prinzi si cate limbi umezite a dat Liicheanuu
          intr-o singura fraza (ai si analiza mea mai sus
          la cometariul "Uite fraza smechere"
          daca n-ai capacitatea necesara de analiza si discernamant in a identifica pupincurismul)

          Apoi si Ceausescu si Stalin au fost laudati si pupincurati pentru "meritele lor deosebite"
          Liicheanuu continua buna traditie Bolsevica a Cultului Desantat a Personalitatii
  • -2 (12 voturi)    
    deontologilor!!!! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:31)

    vitan.sandu [utilizator]

    de ce nu vreti sa-i dati hartie igienica dlui liceanu?
    • 0 (12 voturi)    
      Nu cred ca iese nici cu spirt sanitar (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:32)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Nu cred ca iese nici cu spirt sanitar