Sorin Oprescu: Este esentiala pentru dezvoltarea Bucurestiului racordarea Capitalei la Dunare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 octombrie 2013, 5:02 Actualitate | Esenţial


Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, le-a spus, duminica, primarilor europeni care au participat la Comitetul Executiv al Consiliului Oraselor si Regiunilor Dunarene ca este esentiala pentru dezvoltarea Bucurestiului, dar si a intregii zone, racordarea Capitalei la Dunare. Primarii europeni au discutat, duminica, la Bucuresti, despre rolul Strategiei Dunarii pentru cresterea economica si crearea de locuri de munca, dezbaterea avand loc in cadrul reuniunii Comitetului Executiv al Consiliului Oraselor si Regiunilor Dunarene.

La cea de-a saptea reuniune au participat reprezentanti guvernamentali din cele 14 state dunarene, alaturi de oficiali europeni, reprezentanti ai regiunilor si oraselor dunarene, ai mediului academic si de afaceri. Printre participantii la reuniune s-au numarat primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, primarul orasului Ulm, Ivo Gonner, presedinte al Consiliului Oraselor si Regiunilor Dunarene, edilul orasului Regensburg, Hans Schaidinger, si coordonatorul Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunarii din partea orasului Viena, Kurt Puchinger, potrivit Mediafax.

In cadrul reuniunii, Ivo Gonner i-a inmanat primarului Sorin Oprescu o diploma prin care i s-a acordat titlul de cetatean de onoare al Regiunii Dunarene, "pentru contributia sa la dezvoltarea si promovarea Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunarii".

La sfarsitul intalnirii, Sorin Oprescu a declarat ca este esentiala pentru dezvoltarea Bucurestiului, dar si a intregii zone, racordarea Capitalei la Dunare prin canalul Bucuresti-Dunare. "Acest canal permite legatura directa a Bucurestiului cu alte capitale si mari centre europene, dar si interconexiuni cu alte judete sau zone ale Romaniei, creandu-se bazele unei adevarate retele europene de cai navigabile. Cred cu tarie ca acest canal reprezinta un pilon principal de dezvoltare pentru orasele Romaniei si Bulgariei", a spus edilul sef al Capitalei.

Sorin Oprescu le-a multumit omologilor sai prezenti la reuniune, amintind ca primul forum a avut loc la Regensburg, unde a participat si Angela Merkel, "care a sustinut si sustine eforturile pe care cei 14 primari ai oraselor dunarene le fac pentru a dezvolta orasele de o parte si de alta a fluviului".

Primarul orasului Ulm, Ivo Gonner, a declarat ca Dunarea reprezinta noua Europa si pentru aceasta este nevoie de orase si de regiuni puternice. "Primarul general ne-a impartasit si noua planul sau de a lega Bucurestiul de Dunare, astfel incat Bucurestiul sa fie conectat cu celelalte 14 orase de pe Dunare. Toate aceste orase reprezinta o parte foarte importanta a Europei. Zona Dunarii este o macroregiune cu potential de dezvoltare pentru viitor. In Europa exista doua fluvii cu un rol deosebit de important: Rinul, care a adus laolalta diverse tari intr-o uniune a pacii, dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, si Dunarea - singurul fluviu din Europa care curge de la vest spre est. De-a lungul Dunarii isi dau mana state mai vechi ale UE si state mai noi membre ale UE. Asadar, Dunarea reprezinta noua Europa si pentru o noua Europa avem nevoie de orase si de regiuni puternice", a spus Ivo Gonner.

Acesta a precizat ca se bucura de faptul ca Sorin Oprescu s-a alaturat "in aceasta mare intreprindere" si ca este convins ca rolul jucat de acesta si de Bucuresti este deosebit de important in acest context.

Primarul orasului Regensburg, Hans Schaidinger, a subliniat, la randul sau, importanta Dunarii in context european si a declarat ca "generatia noastra are sansa de a valorifica acest potential pe care Dunarea il ofera, de a putea atinge un nivel de bunastare asa cum ne dorim". "Ne aflam la inceputul unui drum la capatul caruia sunt convins ca toate regiunile implicate vor beneficia de bunastare. Avem marea sansa de a putea aduce in acelasi loc, printr-o strategie comuna, toate activitatile care se desfasoara de-a lungul acestui fluviu. Salutam si sprijinim eforturile depuse de Ivo Gonner, presedintele Consiliului Oraselor si Regiunilor Dunarene, si ne bucuram ca beneficiem in prezent si de aportul primarului general Sorin Oprescu, in vederea concretizarii obiectivelor pe care ni le-am propus", a spus Hans Schaidinger.

Coordonatorul Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunarii din partea orasului Viena, Kurt Puchinger, i-a transmis primarului general salutari din partea omologului sau de la Viena, Michael Haupl, si a reiterat ideea potrivit careia "Austria si Romania, alaturi de celelalte state care fac parte din regiunea Dunarii, depun toate eforturile in vederea realizarii acestui mare proiect pe care ni l-am asumat".

Reuniune precede cel de-al doilea Forum Anual privind Strategia Uniunii Europene pentru Regiunea Dunarii, care va avea loc luni si marti, in Capitala, printre invitati aflandu-se ministrul austriac de Externe, Michael Spindelegger, si comisarii europeni Dacian Ciolos si Johannes Hahn.

Strategia Dunarii este un proiect politic european lansat de Romania impreuna cu Austria. SUERD a fost adoptata de Consiliul European in 24 iunie 2011, ca strategie macro-regionala a Uniunii Europene.

Titlul Forumului de la Bucuresti este "Danube Region - stronger together, stronger in the world" si urmareste abordarea modului in care strategia ajuta statele riverane "sa faca fata provocarilor actuale comune, dar si sa influenteze revitalizarea economiei", potrivit Ministerului Afacerilor Externe.

Temele de discutie ale forumului vor viza rolul Strategiei Dunarii pentru cresterea economica si crearea de locuri de munca, echilibrarea dezvoltarii economice cu ecologia si gestionarea riscurilor de mediu, precum si finantarea proiectelor pentru Strategia Dunarii in viitorul cadru de finantare europeana 2014-2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2070 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Foarte bine, (Luni, 28 octombrie 2013, 6:14)

    arakis [utilizator]

    stie Sorin Oprescu ce face: regiunile sunt viitorul. Sa vedem ce vor hotari onorabilii guvernanti romani in privinta zonei Bucuresti-Ilfov sau ce nume va purta.
    • +3 (5 voturi)    
      spune mi si mie (Luni, 28 octombrie 2013, 14:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui arakis

      un proiect inceput in primul mandat si se va finaliza in al II lea mandat..nu de alta dar acest cetatean numit Sorin Oprescu a primit degeaba votul bucurestenilor...nu a terminat cu gropile din Bucuresti, maidanezii..electrificarea pe la Giulesti si Ghencea si ne povesteste de Portul Bucuresti de parca e marina din Ajaccio (nu a joaca mutu acolo..dar acolo e o marina de n stele)...unde sunt soselele inelare suspendate ca si in Tokyo..tovarashe primar ? mintiti la fell um minte si al Dumneavoastra coleg de ideologie..alt dottore...copy paste !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Canalul Dunare- Bucuresti (Luni, 28 octombrie 2013, 7:00)

    milosh [utilizator]

    e o idee veche, din vremea lui Carol I. Nu a fost sa fie atunci, nu a fost sa fie pana-n 89. Sa vedem ce va fi cu regionalizarea asta de care se tot vorbeste de atata vreme. Cu fonduri europene, deci fara a aloca banii bucurestenilor, Sorin Oprescu ar putea duce la bun sfarsit acest proiect. Important este sa fie sprijint si de guvernanti, care or fi aia!
    • +1 (1 vot)    
      pai stai un pic (Luni, 28 octombrie 2013, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui milosh

      asta nu e basist..de ce nu ar fi sprijinit de Guvernanti ?
      • 0 (0 voturi)    
        Sorin Oprescu (Luni, 28 octombrie 2013, 19:46)

        Minos24 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        nu este agreat nici de unii, nici de ceilalti, asta e treaba! E precum echipa Rapid, se bazeaza doar pe el insusi si pe electoratul sau, asa cum si echipa giulesteana are cei mai multi suporteri. Cine stie ce surpriza ii pregatesc lui Oprescu alde Dragnea&co, in privinta regionalizarii!
  • +1 (3 voturi)    
    VORBE,VORBE,VORBE! (Luni, 28 octombrie 2013, 7:51)

    prompt [utilizator]

    Pe cand se trece si la treaba? Sunt convins ca ar fi si fonduri europene pentru asta. Dar nu e vointa politica! Credeam ca am scapat de economia...politica, dar parca acum e si mai rau.
    • +4 (4 voturi)    
      in mandatul al III lea (Luni, 28 octombrie 2013, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      sau al IV lea..ca deh...acum demoleaza Monumente Istorice..nu are timp de Construit !
  • +3 (3 voturi)    
    !.. (Luni, 28 octombrie 2013, 8:56)

    sabo [utilizator]

    dar lucrati odata la canal! multa vorba si lucru mai deloc!?
    • +2 (2 voturi)    
      pe astia recent cu bratzari decorati (Luni, 28 octombrie 2013, 15:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      giurgiu..romsilva si late lighioane de la USLamism i as scoate la munca, la sapa, la Canal, cu voce de acompaniament..JIJI becali
  • +8 (8 voturi)    
    hmmm.. ca sa vezi (Luni, 28 octombrie 2013, 9:11)

    Inna100 [utilizator]

    Si eu care credeam ca esential pentru dezvoltarea capitalei sunt suficiente proicte mult mai domestice ca: un sistem de apa canalizare eficient si care sa includa TOATE STRAZILE ORASULUI, o statie de epurare a apelor uzate, o statie ecologica de reciclare a deseurilor, strazi curate si verzi, conservarea patrimoniului arhitectural si nu distrugerea pe furis a acestora, problema vagabonzilor( caini sau altii) etc, etc..
    • +3 (3 voturi)    
      nu are treaba Oprescu cu astea (Luni, 28 octombrie 2013, 14:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      nu a promis el asa ceva in Campania Asta Electorala..poate..poate la ampaniile Viitoare !!!
    • -1 (1 vot)    
      ideea (Luni, 28 octombrie 2013, 20:29)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      nu este deloc fatasmagorica, n-ai ce spune. Trebuie sa te gandesti pe termen lung.
  • +5 (5 voturi)    
    E foarte important canalul (Luni, 28 octombrie 2013, 9:59)

    JohnR [utilizator]

    Mai ales acum cu preturile actuale ale carburantilor care se reflecta direct in pretul de raft al tuturor produselor. Plus ca se mai raresc tirurile cu poluarea si ambuteiajele produse de ele, mai ales pe centura. Canalul Dunare-Bucuresti era gata in proportie de aprox 70% in 1989. De atunci nu numai ca nu s-a mai facut nimic, dar si lucrarile facute deja au fost lasate in paragina. Altele au fost prioritatile...
  • +5 (5 voturi)    
    LOOOOOOL (Luni, 28 octombrie 2013, 10:10)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    a mai gasit asta o tema de batut apa in piua si facut bani din evaluari si proiecte pe hartie. cu suspendata a terminat, cu pasajele subterane a terminat, acu ii da cu canalu dunare bucuresti. bravooo, 'rati ai draq cei care ati votat USL.
    • +4 (4 voturi)    
      ai spus o frumos (Luni, 28 octombrie 2013, 14:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      dar aia care su votat USLamismul nu au net sa citeasca acilea...citeste.."almanahe" !!!
    • -1 (1 vot)    
      cel putin (Luni, 28 octombrie 2013, 20:28)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Oprescu a reusit sa termine toate proiectele care au stat spe ani de zile neterminate nici de videanu nici de Basescu etc
      • +1 (1 vot)    
        esti simpatic postacule (Marţi, 29 octombrie 2013, 10:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Saineanu

        insa daca umblam la arhiva, la INS nu se pupa ce spui tu cu realitatea...am ras bine la umorul tau de autobaza ))))
  • +5 (5 voturi)    
    Este esentiala (Luni, 28 octombrie 2013, 13:09)

    mache [utilizator]

    ... pentru dezvoltarea Bucurestiului racordarea la realitate a tov. oparescu sau demisia lui...
    • +5 (5 voturi)    
      demisia este posibila (Luni, 28 octombrie 2013, 14:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mache

      racordarea la realitate..e imposibila !
  • -1 (1 vot)    
    Nu e Sorin Oprescu (Luni, 28 octombrie 2013, 20:27)

    Saineanu [utilizator]

    omul care sa se dea in vant dupa titluri onorifice, are destule castigate prin studiu, munca si optiunea alegatorilor. E de apreciat ca niste straini ii recunosc meritele mai mult decat o facem noi, romanii.
    • +1 (1 vot)    
      pai numai strainii se uita (Marţi, 29 octombrie 2013, 10:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Saineanu

      in gura lui demolata si refacuta..ca noi ne am saturat..uite un premiu de consolare..l am votat pe dottore asta ca s anu iasa blaga, desi...sunt basist convins...numai ca la al II lea mandat nu am reusit sa il votes pe Ionita....dottore Oprescu e dus cu pluta..pe Canal..asta o sti si tu in sufletul tau de postac