Au inceput exercitiile navale comune SUA - Romania - Bulgaria in Marea Neagra. Distrugatorul american USS Truxtun participa alaturi de fregata Regina Maria

de Red. Stiri, Alina Vasiliu     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2014, 9:54 Actualitate | Esenţial


Distrugatorul USS Truxtun
Foto: Ambasada SUA
Miercuri ​dimineata au inceput exercitiile navale comune SUA - Romania - Bulgaria in Marea Neagra, anunta Reuters, citind oficiali bulgari. La exercitii participa si distrugatorul USS Truxtun, care a ancorat in wekendul trecut in portul Constanta. Prezenta USS Truxtun in Marea Neagra vine intr-un moment in care tensiunile din Crimeea sunt in crestere.

Romania participa la exercitii cu trei nave - fregata Regina Maria si doua corvete, potrivit locotenent - comandor Ion Burghisan, ofiter responsabil pentru relatii publice la comandamentul flotei, iar Bulgaria participa cu fregata Drazki. Detalii despre nave, aici.

Flota a 6-a americana (cea care opereaza in zona euro-africana, cu baza in Italia) a publicat pe site-ul sau si pe pagina de Facebook mai multe fotografii cu distrugatorul USS Truxtun in timp ce trecea stramtoarea Bosfor si apoi era ancorat in Portul Constanta.

Exercitiul militar romano-bulgar-american din Marea Neagra trebuia sa aiba loc marti, insa a fost amanat cu 24 de ore din cauza conditiilor hidro-meteorologice din zona, potrivit Agerpres.

Fortele navale romane sunt conduse de Contraamiralul Alexandru Mirsu, numit sef al Statului Major al Fortelor Navale in 2013.

Despre USS Truxtun

USS Truxtun este un distrugator lansator de rachete din clasa Arleigh Burke. A fost lansat in anul 2007 si a intrat in serviciul marinei americane in anul 2009.

Distrugatorul este inarmat cu mai multe tipuri de rachete printre care cele de tip sol-aer, anti-balistice (de tip SM-3), antisubmarin si rachete de croaziera Tomawahk.

De asemenea, distrugatorul poate gazdui si doua elicoptere de lupta de tip SH-60 Seahawk.


Vom reveni cu amanunte








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9756 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 martie 2014, 10:09)

    un oarecare [utilizator]

    citit de curiozitate.
    revin mai incolo doar ca sa citesc comentarii de la pecereu, mazeta si alti postaci ca sa ma mai destind putin. azi am o zi aglomerata ... o sa imi prinda bine putin amuzament...
    • +13 (15 voturi)    
      Ai uitat de Finutza.. (Miercuri, 12 martie 2014, 10:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Lasand gluma la o parte, ce ai cu oamenii? Traiesc si ei cum pot.
    • +14 (14 voturi)    
      Ca un fel de emisiune TV (Miercuri, 12 martie 2014, 10:56)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      In curand emisiunea "Slugile spun lucruri trasnite", difuzat de A3 (cine altcineva).
    • +11 (11 voturi)    
      Hahahaha (Miercuri, 12 martie 2014, 12:34)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      L-ai luat "la mustata" pe pecereu, cu 9 secunde :))

      un oarecare [utilizator] (Miercuri, 12 martie 2014, 10:09)

      pecereu [utilizator] (Miercuri, 12 martie 2014, 10:18)

      Greu de batut pecereul, felicitari pentru victoria de etapa :)
      • +5 (5 voturi)    
        .... (Miercuri, 12 martie 2014, 12:44)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        :))))
      • +8 (8 voturi)    
        :) (Miercuri, 12 martie 2014, 13:44)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        radem glumim dar sunt 9 minute nu 9 secunde :)
        • +2 (4 voturi)    
          Mea culpa (Miercuri, 12 martie 2014, 14:06)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Din viteza nu am bagat de seama, oricum e un interval strans as zice :)
  • -19 (29 voturi)    
    ce frumos (Miercuri, 12 martie 2014, 10:18)

    pecereu [utilizator]

    Ne legam la cap daca nu ne doare.
    • +23 (25 voturi)    
      Exact! (Miercuri, 12 martie 2014, 10:56)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      N-aveati ce face si ati invadat Crimeia...
    • +15 (21 voturi)    
      Mai corect e (Miercuri, 12 martie 2014, 11:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Ne legam la cap ca sa nu ne doara. Fara sprijin NATO si American probabil consiliul local Ilfov si reprezentantii PSD ar fi cerut, prin Ilici Iliescu, alipirea la "mama rusia" si fortele de autoaparare ar fi intervenit pentru protejarea cetatenilor rusi din Constanta si Timisoara. Scenariu e in aplicare in Moldova unde provocarile din Transnistria se intetesc - Acolo pericolul va fi: invazia Romaneasca si protejarea cetatenilor rusi contra unei potentiale agresiuni a imperialismului Roman. Vad ca trompetele propagandei rusesti se fac deja auzite in Romania. Ar trebui sa fim mai atenti.
    • +15 (19 voturi)    
      inteleg (Miercuri, 12 martie 2014, 11:17)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      ca tu nu te legi pe motiv ca nu ai ce.
  • -13 (23 voturi)    
    Democracy cu Distrugatoru' (Miercuri, 12 martie 2014, 10:48)

    LemonCake [utilizator]

    Sublim.
    • -6 (14 voturi)    
      democratie made in usa . (Miercuri, 12 martie 2014, 13:24)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui LemonCake

      :)

      in alta ordine de idell noi in calitate de ce participamla exercitiile navale ? tinta fixa ...? sau au montat vasle la barcutele alea sa le poata misca ....?
      • +2 (2 voturi)    
        in calitate de tara NATO si UE (Miercuri, 12 martie 2014, 20:49)

        Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        participam in calitate de tara NATO.
        Sunt multi straini care incearca sa-si bata joc de romani. Dar Romania are acum o situatie mai buna decat in anii '80 sau '90... Comparati Romania anilor '80 cu republicile sovietice Ucraina, Belarus, etc si comparati tara noastra de azi cu aeleasi republici. Uitati-va nu numai la economie, cat si la nivelul de viata, numarul de corupti condamnati, etc.
  • +15 (19 voturi)    
    @pecereule ... grija mare cu pianu' pe scari ! (Miercuri, 12 martie 2014, 11:16)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Parca stiam ca "pecereu " , e interzis prin lege.D'aia a fost revolutia in 89,unde au murit multi buni romani .Unii au fost impuscati de " turistii " trimisi de Moscova! E o vorba ,p'aci prin Mitteleuropa : Ein Mann ein Wort, eine IP !
    • +4 (4 voturi)    
      Iliescu taica, iliescu (Miercuri, 12 martie 2014, 12:45)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      vezi cai cam gresit tinta cu teroristii si rusnacii. Sa nu-l uitam pe tov. Iliescu...la fel cum sa nu uitam abrambureala "ungurii ne fura tar" :) ( probabil cu roaba ).
    • -10 (10 voturi)    
      am inteles amenintarea (Miercuri, 12 martie 2014, 13:01)

      pecereu [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Libertatea de exprimare e acceptata duoa revolutie?
    • -11 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 13:06)

      [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      • +7 (7 voturi)    
        Pe moment "ne radem" de limba Romana (Miercuri, 12 martie 2014, 13:50)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui

        Previzibil pentru admiratorii moscovei. macar invatati sa scrieti in limba Romana inainte de a scrie ineptii.
    • -8 (14 voturi)    
      my life for Yuri! (Miercuri, 12 martie 2014, 13:10)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Unii sunt atât de tomaci încât își închipuie că agenții ruși scriu zilnic pe forumurile din România direct dintr-o casă conspirativă din Moscova, uitând să-și ascundă IP-ul. Excesul de Wurst dăunează grav sănătății.
      • +6 (10 voturi)    
        .... (Miercuri, 12 martie 2014, 13:23)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        mazeto tu ai 2 variante:
        1. esti postac cu un job obscur si scrii platit la tot ce tine de basescu, ue si nato si pro ponta si rusia.
        2. faci asta din propie initiativa pt ca atat de duce capul.
        Nu stiu sincer care din cele 2 variante sunt mai triste
  • -1 (11 voturi)    
    Superproductia Hollywood/ Mamaia Sat / Pazardjik (Miercuri, 12 martie 2014, 13:43)

    French_K [utilizator]

    Exercitii comune Sua - Romania - Bulgaria...
    Americanii vin cu vaporu', romanii cu barcile si fetele si bulgarii cu catering-ul (mai mult legume)...
    Infricosator pentru ceilalti...:)
    • +9 (9 voturi)    
      Faptul ca admiratorii maicai rusia (Miercuri, 12 martie 2014, 13:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui French_K

      Se intrec in a denigra exercitiul, in a diminua rolul radarelor zburatoare, ne indica foarte clar ca moscova se tyeme in mod real de aceste arme. In fon flota lor e buna sa sperie geirgia pentru ca altfel singura lor operatiune navala a fost blocarea unui canal marin prin scufundarea unei nave. rusia traieste si sperie vecinii prin propaganda altfel esecul din Afganistan, Cecenia cel mai vechi din Finlanda, tari minuscule in raport cu colosul fara minte arata ca sperietoarea e de hartie. Motiv pentru care e nevoie de multa munca pe forumuri si dezinforemare. Scrieti baieti (pecerei, mazete si echipa), numai scrieti poate castigati si voi ceva ruble - sa le schimbati repede pe dolari deoarece cursul rublei cam se duce de rapa.
  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 12 martie 2014, 13:52)

    Wearelifted [anonim]

    Si daca nu sunt pro ponta sau basescu? atunci ? mai conteaza ce gandesc?
    • -2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 15:13)

      [anonim] i-a raspuns lui Wearelifted

      • 0 (0 voturi)    
        din pacate (Vineri, 14 martie 2014, 11:49)

        Wearelifted [anonim] i-a raspuns lui

        Da am observat cam asa sta treaba pe hotnews..
  • +1 (9 voturi)    
    Truxtun sustine fregata Maria sa nu ia apa !!! (Miercuri, 12 martie 2014, 15:24)

    andreesanu [utilizator]

    Sunteti ridicoli cu fregata voastra,tot frecata de englezi pina i-a venit vremea de reciclare ,decit la fier vechi mai bine la romani pe post de pluta !!!
    • -2 (2 voturi)    
      Truxtun merge si cu frana de mana trasa (Miercuri, 12 martie 2014, 17:26)

      ticolico [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      ca altfel se dezmembreaza Maria de tot.
    • +2 (2 voturi)    
      romani in loc de romini (Miercuri, 12 martie 2014, 20:58)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Chiar si in Romania comunista, am mentinut cuvantul roman (cu a).
      Doar indivizi crescuti prin fosta Uniune Sovietica folosesc cuvantul romin - indicatie clara la ce fel de indivizi au ajuns sa scrie de zor pe forumurile romanesti.

      Bagati tare prieteni ex-sovietici... Atat timp cat nenea Putin invadeaza Ucraina ati reusit sa atrageti atentia cat de riscant e sa ai de-a face cu Rusia... Ucraina eventual o sa intre in UE si rusii o sa ramana undeva intr-un lagar numit Rusia in spatele unor ziduri sau garduri electrificate.
      Ar fi fost mai usor sa va mentineti influenta in Ucraina mult timp... dar acum fug ucrainienii cu spinul in picior de voi.
      Noi ne multumim sa facem exercitii militare cu americanii si occidentalii, cu bazele aerieni din Dobrogea, cu scutul antiracheta, samd. Nici o problema, o sa creasca si mai mult prezenta militara Americana in toate tarile est europene
    • 0 (0 voturi)    
      "Fregata voastra" (Joi, 13 martie 2014, 9:39)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Ma, Mandrasescule (ala de la "Vocea Rusiei"), tu esti? Daca erai roman spuneai fregata NOASTRA, iar nu fregata voastra! Sictir!
  • +1 (1 vot)    
    pentru dorel ... (Miercuri, 12 martie 2014, 17:28)

    adonis84 [utilizator]

    Dorele nu iti tremura mana pe butoane cand stii ca ai de platit rata pentru spaga la angajare? Sa-l intrebi dorele pe american daca el tot ca tine s-a angajat. Sa nu ne faci de bafta dorele, ca stim ce avem in institutiile statului.
  • -4 (4 voturi)    
    /// (Miercuri, 12 martie 2014, 18:46)

    Lupulsas [utilizator]

    cat de prost potzi fi a crede, ca RUSIA se lasa impresionata de RO sau BG? Sa fim serioshi. NATO e un fel de BAU-BAU, in care cred numai naivii. Niciodata nu va riposta NATO militar, daca RO sau BG vor fi atacate!