Traian Basescu: Trebuie sa recunoastem ca Preafericitul Daniel e un tip foarte pragmatic

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2014, 15:25 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Agerpres
Presedintele Traian Basescu a declarat joi ca nu crede ca Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Preafericitul Daniel, va permite implicarea preotilor in campaniile electorale din acest an, asa cum de altfel a procedat si in trecut.

Seful statului a fost invitat joi in studioul EVZ TV, fiind intrebat cum comenteaza vizita efectuata la inceputul acestei saptamani de Victor Ponta, impreuna cu Liviu Dragnea, Gabriel Oprea, Daniel Constantin si Mugur Isarescu la Patriarhul Daniel si daca este importanta relatia cu biserica in campania electorala.

"Eu sper, si asta am discutat cu Patriarhul, la Cotroceni, stiu cum a procedat in alte situatii, cand era mitropolit al Moldovei, nu a lasat biserica sa se implice, nu a stimulat-o sa se implice si a atentionat intotdeauna preotii sa nu se implice", a raspuns Traian Basescu, referindu-se ceremonia de decorare a mai multor prelati din diaspora, care a avut loc marti, si la care a fost prezent si Daniel.

"Trebuie sa recunoastem ca preafericitul e un tip foarte pragmatic. Are nevoie de bani sa-si termine Catedrala, se zbate sa aiba buna relatie cu majoritatea, e clar ca se incearca apropierea preotilor de partide, dar cred ca marea majoritate va ramane deasupra bataliei politice", a mai spus presedintele Basescu.

Premierul Victor Ponta, impreuna cu o delegatie formata din vicepremierii Liviu Dragnea, Gabriel Oprea si Daniel Constantin, au fost luni, in jurul orei 15.00 intr-o vizita la Patriarhul Daniel, fiind insotiti de guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, potrivit unor surse BOR confirmate de surse guvernamentale. Intrebat de Hotnews.ro de ce a mers in vizita la Patriarh cu ministri si guvernatorul Isarescu, premierul Ponta a raspuns scurt: "Pentru binecuvantare". Vizita a avut loc la cateva zile dupa debutul oficial al campaniei electorale la europarlamentare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7474 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    pragmatic (Joi, 1 mai 2014, 15:44)

    newshot [utilizator]

    imi permit să fac 2 precizări:
    - popii fac politică și chiar in biserici, la țară cel puțin campania din biserică este mai dinamică decât cea de pe stradă,
    - Patriarhul BOR char este un tip pragmatic când este vorba de patrimoniul, de banii bisericii. Cel mai pragmatic
    • +11 (13 voturi)    
      daca nu ar fi...... (Joi, 1 mai 2014, 19:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui newshot

      ....asa de pragmatic, nu ar fi nici asa de "preafericit" !

      Toti sunt preasfintiti, inalt preasfintiti sau preafericiti.
      De preasmeriti sau inalt preasmeriti nu a auzit nimeni.
      Cui slujesc acesti oameni ?
  • +22 (28 voturi)    
    ce se mai zbate! (Joi, 1 mai 2014, 15:53)

    outside_the_wall [utilizator]

    Zicea in 2008 ca nu o sa aiba nevoie de niciun ban de la buget, iar acum intinde mina consiliilor judetene si primarilor. Criza e scuza lor, dar, paradoxal, singurii care prospera pe timp de criza sint politicienii si popii. Rusine, Daniele!
    • +11 (15 voturi)    
      dovada (Joi, 1 mai 2014, 16:48)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Inca din 2004 se laudau ca nu vor cere bani de la oameni: http://www.youtube.com/watch?v=GgVPJ6v12Nk Popii (fireste, nu toti, au existat si oameni dedicati) au fost mereu unealta politica, fie inainte de revolutie, turnau toate spovedaniile, fie acum cind fac campanie electorala in biserica, mai ales la sate.
  • +17 (21 voturi)    
    mafia (Joi, 1 mai 2014, 16:34)

    Snitzelvienez [utilizator]

    mafia bisericeasca s-a extins direct proportional odata cu acapararea tarii de catre baroni . oamenilor le-a fost confiscata justitia si le este frica sa aiba un punct de vedere critic fata de biserica sau alesi .
  • +10 (14 voturi)    
    Daniel (Joi, 1 mai 2014, 16:35)

    mike13 [utilizator]

    Cred ca D-l Basescu a facut o declaratie politica!!Pt ca banii trebuie sa mearga in educatie, investitii in locuri de munca, sanatate, autostrazi!!Sa ma ierte credinciosii, ca toti credem in Domnul, da prea se exagereaza cu cheltuielile!!!Si nu se fac fara stirea Preafericitului in nici un caz!!!
  • +19 (23 voturi)    
    toti Preafericitii (Joi, 1 mai 2014, 16:46)

    aniod [utilizator]

    Au facut politica, dar intotdeauna cu puterea. Aici este pragmatismul.
    • +8 (12 voturi)    
      Si unii (Joi, 1 mai 2014, 17:10)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      din putini PREA fericiti din Ro.
    • +3 (3 voturi)    
      preafericitii (Joi, 1 mai 2014, 18:19)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      oare stie cineva cate asezari sunt in Romania si cate biserici avem?
  • 0 (0 voturi)    
    >>>>>>> (Joi, 1 mai 2014, 18:47)

    Invincible [utilizator]

    Ia priviti aici...

    https://www.youtube.com/watch?v=EKPZJTTuG8Q&feature=youtu.be
  • +7 (7 voturi)    
    D-le Traian Basescu (Joi, 1 mai 2014, 19:38)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Preafericitul nu trebuie sa fie pragmatic. El și toți preoții Biserici lui Hristos ar trebui să fie milostivi, iertători și iubitori de oameni în mod neconditionat. Asta este misiunea lui. Cea pe care i-a dat-o, prin apostoli, Iisus Hristos.
    Adevarul este ( și d-stra îl știți foarte bine dar aveți destui dușmani ca să vă mai faceți încă unul) că Biserica are nevoie stringenta de REFORMA. Una profundă care să o așeze în matca ei cea adevarată și binecuvântată.
  • +3 (3 voturi)    
    Sete de putere (Joi, 1 mai 2014, 23:17)

    Vlad-I [utilizator]

    Biserica ca toate cultele, este un club setos de putere.

    Are mai putina importanta daca membrii sunt furati de catre psd, important este banul primit de la psd.