UPDATE Judecarea apelului in dosarul lui Dan Voiculescu privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare a fost amanata

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2014, 7:44 Actualitate | Esenţial


Judecarea apelului in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA), in care Dan Voiculescu a fost condamnat la cinci de inchisoare, alaturi de alte persoane, a fost amanata marti dimineata la Curtea de Apel Bucuresti. La termenul de marti, unul dintre cei doi judecatori din complet a formulat o cerere de abtinere, deoarece ar fi fost implicat intr-un alt caz privind fapte de coruptie ale unora dintre inculpatii din dosarul ICA. Tribunalul Bucuresti l-a condamnat pe 26 septembrie pe Dan Voiculescu la cinci ani de inchisoare cu executare, pentru savarsirea infractiunii de spalare de bani, in dosarul privind privatizarea ICA, scrie Agerpres.

"Nu stiu de unde a aparut porcaria asta, dar il felicit", a afirmat Dan Voiculescu, la iesirea din sala de judecata.

Un alt complet de judecatori urmeaza sa judece cererea de abtinere a magistratului si in functie de hotararea pe care acestia o vor lua, dosarul se va judeca in acelasi complet sau intr-unul cu o componenta schimbata.

Lui Dan Voiculescu i se interzic mai multe drepturi civile pe o perioada de trei ani, dupa executarea pedepsei. De asemenea, Gheorghe Mencinicopschi - fost director general al ICA, Sorin Pantis - fost ministru al Telecomunicatiilor si angajat al ICA, Jean Catalin Sandu, Popa Corneliu, Vlad Nicolae Savulescu si Flavius Pop au fost condamnati la cate sase ani de inchisoare cu executare.

Alti inculpati din dosar, respectiv Constantin Baciu, Grigore Marinescu, Vica Ene si Alexandru Petre, au primit cate cinci ani de inchisoare. Instanta l-a obligat pe Dan Voiculescu sa plateasca aproape 6 miliarde lei vechi, reprezentand contravaloarea a peste 18 milioane de actiuni de la ICA, donate de liderul conservator fiicei sale Camelia Voiculescu. De asemenea, Dan Voiculescu si ceilalti inculpati au fost obligati sa plateasca in solidar suma de 60.482.613 euro, prejudiciul adus Ministerului Agriculturii.

Judecatorii au mentinut sechestru asigurator pus de procurori pe bunurile si conturile lui Dan Voiculescu, printre care o casa din Bucuresti evaluata la 250.000 euro si un cont deschis la BRD, in care se afla peste 15 milioane lei. Presedintele fondator al PC, Dan Voiculescu, a fost trimis in judecata in decembrie 2008 de procurorii DNA, in calitate de actionar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu si Compania (Grivco) SA Bucuresti, de membru al Adunarii Generale a Actionarilor si al Consiliului de Administratie ale ICA si de membru al AGA si director general al SC 'Bioprod' SA Bucuresti.

Procurorii anticoruptie au retinut in sarcina acestuia infractiunile de folosire de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid a influentei si autoritatii date de aceasta calitate in scopul de a obtine, pentru sine sau pentru altul, bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, precum si de spalare de bani, ambele infractiuni savarsite in forma continuata.

In acest dosar a mai fost trimis in judecata fostul administrator al SC 'Benefica' SA Bucuresti (firma din grupul Grivco) Jean-Catalin Sandu, pentru complicitate la infractiunea de stabilire, cu intentie, a unei valori diminuate fata de valoarea comerciala reala a bunurilor apartinand agentilor economici la care statul este actionar.

De asemenea, Gheorghe Mencinicopschi, directorul general si membru al AGA si, ulterior, al CA al ICA SA Bucuresti, a fost trimis in judecata pentru abuz in serviciu contra intereselor publice si fals in inscrisuri sub semnatura privata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11873 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 8 aprilie 2014, 8:03)

    mihai [anonim]

    varanul va intra la mititica pentru mult timp.
  • +32 (34 voturi)    
    O zi superba! (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:14)

    un dac [utilizator]

    Mazare la DNA, Voiculescu la Jilava. Azi va fi zi cu soare. Pentru cei care fac astazi gratar, recomand sampanie in loc de bere.
    • +30 (32 voturi)    
      Avea o fata speriata cum nu l-am vazut niciodata! (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Cat despre porcaria facuta cu judecatorii, este facuta chiar de el si trustul lui, Antena 3, care se ocupa cu prostirea Romaniei!
      Dar nu scapa, putina rabdare!
    • -5 (5 voturi)    
      Care sampanie? (Marţi, 8 aprilie 2014, 15:06)

      Alin Ache [anonim] i-a raspuns lui un dac

      Nu mai are nimeni bani de sampanie pentru ca pensiile si salariile au fost taiate de Boc si Basescu.
      • +2 (2 voturi)    
        De ce le-or fi taiat ? (Marţi, 8 aprilie 2014, 17:07)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Ache

        Pentruca sunt negrii in cerul gurii ? Pentruca au furat diferenta intre pensia si salariul inainte de taiere si cele de dupa taiere ?
        Da-mi te rog un motiv !
  • -41 (45 voturi)    
    Voiculescu este nevinovat (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:15)

    AIKO100 [utilizator]

    Nu inteleg pentru ce anume trebuie sa faca puscarie Voiculescu. Voiculescu nu are nici cea mai mica legatura cu acuzatiile care i se aduc.
    • +31 (31 voturi)    
      Zi (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:14)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

      sa mori tu! Iar puscarie ar fi bine sa faca asa,pentru a mai schimba aerul!
    • +23 (23 voturi)    
      Asa e (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:17)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

      Nici nu trebuie sa intelegi TU (poate nici noi).
      Numai judecatorii trebuie sa inteleaga asta.
    • +28 (28 voturi)    
      tu ai citit rechizitoriul? (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:18)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

      atunci cum poti sa spui ca borfasul asta n-are legatura cu furtul a 60 de milioane?
    • +25 (25 voturi)    
      stai linistit... (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:36)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

      ...toata lumea stie ca este nevinovat. De altfel, puscaria este plina de nevinovati, de aceea s-au si infiintat celulele de nevinovati.
  • +38 (38 voturi)    
    Primavara de la Bucuresti, nu de la Praga (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:29)

    hanscecantalamitraliera [anonim]

    frumoasa si dulce Primavara te asteptam in continuare cu vesti Numai Bune...urmatoarea oprire Orpisan cu peronul pe partea stanga
  • +34 (34 voturi)    
    Hai Justitia ! (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:33)

    adrian88000 [utilizator]

    Fara frica ! Loveste-l pe bandit. Si pentru DNA.
    Vedeti cum a furat asta banii Securitatii.( banii nostri ,ai tuturor celor care au muncit in "Epoca Ceausescu ").
    Un nou dosar , o noua condamnare , cu puscarie si cu confiscarea averii furate !
    Hai Justitia !
  • +36 (36 voturi)    
    bah "dom'profesor", (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:34)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    iti urez un racoros "La Multi Ani!".
  • -14 (18 voturi)    
    Amanare (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:38)

    nano2k [utilizator]

    Money makes the world go round.

    https://www.youtube.com/watch?v=rkRIbUT6u7Q
  • +24 (26 voturi)    
    puteti sa si munciti ceva? (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:47)

    ouyang [utilizator]

    cate amanari mai are individu asta?
  • +6 (20 voturi)    
    Mda (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:56)

    Cataleya [utilizator]

    Sentinta va fi amanata in continuare pana cand din completul de judecata vor face parte NUMAI judecatorii care-i convin Varanului.
  • -39 (39 voturi)    
    superb (Marţi, 8 aprilie 2014, 9:56)

    destanga [utilizator]

    Nu va reusi justitia basita sa-l bage la inchisoare pe Eroul romaniei,cred ca va fi tocmai invers.
    Domnul profesor Voiculescu il va baga la inchisoare pe prea iubitul vostru agricultor de la Nana.
    Dosarul e gata se strange latul Nana,in 2 saptamani o sa vedeti ce nu ati vazut.
    • +21 (21 voturi)    
      ... (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:00)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      shhh...
    • +32 (32 voturi)    
      Hi,hi,hi! Felix, eroul Romaniei! Esti nervos!!! (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:20)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Eroul tau va intra in inchisoare pana la urma! Putina rabdare! Cat despre Nana, bati campii ca si Ponta, care nu mai stie cu ce sa-l acuze pe Basescu in timp ce baronii sunt arestati unul dupa altul. Te inteleg, iti faci treaba, muncesti din greu, iti iei si tu un ban chiar daca e o munca infecta cea pe care o faci!
      Tu nu esti de stanga, asa cum stanga nu exista in Romania. USD-ul pe care ii sustii, sunt o gasca de hoti si interlopi de ultima speta, n-au nicio legatura cu poltica, ci doar cu justitia!
      Nu uita, istoria nu face concesii, ea merge inainte! USD-ul va cadea cu tot cu Ponta in puscarie si PSD va dispare. Ai sa-mi dai dreptate, cand ai sa vezi ca un alt partid de stanga european ii va lua locul!
    • +23 (23 voturi)    
      Prin ce fapte (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:27)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      deosebite,cu rasunet national si international s-a facut remarcat ":eroul" asta al tau?
      Eu zic sa te duci la Voiculescu sa-ti scoata belciugul din nas,ca faci rana!
    • +17 (17 voturi)    
      Esti bolnav (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:05)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Voiculescu, confirmat securist, cu numele de cod "Felix" e erou al Romaniei? Cred ca nu esti intreg la minte.
    • +17 (17 voturi)    
      Legaturile matale (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:12)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Bai "destanga", hai sa te analizam:
      1. Esti antibasist. OK, este dreptul tau, chiar ai dreptate intr-o oarecare masura.
      2. Esti USL-amist (ma rog, PUP-UDMR-ist). OK, este dreptul tau sa ai "convingeri". Ma tem ca exista 2 posibilitati:
      2.1. Esti un emotiv care nu ia in seama dovezile ca esti simpatizant al unor interlopi
      2.2. Ai interese profunde, pur rationale, care n-au nimic de-a face cu patriotismul, bunul simt.
      3. Esti anti-european.
      4. Esti anti-american.
      5. Esti filorus. Mi-e teama ca nu despre marea literatura rusa este vorba.

      Sa intelegem ca PUP-istii sunt filorusi?
      Da' pentru a fi consecventa ar trebui sa-i cunosti putin. Stii rusa? Preferi sa-ti tii economiile in ruble? Mergi in vacante la rusi?

      Sau speri matale ca vei primi bani de la prietenii tai fara sa trebuiasca sa-i justifici? Ha?

      PS: Despre istoria romanilor vis-a-vis de visul lui Petru cel Mare ai auzit ceva?
      Dar despre alianta ruso-ungara (Putin - Orban) ce spui? ...sau asta nu se spune pe coridoarele PSD-iste?
      • +10 (10 voturi)    
        Nu (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:35)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        "destanga" e anti-roman, el sustine tot ce face rau tarii sau are potentialul de a face rau, Ponta, securisti ca Voiculescu, Rusia etc.
  • +19 (19 voturi)    
    pana la urma a scapat? (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:11)

    jackalphonse [utilizator]

    speram sa intre la racoare, nu sa se amane...
  • +21 (21 voturi)    
    Asa se da o stire ? (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:18)

    Intermezzo [utilizator]

    Daca a fost aminata s-a stabilit si o data la care a fost aminata . Care e data aia ?
    • -2 (12 voturi)    
      in cazul lui Felix, care vrea El (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:42)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Felix decide care este data, lasati prostiile:))
  • -17 (19 voturi)    
    . (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:42)

    sandra.renetova [utilizator]

    Dosarul nu contine dovezi impotriva sa. Daca era vinovat de toate acestea, chiar credeti ca primea doar 5 ani?...Pedeapsa era mult mai aspra! Dar le-a fost frica sa dea mai mult, sa nu bata la ochi! Justitia noastra nu mai este apolitica si corecta de multa vreme..
    • +6 (6 voturi)    
      Ai (Marţi, 8 aprilie 2014, 12:45)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      dreptate! Iar dovada ca nu mai este apolitica si corecta,ti-o ofera chiar Justitia: nu i-au dat decit 5
      ani! Si uite-asa cum statea el Felix in boxa suav si nevinovat ca un ghiocel,rosu la fata de rusine,se uita justitia ca toanta la el si-si zicea: s-o fi incins sarmanul, ia s-l racorim noi putin! Si miloasa din fire,l-a ajutat.
  • +13 (13 voturi)    
    La asemenea motiv (Marţi, 8 aprilie 2014, 10:56)

    Viceversa [utilizator]

    S-ar potrivi, ca dată, calendele grecești.
  • +19 (19 voturi)    
    Mai asteptam (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:08)

    Matrafirefox [utilizator]

    Din pacate, nu intra varanul la parnaie inca, dar nu-mi pierd speranta, sa vedem termenul. Daca nu-l ia DNA-ul pe Ponta, macar sa-i ia pe cei din jurul lui.
  • -18 (18 voturi)    
    . (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:18)

    DeLove [anonim]

    Dar oare nimeni nu se sesizeaza in acest caz? Se amana procesul asta de atata amar de vreme si ii terfeles imaginea acelui om. Daca nu au probe de ce nu termina odata cu procesul asta?
    • +15 (15 voturi)    
      Care imagine? (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:31)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui DeLove

      Ii strica imaginea de securist?
  • +4 (10 voturi)    
    pastele cailor (Marţi, 8 aprilie 2014, 11:38)

    liviusmaximus [anonim]

    Stie cineva cand pica Pashtele Cailor ? Pana atunci s-a amanat procesul asta...
  • -13 (13 voturi)    
    !!! (Marţi, 8 aprilie 2014, 12:18)

    Raluca.H [utilizator]

    Privatizarea ICA s-a făcut corect, Băsescu încearcă prin orice mijloace sa ii pună în spate lui Voiculescu tot felul de fapte pe care nu le-a făcut.
    • +11 (11 voturi)    
      Asa e draga mea.. (Marţi, 8 aprilie 2014, 12:30)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui Raluca.H

      si marmota invelea ciocolata......
      • +8 (8 voturi)    
        mai exact (Marţi, 8 aprilie 2014, 12:49)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

        si marmota nu-si turna verisoara la Securitate ...
    • +8 (8 voturi)    
      Semne de exclamare...multe (Marţi, 8 aprilie 2014, 12:35)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Raluca.H

      Da dovada de lipsa de cultura sau de PUPU-ism?

      Eu cred ca se confunda. Impreuna cu tradarea si nesimtirea!

      Hai Raluca, mai spune ca rusii le fac bine ucrainenilor, noi trebuie sa schimbam tabara (cu rusii si chinezii - pana nu se bat intre ei,...de...) si esti ANDROIDUL PSD perfect.
  • +5 (5 voturi)    
    Voiculescu (Marţi, 8 aprilie 2014, 13:11)

    sunrise111 [utilizator]

    Si-a tradat familia la securitate deci de ce ne-am mai mira de altceva...au facut bani numai furand statul....
    Sa speram ca o sa ajunga la inchisoare si el si familia lui de hoti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai ca se poate (Marţi, 8 aprilie 2014, 21:06)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cind va fi arestat Voiculescu, beau toata ziua si cint imnul tarii!!!!!!! In ziua aceea sa nu ma sunati, sa nu ma deranjati decit daca vreti sa bem impreuna.