VIDEO Iulia Ionescu, adolescenta disparuta in urma cu 4 zile, a fost gasita

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 februarie 2014, 19:48 Actualitate | Esenţial


Iulia Cristina Ionescu, eleva in varsta de 15 ani disparuta miercuri in Capitala in drum spre scoala, a fost gasita sambata dupa-amiaza. Reprezentantii CFR au declarat pentru Mediafax ca adolescenta a fost identificata de un angajat CFR intr-un tren in care a urcat la Suceava, venind spre Bucuresti. Iulia Ionescu a fost coborata din tren de politie la Focsani.

Politia Romana a anuntat, intr-o conferinta de presa, ca "minora disparuta pe data 12 februarie 2014 pe raza Politiei Capitalei este in acest moment in custodia Politiei Romane si se indreapta spre Bucuresti".

In cursul zilei "am reusit sa stabilim ca minora se afla in judetul Suceava, o echipa specializata a reusit sa identifice minora si in momentul de fata se deplaseaza cu aceasta spre Bucuresti", a precizat Petre Toba, chestorul-sef al Politiei Romane.

Iulia Cristiana Ionescu a fost gasita si cu sprijinul SRI, a subliniat Toba.

Seful Politiei Romane a precizat ca fata a fost gasita de politisti, nu de un angajat al CFR.

"Din datele pe care le avem pana acum, minora nu a fost victima niciunei infractiuni", a precizat chestorul-sef. Acesta a adaugat ca adolescenta a cooperat din primul moment cu autoritatile si ca "de abia astepta sa ajunga acasa la familie".

In momentul in care a fost identificata de catre politie, fata era imbracata in aceleasi haine in care a disparut, a adaugat reprezentantul Politiei Romane. Precizarea vine ca raspuns la o intrebare a presei, in contextul in care purtatorul de cuvant al CFR Calatori a declarat pentru Mediafax ca, atunci cand a fost gasita, Iulia Ionescu era imbracata in vesmant bisericesc.


  • Seful de tren: Fata disparuta era insotita de un calugar in gara Suceava, dar a urcat singura in tren
Iulia Ionescu ar fi fost insotita in gara din Suceava de un barbat in straie monahale, care i-a cumparat biletul de tren pentru Bucuresti, fata urcand singura in tren, dupa ce si-a dat jos hainele calugaresti, in prezent fiind in audieri la Focsani, a declarat pentru Mediafax Cornel Grigoriciuc, seful trenului international Moscova - Bucuresti.

Potrivit sursei citate, fata s-a dezbracat de aceste straie inainte sa urce singura in tren, ramanand in haine civile - pantaloni si o jacheta neagra, ea urcand apoi singura in tren.

Seful de tren a spus ca, in momentul in care a ajuns la fata cu controlul biletelor, a stat de vorba cu ea dupa ce a recunoscut-o ca ar fi adolescenta disparuta, moment in care fata a devenit agitata si si-a sunat mama, spunandu-i ca se intoarce acasa, la Bucuresti.

Fata avea bilet pe ruta Suceava - Bucuresti, care i-a fost cumparat de catre calugar la casa de bilete din gara Suceava, a declarat Florin Catana, seful Politiei TF Suceava.

"S-a eliberat un bilet la ghiseu pentru un barbat in haine monahale. Nu s-a prezentat nicio fata la ghiseu", a spus Catana.

Seful de tren a anuntat Politia la 112, insa adolescenta a fost preluata imediat de o patrula a Politiei Transporturi, aflata in trenul respectiv.
  • Patriarhie: Nu avem deocamdata informatii ca Iulia Ionescu ar fi fost la vreo manastire din Suceava
Potrivit Mediafax, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, Constantin Stoica, a declarat ca imediat dupa aflarea vestii ca fata a fost gasita si ca a urcat in tren la Suceava, unde era imbracata in haine de calugarita, Patriarhia a contactat Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor sa verifice daca Iulia Ionescu a plecat de la o manastire de acolo.

Pana in acest moment, nu s-a confirmat ca fata ar fi fost la o manastire din zona, dar verificarile continua, a mai spus Stoica.
  • CFR Calatori: Iulia Ionescu a fost gasita intr-un tren
Purtatorul de cuvat al CFR Calatori, Alina Predescu, a declarat pentru Digi 24 ca fata s-a urcat la Suceava in trenul de Moscova-Bucuresti-Sofia. Adolescenta calatorea cu bilet catre Bucuresti.

"Tanara de 15 ani - Iulia Ionescu - disparuta saptamana trecuta in Bucuresti, a fost identificata in cursul acestei seri, in jurul orei 16:53, de seful trenului international 383 Moscova - Bucuresti Nord - Sofia, la plecarea din statia Pascani. Seful de tren a anuntat imediat organele de Politie, care au urcat in tren in statia Bacau si au coborat cu tanara in statia Focsani" informeaza CFR Calatori, potrivit Agerpres.

Oficiali ai Inspectoratului General al Politiei Romane si ai Ministerului Afacerilor Interne vor sustine o conferinta de presa pe aceasta tema la sediul Directiei Generale a Politiei Municipiului Bucuresti.

Fata era imbracata in vesmant bisericesc, a mai spus Predescu.

Conform unor surse, adolescenta si-ar fi sunat mama in cursul zilei de sambata, plangand, si a rugat-o s-o ierte. Iulia i-ar mai fi spus mamei ca se intoarce acasa din pelerinaj.

*************

Amintim ca Iulia Ionescu s-a despartit de mama ei, miercuri, in jurul orei 12:00, la gura de metrou Eroilor, urmand ca fata sa mearga la Colegiul "Sfantul Sava", de pe strada Berthelot, unde studia in clasa a IX-a, insa ea nu a mai ajuns la scoala.

Eleva in varsta de 15 ani de la Colegiul National "Sf. Sava" din Bucuresti data disparuta oficial incepand de joi, la 24 de ore dupa ce nu a mai ajuns la scoala, ar fi fugit de acasa si ar fi lasat un bilet in care isi explica gestul, anunta Realitatea Tv. La o zi dupa ce tanara a fost data disparuta de politisti si la doua zile dupa ce aceasta a plecat de acasa a aparut informatia ca mama fetei ar fi gasit un bilet in care adolescenta a scris "Vremea este frumoasa, eu am plecat la manastire...".

La nivelul Politiei Capitalei a fost constituit un grup de lucru compus din directorul adjunct al Politiei Capitalei pe linie de investigatii criminale, seful Politiei Sectorului 5 si cate un reprezentant din partea Directiei de Investigatii Criminale a Politiei Romane si a Departamentului de Informatii si Protectie Interna.

Duhovnicul elevei a fost audiat de politisti si a prezentat anchetatorilor continutul unui mail in care fata de 15 ani il anunta ca doreste sa se calugareasca, potrivit unor surse din Politie.

Potrivit surselor citate, preotul parhoh al Bisericii "Santul Nicolae" Militari, Visarion Alexa, a declarat politistilor ca stia de la Iulia Cristina Ionescu faptul ca aceasta intentiona sa urmeze "o viata monahala" si chiar a pus la dispozitia anchetatorilor un mail primit de la fata in varsta de 15 ani, in care il anunta ca doreste sa plece la o manastire.

In acest context, sursele citate au precizat pentru Mediafax ca politistii au facut o adresa catre Patriarhia Romana pentru a se verifica daca eleva a ajuns la vreuna dintre manastirile din tara. Manastirile nu primesc minori si in cazul in care tanara ar ajunge la o manastire, pasul urmator, potrivit regulamentului, fiind de a anunta autoritatile.

Politistii i-au mai audiat pe parintii fetei, care au dat detalii cu privire la comportamentul si anturajul acesteia. Totodata, ei au luat imaginile surprinse de camerele din zona statiei de metrou Eroilor.

In urma verificarilor, politistii au stabilit ca, in seara zilei de miercuri, adolescenta a ajuns la un magazin din Sectorul 1, unde si-a vandut telefonul mobil, un iPhone 5, si lantisorul din aur. Identificat de autoritati, barbatul care a cumparat telefonul si lantisorul minorei a fost audiat si a povestit ca, ulterior, le-a vandut mai scump unei alte persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















26370 vizualizari

  • -16 (28 voturi)    
    si totusi... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:00)

    liviu_ [utilizator]

    se pare ca informatia nu a fost confirmata oficial...
    iar ne aruncam sa povestim finaluri fericite inainte de vreme cum s-a mai facut acu o luna si ceva?!
      #showComment#showComment#showComment
  • +57 (63 voturi)    
    Aha... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:07)

    Cataleya [utilizator]

    A fost gasita in timp ce se intorcea acasa ))))
    Bravo.
    Asta da celula de criza...
      #showComment#showComment#showComment
  • -15 (37 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:10)

    KostasP [utilizator]

    Tuturor celor implicati in gasirea fetei!
      #showComment
  • +34 (38 voturi)    
    Pelerinaj (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:12)

    Amoredivino [utilizator]

    La manastirile din nordul Moldovei.
    Cam 4 zile-ti ia un tur complet.
      #showComment
  • -4 (32 voturi)    
    ///...cum să pleci de nebună (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:28)

    visio [utilizator]

    cum să nu spui părinților ce vrei să faci? vă dați ce educație familială precară are această fată?
      #showComment#showComment
  • +28 (34 voturi)    
    interesant... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:32)

    Matraguna [utilizator]

    vesmant bisericesc.... exact cum a plecat de acasa...

    ca noroc ca "fetele bisericesti" au fost alertate sa alerteze autoritatile daca apare fata....
      #showComment
  • +34 (58 voturi)    
    BINE C-A GASIT-O... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:42)

    schroedinger [utilizator]

    SI POATE INCETATI DREAQULUI SA NE MAI ASASINATI CU STIRI DE GENUL ASTA!
    Ce innebuniti o tara intreaga cu o pubera de 15 ani care a luat-o razna!
    Asta e efectul regiliei in scoli!
      #showComment#showComment
  • +2 (22 voturi)    
    Nu fiţi răi! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 20:52)

    Ionutzelu [utilizator]

    Englezii nu l-au găsit pe tătăiţă ăla din România vreo 3-4 zile. Şi eu au dat nişte sute de milioane de lire pe camerele de supraveghere de pe străzi şi pe soft-ul din spatele lor.
      #showComment
  • +33 (37 voturi)    
    Au inceput deja contradictile! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 21:06)

    gazania [utilizator]

    N-a fost in haine de calugarita, n-a gasit-o CFR, mai e putin si nici n-a disparut .Mult circ din cauza unor parinti care nu-si cunosc deloc copilul, care culmea, le-a scris clar ce vrea sa faca.Bine ca ACUM au facut celula de criza dar la prabusirea avionului, nu.Parinti paranoici, nici nu ma mir ca bietul copil vrea sa plece. Auzi la tata, forte extremiste!
      #showComment
  • +47 (49 voturi)    
    amanet (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 21:19)

    arthur_l [utilizator]

    deci stati linistiti.
    se vand tigari si alcool minorilor, se vand etnobotanice si tot ce vreti voi, iar mai nou daca doar acum ati aflat, mucea de copil de 10 ani va poate vinde tot din casa la AMANET.
    ca si fata asta a vandut un iphone 5 de vreo 1400 de lei si un lantisor de vreo 600 de lei deci 2000 de lei pe cat credeti ??? exact pe 600 de lei.
    cica ala de la amanet, urma sa imi aduca buletnul. eu am crezut-o ca e minora.
    patronul amanetului de ce nu returneaza suma si de ce nu e amendat de asa zisul anaf sau fisc??? pai pentru ca NU EXISTA LEGE IN TARA ASTA. legea e facuta pentru prosti si fraieri.
    statul nu are bani de sanatate, educatie, pensii, cultura dar are bani sa le dea la rusanu cate 12000 de euro salar pe luna.

    aaa da stati linisti ca am avut crestere economica.

    sa faca careva o comparatie intre carte 1984 al lui orwell si 2014

    sa vedeti ca totul e adevarat si cartea aia a fost scrisa in 1945 mi se pare.
      #showComment#showComment
  • +3 (33 voturi)    
    dreptul la viata privata (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 21:23)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Este o adolescenta. Ziaristi, televiziuni, telespectatori : sa o lasam sa-si traiasca adolescenta. Are dreptul la viata ei privata.
    Este nevoie de respect si decenta.
      #showComment#showComment
  • +11 (23 voturi)    
    Bine ca e sanatoasa (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 21:28)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Asta e tot ce conteaza.
      #showComment
  • +31 (43 voturi)    
    poooahh... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 21:36)

    ggna [utilizator]

    Sa vezi ce scandal iese cu popii astia! Pai cand i-a trimis fata popii aluia mailul? Si de ce nu i-a spus parintilor IMEDIAT ce fata i-a spus ca vrea sa plece de acasa???? Si, ca o curiozitate, de unde avea fata mailul popii??? Bag eu seama ca fetele bisericesti tot o dau cu "fata a ales drumul cel bun", fara a constientiza ca era MINORA!!!
  • +19 (21 voturi)    
    ce este mai trist (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 22:05)

    zmeurat [utilizator]

    ca sunt atitia copii care dispar de acasa, si multi dintre ei chiar sunt rapiti si vinduti , pentru ei nu mai face nimeni celula de criza.Acesti copii ce vina au? Doar ca nu sunt olimpici sau ca nu au niste parinti descreierati ! Sau doar ca sunt o cantitate neglijabila in ochii politicienilor?
    In ceea ce o priveste pe aceasta fata, cred cu tarie , ca aceasta are mare nevoie de un consult psihiatric si trebuie luata din familia care a impins-o la aceste gesturi necugetate.
    In al doilea rind cred ca acesti parinti - mai degraba militieni, dupa comportament - trebuie internati de urgenta si pusi urgent sub tratament.
    Cind stii ca copilul tau are probleme de genul "vreau sa ma calugaresc" si tu singurul lucru pe care stii sa-l faci este sa o supraveghezi ca pe o hoata inseamna ca esti o isterica sau o psihopata si in primul rind tu ca mama ai probleme la etajul superior.Nici nu vreau sa ma gindesc prin ce torturi psihice va trece acest copil cind va ajunge acasa, si probabil ultima solutie va fi suicidul.Imi pare sincer rau pentru aceasta fata.
      #showComment#showComment
  • +15 (23 voturi)    
    religia , o plaga a societatii (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 22:06)

    rakleta [utilizator]

    Rolul ei a trecut de mult ....
  • +28 (36 voturi)    
    Amin! (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 22:26)

    corvus coraX [utilizator]

    Iată unde duce continua spălare a creierelor celor tineri, proces în care statul român alături de BOR perseverează!
  • 0 (16 voturi)    
    saraci parinti (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 22:30)

    burebista [utilizator]

    Ce problema si spaima a facut aceasta fatuca ,iar acei incostienti care au ademenit-o trebuie trasi la raspundere .O ri ce ar fi ei popi ,calugari treaba lor dar ei cum or putut fi asa inconstienti sa nu stie ca parinti fetei puteau si muri de spaima sau inebuni ,slaba minte .acesta este un mare pacat in fata lui Dumnezeu ,
  • +15 (21 voturi)    
    Fata e minora (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 22:32)

    Dalinar [utilizator]

    A se observa iresponsabilitatea pochilor din Romania. N-ar fi de mirare sa auzi de cazuri de pedofilie ca de abuz emotional e plina tara.
  • -2 (16 voturi)    
    niste rai... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 22:35)

    thebblack [utilizator]

    e-aveti voi cu fata daca ea a vrut sa se calugareasca...
  • +23 (29 voturi)    
    parerea mea... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 23:50)

    ashic [anonim]

    religia e cea mai mare scuza pentru incompetenta. tot ce se intampla rau sau bun : "ASA A VRUT DUMNEZEU".Nu frate ti-o faci cu mana ta ! saraca fata a luat o pe cai gresite ! :( , parinti prea autoritari !
  • -9 (17 voturi)    
    r (Duminică, 16 februarie 2014, 0:22)

    DraganLaserararu [anonim]

    As vrea sa apuc ziua in care Eba se calugareste...sau macar gagica aia a lui Columbeanu, dar...astea nu au conceptii de genul...si cine le critica?Ftata nu se simtea bine in societatea asta /// si nu pricepea nimic din ce se intampla in jur in calugarie era un refugiu, departe de lumea asta snoaba...ce e rau in asta?:)
  • 0 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 16 februarie 2014, 3:40)

    NL [anonim]

  • +20 (22 voturi)    
    Carente enorme, ale parintilor si ale scolii! (Duminică, 16 februarie 2014, 5:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Parintii culeg ce seamana.
    Mama Cristinei ne spunea ca aceasta este 'un copil cuminte', ca se duce cu bunica, de mana, la biserica, duminica.
    Mama in cauza nu observase ca fiica ei este o adolescenta, o varsta cu fragilitati specifice, ca trebue tratata, respectata ca atare?
    Mama Cristinei nu stia ca fiica ei este un om diferit de ea, cu propriile opinii, cu propriile aspiratii in viata, care are propria parere despre fiecare din parintii ei, despre cauzele si efectele despartirii lor asupra sufletului ei?
    Cristina i-a cerut iertare mamei.
    Mama ar trebui sa ii ceara iertare Cristinei, fiindca nu a stiut sa si-o apropie, sa o cunoasca, sa si-o faca prietena. Mama, poate realizata profesional, nu este inca realizata ca parinte. Culege ce a semanat!
    Cei doi parinti n-au prea avut timp, aplecare pentru cunoasterea copililui lor, adolescenta (nu copilul!) Cristina.
    Noi folosim, de multe ori, cuvantul 'copil', in loc de fiu/fiica chiar si atunci cand 'copilul' este un adult de cincizeci de ani.
    In alte limbi, este exclusa aceasta confuzie (vezi engleza).
    Parintii ar trebui, multi dintre ei, sa fie instruiti ca parinti, sa cunoasca psihologia fiecarei varste a fiului/fiicei lor, sa stie ca acesta/aceasta este diferit(a) de fiecare dintre ei, ca, odata ce intra in contact cu scoala, se dezvolta intr-un mediu necunoscut lor (doar banuit de ei), ca instruire si ca socializare cu profesorii si colegii lor, ca personalitatea fiului/fiicei lor se dezvolta permanent, educatia data de parinti este numai o parte (cea primara) pe care o primeste fiul/fiica lor, la care se adauga educatia scolara si cea pe care i-o da socializarea, acestea, impreuna, avand sa ii defineasca personalitatea aflata in continua dezvoltare
    Si profesorii ar trebui sa fie scoliti in aceasta privinta, a cunoasterii si respectarii elevului/elevei
    Primitivismul "educatiei" prin religie trebue sa fie abandonat in scoala. Nu icoanelor pe pereti, nu predarii religiei in scoli, altfel decat ca istorie!
      #showComment
  • +20 (24 voturi)    
    Copila indoctrinata cu religie medievala (Duminică, 16 februarie 2014, 6:32)

    dana_s [utilizator]

    Cum sa ai, in zilele noastre, duhovnic, inca de la 12-15 ani ?
    Ce este un duhovnic ? O persoana straina pe mana careia te dau parintii, care nu sunt in stare sa te faca sa deosebesti binele de rau ?
    Copila nu poate discerne asupra faptului ca a pleca de acasa intr-un pelerinaj insuficient pregatit si comunicat familiei, este un lucru rau ?
    Cum se poate asta, la 15 ani ?!
    Iar duhovnicul ala, daca tot exista, de ce nu a ajutat-o sa faca diferenta, sa o invete ca tu, copil fiind, NU procedezi asa ?
    Nu premeditezi un "pelerinaj", mintind, vanzandu-ti din lucruri ca sa faci rost de bani etc.
    Sau domnul duhovnic dorea sa faca prozeliti, dorea ca acel copil sa nu judece niciodata cu propriul lui cap, sa nu aiba incredere in el insusi, ci sa fie dependent de el si biserica lui - vad ca i-a dat si email-ul - o fi avand indicatori de performanta de indeplinit, cu cat mai multe suflete ademenite, cu atat mai eficient in parohie.

    E la moda sa ai duhovnic ? De unde vine asta ? Din scoala ?
    Afara cu religia din scoli.

    PS. Multumesc CFR Calatori.
  • +14 (18 voturi)    
    poate ne trezim (Duminică, 16 februarie 2014, 7:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    terminati pana nu e prea tarziu cu indoctrinarea religioasa! ce s-a intamplat acum a avut un final fericit dar acum vreo luna studentu ala din bucuresti nu a sfarsit asa vesel , s-a inecat in dambovita.
  • +13 (13 voturi)    
    ce stire (Duminică, 16 februarie 2014, 8:55)

    hop [utilizator]

    bucurie mare ,politia competente,dar,in RO.sint 7 posturi de stiri,care,asteapta,cite o Nenorocire care sa tina tara cu sufletul la gura,adevarat foarte important,dar...opriti-va ca nu vezi la tv.decit babe violate,hoti de fier vechi,vecini care se bat cu alti vecini,pasarici pline de silicon...dar ce ne doare pe toti !!!Economia,Nivelul de trai,Politica Fiscala,Saracia ce domneste in tara,sint lucruri fara importanta?Mass MEdia are rol educativ,care unde se regaseste in Tara asta?a fugit de acasa o fata,bine ,rau,nu stiu,dar terminati cu isteriile,sint copii care nuau ce sa manince,sint directorila ASF care iau salarii de 40000eur/luna?e posibil???
  • +7 (7 voturi)    
    ma intreb (Duminică, 16 februarie 2014, 9:09)

    maia27 [utilizator]

    ma bucur ca totul s-a terminat cu bine. dar nu pot sa nu-mi pun o intrebare: cine este acest copil pentru care premierul, vicepremierul oprea, in persoana, politia, vama, patriarhia, armata, firmele de telefonie, sri, cfr-ul, presa, televiziunea, oamenii simpli s-au agitat atat de mult? pentru niste doctori care prevalau organe si salvau vieti nu a depus nimeni nici cel mai mic efort. ce gust amar trebuie sa aiba parintii aurei ion......dar si cei ai celor 25 de copii disparuti
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Carente, ale parintilor si ale scolii! (Duminică, 16 februarie 2014, 9:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Parintii culeg ce seamana.
    Mama Cristinei ne spunea ca aceasta este 'un copil cuminte', ca se duce cu bunica, de mana, la biserica, duminica.
    Mama in cauza nu observase ca fiica ei este o adolescenta, o varsta cu fragilitati specifice, ca trebue tratata, respectata ca atare?
    Mama Cristinei nu stia ca fiica ei este un om diferit de ea, cu propriile opinii, cu propriile aspiratii in viata, care are propria parere despre fiecare din parintii ei, despre cauzele si efectele despartirii lor asupra sufletului ei?
    Cristina i-a cerut iertare mamei.
    Mama ar trebui sa ii ceara iertare Cristinei, fiindca nu a stiut sa si-o apropie, sa o cunoasca, sa si-o faca prietena. Mama, poate realizata profesional, nu este inca realizata ca parinte. Culege ce a semanat!
    Cei doi parinti n-au prea avut timp, aplecare pentru cunoasterea copililui lor, adolescenta (nu copilul!) Cristina.
    Noi folosim, de multe ori, cuvantul 'copil', in loc de fiu/fiica chiar si atunci cand 'copilul' este un adult de cincizeci de ani.
    In alte limbi, este exclusa aceasta confuzie (vezi engleza).
    Parintii ar trebui, multi dintre ei, sa fie instruiti ca parinti, sa cunoasca psihologia fiecarei varste a fiului/fiicei lor, sa stie ca acesta/aceasta este diferit(a) de fiecare dintre ei, ca, odata ce intra in contact cu scoala, se dezvolta intr-un mediu necunoscut lor (doar banuit de ei), ca instruire si ca socializare cu profesorii si colegii lor, ca personalitatea fiului/fiicei lor se dezvolta permanent, educatia data de parinti este numai o parte (cea primara) pe care o primeste fiul/fiica lor, la care se adauga educatia scolara si cea pe care i-o da socializarea, acestea, impreuna, avand sa ii defineasca personalitatea aflata in continua dezvoltare
    Si profesorii ar trebui sa fie scoliti in aceasta privinta, a cunoasterii si respectarii elevului/elevei
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    indoctrinare (Duminică, 16 februarie 2014, 9:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    vom avea cazuri de astea din ce in ce mai des daca nu devenim rationali si lasam religia duminica la biserica si batrinilor!
  • +4 (4 voturi)    
    "interesul national" oprea, cel care intoarce (Duminică, 16 februarie 2014, 10:08)

    fosta zoezoe [utilizator]

    armele la fiecare 3ani si 1/2, si care se lupta din greu cu fiecare fraza prefabricata pe care naduseste din greu, mai avea un pic si alerta si NATO !Sa-l vedem gasind si pe ceilalti disparuti la fel de repede.
  • +7 (7 voturi)    
    SRI (Duminică, 16 februarie 2014, 10:20)

    Airwaves [utilizator]

    Auzi, la astia... "fata a fost gasita si cu sprijinul SRI". Te doare mintea. Iti sangereaza creierul. Bai, nene, iarasi facem ca si in cazul padurarului? Fata a fost recunoscuta de un calator care a alertat autoritatile. Ce sri, ce celula de criza? Ce comandament si ce filtre? Sunteti praf. Toate "autoritatile"statului sunteti praf si pulbere! Ce nevoie mai avem de voi din moment ce, INTOTDEAUNA, cetateanul simplu este cel care rezolva diversele probleme?

    Sa te tii nene la prima calamitate! Sa te tii bine de tot!
  • +4 (4 voturi)    
    nu indoctrinare, ci neintelegere (Duminică, 16 februarie 2014, 10:34)

    fghh [utilizator]

    Ce s-a intamplat nu are nicio legatura cu religia. Problema o reprezinta ignoranta cu care este tratat divortul si copiii cu parinti divortati, in Romania.
    Daca divortul e comandat de Biserica pentru ca aduce atingere unei iluzorii 'familii traditionale', societatea condamna divortul pentru ca 'afecteaza copiii'.
    Sunt, ambele, adevaruri, dar nu motive de condamnare a unei realitati sociale.
    Iar copilului trebuie sa i se explice: mama si tata nu s-au mai inteles, s-au hotarat sa divorteze, iti place sau nu, trebuie sa intelegi ca nu sunt doar parinti, ci si oameni sexuati, care au nevoie de o viata a lor dincolo de atributiile lor de parinti. Vor ramane parintii tai si daca nu formeaza un cuplu. Au dreptul sa traiasca divortati, sa se recasatoreasca etc.

    Peuntru un copil caruia nu i s-a spus adevarul astfel, divortul poate deveni o trauma. Si sa blocheze la nivelul lui dezvoltarea afectiva si sexuala, in perioada cea mai importanta pentru acestea: adolescenta.
    Astfel, optiunea acestei fete pentru viata monahala nu a fost o consecinta a indoctrinarii religioase, ci dimpotriva opozitia fata de ideea de cuplu, relatie amoroasa, viata sentimentala, rezultate din modul gresit in care a inregistrat divortul parintilor, au fost cauza optiunii ei pentru religie.
    Puteti gasi acest fenomen explicat in cartile psihanalistei franceze Francoise Dolto si, in general, in psihanaliza.

    Din pacate, societatea romaneasca nu are pe niciun plan disponibilitate pentru a rezolva astfel de probleme. Parintii fac adesea greseala sa nu discute deschis despre divort cu copiii si sa isi asume o vina pentru acesta; psihologii nu ajung sa discute suficient cu copiii si parintii din familii divortate; opinia publica, mai ales de la clasa de mijloc in sus, valorizeaza atat de puternic familia biparentala incat la moda este un discurs al unei false 'protejari' a copilului, desi pastrarea lui intr-o realitate artificiala nu reprezinta protectie, ci privare de abilitati esentiale de viata.
  • +14 (14 voturi)    
    crendinta anilor 50 in secolul 21 si efectele ei (Duminică, 16 februarie 2014, 10:44)

    vali2 [utilizator]

    Deci ca efect a faptului ca e foarte credincioasa ea a ajuns sa-si doreasca sa plece de-acasa?? Tot ceea ce se confirma e faptul ca in credinta inoculata tinerei sunt niste derapaje grave legat de modelul omului in viata.

    In primul rand, vinovata e biserica prin faptul ca nu si-au actualizat deloc dogma la secolul 21. Si inainte sa sara credinciosii cu reply-uri acide, i-as uga sa asculte tot ceea ce se zice si numai la o liturghie. Decum la o nunta sau botez (gen femeie spurcata 7 zile dupa nastere, interzicerea avortului.. etc)

    As indrazni sa dau vina si pe parintii care nu i-au limitat accesul la religie avand in vedere ca la 12 ani, din acelasi motiv, fata a vrut sa fuga de acasa.
  • +4 (6 voturi)    
    am si eu o curiozitate. (Duminică, 16 februarie 2014, 12:03)

    Crop [utilizator]

    A cui e fata? De unde au avut parintii acces sa o dea in presa asa repede? De regula pe la noi prin tara mai dispare cate un copil odata pe saptamana, dar nu gasesc anuntul cu acel copil pe hotnews. Al cui copil este acesta?