CCR a publicat motivarea deciziei privind proiectul de revizuire a Constitutiei: Mecanismul de desemnare a premierului - monopol al partidului sau aliantei cu cele mai multe mandate parlamentare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 martie 2014, 17:43 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala a Romaniei sustine, in motivarea deciziei privind proiectul de revizuire a Constitutiei, publicata miercuri, ca mecanismul propus pentru desemnarea candidatului la functia de prim-ministru instituie un monopol al partidului sau aliantei politice participante la alegeri care a obtinut cel mai mare numar de mandate parlamentare, fara a detine majoritatea absoluta, netinand cont de necesitatea asigurarii actului de guvernare in conditiile unei sustineri parlamentare care sa permita obtinerea votului de investitura si realizarea programului de guvernare.

Curtea constata ca textul analizat pune accent pe rezultatul electoral obtinut de partidele sau aliantele politice participante la alegeri, conferind doar un caracter ultim si subsidiar capacitatii unei aliante politice parlamentare de a asigura majoritatea absoluta a mandatelor parlamentare, potrivit Agerpres.

Judecatorii CCR atrag atentia ca noul text nu tine cont de realitatea politica si este de natura a crea premisele unor alegeri anticipate repetate: "Astfel, desi aparent textul analizat clarifica competentele presedintelui, prin rigidizarea excesiva a procedurii de desemnare a candidatului pentru functia de prim-ministru, pe de o parte, nu acopera toate ipotezele constitutionale posibile, iar, pe de alta parte, nu tine cont de configuratia/ situatia politica existenta in Parlament. In aceste conditii, o atare procedura lipsita de flexibilitate poate da nastere cu usurinta la crize politice si, astfel, se constituie intr-un obstacol constitutional real", arata CCR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5345 vizualizari

  • -20 (24 voturi)    
    eiii... (Miercuri, 26 martie 2014, 18:29)

    ggna [utilizator]

    Parca a scris-o Base...
    • +16 (18 voturi)    
      Parca au scris-o ... (Miercuri, 26 martie 2014, 21:35)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      ... oameni care gandesc cu capul ... nu cu fundul...
  • +16 (18 voturi)    
    CCR isi face treaba (Miercuri, 26 martie 2014, 18:57)

    emil bobu [utilizator]

    Puteti sa spuneti multe despre institutiile statului, dar CCR isi face datoria si ne mai apara de ineptiile politicienilor, pardon, ale marilor corupti.
  • +14 (16 voturi)    
    CCR (Miercuri, 26 martie 2014, 21:36)

    Herodot [utilizator]

    Respect, domnilor judecatori!
  • -10 (18 voturi)    
    M-a umplut de respect (Miercuri, 26 martie 2014, 22:03)

    omega [utilizator]

    Sa inteleg : cei care obtin de la populatie cele mai multe mandate si sunt cei mai agreati de electorat,n-ar trebui sa primeasca niciodata dreptul de a forma guvernul.O procedura "flexibila" si normala ar fi ca ultimul partid in preferintele electorale sa guverneze,mituind cat mai multi parlamentari din alte formatiuni politice,acoperind astfel toate ipotezele constitutionale precum si situatia politica din Parlament.Nu mai avem nicio sansa sa ne facem bine
    • +6 (6 voturi)    
      Badea, tu esti? (Joi, 27 martie 2014, 9:42)

      Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui omega

      Partidul care obtine cele mai multe mandate trebuie sa fie capabil sa formeze o majoritate. Daca nu e, nu poate guverna, deci e un nonsens sa ii impui sa numeasca un premier care va fi respins de parlament. Se pare ca e mai greu de inteles pentru unii.
    • +5 (5 voturi)    
      bubui? (Joi, 27 martie 2014, 11:21)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui omega

      5 partide obtin cate 15% si unul -de extrema dreapata sau stanga- obtine 16%. Dupa vrerea ta, devine premier cel de la partidul de 16%?
      Imposibil? Le Pen a avut si 18% candva.
  • -10 (16 voturi)    
    De neinteles!! (Miercuri, 26 martie 2014, 23:00)

    Azra [utilizator]

    e o cacofonie desavarsita aceasta motivare a ccr, din care nu se intelege absolut nimic sau se poate intelege orice!!
    • -8 (12 voturi)    
      CCR face politica! (Miercuri, 26 martie 2014, 23:09)

      kasandra [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      S cunosc o groaza de situatii in care alegerile au configurat parlamente foarte segmentate politic. si nu s/au putut forma cu usurinta guverne. A se vedea cazul Belgiei!
      Totusi, judecatorii constitutionali belgieni nu şi-au băgat bocancii in politica belgiana, cum fac ai nostri. E treaba politicienilor sa formeze majoritati. Nu este treaba CCR sa se substituie poporului care a votat si a deemnat o majoritate relativa a preferatilor sai. CCR pur si simplu spune ca votul roanilor poate fi ignorat, întors pe dos.
      CCR a facut un calcul de oportunitate politica, nu de constitutionalitate. Sunt ori prosti, ori ticăloşi!
      • +2 (4 voturi)    
        Ia mai citeste tu odata (Joi, 27 martie 2014, 8:34)

        Crisis [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

        Poate intelegi. Practic ceea ce vrea psd -ul este ca un partid cu 35% , daca acesta e cel mai mare procent, sa conduca de ca si cum ar avea 51%.
      • +3 (3 voturi)    
        cine zice, ala e! (Joi, 27 martie 2014, 11:23)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

        PRM sa dea AUTOMAT premierul daca are 21% si ceilalti cate 18%? Cade de doua ori [ar fi logic, dar nu cu tine] si facem iar alegeri si ajungem tot acolo. Iar facem alegeri? Plateste tu partea mea de costuri pentru atatea alegeri.
    • +4 (4 voturi)    
      De neinteles (Joi, 27 martie 2014, 8:35)

      Crisis [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Pentru decerebrați
  • +4 (4 voturi)    
    explicatie (Joi, 27 martie 2014, 8:23)

    ealexs [utilizator]

    Vad ca multi nu au inteles. Sa luam un exemplu.
    1. Alegeri, rezultate:
    PSD: 35%
    PDL: 20%
    PNL: 15%
    PMP: 10%
    Altele: 20%
    2. PSD are cele mai multe si da premierul fara sa isi formeze majoritate
    3. Premierul/Guvernul pica votul de investire (nu are sustinere 50%+1)
    => Alegeri (inapoi la punctul 1.)

    Decizia CCR este foarte corecta. Cei de la PSD au fortat nota! Corect era sa fie "partidele care formeaza o alianta majoritara `dau` premierul"
  • -2 (4 voturi)    
    Raspuns pentru Kasandra (Joi, 27 martie 2014, 8:36)

    Azra [utilizator]

    Ai dreptate. Prosti nu sunt!
  • -2 (4 voturi)    
    Ie ticalosi, (Joi, 27 martie 2014, 8:42)

    xrogo [utilizator]

    parerea mea !!