VIDEO CNADNR, obligata sa plateasca despagubiri record unei tinere care si-a pierdut bratul intr-un accident pe DN1

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 20:16 Actualitate | Esenţial


Tribunalul Bucuresti a stabilit in premiera ca CNADNR (Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania) sa plateasca un milion de euro despagubiri unei studente din Constanta care si-a pierdut mana dreapta in urma unui accident rutier, despagubiri record pentru compania nationala, informeaza B1TV. Decizia nu este definitiva, ea poate fi atacata cu recurs.



Potrivit sursei citate, accidentul s-a produs in 2006. Tanara se afla in masina cu prietenul ei. Soferul a scapat masina de sub control incercad sa evite coliziunea cu un alt autoturism iar autovehiculul in care se afla fata s-a izbit de un parapet.

Expertiza tehnica efectuata dupa accident arata ca parapetul era deteriorat, fiind astfel spulberata portiera care i-a ranit bratul fetei.

Tanara a dat in judecata CNADNR dupa ce si-a pierdut bratul, medicii fiind nevoiti sa amputeze membrul lovit.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8714 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    bine de stiut! (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 20:29)

    Radu_Luci [utilizator]

    daca sentinta ramane definitiva, pe viitor poti obtine bani frumosi chiar si daca doar ti-ai luxat piciorul calcand intr-o gropita din asfaltul/pavajul unui trotuar!
    • +8 (14 voturi)    
      desigur (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 20:44)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Si apoi te poti indrepta impotriva medicului care ti-a taiat piciorul pentru o simpla luxatie-> malpraxis!

      Si, cum (cred ca) ai doua picioare, poti deveni chiar bogat!
    • +6 (8 voturi)    
      Nu cred ca ai dreptate... (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 20:57)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Ce spui cred ca se refera la justitia americana si nu la a noastra care se bazeaza pe dreptul roman (sau ceva de genul asta) .
      Stiu ca exista deosebiri majore intre cele doua sisteme judiciare...
      Oricum, este un inceput: cu astfel de decizii, constructorii vor fi poate mai atenti la calitatea lucrarilor. Poate.
      • -3 (5 voturi)    
        se pare că tocmai am luat modelul (Duminică, 27 octombrie 2013, 9:36)

        Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        așa este, în SUA orice nemulțumire ajunge în justiție. i se pare pacientului că nu i s-au făcut toate analizele? armata de avocați atâta așteaptă! și nu le trebuie acordul cine știe cărei comisii medicale/ parlamentare etc. pentru asta!
        în schimb, la noi, vorba ta, poate că nu se vor mai face lucrări în dorul lelii. ce-i drept, despăgubiri (foarte puține!) s-au mai dat celor care și-au rupt mașinile prin gropile autohtone, dar parcursul justiției e un calvar: accidentul din articol s-a petrecut în 2006, iar sentința nu-i definitivă.
    • +10 (10 voturi)    
      Pai nu e normal? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 21:20)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Daca jobul pe care il ai e de natura fizica? Ramai fara job din cauza acelei gropite.
  • +13 (17 voturi)    
    Serios !? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 20:46)

    Iskander14 [utilizator]

    Eu zic ca e foarte bine sa se castige acest proces, eu tocmai am lovit un caine pe autostrada A1, din fericire, fara urmari grave dar masina e varza iat cei de la casco spun ca nu se face regres la
    • -3 (5 voturi)    
      mai bine intreaba cainele (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 22:08)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Iskander14

      Oare cainele ce parere are (ar avea)? Tot din fericiere fara urmari grave (daca-i masina "varza")?
      Nu ca as tine partea cainelui (este interzis pentru caini pe perimetrul autostrazii, chiar daca acestia nu stiu legea).
  • +16 (18 voturi)    
    Daca va accidentati masina de o caruta (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 21:14)

    rov [utilizator]

    sa dati in judecata politia, ca nu isi face treaba...
    la fel in intersectiile cu taximetristii parcati pe banda 1
    • +2 (2 voturi)    
      Daca accidentezi o caruta esti vinovat (Duminică, 27 octombrie 2013, 15:16)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Daca accidentezi o caruta esti vinovat chiar daca acea caruta nu era semnalizata, chiar daca se afla pe intuneric bezna la 5 dimineata pe drum european. Imi spuneau si politistii ca nici ei nu pot sa inteleaga o asemenea lege, si ca in mod legal ar trebui sa dea si o amenda.
      Din fericire nu a fost nimeni ranit, nici macar animalul, dar am sfarsit cu masina serios avariata si la final i-am mai dat si carutasului 10 lei sa aiba de ocazie pana in satul lui. Si nici casco nu am.
      Deci... pe cine sa dau in judecata? Carutasul? Sa-i iau ce? Calul si caruta, eventual. Dar isi pune streangul de gat, ca e unica sursa de venit.

      Una peste alta cel mai jignitor mi s-a parut ca in situatia asta legea ma considera vinovat. Asa ca daca o patiti... sunteti vinovati, indiferent cat de legal conduceti.
  • 0 (2 voturi)    
    o fi bine, o fi rau?? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 22:11)

    /./ [utilizator]

    Pun si eu o intrebare dc de maine CNADR hotaraste ca rovienieta e 1000 euro pe masina astfel incat sa isi permita intretinerea drumurilor in conditii civilizate le-ar convenii cetatenilor???Sau platim 100 ron pe an si merge si asa????Sa nu uitam ca CNADR plateste banii din buzunarul tuturor cetatenilor, deci 1 mil de euro in minus la autostrazi.
  • +3 (3 voturi)    
    durata (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 23:47)

    agent_smith [utilizator]

    daca accidentul s-a intamplat in 2006 si procesul a inceput dupa aceea, sa intelegem ca a durat 7 ani? cred ca doar la noi se poate asa...
  • +3 (3 voturi)    
    CNADNR = companie!=0,e statul roman !!! (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 23:52)

    andreesanu [utilizator]

    Plata daca se va face ???,v-a fi tot din banii nostri !!!
    Cind vor plati asemenea nenorociri ciumetii de iau salarii de directori in ministerul spagilor (transpoorturi)
    atunci poate vor deschide ochii si se v-a mai rezolva ceva.
    In rest noi cu taxele,noi cu nenorocirile ,iar ei cu buzunarele doldora de spagi.
  • -1 (5 voturi)    
    exagerat... sau cusut cu ata alba.. toata povestea (Duminică, 27 octombrie 2013, 11:34)

    Inna100 [utilizator]

    oricat as detesta CNADNR tot cred ca este exagerat.. nu ca fata ar fi cerut despagubiri ca a ajuns in parapet.. este dreptul ei! ci decizia justitiei romane.. in ce tara se platesc asemenea despagubiri??? Doar daca este totul aranjat....
    Pe unii nici nu-i baga in seama .. desi . tot din cauza drumurilor proaste .. raman fara nici un membru de familie ..