Victor Ponta: Voi propune o discutie in CSAT - ce putem face pentru Moldova dat fiind conflictul din Ucraina

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 mai 2014, 14:05 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta spune ca va propune ca in urmatoarea sedinta a CSAT sa existe "o analiza foarte clara" a institutiilor statului, inclusiv a serviciilor de informatii, legat de ceea ce va putea face Romania pentru a sprijini Republica Moldova in contextul conflictului din Ucraina, transmite Mediafax.

"Romania nu este in niciun fel amenintata, dar regiunea e un focar de pericol si trebuie sa facem tot ce tine de noi pentru a asigura integritatea si securitatea Republicii Moldova", a declarat premierul Victor Ponta, sambata, la Targu Jiu.

El a spus, raspunzand unor intrebari ale jurnalistilor legate de suplimentarea bugetului Armatei in contextul conflictului din Ucraina, ca s-a decis deja ca Ministerul Apararii Nationale sa beneficieze de o alocare suplimentara de 700 de milioane de lei, pentru modernizare, retehnologizare si intretinere.

Intrebat de jurnalisti despre informatii furnizate de presa rusa potrivit carora Romania nu ar rezista mai mult de 30 de minute in fata unui razboi, Ponta a raspuns: "Ar rezista mult mai mult".

"Tocmai pentru ca vreau sa dau asigurari ca niciun cetatean roman nu este si nu va fi in pericol, luni, impreuna cu ministrul Mircea Dusa, vom face o analiza si vom pregati pentru prima sedinta a CSAT toate datele si strategia pentru a da asigurari populatiei Romaniei si fratilor de pe peste Prut. Niciun roman nu e in pericol, dar investitii suplimentare si o strategie sunt absolut necesare", a spus Ponta.

El a precizat ca sedinta CSAT o stabileste presedintele, el urmand insa sa propuna, in calitate de vicepresedinte al CSAT, sa fie facuta o analiza in legatura cu ceea ce va putea face Romania pentru a sprijini guvernul legitim al Republicii Moldova.

"Presedintele o stabileste (sedinta CSAT-n.r.), noi vom propune. In calitatea mea de vicepresedinte al CSAT, voi propune ca obligatoriu sa avem din partea tuturor institutiilor statului, nu doar cele guvernamentale, ministere, ci si din partea serviciilor de informatii, o analiza foarte clara apropo de ceea ce putem si trebuie sa facem pentru a sprijini guvernul pro-european si guvernul legitim al Republicii Moldova", a declarat premierul.

Ministrul Apararii Nationale, Mircea Dusa, declara, joi, despre temerile legate de un conflict militar in Ucraina ca este vorba doar de "un razboi psihologic in capcana caruia nu trebuie sa cadem" si ca Romania este un stat puternic, cu sistemul de securitate national asigurat.

Tot joi, Mircea Dusa anunta ca MApN va beneficia de o rectificare pozitiva in acest an care va duce bugetul la peste 1,5% din PIB si ca mare parte din bani vor merge spre inzestrarea Armatei, el precizand ca a discutat deja la fabricile din Cugir pentru viitoare contracte.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2705 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    incredibil ! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 14:22)

    keiser_soze [utilizator]

    asta chiar vrea sa se *bata* !
    Toata lumea incearca sa evite un conflict si vine muciflender asta sa-si umfle muschii !!!!
    si in fata cui ? A Rusiei !!!
    serios, chiar nu gasim un voluntar in toata Romania sa-i arda vreo doua scatoalce dupa ceafa astuia ? poate isi revine, poate nu, oricum, paguba-n ciuperci !
    • +9 (9 voturi)    
      "muciflender"? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 18:52)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Esti tare, frate! Pentru inventia asta ai merita un premiu, da' din pacate, n-am putut sa-ti ofer decat un plus... ;)
    • +5 (5 voturi)    
      gazoductul? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:21)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      ala cu care se lauda in decembrie? Numai ca a gresit anul, nu in 2013 ci in 2014! Desi poze si palavre a debitat in 2013.
  • +8 (16 voturi)    
    make it double! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 14:57)

    Mazeta [utilizator]

    E puțin, stimabile! Cu 700 de meleoane nu cumperi nici juma' de avion. Hai, mai caută-te prin buzunare!
    • 0 (0 voturi)    
      avion (Duminică, 4 mai 2014, 10:52)

      everyone [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      un avion de lupta bun costa ~ 30 milioane$. bati campii domnule
  • +13 (13 voturi)    
    in sfarsit (Sâmbătă, 3 mai 2014, 15:07)

    MihneaR [utilizator]

    dupa atata timp spui ca faci si tu ceva. a face e relativ spus, doar tu nu faci nimic, doar propui o discutie
    • +9 (9 voturi)    
      eee (Sâmbătă, 3 mai 2014, 17:12)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      se baga si el in seama singur...
    • +8 (8 voturi)    
      nu doar ca nu face nimic...... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 19:24)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      .....dar /// nu intelege nici macar faptul ca acea "analiza foarte clara" a institutiilor statului asupra situatiei din R. Moldova nu il scutesc de raspunderea luarii unor decizii.

      Asa ca, va trebui sa gaseasca din nou "o traba urgenta" pentru a se eschiva si a nu participa la sedinta.

      Capacitatea limitata a plagiatorului de a intelege politica internationala s-a vazut si in raspunsul pueril de gaga de clasa a doua pe care l-a dat la intrebarea despre cele 30 de minute cat ar rezista armata romana(in opinia propagandistilor de la radio rusia), adica - "Ar rezista mult mai mult".
      Vai de noi cu asemenea "alesi" !
  • +14 (14 voturi)    
    dragi romani, raspundeti cu sinceritate: (Sâmbătă, 3 mai 2014, 15:12)

    MihneaR [utilizator]

    ganditi-va ca toti oamenii din CSAT ar fi cum e persoana lui Ponta (toti: presedinte, PM, ministrii respectivi, sefii de servicii)
    toti sa fie din acelasi aluat cu Ponta.

    spuneti sincer: v-ati simti in siguranta in aceasta tara?
  • +9 (15 voturi)    
    premier (Sâmbătă, 3 mai 2014, 15:37)

    everyone [anonim]

    presupun ca CINEVA are interes sa ne vare in conflict cu rusii,apoi sa intre in lupta chipurile sa ne salveze. planul nu e rau,acel CINEVA poate zdrobi rusia. dar pt noi,romanii de rand,e o veste proasta: se vor lupta pe teritoriul nostru,apoi vor repopula tara cu chinezi si filipinezi. de fapt,stau si ma gandesc daca nu cumva ASTA au in minte de vreo 20 ani,de cand au inceput sa ne distruga armata si industria de armament. e posibil ca planul sa fi existat deja cand l-au impuscat pe ALA la targoviste.
  • +19 (19 voturi)    
    fratii (Sâmbătă, 3 mai 2014, 15:44)

    everyone [anonim]

    ponta vb despre ''fratii'' de dincolo de prut. pai fratii tai de dincoace de prut mor pe sosele pt ca tu si partidul care te-a emanat nu guvernati tara asta ci o furati. nu avem sosele,spitalele sunt un dezastru,politia si justitia nu si fac treaba (prietenii stiu de ce)Eu lucrez intr-un spital si nu mi s-a marit salariul de 5 ani,in timp ce polonia de ex NU A CUNOSCUT RECESIUNE!!
    TU ponta,nu poti sa faci nimic pt FRATII de dincolo si de dincoace de prut. esti un las un mincinos si un criminal. iti lasi batranii sa moara de foame si de frig si ne spui povesti.Iar acum vrei sa ne bagi in razboi cu rusia,dupa ce nu ai facut nimic pt armata. crezi ca 1/4 miliard euro schimba ceva????
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 mai 2014, 16:06)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      pt ardeleanu (Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:23)

      everyone [anonim] i-a raspuns lui

      taaare moshule!!
  • +11 (11 voturi)    
    s-a întors lumea pe dos ... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 16:12)

    the [utilizator]

    VVPonta abundà în prostii gàunoase
    iar
    CAntonescu începe sà vorbeascà cu un strop mititel de miez ...
    eh si nu le-am vàzut si auzit încà pe toate
    mai e pânà-n toamnà ...
  • +12 (12 voturi)    
    Cred ca singurul (Sâmbătă, 3 mai 2014, 16:47)

    canuta [utilizator]

    lucru bun pe care poate sa-l faca Ponta pentru Moldova,este sa lase pe altcineva sa faca ceva. Si impingind lucrurile in absurd(pentru ca in mod cert un viitor razboi nu se va purta cu flinta si cu coasa),atrag atentia ca minciuna si impaunarea nu vor opri niciodata gloantele!
    • -3 (3 voturi)    
      gloantele? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:32)

      everyone [anonim] i-a raspuns lui canuta

      da ce,suntem la '77 sa vb de gloante? da' de drone de T-90 de cluster bombs de rachete GRAD ati auzit celavecilor? stiti ce's alea SU-35 MIG - 31 ? Si dottore cu cea vrea sa opreasca uraganul ista? are habbar dottore,i-au spus generalii corupti lenesi si lipsiti de vlaga de langa el,ca ROarmy are rachete antiaeriene din anii '60 , ca tancul romanesc are tun de 100mm calibru iat T-90 de 125 mm,ca tancul romanesc are 17 cai putere/tona iar T-90 27 CP/t ? ca tunul antitanc romanesc a fost conceput la resita pe vremea maresalului Antonescu ca sa vaneze T-34 nu T-72 si cu atat mai putin T-90 ?
      • 0 (0 voturi)    
        Probabil cind (Duminică, 4 mai 2014, 11:05)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui everyone

        ati postat cele de mai sus,erati la mansa vreunui aparat SU-35 sau MIG-31 si din cauza complexitatii manevrelor ati citit in fuga ceea ce am scris. De-ar fi fost altfel,ati fi observat ca ultima fraza incepea cu"impingind lucrurile in absurd",exprimare care includea tehnologia noastra precara,iar "gloantele"faceau parte dintr-o figura de stil folosita pentru a exprima concis o idee.
        Si ca sa va raspund totusi ceva,daca tot m-am apucat de scris, iata: "cutitul lui tata este mai bun decit cutitul lui taica'tu.Al nostru are lama de 25 de cm si tais pe amindoua partile! "
        Sa nu va suparati pentru adresarea la persoana intii,dar era in spiritul a ceea ce voiam sa spun.
  • +7 (7 voturi)    
    s-au terminat... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 17:34)

    miluch [utilizator]

    ...problemele de rezolvat in RO si ne-am apucat de "propus" ce trebuie facut pentru Republica Moldova. Halal "Prim Ministru"!!
    Hai sa mai lasam deoparte "propunerile" si sa ne concentram mai mult pe "sa facem" - efectiv, nu din vorbe!!
  • +5 (7 voturi)    
    Nepriceputul Vio, sare-n barca si trece Prutul? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 18:12)

    Plagarus [utilizator]

    Moldova ar putea începe și importul de electricitate din România. Acest lucru va fi posibil odată cu instalarea unor convertoare back to back pe linia electrică Vulcăneşti-Isaccea.
    R Moldova mizează pe ajutorul UE, în principal al României, în cazul în care Rusia va opri gazele.
    Pentru a putea asigura toţi cetăţenii moldoveni cu gaz din România este nevoie de încă două etape de lucrări costul cărora depășește 100 de milioane de euro. „Pentru a fi deplin funcțional, mai sunt necesare realizarea a două etape și anume: prelungirea gazoductului printr-o linie magistrală ce va uni orașele Ungheni și Chișinău, dar și construcția unei stații de comprimare în România pentru a putea transmite cantitatea necesară de gaze consumatorilor din R. Modova.
    R Moldova importa in jur de 2,5 mld mc de la rusi !
    SNG-ul are in pamant rezerve pt 10 ani pt consumul Romaniei...ok ,apare in ecuatie Moldova... in conditiile astea cifra de afaceri nu creste fara nici o investitie in Marea Neagra si sau gaze de sist????!
  • +6 (6 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 3 mai 2014, 18:49)

    tipi [utilizator]

    Bai nene,usurel ca te pomenesti ca-l provoci pe Putin la skanderberg....nooooo..mai bine la basket; acolo fratzica esti mare,adica inalt...si atat,ca minte nu-ti trebuie.
  • +8 (8 voturi)    
    Dl Goe de Gorj (Sâmbătă, 3 mai 2014, 18:52)

    cris64 [utilizator]

    Alo, Domnu' Iliescu, Bunicuto', da-i nepotulelului Victoras, niste soldatei, cowboy, indieni, ceva si baga-l in casa nu-l mai lasa nesupravegheat prin curte, ca asta cine stie ce prostii mai face !
  • +2 (2 voturi)    
    rezistenţa (Sâmbătă, 3 mai 2014, 20:30)

    nimrod [utilizator]

    Hehe, Ponta e în afară, ca de obicei. Generalul Ilie Ceauşescu (vezi "Lupta în încercuire", cred şi citez din memorie) dădea armatei române maxim 24 de ore de rezistenţă coerentă în cazul atacului unui inamic cu oarece capabilităţi aeropurtate şi asta în plină epocă de glorie a Tratatului de la Varşovia şi cu ruşii de partea noastră. ///
  • +5 (5 voturi)    
    Daca... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 21:41)

    Milka Man [utilizator]

    Daca Moldova ar avea vreo bruma de industrie sau niste resurse naturale gen petrol sau aur, sa vezi cum s-ar bate politicienii din Romania pe ea...Deocamdata, isi aduc aminte numai asa...din principiu si de teama de a avea granita comuna cu Imperiul Putin...Cu 700 de mil faci o mare branza, dar salut ideea. Sper ca pana la urma, bugel MAPN sa ajunga la 2% din PIB. Si sper sa ii vina cuiva ideea sa scape de multe din cadrele militare (bugetare) care au un IQ sub 90...Multi troglolodliti in armata romana, dar si multi oameni de caracter., patrioti. Din pacate stim ce se intampla daca vreun ofiter comenteaza "in front" despre nepotismul din MAPN...
  • +7 (7 voturi)    
    Gargara electorala! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:28)

    GRANDFATHER [anonim]

    Inainte de a ne spune ce intentioneaza sa faca pentru moldoveni, poate ne spune ce a facut din ceea ce a promis romanilor! Si nu e cazul sa astepte o sedinta CSAT ca sa faca asta!