Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete: lotul roman a obtinut doua medalii de aur, una de argint si una de bronz. Romania a ocupat locul 3 pe natiuni / Vezi subiectele de olimpiada

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 16 aprilie 2014, 10:12 Actualitate | Esenţial


Subiecte EGMO 2014
Foto: Egmo2014.tubitak.gov.tr
Lotul olimpic feminin de matematica al Romaniei a castigat patru medalii si locul III pe natiuni la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete. Aceasta a fost a treia editie a olimpiadei, iar echipa Romaniei a obtinut doua medalii de aur, o medalie de argint si o medalie de bronz, informeaza Ministerul Educatiei.
 
Echipa Romaniei a fost compusa din patru eleve de la Liceul International de Informatica din Capitala:
  • Simona Diaconu - eleva in clasa a XI-a: a obtinut medalie de aur
  • Andreea Magalie - eleva in clasa a XII-a: a obtinut medalie de aur
  • Silvia-Elena Pripoae - eleva in clasa a XII-a: a obtinut medalie de argint
  • Marina Romina Ivan - eleva in clasa a XI-a: a obtinut medalie de bronz
Atat Simona Diaconu, cat si Andreea Magalie sunt la a treia participare la aceasta competitie, fiind medaliate de fiecare data. Simona Diaconu a obtinut aur, la toate cele trei prezente, iar Andreea Magalie, argint, la primele doua participari, si aur la concursul din acest an. De asemenea, Silvia-Elena Pripoae a participat de doua ori, la ambele prezente cucerind medalii de argint.

Editia din acest an a Olimpiadei Europene de Matematica pentru Fete s-a desfasurat in perioada 10 - 16 aprilie, in Antalya, cu participarea a 23 de tari europene si a 6 tari invitate, printre care SUA si Japonia.

Statele care au luat parte la olimpiada: Albania, Belgia, Bulgaria, Belarus, Finlanda, Franta, Ungaria, Indonezia, Irlanda, Iran, Italia, Japonia, Luxemburg, Letonia, Moldova, Mexic, Olanda, Norvegia, Polonia, Romania, Arabia Saudita, Serbia, Elvetia, Slovenia, Turcia, Turcia B, Ucraina, Marea Britanie, Statele Unite ale Americii.

Subiectele de la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete - EGMO 2014: Ziua 1

Subiecte EGMO 2014 Ziua 1



Rezolvarile problemelor de la EGMO 2014: Ziua 1

Rezolvari EGMO 2014 Ziua 1



Subiectele de la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete - EGMO 2014: Ziua 2

Subiecte EGMO 2014 Ziua 2 



Rezolvarile problemelor de la EGMO 2014: Ziua 2

Rezolvari EGMO 2014 Ziua 2 



Lotul Romaniei a fost insotit de profesorii coordonatori Dan Schwarz si Csapo Hajnalka. Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete (EGMO) este un concurs international similar ca structura cu Olimpiada Internationala de Matematica (doua probe scrise sustinute in doua zile consecutive). Conform regulamentului competitiei, o echipa este formata din 4 eleve.

Top 10 individual - Clasamentul Olimpiadei Europene de Matematica pentru Fete - EGMO 2014
  • 1. Ucraina: Sofiya Dubova - 40 de puncte - Medalie de Aur
  • 2. SUA: Danielle Wang - 35 de puncte - Medalie de Aur
  • 3. Serbia: Andela Sarkovic - 31 de puncte - Medalie de Aur
  • 4. Ungaria: Eszter Kabos - 27 de puncte - Medalie de Aur
  • 5. Romania: Simona Diaconu - 26 de puncte    - Medalie de Aur
  • 5. Romania: Andreea Magalie - 26 puncte - Medalie de Aur
  • 5. Ucraina: Anastasiya Alokhina - 26 puncte - Medalie de Aur
  • 8. Olanda: Michelle Sweering - 25 puncte - Medalie de Aur
  • 8. Ucraina: Nataliia Khotiaintseva - 25 puncte - Medalie de Aur
  • 10. Bulgaria: Velina Ivanova - 24 puncte - Medalie de Aur
  • 10. SUA: Victoria Xia - 24 puncte - Medalie de Aur
Rezultatele integrale de la Olimpiada Europeana de Matematica pentru Fete 2014

Editiile precedente au avut loc in Marea Britanie (2012) si in Luxemburg (2013), palmaresul inregistrat de Romania fiind 4 medalii: o medalie de aur si trei de argint, in 2012, respectiv o medalie de aur, doua de argint si una de bronz, in 2013.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4655 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    felicitari copii!!! (Miercuri, 16 aprilie 2014, 10:21)

    jackalphonse [utilizator]

    suntem mandri de voi msi ne dorim sa va facem si noi mandri de noi!
  • +3 (3 voturi)    
    Aurul Romaniei ! (Miercuri, 16 aprilie 2014, 10:34)

    zeus333 [utilizator]

    Bravo fetelor,ne mandrim cu voi!
  • +5 (5 voturi)    
    Ciudat...! (Miercuri, 16 aprilie 2014, 10:52)

    JestersTear [utilizator]

    Olimpiada doar pentru fete?
    Ce are in plus sau in minus matematica pentru fete decat matematica pentru baieti?
    Ma gandesc ca matematica nu este un spor fizic unde diferentele intre sexe conteaza.
    Imi pare discriminator.
    In fine, bravo lor pentru rezultatele bune!

    PS. Exista si olimpiade de "numiti_voi_materia" pentru baieti?
    • +3 (3 voturi)    
      Sah (Miercuri, 16 aprilie 2014, 12:52)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Si la sah exista un campionat al fetelor, asta pentru ca in top 100 sahisti exista o singura femeie, pe locul 60 - Jodit Polgar.
  • +5 (5 voturi)    
    diferente (Miercuri, 16 aprilie 2014, 10:58)

    Vladel [utilizator]

    Parca era egalitate intre sexe ... La sport e normal sa fie competitii pe sexe dar la matematica ?
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 aprilie 2014, 11:58)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Vladel

      oricum pe "americance" le cheama Wang si Xia. Pun pariu ca au ochii oblici:) Tare si faza cu "matematica pt. baieti" si "matematica pt. fete"
  • +1 (5 voturi)    
    BRAVOS! (Miercuri, 16 aprilie 2014, 11:43)

    Rromanika [utilizator]

    Sincere felicitari pentru performante. Stirea este o adevarata desfatare pe langa atatea "noutati" despre bianca, bote, ponta si basescu.
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 aprilie 2014, 11:55)

    vitan.sandu [utilizator]

    Astia nu sunt produsul unei "scoli care scoate tampiti"??? Sa cel care facea aceasta constatare nu avea habar de scoala romaneasca? Stiu, o sa sara unii sa zica cum ca astia sunt exceptii. Intodeauna, intr-o colectivitate aleasa la intamplare sunt exceptii si la un capat si la altul. E drept, media este destul de scazuta, dar, nu cumva societatea care nu da doi bani pe oamenii instruitii, criteriile de selectie fiind cu totul altele, este principala vinovata? Am mai spus, un inginer bun, care isi gaseste un loc de munca, muncind cinstit, nu castiga toata viata cat un manelist intr-un an, sau un politician intr-un mandat.
    • +5 (5 voturi)    
      Ingineri (Miercuri, 16 aprilie 2014, 12:45)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      N-ai nici cea mai mica idee cat castiga un inginer bun. Sau supraapreciezi manelistii.
    • +4 (4 voturi)    
      Nervii (Miercuri, 16 aprilie 2014, 13:27)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Esti cu nervii. Cele mai bune salarii ale inginerilor sint de peste 40 de mii euro lunar.

      Dar nu esti singurul. Am mai intilnit romani care habar n-au pe ce lume traiesc.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 16 aprilie 2014, 16:02)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Habar -ai tu! Daca imi dai un singur exemplu de felul in care le infloresti ca sa te aflii in treaba (in Romania, nu aiurea), iti dau eu echivalentul acestui salar lunar. Bine? Prezinta exemplu concret si iti transfer banii.
        • 0 (0 voturi)    
          O fi (Miercuri, 16 aprilie 2014, 17:45)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

          Eu scriam despre inginerii romani, platiti ca oricare alti ingineri. Si scriam despre salarizarea maxima.

          Nu te inteleg de ce limitezi inginerul sa lucreze in tara. Dar si in tara banuiesc ca exista salarii de mii de euro pentru ingineri.
  • +1 (5 voturi)    
    Pacat de invatamantul romanesc, care doar varfuri (Miercuri, 16 aprilie 2014, 12:53)

    Plagarus [utilizator]

    Cu doua trei duzini de copii exceptionali, care oricum vor pleca la universitati de prestigiu, scoala romanesca este o frana si un handicap in dezvoltarea Romaniei !