Traian Basescu, pentru Associated Press: Rusia a creat un lant de conflicte inghetate in jurul Marii Negre, Vladimir Putin vrea sa reconstruiasca URSS

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 17 martie 2014, 20:44 Actualitate | Esenţial


Rusia a creat un lant de conflicte inghetate in jurul Marii Negre pentru a promova reconstruirea de catre presedintele rus Vladimir Putin a fostei Uniuni Sovietice de-a lungul fostei sale granite cu Occidentul, a declarat luni presedintele roman Traian Basescu, intr-un interviu acordat Associated Press, citeaza Agerpres.

Referindu-se la conflictele din Georgia si Ucraina, Traian Basescu a afirmat: "Daca va uitati la harta, veti vedea acest lant de conflicte inghetate" din jurul Marii Negre "care pot fi declansate in orice moment".

In interviul pentru AP, seful statului roman a declarat ca prioritatile lui Putin "par a fi conectate la punctul de contact dintre Uniunea Europeana si NATO".

Totodata, presedintele roman a afirmat ca Ucraina si Republica Moldova sunt "o prioritate pentru Vladimir Putin, care doreste sa reconstruiasca Uniunea Sovietica".



















3057 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Corect ! (Luni, 17 martie 2014, 20:58)

    adrian88000 [utilizator]

    Problema este cine si cum il opreste ?!
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Luni, 17 martie 2014, 21:13)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Numai Dumnezeu. Si nici Ala nu e sigur ca poate.
    • +3 (5 voturi)    
      Cu putin sacrificiu economic (Luni, 17 martie 2014, 22:16)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nu-i nevoie sa ne luptam si sa curga sange, doar trebuie sa fim dispusi sa facem barbateste un razboi economic. Rusia are un PIB ceva mai mare decat Italia, nu poate sa faca multe contre cu USA si UE, ca sa ma explic, un razboi economic unde ambele parti pierd 50-100 miliarde anual, una este dintrun pib de 13 mii de milioanesa pierzi 100 si alta este din unul de 1500 miliarde.

      O cariera de inarmare rusia nu poate duce mult, deja are o factura mare pt. arme din PIB. Oricum va provoca o inarmare usoara in zona.
  • -11 (13 voturi)    
    Nea (Luni, 17 martie 2014, 20:59)

    Jar [utilizator]

    Traiane,Putin va reface Uniunea Sovietica si mai mult decat atat.
    Daca Putin vine mai aproape de noi si face un referendum In Roamania,va vea avea castig de cauza cu USL(70%) + 10-15% chiar si dintre simpatizantii matale.
    • +9 (11 voturi)    
      Enumera 3 lucruri bune ale rusilor pentru Romania (Luni, 17 martie 2014, 21:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      pentru a te putea crede.
      • -1 (3 voturi)    
        Pot să răspund eu ? (Luni, 17 martie 2014, 22:43)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ty

        1. Regulamentele Organice
        2. Declanșarea războiului cu turcii în 77
        3. Ghennadi Rojdestvenski, unul din marii promotori ai muzicii lui Enescu.

        Nu pune întrebări încuietoare decât dacă ești absolut sigur că nimeni nu poate răspunde ! :D
        • +1 (3 voturi)    
          Nici chiar (Marţi, 18 martie 2014, 10:30)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          1. Regulamentele Organice sunt discutabile, făceau parte din niște reforme ce pregăteau anexarea Moldovei și Țării Românești la Rusia. Ele mai mult au perpetuat o stare de fapt decât să fie reforme reale și modernizatoare.
          2. Dacă nu era mâna Rusiei, ambele țări române ar fi fost independente încă din 1829, odată cu Grecia, și unirea ar fi venit și ea mai devreme. Ce au făcut rușii în 1821 a fost să-i agite la revoltă și pe români, și pe greci și pe toate popoarele din Balcani după care i-a aruncat peste bord în secunda 2 (scopul - vezi punctul 1); revoluționarii au ajuns într-o situație de „fiecare pe pielea lui” și s-au omorât între ei. Grecii au avut meritul că nu s-au lăsat 8 ani de zile și au luptat până au devenit independenți. În 1877, Rusia s-a dat marea salvatoare și într-adevăr a contribuit (târziu) la independența României, dar după aceea a forțat de capul ei modificări teritoriale: Basarabia de Sud vs. Dobrogea. Not OK.
          3. Un om nu e meritul Rusiei. Așa îi putem enumera și pe Tolstoi și Dostoievski.
        • -1 (1 vot)    
          Ba chiar (Marţi, 18 martie 2014, 15:28)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          1. Să afirmi că R.O., prima „constituție” de facto a Țărilor Române, nu au adus „reforme reale și modernizatoare” aruncă pur și simplu discuția în derizoriu. A, că Rusia avea planuri ascunse, care din fericire nu i-au ieșit, e altă discuție, sunt perfect de acord. Dar R.O sunt R.O - mi-ai cerut un exemplu pozitiv, ți l-am dat.
          2. Aceeași chestie - vorbim strict de momentul 1877, nu răscolim oala cu amintiri. După cum singur ai remarcat, Rusia a contribuit la independență. Exact asta am zis și eu.
          3. Enumeră-i ! De ce un om nu e meritul Rusiei, dar mai mulți oameni (10, 100, 10.000...) pot fi meritul (sau vina) Rusiei ? Rusia e alcătuită din oameni, ca toate țările lumii. Nemaivorbind că un om ca Rojdestvenski nu a fost desantat de pe Marte, ci este produsul unui sistem cultural și educațional.
          • +1 (1 vot)    
            pentru Drumetul (Marţi, 18 martie 2014, 19:24)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Dupa Regulamentul Organic in tarile Romane a avut loc revolutia de la 1848. Din cate imi aduc aminte in timpul acesteia revolutionarii au ars Regulamentul Organic. Imi amintesc bine sau ma insel ?
            • -1 (1 vot)    
              Așa, și ? (Miercuri, 19 martie 2014, 12:22)

              Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Revoluționarii de la 1848 erau, în toată Europa, tineri cu sânge fierbinte, crescuți în spiritul romantic și revoluționar al epocii. Ăia ar fi ars și Evanghelia dacă le stătea în drum, nu doar R.O. Noi, la o distanță de peste un secol și jumătate, avem avantajul că putem obiectiviza mai bine evenimentele din epocă. Ar fi bine, cred, să profităm de acest avantaj, nu să judecăm cu mintea celor de atunci.
        • 0 (0 voturi)    
          Enumera 3 lucruri rele ale rusilor pentru Romania (Marţi, 18 martie 2014, 20:17)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Apoi cantareste.
          • 0 (0 voturi)    
            Of ! (Miercuri, 19 martie 2014, 11:50)

            Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Pot enumera nu 3, ci 300 ! Dar nu asta era ideea. Mi-ai cerut 3 lucruri bune, ți le-am găsit. Că sunt pipernicite în comparație cu cele rele, total de acord, dar acuma nu o da la întors că n-am bască :)
            • 0 (0 voturi)    
              De obicei femeile tin sa aiba ultimul cuvant. (Miercuri, 19 martie 2014, 19:25)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              chiar daca intrebaqrile li se par incuietoare.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu face confuzii (Luni, 17 martie 2014, 21:28)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui Jar

      Nu face confuzii intre romani si ucrainieni
      romanii detesta ocupatia ruseasca, romanii au experiente dureroase a prieteniei cu rusia.
      Ucrainienii au fost avantajati de rusi in timpul URSS romani au fost loviti si dusi in lagare de exterminare
      Nu cred ca rusia ar putea avea un sprijin maai mare de 10% in Romania
      • +2 (2 voturi)    
        „Ucrainienii au fost avantajați de ruși...” (Luni, 17 martie 2014, 22:25)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Bănuiesc că te referi la cele câteva milioane de ucrainieni exterminați prin înfometare de Stalin...
      • 0 (0 voturi)    
        Si ucranienii.... (Marţi, 18 martie 2014, 19:29)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        In anii ,30 au avut parte de Holodomor!
        Milioane de oameni morti de FOAME!
        Pentruca veneau nkvd-istii si luau toate produsele alimentare din casele si curtile oamenilor. A ucrainenilor. Nu se poate uita ! Din cauza asta a aparut Armata lui Vlasov. Care a luptat alaturi de Whermacht.
  • +3 (11 voturi)    
    trupe (Luni, 17 martie 2014, 21:08)

    cosmin_p [utilizator]

    romania trebuie sa trimita trupe in moldova si chiar ucraina sa apere interesele poporului roman in teritoriile noastre estice.
  • -2 (6 voturi)    
    mda (Luni, 17 martie 2014, 21:14)

    The Saker [utilizator]

    individul asta ''masa verde'' are toate tiglele pe casa?
  • -8 (18 voturi)    
    hehe (Luni, 17 martie 2014, 21:15)

    Mazeta [utilizator]

    Dintre toți liderii europeni TB este singurul care are o strategie inteligentă de anihilare a Rusiei și a Gazpromului: taxe notariale uriașe!
  • +2 (10 voturi)    
    Depinde pe ce fel de harta te uiti ! (Luni, 17 martie 2014, 21:35)

    Troller [utilizator]

    Daca te uiti pe o harta politica cu state si granite, asa e. Dar daca te uiti pe o harta a nationalitatilor veti vedea ca sunt zone cu populatie majoritar ruseasca/rusofona. EU nu vad in aceste declaratii nepasarea sau chiar dispretul fata de om si punerea pe primul plan a orgoliilor personale.
    Vad incercarea de reconstruire a URSS ca evenimentul ce va salva UE. Daca UE ar fi "anexat" Ucraina, pe de o parte s-ar fi extins, dar pe de alta parte s-ar fi rupt sub propria greutate, prin tensiunile din interior.
    Intrebarea mea este: retragerea PNL de la guvernare in aceeasi perioada cu criza din Crimeea, este o simpla coincidenta sau are vreo seminificatie ?
    • +3 (7 voturi)    
      S-o fi ingrozit (Luni, 17 martie 2014, 21:53)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      S-o fi ingrozit kkrau cand si-a dat seama cu cine s-a inhaitat si pe cine i-a ajutat sa ajunga la putere si sa trimita RO inapoi dpdv istoric.
  • -3 (3 voturi)    
    Base nu-i inghite pe rusi , (Luni, 17 martie 2014, 23:31)

    pecereu [utilizator]

    De aia ia placut lui Base de Udrea e blonda ca rusoaicele.
    Cred ca e ofticat ca Putin are mai multe.
  • -4 (4 voturi)    
    politica externa (Marţi, 18 martie 2014, 0:32)

    evoque [utilizator]

    si basescu sunt doua notiuni care se bat cap in cap. A recunoscut acest lucru chiar presedintele, aceasta afirmatie nu face altceva decat sa sustina acest fapt.
  • -2 (2 voturi)    
    alte sacrificii economice? (Marţi, 18 martie 2014, 1:55)

    srpc [utilizator]

    din 1981 incoace tot intr-un sacrificiu economic o tinem! ce-ar fi sa faca bogatanii din Vest sacrificii, iar pe noi sa ne scuteasca?
  • 0 (2 voturi)    
    Incepem sa cautam un alt Traian Basescu! (Marţi, 18 martie 2014, 7:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Criteriul principal care trebue sa caracterizeze orice angajat, la stat sau in domeniul privat, este eficienta muncii (inclusiv calitatea acesteia).
    Presedintele tarii, ales de popor, devine 'angajat la stat'. Si in cazul lui, criteriul principal de apreciere este eficienta muncii lui.
    Este bine ca presedintele sa aiba si staif, sa fie 'salon', sa fie un artist al codului manierelor elegante, sa vorbeasca perfect (din familie) vreo trei, patru limbi de circulatie internationala, sa fie 'om citit', sa aiba cunostiinte temeinice in muzica, in sculptura, in pictura, in istoria generala a omenirii, in istoria religiilor, sa vorbeasca 'din varful buzelor subtiri', sa fie un teoretician al artei diplomatiei, etc., etc.
    Toate acestea l-ar face foarte agreabil pe presedintele unei tari, atat in fata co-nationalilor sai cat si in fata strainatatii.
    Toate bune si frumoase dar criteriul principal ramane 'eficienta' acestuia, chiar daca presedintele este mai 'din popor', mai 'din topor' (unii ar zice 'mai mitocan').
    Traian Basescu nu sta prea bine cu arta prezentarii si a reprezentarii. CHIAR STA CAM PROST.
    Dar Traian Basescu are calitatea pe care nu o au alti pretendenti la functia de presedinte. El este extrem de eficient, este, cum ii spun unii, 'un animal politic perfect'. Ca sa ii distingem bine aceasta calitate majora, sa il comparam cu cei ce se pregatesc, cu surle si trambite, sa devina! (mincinosi, plagiatori, incompetenti, copii cu casul la gura, veleitari ambitiosi, marionete, vedete, etc.) !'