Videoreportaj

Povestea unui neurochirurg roman de top de la Stanford care a asteptat jumatate de an ca studiile din SUA sa ii fie echivalate in Romania

de Victor Cozmei, Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 9 aprilie 2014, 18:34 Actualitate | Esenţial


Neurochirurg in SUA, Nevetist in Romania
Foto: Hotnews
A absolvit una dintre cele mai bune universitati din lume, a ajuns apoi director de sectie la Centrul Medical Universitar Stanford la doar 36 de ani si s-a intors in Romania unde i-au luat 7 luni pentru ca Ministerul Educatiei sa ii echivaleze studiile medicale de la Northwestern University, a povestit pentru HotNews.ro medicul neurochirurg Stefan Mindea. De cealalta parte, Ministerul Educatiei a raspuns la solicitarea HotNews.ro ca echivalarea nu a durat decat 4 luni, timp in care facultatea din SUA a fost evaluata de partea romana si comparata cu programul de studii de la noi. Vezi in articol povestea unei echivalari cu probleme si care sunt pasii pe care neurochirurgul inca trebuie sa ii realizeze pentru a-si putea practica meseria 100% in Romania. 




  • Filmul a fost realizat cu echipament NIKON


Citeste mai multe despre   
















35551 vizualizari

  • -20 (36 voturi)    
    invers cum era (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:01)

    vasile [anonim]

    Daca facea medicina in Romania, in SUA cum era privita chestia asta? Ar fi durat mai putin pana sa ajunga sa profeseze?
    • +8 (22 voturi)    
      Cand tu nu ai universitate in top 500 (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:24)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Tu vrei sa iti fie echivalata diploma in USA care are 200???
      • +1 (9 voturi)    
        rational (Joi, 10 aprilie 2014, 0:02)

        lol [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

        functionarii statului lucreaza incet si ineficient ... daca despre asta vorbim, este intradevar de criticat.
        faptul ca acreditarea a mers la fel de repede sau incet ca si la un doctor oarecare ce a facut studii poate in bangladesh, in opinia mea e de laudat. Sigur, ar fi util ca ministerul sa faca proceduri mai simple, eventual special pentru anumite universitati de top, dar pana atunci cred ca este absolut de dorit ca orice candidat sa fie verificat conform cu normele in vigoare, altfel cadem in aceeasi meteahna care a parazitat Romania in ultimele doua decenii: unele reguli pentru oamenii de rand si alte reguli pentru cei speciali.
        • 0 (12 voturi)    
          Si care-i problema? (Joi, 10 aprilie 2014, 9:11)

          Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui lol

          In Australia un profesor roman asteapta tot atat, fara a invoca borocratia. Astea sunt procedurile. Ce daca a studiat la Stanford? Trebuie sa ne tremure izmenele instant? Sa-i echivalam diploma in 3 zile? Ba n-ar fi rau sa dea un examen de limba romana de specialitate. In neurochirurgie este esential, chiar vital.
          • +4 (6 voturi)    
            :)) (Joi, 10 aprilie 2014, 10:26)

            ToXRM [anonim] i-a raspuns lui Tommy Bahama

            etsi un roman adevarat. da-l dracu de doctor, ce e asa special ? pai ba, ca fac si eu ca Banciu, dupa ce ca tara asta produce numai manelisti si parasute, hoti care pun furaciunea langa Bibile si codul penal, ar trebui sa bagam in istorie oameni ca doctorul asta, pentru ca nu se stie cat vom mai gasi / forma altii, du-te si cauta-i prin Anglia,Germania, Franta unde chiar primesc ce merita pentru studiile de o viata si munca pe care o fac.
            • +2 (2 voturi)    
              Alta era problema daca absolvea... (Joi, 10 aprilie 2014, 12:11)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

              Standford!
              Poate ajungea ministru, daca nu erau unii atenti!
            • -2 (4 voturi)    
              Ma gandesc sa-i facem si o statuie... (Joi, 10 aprilie 2014, 14:31)

              Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

              inainte de prima operatie, doar pentru ca a absolvit Stanfordul. Ba sa-i facem si semafoarele doar pe verde.
              • +3 (5 voturi)    
                Yep, you shoul'd bow to him (Joi, 10 aprilie 2014, 16:08)

                Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

                In curand n-o sa mai vezi oameni ca el, dar probabil o sa te simti bine printre cei ca tine....in bizoneala browniana balcanica de Dambovita.
                • -1 (1 vot)    
                  Pai tocmai aia-i, archeo... (Vineri, 11 aprilie 2014, 12:22)

                  Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

                  Ma simt bine printre cei ca mine, la mii de kilometri departe de Dambovita. Aici vad "oameni ca el", dar fara a deschide usile doar cu diplome, ci cu bunul simt.
                  • 0 (0 voturi)    
                    deci in RO tu deschizi usile cu bunul simt ? (Vineri, 11 aprilie 2014, 13:25)

                    rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

                    Pe bune ? Unde ?
                    Vrei sa zici cu bunul simt al pilelor ?
            • 0 (0 voturi)    
              vezi dacă te uiţi prea mult la televizor? (Joi, 10 aprilie 2014, 18:18)

              Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

              ia nu te mai uita şi o să vezi ce frumoasă o ţi se pară naţia asta când eşti acasă şi ai şi draperiile trase (vorba lui Paler): fără paraşute, fără manele, fără politicieni etc. etc.!
        • +2 (4 voturi)    
          Buba e ca cei care verifica is Dottori (Joi, 10 aprilie 2014, 20:15)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui lol

          E ca si cum l-ar verifica pe Einstein unul care nici nu stie sa scrie.
    • +12 (18 voturi)    
      In mod justificat (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:52)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      In America nu prea se cumpara notele.
    • +10 (12 voturi)    
      RE: (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:05)

      Nea' Caisa [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Bre vasile, aveai raspunsul in film daca te uitai la el. Mai exact incepand cu min. 2.10 . Dar nu e de matale filmul acesta....
    • +14 (18 voturi)    
      Stai sa-ti spun cum e (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:25)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Oriunde in State ti se cere transcript (foaie matricola) trimis direct de la universitate, te costa cam 10 dolari sa ceri sa trimita prin posta.

      Ei bine, cand e vorba sa arati studiile romanesti, ce crezi? Universitatea romaneasca va plati expedierea internationala si traducerea in engleza? Raspunsul este evident nu, tu iti vei traduce foaia matricola si o vei duce la rectorat ca sa puna parafa si semnatura pe plic, apoi tu vei duce plicul la posta si vei plati sa ajunga in State, Inmulteste asta cu cateva zeci sau sute de ori (dupa caz) si aduna-o cu o calatorie dus-intors din State in Romania. Alternativa de preferat este sa apelezi la un serviciu de echivalare studii printre cele de la naces.org, ca sa inteleaga americanii ce inseamna studiile tale romanesti. Te costa una-doua sute de dolari si dupa aceea trimiti o copie de la ei de fiecare data cand ai nevoie.

      Pe mine nu m-au speriat asa de tare cele cateva sute de joburi pentru care am aplicat la universitatile americane. Mai mult m-a speriat perspectiva de a trebui din nou sa merg la Sorbonica pentru foile matricole la studiile care nici nu prea mai conteaza odata ce am doctoratul american. Mare usurare pe mine cand mi s-a spus ca e OK daca le trimit doar transcriptul doctoral american direct, si sa las doar copii dupa diplomele romanesti (trebuie sa verifice si ei, unii s-au ars cu candidati care si-au falsificat diplomele).

      Dar daca intrebi de profesarea medicinii in State cu diploma romaneasca, stau si ma intreb daca esti normal la cap sa pui o asemenea intrebare. Medicina in State este studiu postuniversitar riguros (mai exact doctorat profesional), fara examene trecute pe baza de plic. Culmea, chiar costa de te rupe, dar stii ca e scoala. Succesul dupa aceea nu ti-l garanteaza nimeni, depinde de cat de bine ai furat meserie si de cat de bine prestezi in continuare.
      • +1 (7 voturi)    
        bine bine... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 22:08)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        Si daca ai facut Medicina in Romania si te trazneste asa deodata sa emigrezi in SUA, ajungi sa profesezi in domeniu ca doctor acolo din prima zi in care ai calcat pe pamint american?

        Si inca ceva, sora mea a terminat un doctorat in Canada si Ministerul Invatamintului i-a facut echivalarea intr-o luna de cind a depus a depus diploma si n-a avut nici o pila.
    • +9 (15 voturi)    
      a aparut si bizonul (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:32)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      buey, una e sa faci facultatea la stanford, recunoscuta ca fiind una de top mondial si alta e sa o faci in Romania unde se stie cum se iau examenele. hai pa, ramai cu frustrarile tale de roman verde
      • +1 (7 voturi)    
        gresit (Joi, 10 aprilie 2014, 0:08)

        lol [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        pana cand nu se da o lege speciala pentru absolventii de stanford, ei trebuie tratati la fel cu ceilalti, chiar daca intradevar sunt foarte buni. Iar daca nu intelegi ca am dreptate, intreaba pe unul dintre ei si vei vedea ca iti va spune acelasi lucru.

        p.s. daca in mod special persoanei in cauza i se baga bete in roate e alta problema, dar daca lucrurile merg incet pentru ca asa merge la noi, faptul ca e absolvent de Stanford nu ar trebui sa aiba o relevanta extraordinara.
        • +3 (5 voturi)    
          Tot n-ai inteles (Joi, 10 aprilie 2014, 0:52)

          fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui lol

          Tcomai aici e problema: Romania pierde de fiecare data cand un absolvent ori doctor din Top 500 trebuie sa stea sase luni sau cat o mai trebui sa astepte pana i se echivaleaza diploma, si asta ca sa profeseze intr-o tara de unde doctorii fug mancand pamantul.
          • +2 (2 voturi)    
            lol (Joi, 10 aprilie 2014, 14:24)

            Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

            Eu cred ca Romania pierde in special pentru ca atunci cand cineva face jumatate de lucru bun, altii 10 ii sar in cap ca nu il face cum trebuie. In final, intotdeauna ramanem cu pareri extrem de inteligente dar fara niciun rezultat.
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns lui gigel (Joi, 10 aprilie 2014, 9:13)

        avenirv [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        gigele, esti...gigel.
        dansul nu a facut facultatea la Stanford.
        cred ca si prin Luxembourg poti sa iei lectii de cititre.
    • +7 (9 voturi)    
      raspuns ajutator (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:32)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Nu uita ca absolut toate ramurile universitare de la noi, cateva sute la numar, in principiu au fost infiintate cu indivizi scoliti la: paris, londra sau berlin, iar evolutia academica depinde schimbul masiv de informatii cu exteriorul, 99,9% din noile descoperiri se fac in afara romaniei. Franarea acestui schimb, care este in favoarea noastra este ca si cum ti-ai taia oxigenul.
    • +7 (11 voturi)    
      :) (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:38)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Stii ce esti tu? Romanul ala primitor, destept, cult, frumos si frustrat ca nu-l vede si restul lumii asa :) Scoala romaneasca este intr-o groapa adanca si este incapabila sa produca ceva bun, varfurile ies pe cont propriu si prin eforturile financiare ale parintilor. Prin urmare, este absolut evident de ce sistemele mai evoluate nu ar recunoaste facultatea de medicina Spiru Haret si la fel de evident ar trebui sa fie de ce ar trebui sa primim cu bratele deschise un medic scolit la o universitate de top din strainatate. Dar nu, romanii verzi si aparatori ai mediocritatii nu se lasa ei asa usor. Sa ne mai lase cu ifosele lui si sa astepte cinci ani sa i se solutioneze dosarul. Ce daca intre timp noi mai avem niste brontozauri gen Ciurea si niste tinerei incapabili in domeniu? Daca nu invata sa se plece in fata sistemului, nu are decat sa plece!
    • -4 (14 voturi)    
      Mare curaj pe dumneavoastrră. (Miercuri, 9 aprilie 2014, 22:09)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Să puneți o asemenea întrebare unei nații obișnuite să aștepte 60 de ani ( cu cracii desfăcuți) venirea occidentalilor?
      Unor iubitori de patrie și de limbă română care din neștiință ori din lene nu folosesc diacriticele?
      Unor „pro occidentali” care te consideră anti occidental dacă doar li se pare că ai zis de rău împotriva occidentului?
      Românilor care se plâng de mita și mitocănia din România dar sunt gata să-și calce principiile atunci când vor să-și rezolve micile interese meschine?
      Celor care nu știu decât să proslăvească occidentul și să se prosterneze în fața lui, ucigând din fașă orice încercare a unui român de a se ridica?
      Să le spuneți despre demnitate individuală și națională unora care au învățat că demnitatea trebuie să treacă prin buzunarele lor și să fie atestată la înalte școli, obligatoriu occidentale?
      Ce să vedeți? Toți aceștia v-au votat. Negativ, dar e dreptul lor de pro occidentali, care nu vor primi vize, la o adică, pentru că în țara lor unii dau mită, sunt mitocani, fură. Iar mita, mitocănia, furtul, prostia, lenea și alte rele sunt, în viziunea lor, atribute exclusive ale românilor. Excepțiile sunt cei care v-au votat, bineînțeles.
      .....................................................................................
      Da domnilor și doamnelor.
      Este regretabil că un domn doctor cu studii în occident e ținut la ușă.
      În general, însă, astea sunt regulile.
      Și la noi și la ei.
      • +1 (1 vot)    
        Scuze (Miercuri, 9 aprilie 2014, 23:07)

        Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

        pentru „ dumneavoastrră” și pentru celelalte greșeli gramaticale.
        Mea culpa.
    • +3 (5 voturi)    
      genial raspunsul.. (Joi, 10 aprilie 2014, 0:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      miroase a inteligenta..

      pai vasile, eu zic sa-i intrebam pe aia 15000 de medici romani care se pare ca au emigrat in ultimii 7 ani. oare or fi strans toti zeci de mii de euro ca sa traiasca fara salariu 6-7 luni pana li s-au echivalat studiile?
    • 0 (0 voturi)    
      ma amuza zarva starnita de primul meu comentariu (Joi, 10 aprilie 2014, 12:46)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Cred ca daca toata povestea asta nu era intre Romania si SUA, ci intre Germania si SUA sau intre Franta si SUA intrebarea mea nu ar fi starnit niste reactii atat de interesante, unele sub forma unor atacuri la persoana. Cred ca pe "hotnews-ul" lor, nemtii sau francezii ar fi inteles poate si alte lucruri din intrebarea mea...
    • +1 (1 vot)    
      Bai nene, (Joi, 10 aprilie 2014, 18:18)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      daca mata nu te-ai prins ca dinozaurilor din sist.universitar medical le tremura izmenele de frica unuia ca asta, ca le ia locul, atunci asta e ori mentalitate de plutonier ori atit se poate.
      In Mafia asta nu trebuie lasta unu'curat ca Doamne fereste! mai aduce si pe altii ca el.
    • +1 (1 vot)    
      în SUA e chestiune de ani (Joi, 10 aprilie 2014, 18:21)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      orice medic român care ajunge să profeseze acolo are de dat vreo 3 sau 4 examene, toate pe bani şi toate susţinute în străinătate. în decurs de 4 sau 5 ani de când a ales calea asta are şanse să se şi angajeze. dar nu în orice domeniu - unele îi sunt interzise doar pentru că nu e american nativ.
  • +17 (19 voturi)    
    Dna Nimereanu este problema trebuia demisa de mult (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:07)

    nebv [anonim]

    Problema la ministerul sanatatii este arhicunoscuta pentru multi dintre cei ce vor sa plece sau sa se intoarca.
    Problema se numeste D-na Nimereanu care sta cocotata pe un maldar de dosare si le da drumul doar la cele
    la care are chef.
    Daca un dosar cu o specializare obtinuta in comunitatea europeana (Germania, vorbesc in cunostinta
    de cauza, cea vizata fiind prietena mea) dureaza 6 luni, ce sa ne mai miram de o diploma din state.
    In cazul prietenei mele am avut ocazia sa traiesc live experienta "ministerul sanatatii"

    Depune dosarul COMPLET in septembrie 2013, nu primeste nici un raspuns in termen de 30 de zile dupa cum ar fi fost legal. Sa dai telefon la Ministerul Sanatatii? Mai bine joci la Loto! Sansele sa iti raspunda
    cineva sunt aproximativ egale. Iar daca dai de vreo secretara atunci este una ofuscata, aroganta de te apuca greata.

    A fost mintita in repetate randuri ca i se va trimite recunoasterea ... adica mintita, adica normal la MS
    I s-a spus ca Colegiul Medicilor nu a trimis raspunsul...Foarte curios Colegiul nici nu primise actele
    am aflat sunand la ei.
    Am fost ACOLO si eu cu prietena mea... O sala de 15 mp in care asteapta peste 50 de persoane
    de regula tineri care vor sa plece din sitemul numit Romania, Spagi, Brontozauri care nu lasa tinerii
    medici sa evolueze dupa merite ..
    In sala aia era JEG .. o usa care ultima data fusese spalata cred pe vremea lui Ceusescu ... roata imprejur
    se vedea jegul.
    Usa asta desparte pe cei care asteapta ore in sir de haosul care domneste acolo, la D-na Nimereanu
    Vrafuri de dosare uitate si prafuite in teancuri pana la tavan.... acolo puteai sa gasesti cel mult un sobolan aplatizat.
    Ei bine dosarul prietenei mele conform propriilor investigatii nu fusese trimis la Colegiul Medicilor
    minciuna fusese pe fata... Imi vine sa o intreb pe cucoana daca minte asa de obicei ca noua nu ne sta in obicei sa facem 400km pentru niste handicapati. Ma btin cu greu si intreb care este procedura in continuare...
    • +1 (1 vot)    
      Nimereanu spaga (Joi, 10 aprilie 2014, 10:41)

      Serban [anonim] i-a raspuns lui nebv

      Problema este ca nimeni nu face reclamatie impotriva ei!
      Am verificat si sunt doar cateva dosare in instanta impotriva ei si a Ministerului Sanatatii (departamentul HR).
  • +8 (10 voturi)    
    Partea a doua (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:18)

    nebv [anonim]

    Ni se raspunde ca in doua saptamani avem rezultatul ... incerc sa gandesc pozitiv, bine ca nu mai vor dracu stie ce , bine ca nu a fost dosarul mancat de sobolani..
    Trec doua saptamani, NIMIC ... sunam la Colegiul Medicilor care trimisese raspunsul in urma cu 10 zile inapoi la Ministerul Sanatatii.
    Am auzit ca daca deschizi usa cu capul lucrurile se invart pe loc... Ei bine NOI NU DAM SPAGA !!!
    Prietena mea mai face un drum la Bucuresti la aceasta Dna Nimereanu care ii scrie cu greu
    si gresit actul cu pricina. Tipareste cu doua degete, ceea ce ar trebui sa scrie o secretara versata
    si plictisita doi metri mai incolo. NOROC ca prietena mea o citeste si vede ca a mentionat informatii
    gresite care nu bat cu originalul din Germania.
    O mai scrie o data .... asadar dup 6 luni de zile a obtinut un rahat de act.
    Cautati Nimereanu pe google si o sa vedeti petitii pentru demitere incepand cu 2008.
    Cine o tine pe acesta Dna mincinoasa si incompetenta acolo ???? CINE?
    • +1 (1 vot)    
      numele (Joi, 10 aprilie 2014, 10:36)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui nebv

      spune tot despre ea. nimic nu e intamplator
  • +10 (12 voturi)    
    cum ??????!!!!!!!!! (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:33)

    costica [anonim]

    " facultatea din SUA a fost evaluata de partea romana", adica ai nostri i-au evaluat pe cei de la Stanford ??!!!!!!!!
    No comment !!
    Interesant ar fi de aflat cati plagiatori erau in comisia noastra care a facut evaluarea...
    Vai de mama noastra.... Stanford este printre primele Universitati de TOP din lume, se bate mereu cu Harvard si MIT la primele locuri, in timp ce Romania NU are nici una in TOP 500 !!!!!!!!!
    Comic, daca nu chiar tragic....
  • -7 (13 voturi)    
    mesaj (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:43)

    Mircea Prodan [anonim]

    Asta cine e? Cretinul acela despre care a scris si in Adevarul?! Auzi "Facultatea (Stanford !!) a fost evaluata de parte romana!" HaHaHa!!!" Daca n-ar fi de ras, ar fi de plans...
    Flacau, du-te nene indarat - daca te mai primesc aia, ca pe acilea va fi vai de mama ta....
    Unii sunt cu adevarat imbecili si pare-se, nici medicii nu fac exceptie, fie ei instruiti la Stanford...
    • +13 (13 voturi)    
      Unde a disparut civilizatia (Miercuri, 9 aprilie 2014, 22:46)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Mircea Prodan

      Domnule Prodan,
      Il cunosc personal pe Stefan si va garantez ca scrieti fara sa aveti habar de realitate. Poate ca romana lui nu e perfecta dar eu va intreb altceva. Cit de bine vorbiti dumneavoastra engleza? Daca ati fi avut rabdarea sa urmariti materialul pina la final ati fi aflat ca a ajuns in SUA cind avea 4 ani. Pot sa va spun din experienta personala ca limba romana vorbita de Stefan este excelenta daca luati in considerare acest lucru.
      Si va pot garanta ca Stefan e un om deosebit si un medic exceptional. Romania ar trebui sa se bucure si sa primeasca cu bratele deschise pe toti cei ca el care se decid sa vina acasa. Din pacate multi renunta dupa ce se lovesc de realitatile romanesti si fac cale intoarsa.
      Eu mi-am facut studiile in Romania si mi le-am echivalat aici, in SUA. Procesul a fost extrem de simplu si rapid. In trei saptamini am avut echivalarea acasa, trimisa prin posta. Si facultatea pe care am absolvit-o eu in Romania, facultatea de Informatica din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, nu va avea niciodata renumele si prestigiul facultatilor absolvite de Stefan in America.
      Si un sfat de final: fiti un pic mai civilizat in exprimare, mesajul pe care ati tinut sa-l transmiteti putea fi transmis la fel de bine fara exprimari de genul "cretin" sau "imbecil". Nu va doresc sa ajungeti sa aveti nevoie vreodata de serviciile acestul "cretin".
      • +3 (3 voturi)    
        Nu poate sa dispara ceva ce nu a existat niciodata (Joi, 10 aprilie 2014, 22:09)

        Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

        D-le Dragos,
        Apreciez extrem de mult modul elegant si plin de politete in care il puneti la punct pe individul de mai sus. Ceea ce nu intelegeti dvs, si probabil ca nici prietenul dvs. este modul in care functioneaza societatea romaneasca de astazi. In Romania anului 2014, cuvantul de ordine este emotie, create cu orice pret. Circ, tanguiala, tragedie nationala, durere, milogeala, prosteala, hai sa ne dam cu pararea, ponegrirea adversarului, mishtocareala dusa la extrem, prostie si multa, multa incompetenta.
        Prietenul dvs este o rara avis intr-o tara care merge lent dar sigur spre dezastru, un monstru social creat dupa chipul si asemanarea unui Becali, a unui Basescu, a unui Ponta si a unui Mazare. Numiti orice personalitate ‘’ publica’’, astazi in Romania si veti vedea imediat, fara sa stiti de ce, ca veti avea o senzatie subita de voma.
        Romania de astazi este o tara in care oameni ca prietenul dvs. nu au loc. pentru simplu motiv ca el este un alien, un strain cazut de pe o alta planeta. El vine dintr-un loc unde competenta este la ea acasa, unde politicul nu se amesteca cu profesionalismul , el vine de pe o planeta unde ( de obicei) seful tau este mai competent decat tine ( si e normal sa fie asa) , de acolo unde nu ti se dicteaza de la partid pe cine sa pui rector la Universitate, de acolo de unde plicurile nu se schimba decat intre (si de catre ) mafioti, unde Politia isi face treaba, unde Armata e acolo sa te apere, nu sa te fure si unde Biserica/Credinta este institutia care de obicei nu iese din comun , etc.
        Vedeti dvs, pentru tot ceea ce am scris mai sus si pentru multe altele,…. noi, cei cateva milioane de romani noi, cei cateva milioane de romani care traim afara, !), preferam sa ne referim la Romania ca fiind tara unde ne suningropati tatii si mamele, si unde, din cand, in cand mergem sa petrecem o vacanta fabuloasa.

        Stima si curaj va doresc, dvs si prietenului dvs.
        • +2 (2 voturi)    
          Pe de altă parte... (Vineri, 11 aprilie 2014, 4:43)

          AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

          ...numai oameni precum domnul Ștefan Mindea pot aduce schimbarea. Dumnealui este un caz particular, în sensul că înțeleg că a ajuns în Statele Unite ca și copil. Ce este de reținut din această poveste este că în timp ce alte țări precum SUA, Australia, Marea Britanie, Germania au mecanisme foarte bune de integrare a medicilor produși de alte societăți, mecanismele prin care statul român încearcă să facă același lucru se află în stadiu incipient. Eșecul instituțional sistematic din ultimii ani al instituțiilor din România este ilustrat și de mine la punctul 26 din linkul de mai jos: www.degarda.org/medicina-uk

          Am urmărit și eu interviul. După părerea mea, cel mai important lucru exprimat de către domnul Mindea este dorința de a-i învăța pe medicii români tineri meserie. Neurochirurgia ca și specialitate este dependentă de utilizarea unor tehnologii avansate care sînt totodată și foarte scumpe. În medicina românească utilizarea tehnologiilor scumpe nu a devenit rutină datorită puterii economice scăzute din economie. În lipsa acestei puteri economice expertiza locală în neurochirurgie dar și în alte științe medicale, care de asemenea presupun costuri de funcționare foarte mari, nu se poate dezvolta foarte mult. Domnul Mindea aduce cu sine o experiență care este rară în România și îl felicit pentru curajul și generozitatea de care dă dovadă.

          Observ cu mîhnire că individul obișnuit din România crede în continuare că le știe pe toate. În continuare dileme precum Stanford/Standford, cine ce greșeli gramaticale face ș.a.m.d. ne împiedică să avem un dialog. Părerologii din România să afle că din ce în ce mai mulți medici pleacă din România și că, da, este posibil să uiți să scrii și să vorbești corect românește după ani de zile în care nu foloseșți limba română decît ocazional. Scuza noastră, a celor plecați de mulți ani, este că profesăm și (de cele mai multe ori) gîndim în altă limbă decît cea română. Care este scuza voastră pentru incapacitatea de a avea un dialog?
  • +9 (11 voturi)    
    Romania - neperformanta (Miercuri, 9 aprilie 2014, 19:54)

    Clop [utilizator]

    Toate institutiile Statului Roman sunt neperformante! Criteriul de baza este, peste tot, partidul, nu competenta, nu stiinta a ceva care sa aduca plusvaloare.

    Avem politicieni care isi trec in CV-uri cu mare pompa stagii/cursuri de vara ale unor universitati de top din afara tarii, doar cu un word editor.
    In Romania se cumpara diplome de absolvire ale unei universitati, de catre potentati, se cumpara scribi, dar echivalarea unei diplome recunoscute oriunde in lume - cazul de fata - devine un moft, o capra a vecinului, o susanea si un dat cu dreptul in stangul si viceversa.

    *Avem plagiatul domnului Ponta, dovedit de elite, dar inabusit politic. Ma intreb de ce domnul Liviu Pop - cel care a fost adus din provincie sa naduseasca la plagiat, este adesea invitat sa-si dea cu parerea, in direct, pe la televiziuni cu pretentii - ca sa zic asa, cand omul este, in fapt, o buba.

    Incotro ne indreptam, oameni?
  • +4 (6 voturi)    
    nimeresc si eu (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe langa dna nimereanu exista si " profesorii " romani din domeniu care au facut tot ce se poate in cazul asta , ia mai sapati si veti afla cum ii cheama!
  • +6 (10 voturi)    
    nu inteleg o chestie (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:12)

    nash pandelica [utilizator]

    dece trebuie sa echivaleze diplome ?
    nu este mai simplu ca ministerul invatamantului sa aiba o lista a universitatilor straine si a specialitatilor a caror diplome sunt recunoscute ?
    dece trebuie echivalare, comparare cu programul din ro ?
    sunt programele univ. din Romania de referinta, sunt atat de bune ?

    n'ar fi mai usor ca min. inv. sa aiba intelegeri cu ministerele din alte tzari, pentru recunoasterea reciproca a studiilor ?
    • +2 (2 voturi)    
      bagatori de seama (Joi, 10 aprilie 2014, 14:29)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Intrebati-va cati bagatori de seama, ajunsi acolo prinPCR, si-ar pierde "obiectul muncii".
  • -5 (11 voturi)    
    Nu-i plang de mila (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:39)

    sile [anonim]

    A gasit fix ce-a cautat.
  • -4 (8 voturi)    
    De ce ar fi o problema? (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:47)

    dan [anonim]

    Diplomele medicilor romani nu sunt echivalate in SUA.
    • +5 (7 voturi)    
      Diplomele medicilor romani sunt echivalate in Stat (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:12)

      sileiu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Diplomele medicilor romani sunt echivalate in State. Dreptul de pratica insa nu. E o mare diferenta. Poti lucra cu o diploma romaneasca intr-un laborator de cercetare, dar nu pe pacienti. Motivele sunt complexe, in primul rand generate de companiile de asigurari. Daca un medic face o gresala de malpraxis, cine plateste? Cine e de vina? Nu si cel ce i-a dat dreptul de practica?

      In al doilea rand, in State nu exista o "discriminare" pe baza tarii de origine. Un absolvent de Sorbona e egal cu un absolvent de Constanta, adica nici unul nu are drept de practica.

      Dreptul de practica se castiga greu, dupa multe examene. Romania are in principiu dreptul sa procedeze similar. Doar ca sistemul trebuie sa functioneze eficient si sa existe argumente solide. Pe de alta parte, exista reglementari clare ca pt cei ce vin din anumite tari, de la universitati tari, sa primeasca automat dreptul de practica. Exista o hotarare guvernamentala in acest sens. Ea insa nu e pusa eficient in aplicare. Asta e problema,
  • +7 (11 voturi)    
    ei, greseala (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:11)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Mai don' doctor de america. Dar cum de nu v-ati gandit la o solutie MULT mai simpla: candidati la prim-ministru. Sau macar la ceva functie de baron PSD local. Apoi sa vedeti cum vi se "echivaleaza" studiile. O saptamana la studii in state devenea CEL PUTIN "doctorat in strainatate"... Vedeti daca nu stiti cum merg lucrurile in Romanika ?!
  • 0 (8 voturi)    
    Lectia e foarte simpla (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:33)

    Matrafirefox [utilizator]

    Daca aveti norocul sa scapati din tara si sa puteti face ce va doriti, nu va mai intoarceti in aceasta tara care va uraste.
    • +2 (2 voturi)    
      "nu va mai intoarceti in aceasta tara ... (Joi, 10 aprilie 2014, 11:11)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ... care va uraste"

      - Amice, faci o grava eroare: confunzi Tara cu niste lichele aflate vremelnic in posturi de conducere, in care au ajuns nu datorita competentei profesionale ... ci datorita partidelor care-si rasplatesc clientela polititica...
      Nu cred ca vreun om normal din Tara asta il uraste pe doctorul Mindea, ci din contra cred ca il priveste cu admiratie si respect... Cand locul politrucilor va fi luat de oameni ca doctorul Mindea atunci vom trai si noi intr-o tara normala!
  • -2 (8 voturi)    
    ce draq cauti in romania! (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:48)

    dezer [utilizator]

    nu esti normal?
  • +5 (5 voturi)    
    stanDford, da? (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:53)

    thebblack [utilizator]

    astia recunosc automat doar diplomele de la standford. plagiatorii paronimici de la stanford trebuie evaluati cu maxima atentie.

    niste lichele.
  • +1 (7 voturi)    
    ? (Miercuri, 9 aprilie 2014, 22:17)

    MihaiE [utilizator]

    Procesul asta e de durata, și în sens invers , asa cum spunea deja cineva aici, și credeți-mă nu e deloc lipsit de birocrație și durează o grămadă. Chiar și dacă nu vorbim de o tara cu un învățământ îndoielnic ca a noastră, dacă un specialist din Germania sau Franța mergea în state tot trebuia să-și dea Step-urile (USMLE ) și sa refacă specialitatea, plus ca te taxează pentru orice rahat, etc, asa ca și "americanii " sunt mai cu 4....decat restul lumii.
    (asta nu ca as vrea sa găsesc o scuza pentru incompetenții de la minister sau pentru cum ma țineau pe la poarta rectoratului sa primesc o hârtie pentru care plătisem de o săptămână și tot asa... )

    Problema care mi-o pun e de ce un tip cu o cariera asa promițătoare în state vrea sa vina aici, acum, fără sa fiu răutăcios, nu e ca și cum s-ar întoarce acasă, ca practic nu prea a trăit aici, e mai mult american decât roman. Nu zic ca e un lucru rău, că vine un om foarte bine pregătit, doar ca sunt curios de ce.
    Ca sa nu mai zic ca au parte de o publicitate extraordinara, s-a scris despre medicii de la spitalul respectiv mai mult decât de oricare alt spital
    • +7 (9 voturi)    
      Sunt multi americani/canadieni/australieni (Miercuri, 9 aprilie 2014, 23:13)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui MihaiE

      Care pleaca in lume pt cativa ani, sa-i ajute pe altii mai nevoiasi. Pentru ei e o experienta de viata si asa sunt crescuti de mici sa-si ajute semenii. Doar ca in unele parti din lume se face o propaganda adversa si lumea ii vede drept criminali sau imperialisti capitalisti de ultima speta....neavand habar macar de actele caritabile din Africa sau de vagoanele de ajutoare care ajung la orfanii din Romania si vandute pe taraba in Bazare de catre asistente.
    • +3 (5 voturi)    
      Fara suparare... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 23:54)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MihaiE

      Dar nu stiu daca ai locuit si muncit in afara? Chiar si dupa multi ani inima tot te trage inapoi inspre tara unde ai copilarit. Doar ca unii refuza sa-si asculte inima si isi fac un tel in viata de a achizitiona cit mai multe lucruri materiale si uite asa... ei uita de lucrurile banale care ii hranesc sufletul, iar intr-o dimineata se trezesc ca se simt goi pe dinauntru.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 9 aprilie 2014, 23:14)

    Hohey [utilizator]

    Un medic fara fite, cu mult bun simt. Absolut ludabil ca s-a intors in RO si doreste sa impartaseasca experienta, neconditionat, cu alti colegi.
  • +6 (6 voturi)    
    Readaptare (Joi, 10 aprilie 2014, 1:04)

    Christine [anonim]

    Pentru cei care au invatat, lucrat, trait in Europa de Vest sau America, reintoarcerea in Romania este o drama.
    Idealizarea societatii romanesti ( 90% pe baza sentimentala) duce la mari erori de perceptie.
    Societatea romaneasca a ramas aceeasi, cu mici progrese, dar saltul celor care au avut sansa de a vedea si alte sisteme a fost/ este urias.
    Oamenii de valoare trebuie stimulati sa se intoarca, ramana in Romania. Nu trebuie globalizate sistemele de recunoastere. Niciunde nu este la fel. Tocmai acesta-i '' farmecul '' atragerii capitalului intelectual.
  • +4 (4 voturi)    
    Echivalare studii - O idee buna, executata stupid (Joi, 10 aprilie 2014, 1:38)

    Moromete [anonim]

    Sunt multe universtitati pe aiurea care-s la fel de slabe sau chiar mai slabe decat ale noastre.

    Poate parea greu de crezut, insa chiar si in SUA multe facultati sunt indoielnice; masini de facut bani unde-ti cumperi diploma, exact ca si in Romania. In consecinta, ideea in sine de a cere echivalarea studiilor, nu mi se pare neaparat rea.

    Insa in mod evident, ar trebui facuta o distinctie intre facultatile de top in lume si fabricile de diplome; ideea ca orice program din Romania, din orice domeniu, ar putea avea nevoie de cateva luni sa echivaleze studiile similare cuiva care a terminat Northwestern si si a fost director la un centru la Stanford,... e ridicola. Un fel de comedie a absurdului.

    Rezumand, de acord sa se ceara echivalarea studiilor, insa cineva care nu e capabil sa inteleaga ce inseamna Northwestern sau Stanford in comparatie cu orice din Romania in sub un minut,... ar trebui dat afara si inlocuit cu altcineva care nu e complet tampit.
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari!! (Joi, 10 aprilie 2014, 2:16)

    emigrant [anonim]

    Acest medic este AMERICAN de origine romana. Intr-adevar oameni ca el pot schimba lucrurile in Rom. Din pacate, multi dintre noi chiar daca ne-am fi dorit la un moment dat sa ne intoarcem am ramas cu prea multe sechele. Studentii care fac training cu Dr. Mindea cu siguranta nu vor trebui sa dea mita. Numai si ptr asta si merita toate felicitarile. El si familia care l-a invatat romaneste (inteleg ca a plecat la 4 ani).
  • +7 (7 voturi)    
    Toata stima (Joi, 10 aprilie 2014, 3:38)

    Carmen [anonim]

    Tot respectul pentru acest OM ,medic. Locuiesc in Nord America de mai multi ani,dar toti, absolut toti care au copilarit in Romania sufera de dor de ea. E o minune aproape ca vorbeste atait de bine romineste Felicitari !. Cred ca si inteligenta l-a ajutat, si familia sigur. Domnul sa-i lumineze calea!
  • +5 (7 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 10 aprilie 2014, 8:28)

    Sani [utilizator]

    Sunt niste comentatori mai sus care considera ca "astea-s regulile".
    Bre, regulile le fac oamenii!
    Regulile trebuie sa serveasca oamenilor!

    Medicina facuta la Stanford nu se compara cu cea din Romania. Este atat de evident.

    Este in primul rand interesul nostru ca obtuzitatea oficialilor romani sa dispara.
    Cum poti sa aplici legea talionului? Bolnav la cap!

    PS: Cam asa a patit si Funeriu cu echivalarea diplomei de Bacalaureat din Franta, de s-au trezit bizonii USL-ama sa murdareasca in stilul caracteristic.
    • -1 (1 vot)    
      sani si cititul (Joi, 10 aprilie 2014, 12:05)

      avenirv [anonim] i-a raspuns lui Sani

      sani, cine a facut ,medicina la Stanford ?
      spune-mi si mie unde ai invatat sa citesti ? sau nu...
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze, am gresit, dar... (Joi, 10 aprilie 2014, 13:45)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui avenirv

        Problema ramane.
        Ironiile matale sunt deplasate si n-au legatura cu subiectul.

        PS: Ca sa-ti raspund cu aceeasi moneda:
        Numele proprii se scriu cu majuscula
        +
        o propozitie incepe cu litera mare
        +
        este o virgula care nu-si are rostul: "...cine a facut ,medicina la...".
  • +2 (2 voturi)    
    Stanford evaluata de miticii Ministerului Roman (Joi, 10 aprilie 2014, 12:04)

    Alina [anonim]

    Facultatatea din SUA (StanDford mai exact) a fost evaluata de partea romana si programul de studii a fost comparat cu cel de la noi. Stanford a fost evaluata de ministerul roman, adecatelea. Si? Nu ne spuneti si rezultatul evaluarii? A iesit acceptabil Stanford? E la nivelul minim cerut de ministerul roman? DUMNEZEULE! IN CE TARA TRAIM???
  • +3 (3 voturi)    
    De ce se intoarce in Romania? (Joi, 10 aprilie 2014, 12:50)

    John [anonim]

    Domnule Doctor,

    De ce vreti sa va intoarceti in Romania? Mai ales in conditiile in care vedeti ca isi bate joc de dumneavoastra?

    Tare as avea nevoie de un raspuns la intrebarea aceasta. Poate reusesc si eu sa inteleg de ce am fost atat de prost sa ma intorc in Romania dupa ce am facut studii in US.

    M-am intors in urma cu cativa ani si sunt foarte nefericit in tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Mobilitate in gandire (Joi, 10 aprilie 2014, 17:14)

      Kerstmis [anonim] i-a raspuns lui John

      Doar nu s-a intors definitiv. Poate oricand sa plece inapoi. El a facut o oferta, nu i s-a raspuns avantajos. Gata...
      Poate sa plece cu sufletul impacat ca a incercat.
      Exista multe alte posibilitati, ca intr-o negociere.
  • +1 (1 vot)    
    atat de trist!!! (Joi, 10 aprilie 2014, 17:02)

    ..13 [utilizator]

    Poate ca tratatul de parteneriat care se discuta intre USA si UE sa aiba in vedere flexibilizarea recunoasterii diplomelor/ studiilor.

    Stiu ca este greu si poate imposibil in RO unde se poate lua asa de usor o diploma, un titlu de doctorat...
    Expertii ar putea fixa niste minime reglementari care sa impiedicele abuzurile unora...
  • +1 (1 vot)    
    totalmente greșit!adevăratul nume al universității (Joi, 10 aprilie 2014, 20:41)

    aspida [anonim]

    este STANDFORD,cum bine scria dna.ex.ministru,în atât de bogatul său cv!sorry,numele îmi scapă,dar dna.este renumită,nu?