VIDEO O invatatoare, filmata in timp ce le cere parintilor bani pentru cadouri de Craciun: "Astea-s cadourile voastre? Atat va reprezinta?" Inspectoratul Scolar Bucuresti face verificari

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 29 decembrie 2013, 18:02 Actualitate | Esenţial


Inspectoratul Scolar Bucuresti s-a autosesizat si va face de luni verificari in cazul unei invatatoare de la Scoala 10, care ar fi cerut parintilor bani pentru cadourile ce urmau sa fie date de sarbatori unor angajati ai unitatii, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al ISMB, Marian Banu.

Ancheta a inceput dupa ce in presa a fost prezentata o inregistrare video preluata de pe Youtube, in care este surprinsa o discutie intre parinti si o invatatoare de la Scoala nr. 10 din centrul Capitalei, care cere bani pentru cadourile de sarbatori, spunand: "Este in politica balcanica, romaneasca, de sarbatori sa se ofere".

Parintii ii reproseaza invatatoarei ca le cere prea multi bani pentru cadourile de sarbatori, aceasta spunand ca trebuie sa fie oferite cadouri atat secretarei scolii si bibliotecarei, cat si paznicilor si femeilor de serviciu. Intrebata de un parinte de ce trebuie sa primeasca toti cadouri, invatatoarea le raspunde: "Pentru ca sunt in comunitate, doamna!".



Inspectorul general scolar al municipiului Bucuresti, Constantin Traistaru, impreuna cu comisia care cerceteaza cazul de la Soala 10 "Maria Rosetti", vor analiza luni, 30 decembrie, situatia relatata in presa, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al ISMB, Marian Banu.

"Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti s-a autosesizat in acest caz, dar intrucat doamna invatatoare care apare in filmul prezentat de televiziuni nu este in Bucuresti, luni vor avea loc discutii cu ceilalti reprezentanti ai scolii si cu parintii", a precizat Marian Banu.

Comisa de cercetare constituita in regim de urgenta la ISMB va analiza datele pe care le are pana in 30 decembrie, dupa care, din 6 ianuarie cand invatatoarea va reveni in Capitala, va fi continuata investigatia, a mai spus Banu.

Inspectoratul Scolar al Capitalei solicita parintilor sa semnaleze orice situatie in care le sunt ceruti bani pentru cadouri sau protocol.

Potrivit discutiei surprinse in inregistrarea video, invatatoarea le reproseaza parintilor ca nu au strans suficienti bani de cadouri: "Astea-s cadourile voastre? Am sunat. Mai vine ceva, nu mai vine. Atat va reprezinta? Nu sunteti cartofi, nu sunteti oi sa va invat!".

"Eu v-am intrebat: v-ati organizat? Este in politica romaneasca, balcanica, de sarbatori sa se ofere. Mi s-a spus ca aveti un buget de 50 de lei la patru oameni. Si am intrebat cui dati aceste cadouri? Mi s-a spus: trei profesori si un director. Si cealalta directoare are bube? Si copiii nu saluta doctorul, femeile de serviciu?", le reproseaza invatatoarea parintilor.

Cand un parinte spune ca deja au dat 200 de lei in 26 noiembrie si sustine ca nu este normal sa dea 1.000 de lei ca vine Mosul, invatatoarea ii raspunde: Bun, foarte bine, asta va reprezinta!".

Invatatoarea spune apoi ca de 50 de lei pot fi cumparate sticle cu bautura pentru paznici: "Cincizeci de lei de la Mos duceti spre cele sapte sticle de bautura pentru bodyguarzi. Sapte ori sapte sunt 49. Ce am cerut, fratele meu, ce am cerut?. Foarte bine, sapte lei pentru bodyguard nu e nicio problema. Un cadou pentru bodyguard este perfect la 10 lei. Dar ca sa ii dai secretarei scolii, bibliotecarei si informaticii ...".

Inrebata de un parinte de ce trebuie sa dea bani pentru bibliotecara si pentru informatica, invatatoarea ii raspunde: "Pentru ca este in comunitate, doamna".

 Atunci cand parintii ii spun ca nu pot da 500 de lei pentru cadouri, profesoara le raspunde: "Nu este problema mea! Pe mine nu ma incalzeste, nu primesc onoruri, nu ma muta de la tara, nu mi se intampla nimic. Copiii vostri insa o sa fie, in schimb, niste saraci in suflet! Pentru ca i-am vazut cum doreau sa se duca sa ofere".

Invatatoarea le spune apoi ca "urmatoarea miscare este de Paste" si le recomanda sa se gandeasca pana atunci daca doresc sa se alinieze "unui sistem romanesc, balcanic, de stat".

Aceasta mai spus ca "nici cand avea clasa de tigani nu avea asa cadouri".

Potrivit unui studiu realizat de Institutul de Stiinte ale Educatiei, prezentat in 21 mai, suma totala pe care o cheltuie familiile cu scoala este de 419,37 euro pe an, mai mult decat isi pot permite familiile cele mai sarace din Romania. In aceste conditii, majoritatea lucrurilor necesare elevilor ar fi imposibil de cumparat daca nu ar fi gratuite manuale, anumite rechizite si transportortul.

Acestor costuri li se adauga asa-numitele "plati ascunse" ale sistemului de invatamant preuniversitar, printre care banii dati pe culegeri si caiete speciale, software educational, uniforma si echipamentul pentru sport, fondul scolii, fondul clasei, contributia la paza unitatii de invatamant, meditatii, alimentele consumate pe durata programului de scoala, diverse evenimente scolare si alte categorii, costul total mediu anual pe copil fiind estimat la 1.490 lei, adica in jur de 370 de euro.

In aceste conditii, multe familii sarace prefera sa-si tina copiii acasa sau sa-i retraga de la cursuri cand nu mai pot suporta costurile, releva aceeasi cercetare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21888 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    sunt curios (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:23)

    Adrian1 [utilizator]

    sunt curios ce varsta are madama asta, ca daca e din generatie noua, e trist tare. daca o fi o hoasca batrana macar iese curand la pensie si dispare.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +14 (16 voturi)    
    mai este in functie (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:53)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ministrul invatamantului ? sau educatia nu cuprinde si morala ?
  • +35 (37 voturi)    
    parlament (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:54)

    miluch [utilizator]

    Nu i se va intampla nimic rau, in cel mai nefericit caz candideaza ca si senator pe listele Partidului Conservator. :))
  • +28 (28 voturi)    
    Printre altele (Duminică, 29 decembrie 2013, 18:57)

    RazTaz [utilizator]

    Ancheta administrativa (si concluziile ei) ma intereseaza prea putin. In definitiv, ce or sa ii faca? O baga in comisia de disciplina si ii taie 25% din salariu?

    Ceea ce mi se pare uluitor este ca parchetul/politia nu s-au sesizat inca pe latura penala cu privire la *infractiunile* respective.

    Si sint convins ca e vorba de o retea organizata, in care Directoarea isi lua partea, cum si-o luau si toti ceilalti din "scoala de fitze".

    Sint curios cati parinti vor depune plangere penala sau macar vor sustine prin marturii faptele investigate.
  • -12 (22 voturi)    
    tupeu (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:11)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    mi se pare normal sa fac un cadou invatatoarei copilui meu insa numai daca imi place cum isi face treaba si nu sa mi se ceara cu tupeu asta.
      #showComment
  • +13 (17 voturi)    
    Propun pedeapsa cu inchisoarea (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:13)

    Alex S [utilizator]

    Propun pedeapsa cu inchisoarea pt aceasta doamna, nu doar sa fie afara data din invatamant. De ce? Pt ca cere spaga in numele "scolii de centru, de fite".
  • +23 (37 voturi)    
    Absolut geniala aceasta inregistrare. (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Asa arata dupa 24 de ani o tara controlata inca in buna masura de haimanalele pro-ruse. Asta e scoala la care sunt educati copii Romaniei. Ca sa nu mai vorbim despre Biserica Ortodoxa care, deloc intimplator, este la aceasta ora cel mai mare dusman al Europei si al civilizatiei occidentale. Nu intimplator este si sprijinul puternic pe care il primeste Biserica Ortodoxa de la mafiotii pro-rusi.
    Cum sa-ti lasi copii pe mina unor asemenea educatori?
  • +23 (25 voturi)    
    Sistemul (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:31)

    baibars [utilizator]

    SISTEMUL este de vina pentru mortii din spitale ,pentru invatamantul de proasta calitate, pentru drumurile nenorocite, pentru economia facuta praf. Doar SISTEMUL ! Acum doamna invatatoare il si numeste ca fiind SISTEMUL BALCANIC ROMANESC ! Nimeni dar absolut nimeni din tara asta nu raspunde si nu este de vina pentru nici o nenorocire doar SISTEMUL! A mia oara imi este rusine ca sunt roman. Sa treaca domnii din invatamant la greva pentru salariile mici zdranganind talanci prin oras. Rusine sa le fie! Cat de mare salariu trebuie sa aiba un invatator pentru a nu proceda asa, 3000, 5000, 10000? Sau cat de mare trebuie sa fie salariul unui medic pentru a nu primi plicul?Salariul poate fi infinit pentru ca ei tot se vor manji . N-ati auzit, ei nu iau nimic ci SISTEMUL. SISTEMUL fura, ia spaga, minte, inseala, corupe... Am gasit in sfarsit cauza tuturor relelor din tara asta. Se numeste SISTEMUL! Prea multe scoli de fite in tara asta si rar de tot gasesti cate una adevarata. Tara de fitosi ! SISTEMUL DE FITE BALCANIC ROMANESC.
      #showComment#showComment#showComment
  • +4 (4 voturi)    
    gradinite (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:32)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2011/11/17/foc-fara-fum-gradinita-nr-38-din-sectorul-3-decorata-cu-foita-de-aur/
  • -11 (23 voturi)    
    se intruneste o comisie (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:38)

    Cheie primara [utilizator]

    Ar trebui sa existe invatamant de stat obligatoriu numai 8 clase + scoala de meserii si numai pt saraci (familiile care primesc ajutor social). Liceul sa-l faca saracii doar pe baza de concurs de admitere. Pentru ceilalti invatamantul trebuie sa fie privat. Din clasa I pana la facultate si dupa. Asta-i masura ce trebe luata. Altfel o s-o gaseasca pe prapadita asta tap ispasitor si nu vor rezolva nimic.
      #showComment#showComment
  • -10 (16 voturi)    
    Daca era coman, cu spaga de 3000 lei (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:40)

    soundtrack [utilizator]

    ati fi ras si-ati fi zis,'fraierul, doar pt. atat'!
    Daca e vb despre o invatatoare, se schimba lucrurile.Frustratii, cei care au luat la palma cu rigla de-a lungul anilor de scoala si nu stiu cat de mult consum psihic implica munca la clasele primare cu o generatie de agitati, se transforma in maimute cu roba de judecator. munca aia e total neplatita, aproape voluntariat. e rusinos ca guvernul n-a catadicsit nicio prima pt, slujitorii scolii, iata de ce ei se preteaza la astfel de lucruri! Cereti popilor sa fie generosi si plini de supervocatie la banii pe care ii iau. Eu cred ca e mai mult decat revoltator sa vezi un dascal ca cerseste un cadou, dar si mai dezgustator sa vezi o societate lipsita de interes pt scoala. las' ca diploma de facultate se ia oricum pe bani, chiar putini. Nici ceausescu n-a reusit sa desfiinteze diferentele dintre intelectuali si saibari, dar guvernele de dupa '89 chiar cu acest lucru s-au ocupat!!
      #showComment#showComment
  • +15 (15 voturi)    
    "Atentiile" sunt regula (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:49)

    Clop [utilizator]

    Fac verificari in tot sistemul de invatamant?! Serios?!
    Aceasta nu este decat exceptia prin faptul ca exista o inregistrare si care confirma regula "din sistem".
      #showComment
  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:50)

    [anonim]

  • +20 (20 voturi)    
    scoala 10 (Duminică, 29 decembrie 2013, 19:56)

    Natasa [utilizator]

    Si asta o sa ramana in invatamant cu o mustrare si o atentionare de la directoare, ca data viitoare cand ia spaga sa o faca mai cu talent. Directoarea de la scoala 10 e stiuta ca nu ia bani! Adica nu e proasta, ia doar cadouri si nu asa aiurea, cere exact ce are nevoie. Aur, electrocasnice, parfumuri- asta de la parinti care cred ca scoala e mai cu mot si merita spaga data ca sa-si vada copilul acolo. La scoala 11 ti se cere taxa de inscriere (daca nu esti arondat scolii)- 2000 de euro. Daca nu ai, te duci la scoala 10, unde doamna e mai modesta si daca ai noroc nu cere decat un storcator si un robot de bucatarie! Dar tovarasele de la scoala 10 sunt geloase pe cele de la scoala 11, dupa cum se vede n filmulet. Intre timp, inspectoratul DNA-ul nu le incurca socotelile, desi ar fi floare la ureche sa lege cateva mizerabile din categoria asteia. Si cu siguranta, "duamna" va avea sustinerea multora dintre parinti, la fel de corupti si de prosti ca si ea ca sa nu inteleaga cat de grav e ce fac.
  • -16 (24 voturi)    
    fara ipocrizie (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:01)

    demaGOGU [utilizator]

    doamna are dreptate pe fond: aceste practici sunt in ADN-ul unui stat balcanic-oriental, necontribuind parintii au incalcat o norma sociala

    iar cei care incalca normele sociale nescrise sunt pedepsiti pe orice meridian al lumii

    e un non-subiect
      #showComment#showComment#showComment
  • +11 (11 voturi)    
    plati ascunse aka spagi ascunse (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:38)

    Vuck [utilizator]

    In sistemul de invatamant romanesc exista niste platti ascunse trasnformate in spagi ascunse despre care vad ca nu prea vorbeste nimeni: manualele scolare.
    Pe scur circuitul spagii este cam asa: editura da spaga ca manualul ei alternativ sa fie aprobat. Dupa ce este aprobat, pe baza bazei de date cu proferii pe care-i aare pe lista da comanda de manuale in China. Costul unui manual adus cu vaporul in posrt2 RON (doi RON).
    Pretul tiparit pe manual si care se incaseaza de la elev:25 RON.
    Profesorul (de pe lista editurii) vine in clasa si spune ca elevii sai trebuie sa invete dupa maualul recomandat de el (ala de 2 RON...literary).
    Profesorul strange banii de la elevi (cei 25 RON), cere editurii manualele si apoi le imparte elevilor care au platit.
    Pastreaza pentru el 13 RON/manual si da editurii restul de 12 care la un profit net de 10 RON plateste impozitele pentru cei 23 RON castig net sriptic.
    Profesorul nu plateste nici un impozit.
    Toate editurile (de fapt grupurile editoriale) din asta traiesc, nu din ceea ce vand prin librarii.
  • +11 (11 voturi)    
    Saraca (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:43)

    AliB [utilizator]

    Eu zic sa facem un meeting de sustinere. Pai, o leaga pentru 1000 de lei? Si te pomenesti ca o si aresteaza dupa anu' nou...Pai, de ce frate? Asa e obiceiul pamantului. Plus ca n-a omorat pe nimeni....Nu se tot chinuie astia din Parlament sa ne explice ca nu e nimic grav? Gata, am priceput. Sa lase femeia-n pace sa-si vada de treaba ei.
  • +23 (23 voturi)    
    atentii in invatamant (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:45)

    micul_licurici [utilizator]

    De sarbatori am fost in vizita la sora-mea, care este profesoara. Am remarcat pe o noptiera un lantisor si o bratara de AUR. Ii spun:

    "Ia uiteee ce a adus mosu' anul asta..."
    Ea: "Ehee nu e pentru mine, este pentru inspectoare".
    Eu: "Poftim !?"

    Si asa am aflat ca daca vrei sa iei nu stiu ce grad trebuie sa faci astfel de cadouri ca sa iei acel grad. Lucrez in privat, si iertati-mi lipsa de modestie... castig intr-o luna cat castiga ea in juma' de an dar nu m-am gandit sa ii fac cadou sefului nici macar un pix!

    Va rog confirmati si voi sau infirmati daca ati intalnit astfel de practici, cei care aveti legatura cu invatamantul.
      #showComment#showComment#showComment
  • +11 (15 voturi)    
    tonul il da ponta (Duminică, 29 decembrie 2013, 20:56)

    timp tamp [utilizator]

    de pomana e crezul unora care se manifesta ca invatatoarea infractoare, de-a moaca asa cum prim plagiatorul minciunos intra in sufletul romanilor, mananca de pomana pe unde apuca> ba in casa familiei "regale", ba in familia lui ghita ciobanu, ar merge si la gigi la poarta alba daca ar fi sigur ca nu-l vede presa...
  • +7 (19 voturi)    
    Profesorii au un statut de cersetori in Romania (Duminică, 29 decembrie 2013, 22:05)

    cetateanul roman [utilizator]

    Credeti ca in Finlanda parintii dau "atentii" pentru sarbatori? Eu sunt sigura ca NU. Ca sa fii profesor in Finlanda trebuie sa faci parte dintre primii 10 absolventii de facultate, adica sa fii cel mai bun. Dupa ce ajungi profesor, primesti al doilea salariu din toata economia, iar statutul de profesor este unul dintre cele mai importante din tara. In Romania, optiunea de a fi profesor este una dintre cele mai umilitoare, suficient de umilitoare ca sa ajungem sa avem mentalitati de cersetori. Ne bucuram la "cadourile" si atentiile parintilor pentru ca statul nostru este desconsiderat de societate de foarte mult timp. De fapt, parintii s-au invatat sa ofere aceste cadouri si atentii pentru ca nu ii intereseaza o educatie REALA a copiilor lor, ci sa termine scoala, cum o fi, sa isi obtina diploma, si o sa se descurce el, copilul, in viata apoi. Aceste atentii sustin de fapt si lipsa de implicare si comoditatea parintilor. In calitate de profesor, la sedintele cu parintii, i-am intrebat cati dintre ei urmaresc parcursul educational al copiilor lor, astfel incat sa ii urmareasca zilnic 3-4 ore la teme, de-a lungul tuturor anilor de scolaritate. Raspunsul este ca eu sunt exagerat. NU sunt de acord cu ceea ce pretinde d-na invatatoare. Comportamentul ei este o pata pe intreg sistemul educational. Dar nu sunt de acord nici cum trateaza intreaga societate romaneasca statutul de profesor. Am ajuns la stadiul de cersetori, si sa ne intrebam cu totii, profesori, parinti, guvernanti, societate civila de ce suntem aici. Oare ii pasa cuiva? Eu, de 20 de ani, nu am simtit ca pasa cuiva statutul profesorului roman.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +3 (3 voturi)    
    Adevarat (Duminică, 29 decembrie 2013, 22:41)

    micul [utilizator]

    balcanic !
  • +8 (8 voturi)    
    Sotul (Duminică, 29 decembrie 2013, 22:57)

    Danger-m [utilizator]

    Dar sotul ce face acolo ? La pachet si el, la carat cadouri ?
  • +2 (4 voturi)    
    Puscarie! Dar o va proteja guvernul Ponta :-( (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:34)

    neagoe [utilizator]

    Balcanismul lui Tonta Minciunelu, hot de titluri academice, cucereste incet, incet Romania.

    Aceasta "invatatoare" a fost cu siguranta in fruntea opozantilor la reformele din invatamant. De ce? Evident, pentru a putea parazita pe spatele copiilor si parintilor acestora. Si va parazita in continuare cu ajutorul incompetentului si mincinosului Ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    dreptatea (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    Sistemul suntem noi ! Snobismul inconstient de a duce copiii la scoli "din centru", de a face jdemii de meditatii, indiferent daca acel copil are nevoie, doar pt a fi in "trend", toate nimicurile astea duc la o constructie mentala defectuoasa, a oamenilor ce vor face parte din "sistem". Sistemul suntem noi ! Principiile sunt futile de ceva vreme....
  • +3 (3 voturi)    
    ce se intampla (Duminică, 29 decembrie 2013, 23:57)

    Mediator1 [utilizator]

    Si ce se intampla daca niciun parinte nu mai da niciun "cadou"? nu mai vin profesorii la scoala? nu sunt lasati copiii la ore? se prabuseste scoala?
    http://unfilolog.wordpress.com/2013/12/29/spertuiala-sau-onoruri/
  • +3 (3 voturi)    
    pt micul licurici (Luni, 30 decembrie 2013, 0:04)

    liviusmaximus [utilizator]

    Micule licurici, in orice regim politic de la noi, pt a fi director de liceu, te inscrii in partidul de frunte la data cand iti vine ideea, "faci" mese pt comisiile de grad si sponsorizezi partidul cu min 2000 euroi. Exceptiile sunt putine...
  • 0 (8 voturi)    
    Se intampla si la case mai mari! (Luni, 30 decembrie 2013, 0:45)

    GRANDFATHER [anonim]

    In anul scolar 2003-2004 am locuit in Houston -Texas!
    Sotia, profesoara de limba engleza, a castigat in urma unui concurs o bursa Fulbright oferita de Departamentul de Stat si timp de un an scolar a predat limba , literatura si gramatica(anglo-americana) unor elevi de clasele a-8-a de la o scoala privata, unde parintii plateau 12.000$ pe an. In dimineata zilei de17 decembrie, cand s-a incheiat primul semestru, ducand-o pe sotia cu masina la scoala(ca in fiecare zi) am ramas surprins vazind ca in sala unde se afla un urias dulap cu compartimente pentru toti profesorii, fiecare compariment era plin pana la refuz cu cadourile oferite de elevi! Usile birourilor directorului, adjunctului, psihologului si secretarei sefe erau mai mult sau mai putin "blocate" de cadouri! Usa directorului era cea ma "blocata", practic fiind acoperita de "vraful" de cuti si cutioare frumos ambalate! Toti profesorii, bibleotecarele si secretarele au primit cadouri!
    A primit cadouri si "Mrs. P."(sotia mea, al carui nume romanesc le-a fost greu sa-l pronunte)! Am adus acasa in Romania, o cutie plina cu cateva zeci de animalute din plus imbracate de sezon(Made in China), care cantau(electronic) tot felul de colinde din folclorul anglo-saxon!
    In aceiasi zi la ora 15:00 a incheiat semestrul intai (inceput pe 18 august) si fiica noastra, eleva in clasa a-I-a la o "scoala publica" din cartierul unde locuiam. Parintii, care conform regulamentului ii duc si ii iau pe copiii la/de la scoala, au umplut in acea zi catedra domnisoarei invatatoare cu tot felul de cadouri ! Si eu i-am oferit invatatoarei un cozonac cu nuca si stafide facut acasa, o tava din folie de aluminiu cu sarmale "ca in Bucovina" si o sticla de vin rosu romanesc(merlot) pe care am cumparat-o de la un mare depozit de vinuri cu 14.99$, distribuit sub marca: " Vampire-label wines from Transylvania"! Ceva asemanator s-a intamplat si de ziua de nastere a invatatoarei, dar si la Goodbye party-ul de la sfarsitul anului scolar!
      #showComment
  • +5 (7 voturi)    
    mda, nimic nou (Luni, 30 decembrie 2013, 1:47)

    amanda13 [utilizator]

    Asa este peste tot! Am lucrat in invatamantul preuniversitar relativ putin, imediat dupa terminarea facultatii. Toti, de la inspectori si pana la directorii de scoli asteapta sa le dai, nu il voi uita niciodata pe un inspector din Brasov, Mircea Mot, un ins care te ajuta numai daca ii dadeai si care te trata cu un dispret suveran si cu o infinita nesimtire daca nu. Nu am verificat, dar nu m-ar mira sa mai fie inca inspector, persoanele de tipul lui si de tipul invatatoarei de mai sus au in general o viata lunga in functiile din invatamantul romanesc, Am refuzat sa ma ploconesc in fata lui, iar norocul meu a fost ca am reusit sa imi gasesc o alta slujba imediat. Nici acum, dupa ce am plecat de ani buni din tara si predau la o universitate din strainatate, intr-un sistem civilizat, nu am uitat privirea acelui individ! Stiri precum cea de mai sus, care trezesc amintiri dureroase, imi amintesc ca am facut cea mai buna alegere atunci cand am emigrat!
  • +4 (4 voturi)    
    Nimic nou sub soare! (Luni, 30 decembrie 2013, 7:35)

    tyranozaurus [anonim]

    Copii mei au peste 45 de ani si cu o asemenea invatatoare obraznica si cu tupeu m-am ciocnit si eu la vremea cand cel mic era in clasa doua. Exact la fel! Nici macar o virgula nu lipseste. Si atunci ni se cereau bani pentru cadouri pentru perdele p[entru magnetofon si multe altele care de fapt existau de la promotiile dinaintea copilului meu. Era un fel de rotunjire a venituirilor pe seama parintilor care erau santajati in felul acesta cu situatia scolara a fiilor lor. Uite ca dupa aproape 40 de ani imi este dat sa citesc ca de fapt in scoala romaneasca metehnele nu au disparut. Rusine, rusine de trei ori rusine!
  • +4 (6 voturi)    
    A cui vina este ca in educatie patrund (Luni, 30 decembrie 2013, 10:25)

    soundtrack [utilizator]

    indivizi mediocri, inscrisi in usl pt. a avea spate?Este de neconceput tupeul invatatoarei, dar cred ca mai de neconceput e al directorilor si inspectorilor numiti politic!!!Ancheta, tovarasi! Facuta de toarshul inspector general usl!!!Ca in anii '50, unul cu bacalaureatul luat pe bani, la 50 de ani, il judeca pe altul cu ceva studii in plus, master pe bani, fireste!!!Sau poate inspectorul are studii la "standford" !!!
    Care dintre 'judecatorii' ad-hoc au facut macar o saptamana slujba in vreo scoala? Privirea directorului politic si persecutiile , micile rautati si tot arsenalul de iobagie din scoala , birocratia excesiva si toate activitatile extrascolare impreuna cu proiecte de 2 bani sunt menite a alunga pe oamenii normali care vor sa faca meserie. Si-apoi nu mai poti face treaba cu generatia de copii ADHD, morti pe banci dupa nopti la calculator, cluburi, disperati ca trebuie sa citeasca vreo carte, sa faca exercitii si probleme, chiar sa alerge la sport???!!! Copii de primara care injura ca birjarii, agresivi , rautaciosi, mofturosi, carora li se cauta in coarne si li se cere sa ia calificative maxime fara suport real!!! Copii care nu saluta niciun adult, nu vor sa faca ceea ce li se spune, canta aiurea in timpul orei, se leagana ca cei de la clase speciale...etc....!!!Am lucrat in educatie si stiu ca profesorul nu are autonomie, ca e impovarat cu tot felul de avtivitati, sedinte, cursuri, numai scoala sa nu faca!!!Toate materialele si le face singur la calculatorul si imprimanta personala, mai face si naveta, mai are cate 30 de obraznici ora de ora!Ii stiti pt ca sunt copiii vostri , cu care nu mai puteti decat negocia mersul la scoala si trecutul anului scolar : o diploma de facultate tot va lua micul usl-ist!!!!Ce daca-i insolent? ponta nu e? Si uite unde a ajuns! Tovarasi, nu va fie teama, meserii'auto' avem destule pt. a umple parlamentul si guvernul!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Primire de foloase necuvenite (Luni, 30 decembrie 2013, 11:27)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Ce face d-na invatatoare este infractiune, primire de foloase necuvenite sau chiar luare de mita, daca aceasta conditioneaza calitatea actului de predare de primirea cadourilor.Atata nesimtire nu am vazut in viata mea! Din pacate sunt sigur ca nu este un caz singular, tot sistemul de invatamant este gresit, pornind de la eliminarea examenelor de admitere in liceu si facultate, care a favorizat acest sistem pagubos de oferire de cadouri pentru note mai mari...Parintii se mint pe ei ca au copii buni, cu note mari, copii se mint si ei ca sunt pregatiti, cadrele didactice multumite ca primesc cadouri pentru a da note mari si a nu marginaliza elevul, facultatile multumite ca au clienti, chiar daca slab pregatiti dar platitori, asadar este un adevarat cerc vicios. Salariile mici ale cadrelor didactice nu scuza in niciun fel comportamentul invatatoarei...
  • +5 (5 voturi)    
    Eu il vreau pe Boc inapoi (Luni, 30 decembrie 2013, 14:45)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    omu ala muncea si facea insitutiile sa fie decente
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    mita! (Luni, 30 decembrie 2013, 15:21)

    nycman91 [utilizator]

    asta e unul din motivele pentru care mi-e scarba ca sunt roman, faptul ca sunt conational cu astfel de jivine. Eu am activat toata viata in mediul privat,si a cere spaga in acest domeniu,mi se pare sinucidere curata. Sper ca jigodia aia sa mearga la puscarie pentru insusirea de foloase necuvenite sau mai exact mita.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    colegiul edmond nicolau focsani (Luni, 30 decembrie 2013, 15:48)

    parinte_liceu [utilizator]

    Asa e peste tot. Fica mea anul trecut a fost obligata sa cumpere tot felul de carti de geografie si nimeni nu s- a sesizat. Profesoara de geografie isi vinde cartile si nu intereseaza pe nimeni. Tot sistemul de invatamnt e la pamant!
  • +2 (2 voturi)    
    cadouri la scoala (Luni, 30 decembrie 2013, 18:11)

    seniorul [utilizator]

    Din punctul meu de vedere, cel putin aceeasi vina o are directoarea scolii, care permite asemenea practici sub conducerea ei. Ar trebui sa raspunda cu functia pentru faptul ca a patat imaginea scolii si a copiilor care invata in ea (si care nu au nicio vina ca sunt facuti partasi la asemenea fenomene).
      #showComment#showComment
  • 0 (2 voturi)    
    PA (Marţi, 31 decembrie 2013, 15:19)

    MariusDragos [anonim]

    Astea doar in Regat se intampla la noi in Ardeal nu vei vedea asa ceva.Tiganu tot tigan ramane.Foame va omoara miticilor.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI! (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:07)

    seniorul [utilizator]

    Sincere felicitari parintilor care au avut determinarea si mai ales inspiratia de a inregistra comportamentul infect al acelei pseudo-invatatoare, sau mai bine zis comerciante “de succes”. Ati observat ce mod de adresare avea fata de parinti (ii permitea cumva varsta?)? Ce limbaj folosea si cata superioritate arata ca sa intimideze? Probabil majoritatea dintre parintii respectivi au mai multi ani de studii decat ea. Cu siguranta insa un infinit mai mult bun simt. Fara acea inregistrare, sunt aproape convins ca s-ar fi musamalizat totul, din “lipsa de dovezi”. Curios...inspectoratul, ministerul sa nu stie ca sunt de atatia ani asemenea manifestari in scoli?! Ma bucur ca a demis si directoarea, care a patronat de cativa ani buni asemenea specimene si a reusit cu atata indiferenta sa pateze imaginea scolii si implicit a copiilor. Chiar am ramas surprins ca toata atentia s-a indreptat exclusiv asupra comerciantei din invatamant. Acum o sa aiba ce povesti la nepoti...(cate mutatii fictive a vazut si cum facea inscrierile copiilor in scoala, cum facea repartitia acestora pe clase mai bune si mai putin bune, cum erau pusi parintii sa aduca bani de acasa pentru “onorarea” staff-ului din scoala etc.).
    Nu neg faptul ca si parintii au o parte din vina in toata aceasta poveste (si nu ma refer neaparat la clasa comerciantei, aceia chiar isi merita tot respectul pentru faptul ca au scos la iveala asemenea mizerii). Sunt insa unii carora le place intotdeauna sa iasa in evidenta, sa “pluseze” in momentul cand se stabilesc niste sume si sa ii traga dupa ei si pe cei care se feresc sa intre in jocul murdar al spagii... Pana la urma te fac sa ajungi sa te simti tu contra “vantului/curentului/orientarii”. In concluzie, “viitorul suna bine!”