Guvernul acorda unor diplomati la pensie o suma de pana la 3.571 lei, pentru "vicisitudinile" suportate

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 21 octombrie 2013, 23:27 Actualitate | Esenţial


Membrii Corpului diplomatic si consular aflati la pensie la finele lunii august 2010 vor primi din partea Guvernului incepand cu anul viitor o indemnatie lunara de pana la 3.571 lei, decizie argumentata de Executiv prin necesitatea unei compensari banesti pentru "vicisitudinile" suportate de acestia, scrie Mediafax.

Acordarea unei astfel de indemnizatii a fost decisa de Guvern prin ordonanta de urgenta.

"Membrii Corpului diplomatic si consular al Romaniei, cu o vechime neintrerupta de cel putin 15 ani in Ministerul Afacerilor Externe, care la data de 31 august 2010 erau pensionari, pot beneficia de o indemnizatie diplomatica in cuantum lunar de maximum 3.571 lei", este decizia Guvernului.

Executivul a calculat deja ca o astfel de indemnizatie poate fi acordata pentru un numar maxim de 250 persoane, fondurile urmand sa fie asigurate in bugetul pe anul viitor.

Decizia, care va fi aplicata incepand cu 1 ianuarie 2014, este argumentata de Guvern prin necesitatea de aducere in sfera drepturilor compensatorii a diplomatilor pensionari, prin crearea indemnizatiei pentru activitatea desfasurata in interesul tarii de catre diplomati "in conditii grele, vatamatoare, de uzura fizica si psihica".

Guvernul considera ca neadoptarea de urgenta a acestei masuri priveaza aceasta categorie socio-profesionala de compensarea baneasca a "vicisitudinilor" suportate si determina pentru o parte din cazuri ca scopul compensatoriu sa nu se mai realizeze, "datorita" varstei inaintate si starii de sanatate precare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1836 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    pe bune ? (Luni, 21 octombrie 2013, 23:43)

    Pink Z [anonim]

    lunar ? 3500 lei? le dubleaza pensia asa, fara nici o problema?
  • +4 (6 voturi)    
    rostul (Marţi, 22 octombrie 2013, 0:18)

    evoque [utilizator]

    ambasadelor si al consulatelor este sa creasca numarul comisioanelor pentru cei aflati la putere. asa ca merita "saracii", merita.
  • +6 (6 voturi)    
    vicisitudini (Marţi, 22 octombrie 2013, 0:28)

    Aramis [utilizator]

    mai ales la Washington, Londra, Paris, Berlin, Bruxelles etc.
    curat murdar coane Pontica!
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de capul nostru (Marţi, 22 octombrie 2013, 0:36)

    Vasile375 [utilizator]

    Vicisitudini? Adica ca s-au plimbat in tari straine, datorita pilelor si relatiilor! Bineinteles ca merita sa le triplati pensiile! Suntem condusi de o tagma de jegmanitori!
  • +2 (2 voturi)    
    Mie începe să-mi fie frică (Marţi, 22 octombrie 2013, 1:25)

    SKBjull [utilizator]

    Că până se întoarce Ponta, nu va mai avea ce să guverneze.

    Răsplătirea securiștilor (fiindcă cine are 15 ani neîntrerupți și a ieșit la pensie înainte de 2010 a slujit țara pe vremea cizmarului) cu de două ori salariul mediu pe economie a ajuns o urgență.

    Fraților, faceti-vă provizii, 1907 ni se va părea în curând o glumă. În furcile răzeșilor și moților va sfârși Guvernul ăsta și nu o spun ca să incit la violență, dar nu are cum altfel. S-au rupt total de realitate USL-iștii, au ajuns să creadă propriile minciuni.
  • +2 (2 voturi)    
    Tot ce fac astia... (Marţi, 22 octombrie 2013, 2:06)

    Andrei966 [utilizator]

    e anticonstitutional. Las la o parte faptul ca nu sunt de acord cu masura dar ia ganditi un pic: cei care au iesit la pensie dupa 31 august 2010 au lucrat in mediu fara "vicistitudini" ??? Ha..ha.. iaca-ta discriminarea... iote si prostii de guvernanti.. cat de tampit poti sa fi sa dai asemenea OUG? Stiu raspunsul.. intrebarea era retorica.
  • 0 (0 voturi)    
    WTF??? (Marţi, 22 octombrie 2013, 9:30)

    ala_bala_banana [utilizator]

    Ce cacat mai e si asta? Cum ramane cu principiul contributivitatii? Se aplica, dar nu la noi, nu?
    Guvern de rahat, ar trebui sa infundati puscaria.