Satul cu 28 de biserici: Localitatea prahoveana Valea Plopului nu are apa curenta sau canalizare, dar are o biserica la fiecare 10 familii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2014, 17:14 Actualitate | Esenţial


Valea Plopului, un sat din judetul Prahova, nu are apa curenta sau canalizare, dar are 28 de biserici. Lacasele de cult sunt la tot pasul, inclusiv la gradinita, la scoala, in curtile oamenilor, pe dealuri sau in vai, scrie publicatia locala PH-online.ro. Toate cele 28 de biserici au fost ridicate de acelasi preot, mai scrie publicatia citata. Preotul satului spune ca oamenii vin in numar mare la biserici pentru ca lacasele sunt aproape de casele lor. Prin "aproape" se intelege ca din orice punct al satului oamenii au de mers doar un minut pana la cea mai apropiata biserica.

In ciuda numarului neobisnuit de mare de biserici, preotul se gandeste sa mai construiasca si altele. In anul 2007, Jurnalul National scria ca satul Valea Plopului avea, la acea vreme, 26 de biserici. Media era atunci de o biserica la fiecare 11 familii din sat. Alte doua au fost construite intre timp: "Avem o bisericuta construita pe un deal in memoria copiilor avortati, avem cate o biserica in curtea gradinitelor, alte doua biserici in curtile celor doua scoli. In total sunt atatea biserici cat sa slujim duminica intr-una singura si in rest sa le vina randul o data pe luna, adica 28", a declarat preotul satului, Nicolae Tanase, pentru PH-online.ro. El a adaugat ca si-ar dorit sa mai poata ridica cateva.

Desi nu au apa curenta si canalizare, localnicii sunt multumiti, spunand ca "scutul" credintei i-a ferit de necazuri. Nemultumitii sunt putini si timizi, evitand sa isi strige dezaprobarea in gura mare, mai ales ca preotul este foarte darnic cu satenii, potrivit presei locale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















25351 vizualizari

  • +26 (44 voturi)    
    Modern Times? (Luni, 24 martie 2014, 17:24)

    Dalinar [utilizator]

    neahhh, mai degraba Dark Ages.
    • -3 (9 voturi)    
      Dark Ages (Luni, 24 martie 2014, 21:36)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      "Why - damn it - it's medieval," I exclaimed; for I still had all the chronological snobbery of my period and used the names of earlier periods as terms of abuse.

      CS Lewis - Surprised by Joy
    • -8 (22 voturi)    
      istorie (Luni, 24 martie 2014, 22:36)

      LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

      Dacă ai fi învăţat istorie şi altundeva decât pe Cartoon Network, ai şti că tocmai creştinismul a scos Europa din "Dark Ages". Faptul că faci o asociere consecutivă între creştinism şi "dark ages" dovedeşte că ai fost manipulat cu succes de Dawkins şi ceilalţi "teologi". Cum ar zice americanul: "You are Dawkins' bitch, bitch".
      • +5 (7 voturi)    
        :) (Marţi, 25 martie 2014, 8:58)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui LupulVicios

        Ma scuzi, dar cunosc cateva elemente de "crestinism" din Evul Mediu care ar trebui cel putin sa te rusineze.
        • -3 (5 voturi)    
          da? (Marţi, 25 martie 2014, 13:24)

          LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui Kevi

          Mă scuzi, dar cunosc eu câteva elemente de anti-teism din secolul XX care ţi-ar zbârli părul în cap. Orice ar fi, asocierea creştinism - dark ages e o manipulare ieftină pentru ignoranţi.
      • 0 (10 voturi)    
        Poate vrei sa zici invers? (Marţi, 25 martie 2014, 11:05)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui LupulVicios

        Tocmai raspandirea crestinismului a blocat evolutia cateva secole. Plus toate razboaiele alea pt credinta (cele 8 cruciade). Noroc ca au aparut universitatile in secolul XIII.
        • -2 (6 voturi)    
          superficial (Marţi, 25 martie 2014, 13:22)

          LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui antrax

          Ai să râzi. Tocmai răspândirea creştinismului a dus la limpezirea haosului care domnea peste Europa după căderea Romei. Cât despre Cruciade, faptul că europenii au avut contact cu arabii care conservaseră şi dezvoltaseră ştiinţele şi filozofia greceşti a reprezentat cea mai importantă premisă pentru ceea ce s-a numit Renaştere. Pune mânuţa şi citeşte istorie, nu te uita în gura lui Dawkins.
          • +1 (3 voturi)    
            Ceva exemple (Marţi, 25 martie 2014, 15:44)

            antrax [utilizator] i-a raspuns lui LupulVicios

            Crestinismul a aparut ca religie oficiala cu mai bine de 200 ani inainte de caderea Imp Roman de Vest, pe la 310 cand s-a convertit imp Constantin. Si a fost urmat destul de rapid de interzicerea/persecutarea celorlalte religii, deja 100 de ani mai tarziu crestinismul era monopol. Ceea ce poate a si contribuit la decaderea mai rapida a imperiului?

            Contactul cu arabii a fost facut de cand au inceput cucerirea Iberiei, prin secolul 7, si a durat pana in 1492 pana i-au dat afara din Europa. Cred ca au fost destule contacte acolo si fara influenta crestinismului.

            Cruciada saracilor iti zice ceva?
            Dar Cruciada de la 1204? Asta a dus oarecum direct la invazia turcilor in Europa/Balcani si dominatia in zona noastra pt mai bine de 500 ani.

            Mai adaug Inchizitia pe lista. Si masacrarea paganilor din America, dar astea deja nu mai sunt parte din "dark ages".

            Sa mai zic de taxe, pamanturi si vanzarea de indulgente?
            • -2 (2 voturi)    
              gresesti adresa (Marţi, 25 martie 2014, 16:38)

              LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui antrax

              Astea spune-le catolicilor mai bine.
              Cucerirea Romei de catre Constantin a marcat inceputul unei politici de toleranta religioasa in Imperiu, e un fapt.
              Decaderea Imp Roman de Vest nu are nimic de a face cu crestinismul, oricat incerci sa intinzi coarda in sensul asta. Roma era in declin inainte de Constantin, deci pe cand crestinii erau persecutati si aruncati in arenele cu lei.
              Nu are nicio legatura cu "stirea", in alta ordine de idei. Articolul ramane un exemplu de manipulare ieftina.
            • -2 (4 voturi)    
              voturi (Marţi, 25 martie 2014, 16:45)

              LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui antrax

              O, sa nu uit! Nu te inflacara prea tare ca ai voturi pozitive. E simplu sa dai click pe un buton sau altul atata timp cat ideea expusa iti ofera un oarecare confort interior.
              In alta ordine de idei, sa dai vot negativ cuiva care spune ca au fost schingiuiti oameni pentru simplul fapt ca erau crestini mi se pare o dovada de lipsa de caracter si de umanitate.
              Sa nu uitam ca tot pe voturi s-au catarat in fruntea tarii toti cei care ne fac viata amara.
            • -2 (2 voturi)    
              Iberia? (Marţi, 25 martie 2014, 16:50)

              LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui antrax

              Atunci de ce ma rog frumos nu a luat avant Renasterea in Peninsula Iberica ci tocmai in Italia?
              Oare pentru ca venetienii erau foarte prezenti in statele cruciate din Siria si Palestina?
              • +1 (1 vot)    
                Comert, nene (Marţi, 25 martie 2014, 17:13)

                antrax [utilizator] i-a raspuns lui LupulVicios

                Recucerirea Spaniola a venit la pachet cu Inchizitia? Arderea pe rug, convertirea la catolicism (inclusiv a evreilor), chestii din astea.
                Dar nu cred ca din secolul VII pana la prima cruciada nu a existat nici o influenta venita prin Spania.

                In Italia au aparut primele universitati, exact ce semnalam in primul post :). Venetia si Genova au facut foarte multi bani din comert, nu neaparat cu tari crestine. Vezi toate fortaretele care exista si-n zona noastra, cartierele din Constantinopole/Istanbul, un alt motiv pt care in Italia au aparut mai multe influente orientale. Drumul Matasii, ca sa zic asa...
                • -2 (2 voturi)    
                  Inchizitia (Miercuri, 26 martie 2014, 2:32)

                  Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui antrax

                  Nimeni nu a fost convertit cu forta la crestinism de catre inchizitie. Monarhia spaniola a hotarat expulzarea musulmanilor si a evreilor, cum s-a intamplat de atatea ori in Apusul Europei pana tarziu in istorie. Unii evrei s-au convertit la crestinism ca sa poata ramane in Spania, dar pe ascuns practicau iudaismul, ceea ce a dus la aparitia Inchizitiei. Iar evreii care nu s-a convertit, ghici unde s-au refugiat? Tocmai in statul papal.
                  • +2 (2 voturi)    
                    A fost o alegere cu cutitul la gat (Miercuri, 26 martie 2014, 12:00)

                    antrax [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                    Au avut de ales intre a fi expulzati sau sa se converteasca sau poate chiar ucisi. Aparent in Portugalia nu au fost lasati sa plece asa ca au fost convertiti fortat la catolicism.
                    Asta dupa ce 7 secole traisera bine mersi in Iberia arabi, evrei si crestini. Din ce stiam eu mare parte din evreii spanioli (sefarzi) au fugit in N. Africa. Desi aparent au ajuns si-n Italia si inclusiv prin Balcani/Imp Otoman.

                    Si da, am vazut si eu Borgia :).

                    PS: unele info luate de pe Wiki.
      • +2 (2 voturi)    
        Zapaceala imensa (Marţi, 25 martie 2014, 16:54)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui LupulVicios

        In mod trist, "dark ages" este urmarea pervertirii crestinismului apostolic. Nicaieri nu se gaseste in Biblie textual scris "crede si nu cerceta". Ba chair este indemnul sa cercetezi tot ce se poate cerceta, pt cercetator ramanand problema ca oricat ai cerceta universul creat nu-L poti descoperi pe Dumnezeu...
        In schimb "dark ages" a ajuns sa fie cand oamenii au ajuns sa creada fara a mai cerceta tot ceea ce le spunea clerul. Si, evident asa e cel mai comod pt cine prefera sa nu gandeau si cercetau si se intampla sa spuna ceva care nu convenea clerului erau arsi pe rug, cum s-a intamplat cu Jan Huss, care a sustinut ce spune Biblia contrar la ceea ce spunea clerul.
        • 0 (2 voturi)    
          Dark Ages (Marţi, 25 martie 2014, 23:03)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Dar cati a omorat renascentistul Jean Calvin nu ne mai spui?
        • -2 (2 voturi)    
          dark ages (Marţi, 25 martie 2014, 23:31)

          LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui BEDE

          În mod trist constat că eşti şi tu pe lângă cunoaşterea istoriei. Aşa numita perioadă "dark age" este aceea de după căderea Romei când diverse ţinuturi din Europa erau disputate între diverse populaţii barbare. O perioadă marcată de haos, nesiguranţă, mortalitate crescută, regres tehnologic etc.. Şi tocmai creştinismul a reprezentat liantul cu ajutorul căruia s-au închegat primele state vest-europene, de unde a început un fel de recuperare a civilizaţiei.
          Diverşi maipulatori de opinie s-au străduit (şi se pare că au reuşit) să genereze această confuzie care identifică "dark ages" cu creştinismul...O diversiune a unor intelectuali, din capcana cărora ar fi cazul să ieşi dacă ai pretenţia să fii luat în serios.
          Că sintagma "crede şi nu cerceta" nu există nicăieri în Biblie, este adevărat. Că acest slogan a fost folosit exclusiv de preoţimea catolică, şi mai adevărat. Din nou, prin proiecţie asupra ortodoxiei, ai fost dresat să crezi că sintagma "crede şi nu cerceta" este dictonul de căpătâi al creştinilor. Nimic mai fals.
          Observ că toată polemica se învârte în jurul Inchiziţiei şi a Cruciadelor, "opere" de căpătâi ale catolicismului. Articolul de faţă este despre un preot ortodox şi, repet, e o josnică tentativă de manipulare.
    • +3 (17 voturi)    
      Manipulare prin articole incompentente ... (Marţi, 25 martie 2014, 7:38)

      FIulian [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      .. cum face de obicei Hotnews de cate ori scrie pe subiecte religioase (mai exact de religie ortodoxa).

      Preotul de acolo are in grija cateva sute de orfani.
      De ce nu se scrie in context articolul? Context in care sa se ia interview-uri, ce zic oamenii, ce zice preoptul, ce zice primarul.

      Sa inteleg ca mai nou e treaba preotului sa traga apa in sat? Pai atunci la ce mai avem primari? Hai sa punem preotii adiministratori peste toate satele daca asta e treaba lor!

      Cel care a scris articolul de ce nu matura strazile si strande gunoiale de pe strada pe care sta si in orasul in care sta? Pentru ca nu e treaba lui. Treaba lui e sa scrie articole tendentioase.

      Eu chiar nu vad legatura intre activitatea preotului si faptul ca satul nu are apa curenta. E ca si cum ai spune ca politistii din sat au masina de servici cu care sa patruleze cu toate ca exista in sat oameni care merg pe jos.

      Articol de denigrare josnica a cuiva care chiar a facut ceva pentru romani.
      • +4 (6 voturi)    
        asa este (Marţi, 25 martie 2014, 10:26)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui FIulian

        cei care fac biserici ar trebui sa fie sanctificati din timpul vietii.

        mie insa imi este neclar un aspect al logisticii: cand ai 28 de biserici si un singur preot.... cum se tine slujba de duminica dimineata? este un fel de slujba DIY?
  • +22 (44 voturi)    
    Politicienii si popii (Luni, 24 martie 2014, 17:24)

    UnOarecare [utilizator]

    de orice fel daca ar disparea, omenirea ar face un mare pas inainte!
  • +11 (37 voturi)    
    baba nespalata (Luni, 24 martie 2014, 17:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    acolo sta baba nespalata a lu tutea! retardati pe banii statului!
  • +12 (26 voturi)    
    exista in nomenclatorul de pacate (Luni, 24 martie 2014, 17:27)

    taranistu [utilizator]

    sa nu ridici biserici in desert?
  • +17 (27 voturi)    
    acuma (Luni, 24 martie 2014, 17:28)

    taranistu [utilizator]

    e drept ca poti ajunge in Rai si fara apa curenta, dar cine a zis ca daca te speli cu apa curenta nu ajungi tot acolo?
  • +14 (36 voturi)    
    multi da' prosti (Luni, 24 martie 2014, 17:33)

    claonic [utilizator]

    cum zice titlul..
  • +9 (37 voturi)    
    Militez pentru jurnalism ceva mai profund (Luni, 24 martie 2014, 17:34)

    LefterOvidiu [anonim]

    Nu scuz nici intr-un fel acest elan ctitoresc, dar ca si cititor m-ar ajuta contextualizarea informatiei si prezentarea unor detalii mai ample despre acest sat. Mie mi-e cunoscuta Valea Plopului si acest preot datorita programului Pro Vita si actiunilor desfasurate pentru copiii orfani. repet. asta nu scuza nimic, dar ma ajuta in creionarea unei imagini mai clare. plus ca nu au fost consultate surse demne de incredere. articolul din ziarul local e o transcriere a unui reportaj TV vechi :) puteti face un Update. informatia de aici e interesanta, dar ca si cititor as vrea sa citesc mai multe despre acest subiect
    • +22 (36 voturi)    
      Romania sau Tara Popilor (Luni, 24 martie 2014, 18:05)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LefterOvidiu

      Ca sa aprofundezi subiectul trebuie doar sa privesti atent in jur. Romania e toata o Vale a P(l)opilor.
    • -1 (1 vot)    
      De ce.. (Miercuri, 2 aprilie 2014, 14:46)

      DanIoan [utilizator] i-a raspuns lui LefterOvidiu

      ..i-ati dat minus lui LefterOvidiu?, mi se pare o postare pertinenta si scrisa cu bun simt; ce a zis gresit omu' asta?, cu ce nu sunteti de acord?
  • +13 (35 voturi)    
    Asa este (Luni, 24 martie 2014, 17:45)

    Bazil [utilizator]

    Preotul este foarte darnic cu satenii. Le da biserici, iar pentru toaleta le da coceni.
  • -1 (41 voturi)    
    din auzite (Luni, 24 martie 2014, 17:46)

    danielion [utilizator]

    A scrie despre ce face parintele Tanase la Valea Plopului altfel decat de a merge si a vedea cu ochii tai, este ca si cand ti-ai imagina ca esti in drept de a emite convingeri despre oricine altcineva bazat pe singura observatie, de exemplu, ca respectivul a ragait la masa. Sunt anumite lucruri de care trebuie sa te apropii mai mult decat iti permite ecranul televizorului sau zvonistica daca vrei sa iti lamuresti ce e cu ele. Varianta comoda este ca, din tot ce inseamna munca parintelui Tanase, sa extragi insiduos un numar si doua fraze si sa compari mere cu pere.

    Eu personal am fost acolo, stiu in mare despre ce este vorba si ce fel de oameni, privati, sunt implicati in acea activitate. Dvs., Alina Neagu...?
    • +13 (31 voturi)    
      asa, si ? (Luni, 24 martie 2014, 18:21)

      b33 [utilizator] i-a raspuns lui danielion

      Deci atunci in final, ca aparator al Parintelui Tanase si cunoscator al problemei, care e explicatia logica a d-voastra pentru care exista atatea biserici acolo si care este utilitatea lor? Si va rog, fara raspunsuri despre "utilitatea" lor spirituala.

      Sunt folosite ca scoli, adaposturi pentru saraci, orafni? Atunci puteti sa ne explicati dece sunt imobile BOR si nu care apartin de primarie, ministerul educatiei, ONGuri etc?

      Puteti de asemenea sa ne dati detalii despre sursa de fianatare a acestor biserici? Sunt ele facute din averea personala a parintenuli Tanase, sau din bani publici?
      • +3 (25 voturi)    
        articol neserios (Luni, 24 martie 2014, 22:49)

        SMAndrei [utilizator] i-a raspuns lui b33

        Ca sa va raspund la intrebari:

        Bisericile sunt facute din bani privati, stransi de pr Tanase pentru acticitatea caritabila deosebita pe care o desfasoara. In caz ca nu stiti, are in grija de peste 300 de copii abandonati sau fara posibilitati, in afara de adulti batrani. Asta inseamna adapost, ridicand numeroase case din aceleasi fonduri, hrana zilnica de peste 15 ani si educatie de baza, atat cat se poate.

        Este vorba de capele, paraclise si nu 28 de catedrale ale mantuirii neamului. Daca v-ati documenta putin despre credinta veche a poporului, ati vedea ca exista obiceiul sa se ridice troite sau altare in cinstea unor sfinti, in functie evlavia fiecaruia, in memoria unor evenimente sau locuri. Nu este rar ca unii oameni sa le aiba chiar in curtea casei, nici alte tari ortodoxe. Nu vad cum ar putea fi folosite bisericile cu alt rol decat acela pentru care au fost construite.

        Asezamantul parintelui Tanase este privat, sustinut prin donatii si voluntariat, deci nu are cum sa apartina ministerului educatiei sau primariei. Nu sunt nici macar autorii morali ai proiectului. Nu exclud sa fi primit si fonduri publice locale sau de altfel, dar in orice caz nu reprezinta un procent majoritar din toata aceasta activitate. E un om care si-a dedicat viata caritatii si e pacat ca unul nu foarte multii clerici cu asemenea implicare sociala sa fie minimalizat printr-un articol care nu face cinste jurnalismului onest.

        In termeni de utilitate, va invit si pe dvs sa va implicati in ceva asemanator, asa cum a facut acest preot dupa 1990. Sa strangeti fonduri private si aveti grija de copiii abandonati dupa principiile dvs spirituale sau nespirituale.

        Parintele Tanase si-a facut si isi face cu varf si indesat datoria civica. Canalizari si apa curenta este treaba administratiei locale sa faca. Nu vad cum il putem blama pe acest preot ca nu exista drumuri asfaltate in judetul Prahova. E vorba de niste copii abandonati care ar fi ajuns pe drumuri, care nu aveau ce sa manance.
        • -2 (4 voturi)    
          Si lui SMAndrei.. (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:00)

          DanIoan [utilizator] i-a raspuns lui SMAndrei

          .. pentru ce atata minus?, cu ce a gresit?, cu ce ne-a mintit sau dezinformat?
          Chiar am crezut pentru o vreme ca cititorii acestui site sunt ceva mai informati, cumpatati si doritori de adevar. Inteleg ca majoritatea sunt atei si pro-Basescu, dar uite ca mai sunt si altii care nu sunt atei si fac treaba buna, cum e parintele Tanase. Sau ca mine care sunt pro Basescu si crestin si pe care ne raniti intai cu articolul scris fara respect pentru deontologie si apoi cu minusurile la niste comentarii de bun simt, care n-au nici un ne-adevar in ele. Trist, foarte trist! Sfatul meu:"cut the bullshit!", omul asta de 25 de ani incoa si-a dedicat intreaga viata cresterii copiilor orfani, a crescut mii!!
      • -2 (4 voturi)    
        "utilităţi" (Marţi, 25 martie 2014, 23:39)

        LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui b33

        A vorbi despre biserici fără a face referire la utilitatea lor spirituală e ca şi cum ai vorbi mătăluţă despre plămâni dând la o parte utilitatea lor în respiraţie.
        Aveţi cumva date că sunt făcute din bani publici? Dacă nu, atunci vă aduc aminte că nimeni nu vă este dator cu explicaţii înafară de instituţiile Statului pentru care contribuiţi.
        Observ că, deşi vă plasaţi categoric înafara unei comunităţi, a unei confesiuni etc., aveţi totuşi pretenţia ca aceasta să respecte regulile dictate de dumneavoastră, pentru că nu doriţi răspunsuri despre "utilitatea" spirituală. Deoarece consideraţi că dacă dumneavoastră vă puteţi lipsi (în mod trist) de spiritualitate, se poate la fel de bine să le fie refuzată tuturor.
    • +1 (15 voturi)    
      danielion (Luni, 24 martie 2014, 18:23)

      the [utilizator] i-a raspuns lui danielion

      dacà sunteti în màsurà sà explicati, nu vàd de ce n-o faceti, si o luati pe dupà plopi ...
      • +1 (13 voturi)    
        rectificare (Luni, 24 martie 2014, 23:01)

        SMAndrei [utilizator] i-a raspuns lui the

        M-am informat si banii sunt 100% privati, din donatii. Fara implicarea statului, fara fonduri europene.

        http://www.youtube.com/watch?v=XjcJFwFUTr8
  • +10 (28 voturi)    
    Da' dispensare cate au ...? (Luni, 24 martie 2014, 17:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca daca ii paleste vreo boala, cred ca nu merg la biserica decat in ultima instanta, pe ultimul drum...
    • +11 (27 voturi)    
      spitalele sufletului (Luni, 24 martie 2014, 18:13)

      b33 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Normal ca nu au dispensar, nu au nevoie. Romania e tara cu 20'000 de biserici si mai putin 500 de spitale. Iar referitor la asta BOR, sustine ca "defapt si bisericile sunt spitale pentru suflet".

      Se vede treaba ca BOR e ramas incremenit intr-o epoca medievala intunecata, cand manastirile erau si spitale si scoli. Chiar recent parca propuneau sa se faca si ore de clasa in biserici, dupa programul normal de la scoala.

      Asa ca mai usor cu blasfemiile, ca o sa ardeti in focuril Gheenei. Are si Dumnezeu nevoie de case, nu poate sa fie mai prejos decat Adrian Nastase, nu??
      • +1 (5 voturi)    
        biserici vs. spitale (Marţi, 25 martie 2014, 23:42)

        LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui b33

        Campania de manipulare "biserici vs. spitale" a fost deja dovedită ca mincinoasă şi nefondată, dacă nu eşti la curent.
        Dacă tot nu ţi-ai găsit nici acum coloana vertebrală, nu ai decât să perpetuezi un fals şi o instigare la ură, că doar eşti european "democăcrat" şi "progresist".
  • +12 (30 voturi)    
    Sursa de inspiratie... (Luni, 24 martie 2014, 17:58)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... a preotului cred ca fost lantul de magazine Mega Image. Sa nu bata omu' prea mult la pas si zbang, a ajuns la destinatie.
  • +4 (24 voturi)    
    Si din ce bani le "face cadou" aceste biserici ? (Luni, 24 martie 2014, 18:13)

    Cuca [utilizator]

    Din banutii din teschereaua lui ? Oare ?

    Sau cumva le face oamenilor cadouri tot din banii lor, dupa ce, desigur, si-a oprit partea ?

    Este trist.

    Ignoranta e mare, si poate ca disperarea si neputinta sint si mai mari, si asta motiveaza si explica acest elan grozav in a ridica biserici peste biserici.

    Mai bine oamenii in stare de munca s-ar apuca sa lucreze benevol citeva zile, daca tot sint buni crestini, si sa faca ceva bun pentru asezarea aia uitata de lume - ca de exemplu sa traga apa curenta, sau sa monteze un fitru, o pompa, etc, si sa nu mai astepte la mila statului, ca asteapta degeaba.
  • -7 (25 voturi)    
    /// (Luni, 24 martie 2014, 18:14)

    Bogdan77 [utilizator]

    /// Preotul Nicolae Tanase e un sfant care a salvat sute de copii de la avort. Convinge mamele care vor sa avorteze sa renunte si sa-i dea copiii lui. ///

    [editat de Hotnews]
    • +7 (21 voturi)    
      Mai bine le-ar face educatie sexuala (Luni, 24 martie 2014, 19:59)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan77

      cu accent pe mijloacele contraceptive
      • -8 (12 voturi)    
        Un targ (Luni, 24 martie 2014, 21:45)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Sa facem un targ: tu faci educatie contraceptiva, si pe popa il lasi sa salveze copiii de la avort. Sa vedem cine castiga pana la urma! O predictie:

        http://www.youtube.com/watch?v=P6LCmN4FqW4
      • +3 (5 voturi)    
        ??? (Marţi, 25 martie 2014, 11:19)

        urzica [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        N-ai vrea ca parintele Tanase sa-i invete si să tragă cu arma? De cand biserica se ocupa de mijloacele contraceptive? E adevarat, parintele este luminat, cult, are tot felul de invitati care le vorbesc copiilor din comunitatea lui despre o sumedenie de aspecte necesare pentru dezvoltarea lor ulterioara si nu doar despre cele sfinte. (Credeti ca Dan Puric , tenorul Dan Mitrita , George Ogararu ar fi venit la Valea Screzii doar pt. ca e bonton?)Parintele Tănase este un"OM", un caracter ce imbina milostivenia Monseniorului Bienvenu cu bunatatea si priceperea domnului Madeleine, primarul din Montreuil sur Mer. Nu poti acuza de viclenie, de impostura pe cineva care salveaza sute de suflete de Fantines, Cosettes si Gavroches si le schimba destinul in bine. Dar acest prelat este un invingator, o constitutie puternica care nu se impiedica de Javerti , Thenardieri sau diversi carcotasi. Sper ca paralela cu "Mizerabilii" sa nu ma acuze de snobism ci sa ajute la intelegerea fenomenului.
  • +4 (22 voturi)    
    responsabilitatea primăriei (Luni, 24 martie 2014, 19:41)

    VI10 [utilizator]

    Toate bisericile sunt construite din resurse private, unele au implicat donatori din mai multe localități, toți atrași în zonă de prestigiul preotului Nicolae Tănase. Responsabilitatea absenței infrastructurii aparține primarilor comunei Posești (fost primar PNG, actual primar PNL), care nu au dezvoltat proiectele europene necesare pentru infrastructura edilitară în toate satele comunei.
    • +4 (12 voturi)    
      manipulare (Luni, 24 martie 2014, 22:44)

      LupulVicios [anonim] i-a raspuns lui VI10

      Articolul de faţă urmează modelul clasic de manipulare. Primăria încasează taxele, dar responsabilitatea revine Bisericii. Cea mai mare nesimţire e că fix manipulaţii vor urla către mine şi către tine că suntem "spălaţi pe creier".
  • +3 (17 voturi)    
    poate e o noua turnura (Luni, 24 martie 2014, 19:46)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Daca biserica devine un centru social, de asistenta medicala si igiena corporala, cu nitscaiva dotari cu acces gratuit, spalarea de pacate s-ar insoti cu cea de germeni patogeni.
  • +8 (20 voturi)    
    Cand omul face ceva (Luni, 24 martie 2014, 21:52)

    Setalcott [utilizator]

    Omul se chinuie sa faca ce crede ca e bine si unde are competente si altii sar la el ca n-a rezolvat cele un miliard de probleme ale acestei tari. Pai oameni buni, nimeni nu va opreste sa luati exemplu de la acest om si sa faceti si voi la Valea Plopului ce credeti ca trebuie facut: canalizare, apa potabila, dispensar, spital, scoala, gradinita, universitate, teatru, filarmonica, stadion. Problema e ca toti acesti moralisti seculari sunt buni de dat cu parerea, dar nu misca un deget.
  • +3 (21 voturi)    
    dezinformare (Luni, 24 martie 2014, 21:54)

    Licurici1900 [utilizator]

    in acel sat, din fonduri private , parintele Nicolae Tanase se ocupa (le da mancare, ii cazeaza, ii trimite la scoli, le asigura o viata decenta, etc) ca intr-o familie.
    sunt sute de copii orfani sau femei alungate de acasa.
    pana sa vorbiti de cele 28 de biserici mai bine ajutati lucrarea acestui OM care sta intr-un apartament de bloc dar care reuseste in fiecare zi sa se ocupe de familia lui cu sute de membrii.
    unii comentatori se tem (protejeaza) sa faca copii ca n-o sa aiba cu ce sa-i creasca. acest parinte nu se teme .
    cati dintre voi ati fost acolo? stiti ca nu este apa in subteran? stiti cat se chinuie parintele sa aduca apa?
    stiti cate portocale trebuie sa cumpere pentru ca acesti copii sa primeasca fiecare macar una? stiti cati oameni valorosi se duc acolo sa ajute? cu siguranta nu sunteti printre ei.

    este printre putinii oameni care fac ceva bine la nivelul asta in tara si va luati de el.
    AJUTATI-L !
  • +10 (26 voturi)    
    despre ce vorbim? (Luni, 24 martie 2014, 21:55)

    Bosforana [utilizator]

    Of, oameni buni, de atâta vreme se tot scrie în presă, se spune la TV despre Valea Plopului și tot nu știm despre ce vorbim?

    Părintele Nicolae Tănase și voluntarii au grijă de vreo 400 de copii abandonați, salvați de la avort, plus, temporar, de mamele singure, plus de vreo câțiva bătrâni pe lângă, unii abandonați la ușa bisericii.

    Copiii sunt hrăniți, îmbrăcați, crescuți, educați de voluntari, de angajații Asociației Pro Vita - Valea Plopului. Oamenii din sat au luat și ei în grijă o mulțime de copii, tot din îndemnul Părintelui Nicolae.

    În sfârșit, copiii nu sunt dați afară la 18 ani fără nimic, ca în sistemul de stat, ci au grijă să găsească să-i educe mai departe, să-i căpătuiască, să-i ajute să își întemeieze familii. Și Părintele a început munca asta încă din anii 90.

    Totul se face din donații private, primesc zero bani de la stat și zero bani de la UE. Bisericile sunt ușor de construit, sunt făcute la dorința copiilor și sătenilor.

    Dacă nu s-au apucat de făcut canalizare de capul lor, e pentru că sunt prea ocupați să construiască case, școală, cantină, bibliotecă pentru copii, să-i îngrijească și să-i educe, și pentru că era mai urgent să le dea un acoperiș, încălzire, mâncare, rechizite ș.a. decât să facă treaba primăriei.

    Bisericuțele sunt adesea mici, de dimensiunea unor capele, și multe au fost construite de voluntari sau de tinerii de acolo, din materialele de construcții rămase sau donate de alții și pictate folosindu-se de talentul copiilor, voluntarilor ș.a.

    Nimeni nu donează țevi de canalizare, stâlpi de telegraf și autorizații de la primărie.
  • +7 (17 voturi)    
    fericiti cei saraci cu duhul, (Luni, 24 martie 2014, 22:02)

    hash [utilizator]

    ca a lor va fi imparatia cerurilor. ca pe lumea asta - noroi, boli, prostie.
    • +2 (4 voturi)    
      Citat deformat scos din context (Marţi, 25 martie 2014, 7:49)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui hash

      Deci, nu este vorba de "saraci cu duhul", ci "saraci in duh", adica nu cu ambitzii imense, cum a fost de pilda Napoleon sau Hitler, ci mai cumpatati in ceea ce priveste opinia despre sine insusi si rolul pe care ar fi sa-l aiba in lume si importanta pe care trebuie sa le-o acorde altzii.
      Nu sunt sub nici o forma adeptul superstitiilor absurde ale acelor sateni, dar nici nu pot fi de acord cu atat de multi care habar nu au de ceea ce spune de fapt Biblia si doar iau cateva cuvinte scoase din context, si nici nu le citeaza exact, pt ca in schimb, pe baza asta sa claseze totul fara exceptie ca fiind prostie .
  • +2 (20 voturi)    
    manipulare (Luni, 24 martie 2014, 22:38)

    LupulVicios [anonim]

    Canalizarea şi apa curentă sunt problema Primăriei, nu a preotului. Nu există nicio legătură de cauzalitate între "elanul ctitoricesc" şi lipsa utilităţilor. Arăt cu degetul şi spun: MANIPULARE!
  • +2 (16 voturi)    
    informare corecta despre parintele Tanase (Luni, 24 martie 2014, 22:59)

    SMAndrei [utilizator]

    Un reportaj despre activitatea deosebita a Parintelui Tanase. Pentru cine vrea sa aiba imaginea completa.

    http://www.youtube.com/watch?v=XjcJFwFUTr8

    La ce articol ati publicat, omul asta are nevoie de un drept la replica.
  • +12 (16 voturi)    
    articol tendentios si mincinos prin omisiune (Marţi, 25 martie 2014, 6:11)

    gg_123 [utilizator]

    Nu se spune nimic in articol de cele 2-3 dealuri pe care parintele le-a acoperit cu case, gradinite, camine de batrani, parcuri de joaca.
    Nu se spune nimic despre incendiul care a mistuit cantina in timpul iernii, cantina care continea alimente de baza(orez, fasole cartofi) pentru cateva sute de guri (carnea fiind un necesar prea scump)
    Nu se spune nimic despre durerile celor care la Valea Plopului si-au gasit un pic de alinare, si un umar pe care sa-si verse necazurile.
    Nu se spune nimic despre copiii care sunt infiati de catre fiecare familie, pe langa copiii crescuti in caminele construite acolo.
    Oare isi poate cineva imagina durearea unui copil orfan, abandonat sau a unui batran lasat pe drumuri de propria familia ? Isi poate cineva imagina bucuria care inlocuieste durerea de mai inainte cand acel om ajunge intr-un loc in care este imbratisat cu dragoste, cu atentie, intr-un loc in care viata capata un sens?
    • -4 (12 voturi)    
      Ba da-o Dracului! (Marţi, 25 martie 2014, 8:45)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui gg_123

      Adica n-are bani de carne pentru copii(si apa si canalizare la casele care cica le-a construit tot el DIN DONATIILE ALTORA)dar a avut bani de 27 de biserici in plus fata de necesar? Ala arde in iad, chinuie copiii orfani cu foamea ca sa se impopotaneze el cu cate biserici aiurea a facut!
  • -1 (9 voturi)    
    Adica conteaza constructiile? (Marţi, 25 martie 2014, 7:43)

    BEDE [utilizator]

    28 de biserici, in mod normal, ar cere si 28 de preoti? Sau cum?
    Conteaza oare sa ai o constructie de un anumit fel?
    Nu spunea insusi Isus: "va veti inchina Tatalui nici pe muntele acesta, nici la Ierusalim" si "Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh şi în adevăr". Adica nu conteaza locul geografic, nici constructia, ci atitudinea de inima.
    In schimb popimea merge pe superstitii si pe chestia ca daca zidesti o biserica asta iti "spala pacatele", cam in genul in care era cu indulgentele in evul mediu...
    Si Pavel ii scria lui Timotei "Vreau dar ca barbatii sa se roage in orice loc, si să ridice spre cer miini curate" - in orice loc, adica nu neaparat intr-o constructie de un anumit fel!
  • +8 (14 voturi)    
    Un articol mincinos (Marţi, 25 martie 2014, 9:47)

    Nego [anonim]

    Megeti si vedeti cu ochii vostri si apoi puteti vorbi.

    Inaninte sa vina acest preot satul era practic mort. Acum exista acolo cel putin 500 de copii abandonati, intretinuti din veniturile proprii ale asociatiei ProVita; STATUL A DAT 0 LEI.
    Satenii au luat in grija lor alte sute de copii, sustinuti fiind de acest preot.
    In sat exista si un azil de batrani.

    REPET, STATUL NU A DAT NICIUN LEU pentru ce face acest preot.
    Personal am facut donatii acestei fundatii si nu regret niciun leu dat. Regret insa ca trebuie sa platesc impozite si taxe pentru o tara de idioti care pun botul la astfel de manipulari ordinare.
    ///
    Rusine!
  • +2 (10 voturi)    
    unde dai si unde crapa (Marţi, 25 martie 2014, 11:27)

    Pishku [utilizator]

    Va invit sa vedeti "sursele" articolului. Nu credeam sa fie necesar dar m-am razgandit observand ca o prima postare a mea nu a fost acceptata de moderatorul discutiilor. Opinia mea este ca autorul articolului nu a fost la fata locului, nu -s adocumentat temeinic si s-a lasat inspirat (manipulat) de una dintre surse. 28 de "biserici" ? Capelele si troitele (v. postarea de mai sus semnata SMAndrei) nu sunt biserici. Contextul, mediul, in care au aparut aceste 28 de lacasuri de cult este cvasi-absent. Si de aici o multime de discutii ... Daca autorul articolului a vrut sa atraga atentia, a reusit numai ca a facut-o intr-un mod care nu face cinste nici ei nici redactiei. Mai mult, sunt surprins ca "mintea limpede" (nu am scris "cap limpede" ca sa evit cacofonia) din redactia H a scapat asa o perla.
  • +2 (8 voturi)    
    Alinei Neagu (Marţi, 25 martie 2014, 12:54)

    Mos Andrei [utilizator]

    In primul rand vreau sa va multumesc. Nu stiam de satul asta si cred ca-i unicat (poate chiar in lume)

    Numarul de biserici ca numarul de biserici, dar sutele de copiii pe care-i ingrijeste. Fenomenal!

    Sper sa scrieti un articol mai pe larg despre intreaga poveste a satului Valea Plopului.

    Eu o sa merg sa-i vizitez ca mi se pare foarte interesant ce se intampla acolo.
  • +3 (9 voturi)    
    Ogararu (Marţi, 25 martie 2014, 13:07)

    KataM [utilizator]

    De ce nu-l acuzati si pe Ogararu? Ca si el doneaza pentru cei de acolo.

    "Prima data, George Ogararu a aflat de acest loc in 2007. A organizat atunci o licitatie si astrans bani pentru copii de aici.
    "Ne-a placut mult de parintele, ne-am lipit unul de altul, am invatat asa cum se traieste impreuna unul pentru altul. Am vazut aici misiunea parintelui si n-am mai putut sa o ignoram", povesteste George.
    Acum este vicepresedintele asociatiei pe care parintele Tanase a infiintat-o pentru a se putea organiza si ocupa de copii din tabara. Sunt acum peste 400 de persoane care si-au gasit adapost si alinare aici.
    Ii stie pe copii, le stie pasurile, incearca sa le fie aproape.
    Vine des in Valea Screzii, strange bani, organizeaza lucrurile, cauta oameni si prieteni care ar putea sa ajute.
    "Asta a ars in iarna. Deja cu ajutorul oamenilor...e aproape gata"
    Atunci, iarna trecuta, pentru copii din Valea Screzii, ProTV a lansat campania "Salveaza Craciunul" iar cu banii adunati s-a reconstruit bucataria, s-a mai ridicat o casa noua si a inceput construirea unei scoli. Anul acesta, de Craciun, bucataria va fi gata."

    http://stirileprotv.ro/special/romania-e-a-ta-george-ogararu-fotbalistul-al-carui-suflet-e-legat-de-copiii-din-valea-screzii.html
    • -2 (4 voturi)    
      Degeaba, chestia e ca a spart banii (Marţi, 25 martie 2014, 15:05)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui KataM

      pe 28 de biserici(nu capele nici troite, vezi filmul in care popa singur zice ca are o biserica pentru fiecare zi din luna). Asta e numai din mandrie prosteasca, ca un cocalar care isi atarna kilograme de aur la gat. Popa ala nu e normal la cap.
  • +1 (7 voturi)    
    domnişoară Alina Neagu (cont.) (Marţi, 25 martie 2014, 16:04)

    andreidir [utilizator]

    Dacă d-ra Alina Neagu poate n-a ştiut ce scrie, dv. chiar n-aţi auzit de fenomenul Valea Plopului, cunoscut de sute de mii de oameni în România ca un exemplu de implicare socială şi caritabilă a unor slujitori ai Bisericii? Pe de o parte acuzaţi Biserica Ortodoxă în fel şi chip, că nu e de nici un folos social, iar pe de altă parte când oamenii Bisericii ajută şi fac bine în mod clar, vă luaţi de ei că... ce? Că nu e apă curentă în sat? Ruşine! Lăsaţi-vă de jurnalism şi faceţi-vă politicieni, dacă confundaţi jurnalismul cu propaganda şi demagogia. Ruşine, HotNews pentru acest articol!
  • +2 (8 voturi)    
    fatarnicia Alinei Neagu (Marţi, 25 martie 2014, 16:26)

    Andrei IonRinea [anonim]

    Parintele Tanase de la Valea Plopului face ce statul nu face : are grija de aproape 300 de orfani. V-ati gasit sa vi se para prea multe biserici desi sunt ridicate din banii lui nu din banii statului.

    Cand va veni articolul in care va veti plange ca sunt prea multe crasme? Sau prea multe discoteci? Sau prea multe banci? De alea nu va plangeti farisei fatarnici.
  • +1 (3 voturi)    
    Alina Neagu - Antena 3 (Joi, 27 martie 2014, 14:08)

    marcelpanciu [utilizator]

    Dupa ce am vazut ca d-ra Alina Neagu vine de la Antena 3, am inceput sa inteleg cum a aparut acest articol care imbina reaua credinta cu lipsa de informare, in care Valea Plopului e "satul cu 28 de biserici" nu satul in care un preot are grija de 400 de copii abandonati, in care troitele si capelele sint asimilate cu bisericile, ca sa iasa la numar. Sigur, d-ra Neagu nici n-a dat pe la Valea Plopului, ci a copiat informatiile din doua surse, Observatorul de Prahova si Jurnalul National.
    Asta demonstreaza o data in plus ca Hotnews are o orientare anti-crestina (daca mai era nevoie, dupa campania cu scoaterea religiei din scoli).