DOCUMENT Guvernul se lauda la Bruxelles cu "rezultatele semnificative" si "notabile" ale DNA si ANI

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2014, 23:34 Actualitate | Esenţial


documente
(7 Mai 2014) PDF, 1MB
Guvernul Ponta III incearca sa convinga Comisia Europeana de progresele Romaniei in lupta anti-coruptie laudand activitatea Directiei Nationale Anticoruptie si a Agentiei Nationale de Integritate, potrivit Programului National de Reforma transmis la Bruxelles.

"Referitor la combaterea coruptiei, DNA (la nivel de urmarire penala), ICCJ si celelalte instante (pentru faza de judecata) au inregistrat rezultate semnificative. In ultimii sapte ani, rata de confirmare a inculparilor DNA prin intermediul unor hotarari judecatoresti definitive a atins 90,25%", mentioneaza Guvernul in Programul National de Reforma transmis la Comisia Europeana.

Potrivit documentului, "496 inculpati au fost condamnati prin hotarari judecatoresti definitive, dintre care aproape jumatate detineau functii politice, inclusiv un fost prim-ministru, un ministru, opt parlamentari, un secretar de stat, 26 de primari, vice-primari si prefecti, 50 de directori de companii de stat si institutii publice, 60 de functionari din cadrul autoritatilor de control".

Guvernul Ponta III nu omite nici "rezultatele notabile" obtinute de Agetia Nationala de Integritate in ultimii 5 ani.
"ANI a obtinut rezultate notabile in ultimii cinci ani, rata de confirmare a deciziilor sale privind situatiile de incompatibilitate si a deciziilor administrative in cazurile de conflict de interese depasind 80%. In urma deciziilor ANI, au fost confiscate averi personale nejustificate in valoare de peste 1 milion euro", se precizeaza in Programul National de Reforma.
  • Un istoric recent al Guvernului si al principalului partid de guvernare cu DNA si ANI
Programul National de Reforma 2014-2017, elaborat de Guvern, este datat aprilie 2014. Tot in luna aprilie, procurorii DNA aratau in referatul privind cazul de coruptie in care este anchetat presedintele Consiliului Judetean Mehedinti, Arian Duicu, ca in anul 2013 acesta ar fi facut interventii la nivelul Guvernului pentru a determina promovarea in centrala Ministerului Afacerilor de Interne a sefului IPJ Mehedinti, Stefan Constantin Ponea.

In referatul consultat de HotNews.ro, procurorii sustin ca Adrian Duicu a mers in iunie 2013 la Guvern pentru a rezolva problema lui Ponea.

"Aici, de la cabinetul prim-ministrului, l-a sunat pe Ponea, transmitandu-i ca la premier se afla ministrul afacerilor interne. Apoi, Duicu i-a transmis lui Ponea un SMS, transmitandu-i ca prim-ministrul l-a chemat pe Toba Petre (seful Politiei Romane - n.red)la Guvern. La solicitarea primului ministru, Toba s-a prezentat la Guvern, prilej cu care aici s-a intalnit cu Duicu care i-a solicitat mentinerea temporara a lui Ponea in functia detinuta si promovarea sa ulterioara in functia de director adjunct al Directiei Ordine Publica, solicitare cu care numitul Toba Petre s-a aratat de acord", se arata in referatul DNA.

Intrebat despre afirmatiile procurorilor DNA, Victor Ponta a evitat un raspuns, spunind ca "nu crede" ca a avut o discutie cu Petre Toba. "O sa vedeti stenogramele de la mine din birou si o sa va convingeti. Toti premierii, si a fost si seful CIA impreuna cu seful SRI, vor fi deosebiti de incantati sa vada in Gandul ce au vorbit cu mine... Eu stiu ca dl Duicu avea o relatie cu colegii dvs de la B1", a spus Ponta.

Referitor la activitatea ANI, la inceputul lunii martie, la initiativa unor parlamentari ai principalului partid de guvernamant, PSD, Gabriela Vranceanu Firea si Darius Valcov, Parlamentul a modificat legea administratiei publice, astfel incat primarii si presedintii de consilii judetene sa scape de anumite situatii de incompatibilitate.

Conform acestei legi, publicate deja in Monitorul Oficial, primarii si presedintii de Consilii Judetene isi pot delega atributiile catre un numar mare de angajati din cadrul institutiei.

Practic, prin noua lege edilii vor putea scapa de eventuale anchete DNA, au declarat surse judiciare consultate de Hotnews.ro, deoarece procurorii anticoruptie nu au competenta legala de a cerceta simpli functionari, ci parchetele locale.

Nu doar activitatea DNA, ci si activitatea ANI va fi afectata de noile modificari aduse legii administratiei publice locale, care extind categoria de angajati ai primariei sau consiliului judetean catre care alesii locali isi pot delega atributiile.

Prestatorii de servicii din subordinea Primariei sau Consiliului Judetean vor putea incheia contracte cu societati controlate de alesii locali, sefi de CJ sau primari, fara ca acestia sa mai poate fi acuzati de conflict interese daca isi deleaga atributiile catre sefii institutiilor din subordinea lor, se arata intr-o analiza realizata de Agentia Nationala de Integritate consultata de Hotnews.ro.

De remarcat ca presedintele Traian Basescu a promulgat legea in 12  martie 2014 fara sa ridice vreo obiectie, astfel ca modificarile votate de PSD au devenit lege, fiind publicate in Monitorul Oficial. De altfel, in 25 aprilie, presedintele Basescu a afirmat, cu referire la modificarile aduse de Parlament legii administratiei publice locale, ca "am considerat ca promulgarea legii e corecta si legea e corecta".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6855 vizualizari

  • +51 (51 voturi)    
    Haha, P$D-ul lauda institutii pe care le uraste (Miercuri, 7 mai 2014, 23:43)

    Matrafirefox [utilizator]

    Am trait s-o vad si p-asta, ipocrizia P$D-ului nu cunoaste limite, chiar lauda institutiile care ancheteaza si condamna baronii P$D-isti. Incredibil. Daca chipurile ii plac institutiile astea lui Ponta, de ce s-a mai mutat la MApN sa faca trafic de influenta in liniste? Sa stea la Palatul Victoria daca-i place DNA-ul asa mult. Si sa-i dea un birou lui Duicu alaturi.
    • +32 (32 voturi)    
      ponta si ai lui (Joi, 8 mai 2014, 1:14)

      conte local [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      au grave probleme psihice. Le-as spune cleptomani, dar la ei e de fapt un caz iremediabil de diafthoramanie.
      • +7 (7 voturi)    
        Mint nonstop! (Joi, 8 mai 2014, 9:12)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui conte local

        Au intrat in nebunia minciunilor si nu mai pot da inapoi!!! Vor minti pana vor intra in pucarie. La sfarsit, vor recunoaste spasiti: Basescu e de vina!
      • +9 (9 voturi)    
        Ponta si ai lui9 nu au nici o problema psihica. (Joi, 8 mai 2014, 10:01)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui conte local

        Pur si simplu in tara vorbesc pentru baronetul dornic de crema protectoare anti-dna iar in afara vorbesc pentru cei de la CE. Problema e ca si unii si altii au inceput sa priceapa jocul dublu al lui Ponta, care, la un moment dat, pus sa aleaga intre cele doua, va cadea strivit.
    • +3 (3 voturi)    
      Cu P$D ai nimerit-o... (Joi, 8 mai 2014, 6:09)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ...ca doar, dupa divortul de PNL au si declarat ca vor sa-si schimbe numele in USD (Unites States Dollar). Ai +.

      Ma intreb daca la fel s-au laudat si cu declaratiile lui Ponta privitoare la succesele DNA, alea in care urla pe toate posturile ca baronii lui sunt nevinovati si ca doar Basescu e vinovat ca i-a arestat :D. Ca, daca in tara spune asta, si la Bruxelles ar trebui sa spuna ca avem un presedinte care lupta cu coruptia, contrar vointei primului-ministru :D.
  • +39 (39 voturi)    
    ca Putin... (Miercuri, 7 mai 2014, 23:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nu anexam crimeea , nu ne intereseaza estul ucrainei...

    ce jigodii !!!
  • +37 (37 voturi)    
    baronul (local) de munchausen (Miercuri, 7 mai 2014, 23:49)

    Mazeta [utilizator]

    Mitomanul plagiator a ajuns la culmea minciunilor: „DNA, ÎCCJ şi celelalte instanţe au înregistrat rezultate semnificative”. Incredibil cât minte acest om!
    • +28 (28 voturi)    
      da' ce-ai patit mai mazeto? (Joi, 8 mai 2014, 3:10)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai baut agheasma?
      • +10 (10 voturi)    
        :)) (Joi, 8 mai 2014, 6:10)

        T34 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        I-o fi spart Basescu contul :)))
      • +8 (8 voturi)    
        >>>>>>>> (Joi, 8 mai 2014, 7:53)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        nu i-or fi platit aia salariul :))))))))))
      • +8 (8 voturi)    
        cred ca nici lui ni ii vine sa creada (Joi, 8 mai 2014, 8:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        cate PLUS uri a primit..mazeta, daca ti ai revenit noi iti dorim sa te tina !
      • +7 (7 voturi)    
        Au facut (Joi, 8 mai 2014, 9:35)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Restructurari
      • +7 (7 voturi)    
        Haha (Joi, 8 mai 2014, 9:55)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Mazeta s-a incurcat in propria dezinformare.
      • +4 (4 voturi)    
        o data e omu' sincer (Joi, 8 mai 2014, 11:23)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        si sariti si voi pe el.
    • +11 (11 voturi)    
      Etete (Joi, 8 mai 2014, 10:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce-i mazeto, ai restante salariale? Te-a concediat uslamul?
  • +37 (37 voturi)    
    :( (Joi, 8 mai 2014, 0:05)

    strategy [utilizator]

    Da nu le este un pic rusine ? In tara toti zic ca sunt dosare comandate politic si afara isi asuma merite si laute dupa acele dosare. Ce sa mai ceri de la un hot cu acte-n regula? Sper sa nu ia nici 20% PSD-ul.
    • +2 (2 voturi)    
      PSD-ul are conducători! (Joi, 8 mai 2014, 10:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      Oameni care știu să folosească cu succes munca altora.
  • +22 (22 voturi)    
    Ultima minciuna: "We love DNA !" (Joi, 8 mai 2014, 0:20)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Iar sa te "lauzi" plin de bucurie ca un fost prim-ministru si un ministru au fost trimisi la inchisoare, in conditiile in care sunt "de-ai nostri", e masochism pur...
  • +28 (28 voturi)    
    Culmea ipocriziei (Joi, 8 mai 2014, 0:49)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Vorba francezului : "I'm speechless"
    • +27 (27 voturi)    
      Stati, oameni buni, linistiti! (Joi, 8 mai 2014, 1:12)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Cei de la Bruxelles nu sunt de pe Marte, stiu exact cu cine au de-a face. Ponta s-a discreditat total in fata lor cu absurditatile lui. Penibil pana-n draci.
      Pe bune, cred ca oamenii aia sunt in crize de ras in aceste momente, ca si mine de altfel. Numai ca ei se uita la ponta ca la un film de comedie proasta, eu ma uit ca la o realitate de viata proasta.
  • +20 (20 voturi)    
    Pe cuvant (Joi, 8 mai 2014, 2:14)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Am crezut ca e timesnewroman stirea ! Astia's mai ceva decatascadorii rasului: in tara, "ne persecuta politic base, dna si curtea constitutionala", afara, "vai ce mari suntem noi cu dna-ul". Hai repede, Pontachio, ca poate esti bun la mate: ce procent din cei arestati din 2008 pana azi sunt fosti-actuali, pe fata-sau pe ascuns pesedisti si uselisti, ca sa nu zic direct baroni locali, shpagari, etc ?
  • +19 (19 voturi)    
    Irecuperabili! (Joi, 8 mai 2014, 3:29)

    Mo7 [utilizator]

    Cum poti sa te lauzi cu ANI si DNA, la Bruxelles, cand in tara nu faceti decat sa criticati, sa puneti presiune si sa incercati prin toate mijloacele sa ii impiedicati sa isi faca treaba??
    ANI si DNA functioneaza datorita politicii lui Basescu.
    E penibil ce faceti! Toata lumea stie ca o mare parte dintre "succesele" sistemului judiciar, marile nume ajunse in puscarie, sunt sustinatori, simpatizanti, memri PSD&co!!!
    Ponta, LA-SA-NE! Pleaca, lasa Romania in pace!
  • -6 (6 voturi)    
    din nou... (Joi, 8 mai 2014, 7:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Ponta e prea subtil ptr ceea ce am numit "talibanii" Hotnews:

    cand esti, de facto, o natiune colonizata, singura strategie valabila ramane acest joc dublu: extern (spui ce doreste sa auda bruxelles-ul) vs. intern (incerci sa salvezi ce se mai poate)
    • +5 (5 voturi)    
      Adica?... (Joi, 8 mai 2014, 10:30)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .... baronimea bugetivora care paraziteaza economic si social Romania(d'alde Oprisan, Vanghelie, Mazare, si tot restul)? Asta sa salveze? Nu ar fi mai bine sa mearga cu totii in statiunea aia balneoclimaterica chinezeasca, Bu Lau?
    • +2 (2 voturi)    
      inteleg ca Hrebe (Joi, 8 mai 2014, 10:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      te a pus sa tastezi asta..dar..cum spun antecomentatorii ..la UE nu merge cu m u e....iar VVT e gata..precum porcu in Ajun....
    • +3 (3 voturi)    
      Hai bre (Joi, 8 mai 2014, 10:38)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      recunoaste ca voi, psd-istii urmati cateva axiome:
      1. nu iubiti tradarea dar ii iubiti pe tradatori. daca sunt de-ai vostri
      2. nu va place coruptia altora dar voi sunteti corupti:
      sau in limba pe care o iubiti:
      коррупция является лучшим

      apropo, va dati cu rusii cu ponta in frunte.....dar va puteti descurca singuri la o discutie cu putin, sau sunteti atat de penibili incat aveti nevoie de translator.
      3. nu place hotia altora dar hotia voastra este ok.
      4. in lipsa de idei, psd-istii spun glumite de prost gust
      5. minciunile altora nu va plac, dar minciunile voastre sunt ok!

      ps: zi bre, crezi ca rusii si chinezii ne vor reda demnitatea nationala?
      pe dracu' aveti voi nevoie de bani pe care sa nu-i justificati la ue!
  • +5 (5 voturi)    
    ce impostura jenanta (Joi, 8 mai 2014, 8:26)

    mircearh [utilizator]

    In tara urla baronimea ca DNA si ANI sunt politie politica si se bat cu pumnul in piept care mai de care ca o sa aiba el grija de ele, si pe afara si le agata in piept ca niste lasi nenorociti ce sunt. Rusine ba !
  • +5 (5 voturi)    
    Logic (Joi, 8 mai 2014, 8:41)

    CosminMaricari [utilizator]

    Și de ce nu s-ar lăuda, nu PSD-ul a furnizat materie primă de calitate pentru ca aceste instituții să-și facă treabă? Ce-ar fi făcut DNA-ul fără baronii lor, ce-ar fi făcut ANI fără primarii, prefecții, parlamentarii USL?

    Prin sprijinul necondiționat al USL și datorită angajamentului ferm față de valorile raptului și corupției, PSD a ridicat DNA și ANI de la adunători de plevușcă la vânători de prăzi mari și periculoase. Bravo lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Hmm (Joi, 8 mai 2014, 9:23)

    naenae [utilizator]

    Cum ar zice ardeleanul cand a vazut girafa: "Asa ceva nu exista!!"

    Deci nu este adevarat asa ceva, asemenea parsivenie si mizerie. Sa urli ca animalul impotriva acestor institutii apoi sari gardul afara si le lauzi! Astia cred ca la UE sunt prosti din astia ca din electoratul lor ?? Vai de curul nostru fratilor.
  • +4 (4 voturi)    
    normal că se laudă (Joi, 8 mai 2014, 9:37)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    doar ei le-au furnizat cea mai mare parte din materialul de lucru
  • +6 (6 voturi)    
    nedemn (Joi, 8 mai 2014, 9:48)

    zot [utilizator]

    plagiatorul ponta, cel mai nedemn reprezentant politic al Romaniei de azi trebuie izolat de conducatorii tarilor democrate; el nu are cultura, educatie,moralitate, simtul responsabilitatii functiei, iar in multe situatii importante da dovada de lipsa de discernamant;
    reprezinta un grav pericol ptr viitorul democratiei din romania
    • +5 (5 voturi)    
      Dar realizari? (Joi, 8 mai 2014, 10:15)

      Raju [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Fara cultura, educatie si moralitate a realizat aducerea Romaniei pe primul loc la coruptie, hotie, minciuna si plagiat. In Europa se vorbeste doar de aceste realizari demne de noul Geniu al Carpatilor.
  • +6 (6 voturi)    
    :D (Joi, 8 mai 2014, 10:00)

    strategy [utilizator]

    nici un vot minus? asta numai de bine poate sa fie :D
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 8 mai 2014, 11:13)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Am o intrebare (Joi, 8 mai 2014, 11:53)

    marty70 [utilizator]

    Se lauda Ponta si cu numele arestatilor?De exemplu sa spuna uitati domnilor, l-am condamat pina si pe Nastase fost mare prim ministru?
    Sau le spun celr de la Bruxel ca eifac tot posibilul sa impiedice justitia?
    Ce le spun alora despre Voiculescu din alianta lor?
    • +1 (1 vot)    
      pai va avea o erata cu 13 mai (Joi, 8 mai 2014, 11:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui marty70

      si vor spune ca felix e proba ca justitia functioneaza !, fiind incarcerat pe 5 ani fara eliberarea conditionata ))))
  • +1 (1 vot)    
    Viorel, un sadic violent. (Joi, 8 mai 2014, 12:06)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii calai, cei mai sadici, in timp ce ucid victima, ii soptesc la ureche : 'Din dragoste pentru tine!".
  • 0 (0 voturi)    
    RUMMMM (Vineri, 9 mai 2014, 21:17)

    Vali_311 [utilizator]

    Nu ei sunt de vina, de ce tot aruncati vina pe politicienii nostri, de vina este poporul care nu gandeste si care se distreaza - nu voteaza.
    Alege , alege si la urma culege.
    In gaura aia de lume, ce sa mai ceri...