Victor Ponta, vizita simbolica de 1 mai: premierul merge in fieful baronilor urmariti penal Radu Mazare si Nicusor Constantinescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2014, 6:14 Actualitate | Esenţial


Nicusor Constantinescu, Victor Ponta si Radu Mazare
Foto: Ziua de Constanta
Premierul Victor Ponta se va afla la Constanta de 1 mai, fieful lui Nicusor Constantinescu si Radu Mazare, ambii aflati sub urmarire penala. Premierul va vizita la ora 11.30 cartierul social Henri Coanda ai carui locuitori au protestat la arestarea primarului Mazare acuzat de DNA ca ar fi luat mita 175.000 de euro de la omul de afaceri Avraham Morgenstern pentru a-l ajuta sa castige in conditii avantajoase licitatia pentru construirea cartierului. Catalin Predoiu acuza guvernul miercuri ca se pregateste sa dea Primariei Constanta o parte din actiunile portului.

"Intreb public daca Primul Sinistru Ponta va introduce pe lista suplimentara a sedintei de Guvern de astazi proiectul de hotarare redactat de Valetul Sova, prin care cei doi ii fac cadou Onorabilului Mazare Portul Constanta, obiectiv strategic de interes national", a scris Predoiu pe contul sau de Facebook.

Programul premierului Victor Ponta de 1 mai

Ora 10.30 Primul-ministru Victor Ponta va verifica stadiul lucrarilor la Podul de la Agigea, judetul Constanta

 Ora 11.30 Primul-ministru Victor Ponta se va afla in cartierul social Henri Coanda din Constanta, judetul Constanta.

Ora 12.45 Primul-ministru Victor Ponta va participa la inaugurarea pasarelei pietonale de pe bulevardul Mamaia (in dreptul Satului de Vacanta - Constanta).

Ora 13.10 Primul-ministru Victor Ponta va vizita lucrarile la faleza din Mamaia - Piateta de la Perla si Piateta de la Cazinou

Ora 16.00 Primul-ministru Victor Ponta se va afla la Spitalul Judetean Tulcea (str. 1848 nr. 32, Tulcea)

Ora 16.40 Primul-ministru Victor Ponta va sustine o conferinta de presa


Procurorii sustin ca, in anul 2011, omul de afaceri Morgenstern Avraham, reprezentantul SC Shapir Structures SRL, i-a oferit lui Radu Mazare, prin intermediul lui Elan Schwartzenberg, suma totala de 175.000 de euro pentru a facilita castigarea de catre acea societate, in conditii avantajoase, a licitatiei avand ca obiect contractul de construire a Campusului social "Henri Coanda" in valoare de 40.964.030 lei fara TVA (circa 10 milioane de euro).

Banii au fost trecuti prin conturile mai multor societati offshore si au ajuns in final la Radu Mazare si fratele acestuia, Alexandru Mazare, potrivit DNA.

                      






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2305 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    acest Clovn (Joi, 1 mai 2014, 7:29)

    banateanul. [utilizator]

    nu are tata mama familie ? sau fetita lu-taticu este multumita doar ca are un sot ,si acela poate umbla VANDRA atunci si acolo unde vrea !
  • +8 (8 voturi)    
    În dispreţul legilor şi al atenţionărilor SUA ! (Joi, 1 mai 2014, 7:51)

    VASCO [utilizator]

    Vizita de azi a premierului la cartierul Henri Coandă Constanţa, proba DNA în dosarul tragicomicului MAZĂRE- simbol al reuşitei neruşinate, coroborată cu lipsa ostentativă de la ambasada Americii pe tema corupţiei şi a baronilor, se constituie, de ziua oamenilor muncii intr-un arogant hai sictir, răspuns ce se vrea ferm şi larg mediatizat, înclusiv şi de Vocea vecinului-prieten.
    Problema vizitei de lucru la stâna cadânelor desbrăcate garda de corp ale emblemei caschetei roşii, perla partidului, nu este consemnată în program, urmând probabil a se desfăşura cu discreţia, şi diplomaţia evidenta a tinereţei revoluţionare luate de valuri..
    Şi la urarele de mulţumire ce vor incununa această mare victorie mazăristă în bătălia cu acelaş Băsescu, se cuvine un ferm,
    "hai sictir" !.
  • +8 (8 voturi)    
    hahaha (Joi, 1 mai 2014, 8:58)

    nash pandelica [utilizator]

    ca parca n'am sti ca este vorba de un grup organizat, de o mafie in care dottore se vrea a fi the godfather.
    dar, cum zic mafiotii americani, adevaratul godfather este cel din spatele celui din spatele sau....
    famiglia cea mai agresiva a mafiei pesedizde este cea a lupilor tineri :))
    uneori, la nevoie, ii halesc pe cei mai batrani si imbuibati. ex. cazul bonbonica.
    lupii sunt si ei, ca oamenii. :)
    s'ar putea sa mearga sa le dea ultimul sarut...
  • +5 (5 voturi)    
    buna ziua (Joi, 1 mai 2014, 10:08)

    CristiNita [anonim]

    Ponta daca va ajunge presedinte in schimbu voturilor pentru PSD le va garanta libertatea din birou sau de la Cotroceni .....oameni ca Duicu sau ca Mazare vor continua sa faca trafic de influenta si sa puna presiune pe justitie....el in loc sa se delimiteze de baronii locali ale carora afaceri necurate ies la iveala acum
  • +6 (6 voturi)    
    JOS PSD! (Joi, 1 mai 2014, 10:14)

    MihaiIonescu4 [anonim]

    Un premier cinstit s-ar delimita si nu s-ar opune arestararii baronilor locali. In schimb, al nostru prim-ministru se afiseaza de cate ori poate cu toti coruptii, ba mai mult spune ca dupa alegerile prezidentiale le va face el dreptate. Va dati seama ce ar insemna pt Romania inca o conducere PSD-ista? Va fi exact Romania de pe vremea lui Adrian Nastase si a lui Ion Iliescu. Ca sa nu se intample acest fapt trebuie sa iesim in numar cat mai mare la alegerile din acest an si sa votam impotriva acestui partid-stat.
  • +5 (5 voturi)    
    pnl (Joi, 1 mai 2014, 10:52)

    EmilIonut [utilizator]

    In loc sa se delimiteze de baronii locali ale careor afaceri necurate ies la iveala in aceasta perioada, Ponta se afiseaza cu ei. Ce se va intampla daca Ponta va ajunge presedinte? Probabil le va garanta libertatea.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta merge sa sustina baronii si coruptia locala (Joi, 1 mai 2014, 11:06)

    Matrafirefox [utilizator]

    Ponta vrea sa transmita un mesaj clar baronilor N. Constantinescu si R. Mazare ca guvernul este cu ei si ii sustine in aceste vremuri cand justitia nu mai e dependenta politic de P$D/PCR.
  • +3 (3 voturi)    
    Mousetzunache-i inca " doctor " si premier ? (Joi, 1 mai 2014, 11:32)

    Plagarus [utilizator]

    Copy/paste-u' nu s-a dus sa se intalneasca cu Hoyt Yee !
  • +3 (3 voturi)    
    as (Joi, 1 mai 2014, 13:16)

    AlinAlin [anonim]

    Ce se va intampla daca Ponta va ajunge presedinte?Probabil ca in schimbul voturilor pentru PSD,Ponta le va garanta libertatea si din biroul sau de la Cotroceni oameni ca Duicu sau ca Mazare vor continua sa faca trafic de influenta si sa puna presiune pe justitie.
    • +3 (3 voturi)    
      RUM (Joi, 1 mai 2014, 14:48)

      Vali_311 [utilizator] i-a raspuns lui AlinAlin

      Daca Ponta ajunge presedinte inseamna ca toti romanii din tara sunt dusi cu pluta
  • +4 (4 voturi)    
    gata (Joi, 1 mai 2014, 13:56)

    lars [utilizator]

    trebuie sa ne miscam si noi, altfel nebunii astia distrug tara si pe noi. Deja nu cred ca mai exista cuvinte care sa descrie comportamentul lui Ponta si al USD-ului decat nebunie curata. Trebuie sa mergem toti la vot, si acum la europarlamentare si la prezidentiale. Sa votam cu oricine altcineva in afara de USD, PNL, PDL, PMP, etc. Si daca nu, asa cum o sa fac eu, sa ne anulam voturile ( eu o sa scriu pe buletinul de vot "toti sunt lichele" ). Dar TREBUIE sa mergem cat mai multi
  • +4 (4 voturi)    
    ................. (Joi, 1 mai 2014, 17:56)

    Aadela_adela [utilizator]

    Asa domnule Ponta afisativa cu baronii locali care au afaceri intrebatoare!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Te trage ata mai Ponta ??? (Joi, 1 mai 2014, 18:46)

    andreesanu [utilizator]

    Cit de bine-ti sta intre cei doi puscariabili !!!,te trage ata
  • +1 (1 vot)    
    mamaia (Joi, 1 mai 2014, 23:38)

    DeejayMarian [anonim]

    Toti baronii din PSD sunt niste hoti, fura tara asta in vazul tuturor romanilor. In loc sa va preocupe bunul mers al tarii, voi guvernati fara sa va P(e)S(e)D(e) NIMIC!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Se aduna haita (Vineri, 2 mai 2014, 2:03)

    Alistar44 [utilizator]

    Pinochio s-a intâlnit cu viitori colegi ............de celulă.