Mariana Campeanu, la RFI: Alocatia copiilor nu va creste in 2014; o majorare la 200 de lei ar fi fost rupta de realitate

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 octombrie 2013, 11:17 Actualitate | Esenţial


Alocatia de stat pentru copii nu va fi majorata in 2014, declara, la RFI, ministrul Muncii, Mariana Campeanu. Ea precizeaza in schimb ca statul ar putea acorda copiilor nevoiasi tichete pentru uniforme sau rechizite. Campeanu califica recenta propunere legislativa a unor parlamentari de a majora alocatia la 200 de lei drept "rupta total de realitate".

Mariana Campeanu precizeaza ca alocatia pentru copii ramane neschimbata anul viitor: "Majorarea generala a alocatiei nu putem sa o facem si nici nu putem sa o acordam diferentiat, pentru ca s-a pronuntat Curtea Constitutionala si ca atare gasim alte forme de ajutor pentru copiii saraci: alocatia de sprijin pentru familii a fost marita cu 30% si am marit si pragul de eligibilitate, in asa fel incat circa 550 de mii de copii pot beneficia de aceste cresteri".

"Alocatia de 42 de lei o sa ramana anul viitor neschimbata si o sa cautam pe parcursul anului viitor sa vedem ce solutie gasim pentru alte forme de a sprijini copiii: burse scolare, tichete pentru uniforme, pentru rechizite, chiar dorim sa ajutam efectiv copiii care au nevoie", spune ministrul Muncii.

Continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2611 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    rectificare (Marţi, 29 octombrie 2013, 11:31)

    Eugen_ [utilizator]

    Gandul:

    "Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, a declarat, luni, după anunţul privind reducerea bugetului ministerului pe care îl conduce, cu 520,4 milioane lei, că ea a făcut propunerea privind rectificarea, şi nu premierul Victor Ponta.

    Guvernul a decis tăierea bugetelor ministerelor pentru a acoperi gaura de trei miliarde de lei de la buget. Cea mai mare tăiere se face la Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, respectiv 520,4 milioane de lei.

    Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, afirmă că din aceşti bani, cea mai mare scădere - 330 milioane de lei - este la asistenţă socială.

    "(Prin rectificarea n.r.) se face o echilibrare în funcţie de buget la nivelul tuturor ministerelor... Aceste sume îmi sunt suficiente în aşa fel încât să îmi ajungă până la sfârşitul anului", a declarat Mariana Câmpeanu la Digi 24."

    Vorbim de aproape 120 milioane euro.

    A se pune in context cu declaratiile hotarate ale ministresei, gen "nu cresc alocatia nici macar cu 1 leu, nu sunt bani" sau "o crestere a alocatiei la 200 lei e rupta de realitate".

    Nu, rupti de realitate sunteti voi toti de prin ministere si directii. Voi aveti bani, cei "mari" au chiar averi de milioane de euro, si nu concepeti ca exista si oameni saraci. Nu credeti ca sunt copii pentru care chiar si o crestere cu 10 lei a alocatiei ar fi insemnat sa manance inca o data in acea luna. Nu credeti, nu vreti sa stiti... Altfel nu vreau sa-mi explic aceasta nepasare, ba chiar ura pe care o dovediti fata de norodul care v-a ales.
  • +21 (21 voturi)    
    rupa de realitate (Marţi, 29 octombrie 2013, 11:34)

    Ion Zapada [utilizator]

    esti tu madam...ca esti pusa acolo doar sa mai postezi din cand in cand mesaje pe fb...
    ca marirea bugetului pentru deputati nu-i rupta de realitate mai tanti care se face ca lucreaza de pe fb. .
    • +2 (2 voturi)    
      ba madam nu-i rupta de realitate deloc, (Marţi, 29 octombrie 2013, 14:26)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      ca dansa are venituri foarte bine "conectate" la realitate si tocmai a marit "alocatiile" pentru parlamentari (foarte probabil ca madam e si parlamentar, nu doar ministru). Rupti de realitate sunt cei care, desi au venituri de nivelul celor 200 de lei/luna, au votat asemenea exemplare, si le inghit explicatiile penibile.
  • +12 (12 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 29 octombrie 2013, 11:42)

    Frank777 [utilizator]

    Singurul talent este capacitatea de diversiune prin promisiuni "la anu" "cautam solutii" . Niste bufoni ULSisti astia.Incompetenti.Au distrus economia.Numai baronii rosii mai merg, cu contracte de la stat.
    Vorbeau de descresterea populatiei si indemnau populatia sa faca copii.

  • +15 (15 voturi)    
    219 lei (Marţi, 29 octombrie 2013, 12:18)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    = suma platita de ASPA hingherilor privati pentru capturarea unui singur maidanez
  • +3 (3 voturi)    
    PM (Marţi, 29 octombrie 2013, 12:57)

    mgu [utilizator]

    Nu-i bai,dna ministru,dar,bani pentru spa la Parlament si sa schimbati masinile "derbedeilor "aveti? Nu de alta dar,ar fii bine sa ne mai luati un bir,o dare ceva ca nu cumva"alesi neamului...prost"sa se simta"nespalati"Sa aiba si Zgonea ce duce la familie,ce s-ar fi facut saracul de el daca avea,conform pregatiri,1200 lei salar?
  • +2 (2 voturi)    
    42 RON / luna (Marţi, 29 octombrie 2013, 14:03)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    cuantumul actual al alocatiei este rupt de realitate complet. Aceasta alocatie este din fondul de "ajutor social".... apoi atunci sa fie ajutor social pentru cei defavorizati, nu pentru toti copii. Ar trebui ca alocatia sa fie de 10 ori mai mare si sa se acorde la doar 10% din cei care o primesc acum. Pentru a-si atinge scopul, acela de ajutor si protectie sociala. Nu cred ca toti ar trebui sa fim asistati social de stat la un nivel de mizerie.
  • 0 (0 voturi)    
    Prosteala pe fata (Marţi, 29 octombrie 2013, 14:58)

    Mirobo [utilizator]

    Am 2 copii.Din fericire nu sunt foarte afectat de cuantumul alocatiei acestora,DAR aceasta valoare spune ceva despre sprijinul acordat de catre stat familiei,care cica ar fi nucleul societatii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    rupta de realitate (Marţi, 29 octombrie 2013, 18:06)

    liviusmaximus [utilizator]

    In campanie era totul realist si posibil, doar Boc era mic si rau...acum sunteti in realitate si promisiunile mincinoase sunt " rupte de realitate " ? DEMISIA daca nu puteti face ce s-a promis !