Premierul Ponta discuta din nou cu presedintele Basescu in incercarea de a debloca situatia noului guvern

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2014, 8:41 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta se intalneste din nou miercuri cu presedintele Traian Basescu in incercarea de a gasi o solutie la deblocarea situatiei in care se afla noul guvern, Ponta III.

Seful executivului a anuntat marti seara ca s-a intalnit marti cu presedintele Traian Basescu, dar ca nu a ajuns cu acesta la o concluzie privind procedurile care trebuie urmate pentru ca guvernul sa isi poata incepe activitatea.

"M-am intalnit cu presedintele, dar nu am ajuns la nicio concluzie privind procedurile de urmat. Vom mai discuta si maine (miercuri - n.r.)", a spus Ponta, aflat la "Gala Mediafax 2014 - Gala valorilor".

Premierul a mers la Palatul Cotroceni dupa ce, marti, Parlamentul a adoptat prin vot secret cu bile (346 voturi "pentru", 191 "impotriva"), proiectul de Hotarare privind modificarea structurii si compozitiei politice a Guvernului.

Premierul Ponta a declarat marti seara, dupa votul de investire a noului cabinet, ca spera ca ca Guvernul Ponta III sa inceapa sa functioneze chiar de miercuri. Premierul a precizat ca il va contacta pe presedintele Basescu pentru a discuta despre semnarea decretelor de investire, adaugand ca in sedinta de miercuri a Guvernului ar putea fi adoptate masuri pentru a elimina din programul de guvernare eventuale confuzii.

"Daca asta seara am guvern (n.r. marti), maine transmitem catre Parlament exact modificarile cerute de presedinte, imi angajez raspunderea, opozitia depune motiune de cenzura", a precizat Ponta.

Intr-o declaratie de presa sustinuta marti seara, seful statului a spus ca va numi ministri Guvernului Ponta III cand guvernul isi va asuma raspunderea in Parlament pe programul de guvernare.

"Voi respecta deciziile anterioare ale Curtii Constitutionale si voi numi toti ministrii in momentul in care conditiile vor fi indeplinite. Ceea ce eu am solicitat, avand in vedere schimbarea extrem de importanta a structurii de sustinere a Guvernului in Parlament, sa existe un program de guvernare care sa reflecte noua realitate politica a Guvernului precum si protocoalele convenite intre partenerii din noua majoritate", a precizat Traian Basescu, marti, la Palatul Cotroceni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3295 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    OH. (Miercuri, 5 martie 2014, 8:47)

    letsoc [utilizator]

    Ponta si raspunderea - haida-de . Cu stima , NC .
  • +5 (5 voturi)    
    ponta si cuvintul , vaca si baletul (Miercuri, 5 martie 2014, 8:49)

    linarel [utilizator]

    ..
  • +7 (11 voturi)    
    Programul de guvernare (Miercuri, 5 martie 2014, 8:59)

    FlaviuBota [anonim]

    Programul de guvernare este acelaşi. „Vă vom da tot ce rămâne după ce furăm noi”!
  • +4 (6 voturi)    
    ar fi trebuit sa spui (Miercuri, 5 martie 2014, 9:00)

    federal [utilizator]

    "M-am dus nepregătit la Președinte,fără sa țin seama de prevederile Constituționale.
    Promit sa nu mai fac asa ceva.Imi asum faptul ca am ramas blocat cu situatia actuala a guvernului, doar din vina mea.
    Ma pregatesc si lucrez la programul de guvernare in care voi include si programul discutat cu noii parteneri de coalitie, dupa care ma duc in fata Parlamentului sa-mi sustin programul si sa mi-l asum.
    Imi asum raspunderea pentru acest nou program de guvernare.
    Astept decizia Parlamentului si ma voi supune acestei decizii.
    Astept decizia Curtii Constitutionale, ale carei decizii le voi respecta.
    Daca toate conditiile impuse de Constitutie sunt indeplinite voi merge la Presedinte din nou , ca sa cer numirea noii echipe guvernamentale"

    Simplu.
  • +6 (8 voturi)    
    Se pare (Miercuri, 5 martie 2014, 9:37)

    Bazil [utilizator]

    ca Basescu si oamenii lui cunosc mai bine Constitutia si legile decat Ponta si trupa lui
  • +2 (2 voturi)    
    I-auzi, ia ! (Miercuri, 5 martie 2014, 10:28)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Deci Ponta-Naumovici, dorea ca mai intai Traian Basescu sa investeasca ministrii din cabinetul 3 al plagiatorului si abia apoi sa introduca in textul programului de guvernare cerintele legale, dupa unirea si protocolul incheiat cu UDMR, acesti unguri, fratii nostri de sute de ani, care ne iubesc precum sarea in ochi ! Bravo, dottore, ideea asta machiavelica de unde ai copiat-o ? Credeai ca te adresezi lui Sova sau lui Palada /// ? Mai ia o gura de zeama de varza...poate te trezesti !
  • +3 (3 voturi)    
    DEBLOCAREA IMEDIATA... (Miercuri, 5 martie 2014, 10:31)

    schroedinger [utilizator]

    se poate obtine prin DEMISIA lui ponta. Simplu si eficient!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, dar apoi adio (Miercuri, 5 martie 2014, 12:34)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      functia de prim ministru pentru ponta.
  • -1 (1 vot)    
    Jos Ponta! (Miercuri, 5 martie 2014, 10:53)

    RichardPopescu [anonim]

    Jos cu Ponta!! M-am saturat de comunisti, iar guvernul este format numai din basisti...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo domnului Antonescu! (Miercuri, 5 martie 2014, 10:53)

    adruizibi [utilizator]

    Aruncă o privire-n stradă,
    Și spune-mi vezi ceva schimbat,
    Sunt aceiași oameni care aleargă
    Să prindă ziua de mâine
    Cu ceva-n stomac,
    Aruncă o privire-n țară
    Și spune-mi ce-a mai rămas,
    Vinovăție naturală,
    La care să nu fie vreun PONTA părtaș,
    Și-atunci am spune plata pentru cine v-o dam noi,
    Sau pentru cine muncim, toți, ca niște boi,
    Când șpaga de pe aur și cupru o luați voi,
    Iar cianura rămâne aici, pentru noi!
  • +1 (1 vot)    
    tradare (Miercuri, 5 martie 2014, 10:55)

    ArthurJames [anonim]

    un guvern ce nu este ales de popor.Noi am ales altceva,Ponta esti un hot si un tradator.Ai inlocuit liberalii cu ungurii,tradare nationala!!!
  • +1 (1 vot)    
    ionita.ilie@yahoo.com (Miercuri, 5 martie 2014, 11:01)

    RalucaCostel [anonim]

    Victor Ponta asteptam demisia!
  • 0 (0 voturi)    
    olla (Miercuri, 5 martie 2014, 11:10)

    MirunaVan [anonim]

    Victor Ponta ar trebui sa demisioneze formeaza un guvern ilegitim nul mai vrea poporu la conducere
  • 0 (0 voturi)    
    Neintelegeri (Miercuri, 5 martie 2014, 11:12)

    RichardPopescu [anonim]

    Toate aceste intelegeri pleaca de la PSD, un partid de manipulatori si oportunisti. Ei creeaza exact aceleasi probleme ca si Basescu. Tot o apa si un pamant!
  • +1 (1 vot)    
    olla (Miercuri, 5 martie 2014, 11:33)

    CosminLazaroiu [anonim]

    Vrem un guvern nou cap coada vrem demisia Ponta
  • +2 (2 voturi)    
    Jos Ponta! (Miercuri, 5 martie 2014, 12:16)

    AmaliaMarinescu [anonim]

    Schimbarea de care avem nevoie este demisia lui Ponta!
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Miercuri, 5 martie 2014, 12:22)

    MihneaAndreas [anonim]

    Victor Ponta ar trebui sa demisioneze !!! Alegerile le-a castigat alaturi de PNL si cu un program comun de guvernare. A actionat similar cu Basescu,asadar continuarea programului de guvernare USL este o ipocrizie. DEMISIA PONTA !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Care Guvern? Care lista? (Miercuri, 5 martie 2014, 12:22)

    LuanaSavu [anonim]

    Basescu joaca la doua capete, ca deh, omul e un gambler desavarsit. Doar la quinta royala se joaca in felul asta, dar vad ca omul se joaca de-a pokerasul cu soarta unui Cabinet care, oricum, nu reprezinta altceva decat o echipa si o trupa de fripturisti, cum bine zicea Nicolae Iorga. Practic, vom vedea un Guvern fara program si care nu reprezinta pe nimeni. Mai bine faceau un cabinet de tehnicieni si cred ca erau mai credibili. In fine, pe cat de credibil poate fi un guvern condus de Ponta, un etern debutant in ale politichiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta al III-lea (Miercuri, 5 martie 2014, 12:27)

    LuanaSavu [anonim]

    Bravo, oameni buni! Ati reusit sa strangeti o echipa de care nu poate fi multumita decat, eventual, minoritatea maghiara. Formul asta nu reprezinta nici realitatea de la ultimele alegeri, nici pe omul de pe strada, nici macar nu au un program pe care sa si-l fi asumat cineva. Sau validarea din Parlament va insemna, din punctul lor de vedere, ca au girul unui program tinut la sertar? Asta, in cazul in care chiar exista!
  • -2 (2 voturi)    
    ponta si raspunderea (Miercuri, 5 martie 2014, 12:28)

    VeveVeve [anonim]

    ponta si basescu au distrus tara. Crin are coloana vertebrala.
  • +2 (2 voturi)    
    premierul auto va pleca din guvern doar (Miercuri, 5 martie 2014, 12:38)

    fosta zoezoe [utilizator]

    obligat de noi sau de baronii lui (cand ii vor cere sa candideze la prezidentiale) Am putea avea ca si candidat o cochilie plina numai cu tupeu si manipulare care ne va da zilnic in cap cu proiectul si programul usl pe care el singur il va implini ! Va face tandem cu alta gaura de la covrig (ca sa ma exprim elegant) tariceanu -care nici azi nu stie cum de am avut crestere economica in 2008 si ce a facut cu ea !
  • -1 (1 vot)    
    olla (Miercuri, 5 martie 2014, 13:25)

    CosminLazaroiu [anonim]

    Ponta face acelas lucru ca Basescu nul vrea pe Klaus Iohannis
    Nelipsitul Gabriel Oprea e prezent la amandoi sa racoleze tot ce poate
    Si sa numai zic de Udmr ne vindem tara la bozgori
    Basescu si Ponta = hotii tarii
  • 0 (0 voturi)    
    Penal (Miercuri, 5 martie 2014, 13:27)

    RichardPopescu [anonim]

    As dori ca domnii Victor Ponta si Traian Basescu sa se gandeasca si la popor , nu numai la dansii. Crin Antonescu este un om corect si asta a demonstrat in nenumarate randuri!
  • +1 (1 vot)    
    Ponta (Miercuri, 5 martie 2014, 13:36)

    Eleonora003 [utilizator]

    Victor Ponta ar trebui sa demisioneze intrucat detine ilegitim functia de prim – ministru si nu in ultimul rand, noul guvern este format prin actiuni similare cu cele ale lui Basescu . Asadar continuarea programului de guvernare USL este o ipocrizie!
  • +1 (1 vot)    
    jos Ponta! (Miercuri, 5 martie 2014, 13:58)

    AmaliaMarinescu [anonim]

    Demisia Ponta! Jos cu tine si cu guvernul ilegitim pe care il conduci!!
  • 0 (0 voturi)    
    demisia Ponta (Miercuri, 5 martie 2014, 14:25)

    AuraDinu [anonim]

    Victor Ponta ar trebui sa demisioneze, noul guvern este ilegitim. Alegerile le-a castigat alaturi de PNL si cu un program comun de guvernare. A actionat similar cu Basescu,asadar continuarea programului de guvernare USL este o ipocrizie. DEMISIA PONTA!
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta - Basescu (Miercuri, 5 martie 2014, 14:49)

    andreea1971 [utilizator]

    Dupa 2 ani,Victor Ponta incearca sa rupa PNL-ul si nu va reusi!Si Basescu,si Ponta au sutinut proiectul Rosia Montana.In 2010,Traian Basescu a bagat la guvernare UDMR,care a girat cea mai dezastruoasa guvernare din istoria Romaniei.In 2005 Traian Basescu si-a servit justitia,prin numerele pe care le-a facut in fruntea Parchetului si a PNA (DNA).In 2009,Traian Basescu nu l-a vrut pe Klaus Iohannis ca premier. In 2014, Victor Ponta nu l-a vrut pe Klaus Iohannis nici macar in functia de vicepremier.In 2004,PNL l-a adus la guvernare,chiar in fruntea tarii,pe Traian Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Miercuri, 5 martie 2014, 15:08)

    BeatriceBeatrice [anonim]

    in 2010,Basescu a bagat la Guvernare UDMR,care a girat cu cea mai dezastruasa guvernare din istoria Roamniei.Uitand acest lucru,Ponta readuce in 2014 UDMR la Guvernare.Tinutul secuiesc si statul minoritatilor vor reveni in actualitate,steagurile secuiesti vor flutura din nou pe institutiile statului in acest tinut,prefectii fiind obligati sa renunte la actiunile de pana acum in instanta pentru a le da jos !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rftrtrt (Miercuri, 5 martie 2014, 15:13)

    AuraDinu [anonim]

    Dupa 2 ani,Victor Ponta incearca sa rupa PNL-ul si nu va reusi!Si Basescu,si Ponta au sutinut proiectul Rosia Montana.In 2010,Traian Basescu a bagat la guvernare UDMR,care a girat cea mai dezastruoasa guvernare din istoria Romaniei.In 2005 Traian Basescu si-a servit justitia,prin numerele pe care le-a facut in fruntea Parchetului si a PNA (DNA).In 2009,Traian Basescu nu l-a vrut pe Klaus Iohannis ca premier. In 2014, Victor Ponta nu l-a vrut pe Klaus Iohannis nici macar in functia de vicepremier.In 2004,PNL l-a adus la guvernare,chiar in fruntea tarii,pe Traian Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Miercuri, 5 martie 2014, 15:14)

    MihneaAndreas [anonim]

    In anul 2012 PNL l-a adus la guvernare pe Victor Ponta,chiar la conducerea Guvernului. Dupa 2 ani Ponta incearca sa rupa PNL si nu va reusi !!!