VIDEO Cutremur de 4.9 in zona Vrancea

de DGP     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 martie 2014, 21:43 Actualitate | Esenţial


Cutremur in zona Vrancea
Foto: infp.ro
Un seism cu magnitudinea 4.9 (intensitate IV) si cu hipocentrul la adancimea de 147 km s-a inregistrat in zona seismica Vrancea, judetul Buzau (139 Km NNE de Bucuresti), la ora 21.18. Seismul a fost resimtit la Bucuresti, Chisinau si Odessa.

Amintim ca un cutremur cu magnitudinea de 4,3 grade pe scara Richter s-a produs, sambata dimineata la ora 3:55, in zona seismica Vrancea din judetul Buzau. Seismul s-a produs la o adancime de 147 de kilometri. Cele mai apropiate orase de epicentru sunt Valenii de Munte (26 km), Plopeni (41 km), Mizil (42 km), Boldesti-Scaeni (42 km) si Baicoi (47 km).



Impresii ale celor care au simtit cutremurul, postate pe emsc-csem.org.

Chisinau (246 km NE distanta de epicentru)
Eram pe scaun si m-a balansat bine de tot. Se auzeau foarte bine miscarile pamantului si obiectelor din jur. Senzatii de valuri sub cladire.

Nehoiu (20 km SW distanta de epicentru)
Au fost doua serii, mie mi s-au parut egale ca lungime si intensitate. A durat destul.

Focsani (61 km E de epicentru)
A fost destul de puternic, m-am speriat, biroul se misca, eram la calculator. S-a auzit intai un zgomot, huruitura ceva.. sper sa nu mai vina altul...

Brasov (64 km W de epicentru)
Obiectele din vitrina au facut putin zgomot

Ploiesti (78 km SW de epicentru)
O lovitura scurta, usoara, de debut si dupa clatinare usoara. Stateam la calculator, daca as fi mers nu as fi simtit. Au fost trosnete de geam si prin casa usor, dar poate as fi confundat cu o pala de vant. Animalele (catel si pisica) au dormit bustean...

Snagov (99 km S de epicentru)
S-a simtit ca o serie scurta de smucituri, ca si cum ai scutura fata de masa.

Galati (126 km E de epicentru)
Fata de alte cutremure care sunt puternice la inceput si se sting usor, acesta parca a avut doua perioade puternice.
Miscarea mai ampla a fost pe directie Nord - Sud.

Galați (126 km E de epicentru)
A fost primul din viata mea, dar totusi am stiut imediat ce este.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10902 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    A fost un cutremur ciudat (Sâmbătă, 29 martie 2014, 21:58)

    ploiesteanu [utilizator]

    care a inceput cu o bubuitura, ca si cum ceva ar fi lovit puternic pamantul. Mi-e teama de unul mare spre dimineata.
    • +3 (3 voturi)    
      O fi (Sâmbătă, 29 martie 2014, 23:37)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      bătut cineva în gazele de șist?
  • 0 (8 voturi)    
    Nope (Sâmbătă, 29 martie 2014, 21:59)

    dandra [utilizator]

    Eu nu am simtit, in Ghencea, la etajul 8.
    Poate data viitoare.
  • -3 (13 voturi)    
    Earthquake (Sâmbătă, 29 martie 2014, 22:37)

    WeddingHorses [utilizator]

    About 10 seconds of mild shaking here in Ploiesti.
    • +8 (10 voturi)    
      Pi moldovinești (Sâmbătă, 29 martie 2014, 23:36)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui WeddingHorses

      Cam zăci secundi s-o clătinat laptili la Ploești.
    • +5 (9 voturi)    
      La voi (Duminică, 30 martie 2014, 4:44)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui WeddingHorses

      in za Rainesti city nu se mai speak Romanian!?
  • -6 (8 voturi)    
    a (Sâmbătă, 29 martie 2014, 22:53)

    tot [utilizator]

    l am simtit la et 3 . a fost scurt.cred ca se apropie unul mai mare. ultimele au fost toate aproape de 5
    • +6 (6 voturi)    
      Frecventa lor mai degraba (Sâmbătă, 29 martie 2014, 23:29)

      Picsius [utilizator] i-a raspuns lui tot

      ajuta la degajarea energiei din focar decat la acumularea ei. E putin probabil sa fie unul mare in curand. Cutremure de tipul acesta nu sunt neaparat indicator de probabilitate.
  • +4 (10 voturi)    
    Cutremur la Silistea Snagovului ... (Sâmbătă, 29 martie 2014, 23:37)

    Pop1 [utilizator]

    Cu o baterie de vin la Silistea Snagovului, la 35Km de Bucuresti, viata este frumoasa indiferent de cutremur ...

    Cutremurul de la 21:00 l-am resimtit ca si cum am fi baut cateva pahare de vin in plus ... in consecinta am mai desfacut o baterie ca sa avem resurse pentru cutremurul de dimineata ... :)

    Aferim!
  • -2 (8 voturi)    
    http://www.infp.ro/en (Duminică, 30 martie 2014, 4:58)

    Tommy Bahama [utilizator]

    Pe pagina oficiala scrie ca a avut 5 grade, nu 4,9, si ca a fost la o adancime de 134 km, nu de 147. Hei, baieti, spuneti-ne doar ca a fost cutremur, ca restul aflam noi din alte surse. Sigure.
  • +7 (7 voturi)    
    Doar sa spun... (Duminică, 30 martie 2014, 6:05)

    Ion B [utilizator]

    ca mi s-a parut interesant ca ati publicat parerile oamenilor din diferite parti afectate de cutremur. Desii subiective, iti dau totusi o imagine foarte plastica a momentului. Si eu sper sa fie numai cutremure mici si dese.