Victor Ponta: Indiferent de cat de rau se va deteriora situatia din Ucraina sau Europa, avem bani pentru pensii si salarii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 aprilie 2014, 13:51 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a afirmat joi, la postul public de radio, ca statul poate plati pensiile si salariile in acest an, fara sa se imprumute, indiferent cat de rau se va deteriora situatia din Ucraina sau din Europa.

"Romania isi asigura 100% fara niciun fel de alt ajutor pensiile, salariile si functionare institutiilor fara niciun fel de dificultate", a spus primul ministru, la Radio Romania Actualitati.

Acesta a precizat ca, avand in vedere "rezervele din Trezorerie si din buget, indiferent de cat de rau se va deteriora situatia din Ucraina sau din Europa nu va fi nevoie sa imprumutam bani din alta parte".

Premierul Victor Ponta declarase, saptamana trecuta, ca Romania s-a imprumutat marti de pe pietele financiare internationale la o dobanda foarte buna de 3,70%. Astfel, s-au asigurat banii de pensii si salarii pentru 2014, a adugat Ponta.

"Asta inseamna ca avem toti banii de salarii, de pensii, de functionare a institutiilor, orice s-ar intampla in Ucraina, orice s-ar intampla in alta parte", a afirmat premierul.

















2076 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Imprumuturi secrete (Joi, 24 aprilie 2014, 13:59)

    Trojan.H [utilizator]

    La citi bani ati imprumutat in secret, fara stirea populatiei, mi se pare normal. Dupa ce furati voi trei sferturi, mai ramin si pentru pensii si salarii. Ia mai bine spuneti voi cu citi bani s-a imprumutat Romania in ultimii 2 ani.
    • +4 (4 voturi)    
      mie mi se pare "normal" sa ... (Joi, 24 aprilie 2014, 15:56)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      sa se imprumute pt pensii si salariile FUNCTIONARILOR ( pt ca precizeaza ) pt ca aia sunt cei care ii voteaza...si e normal sa si asigure alegatorii acum inainte de alegeri...dar poate vaa avea soarta aluia care a incercat sa se mentina la putere marind salariile cu 100 de lei..
    • +2 (2 voturi)    
      casa de pensii! (Joi, 24 aprilie 2014, 17:02)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      OFICIAL: incaseaza cam un mld. euro lunar si plateste 1,25-1,3 mld. Deficitul anual in 2013 era 3,6 mld euro IN CRESTERE. Deci se imprumuta pt. pensii. Iar orice pierdere de job si crestere de pensii [numeric sau calitativ] mareste deficitul.
  • +10 (10 voturi)    
    asta nu stie ce vorbeste (Joi, 24 aprilie 2014, 14:03)

    Sword [utilizator]

    cum adica "indiferent de cat de rau se va deteriora situatia din Ucraina sau din Europa" avem bani?

    aceste declaratii denota iresponsabilitate !!!

    sa inteleg ca, daca Doamne feresste!, armata romana va fi angajata intr-un conflict, vom avea bani suficienti pentru a o finanta corespunzator, nu?

    sau asta este irelevant, ca avem 7.4 votanti care depind de pensii sau salarii platite de stat si numai cateva sute de mii de soldati?
    • +4 (4 voturi)    
      Tu crezi minciuna cu 7,4 milioane? (Joi, 24 aprilie 2014, 16:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Sword

      PSD nu a avut niciodata 7,4 milioane de votanti.Nr. maxim de votanti PSD este de 3,8 milioane.De ce crezi ca au dat legea referendumului cu 30% din nr.celor cu drept de vot si 50%+1 pentru aprobare.Daca faci socoteala ajungi la numarul de votanti PSD.Din aceasta cauza si fac propaganda sa nu iasa lumea la vot,situatie in care isi scot proprii votanti si pot fura voturi fara pericolul aparitiei de vot multiplu.La alegerile prezidentiale din 2009 ,Ponta a recunoscut ca au furat voturi si atunci,dar si-a reprosat ca au furat prea putin.A promis ca nu se va mai intampla si se tine de cuvant.La simulacrul de referendum din 2012 a demonstrat cum si cat poate sa fure.Prostia,lenea si delasarea noastra ii permit lui Ponta sa manevreze electoral si sa dea impresia unei majoritati democratic alese.Revolta ulterioara devine inutila,Ponta nu-i omul care sa tina cont de ce vrem,Trebuie sa iesim cu totii la vot,daca vrem sa scapam de hoti.Este clar ca fostii comunisti sau aliat cu hotii pentru a-si asigura guvernarea si indobitocirea romanilor,prin repetarea pana la absurd a unor minciuni.Se imprumuta mult,ei care criticau imprumuturile.Platim noi,copii nostri,nu ei.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Vineri, 25 aprilie 2014, 9:05)

        Sword [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        eu credeam ca este doar iresponsabil, tu vrei sa ma convingi ca este si mincinos???

        adica la latrina 3 se spun minciuni? pastoru' gadea, eruditu' badea si altii de prin acea zona mint?

        vai, nu mi-as fi imaginat niciodata...
    • 0 (0 voturi)    
      Ce stie Ponta? I-a scapat porumbelul? (Joi, 24 aprilie 2014, 23:20)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Sword

      "indiferent de cat de rau se va deteriora situatia . . . din Europa"
  • +7 (7 voturi)    
    Cat de rau am ajuns sub tirania Pontista (Joi, 24 aprilie 2014, 14:07)

    Matrafirefox [utilizator]

    Cand premierul, un om care-mi provoaca scarba extrema, un mincinos fara seaman si un tradator de tara care submineaza economia nationala apare si-mi zice ca vom reusi sa platim salariile si pensiile indiferent ce se intampla in alta tara aflata in stare de razboi imi dau seama ca trebuie sa votez impotriva P$D-ului, tara nu va mai rezista mult dpdv economic sub tirania mafiotilor din P$D.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-are s ... cu prefectura ? (Joi, 24 aprilie 2014, 14:07)

    daniello [anonim]

    Se pare ca mersul cu barca tarata prin namolul de 10 cm de 4-6 SPP-isti nu prea prieste HQ-ului lui Ponta. Astept sa ne asigure ca si in conditille inundatiilor din Teleorman, a cetii de la Constanta si-a cutremurului din Maldive va putea sa asigure salariile si pensiile macar ... pana la alegeri.
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 24 aprilie 2014, 14:18)

    tenere [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Poate daca tipareste el bani (Joi, 24 aprilie 2014, 14:31)

    AdrianBorza [utilizator]

    Cam hazardata afirmatia, daca iese ceva cu adevarat urat in Ucraina nici nu mai conteaza daca are cu ce plati pensii si salarii (de parca asta ar fi scopul in viata al guvernului), ci daca scapam intregi.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu conteaza (Joi, 24 aprilie 2014, 15:18)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    ...ca vor putea cumpara mai nimic din pensii si salarii la ce inflatie va fi, asa-i?
  • +3 (3 voturi)    
    HA, o sa dorm linistit! (Joi, 24 aprilie 2014, 15:57)

    mbembe [utilizator]

    PrimMincinosul a mai scos o poveste!
  • +3 (3 voturi)    
    Huh, say what? (Joi, 24 aprilie 2014, 16:06)

    dandra [utilizator]

    Razboiul bate la usa, dar el linisteste electoratul - anul acesta avem bani de pensii si destule galeti.
    Victor Paranoia Ponta, vegheaza asupra linistii acestei tari.
    As fi naiv sa cred ca sunt multi acum care regreta ca l-au votat, dar daca ma gandesc mai bine, tot acei oameni si-au vandut viitorul pentru un pui rotisor si o sticla de ulei. Nu poti sa le ceri mai mult.
    E ca si cum ai trage de mana un copil de 9 ani sa-ti prezinte teoria relativitatii si formula gaurii negre in 3 ecuatii restranse. Pur si simplu nu are IQ ul necesar.
    Speranta este in noua generatie, daca nu este prea mult spalata pe creier.
    Keep calm and leave the country!
  • +4 (4 voturi)    
    Deci asta inseamna normalitate!?! (Joi, 24 aprilie 2014, 16:09)

    benicio [utilizator]

    Sa dai pensii si salarii din bani imprumutati este ceva normal in viziunea guvernului Ponta? Nu stiu daca multi romani isi dau seama cat de grav e lucrul asta. In primul rand e grav ca (non)strategie economica (cum sa fie sustenabil pe termen mediu asa ceva?), in al doilea rand e grava nonsalanta cu care Ponta vorbeste despre asta (ori nu stapaneste deloc fenomenul, ori ne ia pe toti de prosti).
  • +2 (2 voturi)    
    Dr. VVP un facocer pt. linistea noastra ! (Joi, 24 aprilie 2014, 16:23)

    Plagarus [utilizator]

    Cand ai un consilier care iti face discursul, unul care iti lustruieste ce nu au reusit cei 7 ani de acasa, altii mai fac pe dracu in patru si conving cativa ca nu a zis ca e alba, ci ca e neagra, dar individul asta reuseste performanta sa-i faca si p'aia sa se simta inutili.
  • +1 (1 vot)    
    De ce adauga mirlanul Europa? (Joi, 24 aprilie 2014, 17:07)

    Maniu [utilizator]

    ce are ...cu prefectura?
  • +1 (1 vot)    
    ce idiot (Joi, 24 aprilie 2014, 17:20)

    sorin [anonim]

    Stati linistiti, o sa va dam mincare si in lagar...
    Adica PSD pune pe primul loc papa si abia apoi libertatea