​Articol actualizat

Selgros a refuzat sa comercializeze peste 13,5 tone de carne de pasare provenind de la Avicola Calarasi, suspecte de infestare cu salmonella

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2013, 15:41 Actualitate | Esenţial


Presedintele Autoritatii Nationale Sanitar Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor a declarat miercuri ca lantul de hypermarketuri mentionat in referatul procurorilor in cazul evaziunii fiscale de peste 50 milioane euro a decis sa retraga 7,3 tone de carne de pasare din magazinele din Bucuresti si alte 6,2 tone din Brasov, provenind de la Avicola Calarasi. Pana in prezent nu au fost depistate loturi infestate cu salmonella periculoasa pentru om.

Exista suspiciuni de infestare cu salmonella, urmand ca analizele sa arate daca este vorba de un agent patogen, caz in care pasarile din ferma respectiva vor fi sacrificate separat.

Vladimir Manastireanu a precizat miercuri, intr-o conferinta de presa, ca institutia pe care o conduce s-a autosesizat in urma informatiilor privind livrarea de carne de pui alterata de catre Avicola Calarasi, la "un lant de supermarket-uri", destinatar fiind Selgros, potrivit informatiilor aparute in presa, preluate din referatul procurorilor in cazul evaziunii fiscale de peste 50 milioane de euro.

Pana in acest moment, au fost retrase aproximativ 7.350 de kilograme de carne de pasare in Bucuresti si alte 6.200 in Brasov.

Presedintele ANSVSA a subliniat ca, in urma verificarilor facute pana in prezent, nu au fost depistate loturi de carne cu salmonella periculoasa pentru om.

Vladimir Manastireanu a mai spus, referitor la Avicola Calarasi, ca atat abatorul, cat si ferma societatii sunt "in lichidare".

O cantitate de patru tone de carne de pui provenita de la Avicola Calarasi si retrasa dintr-un supermarket din Cluj-Napoca a fost pusa sub sechestru, miercuri, de reprezentantii Directiei Sanitar-Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) Cluj, existand suspiciunea infestarii cu salmonella.

Directorul DSVSA Cluj, Nicolae Pivariu, a declarat miercuri pentru Mediafax ca urmeaza sa fie luate probe din carne pentru analiza, in vederea confirmarii sau infirmarii suspiciunii.

"Inspectorii DSVSA Cluj au pus, miercuri, sechestru pe o cantitate de patru tone de carne de pui care a fost retrasa de la consum de la un supermarket din Cluj-Napoca. Cei de acolo ne-au cerut sa eliberam documente in vederea neutralizarii carnii, au vrut sa o duca la Protan Dej pentru a fi distrusa. Exista suspiciunea ca ar fi fost infestata cu salmonella. Joi vom lua probe pentru analiza, iar rezultatul il asteptam in patru zile. Carnea a provenit de la Avicola Calarasi", a spus Pivariu.

Potrivit acestuia, in cazul in care se va confirma suspiciunea de salmonella, se va emite o alerta nationala.


Compania Selgros a informat, in acelasi context, ca in septembrie a refuzat in mai multe magazine livrari de la furnizorul Avicola Calarasi din cauza aspectului si calitatii necorespunzatoare.

"In data de 11.09.2013 magazinul Selgros din Braila a trimis direct la distrugere o cantitate importanta de carne de pasare de la Avicola Calarasi. Data fiind situatia furnizorului Avicola Calarasi, compania Selgros a decis retragerea tuturor produselor livrate de catre acesta din magazine si stoparea oricaror livrari viitoare de marfa pana la clarificarea situatiei. Aceasta masura a fost luata pentru a garanta tuturor clientilor Selgros calitatea si siguranta alimentelor comercializate", a mai precizat compania, intr-un comunicat de miercuri.

Selgros a mai informat ca "fiecare lot (de carne - n.r.) livrat este atent verificat si, in cazul in care sunt constatate nonconformitati, este returnat la furnizor sau trimis unitatilor abilitate".

Una dintre firmele implicate in dosarul de evaziune fiscala de peste 50 de milioane de euro a livrat unui lant de hypermarketuri "cantitati importante" de carne alterata, adusa in paleti in care erau si "excremente de rozatoare", aspect sesizat de comerciant, conform referatului procurorilor.

"SC Avicola Calarasi SA a livrat cantitati de came de pui alterata si catre magazinele din lantul Selgros, aspect constatat de Olteanu George, responsabil in cadrul Selgros Cash&Carry SRL Brasov, respectiv pulpele de pui receptionate in data de 11.09.2013 prezentau un miros ranced, inchis, iar, in paletii de marfa au fost identificate produse mancate si excremente de rozatoare (o situatie similara a fost identificata si intr-un magazin Selgros din Cluj - Napoca)", se precizeaza in referatul cu propunerea de arestare a celor implicati in dosar.

Mai mult, potrivit anchetatorilor, unul dintre inculpatii din dosar, Orlando Daher, a dispus reambalarea unor cantitati importante de pui grill, de ordinul zecilor de tone, returnate din hypermarket. Astfel el i-a cerut adminstratorului unei firme care presta servicii catre SC Avicola Calarasi SA sa il ajute sa gaseasca o solutie prin care se pot reambala cantitati de pui, fara ca activitatea sa fie supravegheata sau verificata de persoane specializate, respectiv de medici veterinari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3871 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Pai si (Miercuri, 30 octombrie 2013, 15:55)

    Mao2 [utilizator]

    Avicola mai are contract cu Selgros??..inseamna ca si Selgros este implicat...
  • +6 (8 voturi)    
    uite-asa (Miercuri, 30 octombrie 2013, 16:08)

    GamescuHtcescu [anonim]

    De ce sa cumperi medicamente?????

    Pentru ca la Selgros e cea mai buna CARNE......
  • +4 (6 voturi)    
    ANSVSA (Miercuri, 30 octombrie 2013, 16:23)

    strongbox [utilizator]

    poate doar sa anunte ca s-a retras carne suspectata????!!! De ce a fost posibil ca acea carne sa ajunga intr-un magazin??? Se descopera doar in urma interceptarilor facute de procurori??? Se pare ca suntem total expusi consumului de alimente nesigure!
    • -2 (2 voturi)    
      Informatie eronata (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:19)

      Toryceli [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

      Fratilor, uite cum ajunge fiecare sa inteleaga ce vrea sau nu sta sa citeasca toata stirea... Carnea a fost livrata catre magazinul Selgros in septembrie cand a fost respinsa de catre acesta... nu a ajuns in magazine si nu a fost comercializata niciodata. Odata cu acest scandal de evaziune a iesit la iveala si acest aspect care, de fapt, a avut loc aprox acum 2 luni de zile... deci, cum e cu norocul si cu procurorii?
      • +2 (4 voturi)    
        mai citeste o data (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:53)

        fara imunitate [utilizator] i-a raspuns lui Toryceli

        vezi ca se mentioneaza ca acea carne a fost retrasa din magazine, asta insemnand ca a fost receptionata acolo, nu respinsa.
        cine stie cat s-a vandut din ea, s-au s-a procesat in produse gatite(selgros vinde si produse gatite), pana au decis sa o retraga.
        succes
        • +1 (1 vot)    
          Completare (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:24)

          Toryceli [utilizator] i-a raspuns lui fara imunitate

          Sunt 2 chestii diferite:
          - A fost un lot infestat in septembrie, care a fost semnalat autoritatilor locale de catre Selgros si apoi distrus
          - A intervenit scandalul cu evaziunea si atunci Selgros a hotarat sa retraga toata marfa de la Calarasi pentru siguranta clientilor (de mentionat ca acest ultim lot retras nu s-a dovedit a fi fost infestat si nu au existat niciodata suspiciuni asupra calitatii). Deci, totul pare a fi o dezinformare.
  • +8 (8 voturi)    
    Jenant e ca se intampla intr-un stat militienesc (Miercuri, 30 octombrie 2013, 16:30)

    Savitar [utilizator]

    Colcaie tara de militzai si agenti de tot felul, de la Garda Financiara pana la Sanipid si salmonelele zburda prin supermarketuri.
  • +6 (6 voturi)    
    Boicot (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:05)

    The Real Sasha [utilizator]

    Solutia e simpla: Ar trebui sa mai cumparati nimic de la AGROLI (SC AVICOLA CREVEDIA SA, SC SYNERGY INVEST SRL, SC AVICOLA TARTASESTI si SC AGROLI GRUP SRL) si nici din Selgros (care e retras carnea dupa scandal).
    In acest fel poate vor respecta ceilalti producatori/comercianti consumatorii, vazand cum se da faliment cand vinzi ra_aturi.
    Huaaaaaaaaaa!
    • -4 (4 voturi)    
      Eronat (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:24)

      Toryceli [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Carnea nu a fost retrasa dupa scandal, si nici macar nu a intrat in magazine. Cititi tot articolul: la data de 11.09.2013 a fost receptionata marfa care a fost deasemenea respinsa imediat... SA NU DENIGRAM!
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt curios....... (Miercuri, 30 octombrie 2013, 20:55)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Ieri 19-10-2013 am cumparat la Selgros Timisoara pui Avicola Calarasi , sunt curios daca primesc Banii inapoi .
  • +1 (3 voturi)    
    Tom & Jerry (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:06)

    The Real Sasha [utilizator]

    Soarecii erau hamsterii secretarei. Ii cauta de 2 saptamani. Exagerati si voi acum... :))
  • +2 (2 voturi)    
    Salmonela (Miercuri, 30 octombrie 2013, 17:10)

    faceroll [utilizator]

    Salmonela e periculoasa pentru om, indiferent de tulpina. Nu exista salmonela care sa nu fie periculoasa pentru om.
  • +3 (3 voturi)    
    cineva e prost sau ne prosteste !!! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 18:07)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ANSVSA a controlat azi.In stenogramele procurorilor patronul era fericit ca a plasat 40 de tone carne de pui infestata , pentru care avea certificat dar pe care nu o putea vinde in Liban unde probabil nu putea manari calitatea carnii ca nu are si acolo un senator-baron psd cu avere de 35 mil de euroi ca aici-care sa dea telefoane........Azi ANSVSA nu gaseste nimic.Pai ce sa gaseasca azi, ziua de ieri ?In plus ei spun ca "nu se confirma acuzatia...." pai a fost afirmatia patronului firmei producatoare, animalelor -obtinuta pe ascultari de catre procurori !!!
  • +1 (1 vot)    
    Carne (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:03)

    StoicaMarius [anonim]

    Furnizorul a fost inchis ca livrator catre Selgros si nu mai exista nici o punga de carne Calarasi in magazine. Selgros nu are nici o vina tocmai ca in septembrie marfa a fost refuzata in 4-5 magazine. Cei de la Calarasi sunt calaii pentru ca ce refuzau Selgros ei reambalau si trimiteau in alte parti unde probabil altii primeau si nu vedeau. E greu sa-ti dai seama pentru ca e vorba de marfa congelata care e tun de inghetata nu sunt pui proaspeti. Marfa congelata nu are miros asa ca doar sa-ti dai cu parerea de culoare dar congelati nu prea iti dai seama.Produsele de la rositsor se fac din produse din macelarie si carne de pasare proaspata pentru a observa mirosul mai bine si calitatea. Nu se baga la rotisor carne de pasare congelata pentru ca nu e voie sa o decongelezi si sa o prajesti decat acasa. Marfa de la Calarasi asta ultima zecile de tone din tara pot sa nu aiba nici o problema nici o infestatie. Problema e mai de de mult cand in septembrie Selgros a refuzat pentru ca s-au constatat anumite probleme de calitate si acea marfa a fost reambalata si retrimisa altundeva cu alte cuvinte asta inseamna evaziune in acte.